DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. 49ste Jaargang. Vrijdag 23 April 1928. No. 14537 Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering t 5U0 bij levenslange geheele invaliditeitf 2UU bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 2ÜO bij verlies van een duim; f 80 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HolI.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Reorganisatie der R. K. Staatspartij en de R. K. Standsorganisaties. Naar wij vernemen kan het voorstel der Com missie Ruys inzake de reorganisatie der R. K. Staatspartij, in Bestuurskringen der vier groote R. K. sociale organisaties van arbeiders, land bouwers, middenstanders en werkgevers geen instemming vinden. Met name is men gekant tegen de voorgestelde samenstelling van den Partijraad, waarin ge noemde organisaties geen rechtstreeksche ver tegenwoordiging zullen krijgen. Men is daarnaast van meening, dat genoemde organisaties in den Partijraad stemrecht dienen te hebben, doch dat de taak van den Partijraad scherp moet worden onderscheiden van de taak, welke aan de Bondsvergadering wordt opgedragen. Minister van Royen heeft ontslag genomen. Het Nederlandsch correspondentiebureau in Den Haag meldt Daar bij den minister van oorlog, minister van marine ad interim, bezwaren zijn gerezen terzake van de voorbereiding van de instelling van een departement van landsverdediging, heeft deze bewindsman gemeend, zijn ontslagaanvrage te moeten indienen bij de Koningin. H.M. heeft dit ontslag aanvaard en tot minister van oorlog benoemd den heer J. M. J. H. Lam- booy, oud-minister van oorlog. Prof. v. Royen wordt weer hoogleeraar te Delft. Mgr. Nolens en de Arbeidseonfercntie. Albert Thomas heeft gistermiddag te Genéve officieel aan den Raad van Beheer van het Inter nationaal Arbeidsbureau medegedeeld, dat hij, in overleg met de voorzitters der drie groepen van den Raad, mgr. Nolens heeft gepolst voor het presidium der eerste arbeidsconferentie-1926. ^Molens heeft zich bereid verklaard, die functie te aanvaarden, zoodat zijn verkiezing door de conferentie vrijwel zeker is. De tweede conferentie zal vermoedelijk geleid worden door den Engelschen Lord Burnham, die reeds verschillende internationale arbeids- conferenties heeft geleid. Jlir. Rutgers van Rozenburg neemt ontslag. Bij de Tweede Kamer is gister ingekomen een brief' van den heer jhr. dr. JW. H. Rutgers van Rosenburg (C.-H.), houdende mededeeling, dat hij met ingang van 1 Mei ontslag neemt als lid der Kamer. Naar in Christelijk-Historische kringen wordt meegedeeld is het bedanken door jhr. Rutgers van Rozenburg als lid van de Tweede Kamer geschied met de bedoeling, aan mr. J. Schokking den minister van justitie uit het vorige kabinet, de gelegenheid te openen, wederom een Kamer zetel deelachtig te worden. Door de respectieve wordt gezorgd, dat de leeftijd overgaan tot den besturen ter plaatse meisjes op 18-jarigen Vrouwenbond. Het juwclierscongres. Woensdagavond is in een daartoe afzonderlijk belegde bijeenkomst besloten tot stichting van een internationale organisatie. Tot het volgende congres zal de zetel van deze internationale or ganisatie Amsterdam zijn als voorzitter is aan gewezen de heer C. J. A. Begeer. Toezicht op den internat, wapenhandel. Aan barer majesteits gezant te Bern is opge dragen, het verdrag nopens het toezicht op den internationalen handel in wapenen, munitie en oorlogsmaterieel, opgesteld door de conferentie, die van 4 Mei tot 17 Juni 1925 te Genéve bijeen is geweest, op het secretariaat van den Volken bond te onderteekenen. I)e Emmabloemcollecte. De Emmabloemcollecte heeft te A'dam onge veer 18,000 opgebracht. In aansluiting op deze regeling doen boven genoemde besturen een beroep op de Zeer- Eerw. Heeren Pastoors in het Aartsbisdom om de meisjes in hun parochie te organiseeren volgens bovenstaande bepalingen en wel in dier voege, dat het Meisjes-Patronaat worde aangesloten bij de Federatie van Meisjes-Patro naten in het Aartsbisdom (SecretariaatVossen- str. 36, Arnhem) en de overige meisjes, vereenigd in den Jongevrouwen-Bond, een onderafdeeling vormen van de plaatselijke afdeeling van den Diocesanen R. K. Vrouwenbond in het Aarts bisdom. De organisatie der vrouwelijke jeugd in het Aartsbisdom. Na rijp beraad en ampele bespreking zijn de Diocesane Besturen van den R- K. Vrouwenbond en van de Federatie van Meisjespatronaten in het Aartsbisdom met hooge goedkeuring van Z. D. H. den Aartsbisschop inzake de organisatie der vrouwelijke jeugd tot de volgende overeen komst gekomen, meldt hët „Centrum" De meisjes, die de plechtige H. Communie gedaan hebben, worden ondergebracht in het Meisjespatronaat ofwel in den Jongevrouwen- Bond, naar gelang van het onderwijs, dat zij genoten hebben of nog genieten. Meisjes, wier ontwikkeling beperkt blijft tot hetgeen zij in de lagere school geleerd heb ben, behooren bij het Patronaatmeisjes, wier ontwikkeling boven de lagere school uitgaat, bij den Jongevrouwen-Bond. In twijfelachtige gevallen beslist de pastoor der parochie. Geen heiligverklaring. „De Tijd" schrijft Wij hebben de kiesver- eenigingen, waar eenig pessimistch geluid ten aanzien van de voorstellen der commissie-Ruys is te verwachten, aangeraden prof. Veraart uit te noodigen tot het houden van een inleiding vóór de bespreking van de reorganisatie-voor stellen. „De Volkskrant" ziet daarin een poging om prof. Veraart en de voorstellen der commissie te „canoniseeren", dit wil zeggen heilig en onaantastbaar te verklaren „Het ontwerp is niet meer dan een ontwerp, en nu zijn we allen geroepen om er het beste Van te maken wat er van te maken is. Dit zal lukken ook, indien men over en weer den goeden wil heeft om elkaar te ontmoeten en derhalve niet van den eenen kant met canoni saties, van den anderen met ex-communicaties begint." Waar heeft onze confrater uit Den Bosch in ons blad gelezen, dat het ontwerp der commissie volmaakt, dus -niet voor verbetering vatbaar is In ons artikel, dat tegelijkertijd met de publi catie van het rapport verscheen, schreven we juist het tegendeel. Dit neemt niet weg, dat wij het glashelder betoog, dat prof. Veraart te Amsterdam heeft gehouden, wat de hoofdpunten betreft, over tuigend achten. Het rapport is, zooals wij hebben aangetoond, niet alleen een loyale uitvoering van het accoord AengenentVeraart, maar bovendien brengt het belangrijke verbeteringen, welke ook dpor niet-Michaëlisten, o.a. door ons blad, sedert lang werden gevraagd. Met „pessimistisch geluid" bedoelen wij niets anders, dan hetgeen prof. Veraart in zijn Am- sterdamsche rede heeft gezegd men kan ieder reglement dood critiseeren, door a priori te beweren, dat het op de meest-ongunstige wijze "zal worden toegepast. Tegen zulk een pessimisme is geen enkel geschreven statuut bestand. Intusschen zijn wij overtuigd, dat, indien de Michaël-club te Nijmegen bijvoorbeeld onzen raad had opgevolgd en prof. Veraart had uit- genoodigd, zijn Amsterdamsche rede ook te Nijmegen uit te spreken, de dwaze excommuni catie van de heeren Veraart en Bon zou zijn achterwege gebleven. Nu heeft men prof. Veraart uitgestooten, zonder hem te hooren. En dat gebeurt door de leiders van een club, die zich opwerpen als paladijnen der de mocratie 1 Gemengd Nieuws. Malversaties? Te Maastricht is aan gehouden G., directeur der coöperatieve melk inrichting aldaar, die verdacht wordt van mal versaties. Hij is eergisteren naar het huis van bewaren overgebracht. Geheime distilleerder ij ont dekt. Woensdagavond vonden de rijksambte naren uit Veenendaal, bijgestaan door den rijks ambtenaar uit Lunteren, den majoor der rijks- veldwacht en den veldwachter uit Ede, na een huiszoeking bij zekeren S. te Veenendaal een volledige installatie voor het vervaardigen van gedistilleerd. Toen de rijksambtenaren zich bij hem ver voegden had S. een huiszoeking in de boer derij zonder verzet toegelaten. Hier werd evenwel niets gevonden. Toen de ambtenaren echter toegang tot een schuur achter het huis vroegen, zeide S. dit niet te kunnen toestaan, omdat de schuur van zijn zoon was en hij die niet kon openen. De ambtenaren hebben daarop de deur met geweld opengebroken. Zij vonden hier een uitgebreide installatie bestaande uit een distilleerketel, beslagbakken, kuipen en verdere benoodigdheden voor het vervaardigen van ster ken drank. De heele installatie met den aanwezi gen voorraad drank werd in beslag genomen en per vrachtauto naar het kantoor van den rijks ontvanger te Ede overgebracht. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt. Hoe rhododendrons weer in bloei te k r ij g e n Wanneer men rhodo dendrons bij den kweeker qf bloemist koopt, aldus „Floralia", hebben zij altijd mooie dikke knoppen, welke het eerste jaar prachtige bloe men geven. Het tweede kaar komt het maar al te vaak voor, dat zij in het geheel niet of slechts weinig bloemen voortbrengen. Wat is hiervan de oorzaak De bloemen worden meestal bevrucht, waar door zaad wordt gevormd. Deze zaadvorming eischt nagenoeg alle sappen en groeikracht van de plant, waardoor zij niet in staat is nieuwen groei te ontwikkelen. Wanneer men nu, direct na het verwerken van de bloemen, deze er uit breekt, wordt het zaadvormen voorkomen en de nevenoogen, die zich naast de uitgebloeide bloemen bevinden, worden in staat gesteld zich te ontwikkelen. In de meeste gevallen komen er twee nieuwe scheuten, welke voor het tweede jaar weer mooie knoppen maken en in het voor jaar een rijke bloemenpruik geven. Tijdens den bloei en bij een drogen zomer, moeten de planten goed vochtig gehouden worden. De grond moet vanzelf ook voldoende voedsel bevatten om dezen groei mogelijk te maken Bij Kalmia's en Azalea's geeft deze methode ook dezelfde gunstige gevolgen. bleek te Ontploffing, Gisternamiddag omstreeks lialfzes heeft in perceel Wimpelstraat 4, te Sche- veningen een ontploffing plaats gehad, waarbij twee personen gewond werden. In genoemd per ceel is een werkplaats voor autogene lassching met carbid-inrichting gevestigd. De daartoe gebezigde ketel bevindt zich in een gemetseld hokje in genoemde werkplaats. De patroon met zijn knecht, waren daar met het snij apparaat bezig, toen plotseling blijk baar in dit hoekje opgehoopt acetyleengas ont plofte, en wel met zulk een kracht, dat het ge heele hokje-uit elkaar sprong. De ketel bleef intact, doch de ebonieten zoldering van de werkplaats werd vernield, terwijl alle ruiten sprongen. Aan de overzijde van de straat is eveneens een aantal ruiten gesprongen, ver moedelijk door het wegspringen van dik mat glas. De patroon en de knecht bekwamen brand wonden. aan het gelaat en aan de handen. Zij werden in de ziekenverpleging in de Duinstraat verbonden en konden zich toen huiswaarts be geven. De ontploffing veroorzaakte nog al conster natie bij de bewoners der straat. Naar de juiste oorzaak der ontploffing wordt een deskun dig onderzoek ingesteld. Brand te Amsterdam. In den af- geloopen nacht omstreeks half een is er brand ontstaan te Amsterdam op de derde verdieping van een door verschillende gezinnen bewoond huis in de Govert Flinckstraat. Op deze verdie ping woonde de sigarenmaker G.W, de Kragten met vrouw en drie kinderen. De vrouw sliep op een zolderachterkamer en ontwaakte door het geknetter van vlammen. Zij greep haar jongste kindje en snelde daarmede naar beneden, ter wijl zij de andere bewoners van het huis alar meerde. Toen de brandweer kwam, sloegen de vlammen zoowel van voren als van achteren snel uit. Het bleek in den beginne onmogelijk om tot den zolder door te dringen om de beide kinderen, die daar nog moesten verblijven te redden. Zij zijn dan ook jammerlijk in de vlam men omgekomen. Het zijn de 6-jarige Wilhelm en de 7-jarige Catherina. Dit meisje was juist gister uit het gasthuis teruggekomen. Toen de brandweer het vuur met drie stralen gebluscht had, was de derde verdieping van het huis geheel uitgebrand en vond zij de beide ver koolde lijkjes, die naar een der gasthuizen zijn overgebracht. De oorzaak van den noodlottigen brand is vermoedelijk, dat een brandend petroleumlampje, dat aan een houten schot hing, daar afgevallen is, waardoor dit schot in brand geraakte. Een Fransche schoener ver gaan. Gistermorgen is, gelijk gemeld, in de haven te Rotterdam aangekomen het Ameri- kaansche stoomschip West-Eldara, met aan boord de uit 36 koppen bestaande bemanning van den Franschen driemast-schoener M.b .C., die in den nacht van 19 op 20 April, ongeveer 150 mijl Z.W. van Bishops Rocks is vergaan. De West-Eldara is den 8sten April van Nor folk vertrokken met bestemming naar Rotter dam en Antwerpen. Op 19 April, des avonds ongeveer half-acht, bemerkte men een driemast-schoener, die zonder zeilen ronddreef. Kort tevoren had het gestormd en op dat oogenblik stonden er nog een vrij straf fe wind en een hooge deining. De schoener rolde hevig, en men dacht aan boord van de West- Eldara reeds dadelijk, dat er met den schoener iets niet in orde moest zijn. Daarom werd er gestopt, waarop aan boord van den schoener twee roode lichten geheschen werden. Verder werd op het voordek een vuur ontstoken. De West-El dara praaide vervolgens den schoener, die de Fransche driemaster M.F.G. uit Fécamp een kustplaats in den buurt van Havre zijn. Toen de beide schepen elkaar vrij dicht ge naderd waren werd van den schoener een sloep neergelaten, die naar de West-Eldara geroeid werd- Op deze sloep zat o.a. de eerste stuurman van den schoener, de heer Marcel Garren, die den kapitein van de West-Eldara meedeelde, dat de bemanning van de M.F.C. in nood ver keerde. Het schip was 25 Maart van Fécamp ver trokken, om op de Doggersbank te gaan visschen Tijdens een hevigen storm was het roer weg geslagen en was het schip lek geraakt. Er stond reeds meer dan 8 voet water in de ruimen. De bemanning, bestaande uit 36 koppen, had de laatste 8 dagen bijna onafgebroken aan de pom pen gestaan en zou aan het spel van wind en golven het geen vier uur meer kunnen uithouden. Er was geen radio-installatie aan boord, en het schip was aan het spel van wind en golven over geleverd. Men besloot daarop de bemanning over te nemen, en in volmaakte orde werd de schoe ner verlaten. Iedereen had voldoende gelegen heid zijn boeltje te pakken en mee te nemen. Ook Lolo, de groote zwarte scheepshond, en twee kanaries kwamen mee. De kapitein was de laatste, die het schip verliet. Vóór hij van boord ging, stortte hij petroleum over het dek en strooide hij wat kruit rond, waarna hij het schip in brand stad. Om kwart vóór twaalf was de laatste man aan boord van de West-Eldara gekomen. Tot lialf- één is dit schip nog rond de M.F.C. blijven krui sen. Toen was alles afgeloopen. De schoener was in de diepte verdwenen. De bemanning van de M.F.C. was geheel uit geput. De laatste dagen hadden zij zoo goed als niet te eten gehad, en velen hunner hadden baar den van ongeveer een decimeter. Toen de M.F.C. gezonken was, heeft de West- Eldara de reis naar hier voortgezet. Gisterochtend heeft dit schip ligplaats genomen in de Maasha ven. Al spoedig kwam de Fransche consul, de heer Vicault, aan boord, om den kapitein, den heer Louis Fallu en zijn bemanning te begroeten en hem geluk te wenschen met hun redding. Gistermiddag zijn de schipbreukelingen met Lolo en de kanaries naar den wal gegaan. Gis teravond 9 uur zijn zij per trein naar Frankrijk teruggekeerd. De 6 door de West-Eldara aan boord genomen sloepen van de M.F.C. blijven voorloopignog aan boord. ltaliaansche schoener gezon ken. Aan boord van den Italiaanschen schoe ner Fratelli Monteneri, met een lading benzine op weg van Sicilië naar Benghazi aan de Noord- Adrikaansche kust der Middellandsche Zee, heeft een ontploffing plaats gehad. Het schip zonk De kapitein werd gered vijf leden der bemanning worden gemist. Staking in de Australische m ij - n e n De arbeiders, belast met de bediening der machines in de mijnen van Nieuw-Zuid Wales, Victoria en Tasmanië, dreigen over veer tien dagen in staking te zullen gaan, indien hun geen hooger loon wordt toegestaan. Bij dit con flict zijn 30.000 arbeiders betrokken. Spoorwegongeluk bij Barcelo- n a. De luxetrein ParijsBarcelona is op een goederentrein geloopen. Er zijn 5 dooden en een dertigtal gewonden van wie 5 zwaargewonden. De vermiste Portugeesche vlie gers. De vliegers, die den tocht van Lissabon naar de Azoren en terug wilden maken, zijn Woensdag door een visschersboot bij Santa Cruz opgepikt en naar Madera gebracht. Zij zijn onge deerd. Treinroovers verjaagd. Gister ochtend om 3 uur sprongen nabij Turn-Severin in Roemenië twee gemaskerde bandieten op het balkon van den expres met de bedoeling de reizigers te plunderen. Een agent van de vei ligheidspolitie, die zich in den trein bevond, maakte echter onmiddellijk van zijn revolver gebruik. Een der bandieten werd gewond. Hij sprong echter met zijn kameraad van den trein en slaagde er nog in te ontkomen. Brand. Gisternacht werd de knecht van den bakker v.d.Br. in de Brugstraat te Zwammer- dam wakker door een verstikkenden rook. et bleek hem, dat in de bakkerij brand was uitge broken, die snel om zich heen greep. De bewoners van het perceel wisten met behulp van buren nog eenig huisraad tc redden, doch intusschen wakkerde het vuur zoodanig aan, dat aan verder reddingswerk niet gedacht kon worden. Een ware vonkenregen verspreidde zich over de dicht be bouwde buurt. Door het spoedig ingrijpen van de brandweer en dank zij de windstilte kon uitbreiding van den brand worden voorkomen. Na een paar uur was het perceel volkomen uitgebrand. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT nam#

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5