Vera „BE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen BAOBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. Kasteel „Bet Onweersnest." 49ste Jaargang. Maandag 26 ApriPl926. No. 14539 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A b o n n'e metten per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij J®v_®as'ange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 20O bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBOND. Argentinië weer in den Bond. Naar gemeld wordt, aanvaardt Argentinië de uitnoodiging om deel te nemen aan de voorbe reidende ontwapeningsconferentie en aan de werkzaamheden der commissie ter bestudeering der reorganisatie van den Volkenbondsraad. DUITSCHLAND. Het onteigeningsontwerp ingediend. Een officieel bericht deelt het volgende mede De Duitsche regeering heeft besloten hét bij referendum gevraagde wetsontwerp over de onteigening der vroegere vorsten bij den Rijks dag in te dienen. De rijksdagminister van Bin- nenlandsche zaken heeft vandaag een desbe treffend voorstel aan den Rijksdag overgemaakt, doch het ontwerp gaat vergezeld van een uiteen zetting der rijksregeering, waarin o.a. gezegd wordt, dat volkomen onteigening zonder schade loosstelling der vroegere vorsten, in strijd is met het beginsel van een rechtsstaat. Zij zal daarom met alle middelen waarover zij beschikt, een compromis trachten tot stand te brengen. De juridische Rijksdagcommissie hervatte heden de besprekingen over het vorsten-compro- mis. Het belangrijkste der zitting was de instem ming van den Pruisischen minister van Finan ciën met de nieuwe voorstellen, volgens welke het compromis-ontwerp op verschillende pun ten gewijzigd zal worden, in overeenstemming met de wenschen der Pruisische regeering. De Pruisische minister van hinanciën deelde mede, dat Pruisen na aanvaarding der voor gestelde wijzigingen het ontwerp zal accepteeren. Volgens deze nieuwe bepalingen ontvangen de Hohenzollerns 280.000 morgen land en twaalf millioen mark in contanten, wanneer althans de stemming niet anders beslist. HET DUITSCH-RUSSISCII VERDRAG. Het Duitsch-Russische verdrag is door den Duitschen rijksminister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann en den Russischen gezant te Berlijn, Krestinski, onderteëkend, nadat de rijkspresident Hindenburg, na in kennis te zijn gesteld van den tekst van het verdrag, machti ging tot de onderteekening had verleend. Het verdrag is, naar de „Vossische Zeitung meldt, tamelijk omvangrijk, aangezien het een aanhangsel bevat, waarin door beide partijen uiteenzettingen worden gegeven met betrek king tot den inhoud. Naar verluidt, zal de inhoud in hoofdzaak een bekrachtiging zijn van het verdrag van Rapallo. Het aanhangsel zal uiteen zetten, dat ook na het sluiten van het verdrag van Locarno en de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond het verdrag van kracht blijft, dat door Duitschland met Rusland te Rapallo is gesloten. Inzonderheid verplichten zich beide partijen zich met elkaar in verbinding te stellen over alle aangelegenheden, die de gemeenschappe lijke belangen van beide staten raken. Voorts wordt in het verdrag de verzekering gegeven van wederkeerige neutraliteit in geval van een niet geprovoceerden aanval van een der beide landen. ITALIË. Oneenigheid. De vorige week hebben te Triest verschillertde incidenten plaats gehad, die een duidelijk licht werpen op moeilijkheden in den boezem der fascistische partij. Tot dusver werden deze be richten door de censuur onderschept. 62) Over al je handelingen en woorden, ja zelfs over ie gedachten waken, je het verlokkelijk pleizier ontzeggen, met Clara te spreken, haar aan te zien, aan haar te denken, behalve wanneer dit totaal onvermijdelijk is en in dat geval in haar nooit iets anders te zien, dan een meisje, hetwelk zoo hoog boven je staat, dat ge haar nooit zoudt kunnen bereiken. Moeder, ik heb mij nooit, zelfs niet in den droom aangematigd te gelooven te meenen te hoopendat Dat weet ik, mijn zoon Om jou de oogen te openen, om jou het dreigend gevaar te toonen zoolang je hart nog tot op zekeren graad vrij is, daarom spreek ik thans tot je. De hoop, die je op dit meisje zoudt kunnen stellen, zoude ijdel blijken en slechts een vernederende teleur stelling baren. Vergeet niet, dat het van jouw kant een soort verraad zou wezen jegens den weiwillenden man, die zoo veel vertrouwen in je rechtschapenheid stelde, dat hij je in zijn huis In den laatsten tijd zijn verschillende stroo mingen in de fascistische partij ontstaan. Een dezer strooniingen, onder leiding van den voor- maligen secretaris-generaal der partij, Fari- nacci, beschikt over een groot aantal aanhan gers. Het zijn de intransigente fascisten, die de heerschappij over de partij tot zich pogen te trekken, lot dit doel heeft, naar beweerd wordt, Farinacci een schismatische beweging op touw gezet, die in de Oostelijke provincies van Italië zou beginnen. Van Udine zou de opmarsch naar Rome worden aangevangen. MAROKKO. K r i m aan t' woord. De bransche bladen publiceeren eenonderhoud, c at een Franschman met Abd-el-Krim zelf gehad heeft. Hij werd door Krim te Targoeist in zijn ent, die onder olijfboomen verscholen lag, ont vangen en hij was gedurende 12 uur zijn gast. Abd-el-Krim was zeer eenvoudig geïnstalleerd. Een wit houten tafel was het eenige meubelstuk. De Rifleider nam geen bijzondere bewakings maatregelen. Uit hetgeen Abd-el-Krim mededeelde, werd iet begrijpelijk, dat de onderhandelingen in het amp Berteaux en te El Alioen spaak geloopen zijn. "Ik heb tot driemaal toe vredesvoorstellen gedaan," zeide Krim„eerst aan Primo de divera, daarna aan generaal Lyautey en ver volgens aan Steeg. Maar niemand antwoordde mij. Desniettemin wensch ik in vrede met rankrijk te leven. Ik heb geen „roghi". Ik verdedig slechts mijn land. De eenige, die er werkelijke vredesgedachten op na houdt, is de tegenwoordige resident-generaal", meende Krim, ock Steeg ziet zich geplaatst tegenover het zeer sterke militaire element" (hierop volgt een door de censuur geschrapte passage). "Wij hebben," aldus vervolgde Krim, „Vol- r oende geweren en munitie. Gij begrijpt, dat s de Riffi mij xiiet als hun natuurlijken leider cschouwden, zij mij allang gefusilleerd zouden ebben. Laten de beschaafden nu maar eens aan de „wilden" toonen, hoe zij moeten onder- andelen. Is er wapenstilstand, laat er dan ook een volledige wapenstilstand zijn en laat de cgenpartij dan ophouden met het verspreiden van propaganda-lectuur per vliegmachine onder e verschillende stammen. Laat meii een maand a so uten wapenstilstand hebben. Mocht men na i ien tijd niet tot overeenstemming gekomen Z1jn, welnu, dan zijn de wapenen weer op te nemen. Ik ben dan bereid en mijn volk ook, tot den laatsten man." Ue „Matin" meldt uit Oedjda De voorloopige onderhandelingen zijn hervat. De Riffi bleven venwe onbuigzaam in hun besluit de krijgs- ge\angenen niet vrij te laten vóór onderteeke ning van het vredesverdrag en ten aanzien der cessies betreffende het verstrekken van mili- nlh" ^aranI'es en de bezetting van strategisch We punten. De Riffi verschansen zich bij Sidi-Boerokka. ALLERLEI. M i 3 <U'''a BiJ de relletjes tusschen Hindoes en I ';,I"Tdanen, zÜn opnieuw drie Hindoes Mohammedanen gedood, terwijl zestig personen gewond werden ti, V,erl lnIerview ontkende de chef der poli- j,f c ,e letjes het karakter van een opstand (i r''gcn. De jongste troebelen vormen c 1 8 m 1VldueeIe gevallen van alleenstaande gewelddaden, bedreven door kwaadwillige ele menten, die ten behoeve hunner eigen doeleinden de periode van opwinding wenschen te verlengen. Indien de troebelen inderdaad het karakter van een opstand zouden hebben gehad, dan zou de taak der politie veel gemakkelijker zijn ge weest. Uit Stockholm De Zweedsche regeering heeft staatssecretaris Sjoeborg en den Zweed- schen gezant te Bern, Hennings, benoemd tot gedelegeerden van Zweden in de commissie tot reorganisatie van den Volkenbondsraad. Uit Angora Chulry Bey is naar Athene vertrokken, teneinde de onderhandelingen over de Grieksch-Turksche vraagstukken voort te zetten. Uit Kopenhagen Heden is het arbitrage verdrag tusschen Denemarken en Polen onder teekend. Uit Londen De diplomatieke correspon dent van de „Daily Herald" zegt, dat men in officieele kringen in Londen verwacht, dat de overeenkomst met Turkije in verband met de Mosoelkwestie binnen enkele dagen zal worden onderteekend. Uit Rome Volgens berichten uit Cyrenai- ka hebben de Italiaansche troepen in den Zuide lijken Djebel en in het militaire operatiegebied Nogal eenige benden opstandelingen terugge dreven met achterlating van een groot aantal dooden. De Italianen verloren zes dooden en dertig gewonden. Uit ParijsDe afgevaardigde Fourier heeft bij de Fransche Kamer een wetsvoorstel ingediend, strekkende tot opheffing van de wet op de verbanning van de hoofden der families, die in Frankrijk geregeerd hebben. Hij beroept zich daarbij op de republikeinsche beginselen. Uit Londen Om twee uur gisternacht trad in de V. S. de zomertijd in werking. Uit Beiroeth De Fransche troepen hebben de hoofdstad der Djebel-Drusen, Soeweida, na een gevecht, dat zes uur duurde, veroverd. Uit Londen Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering niet het voornemen heeft aan de steenkoolindustrie een leening te verstrekken. Binnenland. Het Tweede-Kamerlid v. d. Sluis. Tot burgemeester van de gemeente Goor is benoemd het S.-D. Tweede-Kamerlid W. van der Sluis te Almelo de gemeenteraad van Goor is in meerderheid rood. De mutatie van oorlof). De afgetreden minister van oorlog, prof. van Royen, is Zaterdagnamiddag door de Koningin in afscheidsaudiëntie ontvangen. Na de overdracht Zaterdagochtend ten de- partemente van oorlog van de portefeuilles van oorlog en marine ad interim, begaf minister Lambooy, de nieuw opgetreden minister, zich naar het departement van marine. Vereenvoudigd grensverkeer. Naar wij vernemen, zal in Mei a.s. te Genéve een internationale conferentie worden gehouden ter bespreking van de mogelijke vergemakkelij king van het verkeer, in verband met paspoorten en de verleening van pasvisa. Ook zal ter sprake komen de kwestie van bijzondere pas-faciliteiten voor emigranten. Op deze conferentie, welke 12 Mei aanvangt, zal ons land zijn vertegenwoordigd. 4213 6 opnam en een ongedwongen verkeer met zijn oc .er oe iet. Misbruik dit vertrouwen niet en &er raa0 je tegenover Clara steeds zóó, alsof je een konmgm voor hadt. elaan moeder, hoe moeilijk het mij ook zal va en, wi uwen raad opvolgen, riep Traverse. 1 c b ('cn 1 op uw roepen tot u kwam, kon ik waar ij me vermoeden, dat ik u met een zoo treurig hart zou verlaten, zuchtte de arme jonge- ling, erwij nj met geweld zijn tranen weerhield en zich naar zijn kamer begaf. Terwijl hij streng de wijze voorschriften zijner moet ei opvo gc e, verdiepte Traverse zich geheel en al m zijne studiën en trachtte, waar en zoo goed hy kon het jonge meisje te ontwijken was hij echter ge wongen haar gezelschap te houden, dan nam uj jegens haar de eerbiedigste terug houdendheid m acht. Clara begreep niets van deze verandering en de gedachte bekroop haar, dat zij zelf daaraan schuld had. Als dochter des huizes, zeide zij bij zich zelve, ben ik aan onze gasten want als zoodanig kon men 1 raverse en zijne moeder wel beschouwen voorkomendheid verplicht. Misschien heb ik het daaraan jegens Traverse laten ontbreken, is dit zoo, dan moet ik hem er van overtuigen, dat het niet met opzet geschiedde Clara verdubbelde nu hare opmerkzaamheid tegenover den jongen man, om de eensgezindheid van voorheen, die zij verbroken achtte, tusschen hen beiden te herstellen. Daar haar dit niet ge lukte, besloot zij in de eenvoudigheid haars harten, met hem te spreken, ten einde het mis verstand op te helderen. Traverse, zeide zij tot hem, toen zij den jongen man alleen in een vensternis zag zitten, gij schijnt niet meer, zooals vroeger, mijn vriend te willen zijn. Hen ik je op de een of andere wijze belee- digd Is dit soms het geval, o geloof mij, dat het zonder booze bedoeling geschiedde en het mij van ganscher harte spijl. Ik hoop, dat ge nu niet langer boos op mij zult zijn. Gij gij, miss Day Gij zoudt in staat zijn iemand iets onaangenaams aan te doen of te zeggen Neen, dit is eenvoudig ondenkbaar Hoe zoudt gij op eenigerlei wijze misnoegen kun nen veroorzaken riep de jonge man met beven de stem en hoogroode kleur. Wanneer ik u dan op geenerlei wijze krenkte, waarom noemt hij mij dan miss Day, en niet, zooals eertijds, eenvoudig Clara Omdat ik moet. U is de eenige dochter en erfgenaam van dokter Day van Willow-Heights, terwijl ik ik Een centrale van 350 zangkoren. Gister heeft, na ettelijke vergaderingen te Amsterdam, de oprichting plaats gehad van de „Alg. Nederl. Koorzang-Centrale", waarbij 350 zangkoren zijn aangesloten. De organisatie bevat een ledental van 35.000. De B.A.N.S. Gister is op het Congres van den Bond van ambtenaren in dienst van de Nederl. spoor wegen, gehouden te Rotterdam, het voorstel tot aansluiting bij het I.B.V. met 106 tegen 6 stem men aangenomen en het voorstel tot aansluiting bij de I.T.F. met 100 tegen 11 stemmen ver worpen. Tegen 't parasitisme. In de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over de be grooting van Binnenlandsche Zaken, zegt de minister met betrekking tot het tegengaan van misbruiken bij openbare inzamelingen het vol gende De vraag, of en zoo ja, welke maatregelen van regeeringswege zouden kunnen worden getrof fen ten einde misbruiken bij openbare inzame lingen tegen te gaan, heeft reeds de aandacht van den minister. Hij zal gaarne overwegen in hoeverre het denkbeeld, om voortaan het plaat sen van oproepingen in de nieuwsbladen, of het verspreiden van circulaires ter verkrijging van geldelijken steun voor liefdadige doeleinden af hankelijk te doen stellen van een vergunning, voor verwezenlijking vatbaar is, c.q. of de ge heele materie bij de wet ware te regelen. Omtrent een en ander zal het advies van de Armencommissie worden ingewonnenvoorts zal de minister te dezer zake met zijn ambt genoot van Justitie in overleg treden. Dir.-gen. van den Landbouw. In zijn antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over de begroóting van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw zegt de minis ter o.a., dat hij er toe overhelt het ambt van directeur-generaal van den Landbouw niet te herstellen. Hij geeft aanvankelijk de voorkpur aan de instelling van een vaste commissie van advies voor land- en tuinbouwaangelegenheden. Dit denkbeeld is aan de groote organisaties voor gelegd. Bij de vaststelling van de begrooling voor 1927 zal, naar de minister zich vleit, de zaak beslist kunnen worden. Psychotechnisch onderzoek. In een dezer dagen te verwachten legerorder wordt de aandacht erop gevestigd, dat de dienst plichtigen na hun opkomst in werkelijken dienst voor eerste oefening, niet of niet opnieuw aan een, van de zijde der troepencommandanten ingesteld, onderzoek betreffende hun algemeene practische intelligentie behooren te worden on der worpen. Ten behoeve van dienstplichtigen, die niet aan het onderzoek naar die intelligentie bij den keuringsraad hebben deelgenomen, of van klas sen vrijwilligers, kunnen de corpscommandanten desgewenscht de tusschenkomst inroepen van het hoofd van het bureau voor psycho-technisch onderzoek bij de landmacht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Jaarfeest van Excelsior. Het zesde jaarfeest van onze sportvereeniging Excelsior, gistermorgen op passende wijze aan gevangen "met een H. Mis in de Havenkerk, 's middags voortgezet op 't voetbalveld, vond 's avonds in den R.K.Volksbond zijn luisterrijk einde met een feestavond, die er wezen mocht. Zooals gewoonlijk,, was in de groote zaal geen Zijn vriend ben, onderbrak Clara hem. Terwijl ik de zoon van zijn huishoudster ben, verbeterde Traverse en verwijderde zich. Clara zag hem een oogenblik verbluft na, toen ging zij hoofdschuddend aan haar werk, zonder het antwoord van haren jongen vriend recht te hebben begrepen. Na dit gesprek werd Traverse nog terughou dender dan vroeger, daarentegen klom zijn hartstocht onder den dwang, dien hij zijn hart oplegde, slechts des te meer. Het stond te vree zen, dat zijn gezondheid daaronder zou lijden, wanneer er niet een xerandering in dezen toe stand kwam gelukkig werd deze door Clara's vzder zelf aan de hand gedaan. Traverse, sprak dokter Day op zekeren keer, toen hij met een dagblad in de hand de biblio theek binnentrad, ik lees daar zoo even, dat binnenkort de medicinische cursus aan de uni versiteit te Washington weder geopend wordt. Ik geloof, dat je genoegzaam voorloopige kennis hebt verworven, om hem te kunnen meemaken. Wat dunkt je er van O, sir, het zou mij natuurlijk oneindig gelukkig maken, als dit mogpbjk zou zijn, maar (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1