plaatsje ontbezet, toen voorz. Leenderts liet versierde podium beklom, om het welkom den aanwezigen toe te roepen en in enkele korte trekken de balans van het vervlogen jaar te schetsen. De heer Leenderts was tevreden over de be reikte resultaten. Excelsior heeft niet alleen de reeds bereikte hoogte weten te behouden, wat op zichzelf al 'n prestatie is, .maar ging nog voor uit, terwijl de financiën bovendien weer een ge zonde basis gekregen hebben, dank zij de speur zin en steun van velen. Exc. zal daardoor in de naaste toekomst de aandacht kunnen schenken aan noodzakelijke verbeteringen en het peil der vereenigingwederom verhoogen. Nadat de heer Leenderts meegedeeld had, dat in de tweede week van Juni een liefdadig heidsvoetbalwedstrijd voor de Gorzenkerk ge houden zal worden, dankte hij de feestcommis sie en allen die op eenige wijze aan de groote voorbereidingen voor dezen avond hadden deel genomen. (Applaus). Daarna heeft kap. Paulussen, als voorz. van het St. Liduina-comité, Excelsior bedankt, dat zij onlangs onbeschroomd het initiatief genomen heeft inzake de opvoeringen van het St. Liduina-spel. De eerw. spreker prees den zin voor idealen bij Exc., wat haar behoeden zal voor sportverdwazing en roemde de samen werking van de leden. Het St. Liduina-comité, zoo eindigde spr., blijft op Exc. rekenen en omgekeerd zal het ook Exc. terzijde willen staan. (Applaus). Hierna werd met de afwerking van 'tpro- gram begonnen. 't Gedeelte voor de pauze was gewijd aan de gymnastiek. De dames, die op dezen avond voor het laatst in 't. openbaar optraden (wegens een bisschop pelijk voorschrift) zetten natuurlijk haar beste beentje voor de junioren deden niet minder hun best, maar het leeuwendeel voor het succes was toch voor de senioren, die op de brug en het rek, sterke staaltjes van hun kunnen ver toonden en soms in de zaal het adembenemende van een circusstemming brachten. Een bravo is hier wel op zijn plaats Na de pauze werden we vergast op een origi- neele Black and White-revue" in twee bedrijven In de tooneelen zat fantasie in den tekst geest, zoodat aan de hoofdeischen vol daan was ook de aankleeding kon bogen op smaakvolle verzorgdheid. - Tusschen het losse zand, waar dergelijke voor stellingen rijk aan zijn, liep bovendien nog genoeg cement, dat tot bouwsel bond en hoe wel ingewijden natuurlijk het meeste van de „zetten" en „steekjes" profiteerden, bleef er voor de anderen 'n massa te genieten over. Bij zonder, mooi waren de nummers Harlekijn tjes, Nymphendans, Boerendans en 't fantastisch fakkelzwaaien compère Fransje tokkelde ko mische nootjes. De revue was geschreven door voorz.Leenderts, de versjes hadden den heer VV. Kemenade tot dichter de heer Simons had de dansen ingestu deerd en de dames zelf fabriceerden de costumes. Rest nog te roemen het Exc.-strijkje, dat den geheeien avond meer dan zijn best, deed. Men mag over sport denken hoe men wil, maar toegegeven moet worden dat Excelsior als ver- eemging een voorbeeld is van solidariteit, nimmer tanend enthousiasme en ongelooflijke werkkracht. Met de Duitschers kunnen de Excelsiorleden trotsch zeggen „Wir machen alles selbst" en bovendien ze maken het goed De malaise in het vereenigingsleven wordt altijd grif in 't schuldenregister van de tijdsom standigheden geboekt, doch waarom heeft Ex celsior geen hinder er van Omdat er bij Excelsior een leiding is, die zich geeft zonder voorbehoud, een saamhoorigheid en toewijding onderling die wonderen werkt en de buitenstaanders even stil maakt in bewonde ring. We zouden alle vereenigingsmannen die kla gen over slapte in hun organisaties willen toe roepen met een kleine variant op de bijbelspreuk: „Ite ad Excelsior Toen het programma was afgewerkt ging de tombola, waarna een gezellig samenzijn het feest vierend Excelsior harmonisch bijeen hield. Zoo was het zesde jaarfeest van onze sport- vereeniging Tentoonstelling St. Iiduina-patronaal. Gister hebben wij aafti deze tentoonstelling een bezoek gebracht en, 't moet ons van 't hart wat hier geboden werd, overtrof onze verwach tingen. Zoodra we 't prettig, door groen en- bloemen verlevendigd lokaal betraden, viel 't ons op, met hoeveel smaak de verschillende handwerken op de met groen-bekleede tafels waren uitgestald In de eerste en tweede afdee- ling kregen we het werk te zien van de jongere leden van het patronaat. Net-vervaardigde klee- dingstukjes lagen gerangschikt tusschen voor werpen van meer luxueusen aard, zooals thee mutsen, kleedjes etc. Zag 't werk er op een af stand aardig uit, van meer nabij beschouwd, bleek de afwerking keurig-verzorgd. In de af- deeling der oudere patronaatsleden wederom een keur van vrouwelijke handwerken Lieve baby-pakjes naast fraaie kleedjes en kussens, degelijke practische kleedingstukjes, gemoede lijk neergevlijd naast tafelkleed en theemuts Bijzonder trok onze aandacht een volledige uit rusting voor een communiekindje, door de meisjes op voorbeeldige wijze verzorgd. Was de rubriek nuttige- en fraaie handwerking alle lof waardig, ook de afdeeling waschbehandeling mocht er zijn Op keurige wijze lag hier 't lijf en tafelgoed, met vaardige hand door de patro naatsleden geplooid en gestreken, tentoonge steld. Mejuffrouw M. Meijer heeft er slag van, de meisjes tot flinke huisvrouwen op te leiden Aan het eind van dit verslag past ons een woord van hulde aan het actief-bestuur, de dames onderwijzeressen en de wakkere leden van het patronaat, die, door eendrachtige samenwer king, zóó veel, en op zóó'n schitterende wijze, wisten te presteeren. Last not least zij oprechte dank gebracht aan den daadwerkelijken steun der ouders van de meisjes, die uit eigen middelen de noodzakelijke onkosten, aan het handwerk- onderricht verbonden, bestreden Dat 't St. Liduinapatronaat onder de voort varende en bekwame leiding van zijn directeur, den weleerw. kap. L. Beune, in gestadigen bloei moge toenemen, is onze oprechte wensch Pater Nauta. Omtrent den toestand van pater Nauta kun nen wij mededeelen, dat de verwonding aan het hoofd spoedig zal genezen zijn en het ver band binnen enkele dagen kan verwijderd wor den. Missie in de Havenkerkparoehie. Gistermorgen werd van den kansel in de Haven- kerk medegedeeld, dat hoogst waarschijnlijk, dit jaar een H. Missie zal worden gehouden in de parochie van St. Jan. den Dooper. C. Korpel f. Hoewel hij den laatsten tijd wel klaagde over zijn gezondheid, is toch geheel onvei wacht gistermiddag half een, het raadslid C.Korpel plotseling overleden. De heer C. Korpel, die den ouderdom van 49 jaren bereikte, was in den gemeenteraad lid van de S.D.A.P.-fractie en interesseerde zich bijzonder voor de woningtoestanden hier ter plaatse. Daar hij ook 'n actief lid was van de commissie van gemeentelijken woningdienst, werd met zijn meening altijd rekening gehouden en stelde men zijn adviezen steeds op prijs. Vrijdag j.l. woonde de heer Korpel de beide zittingen van den gemeenteraad nog bij. Tragisch ongeval. Zaterdagavond omstreeks 8 uur hoorde een persoon, die op de Lange Haven liep, een plons, alsof er iemand te water viel. Op zijn alarm is de politie, die spoedig ter plaatse was met dreg- materiaal, bijgestaan door burgers met dreggen begonnen, toen ten 8| uur een knaap werd opge haald, die werd binnengedragen in het café van A. Verhaal. Door leden van E.H.B.O. is onder toezicht van Dr. de Leeuw, langen tijd gepoogd, ook met behulp van een zuurstofkoffer, de levensgeesten op te wekken, wat evenwel vruch teloos was. Door genoemden geneesheer is de dood geconstateerd. Bij onderzoek bleek, dat de knaap was de 14-jarige P. Jansen, die, tra gisch genoeg, dien dag zijn verjaardag vierde. Hij was in dienst van den winkelier van Alphen aan de Hoogstraat alhier en op weg om een be stelling in de Tuinlaan te bezorgen. Het lijk is door de politie per lijkbrancard naar de ouder lijke woning aan de Anth. Muysstraat 39a ver voerd. Het rijwiel is later door de politie opge- vischt. Op welke manier het ongeval zich heeft toegedragen is de politie niet bekend. Utile-Dulei en Burgerwacht. Voor een stampvolle Musis-zaal, heeft Zater dagavond Utile Dulci, traditie-getrouw, een reprise gegeven voor de burgerwachtleden, van het stun, dat een avond te voren, t.erwille van de liefdadigheid was opgevoerd. „De Hanebalk" had ook nu weer veel succes en de clementie, die de heer M. Geesteranus in riep voor den heer Jan Vos, die een verkoud heid opgelooperi had, was gemakkelijk te geven. Na het laatste bedrijf, heeft de heer J. Post, de penningmeester van de burgerwacht, in hartelijke bewoordingen den dank van zijn ver- eeniging aan het gezelschap overgebracht en de dames-medewerksters op een bescheiden bloemen hulde onthaald. Mr. Visser beantwoordde op hoffelijke wijze het speechje en deelde tevens mede, dat bij deze honderdeerste opvoering, de heer de Groot voor de honderdste maal de regie had, wat een luid applaus uitlokte. 't Was een genoegelijke avond. „Orpheus "-Kerkconcert. Evenals in voorafgaande jaren, zal de Kon. Zangv. Schiedams Mannenkoor Orpheus Weder in de Groote Kerk een uitvoering geven en wel op Woensdag, 28 April a.s. Bij de samenstelling van het programma voor deze uitvoering is een keuze gedaan uit de mooi ste mannenkoor-muziek. Ten gehoore zal worden gebracht o.a. het num mer Weihnacht im Walde, een vijfstemmige compositie, drerde blijde, reine Kerststemming schilderten de sonore stilte in het dichtsbesneeuw- dewoud.Ilet moeilijke werk wordt door „Or pheus" voor de eerste maal ten gehoore gebracht. Het hoofdnummer voor het Mannenkoor is een compositie van F. Hiller Super Flumina Babylonis. Ilet. is Psalm 137, dien we den Psalm van den weemoed en den haat zouden kunnen noemen. De Psalm, dien we danken aan de Levieten, schetst de vernedering van het Joodsche volk, dat door den Babylonischen koning Nebucad- nezar gevankelijk is weggevoerd en aan de oe vers der rivieren van Babylon in ballingschap woont. De overwinnaars willen van hun slaven de liederen hooren, die zij in het land hunner af komst ter eere Gods aanhieven. Doch deze wei geren, die zangen te doen klinken in een vreemd land, te midden van hun onderdrukkers. Maar het wreede verzoek wekt bij de Israëlie ten de herinnering aan hun schoonen tempel en aan het zoo geliefde Jeruzalem, dat zij nimmer vergeten zullen, en waar zij eenmaal hopen terug te keeren. En zij smeek en Gods toorn af over de vijanden van het Joodsche volk en zij zegenen degenen, die eens wraak zullen nemen op allen, die deze diepe vernedering over hen hebben gebracht. Smartelijk is hun lijden, maar de hoop blijft, de hoop, op weerzien van hun geliefd vaderland, waaraan zij niet ophouden te denken het voor hen verloren Sion. Zeker kan „Orpheus" met de uitvoering van dit koorwerk blijken geven van grondige studie en voortreffelijke zangkunst. Als orgelsolist hoopt de directeur der vereeni- ging, de heer Paul van der Putten op te treden. Wie van diens orgelspel eenmaal heeft genoten, zal niet gaarne verzuimen, hem opnieuw te gaan hooren, vooral, nu ook het programma van dezen solist door een keur van orgel-compo sities wordt gevormd. Het jaarlijksche concert wordt door „Orpheus" steeds geheel met eigen krachten gegeven. Daar in stelt de vereeniging haar eer. Voor de Schie- damsche ingezetenen zij dit een aansporing, om belangstelling te toonen in deze wijze van wer ken van het Koninklijk Mannenkoor. Moge een volle kerk daarvan een krachtig getuigenis ijn De staking aan de Keilehaven. De staking aan dekettingfabriek waarvan wij Zaterdag melding maakten, duurt nog onvermin derd voort. Het stakend personeel bestaat hoofdzakelijk uit stadgenooten. Wij hebben ons om inlichtingen gewend tot de R.K. organisatie en vernomen, dat niet het per soneel eischen heeft gesteld, maar de directie van de fabriek loonsvermindering invoerde, dit is de oorzaak van het conflict geworden. De rijksbemiddelaar heeft intusschen beide partijen tot een conferentie uitgenoodigd op morgenmiddag in den Haag. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie, op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags rijwielbelastingplaatje, knipmes, d.portemonnaie, portefeuille met inh., sleutel, ring met sleutels, koperen sleutel, gewicht, d.handschoen, bus inh. olie, manchester jas. Bij vinders d. horloge, H. Meinster, Roonsche str. 25b d.taschje met inh., J. Kuiters, Watt- str. 43a ring, J. Verbeek, Parallelweg 152a bord van auto, G. Ooms, Doelehofje 1 grijze pet, W. Leenders, Verbr. Erven 17 k. taschje met inh., J. Köneman, Lekstr. 75b portemon- naie met inh., H. Noordijk, Voorneschestr. 43A k.taschje, W. Wetsteijn, Lange Kerkstr. 14a rijwielbelastingplaatje, W. Bouwer, L. Achter weg 33 k.portemonnaie met inh., M. Gijtenbeek, Maasdijk 130a zijden taschje met inh., D. Meul- stee, Groeneweegje 23 hangertje met portret, H. v. d. Brink, Breedstr. 60b moer van k. wagen J. v. d. Valk, Streijenschestr. 28 taschje met inh., W. v. d. Gaag, Groenendaal 5 d. hand schoen en sleutel, G. Vol, van Beverenstr. 15 hond, J. van Dalsen, L. Nieuwstr. 149b d. portemonnaie, M. Bonefaas, Gasstr. 5 schort, N. v. d. Water, L. Costerstr. 9 moersleutel W. Troost, Havendijk 50A portemonnaie met inh., J. Sciaroni, Ged. Broersvest 34/14 ;horloge- ketting, M. Bergwerf, Buitenhavenweg 176/5 boekentasch, J. Roetman, Nieuwsticht M 9 sleutel, M. v. d. Kooij, Ouddorpschestr. 19 hor logeketting, I. School, Abbenbroekschestr. 13 lorgnet in étui, M. Huizer, Singel 202/3 para- pluie, J. Krabbendam, Kreupelstr. 46yb blau we sjaal, J. Bergkotter, van Smaleveltstr. 23 hond, M. Bos, Boterstr. 37 hond, A. Romeijn, Baan 40 pet, I. School, Abbenbroekschestr. 13. He 14-jarige H. B. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat gister te zijnen na- deele een paar schoenen is ontvreemd, dat hij langs een voetbalterrein aan de Aleidastraat had neergezet, terwijl hij aan het voetballen was. Gistermiddag ten 6 uur isC. H. van R., wonende aan de Mariastraat toen hij per rijwiel vanuit de Ooievaarssteeg de Schie op wilde rijden en, om een aanrijding te voorkomen, uitweek voor een vrouw en haar kind, tegen een paal van een stelling gereden, waardoor hij kwam te vallen en te water viel. Hij wist zwemmend den kant te bereiken en werd door een agent van politie en eenige burgers op den wal geholpen. Het rijwiel is met een dreg opgevischt. Zaterdagmiddag ten 5 uur is door de electrische tram een hond, eigendom van van H. uit Vlaardingen, op den Rotterdamschen dijk een poot afgereden. Het dier is op de gemeen te reiniging afgemaakt. Bij de politie is aangifte ge daan, dat van een stuk land aan de Simon Ste- venstraat, ten nadeele van v. N. alhier, een een jarige geit is ontvreemd. UIT ROTTERDAM. Philliarinonisch orkest. Het 10de en laatste concert in dit seizoen van de bekende Zaterdagmiddag-concerten is een voldoening voor de uitvoerders en de toehoor ders geworden. Tot zelfs op het podium had het publiek plaats genomen. Dit feit vond natuurlijk voor een groot deel zijn oorzaak in het optreden van Paul Schramm als solist in het E-mol-piano-concert met orkest op. 11 van Chopin. De meer dan 1000 aanwezigen hebben in de grootste stilte den grooten meester, die door middel van zijn prachtig instrument zoo duidelijk tot ons sprak, aanhoord. De vertolking van het begeleidend orkest was ook zeer te roemen, zoo dat een stormachtig applaus hun deel werd. De solist gaf daarna nog als toegift de zeer fijne Es-dur nocturne op. 9 no. 2. Voor de pauze speel de het orkest onder leiding van Feltzer de 8ste symphoniena afloop werd den heer Felt zer een krans werd aangeboden. Met de ouverture „Oberon" van Weber, die een goeden indruk maakte, werd deze reeks concerten gesloten. Wilton's Dok- en Werf Mij. De directie van de N.V. Wilton's Dok- en Werf-Maatschappij te Rotterdam doet in haar verslag over 1925 de volgende aanhaling uit het jaarverslag der directie van Wilton's Ma chinefabriek en Scheepswerf over 1925, daar het eenig actief der vennootschap bestaat in alle aandeelen op één na van die N.V. „De in het vorig jaarverslag geconstateerde verdere verbetering van de bedrijfsresultaten bleef in 1925 geen stand houden. Voor een be langrijk deel meenen wij dit te moeten wijten aan de sinds het begin van het verslagjaar aan gevangen afbrokkeling van de overwerkver- gunning. Terwijl wij gedurende het geheele jaar 1924 met onzen dagploeg 56| uur per week heb ben mogen werken, werd de werkweek op 6 Februari 1925 teruggebracht tot 55uur, op 1 Juli tot 54 uur en op 1 October zelfs tot 53 uur, welke,laatste werktijd op het oogenblik, dat wij dit schrijven nog geldt. Aangezien wij de over- werkvergunning van 56£ uur in 1923 hadden gevraagd en verkregen, om een anders nood zakelijke loonsverlaging te ontgaan, lag het voor de hand, dat wij voor de na de afbrokkeling minder gewerkte uren geen looncompensatie aan onze arbeiders konden geven. Tot 1 Octo ber hebben de arbeiders zich bij deze ver mindering van weerkloon neergelegd. Begin October brak echter onder leiding van den Al- gemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond een werkstaking uit en werd het wenschelijk ge acht, ten einde een lange staking te voorkomen, den werklieden voor de 3| uur, welke toen min der gewerkt werden dan bij den aanvang van het verslagjaar, alsnog de verlangde compensa tie te geven. Dit beteèkende een vrij aanzien lijke stijging van onze loonuitgaven. Intusschen werd de mogelijkheid om reparatie opdrachten tegen loonende prijzen te verkrijgen kleiner, terwijl de contracten, welke wij voor nieuwbouw hadden afgesloten en die gebaseerd waren op een werkweek van 56| uur, door de werktijdverkorting en de loonsverhooging, min der voordeel opleverden dan waarop was gere kend. Zoo spande alles samen om den gang van zaken slechter te maken dan verleden jaar en bleef van een ander de invloed op de finantieele resultaten niet uit. In Juni van het afgeloopen jaar bereikten ons voorstellen, om ons te interesseeren in een reor ganisatie van de bekende „Reiherstieg-Werft" te Hamburg. Bij de overweging daarvan kwamenwij tot de conclusie, dat het geen aanbeveling ver diende, op de ons gedane voorstellen in te gaan. Wel bleek bij die gelegenheid, dat zich in het bezit der „Reiherstieg-Werft" verschillende zaken bevonden waarvan verwerving wel in het belang onzer maatschappij was. Meer in het bijzonder gold dit een drijvend droogdok van 20.000 ton, benevens de ijzerconstructie enz. eener groote machinehal en de zich daarin be vindende talrijke machines en werktuigen meer in het bijzonder bestemd voor de fabriceeren van Dieselmotoren. Ofschoon onze biedingen op een en ander aanvankelijk werden afgeslagen, gelukte het ons in het begin van 1926 den eigen dom van bedoelde voorwerpen te verkrijgen. Gedurende het geheele jaar 1925 was het aantal reparatie-orders zeer bevredigend. Wat de afdeeling „nieuwbouw" betreft, mochten wij in den aanvang van het verslagjaar van de Konink lijke Paketvaart-Maatschappij de opdracht ont vangen tot levering van 4 vracht- en passa giersschepen, terwijl zij in December de op dracht ontvingen voor de levering van 2 vracht schepen voor Nederlandsch-Indische rekening. Het aantal werklieden, hetwelk wij gemiddeld in 1925 in dienst hadden, bedroeg 3014, tegen 2630 in 1924. Een groot deel der werklie den vindt thans bezigheid bij het gereedmaken van de in aanbouw zijnde nieuwe schepen op onze werf te Schiedam. In 1925 bedroeg het aantal gedokte schepen 431, metende 2.028.923 ton, met 1360 dokdagen. Op de helling kwamen 28 zeeschepen, metende 30.071 ton, met 152 heliingdagen. Totaal werden dus 459 zeeschepen, metende 2.058.994 ton, ge dokte en gehellingd. Bovendien werden 79 zee schepen, metende 365.802 ton, door ons in de (lokken der gemeente Rotterdam behandeld. Verder werden nog 168 rivierschepen gehellingd met een totaal van 538 heliingdagen. De afdeeling scheepsbouw leverde af2 sleepbooten voor eigen bedrijf en een ponton voor een graanelevator voor de stad Antwer pen. De afdeeling machinebouw en ketelmake rij leverden af 2 nieuwe machines voor boven genoemde 2 sleepbooten, met een vermogen van 1000 I.P.K. en 8 nieuwe ketels met een totaal verwarmend oppervlak van 1477 M2. Op 31 December 1925 waren nog onderhanden in de afdeeling scheepsbouw 1 flotieljevaartuig voor rekening van het departement van marine, 4 vracht- en passagiersschepen voor de konink lijke Paketvaart Maatschappij, 2 vrachtschepen voor Nederlandsch-Indië, 2 zeeschepen en 1 vischsloep, in de afdeeling machinebouw en ketelmakerij zijn nog onderhanden of in bestelling 8 machines met een totaal vermogen vanölOO I.P.K., 15 ketels met een totaal verwarmend oppervlak van 1941 M2. Aan arbeidsloon werd in 1925 uitbetaald eeu bedrag van 4.390.217 tegen 3.904.074 in 1924. De directie van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf stelt voor om na afschrijving van f 809.992 op hare verschillende activa, aan aan deelhouders uit te keeren 860.000 (waarvan intusschen reeds ƒ840.000 werd uitgekeerd. Van Wiltons Machinefabriek en Scheepswerf zullen wij alzoo, zegt de drectie van Wilton's Dok en Werf-Mij., in het geheel over 1925 ont vangen hebben 859.312, hierbij interest 688, totaal 860.000. Hiervan wordt op de cumulatief

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2