DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Kasteel „Bet Onweersnest." FEUILLET 49sterJaargang. Dinsdag 27$ A pril 1926, No. 14540 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35^ cent, 3_maal plaatsen £wordt j|2j| maal ^berekend. Ingezonden Lmededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Buitenlandseh Nieuws. BELGIE. Stabilisatie van den franc. In een rede, gehouden bij de ingebruikstelling van het socialistische vereenigingslokaal te Laeken heeft de Belgische minister van Buiten- landsche Zaken Vandervelde de vraagstukken van den dag de revue laten passeeren. Hij herinnerde aan de overeenkomst van Oc tober 1925 met de buitenlandsche bankiers en aan de nieuwe voorwaarden van 1926, die met te aanvaarden zijn, zoowel uit het oogpunt van de mogelijkheid van practische verwezenlijking, als in verband met de positie, waarin België daardoor zou worden geplaatst. Vandervelde zeide Hoe ernstig de toestand ook is, het zou een allernoodlottigste dwaling zijn te meenen, dat hij hopeloos is. De stabilisatie blijft de voor waarde voor onze normale economische ont wikkeling. Het stabilisatie-plan, dat niet in gevaar was, blijft gehandhaafd. De onderhande lingen met de buitenlandsche bankiers zijn niet onderbroken zij zullen spoedig weer actief worden hervat. De moeilijke vraagstukken van de staatshuis houding en de consolidatie der vlottende schuld zijn thans ter bestudeering aan een commissie voorgelegd. In zekere kringen beweert men, vervolgde Vandervelde, dat er vertrouwen noodig is voor het welslagen van de actie ten gunste van de saneering onzer valuta. De democratische re geering, zoo wordt dan gezegd, heeft dat ver trouwen niet; zij moest dat begrijpen en heen gaan. De socialisten hebben zich na de verkie zingen van 1925 tegen een drie-partijenregee- ring verklaard de liberalen wilden niet regeeren en eischten een zakenkabinet. Thans heengaan zou deserteeren zijn en, zoo besloot Van der- velde, wij zullen niet deserteeren. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. Baldwin zal heden een conferentie hebben met de mijneigenaars. Gisteravond laat werd aan gekondigd, dat de industrieele commissie van het vakvereenigingscongres Baldwin voorgesteld heeft de onderhandelingen over de loonen der mijnwerkers voort te zetten op nationalen grond slag in stede van op districtsbasis. Baldwin deel de aan de industrieele commissie mee, dat de mijneigenaars zekere inzichten overwegen die hij, Baldwin, hun heeft voorgelegd. bij verlies van een hand, voet of oog f De verzekering wordt gewaarborgd door 200 bij dood f 200 bij verlies van een deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam MAROKKO. De besprekingen te Oedsjda. De betrokken regeeringen hebben 1 Mei vast gesteld als uiterste termijn, na welken de be sprekingen niet gerekt mogen worden. Indien de Riffi hardnekkig bleven, zouden de troepen tot het offensief overgaan. Het officieele communiqué zegt, dat de lHran- sche en de Spaansche regeeringen, geheel op de hoogte gebracht door de delegatie van den stand der besprekingen met de delegatie der Riffi, van meening waren, dat het wenschelijk was, bezield als zij zijn door den wensch oin tot een volledigen en duurzamen vrede te komen, om verder in te gaan op de besprekingen op grond slag der voorwaarden, ter kennis gebracht van Azerkane op 11 April. De discussies zullen heden beginnen over de vier militaire voorwaarden, n.l. de uitwisseling der krijgsgevangenen, de definitieve bezetting der strategische punten, de ontwapening der Rifstammen en de instelling van de gemengde politiemacht. De verwezenlijking dezer voor- 63) Tuterletuut, ik heb je maar's niet ^noodig. Ik eheb het nu eenmaal in mijn hoofd gezet, een flin ke dokter uit je te maken en dat moet ook ge beuren. Geen woord meer, dus Wat ik voor je doe, is in zekeren zin slechts een leening en ik zou niet weten, hoe ik mijn kapitaal beter zou kun nen uitzetten. Later zult ge begrijpen, hoe ik dat bedoelvoor 't tegenwoordige moet je alles voor je vertrek gereed maken je reist nog deze week naar Washington af. En zoo geschiedde het ook. Drie dagen later nam Traverse afscheid van zijn moeder en van Clara. Dokter Day liet hem in zijn eigen rijtuig naar Staunton brengen, waarheen hij hem zelfs vergezelde. Hier scheidden zij en Traverse ver- Volgde zijn eerste reis alleen. Mistress Rocke had zich middelerwijl op haar kamer teruggetrokken, om de tranen te ver bergen, welke deze smartelijke scheiding haar kostte. Toen zij met beschreide oogen voor haar ven ster het vertrekkende rijtuig nastaarde, werd de deur zachtjes geopend, een lichte voetstap gleed üonder gerucht te maken over het tapijt en tnistress Rocke gevoelde zich door twee armen waarden zal onmiddellijk na het sluiten van den vrede moeten plaats hebben. Daarna zullen de politieke voorwaarden aan de beurt komen, betreffende de erkenning van de souvereiniteit van den sultan, de verwijdering van Abd-ehKrim en de administratieve orga nisatie van het Rif. De sultan zal bij deze dis- cussics vertegenwoordigd zijn. Men hoopt, in een week tot een algemeene overeenkomst over al deze punten te kunnen komen. De regeling van de uitvoering zal daarop aan een gemengde commissie worden opgedra gen. PER ZIE. De kroning van den nieuwen sjah. De kroning van den nieuwen sjah van Perzië, Pahlevi, had onder ontplooiing van allen Oos- terschen luister in het oude Golestan-paleis te Teheran plaats. De kroonprins en tal van vertegenwoordigers van allerlei rangen, waaronder het corps diplo matique en de ministers, waren bij de plechtig heid tegenwoordig. Nadat de kroon aan den sjah was aange boden, zette deze zelf dit teeken zijner waar digheid op het hoofd. De minister van Justitie bood hem den scepter aan. Anderen boden verschillende sieraden aan. De stad was versierd. Duizenden stroomden uit het heele land daarheen. Daaronder bevonden zich gedelegeerden van verschillende gemeenten, die kostbare geschenken kwamen aanbieden. De leesten, die drie dagen duren, worden ge volgd door feestmalen, recepties, wedrennen, parades, illuminaties en het openen van een nieuw draadloos station. CHINA. Woe en Tsjang zijn het eens. De zoon van Tsjang-Tso-lin, generaal Tsjang IIoeh-Liang heelt verklaard, dat er volledige overeenstemming bestaat tusschen zijn vader en Woe-Pei-foe. De benoeming van een Moek- densch garnizoenscommandant door Peking is ingetrokken en Tsjang-TIoeai-tsjing, een aan hanger van Woe-Pei-foe zal binnenkort dien post aanvaarden. Maarschalk Tsjih-Soe-liang, die Woe-Pei-foe vertegenwoordigt, is te Peking aan gekomen. duitschland en rusland. De tekst van het verdrag. Het door dr. Stresemann en Krestinski onder- eekende Duitsch-Russiscli verdrag, bestaat uit de volgende 4 artikelen Art. 1. De grondslag der betrekkingen tus schen Duitschland en de Unie van Sovjetrepu- j icken blijft het verdrag van Rapallo. De Duit se ie regeering en de Unie zullen met elkaar in vriendschappelijke voeling blijven om over alle vwesties van politieleen en economischen aard, c ie ïun beide landen gemeenschappelijk aangaan, een overeenkomst bereiken Art. 2. Indien één der verdragsluitende par tijen, ondanks haar vreedzame houding, door een orde mogendheid of verschillende andere mogendheden aangevallen wordt, dan zal de andere verdragsluitende partij, tijdens den ge- liee en duur van het conflict, de onzijdigheid m acht nemen. Ait. 3. Indien, naar aanleiding van een con- van *?en aar<i als in art. 2 bedoeld of ook op een tijdstip, vfaarop geen van de verdragsluiten de partijen in een oorlog gewikkeld is, tusschen derden een coalitie gesloten wordt, met het doel liefderijk omstrengeld. Het was miss Day. Het meisje drukte weenend haar gelaat aan de borst der moederlijke vriendin. Deze drukte Clara aan haar hart en erkende niet zonder schrik, dat het arme kind de liefde van haren zoon met weder liefde beantwoordde. XVI. In de heksenkeuken. Onze lezers herinneren zich ongetwijfeld nog dien stoi machtigen Decemberavond, waarin majoor Wai field door pastoor Goodwin in zijn nachtelijke rust gestoord en in een aan de hek- senkloof gelegen hut, de zoogenaamde heksen keuken van de oude Hat, werd geleid, waar een stervende hem wenschte te spreken. Naar deze hut willen wij ons nu met onze lezers begeven, wanneer zij niet van schrik terugdeinzen voor het afschuwelijke manwijf, dat op dit oogenblik voor de deur staat ën met spiedenden blik het smalle pad langs tuurt naar de gasten, die, zooals haar was aangekondigd, heden nacht in de heksenkeuken zouden samen komen. Het is Hat zelf, die van ongeduld over het lange, verfeefsche wachten reeds begint te vreezen, dat, tot haar groot nadeel, de afgespro- tegen ééne der verdragsluitende partijen een economischen of financieelen boycot tot stand te brengen, dan zal de andere verdragsluitende partij zich bij een dergelijken boycot niet aan sluiten. Volgens art. 4 treedt het verdrag in werking na de uitwisseling der ratificatie-oorkonden en heeft een geldigheidsduur van 5 jaar. Beide ver dragsluitende partijen zullen zich tijdig vóór den afloop van dezen termijn over de verdere ont wikkeling hunner politieke betrekkingen ver staan. Aan het verdrag zijn toegevoegd de nota's tusschen dr. Stresemann en Krestinski gewisseld en waarin beide partijen betoogen, dat het ver drag ook ertoe zal bijdragen om den algemeenen vrede te bewaren dat beide regeeringen het doel matig achten binnenkort besprekingen te be ginnen over het sluiten van een algemeen verdrag tot vreedzame beslechting der geschillen, die tusschen beide partijen zouden kunnen ontstaan, waarbij vooral rekening zal worden gehouden met de mogelijkheid der arbitrage procedure. ALLERLEI. Uit Berlijn In parlementaire kringen ver wacht men, in verband met het tusschen de regeering en de Sociaal-Democraten ontstane conflict inzake de vorstenregeling enstige ver wikkelingen waaruit eventueel ontbinding van den Rijksdag zou kunnen volgen. De Sociaal- Democraten verwijten den regeeringspartijen toenadering tot rechts. Uit Calcutta 5 Mohammedanen en één Hindoe zijn gister doodgeschoten. 2 personen, die eergisteren gewond werden zijn gister be zweken. Ongeveer alle winkels in de Indische zakenwijk zijn gesloten. Er zijn 58 personen ge arresteerd in de Kidderpore-wijk van Calcutta, meest Mohammedanen. Uit Cork De douane heeft het passagiers schip Bristol aangehouden, dat talrijke docu menten en groote bedragen aan geld aan boord had. Men zegt, dat de documenten gericht waren aan vooraanstaande leden der Iersche republi- keinsche partij en betrekking hadden op een zending van munitie en wapenen van de Ver. Staten naar Ierland. Uit BrusselDe minister van binnenl. zaken heeft de burgemeesters van La Louviére en Haine St. Pierre ontvangen om hen te hooren over de incidenten te La Louviére waar Musso lini ,,in effigie" verbrand is. Uit WashingtonVernomen wordt, dat het jongste Fransche aanbod aan de Vereenigde Staten, van totaal circa 7 milliard dollar, met inbegrip van den interest op de betalingen over een periode van 62 jaar, bijna 1 milliard dollar hooger is dan het voorstel van Caillaux. Uit Washington De Senaat heeft met 55 stemmen tegen20de regeling der Belgische schuld aan de Ver. Staten goedgekeurd. De regeling treedt in werking zoodra de ratificatie door Coo- lidge onderteekend is. Uit Cairo De Egyptische regeering heeft thans de verzekering ontvangen van den koning der Wahabieten, dat zal worden toegestaan, dat het „heilige kleed" in gewone processie Mekka wordt binnengebracht, zooals de oude gewoonte dat eischt. Uit Parijs Men meent, dat de voorberei dende economische conferentie, die 'heden te Genéve geopend is, twee commissies zal benoe men, de eerste die zich met de handelspolitiek zal bezig houden en de tweede voor de industriee le overeenkomsten. Uit Seoel (Korea) De ex-keizer van Korea Yi-Wang is heden overleden. ken bijeenkomst niet zal plaats hebben, toen zij, tot. hare geruststelling een man naar hare hut zag komen, dien zij reeds van verre als een der verwacht wordende personen herkent. Hat keert terug naar binnen, waar een enkel vertrek de geheele inwendige ruimte van de hut uitmaakt. Deze holle kamer is op het oogenblik bezet met banken en tafels, waaraan ongeveer vijftien tot twintig personen plaats kunnen vinden. Een groot vuur in den haard, onder een reusachtigen ketel, waaruit een heerlijke geur van een krachtige soep wasemt, vervolgens een vierde van een koe aan het spit, dat door een negerjongen van tien tot twaalf jaar lang zaam wordt rondgedraaid eindelijk op een tafel ter zijde, een groote stapel tinnen borden en ettelijke schotels van hetzelfde metaal, bewezen, dat bij de oude Hat niet slechts enkele reizigers, zooals destijds de stervende Granny Crewell, bier herberg kon vinden, maar dat bij haar, niettegenstaande hare woning afgelegen was, groote gastmalen konden worden gehouden, zooals heden het geval was. Zij komen toch, mompelde Hat, terwijl zij in de hut heen en weer drentelde, maar alleen veel later, dan bepaald is. Nu, mijnentwege des te grooter zullen honger en dorst zijn en diens volgens ook mijn profijt! Wanneer men de ruwe basstem hoorde, waar mede deze alleenspraak gehouden werd dan zou men Hat des te eerder voor een man kunnen Binnenland. Ëüa R. K. Metaalbewerkersbond. Onder voorzitterschap van den heer A. Schaaper is Zaterdag en Zondag te Utrecht een congres van den Nederl. R.K. Metaalbewerkers- bond gehouden. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een beschouwing over den economi schen toestand in het metaalbedrijf, waarin de toekomst z.i. zich niet bepaald ongunstig laat aanzien. Hij zeide, dat er in den scheepsbouw behoorlijk werk is, althans in het grootbedrijf en in verband daarmede is er ook een verbeterde toestand in den machinebouw, al is de toestand daar nog niet normaal. De toestand van het klein-bedrijf is ook niet ongunstig, doch wel die van het electro-technisch bedrijf. Er is geen sprake meer van loonsverlaging sedert eenigen tijd integendeel, er is reeds weer dikwijls met succes actie gevoerd voor loonsverhooging, enz. De bond blijft actief voor doorvoering van de 48-urige werkweek en zal ook, als de omstan digheden gunstiger worden, gaan werken voor de afsluiting van een collectief arbeidscontract met de patroonsbonden in alle takken van het metaalbedrijf. Vervolgens gaf spreker een uiteenzetting van de verhouding tot de andere metaalbewerkers organisaties en hij zeide dat het aantal leden van den bond vooruitgaande is en thans 8128 bedraagt. Ook de financieele toestand van den bond is goed. In 1924 werd 119,945 en in 1925 97,956 aan werklooze leden uitgekeerdin totaal dus 217,901. In diezelfde jaren werd in totaal 74,008 bij staking en uitsluiting uit gekeerd. Na eenige besprekingen werden de taktiek en de leiding van het bestuur goedgekeurd. Uit het financieel verslag bleek, dat het bonds- bezit ruim 206,000 bedraagt. De ontvangsten en uitgaven betreffende de zuivere bondsfinan- ciën bedroegen 145,657, met een batig saldo van 7145. Aan contributie, inclusief voor de fondsen, werd 28,583 ontvangen. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van 379,493 aan ontvangsten en uitgaven. De contributie werd begroot op 286,173, zijnde voor gemiddeld 8200 leden. Buitenlandsche afgevaardigden hebben vriend schappelijke toespraken gehouden. Met 3806 tegen 3676 stemmen werd een nieuwe regeling aangenomen inzake restitutie van bonds- contributie aan de afdeelingen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren IT. W. Ceelen te Helmond, H. J. Melkert te Tiel en J. Nieuwenhuis te Apeldoorn. In de Zondag voortgezette vergadering werd na uitvoerige besprekingen een voorstel van het hoofdbestuur aangenomen om de door een com missie ontworpen nieuwe contributieregeling in te voeren. Vervolgens werd behandeld een rapport om trent de wenschelijkheid van het instellen van een bondsraad. De vergadering besloot, op advies der commissie, niet over te gaan tot de instelling van een bondsraad. Er zullen districtscommissies gevormd wor den, waarin de afdeelingen vertegenwoordigd zijn, die de door het hoofdbestuur aan te geven zaken zullen behandelen. Uit en door elk district worden twee afgevaardigden m het te formu leeren centraal hoofdbestuur gekozen. Besloten werd, te blijven ijveren voor bedrijfs organisatie en medezeggenschap. Omtrent het afsluiten van een collectief arbeidscontract deelde het hoofdbestuur mee, dat deze zaak in voorbereiding is en de actie er voor begonnen houden, daar ook hare kleeding aan dit ver moeden voedsel gaven. Een mannenkiel van donkerblauwe kleur, waaraan echter de tand des tijds tamelijk verwoestend had geknaagd, een nauwsluitende, wollen rok, die even zoo goed voor een flodderbroek kon doorgaan, een roode doek, die om den leelijksten negerkop was ge bonden, welke ooit op een dunnen hals tusschen twee hoekige schouders zat, eindelijk een paar zware klompen, waarin hare bloote voeten sta ken, vormden van de alles behalve aantrekke lijke verschijning van de oude vrouw aan de heksenkloof, die nu den even tevoren door haar opgemerkten man ontving, welke inmiddels de hut had bereikt en binnentrad. Het was een woest uitziende kerel,'van mid delbare grootte, met rood haar en een schuwen, steeds ronddwalenden blik. Men noemde hem Bill, den negerdooder, waaruit onze lezers kun nen opmaken, dat het geen uitgelezen gezel schap is, warin wij hen moeten brengen, om met personen bekend 'te worden, die in ons verhaal een zekere rol hebben te vervullen. Wel, oude tooverkol 1 riep Bill toen hij bin nenkwam, heb je goed wat voor ons opgeschept Je weet het, de kapitein lust zoo iets en wordt vreeslijk boos als men zijn smaak met weet te streel en. CWordl vervolgd E SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1