"Indische begrooting. De heer Van Boetselaer van Dub beldam (C.-H.) is verheugd, dat de bezuini ging op onderwijs een einde neemt en tot uit breiding zal worden overgegaan. Spr. dringt aan vooral op uitbreiding der volksschool. Hij verzet er zich echter tegen, dat de bizondere scholen worden geperst in het keurslijf van het openbaar onderwijs. Aan het particulier initiatief moet ruime kans worden gegeven, om mede vast te stellen, hoe de bijz. school zich het best bij de volksschool kan aan passen. De heer Joekes (V. D.) dringt aan op maat- reglen ten bate van het onderwijs en de volks gezondheid. De heer L. de Visser (comm.) bespreekt eveneens onderwijsaangèlegenyeden. De bezui niging in het onderwijs is te ver doorgevoerd. De motieDe Visser wordt verworpen met 58 tegen 14 stemmen. Alleen de S.D'.A.F. en de heer De Visser voor. Bij de afdeeling Landbouw, Nijverheid en, Handel merkt de lieer C r a'm e r (S.D.A.P.) op, dat hij de beteekenis van het buitenlandsch kapitaal niet overschat. Hij waarschuwt echter ook tegen onderschatting. De inlandsche kapi taalvorming acht spr. van meer belang, in dit verband betoogt hij de noodzakelijkheid van bevordering van den inlandschen landbouw. Bij het Hoofdstuk Uitgaven in Nederland spreekt de lieer Joekes (V. D.) over de mili taire pensioenen, waarbij hij opmerkt, dat het leger in Indie diensten verricht, welke men in ruimen zin politiediensten kan noemen. Met name komt spr. op voor de oude militaire lands dienaren, gepensionneerd van vóór 1920. In Indie heeft men zich herhaal deiijk uisgesproken voor gelijkstelling van deze categorie met de na 1920 gepensionneerden. Spr. dient ten slotte een motie in, waarin een betere regeling voor de militaire gepensionneerden van ten minste 60 joar. Mr. Knottenbelt (V. B.) komt op tegen de dubbele belasting van buitenlandsche scheep vaart-ondernemingen. Het antwoord van den Minister ten deze in dienstM. v. A. is niet be vredigend. Spr. vraagt den Minister onverwijld te handelen de quaestie is rijp voor beslissing. Voorts uit spr. grieven tegen de wijze, waarop in lndië de aanslag wordt vastgesteld in En geland heeft dit veel ergernis gewekt. Ook hier is onverwijld ingrijpen zeer gewenscht. Minister Koningsberger kan niet een dadelijke toezegging doen. Wel zal hij onverwijld aandacht aan beide quaesties schenken. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt te 7 uur gesloten. Binnenland. Hoogc Raad van Arbeid. In een Maandag onder voorzitterschap van den minister van arbeid, handel en nijverheid gehouden vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid is het praeadvies van commissie XII over het door minister Aalberse bij den raad aanhangig gemaakte voorontwerp van ,een wet, regelende de verbindendverklaring van collec tieve arbeidsovereenkomsten, behandeld. Een meerderheid in den raad (21 tegen 15) sprak als haar oordeel uit, dat het wenschelijk is, de mogelijkheid te openen tot een verbindend verklaring van collectieve arbeidsovereenkom sten. De leden, die in de minderheid zijn gebleven, hebben hun bezwaar daartegen geopperd. De raad vereenigde zich met de in het voor ontwerp uitgewerkte denkbeefeien, dat de be slissing omtrent een verbindendverklaring wordt genomen door den minister van arbeid, handel en nijverheid, nadat hij het advies van een daar toe door hem in te stellen commissie heeft in gewonnen. Breedvoerig werd stilgestaan bij de voorwaar den, waaraan voldaan moet zijn, alvorens een verbindendverklaring mogelijk zal wezen. Het advies van den raad zal eerlang met het praeadvies van commissie XII worden gepubli ceerd. Nationale Woningraad. De Nationale Woningraad houdt een buiten gewone ledenvergadering te Amsterdam op Zaterdag 8 Mei, waarin zal worden behandeld het voorstel van het bestuur, te besluiten tot fusie met den Bond van Arbeidersbouwvereenigingen in Nederland. Voorts komt aan de órde de verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer J. H. Scha per, die in verband met z'ijn benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft bedankt. Winkelpersoneel en arbeidswet. In de nota, ter beantwoording van het af- deelingsverslag der Eerste Kamer, over de be grooting van Arbeid, Handel en Nijverheid zegt minister Slotemaker de Bruine, dat hij inwerkingtreding der bepalingen van de Arbeids wet zoowel voor kantoor- als voor winkelperso neel noodig acht. Hij hoopt, dat de mogelijkheid zal blijken, om voor winkelpersoneel hiertoe spoedig over te gaan. Reeds nu eveneens voor kantoorpersoneel daartoe te besluiten, zou hij echter niet voor zijn rekening willen nemen, reeds omdat de gedifferentieerdheid van het terrein, in ver band met de beperktheid van de aanwezige controlekrachten, de vraag moet doen stellen, of een regeling op dit oogenblik wel voldoende tot haar recht zou kunnen komen. Omtrent de invoering der werktijdsbepalingen voor het verplegend personeel, meent de minister zijn oordeel te moeten voorbehouden totdat hij zich een meening zal hebben gevormd betref fende de vraag, of die invoering bepaalde groe pen van Verpiegingsinrichtirigen ten opzichte van andere groepen niet te zeer in het nadeel zou brengen. Re wegenbelasting. In zijn antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Waterstaats-begroo ting deelt de minister mede, dat hij, in samen werking met zijn ambtgenoot van Financiën, de spoedige indiening van een ontwerp van wet, regelende de wegenbelasting, hoopt te kunnen bevorderen. Mr. Troelstra ongesteld. Naar het Corr. Bur. verneemt, wordt mr. P. J. Troelstra in het diaconessenhuis „Bronovo" aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravcnhage ver pleegd in verband met een interne ziekte. Nieuwe aanbouw van oorlogsschepen. Naar aanleiding van hetgeen door verschillen de leden der Eerste Kamer in het afdeelingsver- slag over de begrooting van Marine werd opge merkt,, in zake het terugnemen van een bedrag van 2.400.000, hetwelk bestemd was voor nieuwen aanbouw, deelt minister Lambooy in zijn antwoord-nota mede, dat zoo spoedig moge lijk een suppletoire begrooting zal worden in gediend. Verlaging binnenlandsche porti. In de nota, naar aanleiding van het afdeelings- verslag der 'Eerste Kamer over de begrooting van het P.T.T.-bedrijf, zegt de minister van Waterstaat, dat door hem nog wordt overwogen, of binnen korten tijd tot verlaging der binnen landsche porti zal kunnen worden overgegaan. Uit den aard der zaak moet hij ter zake overleg plegen met zijn ambtgenoot van Financiën. De ministerwisseling. Interpellati e-H eemskerkte wachten. In de gister gehouden Tweede Kamerzitting heeft de heer Th. Heemskerk (A. R.) verlof ge vraagd tot den minister-president eenige vragen te mogen richten aangaande de ontslagneming van den heer Van Royen als minister van Oor log en Marine ad int. en het optreden als zoodanig van den heer Lambooy. Over dit interpellatie-verzoek zal heden wor den beslist. Het motor- en rijwielrcglement. In het nieuwe ontwerp motor- en rijwiel- reglement, dat thans is uitgewerkt, zijn naar wij vernemen nieuwe voorschriften betreffende de verlichting opgenomen. Ook tegen de verblindende verlichting zijn scherpe bepalingen ingelascht. De nieuwe Staatsraden. Gistermiddag zijn in de vergadering van den Raad van State de nieuw benoemde leden mr. J. Limburg en mr. dr. D. A. P. N. Kooien door den vice-president beëedigd. Mr. van Leeuwen heeft hen daarop in een korte toespraak met hun benoeming gelukgewenscht en welkom geheet.en in de vergadering. Mr. Limburg zal waarschijnlijk deel uit maken van de afdeelingen Buitenl. Zaken, Justitie en Arbeid, Handel en Nijverheid, terwijl mr. Kooien zitting zal nemen in de afdeelingen Financiën en Arbeid, Handel en Nijverheid. Huurwetten en huurcommissie. Naar aanleiding van het voorloopig verslag der Eerste Kamer omtrent de huurwetten deelt de minister van A. H. en N. mede, dat hij meent zich van een stellig antwoord op de vraag, wan neer de huurwetten moeten vervallen te moeten onthouden, zoolang niet de Raad van State zal zijn gehoord over een eventueel ontwerp van een Algemeenen Maatregel van Bestuur tot vervallenverklaring van die wetten. Handhaving van het instituut der huurcom missie voor afdoening van geschillen tusschen huurders en huiseigenaren zou niet mogelijk zijn zonder wetswijziging. Stads- en Gewestelijk Nieuws. St. Liduina-patronaat. Wij.herinneren, op verzoek, onze lezers nog eens aan de tooneeluitvoering, die het Franke- landsche meisjespatronaat, hedenavond in het gebouw achter de Hoogstraat, hoopt te geven. Opgevoerd wordt „De list van Liesje" dat Maandag, bij de eerste vertooning, veel succes had. Enkele kaarten zijn nog verkrijgbaar. geluid bezit, over goede techniek beschikt en haar voordracht het gebodene tot ware kunst maakt. Mej. Meta Reidel is een heel goede alt. Zij is buitengewoon toonvast soms echter zong zij veel te zacht een grootere geluidsontwikke- ling was enkele malen, met het oog op het geluid volume van haar mede-soliste, geboden. De dames-solisten maakten zich verder nog verdienstelijk door het ten gehoore brengen van 3 duetten, n.l. een uit het Requiem van G. Verdi, dat zeer te roemen is en van L. Cherubini het Solitario Bosco en La mia Filla, die beiden tin telen van Italiaansche vurigheid en hartstocht. Beide solisten mochten veel applaus oogsten. Hierna zong mej. Di Moorlag nog eenige Fran- sche liederen, die aandachtig we zouden bijna zeggen werden beluisterd. Het waren liederen van Victor Margueritte, getoonzet door G. Franc. Malipiero. Dit genre schijnt een speciaal oeuvre van de zangeres te zijn. Het accompagnement van den heer E. v. Beinum was buitengewoon verdienstelijk, waar om hij dan ook in het applaus werd betrokken. Missa Brevis van Caplet als slot van den avond is ons een klein beetje tegengevallen. Het geheel klonk, ondanks de ernstige pogingen van den eminenten leider, wat egaal, vooral bij enkel dameskoor, waarvan het stemmenmateriaal nog niet die superieure subtiliteit heeft bereikt, noodig voor werken als de Missa Brevis. Ondanks deze kleine tekortkomingen is de avond voor de zangafdeeling (dames) van Toon kunst een succes geworden en dat het werk van den ijverigen leeraar, den heer E. v. Beinum, wordt gewaardeerd, blijkt wel uit denkrans,dien den leeraar werd geboden door een der mede werksters, namens het koor, als dank voor de moeiten en zorgen aan hen besteed, alsook voor de gezellige studieavonden onder zijn leiding gegeven. Ook voor de dames solisten waren bloemen. Aan de vleugel heeft mej. Coba Rijneke en de heer Penning achter het harmonium, zeer wel bijgedragen tot het succes der uitvoering. Ter gemeente secretarie is in de afgeloopen week aangifte gedaan van 2 gevallen van rood vonk en 8 gevallen van mazelen. Op de Gemeent e-R e i n i g i n g is een kat afgemaakt, die in de Lange Kerkstraat zoodanig door een hond was gebeten, dat de huid grootendeels was opengescheurd. Een caféhouder heeft bij de Politie aangifte gedaan, dat ten zijnen nadeele vermoedelijk 25 bierglazen zijn verduisterd. De politie stelt een onderzoek in. De v 1 e e s c h h o u w e r H. B., uit Vlaardingen, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat gisterenmorgen ten 6 3/4 uur zijn met paard bespannen voertuig op den hoek Westvest en Vellevest is aangereden door een vrachtauto uit Kethel, waardoor het paard aan den linker- voorpoot 2 wonden bekwam en het tuig brak. Vermoedelijk was de chauffeur in gebreke ge bleven signalen te geven. Onderzoek wordt ingesteld. Niet mej. van Oers, maar mej. Flerkelman, is gistermiddag in de Lange Nieuw- straat met een gang heet water gestruikeld haar toestand is bevredigend. UIT ROTTERDAM Waarschuwing. De politie alhier waarschuwt tegen twee Ara bieren, die er den laatsten tijd hun werk van maken, in winkels een kleinigheid te koopen, dit dan met groot geld betalen en bij het wissele chicanes te maken. In den regel weten zij dan zich eenig geld wederrechtelijk toe te eigenen Zoo werd de slijter C.H. van de Kruiskade voor 30 hun slachtoffer, de winkelier J. de G., even eens aan de Kruiskade, voor 80, een winkelier uit den Oppert voor 20 en een van de Korte Hoogstraat voor 10. De werkzaamheden aan de Kouinginnebrug. In verband met werkzaamheden van de Ge meente aan de „Willemsbrug" (Maasbrug), zullen vanaf 30 April 1926 tot nader order, de trams, van lijn 6, gaande en komende van Feijenoord, niet meer rijden Beursplein-Glashaven-Maasbrug, of omge keerd, maar zullen de volgende route nemen Komende van lieer Vrankestraat, via Beurs plein, Gelderschekade, Maasbrug. Komende van beijenoord via Maasbrug, Gelderschekade, Beursplein. dat deze niet kunnen werken. Aanvankelijk ging deze reis zeer voorspoedig, doch toen men Zondag nabij Beachy Head kwam, kreeg de sleep juist den N.O. storm, die ook onder onden kust met zoo groote kracht gewoed heeft. Nabij Do ver had de storm een zelfde kracht als hier. Daar om achtte de commandant van de sleep het ge raden, nabij Beachy Head voor anker te gaan. Toen het weer gistermorgen opgeklaard was, is de reis zonder stoornis voortgezet. Aan boord van de „Valdura" heeft de gezag voerder ons nog een en ander meegedeeld over het ongeval zijn vaartuig overkomen. Hij was op weg van Baltimore naar Liverpool, geladen met graan, toen hij, misleid door den mist, op 12 Januari nabij Killmore op de Zuid-Oostkust van Ierland op de rotsen liep. Niet minder dan twee maanden is hij daar gebleven. Reeds van den aanvang af wist hij, dat hij het schip zou behouden, al was het dan ook ten koste van de lading. Toen de eerste pogingen om vlot te komen mislukten, zijn de matrozen van boord gegaan. De officieren en het machinekamer-personeel bleven aan boord' Gedurende de twee maanden, dat men daar zat, is er voortdurend aan het vlotkomen ge werkt. De lading graan is overboord gewor pen, daar het door de ongunstige ligging niet mogelijk bleek, lichters langszij te brengen. Een bergingsmaatschappij van Liverpool heeft voort durend met twee groote pompbooten assistentie verleend. Toen het op 13 Maart bijzonder hoog water was de geheele lading was toen uit de rui men gehaald, terwijl door aanhoudend pompen de vóórruimen nagenoeg droog waren slaag de men er in, met sleepboothulp vlot te ko men en naar Liverpool te gaan. Daar werd de schade onderzocht en is een inschrijving voor de reparatie geopend. Ondanks de concurrentie van Engelsche reparatiewerven is, zooals men weer, het werk toevertrouwd aan de Rotter- damsche Droogdokmaatschappij. Gedurende de reis naar Rotterdam heeft men tweemaal per dag de motorpomp moeten aan zetten. Dank zij dezen maatregel heeft het schip geen water gemaakt. Gemeenteraad. Vergadering van Vrijdag, 23 April (Vervolg.) De inspecteur vanOnderwijs. Weth. v. Velzen betreurt dat in deze zaak door de heeren Hij man en Collé een ongewenscht element is gebracht. Het bevreemdt spr. dat men hier met een beroep op bezuiniging, een functie wil afschaffen, die bezuiniging brengt. Spr. zal stemmen voor den post, omdat hij dit met het oog op de bezuiniging gewenscht acht. Spr. erkent het recht dat de heeren Collé en Hij man hebben om tegen den inspecteur te stemmen op alle gronden, behalve op die van bezuiniging. Het tweede motief waarom spr. vóór stem men zal is, dat de inspecteur ten deele het am bulante personeel vervangen kan. Het hiërar chische element kan ook op school niet worden gemistr. Spr. is het er niet mee eens, dat men weth. de Bruin aanvalt dat hij teveel bezuinigd heeft op het onderwijs wie ook den zetel van onderwijs bekleed had, zou niet anders hebben kunnen handelen dan weth. de Bruin gehandeld heeft. De heer Kavelaars heeft van den heer Slavenburg het denkbeeld gehoord om de be noeming van een inspecteur tijdelijk uit te stellen. Spr. zou daaraan zijn stem kunnen geven, indien hij overtuigd is dat dit nut kan hebben hij wil daarom vragen aan den weth. van onderwijs of geen proef in deze genomen kan worden, om te laten uitkomen, of de gemeente er schade van heeft of niet. Weth. de Bruin verklaart, dat de gemeente zonder inspecteur in ieder geval er schade van heeft. De heer Kavelaars zegt, dat hij dan voor het voorstel van B. en W. stemmen zal. De heer Slavenburg bestrijdt de opvat ting van weth. de Bruin, dat de bezuiniging van f 68.000 alleen aan den inspecteur te dan ken is. Tal van artikelen zijn gedaald in prijs andere uitgaven verminderden. Het komt hier slechts op aan of een nieuwen inspecteur meer kan bezui nigen dan hij als salaris ontvangt, en dat is bepaald niet het geval. Voorts wijst spr. er op, dat de kosten per leer ling van het U.L.O. onderwijs in deze gemeente, ondahks den inspecteur hooger zijn dan elders. Wanneer Rotterdam iets meer voor het lager onderwijs doet, dan kan het dat doen, omdat de belasting daar tweemaal lager is dan hier. Spr. blijft tegen een nieuwen inspecteur. De heer H ij m a n onderschrij ft de meeningen van den heer Slavenburg. De heer Collé protesteert tegen de leiding van den voorz., die toelaat dat weth. de Bruin hem laat verdachtmaken. De voorz. zegt, dat hij het niet als verdacht makingen opgevat heeft. De heer Steens verklaart, dat hij tegen het aanstellen van een inspecteur blijft, doch indien hij toch aangesteld wordt, vindt hij het salaris van f 4000 niet hoog genoeg. Spr. zag daarom graag dat het voorstel ge splitst in stemming gebracht werd. Het. voorstel van B. en W. (zonder het salaris) komt in stemming en wordt aangenomen met dertien tegen twaalf stemmen (tegen stemden de heeren Scheffers, Brounts, Steens, v. Dorp, v.d. Most, Flijman, Collé, Kramer Freher, Ingelse, Slavenburg, v.d. Tempel, v.d. Kraan.) De heer Dinkelaar stelt voor het salaris te bepalen op 4500 tot 5400. Weth. Houtman vindt dat een salaris van 4000, zooals voorgesteld door B. en W. vol- „Toonkunst." Zij, die zich gisteravond een gang naar Musis getroost hebben, zijn ruimschoots beloond gewor den, daar het gebodene van zeer goed gehalte was Het dameskoor, onder leiding van den heer E. v. Beinum heeft getoond een afdeeling te zijn van „Toonkunst", daar er gestreefd is naar èn goeden toon én goede kunst, waarin het over het algemeen vrijwel geslaagd is. Het „Stabat Mater" van Pergalese, waarin het koor, vanwege de lange soli, niet zooveel te zingen had, klonk zuiver en werd ondanks de wel technisch moeilijke partituur, goed voor gedragen. Enkele onjuistheden daargelaten, is de ver tolking, mede ook vooral door de medewerking van de dames solisten mej. Di Moorlag (sopr.) en mej. Meta Reidel (alt) beiden uit A'dam, tot een heerlijkheid voor de ooren geworden. In den aanvang deden beide stemmen der solisten iets vreemd aan, wat ruw en hard, (is het zaaltje voor zulk geluid niet te klein maar al heel spoedig, nadat zij wat waren ingezongen en we aan de stemmen gewend waren, konden we con- stateeren, dat mej. Di Moorlag een enorme dosis De Valdura „veilig gesteld." Om halftwaalf gistermorgen was het Engel sche stoomschip „Valdura", gesleept door de sleepbooten „Poolzee" en „Hudson" ,van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst bin nen de pieren van Hoek van Holland. En om halftwaalf was de „patiënt" reeds gemeerd aan de terreinen van de Rotterdamsche Droogdok- maatschappij, waar zooals men weet, dit En gelsche vaartuig gerepareerd zal worden van de zware schade, die het bekwam bij de stran ding op de rotsen bij Killmore, aan de Zuid- Oostkust van Ierland. Dank zij den gunstigen stroom had dit laatste deel van de reis van het zwaar gehavende vaar tuig het beste verloop. Nadat het schip te Li verpool voorloopig zoover gerepareerd was, dat het zonder bezwaar de reis naar Holland kon ondernemen, is het Donderdag 22 April vertrokken, gesleept door de „Poolzee" en de „Hudson". Aan boord van de „Valdura" was alleen stoom gemaakt voor het bedienen van de pompen en de dynamo voor 't electrische licht. De schroef en de as zijn zoo beschadigd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2