doende is om, gezien de tijdsomstandigheden, een goede kracht te krijgen. Gaat dit niet dan kan men altijd nog zien. Het voorstel Dinkelaar wordt verworpen. (Vóór stemden met de S.D.A.P.ers de heer Steens). De heer I n g e 1 s e vraagt of het niet moge lijk is dat men om een volwaardigen function- naris te krijgen men met een andere gemeente samen doet. Er wordt tegenwoordig zooveel ge sproken over samenwerking tusschen de gemeen ten welnu hier is een goede gelegenheid Weth. de Bruin ontkent de mogelijkheid waarna de voorz. over dit punt den hamer laat vallen. (De heeren Slavenburg en v. Noordenne ver laten de raadszaal). 2. Voorstel van B. en W. tot herziening van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek en in ver band daarmede voorstel tot wijziging van de Verordening regelende de bezoldiging van ambte naren in dienst der Gemeente Schiedam. De burgemeester als indirect bij deze sala- risverhooging geïnteresseerd, geeft den hamer aan weth. Houtman. De heer v.d. Tempel verlaat om dezelfde reden de zaal. De heer Scheffers meent, dat dit voorstel van B. en W. is gekomen naar aanleiding van een adres van het personeel der leeszaal, om loons- verhooging. Hoevel in de commissie voor de leeszaal geen meerderheid voor deze loonsver- hooging was te vinden en anders dergelijke adres sen voor kennisgeving worden aangenomen door B. en W. neemt het college nu plotseling een andere houding aan. Spr. vraagt zich af, of t nu een tijd is om een salarisverhooging voor te stellen. Spr. moet zich verwonderen over de houding van B. en W., die ondanks alles met dit voorstel durft te komen, temeer daar de Open bare Leeszaal nu reeds 16000 kost. Het gaat toch niet aan om zonder slag of stoot nu de zeven functionairssen 2100 per jaar meer te geven. Spr. heeft alle respect voor het werk der dames maar hij ziet niet in, waarom het noodig is van haar weer gemeente-ambtenaressen te maken. Er moet toch altijd 'n zeker soort liefhebbei ij bij maatschappelijk werk zijn. Spr. stelt voor, op dit punt niet in te gaan. e hek raakt van den dam, want als wij dit gaan toestaan, kunnen wij het aan anderen ook me weigeren. De heer v.d. M o s t is van gelijke meening als de heer Scheffers, want wat moet er van onze begrooting terecht komen als men tusschentijs haar steeds zwaarder belast. Zou het werke ij noodig zijn, dat de salarissen verhoogd worden, dan moet men daarmee in December komen nu is het uit den booze. De heer C o 11 behandelt het voorstel van B. en W. op sarcastische wijze niettemin be looft spr. het te zullen steunen, omdat hij ij is dat B. en W. zooveel voor deze amb e- naressen voelen. (Gelach.) De heer L. v. P e 11 (A. R.) onderstreept de woorden van de vorige sprekers De heer I n g e 1 s e (C. H.) uit de veronder stelling dat door het oprichten van een R.K. Leeszaal het werk van de dames verlicht is. Afgezien daarvan acht hij echter een klakkelooze salarisverhooging in dezen tijd niet gewensc i Spr. stelt namens de C.H.-fractie voor de sa larisverhooging uit te stellen. De heer Steens vraagt B. en W. of, gezien alle adressen om loonsverhooging, het me beter is, om de 3% pensioenkorting weer in te trekken. Weth. de Bruin vraagt of men het me eens kan worden op dit standpunt, dat de be zoldiging van het personeel der leeszaal slech is, in aanmerking genomen de gestelde eischen. Kantoorpersoneel verdient nog meer. De heer Scheffers: Niet meer De heer de Bruin gaat voort met de ver dediging van de salarisverhoogingen en noemt zelfs de loonen „treurig" en de gevallen „schrij nend." (De heer Steens verlaat de zaal.) Weth. B o d d e s bestrijdt de meening van enkele raadsleden, dat men door aanneming van dit voorstel een regen van adressen zal krijgen van andere groepen van gemeenteper- soneel, omdat het bekend is, dat deze groep teveel bij andere .groepen achterstaat. 't Maakt betrekkelijk weinig verschil of men zoo'n voorstel bij of na de begrooting doet. De lieer Scheffers zegt, dat de salarieering van het leeszaalpersoneel al vaak verbeterd is, en het motief dat de dames naar haar ontwikke ling betaald moet worden, is gezien den maat- schappelijken kant van haar werkkring, on zinnig, want dan zou het salaris der dames nog drie of viermaal verhoogd worden. Het moet voornamelijk liefhebberij blijven, waarvoor een kleine vergoeding betaald wordt. Een salaris verhooging van de bibliothecaresse met 400, erwijl zij nu reeds 2400 verdient, is heelemaal ongemotiveerd. Spr. bepleit uitstel. Weth. Houtman verdedigt het voorstel van B. enW. en ontkent het dat'hetlouter lief hebberij mag zijn; de dames moeten in haar on derhoud kunnen voorzien sinds de R.K. Lees zaal opgericht is hebben de dames het drukker gekregen omdat de leden van de R.K. Leeszaal dikwijls om studieboeken komen. Het voorstel in stemming gebracht wordt met 11 tegen 10 stemmen aangenomen met de S.D.A.P. en de S.P. stemden alle wethouders voor. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds 8 uur. openschuiven van een keukenraam zijn ze bin nengekomen. De vrouw des huizes werd door het gerucht wakker ze liep den gang in en ont moette er een vreemde man. Deze voegde haar toe Wees maar stil, want er is niets aan de hand houd je vaar kalm. Toen kwamen er nog twee mannen, die haar opzij duwden. Vervolgens verlieten zij het huis. In den auto zat een vierde man te wachten. De heer de Ridder waarschuwde onmiddellijk telefonisch zijn meesterknechttezamen spron gen ze in hun auto en achtervolgden de inbrekers, die natuurlijk reeds een grooten voorsprong hadden. Bij de pont Velsen zijn ze het spoor kwijt geraakt. In de achterkamer hebben de inbrekers het bureau en een linnenkast doorzocht. Uit het bureau zijn gestolen een gouden armbandhor loge, een gouden armband met vijf diamanten, een broche en een veiligheidsspeld, eveneens met diamanten, en een gouden schakelarmband. Een der inbrekers heeft bij zijn vlucht zijn pet achtergelaten. De heer de R. is eenigen tijd geleden opgelicht door iemand met wien hij zaken drijft. Mevrouw de Ridder meent in een der inbrekers dezen man herkend te hebben. Hij woont te Alkmaar. Een „b ouwvallige" zwerver. Ver leden week werd Hilversum aldus schrijft de Gooi- en Eemlander vereerd met het be zoek van een zwerver, die er een zeer eigenaar dige en origineele manier om aan den kost te komen, op na houdt. Wanneer hij zijn maag be gint te voelen, laat hij zich voor een of ander huis op den grond vallen. Zoodoende hoopt hij het medelijden van de bewoners op te wekken en van hen iets toegestopt te krijgen. Donderdagmiddag werd dr. Stieler opgebeld en ontving de volgende booschap„In de Alexanderlaan is een man in elkaar gezakt. Wilt u dadelijk komen Dr. Stieler begaf zich naar de Alexanderlaan en trof den man aan, bui- tenop een stoel gezeten, een dampende kop koffie naast zich en bezig, een paar stevige boterhammen met kaas te verorberen. Onverrichter zake keerde dr. Stieler naar huis terug, doch nauwelijks was hij daar aangeko men of er werd opnieuw getelefoneerd „Hallo?" „Met dr. Stieler? In de Emma- straat is een man in elkaar gezakt. Wilt u da delijk even komen?" Dr. Stieler, die wel vermoedde, dat het de- zellde zwerver zou zijn, waarschuwde de poli tie. Deze heeft den man mede naar het bureau genomen en hem daar gastvrij nachtverblijf aangeboden. Den volgenden morgen is de bouwvallige zwerver weer vertrokken, waarschijnlijk om in andere plaatsen zijn truc te gaan toepassen. Met een buks-in het hoofd ge schoten. In het ziekenhuis Ziekenzorg te Enschedé is opgenomen een te Losser wonende jongeman, K. geheeten, die met een buks in het hoofd is geschoten. Eenige jongens waren nl. in de rijwielbergplaats van den handelaar V. te Losser aan het stoeien. Een der jongens nam een buks van den muur en richtte die spelenderwijs °P, wetende, dat het wapen geladen was, trok hij af en schoot K. den kogel in het hoofd. De ongelukkige werd onmiddellijk naar Enschedé overgebracht. Het bleek niet mogelijk den kogel zonder een Röntgen-behandeling te verwijderen. Door middel van X-stralen kwam men tot de ontdekking, dat de kogel tegen het voorhoofds been zit. Men zal trachten hem te verwijderen. De toestand van K. is zeer ernstig. Ernstig ongeval in een fabriek. e 1° sIJlnner',i Eilermark te Glanerbrug de fabrieksarbeider M. tusschen de krassen ge val en. Bewusteloos en met een ernstige hoofd wond is de man naar het ziekenhuis vervoerd. Gemengd Nieuws. Brutale inbraak. Men meldt uit Haarlem Gisternacht hebben vier mannen, die per auto naar den Houtrakpolder waren gerden, zich toegang verschaft tot de Roonhoeve, be woond door den heer C. de Ridder. Door het lJ c h t i n g De marechaussee teHallum (Fr.) heeft gearresteerd G.H. aldaar, die er van verdacht wordt valschelijk loten van de Holland- sche Grondcredietbank te hebben uitgegeven. Verdachte is direct ontslagen. De Hollandsche Grondcredietbank gaat in deze geheel vrij uit. Hardvochtige ouders.'jj De politie te Amsterdam heeft gistermiddag drie kinderen in bescherming genomen, die door hun ouders waren verlaten, Het gezin, waarin deze drie kinderen thuis behooren, woonde in de Vecht- straat no. 37. De vrouw heeft een week of drie geleden haar man, een zekeren S. verlaten. Deze heelt toen bij de politie haar opsporing gevraagd en de vorige week is zij in de woning terugge keerd. Een paar dagen geleden is de man ver- trokken, zonder adres achter te laten. Zon dagavond jl. is ook de vrouw heengegaan. Maan dagavond keerde zij nog even in haar woning terug en deelde aan haar drie kinderen, een jongen van elf en een van acht en een meisje van vier jaai mede, dat zij mogelijk nog terug kwam, maai dat de kinderen anders, wat nog van den inboedel aanwezig was, gistermorgen maar moesten verkoopen en daarna naar hun grootmoeder die te Maastricht woont,vertrekken. De oudste jongen heeft gistermorgen gepoogd aan den raad, hem door zijn moeder gegeven, uitvoering te geven. Hij heeft een poging gedaan eenig huisraad te gelde te maken. Dit trok even wel de aandacht van de buren, die de politie waarschuwden. Deze heeft toen, zooals hier boven gezegd, ingegrepen. De kinderen zullen vermoedelijk naar het stadsbestedelingenhuis gebracht worden. De politie zal trachten de ouders op te sporen. Een bedlegerige k i p. Bij den ar beider J.P. te Gieterzand, heeft een krielhenne- tje de gewoonte, om haar eitje in de bedstee te leggen. Het diertje is nu broedsch geworden en broedt zijn négen eitjes in het bed, dat'het. deelt met den zoon des huizes. Noodlanding. Een passagiersvliegtuig van de Kon. Luchtvaartmaatschappij, op weg van Malmö naar'Rotterdam, heeft gistermorgen een noodlanding gedaan op het eiland Fehmarn bij de Holsteinsche kust. De landing had in hoofdzaak een vlot verloop. Noodlottige botsing in de lucht Gister heeft te Warschau een ernstig vlieg ongeluk plaats gehad. Bij de begrafenis van een voor "enkele dagen omlaag gestorten vlieger, kruisten een aantal militaire vliegers boven het kerkhof. Daarbij botsten drie vliegtuigen tegen elkaar en stortten ter aarde. Twee vliegers vonden den dood,ter wijl een derde doodelijk werd gewond Dood in het ruim gevonden. Toen gistermorgen het Zweedsche stoomschip „Go- tha" een vrachtbootje dat geregeld tusschen Gothenburg, Malmo en Amsterdam vaart te Amsterdam gelost werd, troffen de bootwerkers in het ruim, tusschen de lading, het lijk aan van een ongeveer 30-jarigen man. De politie werd van deze griezelige vondst in kennis gesteld. Na onderzoek bleek, dat de man, die bovendien niet geheel gezond moet zijn geweest, vermoede lijk gestikt is. Daar het uitgesloten is, dat de stumper tot de overigens kleine bemanning van de boot behoort, moet aangenomen worden, dat hij als blinde passagier aan boord is gekomen. Hij had voor leeftocht gedurende de reis, welke als regel drie a vier dagen duurt, wat brood, scheeps beschuit en een stuk worst meegenomen geld droeg hij niet bij zich. Uit het paspoort en uit een brief bleek, dat hij Zweed was en in Holland werk dacht te zoeken. Het lijk is ter sectie in beslag genomen en deswege naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Telegrammen. DE WOLGA BUITEN HAAR OEVERS. MOSKOU, 28 Aptil (draadloos) De Wolga en haar zijrivieren zijn buiten haar oevers ge treden. Uitgestrekte gebieden zijn overstroomd. Uit vele plaatsen worden groote verliezen aan menschenlevens gemeld. Talrijke bruggen zijn weggeslagen. De spoorwegverbinding tusschen Wladimir en Nisjni Nowgorod is verbroken. HEVIGE ONTPLOFFING. NEW YORK,28April (draadloos) Uit Ockland wordt een zware ontploffing gemeld. 1500 Pond dynamiet ontplofte waardoor 4 arbeiders werden gedood. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, meest zwaar bewolkt, toenemende kans op regen of onweer, zachter. De achtergelaten kinderen. Men meldt ons uit Amsterdam Omtrent het geval van de achtergelaten kin deren, vernemen wij, dat de ouders gisteravond in hun woning teruggekeerd zijn.De vrouw deelde de politie mede, dat zij haar man was gaan zoeken De kinderen waren zooals gemeld reeds in het bestedelingenhuis opgenomen en zij zullen daar wel voorloopig blijven, omdat de voogdijraad eerst beslissen moet. Tegen de ouders is proces verbaal opgemaakt, wegens moedwillige ver lating der kinderen. Conflict in de schoenindustrie. Door de samenwerkende organisaties in de schoenindustrie zijn de voorstellen, welke door de-werkgevers waren gedaan, afgewezen. Vanaf 1920 waren arbeidsvoorwaarden in een collectief arbeidscontract tusschen werkgevers en werk nemers geregeld. De arbeiders in de schoen industrie wenschten geen nieuwe verslechteringen te aanvaarden. In de gehouden conferentie van Vrijdag 23 April te Tilburg deelde de werkgevers mede, dat zij opnieuw met hun leden zouden vergaderen om te beraadslagen wat er nu moet gebeuren, omtrent het al of niet opzeggen van de bestaande overeenkomst. Op een vraag of, indien de vergadering van werkgevers besloot het contract op te zeggen, de arbeiders bereid waren opnieuw de besprekingen te hervatten, werd bevestigend geantwoord. 16 Passagiers te water. Men meldt ons uit Naarden Hedenmiddag half een geraakte, door het aanrijden van een auto, komende uit Diemen, een autobus, waarin 16 personen zaten, bij de Hakkelaarsbrug in de vaart. Met moeite konden de passagiers, die-alle gewond waren, zich redden. De auto die de aan rijding veroorzaakte reed met versnelde vaart door. De politie stelt een onderzoek in. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 27 April. 28 April. Londen 12.107» Onderwijs. Berlijn-59 217» Parijs- 8.29 België - 8,9672 Zwitserland - 48.09 Amerika - 2.4813/u Weenen- 35.15 Kopenhagen - 65.1272 Stockholm - 66 64 Oslo 53.67l/2 Madrid- 35.91 Milaan .9 9972 12 097, - 59.22 - 8 24 -8 88 - 48 09 - 2.407, - 35.15 -65 15 - 66.60 - 54.— - 36.05 9 987, WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 27 April. 28 April. Londen /12.077, 12.093/< - 59 23 - 59 .22 Parijs - 8.29 - 8.21 Brussel - 8.97 - 8.84 Zwitserland - 48.10 -48.11 - 35.377 a - 35.20 Kopenhagen -65.20 - 65.10 Stockholm - 66 677„ - 66.65 Oslo - 53 80 - 53 977 New-York -2.487, - 2.483/« R.K. Handclshoogeschool. B. en W. van Tilburg stellen den gemeente raad voor, een jaarlijksch subsidie van 25.000 te verleenen aan de R.K. Leergangen voor de oprichting van een R.K. Handelshoogeschool in 1927. Financ en Eeon. Mededeellngen. Zaan landsche Bank. In aansluiting met ons bericht van gister be treffende de aanvraag om surcéance door de Zaanlandsche Bank seint men nog het volgende Naar ons van de zijde der directie wordt mee gedeeld, houdt de staking van de betalingen ver band met het feit, dat de laatste dagen geregeld meer geld werd opgenomen en dient zij om te voorkomen, dat crediteuren hiervan de dupe zouden worden. SPORT. VOETBAL. Seriewedstrijden van Olympia. 't Vorig jaar is hier opgericht de Voetbal ver eeniging „Olympia". Deze oprichting ge schiedde door eenige Veteraan-voetbal-enthousi asten, welke hun verstijfde ledematen weer eens lenig wilde maken op het groene veld. Dat deze „voetbalkuur" naar aller genoegen is geweest blijkt hieruit, dat zij voor dit Zomer seizoen er toe zijn overgegaan Serie-wedstrijden te organiseeren, waarvoor nu reeds twaalf vereenigingen hebben ingeschreven en nog steeds komen aanvragen tot deelneming binnen. De volgende prijzen zijn beschikbaar gesteld Een groote zilveren beker, aangeboden door de N.V. Philips Gloeilampen fabrieken, te Eind hoven een zeer fraaie medaille, aangeboden door het Rotterd. Nieuwsblad een statue, aan geboden door N.N., en een plaquette, aangebo den door „Olympia." Bovendien zijn nog enkele troostprijzen door zakenmenschen uit Schiedam toegezegd. Gezien de algemeene animo voor deze serie- wedstrijden, beloven deze interessant te worden, en wij kunnen dan ook de voetballiefhebbers aanraden deze te gaan zien. Dat Olympia het voetbalspel nog niet is ver leerd, getuigde de wedstrijd van j.l. Maandag tegen Oud-Vitesse, welke met een welverdiende overwinning voor „Olympia" eindigdeniet tegenstaande „Olympia" voor 't eerst dit jaar in 't veld verscheen. De wedstrijden worden gespeeld op het Schie dam terrein (Volkspark, nabij den Vlaardinger- dijk) op Maandag en Donderdag. 17 Mei a.s. heeft de eerste ontmoeting plaats. Zwemfeest te Rotterdam. Hedenavond vindt in de Overdekte Zwem inrichting aan de Tuindersstraat het reeds eerder aangekondigde zwemfeest van den Zwemkring Rotterdam en Omstreken paats. Indien niet alle voorteekenen bedriegen, zullen deze wedstrijden slagen, sportief en financieel (zooals bekend zal het batig saldo worden afgedragen aan den Ne- derlandschen Zwembond voor de organisatie der Olympische spelen te Amsterdam in 1928). Burgerlijke Stand. Geboren: April 26. Antonius Adrianus Gerardus z.v. W. J. Koevermans en J. M. K. Jansen, Westfrankelandschestraat. Ingetje d.v. G. van Osnabrugge en A. Gonlag, Maria- straat. Jean Henri z.v. J. B. C. Beining en A. Somers, Ged. Baansloot. 27. Lijntje d.v. J. W. Bogerd en N. M. Winters, Parallelweg. Overleden: April 25. C. Korpel, oud 48 j., Voornschestraat. Scheepvaart. Hoog ivater te Hoek van Holland. 28 April v.m. 2.43 n.m. 2 54. 29 April v.m. 3.12 n.m. 3.27. 30 April v.m. 3 45 n.m. 4.00. 1 Mei v.m. 4.18 n.m. 4.42. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur stijging 5 u. 31 m. Gem. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM,27 April. Aangekomen: Zweedsch s.s. Louis de Geer, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. s.s. Celi- mene, van Rouaan. s.s. Normal van lJinuiden om hier kolen te bunkeren in de Wilhelmina haven. SCHIEDAM, 27 April. Vertrokken Zweedsch s.s. Rosafred, van Duinkerken naar Stockholm. SCHIEDAM, 28 April. Vertrokken s.s. Rijndam, Holl. Am. Lijn, ledig naar Rotterdam. SCHIER) AM, 28 April. Aangekomen Eng. s.s. Agility, kapt. William Miller, met olie van Harburg voor N. V. Schieveem aan de Wilhel minahaven. Noorsch s.s. Jan, van Londen om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. HARBURG, 28 April. Aangekomen s.s. Alchymist, ledig van Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SGHIEDAM, 28 April. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 14.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus.. SCHIEDAM, 28 April. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging' Heden 1.50 per ketel. is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3