8 s 8 G. A. DE WltyJER. Amsterdansche Bank BIJKANTOOR: SCHIEDAM, Westvest 36. KRABBENDAM H.J.VAN 00TR0P&Z00N, Coupons fMen Incasso's. Rotterdamsche Baafevereeniging Spaar bank R. K. Volksbond, At Schiedam R. MEES ZOONEN Bebandelins van alle Bankzaken. Bezorging van alle Assurantiën. LOOPDYTS BANK Dames AMSTERDAM. Kapitaal f 5S.600.090 Reservefonds f 43.000.000 Tarief ep aanvrage verkrijgbaar. Safe-Deposit. INCASSEERINGEN DEPOSITO'S, SAFE-DEPOSIT AAK- ES VERKOOP EFFECTEN <1 d Vraagt nog beden prijs aan d B Leeraar K. 0. Boek- Men, enz. Bureel Tan Mmistra- w BaVFRQ ticre Cantrlile. Ai lUfuw Opleiding voor $3xamen en Praktijk Opent provisievrfie cheqne- rekening met rentevergoeding Aan- en Verkoop van effecten, cheques en Bnitenlandsch bankpapier. Safe-Loketten 4 #/t JFH o ml ~t> o. Rente op rente. Gemengd Nieuws. SPORT. Scheepvaart. <8 9) ■H Helder WasciigoodL. Geld kunt gij besparen. Wanneer gij Uw wasehgoed bij ons laat behandelen, want door aanschaffing van een groote AMERIKAAN- SCHE STOOMPERS, zijn wij in staat de goederen af te werken, zoodat U ze dadelijk in Uw linnenkast kan leggen, voor een prijs waarvan U versteld zult staan. Wanneer U nu nog zelf Uw wasch behandelt, zijt gij haast Uw geld kwijt aan leidingwater, wat U bij ons behoeft te betalen, terwijl U er dan niets meer aan te doen heeft. Stoom-, Wasch- en Sfrijkinrichting 1456 60 EDELWEISS, WESTMOIENSTRAAT 16-18 - Telef. 68519, SCHIEDAM. S3 0 94 Telefoon 6910969.110. ARCHITECT Kantoor Eerste Tuinsingel no. 19. Inter e. Telefoon no. 68184. Korte Kerkstraat, Telefoon 68077. BIJKANTOOR SCHIEDAM Zitting iederen werkdag van 3 tot 5 uur, in het Rondschouw L. fïaven. BIJKANTOOR SCHIEDAM. Oudheid van de dogma's (der Roomsche kerk van haar geloof en van haar eerbiedwaardige over leveringen kan aantoonen. En dat, Z.H. hier zeer bepaaldelijk de Catacomben op oog heeft, blijkt verderop „Hier" (op de oude graftom ben „kunnen de geloovigen van elke taal op de muren der gewijde begraafplaatsen en in de schilderingen, beeldhouwwerken en inschriften niet weinig artikelen van het Katholiek, Apos- toliek en Roomsch geloof lezen".Ik zou nog veel meer willen aanhalen Et pour cause Het bovenstaande zegt echter reeds genoeg voor haar onmiskenbaar Apologetisch karakter der catacomben-monumenten. Daarom ook herin nert zij de Paus aan de grootsche geldelijke offers, die Zijn Voorgangers brachten om de uitgravin- gèfi mogelijk te maken. De geheele Pauselijke Commissie, Wereldberoemde deskundigen als Mgr. Wilpert, Kirsch, Cavalieri, Marucchi, Mgr. Seraplinio en andere twijfelen er geen seconde aan hetgeen Z.H. "als een bekend feit heeft her innerd. andaar hopen en wachten zij, dat Roomsche jongeren in her najaar naar Rome komen, om de lessen te volgen aan het nieuwe kath. Archeologische Instituut. Want, al is het gebouw dan stellig niet voltooid, de lessen van gen dan aan. Mgr. Kirsch (de voorzitter der commissie van regeling) heeft herhaaldelijk ge confereerd met Z.H. Zelf ook met Mgr. Wil pert, soms ook met andere geleerden en het program is gereed. Ik mag mededeelen, dat dit in Juni wordt openbaar gemaakt en de lessen aanvangen in September Natuurlijk wildé men als hoogleeraar den besten deskundige, die ette lijke Standaardwerken over de Catacomben schreef Mgr. Wilpert niet missen. ondanks zijn /O jaren. In het najaar verschijnt diens meesterwerk over de Sarcophagen, waarvan ik de onvergetelijk schoone platen heb gezien, en zoowel het overzicht van het grootsch geheel als het 2e en 3e Hoofstuk grootendeels heb ge lezen op de kamer van den schrijver. Tientallen! uren ben ik bij Mgr. Wilpert geweest ik heb mijn heele verzameling plaatjes met hem door- loopen en ik heb nog méér dan vroeg verstomd gestaan over zijn hulpvaardigheid en. ken nis Hij heeft zich in de mentaliteit der eerste Christen-eeuwen, in de 40 jaar, dat hij nu te Rome arbeidt op het terrein der Katholieke Archeologie zóó ingeleefd, dat zijn kalm en altijd hoogst objectief oordeel de grootste waarborgen biedt van absolute vertrowbaarlieid. Ik heb ongeveer 30 nieuwe stukken van hem ontvangen. Hij is breed genoeg, om, uit geest drift voor mijn apologetisch werk, mij te laten genieten van zijn vindingen en me zelfs toestaat er gebruik van te maken vóórdat hij ze zélf publiceert De Trappisten van Callixtus, die mij voor 2 jaar zoo onvermoeid hielpen, hebben mij ook nu weer hoogstgewichtige diensten bewezen. Zéker is de factor, dat de Prior Nederlander is en ook een der beste geleiders in de Catacombe aldaar (Broeder Alexander, devriendelijke man met den bruinen baard) een gulle Noord-Brabander is, niet vreemd aan de ongeloofelijke faciliteiten, die ik in Calixtus ontving en waardoor ik nog een '20-tal mooie, nieuwe, beteekenisvolle foto's mee naar huis breng. ,,TIet Christelijk Getuigenis der Catacomben" zal er nog krachtiger door uitklinken over Ne derland Ik heb nu de technisch- en apologetisch beste stukken en ben blij, dat Wilpert en Kirsch en de Pauselijke Commissie vooral Wilpert alles, stuk voor stuk met me wilde controleeren. Och, er is vooral aan de Sarcophagen veel bijge werkt" en dat is gevaarlijk, en ik geloof niet, dat dit in eenig boek met zooveel zekerheid te te vinden als Wilpert het vaststelt uit 't hoofd. Hij weet b.v. ook precies wat in later tijd ,,ue- berarbeitet" is aan de Sarcofaag, die te Leiden staat en die, om die reden, veel van zijnwaarde verloor. Men ziet zoo iets niet aan het stuk, ten zij men zoo ingeleefd is in de wijze van uitdruk king der meesters uit de 2e, 3e en 4e eeuw, als WilpertZoo zal hij ook weldra (in Amerika) een artikel in het daglicht brengen over de ,,ver- valschingen" aan enkele „wereldberoemde" stuk ken, waarvoor Pierpont Morgan en het British Museum schatten hebben betaald 't Zal een storm wekken, maar Wilpert's kalme, zakelijke heel objectieve en geestig-vergelijkende methode is onweerstaanbaar. Hij laat U het bedrog voelen vast, en met beide handen. Reeds hield hij over dit onderwerp een lezing hier, voor het „Ameri- kaansch Instituut" en men twijfelde niet aan de juistheid zijner beweringen. Daarom zette hij de studie voort. Men zal er later wel van hooren. en de falsarissen zullen geen raad weten Voor heden genoeg. Objectief-kalm, maar zonder vooroordeel, rekening houdend met de zuidelijke mentaliteit moet deze studie zijn een studie, die onze jongere Roomsche, begaafde mensclien niet genoeg kan worden aanbevolen. ook al omdat nog zoo vele Roomschen er de ontzag wekkende beteekenis nog steeds van onderschat ten. Pius XI denkt er zeer stellig anders over Prof. Kirsch vroeg me, of ik geen knappe Room sche jongemannen uit Nederland kende, die in 't najaar zich willen laten inschrijven aan het nieuwe „Katholieke Archeologische Instituut". Ik breng de vraag maar over. Rome 22 April 1926. F. Hendrichs S.J. „De schrik van Corsica." Nu Ro- manetti dood is, komen er van alle kanten aar dige en interessante verhalen omtrent episoden uit zijn leven. Hij was een bandiet, men wist, dat hij het wat, doch dit belette hem niets; zich bij alle mogelijke officieele en officieuze gelegen heden den volke te vertoonen. Toen een postvliegtuig in 1921 op Corsica een noodlanding moest maken, was Romanetti de eerste om hulp aan de inzittenden te ver kenen en de autoriteiten te waarschuwen. Zoo nu en dan stapte hij een der groote hotels binnen, waar hij dan copieus dineerde en zich zelfs onder de dansenden schaarde. Sterker nog, toen president Millerand het eiland bezocht, stond de bandiet Romanettiop wiens hoofd een prijs was gesteld, tusschen de burgemeesters en notabelen om het hoofd der Fransehe republiek welkom te heeten Zooals reeds gemeld, was Romanetti vermo gend. Zijn paarden namen deel aan de plaatse lijke rennen en kwade tongen beweren, dat de scheidsrechters te voren steeds een wenk ont vingen, welk paard moest winnen. Hij was ook niet geheel verstoken van de coquetterie der beroemdheden talluoze malen werd hij geinterviewd, ja zelfs gefilmd. Te Lava troonde hij in een soort onneembare vesting. Een toren van graniet in de Middellandsche zee strekten er ter bescherming evenals tot drie kilometer in de ronde gidsen en honden. Nie mand kon er naderen zonder aangekondigd te worden. Voor gendarmes, die op een afstand van vijf kilometer voorbijgingen, werd op die manier gewaarschuwd. Maar den laatsten tijd zou hij wantrouwen tegen zijn omgeving hebben opge vat. De gendarmerie was er achter gekomen, dat hij alleen woonde. Eiken ochtend ging hij op stap om na te gaan of de bouw van denkelderopschoot dien hij liet aanleggen voor den oogst van een wijngaard, die hij onlangs had ingericht. Toen hij Zondag alleen was in dat verlaten oord, sloeg zijn hond aan. Dit was voor de gendarmes het sein te voorschijn te springen en den bandiet te sommeeren halt te houden. Over en weer barstte een salvo los, waarin Romanetti alleen en doode- lijk getroffen werd. Hij droeg een militair geweer en een automatische revolver met een overvloed aan patronen en mondvoorraad. Dit zou 's ochtends om zeven uur gebeurd zijn. De andere lezing, volgens welke een persoonlijke vijand er de hand in zou hebben gehad, stelt het oogenblik van den moord in den nacht van Zater dag op Zondag. Zijn paard zou al om vijf uur in de wei zijn teruggekomen en de pellerien van den bandiet droeg hagelsporen Dit zou bewijzen, dat een ander lid van dat rauwe gilde hem heeft geveld, want zij plegen hun tegenstanders met dat goed te lijf te gaan wegens de verspreiding van de ontlading. Nonce Romanetti is als slager begonnen. Toen hij op 'n goeden dag een rund te kort kwam haal de hij er een uit de wildernis. De eigenaar speelde op bij de politie en Romanetti trok zich in het „maquis" terug. Hij probeerde door bemidde ling van een vriend de zaak in het reine te bren gen, maar de ander wilde hem in de fuik laten loopen. Binnen enkele dagen was de gedupeerde eigenaar van het beest toen een lijk. Romanetti had hem van een hinderlaag uit neergeschoten. Van dat oogenblik af moest hij in de wildernis blijven. Hij is er niet de laatste bewoner van. Uit den oorlog sloeg hij munt door een groote veefokkerij op te zetten. Hij verdiende grof geld en huwelijk te zijn dochter met een flinken bruidsschat aan een „keurigen" man uit. Hij smeet met het geld, wat zijn invloed bij de verkiezingen versterkte en verliet zich onvoorwaardelijk op zijn honden, die uitstekend gedrild zijn. Zijn gasten placht hij op de ontoegankelijkste plekken te ontvangen. Een paar gidsen wachtten hen op bij een afgesroken punt en leidden hen over paden, waar geen auto kon komen. Die be zoeken kregen alleen in den nacht hun beslag. Het geweer droeg hij nooit aan den band om op staanden voet te kunnen aanleggen. Niet zoo dra had temidden van een bacchanaal een hond gevlaft of Romanetti was zich volkomen meester. Als er gevaar dreigde maakte hij zich uit de voeten, dat den bezoekers het liefste was. Zoo gingen nagenoeg alle nachten voorbij. Slaap had hij nooit en men vertelt, dat hij drie tot vier uur de oogen sloot en alleen op door hem zelf gekozen oogenblkkken. Hij zei erbij, drie tot vier dagen zonder slaap te kunnen. Eeni- ge moorden had hij op 't geweten, wat niet belet te, dat hij en zijns gelijken zelfs voor hun ge- duehtste tegenstanders een man van eer bleef. De wereld telt een kleurig burger minder. Het put.tert.je van den Paus. Z. II. Johannes die in Avignon regeerde tus schen 1316 en 1334 maakte eens de reis naar Parijs over Nevers reizende, stapte hij af in een nonnenklooster. De nonnen deden, zooals men begrijpen kan, alles om den Paus waardig te ontvangen, zoo dat deze voor zijn vertrek tot de abdis zeide Moeder, ik beu zeer tevreden over uw gast vrijheid en als hij mij eenige gunst hebt te vragen dan zal ik met genoegen daaraan tegemoet ko men. '1 oen zeide de kloostermoeder tot den paus Heilige Vader, het zal U niet onbekend zijn, wat er onaangenaams en pijnlijks is in voor oris, arme vrouwen om te biechten tegenover den priester, een man. Als Gij ons wilde toestaan om onder de vrouwen te biechten, zoudt Gij een hervorming invoeren die dankbaar zou worden aanvaard. De Paus antwoordde - Ik zal er over denken. Daarna liet hij zijn paard optuigen en alvorens den voet in den stijgbeugel te zetten, zeide hij tot de abdis Ik heb hier een nogal kostbare doos, die ik liever hier in uw handen wil achterlaten. Op reis weet men nooit, wat er gebeuren kan. Ik zal haar op mijn terugreis weer meenemen. Be waar haar. Hier is de sleutel eri ik verbied aan wie ook om haar te openen. Nauwelijks was Z.II. op den heirweg uit het gezicht verdwenen of de brave nonnetjes stonden in opgewonden toestand om de kostbare doos. Wat zou er in zitten Als wij eens voorzichtig keken Pas op Laten wij maar eens even kijken De duivel kwelde haar. Totdat de abdis den sleutel nam en sidderend de doos opende Ai loen zij de doos opende, lieve hemel, bleek er een puttertje in te zitten met een papiertje rond het donzig halsje gewonden en het vloog ijlings weg. De nonnetjes waren radeloos. Een maand later keerde de Paus van zijn reis naar Parijs terug en verbleef wederom in het nonnenklooster te Nevers. Wel zeide hij bij zijn aankomst, mijn doos Haal mij mijn doos. O, Heilige Vader riepen de nonnen, terwijl zij op de knieën vielen. Vergiffenis Het vogeltje is gevlogen De paus lachte en zeide tot de nonnen Hoe nu, hij hebt geen voldoende kracht om u aan het verbod te houden, dat ik u ten opzichte van die doos heb opgelegd en gij zoudt het geheim van de biecht willen bewaren Kom Kom De mannen hebben steeds den vrouwen de biecht gehoord en zij zullen dat altijd blijven doen. VOETBAL. Zondag 2 Mei a. s. zal op 't D. H.S.-terrein een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld worden tusschen D.H.S. en Entre-Nos. Aanvang 2 uur. Hoog ivater te Hock van Holland. 1 Mei v.m. 4.18 n.m. 4.42. 2 Mei v.m. 4.52. n.m. 5 24. 3 Mei v.m. 5.35 n.m. 6.09. 4 Mei v.m. 6.26 n.m. 7.04. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur stijging 5 u. 31 m. Gem. duur daling 6 u. 54 m. CD •p* •rt H ■H Ilyglonisclio tooliancieling;. H Hi H 0 4 H- SAFE DEPOSIT. KORTE HAVEN 38 SCHIEDAM, TEL. 68555 Gevest, sedert 1894. Inlichten, bijwerken, In orde brengen, controleeren en geregeld bijhouden van administration van welken aard ook. Leeraar In Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Handelstekenen en Handelsrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 10