KWATTAsf^j Kasteel „Bet Onweersnest." DAGBLAD WO&m SCHIEDAM ES* OMSTREKEN FEUILLETON. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Maandag 3 Mei 1926. No. 14545 Bureaus KOEHABIKT i Telefoon Inteffconimunnal 68085 Postbus: 39. Advsrtint itni 1B regels ƒ1.75. «ike regel daarboven 35 c at, 3 meel Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week '20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdeelingon 78 c par regel. post 3,per kwartaal. Afzonderlijke nummerB 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een dnlm; f 60 bij verlies van j^gdeignjvlnjjjeg;jjgjvwzftkgrmgjwoirdt_gewaarboigd^db^ Buitenlandseh Nieuws. ENGELAND. Algemeene staking afgekondigd Zaterdag om 1.55 Engelschen tijd, heeft het Britsche vakvereenigingscongres besloten te algemeene staking tegen Dinsdagmorgen af te kondigen. De secretaris van den transport- werkersbond, Bevin, heeft deze ernstige ver klaring afgelegd. Na Dinsdagmorgen zal aan niemand meer worden toegestaan aan het werk te gaan. Kort na de heropening van de conferentievan de besturen der vakvereenigingen werd door den voorzitter medegedeeld, dat de vakbonden, die zich voor steun aan de politiek van de leiding van de vakvereenigingen hadden uitgesproken, een aantal leden vertegenwoordigen van o.653.52 De vakbonden, die een ontkennend antwoord hadden gegeven op den oproep van de leiding, vertegenwoordigden een aantal van 49.911 leden. Sinds in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het bericht kwam, dat de mijneigenaars en de mijnwerkers niet tot een resultaat waren ge komen, maar dat dezen de laatste voorstellen der mijneigenaars verworpen hadden, heeft de situatie zich ontwikkeld in een richting, waarin het steenkoolconflict zich dreigt te verwijden tot een industriëlen oorlog, waarvan de gevol gen, de meest rampspoedige en in elk geval de zeer ernstige gevolgen niet zijn te overzien. De conferentie van de vakvereenigingen toch, die Vrijdag besloot tot het verleenen van al- gemeenen steun aan de mijnwerkers, zonder daarbij nog de mogelijkheid van een algemeene staking in het oog te vatten, althans zich daar over uit te spreken, heeft, zooals gemeld, heden het gewichtige besluit genomen, de algemeene staking voor de vitale diensten, met inbegrip van het transportbedrijf, vóór Maandagnacht 12 uur in werking te doen treden, indien althans tot. dat oogenblik geen oplossing in het mijnconflict is verkregen. Volgens het officieel memorandum van het vakvereenigingscongres omvat deze algemeene staking de volgende diensten het transpoit- bedrijf, waarbij inbegrepen de spoorwegen, de transporten ter zee, het vervoer langs de wegen en de spoorweg-reparatiewerkplaatsen, het druk- kersbedrijf, met inbegrip van de pers, het ijzer en staalbedrijf, de bouwvakken, behalve de arbeiders die werken aan den huizenbouw en ziekenhuizen. De vakvereenigingen, die te doen hebben met de levering van electriciteit en gas, dienen steun te verleenen ten aanzien van de stopzetting van de levering van stroom en gas. Zaterdagavond hield Baldwin in Downing Street een conferentie met leden van liet bestuur van het vakvereenigingscongres. Daarbij waren aanwezig luitenant-kolonel Lane Fos, leider van het departement van de Mijnen en de minister van Arbeid, Steel Maitland, Het totaal aantal leden der vakvereenigingen, die aangesloten zijn bij het vakvereenigings congres, bedraagt ongeveer 5 millioen, verdeeld over de voornaamste vakbonden als volgt mijnwerkers 1.000.000, spoorwegarbeiders 3.363.000, transportareiders 307.000, ijzer- en staalarbeiders 79.000, zeelieden en stokers 57.000 electriciteitsarbeiders 26.000, textielarbeiders 52.000. Bij het vakvereenigingscongres zijn ook aangesloten brievenbestellers en winkelbedien den. Afgescheiden van deze arbeiders evenwel zou elke voortgezette staking tot. een verlamming van het handels- en-bedrijfsleven leiden enhon- derdduizenden arbeiders wernloos maken. 68) Je trekt partij van mijn verlegenheid. Volstrekt nietAls ik u de waarheid moet zeggen, overste, dan ben ik mijn tegenwoordig leven moede, ik wensch mij uit de zaken terug te trekken. Ieder mensch heeft zijn eerzucht. Mijn oogmerk is naar het Westen te trekken, mij daar te vestigen, te hertrouwen en aan po litiek te gaan doen. Ik laat mij kiezen in het congres en vervolgens in den senaatvan daar kom ik in het ministerie en later misschien in het Witte Huis als president der Vereenigde Sta ten, een betrekking, waarvoor ik, dank zij mijn aanleg en mijn opvoeding, als het ware geknipt ben. Tienduizend dollars zijn derhalve voor mij de grondslag, waarboven ik mijn toekomstig geluk opbouw. Meer dan ééne politieke groot heid uwe hoogheid weet er van mee te praten is met kleiner kapitaal en met minder ta lenten begonnen. De overste gaf op deze onbeschaamde toe speling geen antwoord. Hij wiep weder, evenals Btraks, met over-elkaar geslagen armen op en neer om de zaak te overleggen. Wat blijft er mij anders over, mompelde hij eindelijk en, terwijl hij vlak voor Mac Donald Nadat de proclamatie, die het bestaan van dezen toestand constateert, is afgekondigd, kunnen van regeeriugswege maatregelen worden genomen om de essentieele gemeenschapsdien sten veilig te stellen. Deze maatregelen kunnen omvatten de veroordeeling in kort geding van personen, die zich verzetten tegen de betreffen de regeeringbesluiten. Elke maatregel moet aan het parlement worden voorgelegd, zoo spoedig als doenlijk is en nadat hij is genomen. De vol macht der regeering strekt zich evenwel niet uit tot gedwongen dienstneming of industrieele conscriptie. In verband met de kolenstaking heeft de Britsche regeering maatregelen getroffen om de beschikbare kolen-voorraden in Engeland te houden. Zij heeft den buitenlandschen regee ringen medegedeeld, dat er geen reserve van bunkerkolen in de Britsche havens aanwezig is en geen nieuwe voorraden worden aangevoerd. Het zal derhalve niet mogelijk zijn zich in Enge land van bunkerkolen te voorzien. Een uitzonde ring hierop wordt gemaakt voor die schepen, die speciaal in het nationaal belang dienst ver richten. De regeering heeft aan deze kennisgeving toegevoegd, dat alles zal worden gedaan om het ongemak voor de buitenlandsche schepen zoo germg mogelijk te maken. De Britsche minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich ongeveer te middernacht per draadloozen omroep tot het Britsche volk ge licht en het gewaarschuwd, zich voor te bereiden op de algemeene staking. Hij heeft verklaard, dat de regeering alle maatregelen zal treffen, om de handhaving der vitale diensten te ver zekeren. Hij riep vrijwilligers op voor de te vor men corpsen. Staking bij de „Daily Mail." Dij de „Daily Mail" is gisteravond een staking uitgebroken, uit verzet van de drukkers en zet ters tegen een zinsnede in een hoofdartikel over de algemeene staking. Deze zinsnede luidde „Wij roepen allen, die de wet eerbiedigen, op, om hun diensten ter beschikking van koning en land te stellen," wat dus een oproep is om zich bij het vrijwilligerscorps van den minister van Binnenlandsche Zaken aan te sluiten. He redactie weigerde deze passage te schrap pen waarop de staking uitbrak. Het blad komt derhalve morgen niet uit. De staking bij de „Daily Mail" heeft een on voorzien en verreikend gevolg gehad. Het blijkt, dat het kabinet in deze staking een reden heeft gezien of aanleiding heeft gevonden om de onder- landelingen hedenavond af te breken. lui It °^c'ee^e communiqué van de regeering „De regeering gelooft niet, dat een oplossing van de moeilijkheden in de mijn-industrie ge vonden kan worden, welke uitvoerbaar en voor a e partijen eervol is, zonder dat het steenkool rapport, oprecht wordt aanvaard. Deze aanvaar- mg sluiL in; reorganisatie van de industrie, waarmede onmiddellijk een aanvang gemaakt moe worden. In den tijd, die verloopen moet om e resultaten van deze reorganisatie te ver- irijgen, dient men tijdelijk de loonen of den wer ajd aan de omstandigheden aan te passen, waardoor het economisch mogelijk zal zijn het H Vu-1 ,"et^u.^ende dien tijd voort te zetten. /■i S ffli)nwcrkers of, namens hen, de vak- vei on sconirnissie, bereid geweest zouden zijn ging staan, zeide hij ik bewillig in de eischen. o voer mijn last en de tienduizend dollars zijn jou. om morgen weer hier, om de eerste helft te on vangen. Ik reken op je ijver en op je slim heid, zoodat je de tweede vijfduizend spoedig zult hebben verdiend. Uwe hoogheid kan zich op mij verlaten. u, vaarwelVergeet niet, morgen om dezen tijd we.ei ner te zijn, voegde de overste er hij, terwij uj zich hulde in zijnen mantel, den hoed in z n oogen drukte en het huis verliet. ft ^acUtte het hoofd der bandieten, wat ba er hij zich in, uit vrees van herkend te zullen worden Wanneer ik het in 't hoofd zou krijgen mij dusdanig te vermommen, of in mijn mantel te wikkelen en mijn hoed zoo diep in mijn gezicht te trekken, dan zou er wel dra geen kmd op de straat zijn, die niet mij zou houden voordat, wat ik werkelijk ben. Hij keerde nu naar zijn gezellen terug, waar op er een braspartij begon, die wij met onze lezers snel den rug zullen keeren, om weder naar onze jonge heldm om te zien. XVII. Een koddig avontuur. Wanneer men mij niet wil toestaan, dat ik alleen uitga of een wandelrit make, zoo dik- 1481 9 duidelijk te verklaren, dat zij dit voorstel aan vaarden, dan zou de regeering bereid zijn ge weest, de onderhandelingen te hervatten en het subsidie gedurende veertien dagen te verlengen. Sedert de onderhandelingen tusschen den premier en de leden van de vakverbondscommis- die plaats hebben, is niet alleen algemeene sta king tegen Dinsdag a.s. geproclameerd in de belangrijkste bedrijven, doch heeft reeds een grove inbreuk plaats gehad op de vrijheid van de pers. Deze laatste daad is een tarten van de constitutioneele rechten en de vrijheid der natie. Zijner Majesteits regeering eischt, voordat de onderhandelingen hervat kunnen worden, dat de vakvereenigingscommissie de inbreuk, door de staking gepleegd op de persvrijheid, desavoueert en onmiddellijk en onvoorwaarde lijk de instructies voor een algemeene staking intrekt." POLEN. Het 1 Mei-feest, dat druk gevierd werd, heeft tot bloedige botsingen geleid. De communisten hinderden een socialistischen stoet en kwamen daarbij in botsing met de arbeidersweer. Er werd geschoten, waarbij vijf personen gewond werden. Volgens de tot dusverre binnengekomen be richten zijn in Warschau in totaal 4 personen gedood en meer dan 30 gewond. Ook in Henhof kwam het tot botsingen met de communisten, waarbij een persoon gedood en veertien gewond werden. BELGIE. Geen havenstaking te Antwerpen. De pariteits-commissie van de haven van Ant werpen is bijeen geweest ter bespreking van den eisch tot loonsverhooging, gesteld door de haven arbeiders. De commissie heeft besloten met in gang van Maandag een loonsverhooging van één franc per dag toe te staan, zoolang de broodprijs twee franc of meer bedraagt. De havenarbeiders hadden een verhooging van twee francs ver langd. Het gevaar van een staking is uit den weg geruimd. ITALIË. Fascistische aanvallen op den Heiligen Stoel. Het Vaticaan waarschuwt heden door middel van het semi-officieele Italiaansche blad „Cor- riere d'Italia" de fascistische pers, op te houden met de aanvallen op den Heiligen Stoel, aange zien op deze wijze het bereiken van overeen stemming met Mussolini in zake de Vaticaan- kwestie, wel tot de onmogelijkheden zal gaan behooren. Deze waarschuwing is het gevolg van de hevige aanvallen der „Tribuna" op kardinaal Munde- lein. De „Tribuna" beweerde n.L, dat deze kardi naal den Duitschen geestelijken vrij vervoer naar Chicago had gegarandeerd.. Zoo onjuist waren deze aantijgingen, dat geen enkele Ameri- kaansche dagblad-correspondent er gebru;k van maakte, om ze naar Amerika te seinen. wijls mij dit belieft, dan zal ik nog een streek op mijn manier uithalen. daar' kan men zeker van zijn. Heeft men ooit zoo'n vervelende verblijfplaats gezien, als dit „Onweersnest" Zoo sprak Gapitola, terwijl zij naast mistress Codiment aan haar werktafeltje zat. U houdt dus niet van dit stille landleven, waarde miss vroeg de goede huishoudster. Neen, wis en waarachtig niet, antwoordde Capitola, evenmin als ik in een stil graf op het kerkhof te Tip-Top zou willen liggen. Ik heb geen lust vóór mijn tijd stof en asch te worden, dat verzeker ik u, voegde het meisje erbij, ter wijl zij luid geeuwde. Dat is wat moois wat ik daar van je moet hooren, kleine driftkop riep de oude heer, die juist in een tamelijk slecht humeur binnenkwam. Dus men verveelt zich hier en zou, als een dolend ridder, de wereld willen doorzwalken op avontuur, in plaats van, zooals het een ordente lijk meisje past, in den huiselijken kring werk zaak te zijn Wanneer zal je toch eens eindelijk verstandig worden, Cap Maar, als je plezier hebt uit te rijden, voegde de goedmoedige toegevende oom er bij, dan kun je mij begelei den. Ik ga naar den molen, om dien ber. Hop kins naar den duivel te jagen.De luiwammes heeft het meel nog niet gebracht, dat hij reeds drie weken geleden moest leveren. Dus, Cap, kleed je gauw aan en dante paard Het meisje liet zich dit geen twee maal zeggen. HONGARIJE. Een démenti in zake de zwendel- affaire. Het door een buitenlandseh blad verspreide bericht, dat een deel der op de Hongaarsche valsche-muntersaffaire betrekking hebbende do-, cumenten verbrand of gestolen zóu zijn zijn is onjuist. Aanleiding tot het onjuiste bericht is het feit geweest, dat eenige dagen geleden enkele on belangrijke documenten uit de archieven van het Opperste Gerechtshof zijn ontvreemd. Dit is een geheel ander gebouw dan dat, waarin zich de acten betreffende de valsche munters affaire bevinden. ALLERLEI. Uit Rome Ten gevolge van de laatste opera ties, die in Tripolis hebben plaats gehad, tracht ten verscheidene troepen rebellen in Zuidelijke richting naar de grens te trekken, doch werden onderweg door trouw gebleven inboorlingen aangevallen. De rebellen hadden 15 dooden, dertig gewonden en lieten 2.00 kameelen achter alsmede wapens en uitrustingsstukken. Uit Berlijn De Amerikaansche delegatie voor de voorbereidende ontwapeningsconferen tie is naar Europa scheep gegaan. Uit PekingOfficieus wordt gemeld, dat Tsao-Koen in een telegrafisch rondschrijven zijn aftreden als president heeft aangekondigd. Uit Riga De Wolga en haar zijrivieren blijven wassen. Een aantal personen is omgeko men. Uit Tokio Van de bemanning der „Chi- chibu Maroe" zijn 99 leden gered 150 worden nog vermist. Binnenland. Arbeid in broodbakkerijen. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft aan de besturen van de werkgevers- en arbeidersorganisaties in het bakkersbedrijf, die een commissie hebben gesticht, welke zal trach ten, een bevredigende regeling te ontwerpen betreffende den arbeid in broodbakkerijen, meegedeeld, dat aan het verzoek, van regeerings- wege aan die commissie een voorzitter en secreta ris toe te voegen, niet kan worden voldaan. Amb telijke voorlichting zal echter desverlangd met de meeste bereidwilligheid verstrekt worden Oud-minisler Aalberse rijksbemiddclaar. Bij K. B. is op verzoek eervol ontslagen ir. L. A. Fruytier, als Rijksbemiddelaar in het vierde district onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten. Als zoodanig is benoemd prof. mr. P. J.M. Aalberse, oud-minister van Arbeid te Den Haag. Tweede Kamer. In de plaats van jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, die heeft bedankt als lid van de Tweede Kamer, is vandaag door den voorzitter van het centraal stembureau voor de Verkiezing van leden der Tweede kamer, benoemd verklaard tot lid van deTweede Kamer inr. J. Schokking, te Leiden. Reorganisatie aan „Waterstaat." Volgens „Het Volk" zijn Zaterdag de afdeelin- gen „Scheepvaart" en „Mijnwezen" van het Departement van Waterstaat opgeheven. Deze afdeelingen worden samengevoegd met de af- deeling „Spoorwegen" tot een nieuwe afdeeling, die genaamd zal zijn „Vervoer- en Mijnwezen." Na verloop van tien minuten reden oom en nicht in dral' de straat langs, die naar den molen van Hopkins leidde. Zij waren reeds twee uren weg en mistress Codiment begon al aan haar eerste toebereid selen voor de thee, toen Wool haar meldde, dat er een matroos was, die aan de dames van 't huis buitenlandsche kleedjesstoffeu wilde laten zien, welke hij goedkoop van de hand zou zetten. Een matroos, Wool Een matroos, die buitenlandsche stoffen te koop biedt Ik ge- looi' warempel, dat het smokkelwaren zullen zijn. Het zal trouwens geen misdaad wezen ze tenminste te zien laat hem binnenkomen, Wool, zeide de dame, die aan de bekoring geen weerstand kon bieden. Eenige oogenblikken later leidde Wool een matroos binnen, die een tamelijk groot pak on der den arm droeg. Hij bezat geheel en al de ongedwongen, vrijmoedige manieren van een zeeman en maakte in de hem goed staande dracht met zijn blauw buis, de wit gestreepte brpek, de los om den hals geslagen rood zijden das en den met wasdoek overtrokken hoed, waaraan twee lange linten fladderden, op mistress Co diment een zeer gunsligen indruk, i erwijl hij zijn hoed afnam en groette naar zeemans gebruik door zijn eene been achteruit te slaan, bleef hij in de deur staan, totdat de vriendelijke huis houdster hem verzocht naderbij te komen en zijn waren uit te pakken. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1