Uw Zenuwen MIJNHARDT's Als chef daarvan zal optreden de administrateur mr. H. J. Silvergieter Hoogstad, chef der tegen woordige afdeeling „Spoorwezen." Nu de Engelsche mijnwerkers staken. De directe terugslag van de Engelsche mijn werkersstaking op de Nederlandsche mijnindus trie en de arbeiders is niet groot. Uitvoer van Nederlandsche kolen naar Engeland vindt na genoeg niet plaats en mocht dit tijdens de sta king geschieden of Engelsche schepen in Neder land trachten te bunkeren, dan valt eerder een actie te verwachten van den Transportarbeiders- bond en het Spoorwegpersoneel, dan van de Nederlandsche mijnwerkers. Evenzoo wanneer Nederlandsche kolen verzonden mochten worden naar plaatsen, waar de Engelschen tot nog toe de markt hadden. Van meer invloed is het voor Nederland, hoe de Duitsche, Belgische en Fransche mijnwerkers op de staking in Engeland zullen reageeren. Mocht het in die landen tot een staking komen, dan is de kans niet uitgesloten, dat ook Neder land hierin betrokken zal worden. De ontevre denheid onder de Nederlandsche mijnwerkers is groot, zoodat, mocht op het vasteland een staking uitbreken, de mogelijkheid bestaat, dat ook de ongeorganiseerde arbeiders hier tot staking zouden overgaan. Alles zal afhangen van wat Duitschland, België en Frankrijk zullen doen. De Christelijke Internationale van Mijnwer kers houdt op 12 Mei a.s. éen vergadering ter bespreking van den internationalen toestand, door de mijnwerkersstaking ontstaan. De Ne derlandsche mijnwerkersbonden zullen- Woens dag a.s. een gemeenschappelijke bestuursverga dering hebben ter bespreking van de eventueel te nemen maatregelen. Bij de 1 Mei-viering te Heerlen is het uitroepen van de mijnwerkersstaking in Engeland bekend gemaakt. Besloten werd een telegram te zenden aan den Engelschen mijnwerkersbond als uiting van de sympathie der Nederlandsche roode mijnwerkers en met de mededeeling, dat men zoo noodig, de verplichtingen, die de Internatio nale oplegt, zal nakomen. De sociale wetgeving tier bedienden. De vorige week waren de Hoofdbesturen van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden ,,St. Franciscus van Assisië" den Nationalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" en de Nederl. Vereeni- ging van Christelijke Kantoor- en Handels bedienden, ter audiëntie bij Zijne Excellentie, den Minister van Arbeid. Aangedrongen werd op spoedige invoering van de werktijdenbesluiten voor de Winkels, zij het dan ook zonder de invoering van de Rijkswettelijke regeling der Winkelsluiting, wijl het in den loop der jaren gebleken is, dat blijk baar ernstige bezwaren zijn gerezen om hiertoe spoedig te kunnen komen, hoewel zij die bezwa ren niet deelen. Ook werden verschillende motieven aange voerd ten gunste van een spoedige invoering van de arbeidstijdenbesluiten en de overige be palingen der Arbeidswet in zake de toestanden op de kantoren. De besturen wezen er onder anderen op, dat door een wettelijke regeling der arbeidstijden ook de groote werkloosheid der bedienden kon worden bestreden. De Minister nam nota van deze verlangens en zegde overweging toe. Het mijn veld Vlodrop. De boringen in het mijnveld Vlodrop zijn reeds zoover gevorderd, dat zoowel in den boortoren onder Herkenbosch als in dien te Vlodrop krijgt aangeboord is. Verwacht wordt, dat men weldra aan de carboou zal komen, waartusschen steen kolen liggen. Stad - en Gewestelijk Nieuws. De opvolger van den heer Korpel. De heer B. Kersen, de opvolger volgens de lijst der S.D.A.P. van den heer Korpel, zal zijn benoeming tot raadslid niet aanvaarden. Hij heeft daarvan aan den voorzitter van het hoofd stembureau mededeeling gedaan. De heer Kersen heeft aan het bestuur der S.D. A.P. bericht, dat zijn plaats op de lijst indertijd is bepaald, doordat hij voorzitter was van den Schiedamschen Bestuurdersbond en men het wenschelijk vond een der leiders van de moderne vakbeweging in den Raad te brengen. In Maart 1924 is hij als voorzitter van den bestuurdersbond afgetreden en het motief voor zijn benoeming dus vervallen. De opvolger van den heer Kersen is de heer E. H. van Waardenherg, 2e voorzitter van den bestuurdersbond, die de benoeming zal aanvaar den. Distriels-Arbeidsbeurs. Óp 31 Maart 1926 stonden ingeschreven 1214 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen in den loop der maand April 1926 bedroeg 419 afgevoerd werden in dezelfde maand 543 in schrijvingen het aantal plaatsingen bedroeg 144, zoodat op 30 April 1926 nog ingeschreven stonden 946 werkzoekenden. R.K. Leeszaal en bibliotheek. Gedurende de maand April werd de R.K. O. Leeszaal en bibliotheek ,,St. L.iduiria" L. Haven 92 bezocht door 516 personen; waarvan 8 dames en 508 heeren. Uitgeleend werden 2214 banden, waarvan 102 studiewerken. Het boekenbezit vermeer derde met 116 banden zoodat dit thans 10.436 banden bedraagt. Jaarl. Alg. vergadering. De jaarlijksche algemeene vergadering van de N.V. F. M. Beu) cers verwarmingsmij. wordt gehouden op Woensdag 19 Mei a.s. Belanghebbenden verwijzen wij naar achter staande annonce Wilton-dok. Men meldt ons uit Rotterdam Het nieuwe dok van Wilton metende 20.000 ton is heden, getrokken door 6 sleepbooten behouden na een moeilijke reis van Hamburg te Hoek van Ho- land aangekomen. Dit nieuwe dok, van de Reiherstiegwerft af komstig, wordt morgen naar hier versleept. In verband met een gepleegden diefstal van gedistilleerd uit een distilleerderij aan den Noordvestsingel, heeft de politie een onderzoek ingesteld in de 's-Gravenlandsche Polder en aldaar verborgen in slooten gevonden een aantal flesschen en een demyohn gedistil leerd. Een en ander is inbeslaggenomen. Zaterdagmiddag is A. S. uit de Mariastraat, toen hij op den Vlaardingerdijk op een rijwiel rijdende, naar links uitweek, aange reden door een automobiel uit s-Gravenhage, die hem achterop reed. Het rijwiel werd gedeelte lijk vernield. J. M. D., wonende Kinderbuurt, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij Za terdagmiddag, toen hij in de Ooievaarssteeg stond te praten zijn rijwiel werd aangereden door een handwagen. Het achterwiel van het rijwiel werd vernield. Zaterdagmiddag is in den Po litiepost Koemarkt gebracht de 16-jarige J. Ver A. wonende te Rotterdam, die op den Rotter- damschen Dijk was aangereden door een autobus. De jongen kwam met een rijwiel een pad aldaar oprijden en had zich niet overtuigd of hij zich veilig op den dijk kon begeven. De jongen klaagde over pijnen in den rug, doch bij onderzoek bleek, dat de verwonding niet van ernstigen aard was. Het rijwiel werd totaal vernield. De 2 3-jarige PI., uit de Vriend schapstraat, werd Zaterdagavond ten 11 uur, toen hij in het Heerenpad liep, plotseling door een persoon aangevallen, die hem op het hoofd sloeg, waardoor hij bewusteloos geraakte. Bin nengebracht bij v. d. M. aldaar, bleek, dat 's mans bovenlip gespleten was en hij een hoofd wonde had bekomen. De wonden zijn door Dr. de Leeuw gehecht. De politie stelt een onderzoek in. Uit Rotterdam is alhier aan gebracht de minderjarige G. V. die aldaar zwer vend was aangetroffen. UIT ROTTERDAM. R. K. Middenstandsvereeniging. Op de laatste jaarvergadering van de R. K. Middenstandsvereeniging te Rotterdam, afdee ling van „De Hanze", werd na breedvoerige gedachtcnwisseling, als gevolg van een door den voorzitter, den heer H. E. van den Brule, gehouden inleiding, door de vergadering aan eene commissie opdracht gegeven middelen te beramen, welke een algeheele opleving van de middenstandsorganisatie tengevolge konden heb ben. Het rapport dezer commissie, waarin zitting namen de heeren C. Perridon, P. P. Rietbergen en P. J. Simons, kwam op 1 April j.l. bij het bestuur in. Vervolgens is het rapport in het be stuur van de R. K. Middenstandsvereeniging besproken. De conclusies van deze besprekingen zijn samengevat in een geleidebrief aan de leden. Gemengd Nieuws. Nog geen spoor van den stati on so vervaller. Wie Zaterdagmorgen het station Naarden—Bussum verliet en in het bezit was van een gladgeschoren gezicht en donkere oogen, mocht zich in de bijzondere attentie verheugen van de politie-agenten, die hij op zijn weg tegenkwam. Dit was natuur lijk het gevolg van het hands-up-geval, waar van iedereen op dit oogenblik in deze plaats vol is. Inderdaad, het is voor Holland een onge wone gebeurtenis, een nachtelijke overval op een station en diefstal van bankpapier. Als we zulke dingen op een Tom-Mix- of een Hoot Gibson-film zien, vinden wij ze heel gewoon en verwonderen ons slechts over de snelheid, waar mede de misdadiger zich van den buit meester maakt. Doch wanneer dat in onze onmiddellijke nabijheid plaats vindt en met een snelheid en een kalmte, die gelijk is aan die, waarmede de een of andere filmschurk werkt, dan kijken we toch even verwonderd op en er zijn er zelfs, die zich verheugen, dat zulke Amerikaansche tafereelen in het kalme Gooi mogelijk zijn. De beide spoorwegbeambten, de assistent- chef-Nijland en de commies Roos hebben zich anders in den afgeloopen nacht minder ver heugd. Zij hebben een uiterst benauwde minuut doorgemaakt, die hun lang in hun gedachten zal blijven. Zij bevonden zich gelijk men reeds weet, ohet. moment van den overval in de derde klasse wachtkamer, waar zij abonnemen ten hadden uigegeven. Deze wachtkamer ligt aan het e uiteinde van het perron vlak bij de Klok. Ongeveer om 12.20 werd plotseling de deur van de wachtkamer opengeworpen en trad de ge heimzinnige verschijning binnen. Een jongeman met een donkere pet op, waarvan de klep diep was neergetrokken, met in zijn hand een revol ver. De rest weet men. Alles was slechts het werk van een oogen blik geweest. De spoorweg-beambten waren verbouwereerd en het duurde eenigen tijd al vorens ze om hulp konden roepen. Deze was spoedig ter plaatse, doch er was verder geen spoor meer van den dader te ontdekken. komen tot rust en worden gesterkt door ZESUWT4B1ETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 1484 9 Een hunner verklaarde op een vraag onzer zijds dat hij geen geraas van een motor had ge hoord. De politie werd gewaarschuwd en de waar nemend chef van het Bussemsche corps, de inspecteur J. J. de Vries, was met bekwamen spoed ter plaatse. In allerijl werden maatregelen getroffen. De gemeente en de omtrek daarvan werden door agenten-wielrijders doorkruist en een auto waarin de inspecteur en vier manschap pen gezeten waren, zocht tot ver buiten de ge meente. Een persoon werd, zooals men weet, aangehouden, doch bleek niets met het geval uitstaande te hebben. Vroeg in den morgen werd te Amersfoort een auto aangehouden, de inzittenden Lim burgers waren evenmin aan het geval debet. Naar alle richtingen werd getelefoneerd en getelegrafeerd, terwijl het oppervlakkige sig nalement, waaraan nog kan worden toege voegd, dat de dader ongeveer 30 jaar moet zijn, per radio verspreid. Er is niet de minste aanwijzing waarheen de man gestoven is. Het is zeer goed mogelijk dat hij zich nog in Bussum bevindt. Het geval is voor de politie moeilijk, omdat het signale ment, zooals gezegd, vaag is en niets door den dader zelfs niet vinger- of voetafdrukken zijn achtergelaten. Een snuggere baas! In een der Meie- rijsche dorpen reden twee karren achter elkaar. Op de voorste kar zaten beide bestuurders 'n praatje te maken. Plots staat het achterste paard stil en een der bestuurders glijdt van de voorste kar en komt met zeker lichaamsdeel héél stevig op de straatkeien terecht De snuggere baas had de leidsels van z'n (het tweede) paard om de voeten gebonden Door het oog van een naald. Te Budel trof de bliksem een koe in de weide. Een meisje, dat de getroffen koe aan 't melken was, bleef, wonder boven wonder, geheel ongedeerd. Het ontslag op de dominiale mij n en. Naar de „Limb. Koer." verneemt, is het ontslag van een 15-tal arbeiders, die reeds meerdere jaren bij genoemde mijn werkzaam zijn, door de directie ingetrokken, waarschijnlijk in verband met de gehouden besprekingen der organisaties. Ernstige storing b ij de Ned. Dok. M ij. Zaterdagnacht is bij de Neder landsche Dokmaatschappij te Amsterdam een ernstige storing ontstaan van het bedrijf. Het stoomschip Jason van de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij was Zaterdagavond in een der z.g. vaste droogdokken opgenomen, ter inspectie van de schroefas, welke te dien einde werd verwijderd. In den loop van den nacht ontstond, door tot nog toe onbekende oorzaak, een groote scheur in den bodem van 't dok. Dit liep vol water, dat vervolgens zijn weg vond door de opening van de schroefas in den tunnel van de Jason. Eenige werklieden trachtten nog een prop in de opening te slaan, hetgeen evenwel mislukte. Ten slotte slaagde een der machinisten er in nog de waterdichte deur naar de machinekamer dicht te draaien. Van de Jason, die geladen was, is vermoede lijk door het uit den tunnel lekkende water de lading in het achterschip bedorven. De schade aan het droogdok zal zeer groot blijken. De omvang valt echter eerst nauw keurig le constateeren,als hetdok is leeggepompt. Naar wij vernemen, is de Jason Zondagmor gen het dok uitgesleept. Enkele technische auto riteiten waren later op den dag aanwezig, om te beraadslagen over de maatregelen, welke ten opzichte van het dok dienen te worden genomen. De gevolgen c e n e r „t a f e 1 p a r t ij" Liet „tafelen", in de dorpen der Meierij nog maar al te veelvuldig toegepast, heeft weer eens tot betreurendswaardige gevolgen geleid. Men weet wat onder „tafelen wordt verstaan. Het is 'n met allerlei misbaar gepaard gaande avond serenade aan een verloofde, wier engagement is „uitgeraakt". Zulk een „tafelpartij" nu had een der laatste avonden in het dorp Someren plaats. Maar terwijl verschillende jongelui vóór de wo ning van het slachtoffer, de scène in elkaar zetten, klonk plotseling een schot. Gelukkig werd niemand getroffen. Een kwartier later echter zou het minder goed afloopen. Eenige huren waren bezig een aantal bij de „tafel- party gebruikte karren van den openbaren weg te verwijderen, omdat hieruit gevaar voor het nachtelijk verkeer ('t was inmiddels half twaalf des avonds geworden) kon voortspruiten, toen een tweede geweerschot viel. Deze maal met het gevolg, dat een 23-jarig persoon in het oog en in armen en beenen door talrijke hagelkor rels werd getroffen. Een onmiddellijk geroepen geneesheer achtte onverwijlde operatie nood zakelijk. Er is groot gevaar, dat de oogwonden van dien aard zijn, dat de getroffene voortaan het gezicht zal moeten missen. Als verdachte is een zekere v.H. naar Roermond overgebracht. Zoo is weer eens voor de zooveelste maal een „tafelpartij" op zeer tragische wijze ver- loopen. Het wordt steeds meer wenschelijk, dat de autoriteiten met volle kracht tegen ditvoort- woekerende euvel gaan optreden. De lakschoen en de verliefde weduwe. Een referendaris te Belgrado wilde dezer dagen het bal der reserve-officieren bezoe ken. Een redelijk verlangen, nietwaar Hij was reserve-officier, zou dus in uniform gaan, en kocht zich, vol vóór-vreugde, een paar zwart gelakte shimmy-schoenen. Hij zette die keurig in zijn kamer, een pensionkamer. Toen onze referendaris op den avond van het bal bezig was zich uit te dossen, merkte hij tot zijn allesbehalve stomme verba ing, dat de rechter lakschoen verdwenen was. De hos pita zweer duizend eeden, dat het lot van dezen schoen haar volkomen onbekend was. En waar om zou de referendaris aan die eeden twijfelen Wat zou zijn hospita moeten beginnen met zijn rechterschoen Flij nam een kloek besluit en snelde met zijn gewone schoenen naar den schoenmaker, wien hij verzocht deze te verkal- hen volgens de methode klaar-terwijl-u-wacht. Terwijl de schoenmaker naarstig lakte, vertelde de ambtenaar wat hem overkomen was. „Hoe heet uw hospita informeerde de lak ker. En toen hij den naam hoorde, schaterde hij. Hij roerde in den hoop oude schoenen, die schoenlapperswerkplaatsen pleegt te sieren, en vischte er een zwaar-toegetakelden, overigens nieuwen lakschoen uit op. „Die heeft uw hos pita me vandaag gebracht. Ik moest er de zool afhalen. Die heeft ze mee genomen, omdat ze denkt, dat die zool haar geluk zal aanbrengen." De referendaris snelde weer naar huis, werd grof Legen zijn hospita en vond ten slotte te zool in een kachel. In plaats van naar het bal, begaf hij zich naar de politie en diende een aan klacht in Het verhoor der hospita liep uit op een lief desgeschiedenis. Zij was weduwe, vertelde ze, en beminde haar huurder, even heimelijk als hartstochtelijk. Nu had ze gehoord, dat de oude zigeunerin Militza door haar voorspellingen reeds vele weduwen „gegarandeerd gelukkig" had gemaakt. Zij was naar Militza gegaan en deze had gezegd „Neem den rechterschoen van den man dien gij bemint, haal de zool eraf en doe eiken morgen een stukje van die zool in de koffie van den beminde. Dan wordt hij vast en zeker uw bruidegom." En nu vond ik het een ellendig idee, voer de weduwe voort, mijn beminde een stukje oude zool in z'n koffie te doen. U begrijpt, hoe blij ik was, toen hij die nieuwe lakschoenen kocht De politie liet de weduwe „wegens ongenees lijke domheid" loopen. Maar de oude Militza, die naast schoenzolen ook uitgebraden hazen- ooren als liefdemiddel placht aan te bevelen, werd veertien dagen opgeborgen. H ij was zeker van z ij n zaak. Voor de rechtbank te Chicago stond dezer dagen een dame terecht, die ervan beschul digd werd haar man vergiftigd te hebben. Op de tafel voor de rechters stond een flesch- je met een vloeistof, die men in de woning van de beklaagde gevonden had en waarmee de overledene vergiftigd zou zijn. Toen de verdediger bezig was met zijn gloed vol pleidooi waarin hij de onschuld der vrouw bepleitte, verliet hij plotseling zijn plaats, liep naar de tafel waar het fleschje stond en dronk het tot groote ontsteltenis van alle aanwezigen tot den bodem toe leeg. Daarna sprak de advocaat nog een half uur door, zonder eenig symptoom van vei-giftiging te vertoonen. De jury, overtuigd door dit argu ment sprak de beklaagde vrij. Een professor te Barcelona af gezet. Volgens een bericht uit, Barcelona is professor Jimenez Asua uit zijn ambt ontzet met verlies van salaris en naar het Marokkaan- sche eiland Chafarines verbannen, omdat hij in. de universiteit opruiende redevoeringen tegen de regeering zou hebben gehouden, welke geleid hebben tot onlusten en arrestaties van studenten. Merkwaardig vliegongeluk. In Colorado Springs is Vrijdag een vliegtuig om- laaggestort, Het kwam daarbij op een automo biel terecht, waarvan de beide inzittenden wer den verpletterd. Reservoir van de Standard Oil in brand geraakt. Te Backersfield (Californië) is een petroleumreservoir van de Standard Oil Company met 400.000 ton in brand geraakt. 48 huizen afgebrand. In de Zuid- Moravische stad Nikolsburg zijn 48 huizen in de asch gelegd. Van 64 huizen werden de daken vernield. Een belangrijk geschenk! In liet verslag van de Gemeente-Musea der gemeente Delft over het jaar 1925 vinden wij in de lijst van aanwinsten vermeld Valsche gulden met beeldenaar der Koningin en het jaartal 1923. Waarom heeft de gever zijn valsche gulden niet bij de politie gedeponeerd En als de ge meente Delft er erg op gesteld is misschien heeft de politie nog meer valsch geld.' Telegrammen. RE STAKING IN ENGELAND. LONDEN, 3 Mei (draadloos) Ondanks het ultimatum van de regeering is het besluit tot algem. staking gehandhaafd. Gister is de ministerraad tweemaal bijeen geweestook de arbeidersv.rtegenwóordigers kwamen permanent bijeen. Om 9 uur 's avonds vereenigde Baldwin alle toonaangevende lei ders tot een plenaire zitting. De langdurige be sprekingen waren echter vruchteloos. Het tramverkeer wordt reeds heden stilgelegd. De regeering heeft 200.000 vrachtauto's ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2