Mooie Teint De heer Snoeck Henkemans (C. H.) kan zijn steun niet geven aan de motie-Hiemstra. Instede van verhooging van de loonen moet men de werkverschaffing zoo spoedig mogelijk vervan gen door werkverruiming in het vrije bedrijf. Spr. dringt er op aan het graven van kanalen niet uit het oog te verliezen, ook in het belang van vestiging van industrieën. Ook wijst spr. op de afgraving van venen tot blootlegging van den dalgrond. De vervening moet met buitengewone snelheid worden voort gezet. Spr. zou nog eenmaal willen trachten de groote massa's turf met behulp van de regeering op te ruimen. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer Kan, heeft zich van den eersten dag van zijn ministerschap met Drente bezig gehouden. Hij was na een bezoek aan Dren the diep onder den indruk en heeft dadelijk de hand aan den ploeg geslagen en maatregelen ge nomen, die uit philantropisch oogpunt wellicht beter te verdedigen zijn dan uit economisch oog punt. Spr. wil den heer Hiemstra eenige lectuur aan raden, waartegen zelfs de heer Albarda als cen sor geen bezwaar zal hebben. Het is n.l. de Kam pioen, waarin een opsomming gegeven is van hetgeen onder het vorige kabinet voor Drenthe is gedaan. m°geljjk dat de nieuwe minister van Waterstraat anders denkt over de plannen tot aanleg van het kanaal Twnte-Delizijl dan de vorige. De minister van Arbeid is voornemens de volgende week naar Drentje te gaan om per soonlijk den toestand van de volksgezondheid te onderzoeken, lot opheffing van de verschillende beperkingen bij de toelating tot, de werkver- schaffing kan spr. om principieele redenen niet overgaan. Wanneer er niet voldoende woningen zijn dan zal daarin worden voorzien. Mocht de motie worden aangenomen, dan zou spr. haar niet kunnen uitvoeren. De heer Hiemstra (S, D.) publiceert en handhaaft zijn motie. De stemming over de motie zal morgen plaats hebben. De interpellatie is hiermede geëindigd. De vergadering wordt geschorst tot des avonds 8 uur. Gisteravond is de Tweede Kamer voortgegaan met de behandeling van hoofdstuk Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. Minister Waszink was reeds direct aan het woord, ter beantwoording van de sprekers, die bij de af'deeling middelbaar-, nijverheids- en handelsonderwijs gesproken hadden. De minister wees er op, dat het onderwijs lijdt onder de getroffen financieele maatregelen. Dit beduidt evenwel geenszins eenigeriei af keuring van het door den vorigen minister van Onderwijs gevoerde beleid. Deze maatregelen kunnen echter thans nog niet ongedaan worden gemaakt. Het zal spr.'s streven zijn om, naar mate hem middelen ter beschikking worden gesteld, te geraken tot ophefiing of althans verzachting van die maatregelen, die het meest ingrijpend z'jn geweest. Thane kan spr. nog geen enkele toezegging doen. Bij de afdeeling Lager Onderwijs hield de heer Gerhard (S.D.) een pleidooi voor het zevende leerjaar: Hij diende een motie in, waarin de regeering wordt uitgenoodigd met voorstellen te komen, om met 1 Januari 1927 den zevenjarige leerplicht te herstellen. De heer Suring (R.K.) wenschte de mogelijk heid om assistenten bij het L.O. aan te stellen, uit de L.O. wet gelicht te zien. Hij besprak verder de bezoldiging van onderwijzers, die achtergesteld zÜn hij de ambtenaren alsmede de kwestie van het zevende leerjaar ten aanzien waarvan hij zijn meening nopens de motie-Gerhard zich nog wenschte voor te behouden. Met den heer Bulten (R.K.) klaagde ook dr. Mollcr (R.K.) over het stelsel van 48 en meer leerlingen per klasse, en steunde met kracht den aandrang tot, herstel van het zevende leerjaar. Spr. is daarom voor de motie-Gerhard, mits daaruit de daarin gestelde termijn van 1 Janu ari 192/ vervalt, en deze vervangen wordt door ,,zoo spoedig mogelijk." De vergadering wordt verdaagd tot heden. Binnenland. Ilaliaatisehe fascisten in Nederland. De dochter van markies Maestri Molinari de Mettone, gezant van Italië te s'-Gravenhage, heelt Zondag twee fascistische vaandels uitge reikt aan de Italiaansche fascistische groepen te Rotterdam en 's-Gravenhage. Ingenieur. Vanni, oud-officier der marine, heeft in enkele woorden den toestand vóór en na de instelling van het Directorium geschetst. Hij heeft aan den gezant den titel verleend van eere president der Italiaansche fascistische partij in Nederland en aan prof. Guarnieri den titel van eere-lid. De gezant, zeer getroffen, heeft geantwoord met een toespraak tot de chefs der fascistische partij en de 60 leden der Rotterdamsche en Haagsche groepen, die bij deze plechtigheid tegenwoordig waren. Prof. Guarnieri kondigde de a.s. oprichting aan van een Italiaansche fascistische afd. te Amsterdam. De plechtigheid eindigde met het Italiaan sche volkslied en het fascistenlied,gezongen door de zangeres mevr. Bellincioni en in koor herhaald door alle aanwezigen, die uitsluitend Italianen waren. De werkloosheid onder de kantoorbedienden. De hoofdbesturen van de Ned. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, den Nationalerx bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" en den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden ,,St. Franciscus van Assisie", hebben geconfe reerd met. den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling over de groote werkloosheid onder de kantoor bedienden en de moeilijkheden, welke speciaal voor de bedienden op meer gevorderden leeftijd bestaan om een andere positie te vinden. Aan het slot der conferentie werd overeen gekomen, dat genoemde directeur deze organi saties nog opnieuw tot een conferentie zal uit- noodigen. De staking in Engeland. De stoomvaartmaatschappij Zeeland zet haar dienst voort, onvoorziene omstandigheden voor behouden. De Batavier-boot voer gister niet. Voor heden is nog geen beslissing genomen. De Hullboot vertrok gisteravond naar Huil. Ook de vrachtschepen op Londen van defirma Kersten Hunik en Co. varen niet. Het stoomschip Grangemouth (D. Burger en Zoon) vertrok gisteravond naar Glasgow. De RotterdamLondenlijn laat heden het stoomschip Import van Rotterdam naar Londen vertrekken, uitsluitend voor vervoer van levens middelen. De directie van de Hollandsche Stoomboot- Mii. heeft in verband met de algemeene staking in Groot-Brittannië besloten, voorloopig geen schepen meer op Engeland en Schotland te laten varen. De IJmuider reeders, die de laatste weken hun treilers in Engeland lieten markten, hebbenvan hun agenten aldaar het advies gekregen, met het oog op de staking, geen treilers meer naar Engeland te zenden, daar de schepen niet van kolen kunnen worden voorzien. De kolenwerkers te IJinuiden zullen op advies van hun hoofdbesturen, indien Engelsche treilers te IJmuiden mochten binnenkomen, deze niet bunkeren. Welvaart-commissie. De minister van arbeid heeft als voorzitter der commissie geinstalleerd de subcommissie uit de commissie voor de economische politiek, die een onderzoek zal hebben in te stellen naar de omstandigheden, welke verschillende takken van ons volksbestaan ongunstig inlluenceeren en voorstellen zal hebben te doen met betrekking tot de vraag, welke maatregelen door de regeering in het belang van de algemeene welvaart kunnen en moeten worden genomen. Liberaal, dies tegen. „Het Huisgezin" schrijft Wat te verwachten was, is al gebeurd. Het „Hbld." neemt een loopje met de komende R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. En van de gelegenheid profiteert ze, om op de R. K. Universiteit te schimpen, waar het R. K. intellect volgens de zuivere leer der Kerk wordt gekweekt, buiten het bereik van „liberale" miasmen". En in denzelfden gedachtengang „verstout" ze zich te meenen, dat, wat de Handelshooge school betreft, rekening-wetenschap, economi sche geografie en bedrijl'shuishoudkunde be- hooren tot die wetenschappen, welke met gods dienstige of motaphysische grondstellingen niets te maken hebben. Even goed had het blad kunnen betoogen, dat geen katholieke lagere scholen noodig zijn, omdat rekenen en geen middelbare, omdat wis kunde niets met godsdienstige grondstellingen heeft te maken. Maar het „Hbld." vergeet, dat er ook aan de Handelshoogeschool vakken zijn, waarbij het liberale en het katholieke inzicht vierkant tegen over elkaar staan. Ze vergeet dit vermoedelijk, omdat ze de mee ning is toegedaan, dat er feitelijk maar één be hoorlijke economie is, de liberale. En als ze betwijfelt, of een groote meerderheid van die katholieken, die in staat zijn de zaak te beoordeelen, in gemoede geestdriftig voor het plan der R. K. Handelshoogewchool is, dan kan ze alleen het oog hebben op de katholieken, die, evenals het „Hbld.", voorbijzien, dat in de katho lieke leer beginselen liggen opgesloten, die ook bij het hooger handelsonderwijs richtsnoer kun nen en moeten zijn. Het liberalisme, in politieken zin tot een klei ne partij verschrompeld, is onder vele opzichten, cultureel niet het minst, een geweldige macht! Maar het zal toch moeten gedoogen, dat de katholieken, die een beschavingsperiode van eeuwen ^chter zich hebben, meer en meer pogen, ook in den nieuwen tijd een onderwijs en een cultureel leven op te bouwen uit hun eigen, eeu wige beginselen, in plaats van in het liberale kielwater te blijven varen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Lezing over Toarop. Gisteravond heeft in 't Gebouw van den R.K. Kring, voor de Kringleden en uitgenoodig- den, de heer Vital van Haesaert een magnificjue lezing met lichtbeelden over Toorop gehouden. V\ egens plaatsgebrek, kunnen wij het verslag daarvan eerst morgen plaatsen wel willen we nu reeds melden, dat het een heerlijke avond ge worden is voor de velen die aanwezig waren. Wanneer de R.K. Kring in die richting voort gaat,durven wij hem in Schiedam een toekomst te verzekeren. De teint van Uw huid wordt mooier door Doos 30 cent PUEOL 1494 6 Hulp in de huishouding. Ongetwijfeld is aan alle stadgenooten bekend, dat de „Hulp in de Huishouding", onderafd. van den R.K. Vrouwenbond te Schiedam, zeer veel goed uitwerkt. Hoofddoel is, daar, waar door ziekte van de moeder, in behoeftige gezinnenhet huishouden dreigt te verwaarloozen, het huis werk door betaalde krachten te doen verrichten. Dat hiervoor geld en zelfs héél véél geld noodig is behoeft niet nader te worden aangetoond; dat dit goede werk zeer zeker op de eerste plaats steun verdient, zal elke R.K. huismoeder,en ook ieder ander gevoelen. Men vraagt niet alleen geld, maar ook belangstelling voor de liefdadig heids-uitvoering op Dinsdag 11 Mei e.k. Zie de advertentie in dit blad R.K. Stadgenooten toont, dat gij iets gevoelt voor dit schoone liefdewerk. Geen moeite is gespaard om de uitvoering te doen slagen voor ziet U tijdig dus van kaarten, die U dezer dagen door het bestuur zullen worden aangeboden. U werkt dan mede om het liefdewerk in stand te houden. De staking bij de Unie-Mij. Naar men ons mededeelt is tusschen de die rectie en de stakende verpaksters een minnelijk- schikxing getroffen, zoodat hedenmorgen alweer het werk is hervat tegen aanvaarding van een loons- en werkwij ze-verandering. Postverkeer met Engeland. Wegens staking in Engeland wordt er een ex tra postzending per vliegtuig verzonden, tegen het gewone luchtrecht. Deze zending vertrekt des morgens om 6.45 van het Postkantoor te Rotterdam. De laatste buslichting geschiedt te Schiedam den vorigen avond om 9 uur. Te Amsterdam slaagde voor het examen apoth. assistent o.m. mej. P. D. Ruhaak, van hier. zee Bartje, en mee was ie vertrokken. Graag gaf ik weer 'n lijst (want 't is geen lijst je meer van de ingekomen giften. Doch 'k heb gemerkt, dat niet alle kranten er op staan. En langs onze heerlijke katholieke pers. moeten de Fransche dorpjes het toch maar krij gen Dusgeen lijst, doch wel m'n hartgrondi- gen dank. God zegene allen gevers Dat er onder de gevers zooveel pastoors en kapelaans zijn, verheugt me 't meest. Wie zou ook meer getroffen moeten zijn door den schrikkelijken geestelijken nood. Opvallend veel doktoren waren er ook onder wat volgens Bartje heel begrijpelijk is, omdat de lichamelijke werken van barmhartigheid den weg banen voor de geestelijke werken van barm hartigheid. En wat 'n kleine giften van de eenvoudigen van harte. en portemonnaies, die diep ge roerd waren om zooveel gestelijken nood. Verder kwamen met flinke bijdragen voor den dag die gegoeden, die graag geven, en niet wachten tot ze persoonlijk er om gevraagd worden. En dan ook meerdere boerenfamilies die God wel dankbaar zullen zijn om den echten Godsdienstzin hier te lande. Zal er nog meer komen Als allen, die van plan geweest zijn te geven, dat plan ook uitvoeren. dan zeker wel. En daarom geef ik nog eens mijn gironummer 21280 en adres G. Huijs, R.K. Pr., Mauritstraat 24, Breda. Die missies die in verband met het werk op 't land vermoedelijk eerst in den laten herfst zullen vallen moeten voorbereid worden door veel gebed. Wilt ge er eens om denken bij 't gebed in den familiekring, bij de H. Communie Dan zal 't gaan G. HUYS, R. K. Pu. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. UIT ROTTERDAM. Groote brand. Gistermiddag om 5 uur is te Rotterdam de loods van de firma Wambersie en Zoon met3900 tons Ghilisalpeter en 1500 M2. oppervlakte aan de Rijnhaven, Westzijde uitgebrand. De brand weer heeft den brand met veel materiaal ge- bluscht. De lading Ghilisalpeter, welke van het s.s. Almelo van de K.N.S. M. was gelost, is op beurspolis verzekerd voor 600.000 gulden. La ding en loods zelf vertegenwoordigen een waar de van een millioen. Nader wordt gemeld De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De loods was eigendom van de gemeente en ver huurd aan de graanfactors- en expediteursfirma Peterson en Idanckmann. Er lagen eenige par tijen kunstmeststoffen in balen, rond 6000 ton gewicht, opgeslagen, eigendom van het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouwcomité, waarde ruim 900.000. In een oogwenk stond het grootste deel der loods in lichtelaaie. Veelvuldige kleine ontplof fingen hadden plaats. Telkens stortten deelen van het dak en de wanden in. Tegenover de loods, in het leegstaande fa brieksgebouw De Oliebron, woonde het gezin van den agent van politie V. De vrouw met de beide kinderen zagen zich door den rook den weg naar buiten afgesneden. Toen de brand zich meer en meer naar haar woning verplaatste moesten ze met ladders aan de achterzijde wor den gered. loen het blusschingswerk in vollen gang was sprong eensklaps het tientallen kilo's zware deksel van een rioolput en uit de opening spoot een gele brei 15 M. op. De spuitgast J.K. kreeg het weggeslingerde deksel tegen de borst en werd met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd. Kort hierna werd een tweede riooldeksel weg geslingerd.DeSpuitgast H.J.M.H. bekwambrand wonden aan beide handen, zijn collega's M.B. aan den linkervoet en W. de J aan de rechterhand 11 ruim 6 uur was men den brand meester. De loods is geheel uitgebrand en ten deele in elkaar gezakt. INGEZONDEN. Bartje Bartje Bart 1 Eindelijk Hij dee anders net, alsof 't-ie-niet wilde hooren. Zeg ns, Bartje, ge haalde lest je schouders op. toen k zee, dat er al 1000 gulden was ingekomen voor missies in dé Fransche dorpjes. Weet je 't nog J Jawelzee Bartje. En wa zou da Wel, da ge 'n groote pessimist zijt, en dat de katholieken van Holland heel wa guller zijn als gij wel denkt. 't Is nou Woensdagavond 28 April, dus pre cies n week na het eerste artikeltje. En raai nou 'ns, wat al binnen is 2000 gulden, zee Bartje En 't kost te h'm inoeite, om 't er uit te krijgen. Nee, man Mis 2400 gulden ruim t ls casueel zee Bartje Wie had da kunnen denken 'k Mot zeggen, 'k had 't nie gedacht. En toen kreeg hie ineens 'n goeien inval want zoo is ie en zee nou dan maak ik er 2500 van. Want 't is 'n prachtig werk Als da ge bedankt zijt, Bartje, zee ik. En as da 't er nog heel wat mag binnenkomen, HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de HANDEL EN TRANSPORT MAATSCHAPPIJ GEBR. ROEST GO. om vergunning tot oprichting van een opslagplaats van ruwe olie en petroleum tot een hoeveelheid van ten hoogste resp. 3000 L. en 6000 L. op het terrein achter de panden Nieuwe Haven 65/67, kadaster Sectie M. No. 796. Ig^Dit verzoek is met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. IÜ,Op Woensdag 19 Mei, des v.m. ten 1 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 5 Mei 1926. Gemengd Nieuws. Een 12-jarige jongen gedood. Gisteravond omstreeks 7 uur heeft op den Lijen- broekerweg te Sittard een ernstig ongeluk plaats gehad. Een tweetal jongens, die op een fiets naar Sittard reden, werd door den auto van den Sit- tardsche Stoomwasscherij, welke bestuurd werd door den heer W. v.d. II., aangereden. De 12- jarige zoon van M. Neien, te Leijenbroek, die achter op de fiets stond, werd bijna op slag ge dood. Een der wielen van de auto ging over zijn hoofd, dat geheel verpletterd werd. Zijn neefje H. Neien uit Sittard, die de fiets bestuur de, kreeg verschillende ontvellingen aan armen en beenen. Het lijk is naar het hospitaal overge bracht. Naar het voorloopig onderzoek uitwijst, treft den bestuurder geen schuld. Het ongeluk moet zijn veroorzaakt doordat de jongens een verkeer de richting namen, toen nog een tweede auto passeerde. V erdronken. Sedert Zaterdagmorgen wordt vermist l^et 5-jarige zoontje van schipper F. Dokter, gedomicilieerd te Groningen, en liggende met zijn schip in de Rien bij De Lemmer. Vermoedelijk is het kind te water geraakt en verdronken. Te Sixbierum is een jongetje van 6 jaar spelenderwijze te water geraakt en verdronken. Verstekelingen. Gistermorgen heeft de rivierpolitie te Rotterdam twee 16-jarige jongens van het binnengekomen stoomschip Rudelsheim gehaald. De jongens zijn afkomstig uit Omsk en waren in Poti aan boord gegaan, om als verstekingen de reis naar hier mee te maken. Zij hadden zich in de bunkers verstopt. Zij zullen waarschijnlijk met hetzelfde schip naar Poti teruggebracht, worden. In de vlammen verschroeid. In de autogarage van den heer Jonkers te Valkens- waard was eergister een der knechts, zekere Franken, uit Bergijk aan het werk in een kelder, waarin een hoe\eelheid benzine was geloopen, die zich over den vloer verspreid had. Toen hij, vermoedelijk om zich bij te lichten, een lucifey B)uiten verantwoordelijkheid der Redaetie) 9W Van ingezonden stukken - ook al worden ze met geplaatst -wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2