Kasteel „Het Onweersnest." DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 49ste Jaargang. Donderdag 6 Mei 1926 No. 14r>48JÉ Bureau KOEMA RjjK T i Telefoon Snteieommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij dnim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Vera. Advirtintiim 15 regels 1.75, elks rsgil daarboven 85 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madedaelingsn 75 c par regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteersn. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. verlies van een bank Schiedaw Buitenlandsch Nieuws. DE STAKING IN ENGELAND. Zijn de onderhandelingen hervat Volgens de uitlatingen in de wandelgangen van het Lagerhuis, zijn gister, tengevolge van een verzoenend debat in het Huis, de besprekinger tusschen de partijen in het conflict hervat. Men verneemt, dat MacDonald gisteravond overleg gepleegd heeft met den ondervoorzitter Cook en den secretaris van het mijnwerkersverbond. Het gerucht wil, dat Lloyd George de rol van bemiddelaar zou spelen. De toestand. De chief civil commissioner maakt bekend, dat, de toestand in het geheele land kalm blijft, en dat een groot deel van het zakenleven voort gang heeft. Ook de bevolking houdt zich rustig en schikt zich in de moeilijkheden, welke door den toestand zijn ontstaan. Noemenswaardige incidenten deden zich niet voor. De stroomleve- ring werd niet onderbroken. Ook de melk-voor- ziening en de toevoer van verdere levensmidde len functionneerden goed. Uit verschillende deelen van het land zijn gunstige berichten ontvangen. Te Bedford is de toestand zoo goed als normaal. Ook te Bir mingham gaat de arbeid gewoon door. Men verwacht, dat morgen te Londen 800 omnibussen zullen rijden. Op de markt te Wil- lingsgate zijn hedenmorgen 400 ton visch aan gekomen. Het bericht, dat hedenmorgen draadloos is verspreid, volgens hetwelk de voedselvoorziening voor Nottingham gevaar loopt, wordt tegenge sproken. Het ministerie van Verkeerswezen dringt er op aan, dat het publiek met het gebruik van electriciteit de grootste zuinigheid zal betrach ten, teneinde de continuiteit in den dienst zoo veel mogelijk te verzekeren. Dit heeft vooral betrekking op winkeluitstallingen na sluitings- tijd. De algemeene raad van het vakvereenigings- congres zal, met morgen te beginnen, een dage- lijksch stakingsbulletin uitgeven, getiteld „The British Worker." De executieve der mijnwerkers heeft gister avond twee-uur vergaderd, waarna de zitting verdaagd werd. Er werd na afloop geenerlei mededeeling gedaan, doch verschillende leden der executieve verklaarden, dat de toestand onveranderd is en dat er geen nieuwe ontwik kelingen verwacht worden. Het hoofdkwartier der Amerikaansche La- bor-federatie maakt bekend, dat de federatie niet het initatief zal nemen tot het verleenen van financieelen steun aan de Britsche stakers. De omnibusdiensten in de Zuidelijke graaf schappen van Engeland zijn geheel normaal. Er wordt evenwel zeer weinig gebruik van ge maakt, vermoedelijk omdat het publiek niet weet, dat de diensten op normale wijze function- neeren. Uit Portsmouth wordt gemeld, dat de verloven op langen termijn voor de zeelieden der marine zijn ingetrokken er worden echter korte ver loven toegestaan, zonder dat de betrokkenen evenwel de haven mogen verlaten. Heden heeft men in Zuid-Londen bij wijze van proef vier trams laten rijden. Drie ervan werden bestuurd door vrijwilligers, de vierde door een remisewerkman. Naast elk der bestuurders stond een agent. Een groote menigte poogde een der 71) Inderdaad, missis Heeft u hem dan reeds van aangezicht tot aangezicht gezien vroeg de matroos. Ik Denk je, dat ik alsdan nog onder de leven den zou behooren Kom, kom, missis Wel beschouwd is hij misschien toch niet zoo slecht als men hem wel uitkrijt. De duivel zelfs is niet zoo zwart, als men hem afschildert. Alleen de schrik zou mij dooden, als ik dat monster ooit zou komen te zien, verzekerde mistress Codiment. En ik, ik zou mij verheugen hem te leeren kennen, riep Capitola op hare overmoedige, vastberadene wijze van doen. Is u dat ernst vroeg de vreemdeling. O zeker Mac Donald is in mijn oog een be langwekkende persoonlijkheid Zulke mannen bevallen mij, wier naam alleen voldoende is °m de menigte schrik en angst aan te jagen. O miss riep de huishoudster verwijtend. Wel, waarom niet, hernam Capitola. Indien Mac Donald zoo eerlijk als moedig was, dan zou ik hem aanbidden en wanneer er één man op de wereld bestaat, dien ik graag zou willen zien, <ian is hij het. trams tot staan te brengen, doch de bestuurder reed door, waarop de menigte uiteen stoof. Twee ruiten van een der trams werden ingegooid. Kleine berichten. Twaalf provinciale bladen zijn in hun gewone editie verschenen. Negen en dertig bladen ver schenen in verkleind formaat. Te Glasgow heb ben de bladen één gezamenlijk blad uitgegeven. De „Yorkshire Post", de „Mercury" en de „Yorkshire Evening News" zijn tot dusver uit gekomen en zullen blijven verschijnen. Deze bladen geven stadsnieuws en financieele en beursberichten. De algemeene treindienst begint in Zuid- Engeland te verbeteren. In de voornaamste provinciesteden verschijnen de dagbladen, hetzij in gewoon formaat, hetzij met de hand gedrukt. Een groot aantal seinwachters van verschil lende Londensche spoorwegmaatschappijen heeft zich hedenmorgen voor hervatting van den ar beid aangemeld. Londen heeft vleesch genoeg, als wij het maar ter plaatse kunnen krijgen, zeide mr. Clarke van de centrale vleeschmarkt. Particuliere firma's betrekken haar voorraden van de koelhuizen en houden zich over het algemeen goed. De binnenkomende vischtrawlers te Fleet wood Werden door vrijwilligers gelost. Een paar honderd ton visch worden thans voor- loopig naar het Noorden van Engeland en naar Londen vervoerd. De Londensche ziekenhuizen hebben heden nadeelige gevolgen ondervonden van het besluit van het plaatselijk bestuur, om slechts van zons- op- tot zonsondergang electrischen stroom te leveren. Dc mist, die hedenmorgen erf in het begin van den middag te Londen hing, heeft den toestand natuurlijk niet verbeterd. Vrijwilligers gevraagd. De regeering doet een beroep op alle valide personen, in het bijzonder tot oud-strijders van alle rangen uit den wereldoorlog, om zich on ver stild aan te melden als speciaal politie-beambte. Zaj, die daarvoor in aanmerking willen komen, e roeven zich slechts aan te melden om te wor den ingeschreven. Intusschen komen berichten over relletjes, tot dusver klaarblijkelijk niet zoo ernstig als sommige berichtgevers dit in overdrijvenden zin wel trachten te doen gelooven, maar zeker is iet, dat de zenuwen een woordje gaan mee spreken. BELGIE. e Belgische minister van Binnenlandsche "aven, baron Rolin-Jacquemijns heeft den Ko ning zijn ontslag aangeboden, daar hij niet langer can meegaan met de financieele politiek der regeermg. 'J't. Brussel. Er wordt medegedeeld, dat oo v i e minister van koloniën, Carton, is afhege- treden. POLEN. B e Kabinetscrisis, rzynski is er niet in geslaagd zijn U schertst, schoone miss, bracht de matroos daar tegen in, terwijl hij een doordringenden blik wierp op het half spottend, half ernstig gelaat van het jonge meisje. Neen, ik meen het in volle ernst. Wanneer mijn verlangen vervuld kon worden zou het mij dol veel pleizier doen. Ik veronderstel zulk een moed niet bij u, hernam de matroos. Indien ik slechts den eenvoudigen wensch behoefde uit te spreken, om den beroemden ban diet voor nnjn oogen te zien staan, dan zou ik het oogenbhkkelijk doen. Ja, ik zou mij gelukkig achten, Mac Donald te zien, herhaalde Capitola. Welnu, beschouw hem dan Hier is Mac Do nald riep thans de matroos, terwijl hij tegelij kertijd zijn armen over de borst kruiste en zich trotsch, zoo lang hij was, oprichtte. Mistress Codiment gaf een gil en viel flauw. De arme negers en negerinnen stonden, alsof zij veranderd waren in zwart marmeren beelden, stokstijf en Capitola zelf beschouwde een oogen- blik met bewondering den vermeteleti man, die overigens van den panischen schrik, waardoor hij alle aanwezigen letterlijk verlamd had, ge bruik maakte, om zich uit de kamer te verwij der- ren. Onze heldin was de eerste, die weder hare tegenwoordigheid van geest herkreeg. Het in stinct, dat den jager voortdrijft, maakte zich van haar meester en onder den kreetLafaards zoudt gij 'n roover, 'n dief laten ontsnappen kabinet te reconstrueeren en heeft gistermiddag opnieuw liet ontslag van het geheele ministerie bij den president der republiek ingediend die het ditmaal heeft aanvaard. MAROKKO. De Riffi teruggenomen. Uit Oedjda wordt gemeld, dat de Riffi, die men sedert den morgen wachtte, in den namiddag zijn aangekomen. De conferentie kwam daarop onmiddellijk bijeen. In tegenstelling met de op timistische berichten, hebben de afgevaardig den der Riffi zich onverzoenlijk getoond, zoodat men de onmiddellijke hervatting der vijande lijkheden kan verwachten. De mogelijkheid is evenwel niet uitgesloten, dat morgen besprekin gen plaats hebben, die den toestand eenigszins zouden kunnen *vijzigén. ALLERLEI. Uit Brussel. Bij de bespreking van de fi nancieele verklaring zeide VanderVelde, dat alles gedaan moet worden, om den frank te verdedigen. De crisis kan slechts opgelost wor den door de parlementaire meerderheid, die het land tegen geweld zal verdedigen. Uit Luxemburg. De Kamer heeft een bedrag van (frs. 500000 aan representatiekosten goed gekeurd als supplement voor de onvoldoende civiele lijst, omdat de financieele positie van de Kroon blijkens de uiteenzetting der regeering in een geheime zitting, onhoudbaar geworden was. Van een verhooging der civiele lijst zelf moest worden afgezier/, daar deze een ingewikkelde grondwetsherziening vereischt zou hebben. Uit Luxemburg. De pogingen om door regeeringsbemiddeling de staking in het hoog- ovenbedrijf te Differdingen tot een einde te brengen, zijn tot nog toe mislukt. Indien er geen oplossing komt zou de algemeene staking afge kondigd worden. Uit Berlijn. Naar uit New York bericht wordt, is in Nicaragua een revolutie uitgebroken. De tegenstanders der regeering zouden zich van de stad Bluefield meester gemaakt hebben. De re geering heeft den staat van beleg afgekondigd, en besloten, een leening te sluiten van 500.000 dollar ter bestrijding der revellen. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van W oensdag5 Mei. De motie-Hiemstra inzake de loonsbepaling bij van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing wordt verworpen met 53 tegen 22 stemmen. De motie-Gerhard inzake het herstel van den zevenjarigen leerplicht wordt verworpen met 46' tegen 31 stemmen, met P. Arts stemde Bulten (R. K.) voor. Aan de orde is de nieuwe regeling van de zee brieven en de wijziging van het zeerecht. De heer D u y s (S. D.) critiseert de slordige redactie. De heer Knottenbelt (V. B.) acht de veranderingen verbeteringen. Minister Don- ner verklaart, dat aan redactie van wetsont werpen steeds meer zorg wordt besteed. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Intér ppllati e-H eemskerk. Aan de orde is de interpellatie van den heer H eemskerk, naar aanleiding van het verzoek om ontslag van den heer van Royen als minister van oorlog, minister van marine ad interim en over het optreden van den heer Lambooy als zoodanig. vloog'zij de deur uit. Zij haalde den bandiet in, die pas de*gang had bereikt, sprong met de behendigheid en den moed van een jonge tijgerin hem op den rug, klemde zich met beide handen aan den kraag van zijn buis vast en liet hem niet meer los. Te klein om met hare voeten den grond te bereiken, hing zij als lood aan den hals van den roover, terwijl zij voortdurend schreeuwde Help Help Moord 1 Mac Donald had haar zonder complimenten op verschillende wijzen kunnen dooden. Het zou gemakkelijk voor hem geweest zijn met een enkelen slag van zijn vreeselijke vuist haar her senpan te verbrijzelen, of haar met zijn ijzeren vingers te wurgen. Ook was hij gewapend en een enkele stoot met zijn dolk zou voldoende zijn geweest, om het meisje, volgens het verlan gen van den overste Lenoir, voor altijd het zwijgen op te leggen maar de belachelijkheid van zij u toestand liet hem in 't geheel niet daar aan denken. Hij trachtte enkel en alleen zich van zijn kleine vervolgster te bevrijden, zonder haar pijn te doen. Doch daarin lag juist de moei lijkheid, want Capitola haakte zich met hare vingers als een kat aan zijn kraag en bleef daar hangen, hoe hij zich ook schudde en keerde, en draaide, om haar kwijt te raken. Waarlijk, op mijn woord van eer! riep hij onwillekeurig lachend, zulk een aantrekkings kracht heb ik nog nooit beleefd. Nu, mij wel, blijf mijnentwege maar aan mij hangen, schoone Spr. heeft de regeering willen interpelleeren omdat het hem voorkwam dat het wenschelijk is, dat licht schijne over de eigenlijke rede waar om de minister is gegaan, over de politieke be teek enis, die de regeering daaraan hecht en ook over de politieke positie van spr. en zijn fractie daartegenover. Minister-pres. de Geer zegt het te betreu ren, dat hij nog moet tegenspreken, dat de crisis zou zijn uitgelokt. Hij had gaarne den vorigen bewindsman behouden. Waarvoor is hij afge treden Omdat hij uit gesprekken met spr., zoo als deze ze met zijn andere collega's ook heeft over de uitvoering van het programma, den in druk kreeg, dat op den duur samenwerking niet .mogelijk zou zijn. Waarom is nu de oplossing gezocht in de be noeming van den heer Lambooy Niet om de Colijnsche politiek voort te zetten, in antitheti- schen zin, maar in den zin van een sobere, zui nige politiek en opruiming van beschimmeld spinrag. De heer D u y s Is dat er dan nog De minister: Dat is er helaas nog in alle diensten. De voorzitter dankt de regeering voor de verstrekte inlichtingen. Aan de orde-was toen de interpellatie-Baron van Voorst tot Voorst, luidende Is de Minister bereid 1. Aan de Algemeene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door watersnood sub sidie te verleenen tot een bedrag als het tekort komt om een zoodanige schadeloosstelling te verstrekken als noodig is om de door den wa tersnood getroffenen van den ondergang te red den en hen in staat te stellen, de ramp te boven te komen. 2. O.m. het bouwfonds van Gelderland te ver strekken de tekortkomende gelden, benoodigd voor den opbouw van „Maas en Waal." De heer De Geer, minister van F i- b a n c i c n, kan kort zijn. Het bouwfonds in Gelderland wordt gefinancierd door de Amster damsche commissie. Is de regeering bereid te suppleeren wat het comité texort komt Spr heeft geenerlei aanvrage van de commissie ontvangen en kan onder deze omstandigheden geen toezegging doen. Komt zulk een aanvraag, dan zal de regeering zorgvuldig overwegen of een tegemoetkoming in de schade mogelijk is. Nage gaan moet dan of de commissie met goede nor men en in goed beleid gewerkt heeft. De heer Van Voorst tot Voorst re pliceert. De heer Van Rijckevorsel (R. K.) is niet bevredigd door de houding van den Mi nister, die hem te lijdelijk is. Spr. waardeert het werk der commissie, maar vooral in de zwaarst getroffen streken moet het Rijk bijspringen. De voorzitter verdaagt te 6.45 uur de vergadering tot morgen één uur, na de Regeering te hebben bedankt voor haar inlichtingen. Binnenland. Het R.K. Werkliedenverbond en de staking. Naar men mededeelt, heeft gister het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond te Utrecht een vergadering gehouden in verband met het groote arbeidsconflict in Engeland. Nadat het bestuur over de kwestie had beraadslaagd, werd vergaderd met de vertegenwoordigers van de meer direct bij het conflict betrokken bonden. Vervolgens werd vergaderd met vertegen woordigers van alle aangesloten vakbonden. miss zulk een zoete last zal mij niet te zwaar worden, om er mee tot aan 't eindje van de wereld te loopen. En Mac Donald sprong nu inderdaad met groo te sprongen uit het huis en rende door den tuin, van waar uit men in 't vrije veld kwam. Capitola liet nog altijd niet los en hield niet op, uit alle macht om hulp te schreeuwen Hierheen l'hier) heen kreet zij. Mac Donald is mijn gevangene Ik laat hem niet los, al zou het mijn dood zijn Wilt gij u dan met alle geweld door mij laten schaken, lief kind antwoordde de bandiet onder het loopen. Voor den dronmel, ik heb er niet op tegen, als u er pleizier in heeft. En lachend ver volgde hij zijnen weg, zonder door het trouwens niet zeer zware aanhangsel, dat hij op zijn rug had, in zijn vlucht bijzonder te lyorden gehin derd. Llij had de binnenplaats al achter zich en be vond zich met Capitola in de laan, welke naar het kasteel voert en aan beide zijden door een heg, den weg van de velden scheidt, toen hij achter zie een groot geschreeuw vernam. Het kwam van de negers, die van hunnen plotselingen schrik bekomen, met hooivorken, spaden en pieken bewapend, den vluchteling nazetten. Van zlle kanten hoorde men nu schreeuwen Mac Donald Mac Donald BandietRoover Houdt hem W'ordi vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1