Kasteel „Het Onweersoest." DAGBLADWOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 49ste Jaargang. Dinsdag 11 Mei 1926 No. 14552 Bureau i KOEMiRjKT 4. Telefoon InteKommuaaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per pOBt 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentie, ni 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadaelïngen 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 506 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet oJ oog t 200 bij dood1100 bij verlies van een juim? f 60 bij verlies vaneen en anderen vinder.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Moll.Algem.Vera, bank Scbiedato Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur. WINKELSLUITING. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat het geoorloofd is op den dag voorafgaande aan den Hemelvaartsdag de winkels voor het publiek geopend te houden tot 's avonds 11 uur. Schiedam, 11 Mei 1926. Buitenlandsch Nieuws. DE ENGELSCIIE STAKING. Overzicht van den toestand. De stemming onder de stakers. Hoewel vele mannen in verschillende beroepen weder aan het werk gaan, is er geen aanwijzing, dat een algemeene beweging in die richting ge schiedt. Uit berichten van verschillende deelen van het land blijkt echter, dat er toenemende be zorgdheid onder de afdeelingen der stakers be staat omtrent den einduitslag en dat vele werk lieden gestaakt hebben, vóórdat zij beseften, dat hun handelwijze redelijkerwijze kon worden opge vat als een uitdaging tegen de constitutie, hen samenvatting der berichten zou waarschijnlijk wijzen op het algemeen verlangen, het geschil weder op zuiver industrieelen grondslag te stel len. Het verkeer. De omnibusdiensten te Londen toonen een toenemende verbetering. De transportmoeilijk heden in vele provinciesteden beginnen ook aan merkelijk te verminderen. Te Liverpool is een normale tramdienst en te Edinburg een vrij ge regelde omnibus- en tramdienst. De tramconducteurs hebben het werk hervat te Huddersfield, Deinsbury, Leeds, Bath en an dere plaatsen, waar de tramdiensten thans func- tioneeren. Het is opmerkelijk, dat te Bath de mannen geteekend hebben als niet-unionisten. In het Midlandgebied zijn de weg- en transport werkers in grooten getale aan het werk gebleven. De omnibusdiensten geschieden punctueel in alle graafschappen ten zuiden van den Theems en het publiek kan reizen van eenige lengte maken, door de aansluitingen te nemen. De spoorwegen. Mededeelingen, uitgegeven door twee der voor naamste spoorwegmaatschappijen, geven een beeld van de aanzienlijke mate, waarin de sta king is tegengewerkt ten aanzien van het spoor weg-transport. De London and North-eastern Railway be richt, dat op hare lijnen thans 1000 treinen loo- pen, tegen 760 op Zaterdag. Van Zaterdag tot Maandag werden 94 goederentreinen afgezonden, die mei*, groenten, visch, vee, vleesch en alge meene koopwaren vervoerden. De London Midland and Scottish Railway bericht, dat zij omtrent 1000 passagierstreinen laat loopen, welk aantal morgen nog zal worden vermeerderd. Zij hebben zoodanige vorderingen kunnen maken met liet weder in dienst stellen van passagierstreinen, dat de diensten op de voornaamste spoorlijnen voldoende zijn om aan de eischen te voldoen. Zij hebben inderdaad een overvloed van staven voor passagierstreinen en 75) Dat wil zeggen, dat zij bij het tweede bedrijf in een treurspel verandert, vulde Mac Donald aan. Noem het, zooals je verkiest, maar vergeet niet., dat ik niet eerder vrij kan ademen, voordat de dochter en erfgename van mijn overleden broeder niet meer onder de levenden behoort. Binnen veertien dagen, overste, is Capitola in mijne macht en dan kunt gij u gereed houden, om mij de tweede vijfduizend dollars uit te betalen. Je zult ze hebben, antwoordde overste Leonir, die gerustgesteld vertrok, terwijl Mac |Donald zich weder naar zijne kameraden begaf, om aan hunne brasserij en slemperij deel te nemen. XVIII. Een belangrijk gesprek. Capitola Oom Duizend bommen en granaten Wat scheelt er aan Donder en bliksem, belmoren die er ook niet hij vroeg Capitola lachend, terwijl zij tegenover haren oom ging staan en hare handen in de zijde zette. Wat mij scheelt Ik verveel mij hier doo- wijden thans hun aandacht aan goederentreinen, daar de toestand dit gedoogt. Uit de gegevens der vier groot Britsche spoor wegmaatschappijen blijkt, dat in totaal 106,232 spoorwegarbeiders en -employés aan het werk zijn gebleven of in de laatste dagen weer aan den arbeid zijn gegaan. Het melkdepöt van Hyde Park. Het groote melkdepöt, hetwelk de regeering heeft opgericht in Hyde Park, wordt thans zoo goed voorzien per spoor, dat men niet meer langs de wegen laat aanvoeren en de vrachtauto's, welke hiertoe tot heden waren gebezigd, nu wor den aangewend voor het transport van meel, spek, etc.. van de dokken en voor andere diensten. Vise h-a a n v o e r. 200 vaartuigen, die 2000 ton visch aanbrach ten, kwamen heden in verschillende havens aan. Zeer redelijke prijzen blijven voor visch gelden. Spoorwegongelukken. Drie geringe spoorwegincidenten hadden plaats Ie Bishops Slati'ord werd 1 man gedood, te Edin burg 3, terwijl de Newcastle 1 man werd gewond. Het regeeringsorgaan. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis antwoordde de Britsche minister van Financiën, dat het noodzakelijk is geworden, voorloopig al het papier te requireeren, dat gebruikt kan wor den voor de persen, waarop de „Britsche Gazet- te" wordt gedrukt. Gisteren zijn meer dan een millioen exemplaren van het officieele regeeringsblad gedrukt. i>H e t front ongebroken." De algemeene raad van het vakvereenigings- congres heeft een officieele verklaring gepubli ceerd, waarin verklaard wordt, dat het front on gebroken blijft. Na afloop der bijeenkomst, van het bestuur van den mijnwerkersbond verklaarde Cook gis termorgen, dat er niets waar is van de bewering, dat de mijnwerkers een voorwendsel zoeken om een einde te kunnen maken aan de algemeene- staking. De solidariteit der mijnwerkers, aldus Cook, wordt met den dag grooter en hetzelfde geldt voor de andere vakvereenigingen. krank Hodges ontkende, dat op de conferen tie te Ostende de kwestie eener algemeene sta- \mg op het, vasteland ter sprake zou zijn geweest. De bekende Fransclie journalist Pertinax, die voor zijn blad, de „Echo de Paris" te Londen vertoeft, heeft aan dit Parijsche orgaan geseind e ruggegraat van de stalling is gebroken." e zorgvuldig-gematigde taal der staking- eiders wijst in dezelfde richting. mok, de felste aanvoerder der mijnwerkers, ee sluiting van de drankgelegenheden he li eit op een meeting, waar hij o.a. zei„Een i ronkeman, een vechtersbaas is een vijand voor u en voor mij." de volkenbond. re studiecommissie, is ermorgen is te Genéve de commissie ter be- s ut eenng van de samenstelling van den Raad van c en olkenbond bijeengekomen. Op voorstel van or Robert Cecil zullen de zittingen van de commissie m het algemeen openbaar zijn. n e eerste openbare zitting, die hedenmor gen gehouden werd, verklaarde Lord Robert Cecil namens de Britsche regeering dat, Groot- Brittannië elke radicale wijziging indesamenstel- ling van den Raad vijandig gezind is. Er zullen slechts bescheiden, geleidelijke wijzigingen aan gebracht kunnen worden. Scialoja, de Italiaansche gedelegeerde, ver klaarde dat er aan het onderscheid van perma nente en niet-permanente leden niet getornd moet worden. Verder betoogde hij, dat aan het beginsel van eenstemmigheid der besluiten van den raad onvoorwaardelijk moet worden vastge houden. Hij sprak zich uit voor uitbreiding met niet meer dan twee of drie zetels. De Spaansche gedelegeerde Palacios wees eveneens op de beteekenis van de eenstemmig heid. BELGIË. Strubbelingen. Het. bericht wordt bevestigd, dat het Belgische kabinet-PouIlet zijn ontslag heeft aangeboden. Het ontslag zal evenwel niet voor heden of Woensdag worden gepubliceerd, daar men nog naar een opvolger voor Poullet zoekt. De socialistische voorzitter der Kamer, Bru- net, heeft het verzoek zich met de vorming van een niemv kabinet te belasten, om gezondheids redenen van de hand gewezen. Vervolgens heeft de koning zich, naar reeds gemeld, gewend tot den directeur der „Société Générale", Francqui. Als deze de opdracht aan vaardt, zal hij zoowel premier als minister van Financiën zijn. Francqui heeft in principe niet geweigerd hij is van oordeel, dat er een ministe rie gevormd dient te worden, waarin een ver tegenwoordiger zitting moet hebben van elk der drie groote partijen en voorts personen, die bui ten de politiek staan. POLEN. Een rechtsche regeering. Witos, de leider der piastenpartij, is er in geslaagd een regeering te vormen met den steun der nationale arbeiderspartij en der rechtsche partij. Morewski is minister van buitenlandsche zaken. 1)E OORLOG IN MAROKKO. Spaansche opm arsch. Gister zijn de Spaansche troepen in den sector van Ajir verder opgerukt en hebben de hoogten van Marabe bezet. Zij hebben het hardnekkig verzet van den vijand overwonnen, die 40 dooden en veel materiaal achterliet. Gisterochtend is een offensief ingezet in het gebied ten N. van Taboeda in de richting van het gebied der Beni Boebane, die onderworpen moesten worden na verjaging van het Riff ij n- sche contingent. De eerste berichten, welke binnengekomen zijn, bewijzen, dat het offensief bevredigende vorderingen maakt. Om 8 uur hadden onze troepen verscheidene hunner oog merken bereikt zonder noemenswaardiger! tegen stand te ontmoeten. e 1J 1 »eestigheid is zwart als inkt en mijn veis an s ompt zich af, gelijk de punt van een spij er, ie bij het inslaan in den .muur op een steen stoot. Ik heb nooit een verblijf gekend, dat zoo oven alle beschrijving chagrijnig was, als dit ouc e mveersnesten nooit zoo'n brommerigen ouden beer, als u, mijn voortreffelijken oom. Capitola, hoe dikwijls heb ik je al verzocht, je cw. 0I'kcr straat-bargoensch af te wennen? Chagrijnig is het passendste woord. Chagrijnig is die vreesehjke eentonigheid, chagrijnig deze stilte, waarin ik nog het hooren verleeren zal, chagrijnig eze veiligheid, waarin mijn moed ver- loren gaa chagrijnig eindelijk dezen overvloed, waarin de gezondste eetlust bedorven wordt. Hm, je lijkt wel de straatjongens van Bowery, die in tijden van vrede terugverlangden naar da gelijks een goed pak slaag. Ja, zoo ben ik. 11c ga tot bederf over, alvorens onder de aarde te liggen, omdat er niets is, dat mijn bloed aan t koken brengt. O, ik wou, dat ik weer in Bowery was daar gebeurt eiken dag wat anders vandaag een brand, morgen een vecht partij op straat en op een anderen keer alle twee tegelijk. Hm, en dan jij met een hoeratje achter de spui-- ten, hé O, praat er niet van, u ZOu m;j uet heimwee doen krijgenIliei gebeurt niets, geen enkel avontuurtje, niet eens een lolletje, dat de moeite waard is. Wat was die geschiedenis mqj, Mac Do nald En hoe ging zij uit Die akelige, laffe ke rels van negers en mijn oom, de zeer strenge en zeer driftige majoor Ira Warfield, die kopje onder ALLERLEI. Uit Dóuai In den loop van een gisteren ge houden bijeenkomst tusschen de gedelegeerden der arbeiders en de vertegenwoordigers der mijn- bouwonderneiningen uit het gebied van Noord- Frankrijk en Pas de Calais is men tot, overeen stemming gekomen ten aanzien van een loons- in een moddersloot ligtO, ik wou, dat er eens een ferme brand in de schuren kwam, dat Mac Donald met zijn bende het kasteel overrompelde, dat de duivelsgoot veranderde in een vernielende stroom en werkelijk eens duivelachtig werd. Het meisje zei dit alles op half schertsenden, half ernstigen toon en geeuwde daarbij, alsof zij den majoor wilde opeten. Capitola, sprak deze ernstig, jij begint mij wer kelijk ongerust te maken. Ik weet, dat ik maar een oude, ruwe soldaat ben, die heel slecht met de opvoeding van een jong meisje overweg kan, om dat ik er geen jota van versta. Mistress Codiment is evenmin geschikt om gezag over je uit te oefe nen. Ik zal eens naar mijn vriend Codiment gaan en met hem raadplegen. En zijn voornemen onmiddellijk uitvoerend, stond majoor Warfield op, nam hoed en wandel stok en verliet de eetzaal, waarin dit gesprek tus schen oom en nicht plaats gevonden had. Toen zij alleen was, brak Capitola in een luiden schaterlach uit en zei bij zich zelve Ik wil hopen, dat het geen zonde is, maar op mijn eer, ik zou hier van verveling wegkwijnen, als ik niet van tijd tot tijd mijn armen oom kon plagen. Capitola had inderdaad hare gemoedsstemming niet overdreven afgeschilderd. De eentonigheid harer levenswijze beviel niet aan hare natuur. Daar zij geen eigenlijke bezigheid had en niet voor zich zelve behoefde te zorgen, ontstond er een leegte in haar hart, die zij niet wist aan te vullen. Het begin der lente, die in den regel op een gestel als het hare werkt, droeg het zijne er toe bij, om hare zedelijke verslapping op eene wijze te verer- verhooging voor de mijnwerkers van 10 procent op het loon en van een verhooging met 15 pro cent op den toeslag in verband met de prijsstij gingen. Uit Londen De Sovjet-pers beschouwt de staking als een repetitie voor een Engelsche revo lutie, doch schijnt zelf niet te gelooven, dat deze spoedig zal uitbreken.De Londensche corres pondent van de „Izwestija" merkt op, dat de le den der Britsche Labourbeweging schapen zijn. Uit Managua (Nicaragua) Amerikaansche matrozen zijn in de haven Bluefields aan wal ge zet, ten einde het leven en de eigendommen van Amerikanen te beschermen, welke in gevaar zijn gebracht, doordat deze stad is ingenomen door de revolutionnairen. Uit Riga De Chineesche generaal Feng- Yoe-Sjiang is te Moskou aangekomen. Hij werd vergezeld door eenige leden van het'centraal co mité van het Kwomintsjuun. Uit Berlijn. Het maandoverzicht van dt:n agent-generaal voor de herstelbetalingen over April noemt als totaal der inkomsten het bedrag van 132.572.265.93 goudmark, terwijl er aan het eind van de maand 99.655.501.44 aanwezig was. Uit Beyroet. De onderwerping van de Dje- bel Droezen neemt toe. Enkele groote hoofden, wier godsdienstige invloed bekend is, zijn te Soeweida aangekomen en hebben zich onderwor pen. Binnenland. De staking in Engeland. Uit Hoek van Holland wordt gemeld Vanmorgen halftwaalf zijn werklieden uit Maassluis begonnen met het bunkeren, uit spoor wagens, van het stoomschip St. George, van den dienst HarwichHoek van Holland. De Kon. Luchtvaartmaatschappij heeft gister morgen een extra toestel naar Londen laten ver trekken met passagiers en vruchten. Ook heden gaat er, behalve het toestel in den gewonen dienst een extra-toestel naar Londen. Heden zal de Whitby Abby met levensmidde len van hier naar Huil vertrekken. Engelsche treiler te IJmuiden. Gistermorgen is aan den vischafslag te IJmui den aangekomen de Engelsche stoomtreiler Ann Lewis Gy. 807. De arbeiders weigerden, dit schip te lossen, waarop het door de bemanning werd gelost met behulp van de factorij Pust. De arbei ders weigerden ook, het schip van ijs en kolen te voorzien. Dreigementen. Gisteravond hebben het N.V.V. en de Rotter- damsche Bestuurdersbond een vergadering ge houden in het gebouw Odeon, naar aanleiding van de staking, in Engeland. In zijn openings woord deelde de voorzitter, de heer A. A. Lührs mede, dat de vergadering een demonstratief karakter zou dragen. Als eerste spreker trad op de voorzitter van den algemeenen mijnwerkersbond Chr. v. d. Bilt. Hij wees er op, dat de strijd, die in Engeland ge voerd wordt een diepere beteekenis heeft, dan een loons- en arbeidstijdskwestie. Hierna voerde de heer J. Brautigam, de voor zitter van den centralen bond van transport arbeiders het woord. Spreker vroeg of de Engel- geren, die mistress Codiment „de zwarte ziekte" noemde. De oude heer, die dit kwaad niet meer ver mocht te keeren en die voor zijn verantwoorde lijkheid terugdeinsde, ging naar een vertrouwd persoon, mr. Codiment, om diens raad in te win nen. Deze was de broeder van mistress Codiment, de huishoudster van den majoor, hij bekleedde het eerzame ambt van onderwijzer. Als kapitein uit den dienst getreden en goed ontwikkeld ais hij was, had mr. Codiment in het naburige Tip Top reeds jarenlang vele leerlingen. Door zijn huis houdster was majoor WarfieFd met den oud-kapi tein in kennis gekomen; hij schatte hein zeer hoog om zijne practische levensopvatting, maar ook het feit, dat de heer Codiment oud-militair was, versterkte de genegenheid des majoors. Er ont stond tusschen de beide oude heeren een oprech te vriendschap. Sinds Capitola op het-„Onweers nest" was, had kapitein Codiment zich terugge trokken, althans slechts enkele malen den majoor bezocht. Doch in den nood denkt men aan zijne vrien den zoo ging het ook majoor Warfield. Nu her innerde hij zich plotseling, dat kapitein Codiment met groote voorliefde de opvoedkunde bestudeer de. Capitola, dacht hij, zal voor den paedagoog Codiment een geschikt persoon zijn, om op haar zijne ondervinding in practijk te brengen. Majoor Warfield wilde weten, op welke wijze kapitein Codiment het zou aanleggen, om Capi- tola's heerschend karakter aan banden te leggen. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1