Verven „DE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen Kasteel „Het OnneersoesL" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, FEUILLETO VOLLE-MELK-REEP Beter dan G©ed: 1>E BESTE 49ste Jaargang. Vrijdag 14 Mei 1926. No. 14554 Bureau i KOEMAR'KT 4. Telefoon Intereommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeoicht 10 ets. Advtrtmtiloi 15 regel» 1.75, *ik® ragel daarboven 35 ut, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m«d»d»eling»n 75 o p»r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteereu. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger, öe verzekering wordt gewaarborgd door de N.MoU.Algem.Verg. bank Schiedain Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. Kabinetscrisis. De sociaal-democratische motie van wantrou wen in zake de vlaggenkwestie is door den Rijks dag verworpen. Daarentegen is de democratische motie van wantrouwen tegen Luther met 176 tegen 146 stemmen en 103 onthoudingen aangenomen. De regeering moet derhalve aftreden. Onmiddellijk nadat de uitslag der stemming hek end was kwam het kabinet bijeen. Na een kor te beraadslaging, waarin alle ministers zich met den Rijkskanselier solidair verklaarden, besloot de regeering haar ontslag bij president Hinden burg in te dienen. Nadat dit besluit was genomen, begaf Luther zich direct naar den president, ten einde hem van deze beslissing in kennis te stellen. Een uur na de plenaire zitting vingen in den Rijksdag tussehen de fractieleiders van het cen trum en die der sociaal-democraten reeds bespre kingen aan. Het centrum wenschte te weten, of de sociaal-democraten in principe bereid zijn, aan de vorming van een nieuw kabinet deel te nemen. De sociaal-democraten hebben niet princi pieel geweigerd hun medewerking daarbij te verleenen, maar zij wilden eerst weten, wie met de formatie der nieuwe regeering zal worden be last. President Hindenburg heeft zijn voornemen, om naar Hannover te gaan, opgegeven, in vel band met den gespannen binnenlandschen poli tieleen toestand. Putschplannen. Bij den .gepensioneerden kolonel Nicolai te Berlijn is huiszoeking gedaan. Een omvangrijke huiszoeking heeft bij baron von Lüning te Bonn plaats gehad. Deze hee telegrafisch bij Severing geprotesteerd. Kol. v. Luck is gearresteerd. De officieele Pruisische persdienst meldt na der De huiszoekingen staan in verband met plannen die der Berlijnsche politie ter oore waren gekomen om het referendum in zake de schade loosstelling der gewezen vorsten in elk geval e beletten. Na den opmarsch der 3 vereenigingen naar Berlijn zou een manifest verschijnen, oat c grondwet van 1 Augustus 1919 en alle grondwet ten der bondsstaten voor opgeheven verklaarde en waarbij de uitvoerende macht werd opge dragen aan een rijksbestuurder. De parlementen van alle bondsstaten, de Rijksdag en alle gemeen teraden zouden ontbonden worden verklaard, staking of tegenstand tegen de nieuwe regeerina zou met onmiddellijke doodstraf bedreigd wor den. Als rijkskanselier zou de burgemeester van Lubeck, dr. Neumann, optreden, wien een kabi net ter zijde zou worden gesteld, waarvan deel zouden uitmaken geheimraad Hugenberg ,de krantenkoning) als minister van financiën, de grootindustrieel Dr. Wegener uit Creuth in Beie ren als minister van binnenlandsche zaken, gene raal von Möhl als minister van oorlog en de voor zitter van de Rijnsche boerenvereenigingen ba ron von Lüning uit Bonn als voedsel- en vei- keersdictator. Het resultaat der huiszoeking. Bij de huiszoeking in de woning van den gear resteerden kolonel von Luck zijn een opmarsch- plan en een concept voor een nieuwe regeering gevonden. Von Luck is voorzitter van de „Vader- landse.he Vereeniging" Olympia, die in samen werking met de zustervereenigingen Weerwolf en Viking een volledig plan tot opmarsch naar Ber lijn ontworpen hadden. De plaats voor ieder con- Wacht u maar eens, tot ik alles heb ge zegd. Ik, Ira Warfield, weet sinds meer dan achttien jaar, dat Gabriel Lenoir een ellendeling is. Dat beweer ik zonder bedenking en verklaar mij bereid die bewering te staven, hetzij op den weg der eer, of voor het gerecht, hetzij langs wettelijken weg. Daar overste Lenoir mij nu reeds sedert zoo langen tijd als huichelaar en bedrieger bekend is, verwondert het mij volstret niet, toen ik voor ongeveer een jaar vernam, dat hij zich aan een misdaad had schuldig gemaakt, en dat hem de schande van een onteerende cri- mineele straf wacht, wanneer zijn schrukerij ontdekt wordt. Sir, sir Wat gij daar zegt, is sterk Ik houd het vol bij mijn eed en lev«n Luister verderZestien jaar geleden, dus in den tijd voor u hierkwaamt, werd het „verborgen huis" door Victor Lenoir en diens zonen, Eugéne, den vermoedelijken erfgenaam, en Gabriel, den huidigen onrechtmatigen bezitter, bewoond. De grijsaard stierf, nadat hij zijn vermogen aldus had verdeeld. Het goed, de ijzer- en steenkool mijnen, het „verborgen huis", alle slaven en de goederen zouden op Eugene overgaan, onder tingent was precies aangewezen,- alsook de marschroute. De eerste taak zou de inbeslagne ming van alle beschikbare vervoermiddelen, voornamelijk auto's en vrachtauto's zijn geweest. Bij zijn verhoor, dat na ruggespraak van den politiepresident van Berlijn met. minister-presi dent Braun Severing is met verlof heeft plaats gehad, beweerde Von Luck, flat het plan alleen opgemaakt was in geval van een aanslag door de communisten. Minister-president Braun heeft de onmiddellijke ontbinding van de ge noemde volksche vereenigingen gelast, alsmede een groot aantal verdere huiszoekingen. Deze hebben vanmorgen plaats gevonden in de wonin gen van in de politiek zeer bekende personen, wier namen echter, in het belang van het onder zoek, nog geheim gehouden worden. Slechts is be kend, dat bij den bekenden groot-industrieel uit het Roergebied von Kirdorf een uitgebreide huis zoeking heeft plaats gehad. POLEN. M u i t e r ij Te Warschau heerscht geweldige opwinding. Vier regimenten zijn aan het muiten geslagen en rukken naar Warschau op. Zij eischen het aftre den van het kabinet Witos. In een door de Poolsche regeering gepubliceerd manifest wordt bevestigd, dat zich inderdaad muitende militairen in de nabijheid vanWarschau bevinden. Dit, manifest luidt als volgt Sedert eenigen tijd hebben revolutionnaire elementen en verstoorders van den vrede en de openbare orde onder de troepen een misdadige agitatie ontwikkeld. Deze agitatie heeft thans tot iet betreurenswaardig gevolg gehad, dat eenige troepenafdeelingen in de nabijheid der hoofdstad aan het muiten zijn geslagen en, door verkeerde orders misleid, zich hebben laten verleiden tot het p egen van inbreuk op de discipline en het weige ren van gehoorzaamheid. De regeering heeft maatregelen getroffen voor het handhaven der openbare orde en voor de he se henning der hoofdstad tegen een aanval der muiters. re arschau zijn alle bruggen over den Weich- door soldaten en politie afgezet. P t oogenblik vinden er onderhandelingen plaats tussehen maarschalk Pilsoedski, die een s aatsgreep en het uitbreken van een burger- ooi og wil vermijden en den president der repu- iek, ten einde een oplossing te vinden. reu aanzien van de voorgeschiedenis dèr mui ten.] wordt nog gemeld isoedski reed gistermorgen in een rijtu.g naar arschau, om tegen een nachtelijken aan- S i'". !''Y'>l*'n V'"a te protesteeren. Toen hij de f' a" s riembertof, alwaar zich de centrale voor de mi' ane opleiding bevindt, passeerde, wendden c e c aar aanwezige militairen zich tot den com- marn eerenden generaal Prych, met het verzoek °r ^rs. te geven tot beveiliging der villa van Pil- soet vi. Prych evenwel verklaarde, dat hij bevel a ontvangen den maarschalk te arresteeren. aarop schaarden zich de troepen aan de zijde van Pilsoedsid. Warschau gevallen? 1° o°rresP°mient te Warschau van de „Mah- nsch-Jstrowische Morgenzeitung" meldt: n oen joodschap van den Poolschen minister van oilog aan het leger wordt gezegd, dat ver- 1607 10 sterkingen voor het leger uit de provincie naar Warschau onderweg zijn en dat met allge ge strengheid tegen de muiters zal worden opgetre den. De boodschap bevat een aansporing om zich ten nauwste aan de zij de der wettige regeering te scharen. De hoofdstad van Polen bevindt zich voor het grootste deel sedert gisternacht in handen van maarschalk Pilsoedski. Er had een gevecht plaats tussehen de troepen der regeering en die van den maarschalk. Het aantal verliezen voor zoover be kend, bedroeg achttien dooden, waaronder twee officieren. ENGELAND. Baldwin in het Lagerhuis. De eerste mimster heeft in het lagerhuis een korte mededeeling omtrent het einde der staking gedaan. Toen hij van zijn zetel opstond, werd hem een ovatie gebracht. De minister zeide, dat de raad der vakver- eenigingen Woensdag bij hem zijn opwachting had gemaakt en verklaard heeft, dat hij besloten had de algemeene staking te herroepen. Ik zeide daarop, dat ik en mijn collega's ter stond pogingen in het werk zouden stellen om de onderhandelingen tussehen de partijen in het mijnconfliet, te doen hervatten, teneinde zoo spoedig mogelijk een regeling tot stand te bren gen. Baldwin zeide, dat het onmiddellijke werk van hem en zijn collega's thans zal zijn het tot stand brengen van een hervatting der onderhandelin gen tussehen de beide partijen in de mijnindustrie Voorts zeide Baldwin, dat de vrede, welke thans, naar hij gelooft, gekomen is, een overwin ning is en wel een overwinning van het gezonde verstand. Niet echter van een van beide partijen, doch van het gezonde verstand van het beste deel der Britsche natie. Het is thans van het grootste belang, dat het Britsche volk niet terug blikt, doch voorwaarts wij, aldus de premier, zullen ons werk beginnen in een geest van sa menwerking en zonder eenig spoor van kwaad willigheid en wraakzucht. „Good old Baldwin!" In weerwil van de strenge politiebewaking was Woensdag een groote menigte er in geslaagd, zich in Downing Street te verdringen, ten einde den premier zijn woning te zien verlaten op weg naar het Lagerhuis. Toen Baldwin zich aan de deur vertoonde, be merkte hij, dat hij er niet uit kon. Een leger foto grafen en Lioscoopoperateurs versperde hem den weg. Even keek hij verwonderd, doch spoedig kwam er een glimlach bp zijn gelaat, toen hij bui ten het gejuich hoorde oplaaien „Good old Baldwin Winston Churchill kwam, opgewonden met- zijn hand zwaaiend, uit. Downing Street no. It. 4213 6 voorbehoud, dat, wanneer deze zonder kinderen kwam te sterven, alles ten deel zou vallen aan Z!!T1 P'nSs^en broeder Gabriel. Dezen liet hij zijn ellecten en papieren van waarde na, met zijn zegen. was verdeeling billijk en rechtvaar dig, althans wat het vermogen betreft Jjb want men weet, dat het vermogen van v ictor Lenoir meer dan een half inillioen dollars bedroeg. Doch, hoor verder. Eugéne bevond zich op reis in Europa, toen hij het over lijden zijns vaders vernam. Hij keerde spoedig terug en bracht een beeldschoone, jonge dame mede, die hij zijn verraste buren voorstelde als mistress Eugene Lenoir. Hij had haar als verla ten hulplooze weeze leeren kennen en om haar, die alleen op de wereld stond, zijn bescherming te kunnen verleenen, trouwde hij met haar, aioverens wegens het sterfgeval zijns vaders de terugreis te ondernemen. Het zou hem, helaas niet lang vergund zijn, als gelukkige echtgenoot aan de zijde van dit beminnelijke schepsel te leven Ik zeg, als gelukkige echtgenoot, want mistress Eugene Lenoir was de schoonste vrouw die men kon ontmoeten en zij aanbad haar man, als het ware, die haar, 't moet gezegd, uit een zeer neteligen toestand had opgeheven en met alle rijkdommen der aarde omringd, aan wien zij derhalve een leven te danken had, zooals zeker nooit door haar gedroomd was. Doch, arnie vrouw Haar geluk was van korten duur. Zij had nauwelijks den tijd gehad, orri zich aan haar. nieuwe, schitterende positie te gewennen, toen Eugene op zekeren dag niet thuis kwam. Den volgenden morgen bracht men zijn lijk, dat men in het woud, hetwelk het „verborgen huis" om geeft gevolden had. De moordenaar van den ongelukkige is nooit ontdekt geworden. Gabriel Lenoir kwam in allerijl uit het militaire station waar hij destijds in garnizoen lag doch mistrees Eugéne Lenoir bleef na den dood van haar man voor de wereld onzichtbaar. Weldra verspreidde zich het gerucht, dat zij krankzinnig was gewor den, waarover niemand zich verwonderde. Daar Eugéne zonder kinderen na te laten, gestorven was, trad Gabriel, volgens testamentaire bepa ling zijns vaders, onmiddellijk in het bezit van het geheele vermogen. Ik herinner mij, dat men mij zoo iets der gelijks verteld heeft, merkte mr. Codiment. Waarschijnlijk want deze gebeurtenissen waren in elks mond. Doch wat men u niet ver telde, wat buiter. den schuldige alleen ik weet is dat mistress Lenoir drie maanden nadat haar echtgenoot vermoord werd, een Kind ter wereld bracht, en dat dit kind met zijn min, de eenige getuige der geboorte, geschaakt werd. Groote God, is het mogelijk riep de kapiten door deze mededeeling ten zeerste ontsteld. Wat ik u zeg is waar gelijk het evangelie vervolgde majoor Warfield. Ik heb genoeg bewij zen, om ieder rechtschapen menscli, om de gehee- Samen namen de ministers plaats in een auto, die den >veg naar het Lagerhuis aanvaardde. Op den hoek van Downing Street moest echter even ge stopt worden, daar de menigte bleef opdringen, doch daarna was de weg vrij en Baldwin reed door een haag van wild juichende mannen en vrouwen naar hef Lagerhuis. Naweeën. De regeering heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin zij zegt de werkgevers niet te kun nen dwingen de arbeiders, die gestaakt hebben, in dienst terug te nemen, terwijl zij in dit opzicht ook geen verplichtingen heeft aangegaan. Eenige vervangingen zijn onvermijdelijk door de vermin dering in de zaken, terwijl sommige werkgevers ook verplichtingen jegens vrijwilligers op zich hebben genomen. De aandacht wordt evenwel ge vestigd op de hoop, door Baldwin uitgesproken, dat het werk wordt hervat in een geest van sa menwerking, zonder haatdragendheid of wraak zucht- De verklaring zegt ten slotte, dat de beste me thode, welke door de verschillende vakvereeni- gingen gevolgd kan worden is, dat zij zich onmid dellijk met de werkgeversverenigingen in ver binding stellen, ten einde zoo mogelijk een bevre digende overeenkomst te bereiken. D e m ij n werkers staken nog. De minister van Binnenlandsche Zaken vestigt in een draadloos verspreide boodschap de aan dacht er op, dat, zoolang de staking in de mijnin dustrie nog voortduurt, de verschillende bepalin gen met betrekking tot de kolenvoorziening van kracht blijven en dat in het gebruik van kolen de grootste zuinigheid betracht moet worden. De zeelui wilden niet. Havelock Wilson, de voorzitter van den Brit- schen zeeliedenbond, maakt bekend, dat de uit slag van de stemming onder de zeelieden over het al of niet deelnemen aan de staking als volgt is geweest tegen de staking 4726, voor de staking 2199 stemmen. Deze stemming gold natuurlijk al leen voor de arbeiders, die zich in de havenplaat sen bevonden. Tachtig mijnwerkers, gearresteerd. Meer dan 80 mijnwerkers zijn gistermiddag in het Doncaster-koolbekken gearresteerd in ver band met ernstige ongeregeldheden. Tweehon derd mijnwerkers waren begonnen het verkeer op den weg tegen te houden te Harfield. Zij verniel den een kranlenauto en plunderden vrachtauto's. Een stente politiemacht verscheen in autobussen en deed een charge met knuppels. Ook de bereden politie chargeerde en verstrooide de oproerma kers. MAROKKO. Nieuwe gevechten. Tweehonderd ruiters der Riffi hebben twee dorpen, die zich hadden onderworpen, aangeval len en in brand gestoken. Een Spaansche afdee- ling kwam tusschenbeide. Abd-el-Krim heeft aan de Djebalas bevel ge geven op verschillende punten van het westelijk front der Spanjaarden tot den aanval over te gaan. Spaansche krijgsbuit. In den loop van de vier jongste gcvechtsdagen hebben de Spanjaarden 106 lijken van vijanden gevonden. Zij veroverden 7 kanonnen, 12 machi negeweren, een munitiedepot, twee commando posten, vier voortreffelijk ingerichte kazematten, le wereld te overtuigen. .uitgezonderd het gerecht. Oordeel zelf. U heeft ongetwijfeld die stervende vrouw niet vergeten, aan wier ziekbed ik geroepen werd in dien stormachtigen nacht, te midden van een sneeuwacht, alvorens ik on langs op reis ging, en wier ellende ik u bij mijn terugkomst vertelde, zonder namen te noemen. Neen, zeker niet. Die vrouw was de geschaakte min.Men heeft haar met het kind aan een slavenhandelaar ver kocht en op een schip gebracht, welker bestem ming zij zelve niet kende. Het schip verging en de geheele bemanning vond een graf in de gol ven van den Oxeaan doch zij en het kid werden op wonderbare wijze gered. Sedert woonde zij veertien jaren te New York, totdat zij eindelijk besloot, de gevaren, welke haar bedreigden, te trotseeren en naar het tooneel van de misdaad, welker offer zij was geweest, te reizen, om mij van het bestaan van dat kind in kennis te stellen. Granny Crewell heeft haar getuigenis met een eed bekrachtigd en bovendien voegde zij bij haar mededeeling bijzonderheden, die over Capi- tola's identiteit geen twijfel toelaten. Majoor Warfield, verhaalde nu aan zijn vriend, waarom hij na Granny Crewell's dood onmiddel lijk naar New-York was gereisd, daar naar Lapito- la gezocht en haar werkelijk gevonden had en dat hij elk oogenblik bereid zou worden gevonden om zijn hoofd voor de echtheid van het kind tot pand' te geven. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 'Meer voedingswaarde dan SS EIEREN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1