Kasteel Jet Onweersnest" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 49ste Jaargang. Zaterdag 15§Mei 1926 No. 14555 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; t'15 bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. bij verlies van een band, voel of oog 200 bij dood f 20D bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz. bank Schiedam ■—■wn. mi ihuil. mmsmÊaiÊmmmmmmmm 1 p n eoland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent ïën: ^15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ENGELAND. Na de staking. S tr ub belingen. Met het oog op de moeilijkheden betreffende de weder in dienstneming van het spoorwegperso neel hebben de besturen van de bonden van spoor- Wegmarmen allen leden gelast de staking voort te zetten tot bevredigende toezeggingen verkregen zijn. Ook aan de havenarbeiders is order gegeven nog niet aan het werk te gaan tot dat er overeen stemming is bereikt inzake de aanneming van alle arbeiders. Een official van een der groote vak vereen igin- gen verklaarde gister, dat een ernstige toestand is geschapen door de houding van sommige werk gevers, die enkel die arbeiders weer te werk stel len, die zij naar'hun eigen inzicht noodig hebben en dat vele groote transport- en ook andere on dernemingen, de arbeiders nieuwe contracten laten teek enen. Indien de regcering geen maatregelen neemt, en er geen wijziging in deze politiek komt, be staat de mogelijkheid dat. de staking wordt voort gezet. E e n lossing te bevredigende Londen. Op een bijeenkomst tusschen vertegenwoordi gers der maatschappijen en der employe's van de ondergrondsche spoorwegen, omnibussen en trams te Londen werd een bevredigende oplos sing bereikt. Men hoopt, dat heden de normale dienst hervat zal \yorden. De bondsbesturen van de mijnwerkers en spoorwegarbeiders hebben heden afzonderlijk geconfereerd. De Transportarbeidersbond heeft, zooals ge meld, de havenarbeiders verzocht, de staking voort te zetten tot, overeenstemming ;s bereikt met betrekking tot een volledige weder-indienst- neming der stakers en het ontslag der niet-aan- geslotenen. De arbeiders in de Londensche haven weigeren aan dit verzoek te voldoen. De laatste berichten. De binnengekomen berichten bewijzen, dat het werk vandaag bijna algemeen hervat is m groote gedeelten van het land, behalve bij de spoorwegen. Alles was rustig op een paar onbe- teekenende relletjes na. Men verwacht, dat de transportfaciliteiten morgen veel verbeterd zul len zijn en de toestand Maandag overal vrijwel normaal zal zijn, behalve in de mijnen. De onderhandelingen over de opheffing der staking bij de Londensche en provinciebladen zijn verdaagd zonder dat er een resultaat is be reikt. DE VOLKENBOND. Op de bijeenkomst der commissie tot reorgani satie van den Volkenbond, heeft de Spaansche gedelegeerde voor de eerste maal openlijk en uitvoerig de aanspraken der Spaansche regeering op een "permanenten raadszetel uiteengezet. J oen hij den voorzitter Motta verzocht, aan de leden der commissie te vraag te stellen of zij zich met de toekenning van een permanenten raadszetel aan Spanje konden vereenigen, ontweek Motta deze vraag hij antwoordde n.l., eerst de andere dele gaties te willen hooien. 78) Ja, riep hij op den toon van volledige over tuiging, dit kind, wiens geboorte op misdadige wijze geheim werd gehouden, dat men verkocht en als het ware ter dood veroordeeld had, het welk ik vond prijsgegeven en aan zich zelve over gelaten onder de hesse des volks van New-York dit kind is zeker en wis de dochter van Eu gene Lenoir, de eenig rechtmatige erfgename van een vermogen, dat ik minstens op een mil- lioen dollars schat en dat zich heden in het on rechtmatig bezit van dezen ellendeling Gabriel Lenoir bevindt. U heeft ongetwijfeld reed eenige maat regelen in het belang van uw pleegdochter ge troffen vroeg de onderwijzer. Toen ik Capitola aantrok, hernam de oude heer, volgde ik niet slechts den aandrang mij °p den schurk te wreken, die mij zelf bij een andere gelegenheid een doodelijke beleediging had aangedaan, maar ik deed het ook uit een gevoel van sympathie voor deze arme kleine, die reeds van het eerste oogenblik af mijn hart ge wonnen heeft. U kunt dus gelooven, sir, dat ik De gedelegeerden van Brazilië en China ver klaarden evenwel, eerst -morgen te zullen spre ken, terwijl de Poolsche gedelegeerde niet duide lijk heeft gemaakt, of zijn regeering al dan niet de toekenning van een permanenten zetel aan Polen eischt. DTITSCHLAND. Een gerechtelijke aanklacht t eg en den staat. De omvangrijke huiszoekingen, welke in ver band met de Putschplannen der „Völkischen" hebben plaaLs gehad bij General-direktor Vögler te Dortmund, Geheimrat Kirdorff te Mülheim, general-direktor Wiskott te Essen en den voor zitter van de Bergbaulicher Verein, Bergrat Wiukhaus te Essen, alsmede bij den administra teur van de Bergbaulicher Verein, dr. von Loe- wenstein te Essen, hebben enorm opzien ver wekt en dreigen in 'n politiek schandaal van den eersten rang te zullen ontaarden. In de kringen der groot-industrieelen verklaart men, dat de geheele actie der Pruisische regee- rmg in dezen slechts ten doel heeft, tot iederen prijs bewijsmateriaal tegen de industrieelen uit het Roergebied te verkrijgen om aan een even- tueele nieuwe rijksregeering der rechtsche par tijen moeilijkheden in den weg te kunnen leggen wegens beweerde dictatuurplannen. A le industrieelen in het Roergebied, bij wie nnszoeking is gehouden, hebben tegen den Ber- .ïjnschen politiepresident, die daartoe last heeft gegeven, een aanklacht ingediend wegens ambts misbruik, beleediging en huisvredebreuk. P lioofdburèau van politie te Essen is medegedeeld, dat de huiszoekingen geen bezwa rend materiaal hebben opgeleverd. Le kabinetscrisis, ojksweerminister Gessier is gister door presi- ent Hindenburg ontvangen aan wien hij verslag over zijn besprekingen met de partijen heeft uit- gcDTolCilt. Gessier deelde den president mede, dat hij vermoedelijk niet in staat zal zijn op de huidige jasis een nieuwe regeling te vormen. Hij ver- v aaide zich evenwel bereid, verdere besprekin gen te voeren. De in den loop van den namiddag tusschen e lracties gevoerde onderhandelingen hebben ,(Jf. r®sultaat gehad, dat het centrum, zij het niet o ïciee dan toch feitelijk, den Rijkskanseliers- pos voor een centrumsman opeischt. DE STAATSGREEP IN POLEN. 'Ludski meester van Warschau, o gens een ontvangen bericht uit Warschau f°!' feester zijn van geheel Warschau, 1('. y re inbegrepen. De leden van het kabi- ne itos zouden zich volgens de ééne lezing in gevangenschap bevinden, volgens een andere ge vlucht zijn. i i'gestand in Polen is nog steeds niet opge- 't elWitos zou naar Posen gevlucht en Wilna V i1811 e? ^Cr aanllangers van Pilsudski zijn. ^6n i, bladen dreigt een spoórwegstaking n1 |V|i m^erfng V£m troepentransporten. Over digd l)ner~SiIezië is de staat van beleg afgekon- V o'gens een bericht uit Warschau heeft Pil sudski den Poolschen gezant te Angora, Knoll tot minister van'Buitenl. zaken benoemd. llel Ilollaiidsch-Belgiseh verdrag. De Brusselsche „Soir" wist gister te melden, a e jongste onderhandelingen betreffende het geen oogenblik verzuimde, om den slag voor te berei en, ie mijn doodsvijand in het verderf storicn en te gelijkertijd mijn kleine bescherme ling in haar rechten herstelien zou. Zoodra ik in Warfie dhouse teruggekeerd was, zond ik een boodschap naar Beer, mijn advocaat, en legde hem de zaak bloot. En hij Gaf mij tot mijn groote verbazing de verzekeimg, dat bij alle duidelijkheid, deze aangelegen leid nochtans, uit rechtskundig oog punt beschouwd, geen punten genoeg aanbood, om gerechtelijk te kunnen worden vervolgd, daar het getuigenis der min geen rechtsgeldig heid bezat, omdat Granne Crewell een mulatin was. Dat moest gij toch weten. - Zeker, maar ik dacht, dat het de taak eens advokaats was, om dergelijke moeilijkheden uit den weg te ruimen, en ik moet eerlijn beken nen, dat ik in mijn hart het gerecht, de wetten en de advokaten verwensch. Zonder zich aan mijn woede te storen, ried Beef mij dood bedaard aan, de heele zaak geheim te houden en in stilte de noodige wettige bewijzen bijeen te brengen, die zich zouden opdoen, terwijl hij inmiddels middelen zou beramen, hoe ze te gebruiken om Lenoir te vervolgen. Ik geloof, majoor Warfield, #dat zijn raad Nederlandsch-Belgische verdrag een allergun stigste wending hebben genomen, zóó zelfs, dat het einde nabij zou zijn. Een bond met een bank. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht hield de Nationale Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius" Donderdag zijn jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer Jac. Bakker uit Rotterdam. Na uitvoerige besprekingen werd het bonds- bestuur gemachtigd de voorbereidende werk zaamheden voort te zetten om te komen tot de stichting van een eenvoudige bank, waaraan ook een spaarbank is verbonden. De staking in Engeland. Het hoofdbestuur van den Nederl. Transport arbeidersbond heeft aan de leden van dien bond te Harlingen bericht, dat zij de stoomschepen Starling en Discus, onderscheidenlijk uit Londen en Huil te Harlingen aangekomen, niet mogen bunkeren. In verband met, de situatie in Engeland heeft de I.T.F. gisterochtend het volgende telegram verzonden „Staking van spoorweg- en haven arbeiders in Engeland duurt voort, daar onder nemers slachtoffers willen maken. Wij verzoeken alle aangesloten organisaties dringend, de tot nog toe door de l.T.F. inzake laden en bunkeren van Englsche schepen gegeven instructies tot nader order strikt te blijven uitvoeren. Verzoeke in geen geval in tegenovergestelden zin te handelen, alvorens wij u nader bericht sturen. Cramp, voor zitter, Fimmcn, secretaris." Raadsovcrzicht. Dood en leven. Even viel de schaduw van den groot-machtigen dood over de stervelingen, die de raadszaal vul den voelden allen 'n oogenblik de nietigheid Ier stof, toen de voorzitter en weth. v. Velzen, ieder een „in memoriam" wijdden, aan het raadslid Korpel, dat drie weken geleden de zit ting nog bijwoonde maar het. leven dat tot han delingen dwingt is een vijand van stemmings volle bespiegelingen en spoedig hernam het zijn rechten stelde ons den heer v. Waardenbcrg als plaatsvervanger van den Overleden voor. Verder ging het weer. De ingekomen stukken brachten een belastingkwestie en de Iloogstraat- asphalteering op het appel, en deze zaken ver drongen al spoedig de rust; de belangen botsten dat het een lust was strijd gaf het. Veel lever den de schermutselingen niet op. Weth Houtman wilde de herstrating van de Hoogstraat gèwoon voortzetten, omdat hij vreesde, dat de som voor asphalteering [53000 gulden) toch voorloopig niet te vinden is. De heeren Brounts en Hijman verweerden zich daartegen 't bleek dat een commissie als nog voor het asphalt wil werken en verkregen tenslotte de toezegging dat gemeen tewerken nog pauzeert tot de volgende zit ting, waarin de kwestie wederom behandeld zal worden. Mogelijk dat particulier initiatief in samenwerking met de gemeente, resultaten weet te boeken. De agenda leek een labyrinth van ongenietbare voorschrifteneen ongebaande weg verstrikt in distels en doornen, waar een gemeenteraad zich plichtshalve de wet die geen genade kent, beveelt het af en toe door heen moet werken, om in 't rechte spoor te blij ven. De hamer van den voorzitter tikte reeds in een even verstandig als onbaatzuchtig was, merkte de heer Godyment aan. Maar om nu op de moeder van het jonge meisje te komen weet u niet, sir, wat er uit haar geworden is Neen, helaas nietverzekerde Warfield. Terstond nadat zijn broeder was begraven, ver spreidde Gabriel Lenoir het gerucht, dat mis tress Eugée het verstand verloren had. Een paar maanden later bracht hij haar naar het Noorden, vanwaar hij alleen terugkeerde, aan iedereen verhalend, dat zij zich thans in een krankzinni gengesticht bevond. Dat klonk waarschijnlijk genoeg en men geloofde hem. Maar ik, ik geloof het thans niet meer. Ik weet niet, of de vrouw nog leeft of dat zij overleed of zij in 't eerste geval werkelijk krankzinnig, of bij haar volle verstand is, of wel dat, wanneer wij het tweede geval willen aannemen, zij een natuurlijken dood is gestorven. Groote God, u wilt daarmede toch niet te kennen geven, dat JawelJawel En om u oprecht mijn meening over de zaak mede te declen, geloof ik, dat mistress Eugéne Lenoir heimelijk vermoord" wero, door 't opstoken en omkoopen van denzelfden duivel, die haar liet dooden en haar haar kind ontstal. Mijn God, mijn God zeide de oude kapitein, moest ik tien jaar lang dezen man onverdeelde echtgenoot verblijdend vlug rvthme totdat de heer Dinkelaar roet in 't eten wierp.De wijziging van 't reglement van 't St. Jacobs Gasthuis, kon zijn goedkeuring niet verwerven, maar wijl de tijd hem ontbroken had, om beslagen ten ijs te komen, verzocht hij studie-verlof dies aanhouding, 't Struikel blok verdween om plaats te maken voor een anderde nieuwe regeling met R'dam over de eleetrieiteitslevering. Weth. v. Velzen had tegenover de geopperde bedenkingen weinig moeite, om aan te toonen dat de verandering een verbetering is en terecht bracht dan ook de heer Scheffers hem uit naam van den raad hartelijk dank voor zijn beleid in deze. Was dit blokje 't struikelen waard wat we toen kregen gaf de raad weer eens op zijn slechtst Ingewijden zullen reeds begrepen hebben, dat de zaak Kloosterman dc gemoederen hevig in beroering bracht. Gollé schold weth. de Bruin voor ketterjager weth. de Bruin ziedde van woede, vroeg met reden bewijs op de bewering, de voorzitter hamerde als een grofsmid enfin 't. was weer hommeles. Toen de kalmte teruggekeerd" was hebben bijna stuk voor stuk de leden hun meening ten beste gegeven, nog wel met de toevoeging dat de sop de kool niet waard was. Achtereenvolgens verscheen de heer Klooster man als vliegende winkelier, die op de beste plaatsen parasiteert en als gezeten respectabele middenstandereindelijk bracht de stemming uitkomst en werd Kloostermans verzoek tot hetvestigenvaneen gebouwtjea.d.Broersvest afge wezen, gelijk B. en W. geadviseerd hadden zelfs well.. Boddeiis, die op 't laatste moment 't college in den steek liet kon dil vonnis niet wijzigen. De rest van den tijd is besteed aan allerlei ge meente-verordeningen, die misschien belangrij ker waren dan de meeste raadsleden dachten. Nu werden de wijzigingen voornamelijk be sproken en bestreden door rechts; links was bijna geheel gedeserteerd naar de koffie-kamer, waar gerookt mag worden en dat trekt sterker dan alles. Het. laatste punt der agenda rijverkeer op de Hoogstraat is, ingevolge een reeds gemeld ver zoek van den heer Brounts, aangehouden. Half zes gaf de voorzitter ons de vrijheid. Tegen de parkvernieling. Door den weth. van onderwijs is aan de hoof den van scholen te dezer stede liet navolgend schrijven gezonden Van den tuin-architect dezer gemeente ontving ik de mededeeling, dat er in het Volkspark en in het Sterrebosch hinder wordt ondervonden van kinderen, die boomen en planten beschadigen. Het is bekend, dat aan de beplanting der ge meentelijke plantsoenen veel zorg wordt besteed en er zijn in onze gemeente tal van mooie plek jes waar zij, die oog hebben voor het schoon der natuur, gaarne vertoeven. Ik vind daarin aanleiding de medewerking van heel het onderwijzend personeel te vragen om de kinderen niet alleen het mooie te laten zien maar hen ook af te houden van vernieling. Banketbakkers. Van de te Rotterdam gehouden tentoonstel ling van banketbakkersartikelen komt op de lijst der bekroningen ook de naam van onze stad genoot B. Scheffers voor en wel in groep 15B .specialiteitsartikelen. hoogachting toedragen, om zulke dingen van hem te vernemen Majoor Warfield, vervolgde hij na een pauze, ik kan u geen beteren raad geven, dan die van uwen procureur. Doch God geve, dat gij Gabriel Lenoir minder schul dig bevindet, dat gij vermoedt. Recht moet recht blijven, antowoordde majoor Warfield. Volgens getuigenis van Granny Crewell vermoed ik, dat de bandiet, die op bevel van Lenoir deze vrouw met het kind ontvoerde, niemand anders is, dan de beruchte Mac Donald. Ik heb duizend dollars belooning uitgeloofd voor zijn inhechtenisneming wanneer men hem snapt dan volgt zijn veroordeeling natuurlijk van zelf. Ongetwijfeld zal bij zich dan wel bekentenissen laten ontvallen hij zal zijn medeplichtigen aan geven en daaronder ook Gabriel Lenoir. Wanneer deze laatste inderdaad zijn mtó" deplichtige is, dan zou er inderdaad geen heter middel bestaan, om alles te ontdekken, dan door zich meester te maken van Mac Donald. Ik vrees echter, dat men daarop weinig zal kunnen rekenen. Integendeel, mijnheer 1 Het geluk, dat hem tot dusverre steeds vergezelde, heeft den schurk brutaal gemaakt tot liet uiterste toe, een paar dagen geleden scheelde het niet veel, of ik zelf had hem gevangen genomen. (Wordt vervolgd) t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1