Mijnhardt's Stad1*- en Gewestelijk Nieuws. Laxeertabletten werken bij onregel matiger! stoelgang zonder kramp of pijn. Doos 60 cent &i) Apoth.nn Drogisten het Protocol van Genéfe reeds een gedeeltelijk succes kon behalen, wint ook in Europa meer en meer veld. Prol', van Volleuhoven heeft, onlangs in de Gids aangegeven, hoe de strijd tusschen Hoeksehen en .Kabpljauw)spheIn de linker, en de rechtervleugel 111 den Volkenbond kan worden beslist zonder eenerzijds het reeds ver overd terrein prijs te geven, of anderzijds terug te zinken in de vóór-oorlogsche Stutenanarchie. De Union van Volkenbondsvereenigingen, die op de bres blijft bij het netelige probleem der bescherming van nationale minderheden, heeft nu ook het vraagstuk van de samenstelling vari, den raad en het economisch herstel van Europa onder de auspiciën van den Volkenbond, met kracht aangevat. De groote kring van buitenstaanders schijnt zich, af te gaan op dergelijke uiterlijke teekenen een losse greep niet door het pas geleden échec te hebben laten ontmoedigen. De strijd der ideeën houdt aan. En binnen den Volkenbond zelf? De verdragen van Locarno zijn, anders dan het Protocol van Genève, intact gebleven; nieuwe ratificatie schijnt slechts een questie van* tijd. In Genéve zetelt de commissie, die een oplos sing van de questie van de samenstelling van den Baad heeft voor te bereiden en morgen, op den dag waarop wij de opening der eerste vredes conferentie herdenken, begint het comité ter voorbereiding der ontwapeningsconferentie zijn werkzaamheden. Waarlijk voor ontmoediging is geen grond. W él voor doorzetten en niet versagen. Het heden bouwt voort op de mislukte poging van gister de formule die gister werd verworpen, opent de mogelijkheid van een nieuwe oplossing. La séance continue. Na de staking in Engeland. De stoomschepen Starling uit Londen en Dis cus uit Huil zijn t.e Harlingen gebunkerd en Zaterdag vertrokken. Het hoofdbestuur van den Nederl. Transport- arbeidersbond had, zooals gemeld, aan de leden van dien bond te Harlingen bericht, dat zij deze stoomschepen niet mochten bunkeren. Te IJ m u i de n. Bij een firma te IJmuidon kwam telegrafisch bericht in, dat deze week meer dan 100 Engel- sche stoomtreilers naar IJmuiden zouden komen, om aldaar te bunkeren. De lirnia stelde pogingen in het werk, om daartoe de benoodigde kolen te verkrijgen, maar dit stuitte op moeilijkheden van arbeiderszijde. Zoolang n.l. de staking in Enge land niet geheel is opgeheven en de toestand daar niet normaal is, weigeren de arbeiders Engclsche isschersschepen van kolen te voorzien, zulks mede op advies van de Engelsche stakingsleiders Cook en Thomas. De eerste kolen aangehoord. In het mijnveld te Vlodrop zijn met den boor toren bij het klooster de eerste kolen aangeboord op 410 meter diepte.. Nederland en Belgie. In aansluiting op het bericht omtrent het be reiken van een accoord in zake het Nederlandsch- Belgisch verdrag kunnen wij nog mededeelen, dat inderdaad de vorige week te 's-Gravenhage een bespreking heeft plaats gevonden tusschen hooge Nederlandsche en Belgische ambtenaren, waarin ten aanzien van zekere punten van het Verdrag een regeling werd getroffen, welke inder daad de verwachting wettigt., dat de overeen stemming tusschen de regeeringen niet lang meer uit zal blijven. Van Belgische officicele zijde is gisterochtend bevestigd dat de laatste besprekingen betreffen de sommige bepalingen van het Nederlandsch- Belgische verdrag dezer dagen ten einde zijn ge bracht en alleen de parlementen van beide staten nu nog over dit verdrag zullen hebben te beslis sen. Het blijkt waarschijnlijk, dat de behandeling van het verdrag een der eerste punten zal zijn op de agenda van de Belgische Kamer na de oplos sing van de huidige crisis. De Marine te Gorinchem. Men meldt uit Gorinchern Verwachtte men oorspronkelijk, dat als ge volg van de door minister v. Royen genomen maatregelen de Marine-opleiding hier gevestigd zou blijven, thans gelooft, niemand er meer aan. De „Noord Brabant", die ingevolge toe- zegg'.ng van den vorigen minister, naar hier zou worden gesleept om als opleidingsschip te dienen, komt niet en daarmede is beslist over het lot van de opleiding te dezer stede. Volgens geruchten, waarvan echter nog geen zekerheid is te krijgen, gaat de marine naar lissingen, wat groote bezuiniging moet brengen. Dit laatste is dan ook het eenig motief voor de opheffing der opleiding alhier. Jhr. de Graeff naar Nederland vertrokken. Zaterdag is jhr. mr. A. C. D. de Graeff bui tengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Washington, die, zooals bekend, benoemd is tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Oost-Indië per &.s. „Veendam" van New York naar Nederland vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door vele Nederlandsche Amerikanen en leden van de Nederlandsche Kamer van Koop handel, Jhr. De Graeff deelde o.a. mede, dat hij tot 15 Augustus in Nederland dacht te l, lij ven, waarna hij naar Indië zou vertrekken. R. K. Rijkskieskring Dordrecht. Jaarvergadering. Onder voorzitterschap van den heer G. C. Wubben uit Rijswijk hield de Bond van R. K. KiesVereenigingen in den Rijkskieskring „Dor-. drecht Zaterdag zijn jaarvergadering in de bovenzaal van „Riehe" te Rotterdam. jVan, de jijesyer, Dordrecht was er een ingeko- mc-n schrijven, yyaarin de wenschelijkheid werd j ljetoogd^/jjji alle lydy^jier ,R- K. Kamerfractie hunne spreekbeurten voor de R. K. Kicsver- ccnigingen gratis zullen vervullen. Van bestuurszijde werd instemming met dit schrijven betuigd. Men zal er bij het bondsbestuur op aandrin gen, dat voortaan alleen de reis- en verblijf kosten aan de sprekers zullen worden betaald. Aan het jaarverslag door den heer A. G. van Vliet, den secretaris uitgebracht, ontleenen wij Het vergaderingbezoek was over het algemeen matig te noemen. Slechts de afd. Delft, Dordrecht Hellevoetsluis, Honselerdijk, Monster, Overschie, Rijswijk, Schiedam, Schipluiden, H. R., Vlaar- dingen en Wateringen waren trouw vertegen woordigd. Zeven afdeelingen waren steeds af wezig. In sommige plaatsen bestaat geen kiesver- eeniging meer, in weer andere is het vereeni- gingsleven in ernstige mate kwijnend. Op de z.g.n. Eilanden zijn nog tientallen dor pen. waar het aantal kiezers slechts 20—50 per dorp belooptdeze zijn dus nog niet bij een kiesvereëniging ondergebracht. Er is hier en daar nog heel wat op te knappen. Het aantal ingeschreven kiesvereenigingen bedroeg op 31 Dec. een en dertig, het aantal contribueerende leden over 1925 10993. Voor de Tweede Kamerverkiezingen werd veel actie gevoerd. Bij de proefstemming was de opkomst in het Westland 86 procent tegen circa 50 proeent elders. In Schiedam en Delft was de opkomst het slechtst. Het verslag, hoewel hul de-brengend aan de goede organisatie in het Westland, wees er anderzins op, dat door de verschillende besturen aldaar een niet-eensluidende houding werd aan genomen. In tegenstelling met elders gaf het Westland een vrijwel eensluidend advies en dan nog wel niet in overeenstemming met dan van het bonds bestuur en het adviseerend college. De secretaris sprak de hoop uit, dat bij volgende proefstem- mingen het Westlandsche experiment geen na volging moge hebben. Hoewel door den voorzitter en eenige aan wezigen hulde wérd gebracht aan den secretaris, werd anderszins betoogd, dat, hetgeen „West land deed, volkomen reglementair was. Ook werd de «pmerking gemaakt, dat het verslag niet voldoende objectief was. Het financieel verslag, dat de heer A. Jv. Rest uitbracht, was door de verificatie-commissie geheel in orde bevonden. Het verslag vermeldde een nadeelig saldo van 147.83 tegen een batig slot van 316.in het vorig jaar. Dit is echter aan de kosten van de verkiezingen te wijten. De contributie werd voor 1926 na ampele bespreking bepaald op 8 cent per lid. Hierna kwam aan de orde een voorstel van de Westlandsche Kiesvereenigingen om aan -de R. K. Kamerfractie te verzoeken, pogingen in het werk te stellen en te bevorderen dat de regeering de bevoegdheid krijgt tot het nemen van retor sie-maatregelen o.a. inzake de uitvoerbepalingen van land- en tuinbouwproducten uit het West land, in het handelsverdrag met Duitschland vastgelegd. Dit voorstel leidde tot breedvoerige bespre kingen, Gehoord de verschillende toelichtingen ging de vergadering tènslotte accoord met het voorstel- Westland." Het bestuur werd gemachtigd, het voorstel nader geredigeerd, naar de R. K. Kamerfractie te zenden en tevens op de bondsvergadering te Utrecht ter spraké te brengen. De aftredende bestuursleden de heeren Co rners, Pijleman en van Rest (allen herkiesbaar) werden bij aclamatie herbenoemd. In de middagvergadering kwam allereerst de agenda van de op 11 en 12 Juni te houden Bondsvergadering in bespreking. Betreffende de alsdan aan de orde komende motie der afd. Groningen, waarin zal worden aangedrongen bij de R.K. Kamerleden te willen bevorderen, dat een staatscommissie voor her ziening en verbetering der inkomstenbelasting wordt ingesteld, werd eenige discussie gevoerd. Na ampele bespreking werd besloten dat de afgevaardigden van den Rijkskieskring „Dor drecht ter bondsvergadering zullen trachten, eerst de motie in behandeling te krijgen en, in dien dit niet lukt, met verwijzing naai' den Partij raad zullen accoord gaan. Overigens werd de agenda goedgekeurd. Het reorganisatie-rapport vormde den hoofd schotel van de besprekingen. Door tal van afdee lingen waren voorstellen en amendementen te dezer zake ingezonden. Mr. W. A, M Gremers de vice-voorzitter lichtte deze voorstellen en amendementen toe. Tenslotte werd het voorstel van de afd. Delft om art. 13 zoodanig te wijzigen, dat lid 1 en 2 worden vervangen door „de reglementen der Rijkskieskring-organisatie regelen de aanwijzing der afgevaardigden, bedoeld in artikel 11 op zoo danige wijze, dat een veelzijdige samenstelling vari het. stemgerechtigd deel van den Partijraad wordt gewaarborgd" aangenomen. Een voorstel van de afd. Delft, dat de voor zitter der R.K. Tweede Kamerfractie niet de voorzitter van den Partijraad zal zijn, werd af gewezen. Betreffende de afvaardiging van standsor ganisaties in den Partijraad werd volgens be stuursvoorstel na lange bespreking besloten dat daar deze afgevaardigden 'slechts een advi- seerende stem zullen hebben van de vier slundsorganisaties slechts één bestuurslid in dezen raad zitting zal kunnen hebben. 1050 8 Een voorstel van de afd. Delft, dat het bestuur van den Partijraad zal moeten bestaan uit 5 leden, van wie hoogstens 2 kamerleden, werd aangenomen. Dan kwam in bespreking de kwestie d^r pro grampunten. Besloten werd dat minstens 2/3 van alle kiezers hun stem moeten hechten aan een punt, wil dit voor programpunt in den Partijraad in aanmerking komen. (Te lezen bij art. 14). De studieclubs vormden het laatste punt van bespreking. Men besloot tenslotte, er voor te ijveren, dat bij het aanduiden der studieclubs alleen het doel der club, niet de naam zal mogen worden ver meld. Het reorganisatie-rapport wtrd daarna z. h. st. aangenomen. Bij de benoeming der afgevaardigden naar de Bondsvergadering op 11 en 12 Juni te Utrecht, werden de heeren A. G. v. Vliet (Vlaardingenï en M. Zomerdijk (Delft) aangewezen, de heeren Jhr. v. Nispen tot Sevenaer (Delft) en Hegge (Overschie) werden benoemd tot. plaatsvervan gende leden. Na rondvraag volgde sluiting met den Christ, groet. Algeuieene Vredesdag. De Vredesdag,welke op morgen, 18 Mei, door het geheele land zal worden gehouden, wordt ook hier ter stede|herdacht. Allereerst is in de godsdientsoefeningen van verschillende kerken en godsdienstige vereeni- gingen op j.l. Zondag de aandacht op dezen dag gevestigd en belangstelling voor de Volkenbondsgedachte gewekt. Vervolgens is aan alle leeraren en onderwijzers verzocht, om op dezen dag hun leerlingen iets té doen gevoelen van de waarde van het wérk van den Volkenbond. Allerwege zijn in de stad groote, groene aanplakbiljetten aange plakt of voor de ramen der winkels opgehangen, waarop zeer in het kort het werk van den Vol kenbond wordt omschreven. Ook de etalages der boekhandelaren spreken van „Volkenbond en Vrede''. Onder de brochu res, die aldaar tentoongesteld zijn, trekt er een in het bijzonder de aandacht, getiteld „Gedach ten over en voor den Volkenbond". Behalve een artikel van onzen minister van Buitenlandsche Zaken bevat dit geschrift een zestal korte, prin- cipiëele artikelen van vooraanstaande figuren van voorname politieke partijen uit ons land, waaruit den lezer de overtuiging wordt bijge bracht, dat voor het streven der Volkenbonds vrienden de samenwerking van allm mogelijk en noodzakelijk is. Aan alle leden van de aid. Schiedam van de Ver. voor Volkenbond en Vrede is deze brochure toegezonden. Jen slotte wordt de aandacht gevestigd op de vredesboodschap, welke morgenavond vanuit Hilversum per radio aan Nederland zal wor den gericht. Diamanten-huwelijksfeest. Heden vieren de heer W.A. Beukers en echtge- noote, wonende N. Haven alhier, hun 60-jarig huwelijksfeest. Hoewel men dit zeldzaam feest slechts in mtiemen kring wilde vieren en men daarom geen ruchtbaarheid er aan had gegeven, ontving het diamanten echtpaar, tot zijn groote verrassing, van alle zijden gelukwenschen en in allerlei vorm blijken van belangstellingo.m. werd er een schat van bloemen aangebracht. Gevonden voorwerpen. Ie bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle wemdagen van 1 tot 2 uur 's middags R.K. kerkboekje, rijvvielbelastingplaatje, zak, rozenkrans in étui, k. taschje, k. portemonnaie, 'ri un'-"bal, glacé handschoen, portemonnaie mh. o ct., grijze pet, ceintuur, vulpotlood, k. muts, sleutel, Lip's sleutel. Bij vinder: pet C. Scholte, van Smalevelt- str 14b; d. tasch met inh., J. Vervoort, Louise de t.ohgnystr. 3; sleutel, A. Zonne, Voorneschestr. 14 lapje goed, G. Lucassen, Doelehofje 3 d. porte monnaie met, inh., C. van Netten, Maasdamsehe- Sfr' ra 'reisdeJlm' p- Kleinekoort, Noordmolen- str. b8 k. portemonnaie, M. Oostrum, van Leeu- wenhoeckstr. 9a d. tasche met inh., J. Oster- ineijer Groenelaan koralen rozenkrans, J. v. Spijk, Ged. Baansloot 6 kip. M. Middelburg. Pr. Mauritsstr. 6; zilveren halsketting, N.van Netten, Maasdamschestr. 2b ceintuur, A. Boender, Th. a Kempisstr. 1 rijvvielbelastingplaatje, M. Meul- stee, Eendrachtstr. 52b 2 postduiven, C. Wessel, Middelharnisschestr. 5; ring, YV. Scholten, St. Pietersteeg 8 rozenkrans, W. v.d. Beek, Fabrj- plein 7a portemonnaie en rozenkrans, C. Hengst, Westfrankelandschestr. 76b; R.K. kerkboekje, II. Roseler, L, Costerstr. 6a autokussen, Scheeps bouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" rij- wielbelastingplaatje, A. Borsboom, Damlaan 49/19 touwlijn, TI. Polak, Stationstr. 27 auto ped, J. Namen, Nassaulaan 22 wit hondje, P. Sorge, Zwartewaalschest.r. 26. De zaak Slavenburg-Scheurleer. Voor het Haagsche Gerechtshof zijn Zater dag de pleidooien gehouden in de bekende pro cedure tusschen Slavenburg en Go's Bank en Scheurleer en Zoonen's Bank. Voor Scheurleer werd gepleit door Jhr. W. M. de 'Braiiw, Voor Slavenburg door Mr. van Houten en Mr. van Velzen. Het,Hof zal: 2d .Juni a.s. uitspraak doen. Tis'o /'isv E. 11. IJ. O. -mm Bij den op Zaterdag 15 Mei gehouden Nationa- Beij wedstrijd te Gouda, uitgeschreven door de Ned. Yer. E.H.B.O., afd. Gouda, ter gelegenheid van het 12| jarig bestaan dier at'deeling, behaal de een groep bestaande uit vijf leden van de afd; E.H.B.O. alhier, na loting met een groep van Be afd. den Haag, den 2en prijs, bestaande uit een gouden en verguld zilveren medaille. Den tt Haag en Schiedam behaalden beiden bet hoogst aantal punten. De tweede groep eveneens vijf leden der Schied. afd behaalden den 2e prijs, n.l. een zilveren medaille. Er werkten dien dag 22 afdeelingen. Uitgereikt werden 14 prijzen, zoodat afd. Schiedam trotsch mag zijn met het behaalde succes. Een woord van dank zij hier zeker op zijn plaats aan die leden, welke hebben medegewerkt den naam van de afd. Schiedam hoog te houden. R. K. Vrouwenbond. De R.K. Vrouwenbond, afd. Schiedam, geeft morgen nog een feestelijken sluitingsavond. O.m. zal worden opgevoerd de mooie operette „Goudmuiltje", die de vorige week zoo'n succes verwierf. Introductie is toegestaan. Men zie annonce 1 Expositie. In de studie-zaal van de R.K. Openbare Lees zaal aan de Lange Haven, exposeert de Rotter- damsche kunstschilder D. Been, een achttal werken (drie bloemstukken en vijf stadsgezich ten) van zeer goed artistiek gehalte. Kunstliefhebbers kunnen wij daarom een bezichtiging aanbevelen. De bibliothecaresse verschaft desgewenscht gaarne inlichtingen omtrent titel en' prijs der doeken. Ernstig ongeluk. Zaterdagmiddag heeft aan boord van de sleep boot „Engendering" van de firma Wilton, lig gende naast het groote dok in de haven van Wil ton een ernstig ongeval plaats gehad. Door mid del van een koperen buis gaf die sleepboot stoom aan de machinekamer van het dok om de aldaar aanwezige machineriën in werking te brengen. Bedoelde huis liep over het dek naar het dok. Ten omstreeks 5J uur sprong die stoomgelei- ding met een grooten knal op het dek der sleep boot stuk en scheurde door de enorme kracht van de stoom over een lengte van pl.m. 1 meter in de richting van de machinekamer open. In die kamer bevonden zich op dat oogenblik de stokers G. C. Daniels, wonende Pupillenstraat 64 en H. van Grevenbroek, wonende Bilderdijk- straat 4, beide te Botterdam, waarvan de eerste brandwonden bekwam aan gelaat en armen, ter wijl de andere den linkerarm verwondde. Na op de werf voorloopig te zijn verbonden zijn de man nen per auto naar het gemeente Ziekenhuis al hier overgebracht en aldaar ter verpleging opge nomen. De gesprongen buis is door de politie, die een nader onderzoek instelt, in beslag geno men. Fa. Bergijk en Etten. Ter completeering van het bedrijf heeft bo vengenoemde firma, thans een winkel voor den verkoop van radiotoestellen met bijbehooren en andere electrische aparaten, zooals stofzuigers, strijkijzers enz., geopend. Wij twijfelen niet aan het succes voor de ondernemende firma, waar zij door deze nieuwe zaak in een behoefte voor ziet voor het steeds meer op den voorgrond tre dende radio-element. De radio-liefhebbers zul len niet teleurgesteld worden in deze naar de eischen des tijds ingerichte zaak, daar alle moderne uitvindingen op radio-gebied hen hier worden aangeboden. De zaak is gevestigd Broersvest 121. Naar w ij vernemen maken de beide in het ziekenhuis verpleegden Schrasser en Domenie, die bij het op 13 Mei j.l. plaats ge had hebbende ongeluk op het terrein van de Scheepswerf der firma Wilton bij het springen van heetwaterbuizen ernstig werden verwond, het redelijk wel. De burgemeester heeft beide patiënten Za terdag een bezoek gebracht. 'Toen Zaterdagavond de 16-ja- rige B.O. naast een rijwiel van zijn patroon loo- pende de Koemarkthrug wilde overgaan, werd hij aangereden door een tweewielig motorrijtig. Hij zelf bleef ongeleerd, doch van het rijwiel werd het achterwiel vernield. De motorrijder reed door en bleef tot heden onbekend. De politie stelt een onderzoek in. Door de arr. rechtbank te Rot terdam is ter vervulling eener vacature van rech ter in het college een alfabethische lijst van aan beveling gemaakt, waarop als no. 1 voorkomt mr. A. Dirkzwager, advocaat- en procureur en kantonrechter-plaatsvervanger alhier. W. B. wonende Gr utters teeg 6, is Zateidag in het Broersveld door een hond in een been gebeten en verwond. In den afgeloopen nacht ge raakten op de KorteTIaven eenige personen aan het vechten, waarbij een der vechtenden in het water terecht kwam. Hij werd echter door zijn tegenstander weder op het droge gebracht. Hedenmorgen omstreeks 7 4ur was de loswerkman in dienst der gemeente, H. Steenbergen, wonende Zalmstraat 15, alhier,' op den kolentransporteur der gasfabriek bezig met hetdeggen van een drijfriem op een schijf toen hij of uitgleed of zijn evenwicht verloor en met het hoofd naar beneden op straat viel. Be wusteloos werd hij opgenomen en binnengedra gen in de distilleerderij van C. Meyer Cot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2