Bij Ruwe. Schrale Huid PU ROL Maar dal zal niet bereikt worden in enkeie jaren tijd. Dat zal bovendien niet bereikt worden, wanneer niet aller vertrouwen zich op den Vol kenbond concentreert. Het gaat hier om den be kenden vicieuzen cirkel. Zonder vertrouwen kan de Volkenbond geen kracht ontwikkelen en velen schijnen geneigd om dat vertrouwen eerst aan den Volkenbond te geven, wanneer hij door da den zijn kracht heeft kunnen toonen. Men moet, terwille van het eigenbelang van het land en ook van individuen, dezen laatsten eisch laten varen. Men moet den Volkenbond gelegenheid geven zich te ontwikkelen en werkt men daartoe mede, dan kan men eischen stellen. Teneinde die mede werking op groote schaal te geven, bestaan er in bijkans alle landen Vereenigingen voor den Vol kenbond. In Nederland is er de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Zij is op politiek en gods dienstig gebied geheel neutraal zij kent leden van alle kleur en richting. Zij is vertegenwoor digd in het meerendeel der steden en plaatsen van ons lad door afdeelingen, die leden rondom zich groepeeren. Ook in Schiedam bestaat een a f d e e 1 i n g. Bedenkt dan, dat zij noodig heeft leden, zoo mogelijk vele. Zoo gij nog geen lid zijt, wendt U dan tot het Afdeelingsbestuur, (secretariaat Prins Mauritsstraat 4 minimum contributie vijftig cent per jaar) en geeft U op als lid. Dan doet ge althans wat ge kimt om den Volkenbond een kans te geven zich te ontwikke len tot een instituut, dat tot een geheel gewijzig de verhouding der volken het zijne kan en zal bijdragen. Dit zal het beste bewijs zijn, dat onze tijd de beteekenis van dezen 18 Mei wil erkennen. Weeldeverteringsbelasting. In de Tweede Kamerzitting van 7 Mei jl. is, naar men weet,door den minister van Financiën, den heer De Geer, o.a. medegedeeld, dat het nog steeds aanhangige wetsontwerp tot aanvulling van de Zegelwet (de zgn. weeldebelasting) zal worden ingetrokken en vervangen door twee andere ontwerpen nl. een herziening van de Zegelwet en een Weeldeverteringsbelasting. De herziening van de Zegelwet zal betrekking hebben op de vertering in hotels, restaurants, café's en pensions, doch vooral wat de laatste categorie aangaat, veel mildere bepalingen be vatten, dan het wetsontwerp van ex-minister Colijn. Nopens de a.s. weeldeverteringsbelasting ver nemen wij, dat de grondslag daarvan zal zijn be lastingheffing bij de bron, dat wil dus zeggen, dat voorwerpen, die als weeldezaken zullen wor den beschouwd en hier te lande worden ingevoerd bij de grens zullen worden belast. Weeldevoor werpen, die hier te lande worden vervaardigd, bij het verlaten van de fabriek. Dat de belasting bij' de bron zal worden ge heven, is vooral van belang voor den nering doenden middenstand, omdat aldus het om slachtige zegels plakken op de verkoop-nota's zal worden vermeden. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Naar men verneemt hebben de onderhande lingen met de Belgische Regéering naar aanlei ding van het gesloten Verdrag haar beslag ge kregen en kan ook de onderteekening van het Tractaat met Engeland en Frankrijk, waarinhet vervallen van de collectieve tractaten van 1839 wordt vastgegelegd, worden tegemoet ge zien. Belas tingverhooging. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteravond het voorstel van B. en W. tot verhooging der inkomstenbelasting en wederinvoering der za- kelijae bedrijfsbelasting, na verwerping der des betreffende moties, niet 26 tegen 13 stemmen aangenomen. De Zaanlaudschc Bank. De Zaanlandsche Bank hervat heden haar bedrij f R.K. Werkliedenverbond. Het eerste congres van het R.K. Werklieden verbond wordt ter herdenking van d^ encycliek Rerum novarum gehouden te Utrecht op Zondag 30 Mei a.s. in de Tivoli-zaal. s Morgens en s middags worden zittingen gehouden. Sprekers zijn prof. Aalberse, Alph. Laudy, Henri Hermans en pater Borromae'us. Door uitzending zal het congres ook per radio zijn te volgen. Slad - en Gewestelijk Nieuws. 40-jarig jubileum. De heer G. M. PI. Oosterholt, zal 24 Mei a.s. den dag herdenken, dat hij gedurende 40 jaren bij de firma Herman Jansen, distillateur werkzaam zal zijn. Als knaap bij de firma op kantoor gekomen is hij steeds in positie opgeklommen, zoodat hij thans procuratiehouder der firma is. Natuurlijk zal dit zeldzame jubileum her dacht worden en om de velen vrienden van den heer Oosterholt gelegenheid te geven, van hun belangstelling blijk te geven, zal dien dag van 3 tot 4 uur receptie gehouden worden op het kantoor der firma aan de Zijlstraat no. 6. Wcthouderspensioen. De raadscommissie voor weth.-pensioen schrijft aan den Raad In Uw vergadering van 29 December 1924 werd bij de behandeling van de begrooting voor 1925 aangenomen de motie Scheffers, luidende „de Raad der Gemeente Schiedam, gehoord de daarover gehouden discussies, besluit Burgemeester en Wethouders uit te noodigen een voorstel bij den Raad in te dienen om de Ver ordening regelende de pensionneering der Wet houders in dien zin te wijzigen, dat Wethouders, die na 1 Januari 1925 voor de eerste maal zullen worden verkozen, een uitgesteld pensioen zullen krijgen." (Gedrukte notulen 1924 blz. 494). In 1 w vergadering van 2 October 1925 werd besloten voor het onderzoek van deze zaak een raadscommissie in te stellen van vier leden onder voorzitterschap van den burgemeester, van wel ke Commissie als leden werden aangewezen de heeren van den Bovenkamp, Dinkelaar, Schef fers en Slavenburg. Daarna heeft onze Commissie, aldus samenge steld, haar onderzoek aangevangen. Zij heeft daarbij niet letterlijk aan de motie vastgehouden doch in het licht der discussies de bedoeling van den Raad zoo opgevat, dat de geheele zaak der Wethouderspensioenen zou worden overzien, alleen met de beperking, die haar taak zeer ver gemakkelijkte, dat een nieuwe regeling slechts zou gelden voor nieuwe Wethouders, andere dan de tegenwoordige. Bij ons onderzoek zijn wij begonnen het over zicht te raadplegen, dat reeds was gemaakt van de verschillende regelingen hier en elders, het welk wij met de daarbij behoorende samenvat tende beschouwingen hierbij voegen. Daaruit blijkt, dat men hier indertijd bij de invoering der tegenwoordige regeling het in de Gemeente algemeen geldende model heeft ge volgd In den laatsten tijd is men daaraan gaan tor nen in verschillende Gemeenten. Achteraf is dit ons volkomen begrijpelijk geworden, daar de zaak, waarop men algemeen een pensioen regeling heeft toegepast, veeleerom een wacht geld regeling vraagt. Het gaat hier immers vooral om de regeling van de gevolgen van het feit, dat iemand een betrekking verliest en de terugkeer in het parti culiere leven moeilijkheden geeft. Daarom moet een wachtgeldregeling vooropstaan. Bij het geleidelijk afloopend wachtgeld, dat door ons nu is ontworpen, is rekening gehouden met den leeftijd waarop men ophoudt Wethou der te zijn. Erkend zal worden, dat dit voor de regeling van het wachtgeld een belangrijke factor is. Naast het wachtgeld achtte onze Commissie een uitgesteld ouderdomspensioen op zijn plaats als vergoeding voor de bijzonder zwa re eischen, gevorderd van den persoon van den Wethouder gedurende het Wethouderschap. Uit den aard der zaak speelt hierbij de leeftijd waarop men ophoudt Wethouder te zijn geen rol. Het tegenwoordig invaliditeits pen sioen voor invaliditeit ontstaan gedurende het Wethouderschap is door ons met eenige verbete ring door invoering van een minimum overgeno men. Een afzonderlijk weduwen pensioen ligt niet in onze bedoeling, maar, waar men toch ge drongen zou worden om bij het overlijden van een Wethouder dus tijdens zijn Wethouder schap zich het lot van zijn weduwe aan te trekken, achtten wij het voor de hand te liggen, de weduwe in het genot te stellen van het afloo pend wachtgeld, dat de Wethouder zou hebben genoten, hetwelk dan natuurlijk bij eventueel volgend huwelijk zou vervallen. Wij meenen, dat op deze grondslagen een pas sende regeling wordt verkregen. Wel hebben wij overwogen, of er aanleiding bestond om geen wachtgeld en pensioen te verleenen bij aanzien lijke vermogensinkomsten, of bij latere inkom sten een korting toe te passen, doch wij hebben daarvan afgezien, omdat men op onbillijkheden en groote moeilijkheden zou stuiten. Wij hebben van de regeling, zooals wij die ons voorstellen een schema opgemaakt, dat wij hier bij aanbieden met de bedoeling om Uw Raad in de gelegenheid te stellen zich ontrent de hoofd punten en de regeling in haar geheel uit te spre ken. Blijkt Uw Raad zich in beginsel met een derge lijke regeling te kunnen Vereenigen, dan kunnen wij deze, met inachtneming van eventueele be slissingen omtrent de hoofdpunten, nader uit werken. Schema van een wachtgeld en pensioenregeling voor de wethouders. N.B. Overeenkomstig de uitdrukkelijke be perking volgens de motie Scheffers, zal de nieuwe regeling alleen gelden voor de wethouders, die na 1 Januari 1925 voor de eerste maal zullen worden verkozen. Wachtgeldregeling. Recht op wachtgeld wordt verkregen bij op houden van het wethouderschap na 1 jaar dienst. Hier is een korte tijd gesteld. Waar de duur van het wachtgeld gelijk is aan den diensttijd, be stond daartegen geen overwegend financieel be zwaar, terwijl het zijn nut kan hebben, omdat het den wethouder, die reeds spoedig mocht blijken niet de gewenschte man te wezen zijn aftreden met het oog op de geldelijke gevolgen minder moeilijk zou maken. Gelijk zal blijken wordt voor het uitgesteld pensioen een veelver- der strekkende eisch gesteld. Daar is een dienst tijd van zes jaar tot, voorwaarde gesteld. De duur van het wachtgeld exclusief de hierna te noemen twee perioden van ieder zooveel maanden als de diensttijd bedraagt, waarin een vast bedrag wordt genoten is gelijk aan den diensttijd van de wethouders. In bijzondere ge vallen kan de duur van het wachtgeld door den Raad worden verlengd. Het bedrag wordt bepaald als volgt Gedurende een aantal maanden gelijk aan het aantal jaren van den diensttijd is het wachtgeld gelijk aan de genoten wedde, gedurende een gelijk aantal maanden daarna 50 Na deze twee perioden bedraagt het wachtgeld voor hem, die bij het ophouden van h^t wethou derschap den GO-jarigen leeftijd reeds heeft be reikt of overschreden 50 der wedde. Voor hem, die op jongeren leeftijd ophoudt wethouder te van Handen en Gelaat Doos 30-60-90ct 1658 8 zijn, is het wachtgeld voor ieder jaar dat bij het ophouden van het wethouderschap nog aan den leeftijd van 60 jaar ontbreekt, 1.25 van de wedde geringer dan het zou zijn wanneer voor noemde leeftijd bereikt was. De bedragen na de eerste twee perioden worden dus 60 j. 50% 1500. 50 j. 37£% -1125.— 40 j. 25 - 750.— 30 j. 12J% - 375— Flet wachtgeld loopt af Na de eerste twee perioden wordt het bedrag ieder jaar verminderd met een jaarlijks gelijk percentage. Is een wethouder derhalve 8 jaren in dienst geweest, dan wordt het verminderd ieder jaar met 1/8. Bij het bovenstaande wordt, zoover niet an ders bepaald is, een gedeelte van een jaar voor een geheel gerekend. Uitgesteld ouderdomspensioen. Recht op dit pensioen wordt verkregen bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, mits de diensttijd minstens zes volle jaren bedraagt. De tegenwoordige regeling, die per dienstjaar 1/20 van de wedde met een maximum van 50% toekent, blijft verder in hoofdzaak doch zonder art. 2, sub. c. gelden. Bij samenvallen van recht op uitgesteld pen sioen en op wachtgeld, bijv. als iemand op 65- jarigen leeftijd nog een aantal jaren recht op wachtgeld heeft, geldt de voor den betrokkene voordeeligste regeling. Invaliditeitspensioen. Ook hiervoor blijft de bestaande regeling in hoofdzaak gelden. Om dit pensioen echter niet geheel afhankelijk te maken van de dienstjaren, wordt, evenwel, evenals verschillende andere gemeenten in dezen ook doen, een minimum opgenomen. Voorgesteld wordt dit te bepalen op 1/4 van de wedde, ver meerderd met het gewone 1/20 per dienstjaar, met het algemeene maximum van de helft der wedde in totaal. Weduwenpensioen. Het ligt niet in de bedoeling van onze Com missie dat een afzonderlijk weduwenpensioen zal worden ingevoerd. Wel meent zij, dat wanneer het geval zich mocht voordoen, dat een wethou der tijdens zijn wethouderschap overlijdt, men zich gedrongen zal voelen zich het lot van de weduwe aan te trekken. Men meende, dat het met het oog daarop voor de hand lag de weduwe in het genot te stellen van het afloopend wacht geld, dat de wethouder zou hebben genoten. Uit den aard der zaak zou dit bij volgend huwelijk vervallen. Geen spreck-uur. Op verzoek vermelden wij dat de school-arts morgen geen spreek-uur houdt. Mej. D. is gistermiddag in de Nieuwstraat door een hond in haar mantel gebeten. De eigenaar van den hond heeft de schade Vergoed. Gisteravond half tien heeft op de Lange Haven een individu een Vrouw wil len aanranden toen deze dreigde om hulp te roepen koos hij 't hazenpad. De Vrouw was echter zoo kordaat hem achterna te loopen en te roepen „houdt hem". Op de Groote Markt werd de man door zijn achtervolgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Daar de verdachte ontkende en er geen getuigen waren, moest de politie hem weer de vrijheid hergeven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. I erugontvangen in de le helft der maand Mei. Brieven binnenland: IJ. Bakker, Rotterdam A. Goedendorp, Bussum W. B. A. Lecke, Amsterdam Raad van Arbeid, Delft. Brieven buitenland: Credit Foncier d'Anvers, Antwerpen Freskows Tiichterheim, Bad Suderode. Briefkaarten binnenland :J. van Beers, Geertruidenberg J. Feucht, Rotterdam Wink, Rotterdam. UIT OVERSCHIE. Het drama te Oversehie. Later meldt men nog dat de twee agenten, die surveilleerden op den Floofdweg aldaar, om een uur in den nacht werden gewaarschuwd, dat in de boerderij van de gebroeders Wijnand en Jan Hoogewerf, gelegen aan den Hofweg, was inge broken. Deze hoeve is eenzaam gelegen aan een zijweg op ongeveer een halven K.M. van den Hoofdweg, tusschen Oversehie en Delft, nabij De Zwet. De agenten vonden er de gebroeders Jan en Wynand Hoogerwerf, beiden zwaar ge wond. Het onderzoek wees uit, dat Jan Hoogerwerf 1 uur thuiskomend, de deuren openvond. Hij riep daarom luidkeels tot zijn broeder „Wijnand, kom d'r uit, want de heele zaak staat open". Wijnand is daarop ijlings uit het bed gekomen met het bekende noodlottige gevolg. Wijnand waarschuwde eerst nog een arbeider, die in een hooger gelegen vertrek sliep. Deze is toen aan stonds de politie gaan alarmeeren. Onmiddellijk kwam, behalve de agenten, ook de burgemeester, de heer E.G. Konings ter plaatse eveneens kwa men de doktoren Karreman en Donkersloot, beiden uit Oversehie, die den zwaargewonden 1 de eerste hulp verleenden. Beiden zijn door den G.G.Di van Rotterdam naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter verple ging opgenomen. De toestand van Wynand is nog zeer ernstig, die van Jan is nog levensge vaarlijk. Het parket kwam o.a. ter plaatse, waarbij Mr. J. G. Holsteijn. Gebleken is, dat er slechts één inbreker is, geweest, die per motor is ge komen. Hij heeft zijn motor tegen een schuur gezet, die gelegen is nabij den ingang van den Hofweg. Men is in de gelegenheid geweest hét nummer van de motor op te nemen, zoodat er gegronde hoop bestaat, dat men den inbreker weldra zal kunnen arresteeren. Onmiddellijk is het nummer naar alle omstreken getelefoneerd, terwijl inlichtingen zijn ingewonnen. De banden van de op de boerderij staande rijwielen waren doorgesneden, om achtervolging te voorkomen. Het onderzoek is nog in vollen gang. Gemengd Nieuws. Aanvaring. De stoomboot Harderwijk, van de N.V. Stoomboot Mij. Holland-Veluwe- lijn, die gisteravond naar de werf teruggebracht zou worden, is bij het uitvaren door de zuiging vah de boot in de haven te Rotterdam met de schepraderen in aanraking gekomen met een botter, de HIK. 80, van den visscher G. Peter sen, welk schip eveneens de haven verlaten wilde. De botter is gezonken en heeft veel averij gekregen de mast is stuk, de zeilen zijn vernield, enz. Ook de boot heeft schade gekregen. Tiet ongeval wordt aan de onhandelbaarheid van de boot toegeschreven. De boot is nu niet vertrokken. Hoog water. De Maas is de laatste 24 uur verbazend gewassen. Gister was de stand 15 c.M. vanmorgen 85 c.M. en om 6 uur 2.29 M. (dus 144 c.M. gewassen). Een ongewone stand voor dezen tijd van het jaar. Men schrijft uit Eibergen Voor de zooveelste maal staan de Berkeluiter- waarden onder water. Het vee, dat nog pas een paar weken buiten was, moet weer naar stal. Liet zijn vooral de bijbeken en beekjes, die ten gevolge van de tallooze ontginningen het regen water zoo snel aanvoeren, dat het riviertje het niet kan verzwelgen. Felle brand. Gistermiddag omstreeks 1 uur is brand uitgebroken in het bovengedeelte van het perceel Mariastraat 30 te Utrecht, be woond door den kampper P.C. van Breemen Jr., die in het benedenhuis een sigarenmagazijn heeft. Het vuur greep zóó snel om zich heen dat de bewoner geen gelegenheid had om in het bovenhuis nog eenig geld te redden bij zijn po ging daartoe kreeg hij brandwonden aan het hoofd. De brandweer was spoedig ter plaatse en was weldra het vuur meester. Het bovengedeelte van het pand is uitgebrand. Bertus, de knecht van den Bis schop. Wij lezen in „De Nieuwe Haarl. Crt." Al sinds geruimen tijd wordt Bertus, de knecht van den Bisschop, in de Mariastichting te Haarlem verpleegd en een dezer dagen hoor den wij, dat hij zijn zeventigsten verjaardag ge vierd heeft. Dit laatste feit was voor ons een prikkel om eens met Bertus te gaan praten en van het babbeltje eens iets aan onze lezers te vertellen. Want, niet waar, Bertus is een bekend man, bij alle katholieken van heel het Haarlemsche diocees En zoo zaten wij een dezer dagen, na een welwillende introductie van den rector der Mariastichting aan zijn ziekbed óp de vriendelijke kamer no. 2 van ons mooie, Roomsche zieken huis. Ik had gedacht, zoo begon hij, dat u maar liever wachten moest met wat over mij te schrij ven, totdat Monseigneur over twee en een half jaar zijn zilveren jubileum als bisschop viert. Dan ben ik 35 jaar knecht in het geheel en 25 jaar in dienst van Mgr. Callier. Meneer Hoogeveen dit is zijn van niemand in Haarlem en in het diocees zal zich kunnen voorstellen, dat u al zeventig jaar bent geworden. De meesten geven u zeker niet meer dan 55 a 60 jaar en dus is uw zeventigste ver jaardag wel een berichtje waard. Maar dat kun nen wij toch mooilijk zoo simpel en alleen ver melden. Daar hooren wat bijzonderheden bij. Voor dit argument bleek de heer Hoogeveen te bezwijken en hij vertelde. Hij vertelde, dat hij nu 32 jaar geleden in Zoeterwoude woonde, dat wijlen Mgr. Botte- manne daar 15 jaar pastoor was geweest, van daar naar Amsterdam was overgeplaatst en toen praeses van het seminarie Warmond was geworden. Daarop volgde zijn benoeming tot Bisschop van Haarlem. En toen gebeurde het, vertelde Bertus, dat Monseigneur zonder knecht en ik zonder werk was. De pastoor van Stompwijk, pastoor Bekker,' raadde -mij aan bij Mgr. Botte- manne naar de betrekking te solliciteeren. Hij zou er een goed woordje bij doen en bovendien kende Mgr. Bottemanne mij van jongsaf. Ik was op zevenjarigen leeftijd als misdienaar bij hem. Maar toen ik in Haarlem kwam om mij te presenteeren was de slag feitelijk al gevallen. Er was een ander benoemd. Mijn voorganger hield het echter maar tien dagen uit. Toen schreef Mgr. Bottemanne dat ik in dienst kon treden. Toen Mgr. Bottemanne stierf en Mgr. Callier hem opvolgde ben ik mij direct bij hem gaan presenteeren en meende een schreefje op de andere sollicitanten voor te hebben, omdat ik al tien jaar dienst had als knecht. Het kwam in orde en ik werd door Mgr- Callier aangenomen. En nu zal ik op 31 Mei a.s. al 32 jaar op het bisdom zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2