Backin tMVA.REEP DAGBLAD t /OORSCHIEDAM EN OMSTREKEN. ""feuilleton. Kasteel „Bet Onweersnest" Oetker-Cake Bakpoeder VOOR DE PINKSTERDAGEN Dr'Oehker's Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Woensdag 19 Mei 1926 No. 14558 Gratis-Ongevallenverzekering f 5UÜ bij levenslange geheele invaliditeitf 2U0 bij verlies van een band, voel oï oog 200 bij dood f 2UO bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. rr Binnenland. SCHE COU Bureau K 0 EaM A R-K T 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen perj 3' maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenti ë'n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3""maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE ONTWAPENING. Loudon leidt. De vergadering van de voorbereidende com missie voor de ontwapening is gister te Genéve door Sir Eric Drummond geopend. Lord Robert Cecil stelde voor Paul-Boncour tot voorzitter te benoemen. Dit voorstel weid gesteund door Roemenië, Uruguay en Neder land, Paul Boncour weigerde echter, omdat Frankrijk te zeer bij het ontwapeningsvraagstuk betrokken is. Hij meende, dat de leiding het best kon worden toevertrouwd aan den vertegen woordiger van een neutraal land, in het bijzonder aan den leider der Nederlandsche delegatie, Jbr. Loudon, die in de derde commissie van de Assem- bi ée een waardevol medewerker was. De Marinis (Italië) steunde het voorstel- Boncour en stelde voor Cobian (Spanje) tot onder-voorzitter te benoemen. Daarop ver- eenigde zich ook Cecil met het voorstel-Bon- cour, terwijl hij ook de candidatuur van Cobian steunde. Matsoeda (Japan) en Gibson (Vereenig- de Staten) sloten zich hierbij eveneens aan. .Gibson stelde voorts als tweeden vice-voorzitter Voor Buero (Uruguay). Alle drie de voorstellen werden bij acclamatie aangenomen. POLEN. Na de revolutie. Gisteren zijn onder zeer groote belangstelling de slachtoffers van de jongste gebeurtenissen op staatskosten begraven. De regeering en vertegen woordigers van den Landdag en den Senaat wa ren hierbij aanwezig. Zondag hebben te Ljoeblin en te Lemberg manifestaties voor Pilsoedski plaatsgehad. De premier der afgetreden regeering, Witos, die zooals gemeld, de staat heeft verlaten, begaf zich naar zijn geboorteplaats Wierzchoslawice ih Galacië. De P. T. T. dienst functionneert weder nor maal, de militaire controle op de telefoonge sprekken is opgeheven, evenals sinds Maan dagavond de militaire censuur op de pers. Ook de spoorwegdienst is hersteld. Pilsoedski's tegenstander. Colgens een bericht uit Warschau is generaal Halier te Kattowitz geweest, waar hij met Kor- fanty heeft geconfereerd over de organisatie van het verzet tegen de regeering te Warschau. Betoogingen tegen Pilsoedski. Volgens den specialen correspondent van de mEcIio de Paris" te Posen hebben in die stad betoogingen plaats gehad tegen Pilsoedski. OOSTENRIJK. Een belangrijk batig slot. De Oostenrijksche rekening over 1925 geeft een batig slot aan van 51 millioen schilling. De inkomsten waren 2G hooger dan de raming de uitgaven bleven 8 millioen schilling beneden de door den Volkenbond gestelde grens. Deze cijfers zijn van belang, daar zij het einde be- teekenen van de Volkenbondscontrole, welk einde afhankelijk was gesteld van de resultaten Van het financieele jaar 1925, ENGELAND. Nog geen besluiten over Baldwin's voorstel. De houding der mijnwerkers tegenover het 81) Het meisje kwam nader en bleef voor den grijsaard staan, terwijl zij de pof-plooien van haar mouwen in orde bracht, alsof zij met majoor Warfield in een onverschillig, vriendschappelijk gesprek was gewikkeld. Luister naar mij, kleine heks, zeide deze met ingetoomde woede wil je mij gehoorzamen ja of neen Neen, antwoordde Capitola lachend, waarbij zij haren armbanu met de binnenzijde van haren handschoen afpoetste en dan den arm op een afstand hield, om den glans van het kleinood te heuren. Dit is dus je laatste woord Nu goed, miss, ban zal ik je dwingen raasde de grijsaard. Ik zou wel eens wilien weten hoe gaf Capitola '°t bescheid, terwijl zij doodbedaard bleef en voortdurend lachte. Zou je dat willen weten Welaan, miss, dan Zal ik het je zeggen! Ik,heb wel wederspanniger, koppiger karakters dan het jouwe klein gekregen. Kom bier, dan zal ik je mijn middel noemen, Gapilola boog bevallig haar krulkopje naar den ouden man toe, om te luisteren. Het is de roede fluisterde hij haar in 't oor. Capitol-., deinsde achteruit, alsof een kogel haar midden in de borst had getroffen. Het bloed speciaal aanbevolen een 9 gedept naar Oetkers Recept gebakken met een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. m o ,Ba<-kin vervangt de gist. met Backin rijst het deeg onder het bakken. Benoodigdheden 500 gram meel f 0.18 250 gr. boter ƒ0.60, of marg. 0.35 200 gram suiker... 0.10 f e,e,reni0-24 1 pak)e Backin0.07'/a 1 citroen0.05 hs liter melk...„0.02 1 theelepe.l zout Bereiding: f LOl'/s Men roert de boter tot room, voegt hieraan suiker en eieren toe en ten slotte roert men het zout en de bloem, waardoor men eerst de Backin vermengd heeft, er door, onder toevoeging van een weinig melk, l"i S 'mengt men de geraspte citroen» schil en het sap van den citroen er door en doet dit mengsel in een met boter inge» smeerden vorm en wordt dit bij een matige hitte li uur in den oven gebakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, t?1 pakje ^als Eenige Importeurs E. Ostermann A Cel A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis»receptenboekje toezenden. 1670 50 door den Britscben premier Baldwin gedane voorstel, dat als basis zal dienen bij de onder handelingen tot oplossing van de steenkoolcrisis, is nog niet vastgesteld. De mijnwerkersgedele- geeiden zullen hedenavond een onderhoud heb ben met den premier voor het verkrijgen van eenige nadere inlichtingen. Op een groote vergadering van mijnwerkers te Wigan (Lancashire) is het voorstel van Bald win met algemeene stemmen verworpen. e mijneigenaren spreken het bericht tegen, c a zij tegen het voorstel gekant zouden zijn en ebben er den nadruk op gelegd, dat hun defi nitieve beslissing eerst Donderdag zal vallen. De aanleiding tot de staking. De eerste uitgave van de „Daily Mail" na de staking bevat heden het artikel „Voor Koning [n, a*~er anc* dat op 1 Mei de aanleiding was 0 e eken der onderhandelingen en het proclameeren der algemeene werkstaking. MAROKKO. Do rpen verbrand. emge politie-patrouilles uit Tanger, onder kleurde haren hals, haar voorhoofd, haar geheele gelaa purperrood met. afgewend gelaat ging zü bij het venster staan. De majoor verschrikte van den indruk zijner zoo voor-.,chtig Uitgesproken woorden en ver- wenschte reeds heimelijk zijn vermetelheid. Capitola, die eenige oogenblikken zwijgend uit het venster had gestaard, keerde zich thans om. Zij was bleek als een marmerbeeld alleen bare oogen c ie onder de lange wunpers uitkeken, spuwden vuur en verrieden, dat het jonge meisje niet,znoals aanvankelijk scheen,in een standbeeld was veranderd. Capitola ging zonder gerucht te maken meer zwevend ge ijk een schaduw en langzaam als een dreigend spook, naar den ouden heer vlak voor hem 1)1 eel zij staan. Oom, begon zij, zoo ijskoud, dat de grijsaard haast er van begon te huiveren in den tijd van mijn diepste vernedering, toen ik in armoede en gebrek in de straten van New-York rondzwierf, toeu de honger mij kwelde en slechts oude,ver scheurde lompen ternauwernood mijne naakt heid bedekten in den tijd mijner verlatene, treurige kindsheid heeft nooit een vreemde band mijn persoon door een slag onteerd. Zoudt gij ooit uwe mannelijke kracht misbruiken, om mij te slaan Capitola hield op, zij kon niet verder spreken. Sissend als een getergde adder haalde zij in korte, trillende teugen adem bare bleekheid, hare oo gen, die zoover uit hunne kassen puilden, dat de appels door een witten ring schenen omgeven aanvoering van Fransche officieren, bevinden zich op het oogenblik aan de grens, om vluchte lingen van de Beni-Msoear die Tanger trachten te bereiken, tegen te houden. Gisteravond zijn 800 van die daklooze vrouwen en kinderen aan de grens aangehouden. In de laatste helft van de vorige week zijn vierhonderd vluchtelingen de grens gepasseerd. Al'deelingen van den Anjera-stam zijn tegen de Spanjaarden in opstand gekomen en de sjeik van Khandak-Zerara is gisteren vermoord. Bij een bezoek aan het Spaansche%amp tc Regaja werden in de verte 5 brandende dorpen van de Beni-Msoear duidelijk waargenomen. De Spanjaarden hebben deze dorpen, die zich aan hen onderworpen hadden, niet voldoende hulp verleend. Met het innemen van deze dorpen valt de geheele streek van de Beni-Msoear in handen van Krim. K r i m's successen. Hevige gevechten worden gemeld uit den sec tor van Alhucemas. Meer dan 100 leden van het Spaansche vreemdelingenlegioen zijn gedood 'e Rio Martin op 12 K.M. van Tetoean. Een compagnie van dit legioen, uit meer dan 300 man bestaande, die een ravijn was binnen gedrongen, werd omsingeld. Allen werden ge vangen genomen en gedood. ALLERLEI. Uit Managua (Nicaragua) De door de revo- lutionnairen aangestelde gouverneur van Blue- fields heeft den Amerikaan,schen ontvanger der invoerrechten gelast, zijn douane-ontvangsten af te staan. De ontvanger heeft dit geweigerd en heeft om bescherming gevraagd tegen de op standelingen, die het douane-kantoor in bezit hebben genomen. Uit Belgrado De ministerieêle crisis is opgelost. Behalve Raditsj behouden alle minis ters bun portefeuille. Uit Meskou Volgens het officieel nieuws agentschap heeft het Russische Mijnwerkers- congres het. volgende telegram ontvangen van den leider der Britsche mijnwerkers, Cook „Uw telegram gisteren ontvangen wij zijn u hartelijk dankbaar. De Russische mijnwerkers hebben een schitterend voorbeeld gegeven van practische internationale solidariteit. Verzoeke het bedrag onverwijld te doen toekomen aan on ze bankiers, de Coöperatieve Wholesale Society Bank, op mijn naam, daar de nood der mijnwer kers zeer groot is." Uit Rome De „Tribuna" meldt, dat de ministerraad morgen de oertekst zal goedkeuren van de wet op de vakvereenigingen. Het blad zegt, dat bij deze gelegenheid Mussolini een boodschap zal lanceeren, waarin hij bet einde aankondigt van den liberalen staat en de komst van het vereenigings-fascisme. Uit Oslo Het Lagting (Tweede Kamer) heeft het reeds door het Odelsting (Eerste Kamer) aangenomen voorstel, een nieuw plebisciet uit te schrijven over het drankverbod, thans eveneens Kat 1667 8 te zijn, gaven haar een iuderdaad schrikwekkend uiterlijk. Nu, wat zou je dan in staat zijn te doen, kwaadaardig creatuur riep de oude man, bijna bang. Wat ik zou doen? zei Capitola met zachte, dreigende stem, gelijk een onheil verkondigende profetes, terwijl zij den majoor met doorborende blikken aanstaarde, wat ik zou doen Bij de eerste gelegenheid, dat ik u slapend vond, zou ik een scheermes nemen En mij den hals afsnijden, met waar, gevaar lijke heks vulde Warfield Capitola's onvoltooid gebleven zin aan. Neen, maar uwen baard tot op het laatste haartje riep het jonge meisje, terwijl zij schater lachend uit de kamer liep. Een oogenblik later stak zij haar hoofd nog eens door de deur, om haren oom spoüend tot afscheid toe te roepen Op de kermis te Tip-Top, oompje, treffen wij elkander weer. Adjuusies, tot ziens tot straks hoor! En hem een kushand toewerpend, snelde zij heen. Dat ontzettende meisje doet mij den dood nog aan, bromde de majoor neerslachtig ja, zeker, zij zal mij nog op de een of andere wijze vermoor- dun. Brrr De grillen loopen over mijn lichaam Wool, WoolWaat zit je weer, vervl. inktvisch Hier zeg ik je, kerelriep of brulde hij .terwijl hij met zulk geweld aan het schelkoord trok, dat hij het in de hand hield. Hier ben ik al, sir, hier, stamelde de arme aanvaard. Het plebisciet zal den 18den October gehouden worden. Uit Calcutta Er heeft weder een botsing plaats gehad tusschen Hindoes en Mohamme danen te Kharagpoer nabij Calcutta. Vijf per sonen werden gedood en 21 zwaar gewond. Uit Brussel Jaspar heeft de opdracht om een kabinet te vormen, aanvaard. Het verdrag met Relgie. Het Belgische departement van buitenland- sche zaken bevestigde gister officieel, dat de onderhandelingen met de Nederlandsche regee ring met het doel, de draagkracht van sommige bepalingen van het. Nederlandsch-Belgisclie ver drag nauwkeurig te omschrijven, tot een volledig accoord tusschen de beide^regeerineen hebben geleid. In deze omstandigheden helet niets meer de indiening van een wetsontwerp tot ratificatie van het 'verdrag. Op dezelfde gelegenheid zal aan het Belgische parlement verzocht worden, zijn goedkeuring te hechten aan een collectief verdrag, dat eerlang te Parijs zal worden onder teekend door gevolmachtigde gedelegeerden van Frankrijk, Engeland, Nederland en België, waarbij de opheffing wordt bekrachtigd van liet Belgische onzijdigheidsstatuut en van de waar- borgverdragen van 1839. St. Canisius-ziekenhuis. Het nieuwe ziekenhuis van de stichting R.K. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen, dat onder de buurtschap St. Anna, op ruimen afstand van de St. Annastraat, aan de Oostzijde van dien weg is gebouwd, is gister door Mgr. Diepen officieel geopend. De totale kosten van het nieuwe ziekenhuis hebben 2.200.000 bedragen. Daarvoor werden wee geldleeningen aangegaan, groot resp. 1.400.000 en 500.000, waarvoor de gemeente Nijmegen de rente en aflossing garandeerde, terwijl door particulieren en instellingen 400.000 aan giften werd bijeengebracht. Leeniug Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam is tegen hedenmiddag in spoedvergadering bijeengeroe pen voor een ieening van 15 millioen gulden. Bezuiniging op het leger Het „Centrum" verneemt uit militaire kader- kringen, dat de Minister van Oorlog eerstdaags voorstellen zal indienen, waarhij aanmerkelijke bezuinigingen op het leger zullen worden ver kregen door reorganisatie. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben, wat de gewone bronnen betreft, in April 42.2 millioen opge leverd, zijnde 4.8 millioen meer dan verleden jar, waarvan ruim 2 millioen aan de stijging bij de invoerrechten te danken was. Sedert 1 Januari bedroeg het accres ruim 14 millioen, waarvan bijkans 8 millioen door vermeerdering van de invoerrechten. De weeldebelasting. In het binnenkort te verschijnen ontwerp- Weeldebelasting wordt voorgesteld de weelde voorwerpen uit het binnenland met 10 pet. en die uit het buitenland met 12 pet. te belasten. neger, die bevend in de kamer kwam geloopen en over zijn geheele lichaam rilde, omdat hij niet anders dacht, dan dat de storm zich nu boven zijn hoofd zou ontlasten. Zonderling ge noeg, bedaarde echter de majoor. Wool, zeide hij, ga naar den stal en zeg aan de grooms, dat ik al hun beenderen zal kapot rame- nassen, als een van hen het durft te wagen, om op bevel van miss Black een paard te zadelen Zij zullen er zich wel voor wachten, als hun heele huid lief is. Ga, breng dit hun aan 't verstand en laat dan het rijtuig voorkomen. Wool haastte zich, om het bevel zijns meesters te volbrengen en onder het stalpersoneel een vreeselijken schrik te verspreiden. Toen keerde hij terug en berichtte den majoor, dat alles voor de afreis gereed was. Waarlijk, ik zou liever zelf thuis blijven, mon- pelde de oude heer in zijn haard, maar het gaat niethare koppigheid moet tot eiken prijs ge fnuikt worden. Eenige oogenblikken daarna zat hij alleen in zijn calèche. De mannelijke en vrouwelijke huis bedienden verdeelden zicli op de twee boeren wagens en de stoet zette zich in beweging. Behalve Capitola waren alleen mistress Codi- inent en Pitapat thuis gebleven de eerste, om dat zij zich onwel gevoelde, de laatste, t.ot haren grooten spijt, omdat zij hare jeugdige meesteres- se moest bedienen. Wordl vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1