KWATKO Verven JE PHOENIX" TeL No. 68015. Stoomen Kasteel „Het Onweersnest" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN. VOLLE-MELK-REEP FEUILLITON. Beter dan Goed-. IME HESTE 49ste Jaargang. Vrijdag|21 Mei 1926 No. 14560 Bureau K'OEMA R'K^Tl 4. |Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnement e"n per 3 maanden f £-70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenti ë]n 15 regels 1.75 elkeJregel|daarboven^35.cent, 3?maal plaatsen wordt 2 maal berekend.Sfpngezonden]! [mededeelingen 75j[ct. per regel. Speciale conditiën voorjjherhaaldelijk adverteeren. Tarieven |worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HoIl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE VOLKENBOND. Het reorganisatie-schema. Motta heeft aan de Zwitsersche regeering rapport uitgebracht over het resultaat der werk zaamheden van de studie-commissie in zake de reorganisatie van den Volkenbondsraad. Motta is optimistisch gestemd. De Zwitsersche regeering zal zich niet tegen de uitbreiding van het aantal niet-permanente zetels verzetten, als de crisis op die wijze kan worden opgelost. DE TOESTAND IN POLEN. De troepen van Posen teruggetrokken. De troepen uit Posen die naar Warschau waren getrokken om de regeering Wito$ te helpen, maar die aldaar te laat aankwamen, zijn gisteren naar Posen teruggekeerd. Het zijn het 15de regiment uhlanen, het 57e en 58e regiment infanterie, voorts artillerie en pantser wagens. De troepen defileerden na hun intocht te Posen voorbij de generaliteit, waarbij zich de generaals Hauser, Halier en Dowbor-Mus- nitzki bevonden. Generaal Hauser richtte het woord tot de troepen en dankte hen omdat zij getrouw aan de grondwet waren gebleven. Over het tegenwoordige regime repte spreker geen woord en de plaatsvervangende aartsbisschop Lukowski deed dit evenmin. Trampczinski, de voorzitter van den Senaat, woonde de plechtig heid bij. De bevolking van Posen nam met vrij groote onverschilligheid kennis van den terugk eer der troepen. In de stad-wapperden slechts weini ge vlaggen. De correspondent van het „Acht Uhr Abendblatt", die getuige van den terugkeer van de troepen is geweest, seint dat ook te 1 osen Pilsudski terrein schijnt te winnen. Uit Warschau Generaal Haller heeft streng arrest gekregen. Er is sprake van om zekere ge zanten terug te roepen. IIET MIJNCONFLICT IN ENGELAND. B a 1 d w i n's voorstel verworpen. De conferentie van de gedelegeerden der mijn werkers heeft de door de regeering voorgestelde oplossing der kolencrisis verworpen. De Engelsche regeering en^de vakvereenigingen. In een gedeelte der pers is er op gezinspeeld, dat de regeering voornemens was, een wet uit te vaardigen, om de macht der vakvereenigingen te beperken in verband met. de jongste algemecne staking. Sir William Joynson Hicks, minister van Binnenl. Zaken, hield heden te Londen een rede, waarin hij de houding der regeering ten opzichte der vakvereenigingen uiteenzette. Hij zeide, dat door de regeering geen poging zou worden ge daan, om de wettige positie en den invloed der vakvereenigingen te vernietigen. ,,Wij wen- schen, dat zij hun nuttige werkzaamheid in het belang der industrieele gemeenschap zullen voortzetten, maar wij zullen zeer zeker niet dulden, dat het land opnieuw zal worden bloot gesteld aan de gevaren eener als de bliksem te voorschijn komende algemeene staking,zooals die welke pas is beproefd. Het is onze plicht, het land te beschermen tegen een herhaling, maar het is evenzeer onze plicht, niet overhaast wetten te maken. Wij moeten zeer nauwkeurig en volledig nagaan, wat kan worden gedaan', eenerzij ds om het land te beschermen en anderzijds om dit zoo danig te doen, dat de wettige werkzaamheden 83) Maar moet het nu juist een spook zijn ge weest bracht de ongeloovige Capitola daar tegen in. Laat de verschijning van die vrouw niet veel gereeder zich langs natuurlijken weg ver klaren Neen, lieve miss, verzekerde de huishoud ster, want het is bewezen, dat sedert den moord op Eugéne Lenoir en het verdwijnen zijner jonge schoone weduwe, geen vrouwelijk wezen ooit den drempel van dat beruchte huis heeft over schreden. Sedert het verdwijnen, zegt gij Kan dan een dame van dien stand hier te lande zoo maar verdwijnen, zonder dat men nazoekingen doet, zonder dat men er zich over bekommert Neen, dat was ook hier niet 't geval, ant woordde mistress Codiment. Men deed naspo- ringen en verkreeg de verzekering, dat mistress hlugéne Lenoir waanzinnig was geworden en zich in een krankzinnigengesticht bevond. Hoe dit ook zij, er zijn lieden genoeg, die beweren, of althans in stilte er van overtuigd zijn, dat men de ongelukkige jonge weduwe uit den weg heeft geruimd. Dat zou verschrikkelijk zijn, mompelde Capitola, die evenmin als mistress Codiment in der vakvereenigingen hierdoor geen nadeel ondervinden." Joynton Hicks voegde er bij „Indien in de toekomst het volk eenige regeering met een al gemeene staking bedreigt, kunnen wij wijzen op 192G, toen de bom barstte en de onmogelijkheid aan het licht trad, dat aan dit land bepaalde voorwaarden worden opgelegd door eenig lichaam of georganiseerde klasse." BELGIE. Het kabinet gevormd. De Broqueville heeft de portefeuille van Na tionale Defensie in het nieuwe Belgische Kabinet aanvaard. De officieele ministerlijst verschilt van de door ons gegevene alleen in zoover, dat de Katholieke afgevaardigde Baels, uit Ostende, Van Dievoet (Landbouw) vervangt. De regeering zal zich Dinsdag aan de Kamer voorstellen. De Koning zal de zitting bijwonen en een beroep op het land doen, met het oog op den financieelen toestand. PORTUGAL. Bloedige botsingen te Lissabon. Bloedige botsingen hebben gisteren op het plein voor het parlementsgebouw plaats gehad. Na een wanordelijke zitting van de Kamer, die het tabaksmonopolie behandelde, moest de pu blieke tribune ontruimd worden. Het publiek werd de straat opgedrongen en geraakte daar in gevecht met de politie. Verscheidene personen werden gewond. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN 1690 9 MAROKKO. Verbitterde strijd. Over het offensief der Fransch-Spaansche troepen in Marokko wordt nog gemeld, dat de troepen gistermiddag over een breedte van 30 Kilometer van 10 tot 12 kilometer waren op gerukt. In den avond te Fez ontvangen berichten be vestigen deze vorderingen. De Riffi boden slechts op den linkervleugel tegenstand. Volgens de „Petit Parisien" is de tegenstand der troepen van Abd-el-Krim tusschen Werga en Nkoer gebroken. Verwacht wordt, dat het offensief zal worden voortgezet. De „Times" meldt uit Parijs Een nader bericht uit Fez meldt, dat de kransche troepen meer dan 7 mijl over een front van 18 mijl naar voren zijn getrokken. De belangrijke hoogten van de jebel, Bu Rokbi (ten Z. van Targoeist) en de Jebel Bu Zineb, welke als verdedigingspunten voor de Riffi dienst deden, zijn genomen. Men trekt op in de richt.ng van Targoeis, waar de hoofdkwartieren van Abd-el-Krim zijn gevestigd, na de verove ring van Ajdir door de Spanjaarden. Fransche vliegtuigen hebben het oprukken der Fransche troepen gesteund. Lil Madrid wordt gemeld Het garnizoen van 1 etoean heeft de aanvallen op de Spaan- sche linies in het gebied van de Beni Madair tusschen I etoean en de Middellandsche Zee af geslagen. Een kolonne komende van Adjir en die, welke van Melilla oprukt, hebben dezen ochtend contact gekregen en vormen een eenheidsfront met de kransche divisie in het Z. ALLERLEI. Uit Washington De Amerikaansche Senaat heeft met 59 tegen 13 stemmen besloten tot de opening eener enquête naar de verkiezingsuit gaven van Senaat-candidaten. Senator Reed (democraat) verklaarde, dat hij meende te weten, dat onlangs in Pennsyl vania de uitgaven van de voorbereidende Senaats verkiezing een bedrag tusschen de 2 en 5 inillioen dollar hadden beloopen. Uit Madrid In de pers wordt een wet af gekondigd, strekkende tot verscherping van de dictatuur in dien zin, dat ieder oogenblik disci plinaire straffen, door den ministerraad te be palen, buiten het kader van de wet, kunnen worden opgelegd. Uit Parijs Naar aanleiding van een aan tal partieele stakingen in een auto-fabriek te Billancourt heeft de directie dezer fabriek be sloten tot een lock-out over te gaan. Hierdoor geraken 25.000 arbeiders zonder werk. Uit Brussel De algemeene raad der Bel gische socialistische partij heeft zich met 63 tegen 11 stemmen en 3 onthoudingen uitgespro ken voor deelneming aan de regeering. Binnenland. Het R. K. Werkliedenverbond. Het R. K. Werklieden verbond, heeft Woens dag te Utrecht zijn eerste jaarlijksche vergade ring gehouden. Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen een reeds eerder gepubliceerd rapport betreffende de jeugdorganisatie. Een rapport over de vrouwenorganisatie, waarover wij al eens eerder iets hebben overgenomen, zal het Verbondsbestuur in overleg met de commis sie nader bezien, om dan te overleggen, wa„ zou kunnen gedaan worden en wat op het terrein der vrouwenorganisatie te bereiken is. Desgelijks zal het Verbondsbestuur een rapport inzake de juridische hulp nader overwegen en terzake voorstellen doen. De vergane loodsschoener. Het Tweede Kamerlid Brautigam heeft den minister van marine a.i. de volgende vragen ge steld lo. Is het juist, dat de loodsschipper W. Zeil maker te Terschelling door den inspecteur van het loodswezen te Harlingen geschorst is, omdat de geschorste aan leden van de Tweede Kamer inlichtingen zou hebben gegeven omtrent het vergaan van den loodsschoener 2o. Is de minister bereid, het recht van amb tenaren, om vrij hun meening omtrent rampen, aan schepen van het loodswezen overkomen, tot uiting te brengen, te beschermen 3o. Is de minister bereid, den inspecteur van 4213 6 de verste verte vermoedde, dat hier sprake was van haar eigen moeder. Ik heb nooit gedacht, voegde zij er bijdat er hier op 't platte land zulne ijselijke dingen kon gebeuren. In groote steden, zooals in New-\ork bijvoorbeeld, daar is het iets anders en ik kan zelf u meer dan één geschie denis vertellen, waarbij u de haren te berge zou den rijzen. Op verzoek van mistress Codiment, er toch een paar van ten beste te geven, verhaalde Capi tola ettelijke bloedige gebeurtenissen, die vol gens haar weten in de laatste jaren in New-York hadden plaats gehad. Zoo werd het elf uur het was nu tijd zich ter ruste te begeven. Is u niet bang, den nacht zoo geheel alleen in uw kamer door te brengen, mistress Codiment? vroeg Capitola. Lieve hemel, beste miss, wat zou mij dat" baten? antwoordde de huishoudster zuchtend. Ik zal op God mijn vertrouwen stellen en mijn angst trachten te overmeesteren. U heeft toch alle deuren en vensters goed gesloten niet waar Welnu, de poorten zijn stevig, een inbraak is dus niet zoo licht mogelijk. Bovendien heb ik Crowler, den bulhond, naar boven gelokt. Het trouwe beest zal voor mijn kamerdeur de wacht houden. Zoo wil ik hopen, zal de nacht zonder gevaar voorbij gaan, ofschoon ik er niet aan denken mag, dat wij, drie weerlooze vrouwen, geheel alleen in dit groote gebouw zijn. Dat is waar, antwoordde Capitola, maar het is niet minder waar, dat, zooals u zelf ze gt er geen gevaar bestaat. Wat mij betreft, ik ben, niet bang, ofschoon ik een verafgelegen kamer bewoon en niemand bij mij heb dan Pitapat, die met haar hazenhart waarachtig niet half zoo veel waard is als Growler. Nadat zij de goede mistress Codiment vriende lijk goeden nacht had gewenscht begaf Capitola zich met Pitapat, die haar bijlichtte, naar haar kamer. XX. Een onaangename verrassing. Ietwat somber gestemd, zoowel ten gevolge der huiveringwekkende vertellingen, waarmede zij bij mistress Codiment zich den tijd had gekort, als door den ongezelligen killen indruk, dien de lange donkere en stille gangen, welke zij moest doorloopen, op haar maakten, kwam Capitola eindelijk op haar kamer. Maardeze bood met haar weelderige, comforabele inrichting en de tallooze voorwerpen van opschik, welke het jonge meisje op alle meubelen had aangebracht, zulk een pret- tigen aanblik, dat Capitola weldra door den in vloed er van al haar frischheid van geest terug kreeg. De steeds opmerkzame Pitapat had een groot vuur in den haard aangelegd en dit wierp zijn vroolijk flikkerend schijnsel op alle voor werpen zoodat alles er recht gezellig en behageli jk uitzag. Onze jonge vriendin overtuigde zich, dat alle deuren en vensters behoorlijk gesloten en de eerste gegrendeld waren vervolgens plaat- het loodswezen te Harlingen zijn inzicht te doen kennen Een nieuwe melkoorlog. De Amsterdammer melkhandel heeft aan den Bond van melkveehouders een brief gericht, waarin wordt meegedeeld, dat het, in verband met den minder gunstigen toestand in den melk handel niet langer mogelijk is, de verplichtingen aangegaan op 5 Mei, na te komen. Gisteren hebben de melkveehouders hierover geconfereerd. Besloten werd een afwachtende houding aan te nemen. Het instituut voor de mtellectueele samenwerking. De Nederlandsche regeering heeft Jhr. Loudon, onzen gezant te Parijs, tot gedelegeerde bij het Instituut voor de intellectueele samenwerking aangewezen. Zonderlinge schorsing. Men meldt uit Grave In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn als raadslid geschorst de heeren B. W. Jacob, wet houder, F. J. J. B. A. Burhorst, wethouder en L. J. A. Genevace en R. M. A. P. Walter wegens levering aan het Burgerlijk Armbestuur. De raad bestaat nu nog slechts uit de heeren J. G. v. Hees, wethouder, J. S. H. Baumann, wethouder en H. v. Vlugt. De bedoeling van het schorsingsbesluit is een definitieve uitspraak te krijgen over het al of niet geoorloofd zijn van leveringen van raads leden aan het burgerlijk armbestuur. Na den watersnood. Aan het bestuur van den Koninklijken Na- tionalen Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" werd door het Smeroefonds te Batavia een negende gift van 20.000 overgemaakt ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp. Stad— en Gewestelijk Nieuws. Blue-band-reclame. De directie van de N.V. v.d. Bergh's fabrieken schrijft ons o.m. Evenals in 1925 zullen in den komenden zomer door ons vacantiereizen worden georganiseerd leerlingen van middelbaar onderwijs bieden wij een reis naar Zwitserland aan, meisjes en jongens uit de hoogste klasse der lagere scholen stellen wij in de gelegenheid een week in de bosschen of aan zee door te brengen. Het heeft in het algemeen, doch wel zeer speci aal in onderwijskringen een uitstekenden in druk gemaakt, dat wij den deelnemers vooraf, noch tijdens de reizen, een enkele contraprestatie voor hetgeen hun werd aangeboden, hebben gevraagd dat de regeling van de reizen voor treffelijk bleek en de verzorging in geen enkel opzicht iets te wenschen heeft overgelaten ten gevolge daarvan kregen wij een aantal sympa thiebetuigingen van personen, wier belangstel ling ons verheugt; omdat deze bewijst, dat wij met deze vacantiereizen voor onze jeugd een goed Werk doen en dat dit algemeen wordt ge waardeerd. Des te meer is het ons een voorrecht U te kunnen mededeelen, dat bekende autoriteiten op onderwijsgebied zich bereid «hebben ver klaard ons met hun voorlichting bij dezen arbeid te steunen en dat deze heeren, dr. C. J. Vinke- steyn, inspecteur der Gymnasia, dr. G. H. Goops, ste zij zich voor den toiletspeigel en begon lang ham haar sieraden af te leggen, terwijl de kleine negerin het bed van haar meesteres in orde bracht de kussens opschudde, en de zware rood-zijden gordijnen, welke de hooge legerstede omgaven, terugsloeg. Zonder het hoofd te moeten omdraaien, voigde Capitola al deze toebereidselen van haar kleine kamenier door den spiegel, waarin zij elke beweging van haar kant, alsmede het geheele ledikant en den achterwand der kamer kon overzien. Daarbij legde zij haar arm banden en ringen af, vervolgens haar horloge, haar kraagje en manchetten, waarna zij begon, zich papillotten te zetten, zooals ze dagelijks ge woon was. Om beter te kunnen zien, boog ze den spiegel een beetje naar voren en keek er weer in Maar wie beschrijft haar ontzetting Onder haar bed bemerkte zij twee fonkelende oogen. die elke harer bewegingen bespiedden. Een koude rilling liep haar door 't lichaam doch ze vermandde zich oogenblikkelijk, en boog den spiegel nog meer naar voren, om des te beter onder haar bed te kunnen zien. Voor zoover ze duidelijk onderscheiden kon, lagen onder het bed twee van top tot teen gewapende bandieten. Daarom was Capitola op 't punt bewusteloos te worden van schrik, doch nog eenmaal verstoutte zij zich en keek in den spiegel. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1