MIJNHARDT's Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, H. J. de Groot, Inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs en A. Rienks, hoofdinspecteur van het»Lager Onderwijs, daartoe in een com missie van Advies zitting te hebben genomen. Nadrukkelijk meenen wij te moeten vaststel len, dat geen bons of iets dergelijks behoeven te worden verzameld. Noodig is alleen de inzen ding van een aanmeldingsformulier, zooals dit in het Blue-B and-tijdschrift voorkomt, volledig ingevuld en van de handteekening van het hoofd der onderwijsinrichting voorzien. Enkele b ij zonderheden. De leerlingen van de hoogste klasse lagere school hebben de keus tusschen Zee of Bosch. Zij die voor een verblijf aan Zee in aanmerking komen, gaan van 1 tot en met 7 Augustus naar Katwijk aan Zee. De deelnemers voor de Bos- schen gaan van 1 tot en met 7 of van 7 tot en met 14 Augustus naar Berg en Dal. De deelnemers aan de Zwitsersche reis gaan van 10 tot en met 17 Augustus naar Fltielen aan het Vierwoudstedenmeer. Zij verzamelen te Rotterdam of Arnhem. Als leiders zullen optreden De heer J. J. C. Starkenbrug, inspecteur van het R.K. Onderwijs en mevrouw Starkenbrug, die zich meer in het bijzonder met de leiding van de R.K. zullen belasten. Verder de heer D. van Staveren, directeur van de Haagsche school bioscoop en mevrouw van Staveren en de heer J. D. van Rees, Reclamechef van de N.V. Van den Bergh's Fabrieken en mevrouw van Rees. De heer Starkenbrug zal zijn zorg ook uit strekken over de kinderen die naar Bosch en Zee gaan en de vacantieverblijven aldaar nu en dan bezoeken. Feest. Men schrijft ons Heerlijk in den morgen en ook tegen den avond is het gezang der vogels in het Sterrebosch. Ge nietend van die liefelijke geluidjes voelt men dat het feest, lentefeest is, in het hout gevierd met jeugdig groen en frissche bloemen. Voor vijftig jaar stapte in het huwelijksbootje een paartje met de beste vooruitzichten. Na een werkzaam leven van vijf en twintig jaren maakte een ongeluk dat den man trof, een einde aan die werkzaamheid en sindsdien is hij, dus eveneens vijf en twintig jaren, bedlegerig en leeft het ge zin van de liefdadigheid. Met Pinksteren wordt de dag van dat vijftig jarig huwelijksleven her dacht. Zal het daar ook feest zijn De bekende Schiedamsche liefdadigheid zal er wel voor zor gen, dat die dag een onvergetelijke wordt voor het gouden paar Th. Borsboom en G. Borsboom- Hoogervorst en het dien dag niet aan belang stelling laten ontbreken, in de woning Laan Ons Genoegen No. 12. De Papaver. Zooals uit een annonce in ons blad blijkt, zal de winkel van De Papaver aan den Korte Dam Zaterdagavond wegens reparatie om 9 uur ge sloten worden. Geveilde en verk. onr. goederen. Notaris Mr. M. Id. C. Poortman. Veiling 21 Mei. I. Een goed onderhouden, hecht en sterk heerenhuis, voorzien van Gas-, Water- en Elec- trische leiding met open gang, bergplaatsen, er ven en grooten tuin, staande en gelegen te Schiedam, aan den Singel no. 78, groot 323 vier kante ellen. Geveild voor 14200. II. Een woonhuis, voorzien van gas- en water leiding, met twee loodsen, erven en tuin, staande en gelegen te Schiedam, aan de Broersvest no. 171, groot 76 vierkante ellen. Geveild voor /2900 Gisteravond ten 6 uur is op de werf van de Scheepsbouw Maatschappij „Nieu we Waterweg" de 39-jarige J. van Rosmalen, wonende Dorpstraat 87 te Rhoon, bij het ram men van een schroefas door een met geweld van een koppeling afspringende moer getroffen tegen het rechter scheenbeen, waardoor dat been brad. Op advies van Dr. de Bruijn is de man naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd. Door de R. E. T r a in is g i s t e re n - avond een hond overreden en gedood. De eige naar is niet bekend. De 3-jarige G. v.d. B. w a s gister morgen in de Heerenstraat spelenderwij s onder een wagen gekropen. Toen de bestu\^der den wagen in beweging zette werd de kleine aangereden. Het kind welks linkerdijbeen eenigs- zins was opgezwollen is onder behandeling van een geneesheer gesteld Bij de politie is aangifte ge daan, dat gisteravond achter hotel Sterrebosch een heorenrijwiel merk „Nederlandsche Kroon" onbeheerd is gevonden. Gemengd Nieuws. Winkelen. Er gaan nu zooveel Fransche franken in het Engelsche pond, dat het voor Londensche dames wel heel verleidelijk moet zijn om te Parijs te gaan winkelen. De Matin deelt mede, dat men aan het verlangen dier dames tegemoet zal komen door op het luchtvaart traject LondenParijs extra-vliegtuigen in te leggen voor menschen uit Londen, die een dagje te Parijs willen doordbrengen en 's avonds weer thuis eten. Deze vliegtuigen vertrekken 's och tends om acht uur uit Londen, zijn kwart over tienen te Parijs, vanwaar zij weer om vijf uur vertrekken. Aankomst te Londen half acht. Op eendjsberg gestooten. Het stoomschip „California" meldt nabij de New- Foundlandbanks in den mist in botsing met een ijsberg te zijn gekomen. Het schip heeft geen schade opgeloopen, daar de stoot onder water van het schip den ijsberg weeën deed spijten. Hoofdpijn-Tabletten 60 et Laxeer-Tabletten 60 et. Zenuw-Tabletten 75 et. Staal-Tabletten. 90 et. Maag-Tabletten 75 et. 1696 9 Bij Apoth. en Drogisten. Spiritus-smokkelaars. In aan vulling van het bericht van gister betreffende de spiritus-smokkelarij nabij Bergen (N.H.) wordt gemeld, dat het Duitsche smokkelschip niet kon worden aangehouden, daar aan het recherche-vaartuig onvoldoende was gebleken, dat inderdaad lossing had plaats gevonden. Het recht voor een recherche-vaartuig tot aanhou ding strekt zich niet verder uit dan het gebied der zeegaten, waar de eerste kantoren van aan gifte zijn gevestigd, zoodat ook van latere aan houding op de Noordzee geen sprake kon zijn. Yan de trap gevallen en gedood De 69-jarige C.v.D. struikelde in zijn woning aan de St. Josepghstraat. te Rotterdam, met het gevolg, dat hij van de trap viel.'Hij brak enkele ribben en liep zware inwendige kneuzingen op. De Geneeskundige Dienst vervoerde hem naar een ziekenhuis, waar hij kort na aamcomst over leed. Brutale diefstal. Gisterochtend om streeks 4 uur heeft een man in de boerderij van K. den Hartog aan den Korten Muiderweg te Weesp een bedrag van 700 gestolen. De man bedreigde de boerin met de woorden geld of je leven. De mannen uit het gezin waren op het land de koeien aan het melken. Verdronken. W. B. N. uit Lisse is eer gisteravond nabij de Warmonderbrug onder Oegstgeest te water geraakt en verdronken. Inbraak. Bij de inbraak is in het post kantoor te Meerssen, gisterochtend vermeld, is, naar de Limb. Koer. bericht voor 4417.44| aan postzegels gestolen. Het kantoor lag vol stukgescheurede brieven en opengemaakte pakketten. Niet den man maar wel zijn geld. De vrouw van den groentehandelaar S. te Groningen is er met haar minnaar, een ker misreiziger, vandoor gegaan, met medeneming van een geldkistje met 2000, toebehoorende aan haar man en diens compagnon. Kostbare onoplettendheid. De graanhandelaar C.B. te Rotterdam heeft aan gifte gedaan, dat hij Maandagavond in een com partiment 2de klasse van den trein, die om 7 u. 33 min. aan het Beursstation alhier aankomt, een actetaseh met f 1700 heeft laten liggen. Wederspannigheid. Woensdag avond waren enkele opgeschoten jongens bezig met het gooien van steenen naar den achterkant van de huizen van den Hofdijk te Rotterdam. De knapen zaten op een afdakje in de Blommer- dijkschestraat. Twee agenten gelastten de jon gens mët hun baldadigheden op te houden. De belhamel werd van het afdakje gehaald, om mee genomen te worden. Een van de omstanders bemoeide zich met het geval, liep een agent on derste boven en gaf den tweeden een vuistslag tegen den kin, waarna hij er vandoor ging. De agenten achtervolgden den aanvaller, die een pand aan de Blommerdijkschestraat binnen vluchtte. Toen de agenten hem hier wilden arresteeren, werd hij door de bewoners ontzet. Tenslotte is het toch gelukt hem te pakken be krijgen. Er is proces-verbaal tegen hem opge maakt. Groote brand te Oostzaan. Te Oostzaan heeft gistermiddag ruim 1 uur een groote uitslaande brand gewoed, waardoor het grootste winkelpand van Oostzaan en het post kantoor een prooi van de vlammen zijn gewor den. De brand is ontstaan in de achterkamer van den manufacturier IT. Mooy, waarschijnlijk tengevolge van een gaslekkage. De brand greep buitengewoon snel om zich heen. Toen de Oost- zaansche brandweer aankwam, viel aan redden niet meer te denken, en zij mocht er ook niet in slagen, het postkantoor voor brand te vrijwaren. De directeur van het postkantoor heeft nog getracht, eenige boeken en andere bescheiden uit het kantoor te redden, doch door de vlammen kon hij dit plan niet voldoeren. De geldswaar dige stukken waren juist om 1 uur naar het postkantoor te Zaandam gegaan. De brandweer werd later geassisteerd door de Zaandamsche vrijwillige brandweer. Op het terrein waren aanwezig de burgemeester van Oostzaan, de directeur van het postkantoor van Zaandam en de heer Stam, commandant van de brandweer in Zaandam. Nader meldt men, dat de oorzaak vermoedelijk te zoeken is in een gasontploffing ten gevolge van een verborgen lek in de leiding. V r e e s e lij k. Gistermiddag is de 10-jarige,. M.L. uit de Cronjestraat op den Breeden Hille- dijk te Rotterdam bij het spelen, met een voet bekneld geraakt tusschen de spoorrails, juist toen van de zijde van den Parallelweg een ran- geertrein aankwam. Voor den trein uit liepen twee rangeerders. Deze zagen den jongen wel, maar dachten, dat hij voor de grap zoo was gaan staan, zooals zoo dikwijls gebeurt. Pas op het laatste oogenblik bleek dat de jongen inderdaad niet meer weg kon. Toen was het evenwel al te laat om de trein nog tijdig te doen stoppenen een van de wagons de trein werd geduwd ging over de beenen van den jongen. Het lin kerbeen was verbrijzeld, het rechter zeer ernstig gewond. In hoogst ernstigen toestand is de jongen per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij is overleden. Door zijn eigen zoon bestolen. De 26-jarige zoon van den bode van de Leid- sche Bouwvereeniging J.K., bij wien een bedrag van 700 is gestolen, is door de politie te Leiden als verdacht van diefstal opgesloten. Een t r a g i s c h e w o r s t e 1 i n g in de roofdierenkuil. Een vreeselijk drama heeft zich Woensdagmiddag afgespeeld in de beroemde berenkuil te Bern. Een 16-jarig jongmensch, Adam genaamd, fietste, zoo wordt aan de „Daily Mail" geseind, den heuvel af, die naar de kuil leidt, verloor plotseling de controle over zijn rijwiel en vloog met een geweldigen vaart tegen het hek, rond de kuil. Hij botste daar tegen een 10-jarig jongetje, Ellenberger, beiden maakten een dui keling over het hek en stortten in de kuil, mid den tusschen de beren. De bewaker trachtte onmiddellijk de dieren met staven naar hun hok te drijven, maar twee beren, Hansi en Joggi, lieten zich niet wegjagen van Ellenberger, die bij den val vrij ernstig ge wond was en flink bloedde. Stratemakers, die buiten aan het werk waren, wierpen zware stenen naar de beren, maar zonder resultaat. De bewaker kwam terug met een spies en wist Joggi te verdrijven, maar Han si liet zijn prooi niet los en sleurde het jongetje zijn hok in. De bewaker volgde het dier, ranselde het op den kop en wist het krijtende kind uit Hansi's klauwen te rukken. Met Ellenberger in zijn eenen arm slaagde de man er in, al worstelend met den beer, den uitgang te bereiken, maar daar werd hij weer aangevallen door een an deren beer, die was ontsnapten alleen met in spanning van al zijn krachten kon hij zich een doortocht banen. Intusschen was Adam met behulp van touwen uit de kuil gehaald. Bij de eerste poging brak het touw en viel de jongen weer tusschen de beren, maar nogmaals werd een touw naar be neden geslingerd en kon hij zich naar boven werken voor de dieren hem bereikten. Ellenberger werd naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij echter spoedig aan de zware verwondingen overleed. In de lucht gevlogen. In het op 4 K.M. van Wertheim a/d. Main gelegen plaatsje Hassloch heeft gister een ontzettende ontplof fing in een kruitfabriek plaats gehad, waardoor de geheel fabriek is verwoest. In de fabriek werkten 90 arbeiders, doch het aantal bij de ramp om het leven gekomen slacht offers staat nog niet vast. Tot dusverre zijn echter reeds 20 lijken geborgen, terwijl 31 ge wonden naar het ziekenhuis te Wertheim zijn overgebracht. Drie hunner zijn inmiddels reeds overleden. De bergingswerkzaamheden zijn in hooge mate bezwaarlijk, daar voortdurend groot ge vaar voor verdere ontploffingen bestaat. Door den geweldigen luchtdruk is niet alleen te Hassloch, maar ook in de omliggende plaat sen een groot aantal vensterruiten verbrijzeld. Zelfs in het op 4 K.M. gelegen afstand Wertheim is een aantal ruiten gesprongen. De in de negentiger jaren opgerichte kruit fabriek behoorde tot het concern der „Pfalzi- sche Pulverfabriken." Er werden patronen en rookeloos kruit vervaardigd. De ontploffing had plaats, toen in alle ge bouwen der fabriek het bedrijf in vollen gang was. De explosie is te wijten aan zelfontbranding van het kruit in een der localiteiten. Na deze eerste ontploffing vond een groot aantal ver dere explosies plaats, welker uitwerking cata- strophaal was. De geheele fabriek werd als het ware van den aardbodem weggevaagd. Op de plaats, waar zij heeft gestaan, werd een reusachtig trechter vormig gat van eenige meters diepte in den bodem geslagen. Werktuigen en machinedeelen werden door de lucht geslingerd en kwamen verscheidene kilometers ver neer. De slag der ontploffing was zóó hevig, dat hij in een groot deel van het Rijnland werd gehoord Van alle zijden snelden ten spoedigste brand weerlieden en reddingsmarschappen toe, maar de meesten waagden het niet, de bergingswerk- zaatnheden aan te vangen, wegens het groote, daaraan verbonden gevaar, daar de puinhoopen der fabriek in lichtelaaie stonden. Ten slotte vatten echter eenige onverschrok ken brandweerlieden moed en werden de slacht offers zooveel mogelijk van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Weer een vliegtuig in België neergestort. Gistermiddag is het vlieg tuig, dat iederen dag meteorologische waarne mingen doet, boven het observatorium van Ukkel neergestort. De vliegmachien kwam in den tuin van het observatorium terecht. De twee inzittenden werden met ernstige verwondin gen opgenomen en zijn daarna bijna onmiddellijk overleden. Scheepsongeval in Rusland. Bij Petrowski is een boot, waarop zich 50 personen bevonden, op de Soelak-rivier gezonken. Meer dan 20 personen verdronken. De overigen werden met moeite gered. Een ij s v o g e 1. De „Aftenposten" heeft een bericht van Spitsbergen ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat luitenant Byrd, die onlangs over de pool gevlogen is met de leden van zijn expeditie Donderdag van Kingsbay naar Londen zal vertrekken. In het bericht wordt voorts gezegd, dat Byrd, naar vernomen wordt, het voornemen heeft, zoo spoedig mogelijk een nieuwe expeditie voor een vlucht over de Zuid pool te organiseeren. Tragisch vliegerbezoek. De Bel gische sergeant-vlieger Deleu had eenige dagen geleden aan zijn zuster, die te Duffel woont, beloofd, bij zijn eerstvolgenden vliegtocht boven haar woning te cirkelen. Gisteren steeg hij te Nij- vel op, maar toen hij boven de woning van zijn zuster vloog en de zuster zijn verrichtingen volg de, stortte de machine eensklaps neer. De vlie ger is gedood en de machine geheel vernield. Amerikaanse h. Te Carson City zullen indien er niets onvoorziens gebeurt, morgen twee moordenaars worden ter dood gebracht door hen op te sluiten in een luchtdichte ruimte die ge vuld is met een gas dat den dood teweegbrengt. Telegrammen. DE STRIJD IN MAROKKO. TANGER, 21 Mei (draadloos) Drie machtige Mohammedaansche religieuze leiders uit de Fransch-Marokkaansche zóne zijn naar Kairo vertrokken, waar zij in de Panislamitische con ferentie de onafhankelijke Moham.- Marokkaan- sche republiek zullen bepleiten. Krim was even eens van plan vertegenwoordigers naar Kairo te zenden, doch hij heeft geschreven, dat hij thans zijn leiders niet missen kan. De Riffijnen hebben een nieuw wapen n.l. zelfgemaakte handgrana ten. Hiermede zijn 120 inwoners van Benrabouh gedood, toen zij er een inval deden. Het geheele Saouar-gebied is in wanorde. Het totaal aantal dooden bedraagt c.a. 700. DREIGENDE STAKING. LUXEMBURG,.21 Mei (draadloos) De Lu- xemburgsche vakvereenigingen hebben besloten tegen Woensdag a.s. de alg. werkstaking te proclameeren, indien voor dien tijd de looneischen niet zijn ingewillig. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matige O. tot N.O. wind licht tot half bewolktdroog weer zelfde temperatuur. Mislukte inbraak. Men meldt ons uit Tilburg Gisteravond hoor de de caféhouder Adams gestommel op de boven de gelagkamer gelegen slaapkamer. Hij ging naar boven en bemerkte daar een inbreker, die hem een hand vol peper in het gelaat wierp. De kastelein wist echter den inbreker te grijpen en kon hem met behulp van een bediende overmees teren. Het bleek te zijn H.H. uit Keulen. Op hem werd een ploertendooder gevonden. Met 2 medeplichtigen was hij uit Duitschland ge komen. Een van deze hield den kastelein aan de praat, de andere wachtte buiten. Intusschen klom A.H. langs een laddertje naar boven. Tijdens de worstelling zijn de metgezellen van TI. gevlucht. Zij zijn nog niet opgespoord. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 20 Mei. 21 Mei. Londen 12.09 V8 12 107. Berlijn -59 20 59 217, - 7.42V, 7 667, - 7 411/2 - 7 967, Zwitserland - 48 08 48 12 - 2.486/g - 2.48 s/4 Weenen - 35 20 -35 20 Kopenhagen - 65.22V, 65 227, 66 57 66647, 53 80 - 53.90 - 35.827, 35 87 Milaan 9 60 -9.917, Kerknieuws. Iloogecrw. pater Leo Kierkels. Woensdagavond is de Hoogeerw. pater Leo Kierkels, Generaal van de Congregatie der Pas- sionisten en Nederlander van geboorte te Mook in het klooster „Mater Dolorosa" gearriveerd. Zijn Hoogeerw. zal het kapittel der Nederlan- sche Ordesprovincie, dat 20 Mei wordt geopend, voorzitten. Z. Hoogeerw. denkt ongeveer acht dagen in Nederland te vertoeven. Nederl. Episcopaat. Maandag 31 Mei en Dinsdag 1 Juni, zullen de Nederlandsche Bisschoppen in vergadering bijeenkomen te Roermond. Rechtzaken. Faillissementen. Uitgesproken D. Berger, caféhouder, wo nende alhier, Klein Groenedal 7, Rechter-com- missarismr. S. G. Canescuratormr. F. Bordewijk, alhier. G. Springer, glasblazer, wonende alhier, Buitenhavenweg 122/25, rechter-coinmissaris mr. S. G. Canes curator mr. W. A. Hoek, alhier. Geëindigd IT. Siegers, horlogier, alhier. SPORT. 2e Pinksterdag speelt de Sch. Voetbalvereen. R.C.S. een vriendsch. wedstrijd tegen een A.D.O.combinatie uit den Haag om 2 uur terrein Zwaluwen, achter de boschwach ters woning. Burgerlijke Stand. Geboren: Mei 19 Adriana d.v. J. Overgoor en P. Burger, Broersveld. Ondertrouwd: Mei 20. J. H. Heyns- broek 24 j. en G. J. M. v.d. Tuyn 24 j. J. Muis 27 j. en TI. v.d. Wildenberg 24 j. J. van Diest 28 j. en J. M. Bras 24 j. L. Schippers 21 j. en W. H. P. M. Bart 20 j. J. v.d. Touw 30 j. en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2