""feuilleton. OMGRLMDWOOR SCHiEOAM OMSTREKEN. Goede geluiden. Easteel „Het Onweersnest" 49ste Jaargang. Dinsdag 1 Juni 1926 No. 14568 Bureau KjlFE M A RJK|T 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A b*o nnemeit e*n per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per ^kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenti ë|n 15 regels 1.75 elke regel daarboven! 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden óp aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange gelieele invaliditeitt 2U0 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van een hand, voet oï oog 200 bij dood f 200 bij verlies van een ^^erz^eringwwd^ewaarborgd^doo^leN^io]JLAJl^enEVCTZ^an^S^iedam Het bestuur van de R.K. Propaganda-club van de Frankenlandsche parochie, heeft zich tot haar leden gericht met eengeschriftje,waarin zij haar plannen voor een nieuwe campagne ont vouwt en tevens de lijnen uitstippelt, waarlangs R.K. propaganda gevoerd zal moeten worden. Behalve het voornemen tot deze nieuwe actie, wat waard is, ten voorbeeld gesteld te worden, is de beginselontvouwing zoo scherp, verraadt zij zooveel inzicht, dat we ons verplicht gevoelen het geschriftje, onverkort, onder de oogen van onze lezers te brengen. Wanneer ieder het geschre\ene op zich laat inwerken, zal het nut niet uitblijven. HERLEVIN G. Ilct bestuur van de Frankenlandsche propa- gandaclub acht zich verplicht, door middel van een blaadje een enkel woord tot de clubleden te richten. De tijd is er niet geschikt voor, een ver gadering te beleggen en daarom is\dit middel uitgedacht. Want er moet iets gebeuren. Al te lang reeds slaapt onze club. Geheel de winter is in ledigheid doorgebracht. Als het zoo zou doorgaan, dan zou onze mooie Katholieke pro paganda doodloopen. En dat moet voorkomen worden Daarom, vrienden, al is het dan geen gespro ken, dan toch een geschreven woord. Een woord Van opwekking; een woord van aanmoediging, om zich paraat te houden voor de plannen, die de propgandaclub wil verwerkelijken en die daarom bij deze u bekend gemaakt worden. Wij wilden niet wachten, tot de winter weer daar is en het vergaderingsseizoen weer geopend wordt die tijd is nog te ver. Men zou kunnen meenen, dat de club reeds gestorven was. Neen, we willen een nieuw leven, een leven vanRoomsch enthousiasme, een leven van onverzettelijke Roomsche propaganda. Hieronder worden u in enkele artikeltjes de groote plannen uitgestippeld, die wij met her leefden moed, met hernieuwde liefde willen gaan uitwerken. De gedetailleerde uitwerking dezer plannen zal eerst in den komenden winter kunnen ge schieden, maar het bestuur wil actief zijn, ook in dezen zomer, om de noodzakelijke voorbe reidingen te treffen, opdat wij bij den aanvang het winterseizoen terstond met alle krachten kunnen beginnen. HET KRUIS IN TOP. Een eerste teeken van herleving, een waar borg voor blijvende actie zal zijn, dat in onze club meer dan voorheen het Kruis in top wordt geheschen Wij willen ons program vergrooten, ons terrein verbreeden, onze actie veredelen, doordat wij in 't vervolg ook op godsdienstig terrein werkzaam willen zijn. Onze tijd roept om leeken-apostelen, onze Bisschop heeft in den aanvang van dit jaar als met een bazuinstoot zijn roep door het diocees doen klinken, zijn roep om mannen en vrouwen, die het priesterwerk willen schragen. Aan ons het antwoord. Waar de priester niet komen kan, zullen wij verschijnen waar het priesterwoord niet gehoord wordt, zullen wij onze stem doen klinken waar het noodig en nuttig is, willen wij den weg voor den priester bereiden. Er is tegenover het Roomsche geloof zooveel Vooroordeel, dat niet door den priester, maar wel door den leek uit den weg kan worden ge ruimd. Er zijn er, die voor den priester het hart 91) Met schaamte onderdrukte hij de gevoelens in zijn hart en legde zich het zwijgen op, wanneer 't hart hem tot spreken wou dwingen. Clara had reeds lang gezien, welke gevoelens haar vriend voor haar koesterde, en achtte hem om zijn terughoudendheid nog hooger. Met vertrouwen zag ze de toekomst in en vergenoegde zich met het zalige bewustzijn, bemind te worden. Op zekeren dag kwam Traverse in het kabinet Van dokter Day. Traverse wilde zich in Staunton vestigen, zoodoende was hij niet ver van Willow Heights en kon hij zijn ledige uren in den familie kring doorbrengen. Dokter Day hoorde den jongen man aan, zon der hem in de rede te vallen,terwijl zijn welwillen de blik op hem rustte, tot Traverse geëindigd had. Beste vriend, zei hij daarna, je vertrouwt znijniet waar. Je wilt mijn inzichten vernemen en daarom kan ik openhartig tot u spreken. Ik zou je ten zeerste afraden je in Staunton te vesti gen. En waarom dan, beste dokter Wijl nog niemand profeet in zijn eigen land geworden is. Ik begrijp u, hernam Traverse blozend de gesloten houden, maar voor den leek zich willen uitspreken. In het kortwaar er zich gelegenheid voordoet tot leeken-actie in het apostolaat, zal men onze club in den vervolge bereid moeten vinden. De eerste uiting van onze apostolische actie zal zijn de exploitatie van één of meer boeken rekjes in R.K. publieke gebouwen, welke boven al apologetische lectuur zullen bevatten. Maar, willen we godsdienstig nut voor anderen afwerpen, dan zal allereerst de godsdienstige kern in eigen hart moeten worden versterkt. Daarom zal de actie der club onder eigen leden zich ook meer gaan richten op godsdienstige her leving in eigen hart. En daarom kan wel reeds worden medegedeeld, dat het bestuursplan is, de wint.ercampagne met n g e e s t e 1 ij k e oefening te openen. Daarom zal het bestuur in de toekomst er zich ernstig op toeleg gen, den leden strijdvaardige, apologeti sche kennis bij te brengen. Slot vohjl) Buitenlandseh Nieuws. POLEN. De presidentsverkiezing. Maarschalk Pilsoedski heeft verklaard, zijn benoeming niet te kunnen aannemen. Zijn be sluit is onherroepelijk. In zijn plaats heeft hij de verkiezing aanbevolen van Marjan Zdziedzow- ski uit Wilna of prof.Ignac Moscicki uitLemberg. In verband met de weigering van Pilsoedski zal de Nationale Vergadering heden opnieuw bij eenkomen tot verkiezing van een ander. Pilsoedski kreeg bij stemming in de Nationale Vergadering 292 stemmen, Blinski 193, terwijl 61 afgevaardigden, zich van stemming onthiel den. Pilsoedski heeft du» de absolute meerder heid verkregen. Waarom Pilsoedski weigerde. Maarschalk Pilsoedski heeft geweigerd, zijn verkiezing tot president der Poolsche republiek te aanvaarden, omat zi. in den uitslag der stem ming niet voldoende tot uiting is gekomen de wil tot een politieke reorganisatie, waarvan hij de aanvaarding zijner verkiezing afhankelijk had gesteld. PORTUGAL. Gabecada minister-preside nt. Cabecada heeft het premierschap en de porte feuille van Binnenlandsche Zaken aanvaard. Mogelijk komt generaal Gomez Costa heden met zijn divisie te Lissabon en wordt hij minister van Oorlog, terwijl kapitein Filomeno Camero vermoedelijk den post van minister van Marine zal bezetten. MAROKKO. Naar den vrede. De onderwerpingen gaan aan het geheele front voort. Een Havas-telegram meldt, dat de resident- generaal Steeg van alle stammen der Beni- Zeroeal onderwerpingen heeft aanvaard. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de broeder van Abd-el-Krim zich tegelijk met Azerkane en Cheddu, die bij de vredesonder handelingen te Oedjda tot de onderhandelaars behoorden, onderworpen hebben, evenals ver scheidene anderen van Krim's aanhangers. Neergeschoten. Eenige dagen geleden werd een Marokkaan menschen hier kenden mij nog als kleine jongen en zoodoende zullen ze geen vertrouwen in mij hebben. Zoo is het, mijn zoon, en ik blijf u borg, dat ge in Stauton geen geluk zult hebben. Maar waar zou ik dan heen vroeg Tra verse. -Dat zal ik je zeggen, mijn lieve vriend. Ge moet u naar het Westen wenden. Naar het Westen Zou ik mij ne moeder verlaten en van u scheidenHep Traverse verschrikt. En van Clara. voegde dokter Day er lachend bij. Ja, mijn zoon, je moet naar 't Wes ten, moet van je moeder, van mij en van Clara scheiden, om daar uw geluk te zoeken. We zijn reeds eenmaal gescheiden geweest, waarom zou den we dit nogmaals niet kunnen 't is immers voor uw welzijn. Toen wisten we allen, dat ik na verloop van een bepaalden tijd zou terugkeeren, terwijl dit nu niet het geval is. Toch niet, hernam dokter Day. Indien ge u in een dier welvarende steden een drukke prak tijk hebt verworven, kun je altijd terugkeeren om diegenen te halen, die je dierbaar zijn en ze mee naar je nieuwe woonplaats te voeren. Ik meen namelijk, dat we elkaar goed begrijpen, voegde hij er lachend bij, je goede moeder Traverse begreep wat dokter Day wilde en dit was genoeg om zijn afkeer van het Westen te overwinnen. door de Spaansche wachtposten neergeschoten, terwijl hij trachtte binnen de Spaansche linies te komen. Naar thans is vastgesteld, betrof het hier den gewezen minister van Oorlog van Abd-el- Krim Krim door Spanje o p g e i s c h t.. Abd-el-Krim is eergister te Taza aangekomen. De Spanjaarden eischen Krim op, omdat er 18 gevangen officieren vermist worden en hij vóór Frankkijk tegen Spanje heeft gevochten. Naar verluidt, bevinden zich de Spaansche gevangenen in een deerniswekkenden toestand en beklagen zij zich bitter over de ondervonden behandeling, terwijl zij beweren, dat de Fran- sche gevangenen beter werden behandeld. EGYPTE. Kritieke situatie. De toestand in Egypte heeft zich in den loop der laatste dagen belangrijk ontwikkeld. Na zijn bezoek aan den secretaris voor Oos- tersche zaken, heeft Zagloel heden een bezoek gebracht aan George Lloyd, den Britschen Hoogen Commissaris van Egypte. Op het oogenblik dat dit telegram wordt afgezonden, is van het resultaat dezer laatste conferentie nog niets bekend. Zij zal echter ongetwijfeld van groote beteekenis zijn voor de politieke situatie, die, naar algemeen erkend wordt, het meest kritieke punt sedert vele jaren heeft bereikt. Het onderhoud van Zagloel met lord Lloyd heeft zeer lang geduurd en hoewel geen offi cieel communiqué is uitgegeven, is het bekend, dat de oplossing van de situatie zeer moeilijk is. Het feit, dat Zagloel zelf een kabinet wenscht te vormen heeft de situatie zeer gecompliceerd. RUSLAND EN CHINA. Moskou hoopt op 'n accoord. Uit Moskou wordt bericht, dat Tsjang Tso- lin een deputatie heeft gezonden, ten einde den Sovjet-agent Serebriakof te verwelkomen, die na zijn onderhandelingen met de Japansche regeering te Moekden is aangekomen. De Chineesch-Russische conferentie te Moek den is begonnen en Serebriakof heeft de hoop uitgedrukt, met Tsjang-Tso-lin binnen 14 dagen tot overeenstemming te komen. De onderhande lingen betreffen alle hangende geschillen in zake den Chineesehen Ooster-spoorweg en de politieke kwesties die daar mede in verband staan. SYRIË. Nog.geen rust. Er loopen geruchten, dat de .Fransche Hooge Commissaris in Syrië de Jou ven el, naar Parijs is vertrokken op speciaal verzoek van Briand. Eveneens wordt beweerd, dat de militaire com mandant in Syrië het in hooge mate oneens is met den Hoogen Commissaris, waarbij de eerste beweert, dat de Hooge Commissaris de militaire operaties bemoeilijkt door zijn politieke actie. Als bewijs daarvan wordt aangevoerd de her nieuwing van de opstandige activiteit in Ghita, Baalbeck, Akkar en Nebk. Gemeld wordt, dat een aantal militaire georganiseerde rebellen, die gebruik maakten van een mitrailleur, een aan val hebben gedaan op Nebk, doch ten slotte ge dwongen werden terug te trekken. MEXICO. De haat die blind maakt. Alle weldenkende menschen veroordeelen het Stuur mij aan 't einde der wereld, riep hij met vuur, ik zal er heen gaan Ge kunt het niet anders, dan goed met me meenen. Ik ver trouw u dus en ga naar het Westen, wijl gij mij voorspelt, dat ik daar geluk zal vinden. Flink zoo, beste Traverse. Had ik een zoon ik zou hem denzelfden raad geven. Je gaat 't, eerst naar St. Louis, waarvoor ik u brieven van aanbeveling zal geven. Van daar kunt ge informeeren, in welke streek gij de meeste kans van slagen zult hebben. Traverse was 't geheel met zijn weldoener eens, dankte hem voor den welgemeenden raad en be gaf zich dan naar zijn moeder, om haar het plan mee te deelen. Hij vreesde, dat zij erg bedroefd zou wezen, doch tot verrassing hoorde ze zijn mededeeling heel kalm aan. Dokter Day had haar reeds heel lang hierop voorbereid, zei ze, en in haar de overtuiging gevestigd, dat een jong arts niet vooruit komt op plaatsen als Staunton, Richmond of Washington, waar zooveel aan kwakzalverij gedaan wordt. Je moet een standplaats zoeken, waar men kennis waardeert en omdat onze verstandige en ervaren vriend je aanraadt naar het Westen te gaan, zou 't ondankbaar van ons zijn, dien raad niet op te volgen. Je kunt ons elke maand schrij ven en je weet ook, dat ik dadelijk bereid ben te komen, wanneer ge een beste plaats hebt. Traverse omarmde zijn moeder, die hem zulk een schoon voorbeeld van vastberadenheid gaf. Het ware een schande, sprak hij tot zich barbaarsche drijven der Mexicaansche Regeering die, ten gunste van een revolutionaire minder heid, den godsdienst in een zuiver katholiek land met de middelen van het ruwste geweld zoekt uit te roeien. Zelfs liberale bladen brand merken de gestes van den heer Calles c.s. als een onduldbare vrijheidsberooving. Des te pijnlijker^ doet liet aan, dat het protestantsche geestelijken geeft, voornamelijk onder de methodisten in de Ver. Staten, die altijd weer opnieuw verklaren, dat in Mexico absolute vrijheid van godsdienst bestaat en dat de berichten over kerkvervolging zonder grond zijn. Den 27sten April publiceerden 17 niet-katholieke Amerikaansche predikanten (waaronder 1 joodschen rabbijn) een bericht over hunne ervaringen in Mexico). Zij waren er zelf naar toe gereisd om den toestand daarin oogenschouw te nemen. Hun leider, de heer Franc Fox, verklaart, dat Calles hun opnieuw de verzekermg gegeven heeft een vrij he.dlievend man te zijn, en dat zij zelve de ervaring hadden opgedaan, dat in Mexico niemand wegens zijn geloof vervolgd werd, mits men tenminste niet in strijd handelt met de wetten des lands. Dat mag inderdaad juist zijn, maar wanneer die wet ten er nu eenmaal op gespitst zijn de godsdien- vrijheid te knevelen en den katholieken de bil- lijkste rechten ontnemen, wanneer ze op een even ongehoorde als onduldbare wijze elke uit- ting van katholiek leven in de school, in de pers, in de vereeniging en in de politiek met geweld onderdrukt, daar demonstreert zich de verkla ring der protestantsche geestelijken als een ab solute zinledigheid, waarachter zich de blinde haat verbergt tegen alles wat katholiek is. Maar hierin hebben die heeren in elk geval gelijk, dat de protestantsche gemeenten door de Mexicaan sche machthebbers met rust gelaten worden en zelfs ijverig beschermd fvorden. Want president Calles heeft de protestantsche propagandaver- eeniging Y.M.C.A. (Young Men's Christian As sociation) uit de openbare kas een ondersteuning van 1000.000 Dollar laten toekomen. En zoo juist komt het bericht, dat de Bisschop Manriquez y Zarate van Huejutla in de gevange nis geworpen werd, omdat hij in een herderlij- kan brief de aan den godsdienst vijandig zijnde wetten der heerschende partij aan critiek onder worpen had. Hetgeen intusschen de waarheid van den heer Frank Fox staaftDe bisschop heeft zich immers tegen de wet verzet en verandering daarvan durven voorstellen ALLERLEI. Uit Weenen. Lieden eindigt in Oostenrijk de financieele controle van den Volkenbond en daarmede de bevoegdheid van mr. Zimmerman als commissaris-generaal van den Volkenbond. Op 20 Juli zal de heer Zimmerman zich naar de Vereerigde Staten inschepen, waar hij gerui- men tijd zal vertoeven, zulks op verzoek van verschillende instituten, die hem hebben ver zocht, lezingen te houden. Binnenland. liet koninklijk bezoek te A'dam. Gisternamiddag heeft de Koningin eerst Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en daarna, .met den prins den gemeenteraad van Amsterdam ontvangen. Op drie leden na waren alle burgerlijke raadsleden aanwezig. De opleiding van Matrozen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Snoeck Ilenkemans zelf, indien ik mij als man zwakker toonde dan zij. Weg dus met de tranen, die mij nu reeds in de oogen willen komen, als ik aan 't afscheid denk. Aan 't afscheid van wie fluisterde zacht jes een stem in zijn hart. Hij moest bekennen, dat zijn moeder 't niet was, van wie hem 't scheiden 't hardst zou vallen. Haar verlaten, riep hij, tb en hij nog laat in de kamer heen en weer wandelde, van haar scheiden, zonder haar te mogen zeggen, dat ik haar beminhoe vreeselijk hard*zal mij dat vallen Den volgenden dag werden de eerste toebereid selen voor het vertrek van den jongen dokter gemaakt, dat binnen veertien dagen zou plaats hebben. Welk een hevige strijd had Traverse te voeren. Hoe gaarne had hij zich aan haar voeten gewor pen en zijn van liefde blakend hart "voor raar uitgestort. Hoe snel vlogen die dagen voor die hem nog van het afscheid scheidden. Maar ook Clara leed. In weerwil van de moeite, die zij zich gaf, om minstens haar Ulfc°rl9k®* schijn van opgeruimdheid te beware - haar harteleed voortdurend^ duidebjker. zooda Papa haar plaagde met die droe ge Den derden dag voor 't vertrek verzocht dokter Day den jongen arts op zijn kamer hij had nog iets met hem te bespreken. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1