MIJNHARDT'S Ie. Zijn de geruchten juist, dat de minister een ingrijpende verandering overweegt ten op zichte van de thans te Gorinchem gevestigde opleiding van matrozen 2e. Bij bevestigende beantwoording van de eerste vraag, is de minister bereid de voorbe reiding van zoodanig plan op te schorten tot na de behandeling van de aangekondigde supple- toire begrooting van hoofdstuk VI heeft de minister van marine a.i. geantwoord Wat betreft vraag 1 Door mij wordt inder daad overwogen, de te Gorinchem gevestigde opleiding van matrozen over te brengen naar Vlissingen. Wat betreft vraag 2 Deze vraag wordt door mij bevestigend beantwoord. Koninklijk Nationaal Steuncomité. De uitvoerende commissie van het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft van de Koningin bericht ontvangen, dat H. M. thans het comité als opgeheven verklaart. Mr. Max van Dam. Te Breda is overleden mr. Max van Dam, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, die 19 jaar als R. K. Statenlid zitting had. De overledene, een der oudste advocaten van Nederland, promoveerde 19 Jan. 1870 te Leiden. De heer Van Dam is, behalve lid van Gedepu teerde Staten, deken der orde van advocaten geweest in het arrondissement Breda, terwijl hij voorts zitting had in het bestuur van ver schillende vereenigingen op sociaal en kerkelijk gebied. De loodssehoener van Terschelling. Men meldt ons, dat van particuliere zijde pogingen in het werk gesteld worden, alsnog een onderzoek te doen instellen naar het wrak van den in de maand November van het vorige jaar verganen loodssehoener van Terschelling. Zij, die dit onderzoek willen organiseeren, zijn ervan overtuigd, in tegenstelling met de hoofd inspectie voor de scheepvaart in Den Haag, dat de ramp wel op de kust heeft plaats gehad en dus valt onder art. /O van de Schepenwet, ingevolge welk artikel de ramp door de hoofd inspectie bij den Raad voor de Scheepvaart voor een onderzoek aanhangig had moeten worden gemaakt. Zij zijn verder van meening, dat het door de marine ingestelde onderzoek naar het wrak niet voldoende is geweest. De benoodigde gelden voor het particuliere onderzoek zouden al zoo goed als bijeen zijn men overweegt thans, op welke wijze het onder zoek zal plaats hebben, en aan wien de leiding zal worden opgedragen. Politiek en vakbeweging. Het bestuur van het N.V. V. tegen Stenhuis. Donderdag en Vrijdag heeft, naar „Het Volk" bericht, het N.V.V.teAmsterdam hoofdbestuurs vergadering gehouden, waar de hoofdbesturen van alle aangesloten organisaties aanwezig waren. In deze vergadering werd de motie aangeno men, waarin spijt wordt uitgedrukt over het feit, dat de verbondsvoorzitter, de heer R. Stenhuis, op het Paaschcongres der S.D.A.P. heeft gesproken over de noodzakelijkheid van toepassing eener nieuwe taktiek voor de vak beweging, zonder daarover vooraf de daarvoor bestaande instanties van het N.V.V. te hebben geraadpleegd en daarmede tot overeenstemming te zijn gekomen. De vergadering spreekt als haar meening uit, dat de leden van het Dagelijksch Bestuur van het N.V.V. zich van individueele propaganda voor wijziging van taktiek of organisatorische veranderingen voor de moderne vakbeweging dienen te onthouden. Indien zij dergelijke wijzigingen of verande ringen noodig achten, hebben zij tot plicht voorstellen dienaangaande ter bespreking en beslissing aan de daarvoor aangewezen bestuurs- instanties voor te leggen. De vergadering verwacht, dat de leden van het Dagelijksch Bestuur van het N.V.V. zich in de toekomst naar deze uitspraak zullen richten. I en slotte werd nog een motie aangenomen, waarin de hoofdbesturen, aangesloten bij het N.V.V., als hun oordeel uitspreken, dat er voor de moderne vakbeweging thans geen aanleiding bestaat, een ander standpunt ten aanzien van de te volgen taktiek in te nemen. Wat zal Stenhuis nu vlug om-vallen De belastingplannen. Bij de tweede Kamer zijn ingediend wets ontwerpen tot herziening van de Verdedigings belasting II, tot wijziging van de artt. 32, 33 en 34ter der Leeningwet 1914 (Stbl. no. 612), benevens beëindiging van de heffing van op centen op den accijns op suiker, als bedoeld in art. 37 van genoemde wet, tot, wijziging van de wet op de I'ersoneele belasting 1896, tot aan vulling der Zegelwet 1917 en tot heffing eener Weeldeverteringsbelasting. Het aanhangige wetsontwerptot aanvulling van de Zegelwet wordt thans vervangen door twee nieuwe ontwerpen, waarvan het ééne een aanvulling der Zegelwet beoogt, en het andere het in het leven roepen van een afzonderlijken „weeldeverteringsbelasting". Te zamen zullen zij pl.m. 20 millioen opleveren. De aanhangige herziening der inkomstenbelasting, welke beoogt een ontlasting der groote gezinnen, wordt ver vangen eenerzijds door een afschaffing van de ten behoeve van het Leeningfonds geheven opcenten op de personeele belasting en op den suikeraccijns, anderzijds door een verlaging van de hoofdsom der personeele belasting. Deze wijzigingen in de door 's ministers ambts voorganger ingediende belastingplannen hebben tengevolge, dat de Verdedigingsbelasting II slechts tot de helft kan worden verminderd. De Verdedigingsbelasting II wordt voor het laatst geheven over het belastingjaar 1926/1927. De aanvulling der Zegelwet treedt in werking met ingang van een bij Kon. besluit te bepalen dag, met uitzondering van art. II, dat in werking treedt met ingang van 1 Jan. 1927. De Weeldeverteringsbelasting treedt in wer king op nader te bepalen dag de wijziging der Successiewet, op den dag na dien harer afkondi ging de wijziging der Leeningwet en herziening der wet op de personeele belasting op 1 Jan. '27. Onafhankelijk hiervan is nog voorgesteld een wijziging der wet op de Inkomstenbelasting 1914, om te komen tot een regeling, die het mogelijk maakt positieve en negatieve resultaten van verschillende jaren met elkander in compensatie te brengen. Iloe ds. Gravemeijer fantaseert. We lezen in „De Houten Pomp" een kostelijk verhaal. Men kent den wassenden invloed van Rome in ons land, zoo spot het blad „Geen dag gaat er voorbij, of er worden minstens twee nieuwe Roomsche kerken en één nieuw klooster geopend. En zoo tien, vóór dien tijd echte protestanten, die op één dag Roomsch worden, is heusch geen wonder" enz. Gelukkig, een kleine schare Geuzen waakt dag en nacht. Staat op den muur van het protes tantisme en blaast de bazuin. Ook vertellen zij de mensehen sprookjes en verhaaltjes, geven ze raadselen op, om ze maar voor het protestantisme te behouden. Een van die verhaaltjes kennen we al een heel poosje, vervolgt het blad „Het auteursrecht ervan schijnt toe te behoo- ren aan één der geuzen-dominé's, waarschijnlijk aan den papenhater en gereformeerden-versliu- der, Ds. H. E. Gravemeijer te Amsterdam, den voorzitter van den Geuzen bloedraad. Het is een heel eenvoudig verhaaltje en toch zit er iets Knus in. 't Is spoedig verteld. In 1918, het jaar, toen er zooveel lui, geheel zonder oorzaak, in de piepzak zaten vanwege Troelstra's dwaze grillen, toen deed de Konink lijke Familie, onder groot enthousiasme haar intocht in Amsterdam. Toen reed de stoet van het Centraal Station naar den Dam. Toen, op dien blijden tocht, is er, niet een Hervormde dominé (waarom niet maar een Roomsche priester op den bok van het rijtuig geklommen. Dat is op zichzelf al fataal. Maar de man heeft toen z'n handen uitgesto ken naar onze Prinses Juliana en heeft haar, het Koninklijk kind, op zijn Roomsche knie, op zijn paters knie gezet. Het is niet bekend, hoe Prinses Juliana dat vond. Maar en let daar vooral niet in de laatste plaats op de man deed dat alles met een doel. Niet om de Prinses een goed plaatsje te geven. Maar hij wide laten zien, hoe Rome ons land van het revolutiegevaar had gered. Brutaal dus in hooge mate Gelukkig is dat alles door betrouwbare ge tuigen gezien en zij zeggen het voort, als een afschrikkend staaltje van ongehoorde Paapsche stoutigheid. Ds. Gravemeijer colporteert met het verhaal door geheel Nederland. Zoo deed hij ook in Oud-Alblas en vertelde er daar bij, dat hij het zelf gezien had". „Hij had het zelf gezien wat een wonder "van een mensch. Maar daar op Oud-Alblas (hoe kan het was nog iemand, die het ook gezien had. Die man was geen dominé, maar hij was toch lid van de Hervormde kerk. Hij zei maar zoo, dat dominé jokte O, gruwel, de man moet gekielhaald worden. De man was daar toen bij dien blijden intocht geweest als officier van II. M. leger te voet en luid ter regeling van de orde vlak naast het koninklijk rijtuig geloopen. Dat was dus ook vlak bij den bok. Die mijnheer zei tegen den dominé, „dal de Prinses op den knie zat van een geestelijke, om daarmee te demonstreeren, dat Rome Nederland van de revolutie gered zou hebben, daar is niets van aan. Die man zat op den bok". Ds. Gravemeijer „O, dus die zat er toch op". Die man „Neen, neen, ik erken het wordt nu heel moeilijk voor u, maar het gaat er om, of de Prinses op den knie zat van dien geestelijke om daarmede te demonstreeren, dat Rome Nederland verlost heeft van de revolutie, en zij zat in de koets en die man op den bok. Daar was die man op zijn plaats. Ik weet dat, want ik heb dat zelf zoo geregeld. En nu moet u dat terugnemen, want het is een leugen Dominé keek een beetje sip. Hij had het toch zelf gezien, maar hoe kon de Prinses dan in het rijtuig en toch tegelijk op den knie van den pater op den bok gezeten hebben. Dominé zei tegen dien man „Ja, kijk, ziet u, dat op dien knie kan dan wel een vergissing zijn en als dat dan zoo is, ja, ziet u, dan moet dat erkend worden, daarvoor is het nooit te laat. Maar die man was een nare man IJij vroeg aan Ds. Gravemeijer, of hij den priester op den bok soms had herkend aan zijn priesterkleed Ja zeker, zei dominé, dat was 't hem juist, een pastoor ken ik natuurlijk uit duizend! Nu en of, hij, Ds. Gravemeijer, zou met z'n eigen oogen geen pastoor herkennen. Maar toen merkte de nare man heel naar op, dat daar op dien bok gezeten had, ja, wel een Hoofd pi j n ta b I etten werken terstond. 1852 6 Roomsche geestelijke, maar gekleed als aal moezenier (veldprediker) dat was dus met een grijs pakje als majoor!" Met de (klets-)kous op den kop trok ds. Gravemeijer uit Oud-Alblas. Drie ontwerpen. De Haagsche Gemeenteraad heeft het voorstel om B. en W. te machtigen, aan de architecten dr. LI. P. Berlage en J. Limburg opdracht te geven voor het gezamenlijk maken van twee ontwerpen voor den bouw van een stadhuis aan het Spui en aan de Groenmarkt-Kerkplein en om voor dit doel een crediet van 50.000. toe te staan, met 357 stemmen verworpen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Volksonderwijs." NuB.enW. den bloempjesdag verboden heeft zal de afd. Schiedam van de Ver. Volksonder wijs morgen een collecte langs de huizen houden. Deze plaatselijke afd. heeft 'gemeend haar geldinzameling in te moeten luiden met een aan val op de bijzondere school. Lees slechts wat de nobele patriciërs in Schied. Courant en Voorwaarts durven schrijven. „Verkeert iemand in armoede, de kerkdijken openen hun beurs, maar eerst het kind naar de bijzondere school. Zijn er ouders, die met ziekte of tegenspoed hebben te worstelen, waardoor de honger het gezin bedreigt, zij kunnen gehol pen worden, maar eerst de kinderen naar de bijzondere school. Valt het betalen van het schoolgeld zwaar, geen nood, het suppletie fonds zal bijspringen, maar eerst de kinderen naar de bijzondere school. We hebben geen bezwaar, al zagen we het vanwege óns beginsel liever anders, wanneer iemand uit overtuiging zijn kinderen zendt naar de bijzondere school. Maar wij keeren ons tegen dergelijken ergerlijken schooldwang En om ons hier met succes tegen te kunnen keeren, daarvoor is geld noodig." Is dit nu geen prachtig overzicht van onzen heldhaftig gevoerden schoolstrijd Al het moeitevol gezwoeg en ge-offer van ka tholieke en christelijke groepen, teruggebracht tot zieltjeshandel en knevelarij. Men moet maar durven Doch het toppunt van brutaliteit zal men mor gen aanschouwen, wanneer deze vereeniging, die eerst de grootste helft der stadgenooten be- leedigend bekladde, bij diezelfde burgers om een gift komt. Onwillekeurig denken we hier aan een gedicht je, dat rijmt op geestesvoosheid en karakterloos heid. Hoek s Machine- en Zuurstof fabriek. Aan het verslag over 1925 der N. V. W. A. I-Ioek's Machine- en Zuurstoffabriek alhier, ontleenen wij Evenals het vorige boekjaar, was ook in het afgeloopen jaar de afdeeling machinefabriek ruimschoots van werk voorzien, waaronder ook thans weder be'angrijke orders voor het buiten land. De omzet van deze afdeeling was dan ook zeer tevredenstellend en niettegenstaande er dikwijls zeer scherp geconcurreerd moest worden, zijn de resultaten over het afgeloopen jaar, wat betreft de machinefabriek, beter dan het vorige boekjaar. Er dient echter rekening gehouden te worden met het feit, dat het afgeloopen boek jaar begon met een belangrijk bedrag aan onder handen zijnd werk, wat in den loop van 1925 is afgeleverd en met de noodige voorzichtigheid was gewaardeerd. Voor het loopendc jaar is er voor deze afdeeling voldoende werk. Betreffende de zuurstofl'abrieken in Neder land, kan worden gemeld, dat, hoewel de omzet grooter, de opbrengst lager is geweest dan in liet. vorige boekjaar. De inzinking van den prijs m bet begin van 1925 heelt zich weliswaar eenigszins hersteld, doch over het algemeen is de prijs, vooral in het Oosten van ons land, in verband met de hooge transportkosten, beneden een behoorlijk niveau. De oorzaak hiervan is te zoeken m scherpe concurrentie van Dmtsche zijde. De Du.tsche fabrieken leverden vaak tegen prijzen, die onmogelijk loonend voor hen konden zijn. Er bestaat dus gegronde hoop, dat aan deze concurrentie op den duur het hoofd kan worden geboden. De omzet in handelsartikelen zoowel van eigen als vreemd fabrikaat was zeer goed eu overtreft dien van het vorige jaar. Hieraan hebben de bedrijven in Indië een flink aandeel. Aangaande de fabrieken te Tandjong-Priok en Soerabaja kan de directie mededeelen, dat beide fabrieken een bevredigend resultaat hebben opgeleverd. De verhouding van omzet en fabricage-onkosten is ook dit boekjaar gunsti ger geweest dan tevoren. De levendige verkoop Vfln handelsartikelen heeft, zooals hiervoren gezegd, een niet onbelangrijk aandeel in het verkregen eindresultaat. Betrelfende den gang van zaken der onder- hoorige maatschappij, kan de directie weder zeggen, dat de algemeene toestand van deze mij. ook dit jaar weer sterker geworden is. Behalve dat de verschuldigde rente over het aan haar voorgeschoten bedrag op tijd is voldaan, kon weder een bedrag van ruim 18.000 worden afgelost. De geheele omzet der gezamenlijke bedrijven over het afgeloopen boekjaar bedroeg 1.641.545 tegen 1.482.830 over het vorige boekjaar. De exploitatie heeft een batig saldo van 493.869 441.590) gelaten. Het voordeelig saldo van de geheele onderneming bedroeg 493.324 429.117). Voorgesteld wordt een dividend van 12 pCt. (v. j. 10 pCt.) uit te keeren. Drukte in de havens. Men meldt ons Gedurende de maand Mei kwamen alhier binnen 128 stoomschepen, 2 zeilschepen, 1 groot droogdok en 139 Engelsche stoomtrawlers, tegen 65 stoomschepen, 3 zeil schepen en 1 zeesleepboot in Mei 1925. Er is in onze havens in de laatste weken een drukte, zooals we nimmer hebben gekend. Om een denkbeeld daarvan te geven, noemen wij het aantal der schepen, die gedurende de laatste week dus van 19 tot 26 Mei in onze havens kwa men. In die week hebben hier 117 schepen in de Wilh. haven gebunkerd daarvan waren 81 stoomtrawlers, en 36 groote zeebooten, onze haven is bijna de vierde havenplaats van Holland 'n Internationaal hotel. De gérant van Suisse deelde ons de volgende vermeldenswaardige bijzonderheid mede De 12 personen, die hij hedennacht logies verleende, behoorden tot niet minder dan zes nationaliteiten Vertegenwoordigd was Italië, Spanje, Portugal, Denemarken, Noorwegen en Nederland. Stedelijk Muziekkorps. Programma van de uitvoering op Woensdag 2. Juni 1926 des n.m. 8 uur in de Plantage. 1. Landstorm marsch, H. H. van Vleuten 2. Ouverture Orpheus in der Unterwelt", Jac. Offenbach 3. Verschmahte Liebe, wals, P. Lincke 4. Fantasie de l'Opera, Trouvere", G. Verdi5. Aubade „Printaniere", P. La- combe en 6. Territoriale marsch, H. L. Blan kenburg. Volksbadhuis. In de week van 2329 Mei werden genomen 494 baden. lste klasse kuipbaden 38, regenbaden 66. 2de klasse kuipbaden 48, regenbaden 332- Kinderbaden 10. Gedurende de maand Mei werden genomen 2579 baden. lste klasse kuipbaden 209, regenbaden 334. 2de klasse kuipbaden 248, regenbaden 1712. Kinderbaden 76. De winkelier J. S. wonende Lan ge Kerkstraat, heeft bij de politie aangifte ge daan, dat uit zijn winkel 25 paar sandalen zijn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gistermiddag omstreeks 4 uur viel de 3-jarige J. v. 't Geloof wonende Oifi- cierentuin 1/5, spelenderwijs in de sloot loopende langs de laan die tot den Officierentuin toegang geeft. Bewusteloos uit het water gehaald zijn door de politie en eenige burgers de levensgees ten o.a. met behulp van een zuurstofkoffer weder om opgewekt. Het kind is daarna naar de ouder lijke woning overgebracht. Dr. Elzevier Dom en dr. van den Berg waren ter plaatse aanwezig. Bij de politie isaangiftegedaan dat van een Engelsch stoomschip, liggende bij- de werf „Nieuwe Waterweg" sedert 25 Mei j.l wordt vermist de 30-jarige Noor Rudolf Even- sen, van beroep steward. UIT ROTTERDAM. Ziekenhuis aan den linker-Maasoever. De door de centrale van buurtvereenigingen Rotterdam-Zuid samengestelde ziekenhuis-com missie, die den 30sten Maart namens 24.148 personen een adres aan den gemeenteraad heeft gericht, waarin wordt verzocht spoed te betrach ten bij den bouw van een ziekenhuis aan den linker-Maasoever, heeft thans van B. en W. be richt ontvangen, dat met de plannen, welke in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeeren, de grootst mogelijke spoed wordt betracht. Sociale ontwikkelingsweek. Gister is in het gebouw van de Verein te Rot terdam de sociale ontwikkelingsweek geopend, welke tot en met Donderdag gehouden wordt van wege de Permanente Commissie voor de oplei ding van armbezoekers, uitgaande van de Neder- landsche Vereeniging voor armenzorg en wel dadigheid. De sckecpvaartbeweging. Sedert 1 Januari zijn aangekomen schepen Netto reg tori. N Waterdweg 1926 6098 9.328.709 1925 5393 7.892.574 Rotterdam 1926 4686 7.432.343 1925 4460 6.599.044 Gemengd Nieuws. UfO nder een autobus geraakt. De 22-jarige A.P., uit Rotterdam, is Zaterdagavond op het Veerplein te Zwijndrecht met zijn fiets gevallen, op het oogenblik dat hij een autobus wilde passeeren. Hij kwam met zijn hoofd onder het achterwiel van den autobus en is zwaar ge kwetst naar het R.K. Ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Het verblindende licht. Zondag avond te elf uur heeft op den Haarlemmerweg tusschen Sloterdijk en Halfweg een botsing plaats gehad tusschen een auto die op weg was van Amsterdam naar Rotterdam en de Haar- lemschen tram. De chauffeur was verblind door de geweldige zoeklichten van de tram. De auto kreeg veel schade. Van de twee dames die in de auto zaten, kreeg de een lichte kwetsuren, ter wijl de andere zoo door den schrik werd bevangen dat zij op het ziekenhuis in de Ter Haarstraat is opgenomen. Glazen Buisje 60cl. Bij Apoth. en Drogisten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2