DAGBLAD VOOR SGMSEBAM EN OMSTREKEN» "pgUlUITOW. Kasteel „Het Qnweersnest." 49ste Jaargang. Zaterdag 5 Juni 1926. No. 14572 Bureau K O F. M A R K T 4. Telefoon Inteieommunsal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. A d v r t s a t i 3 a 16 regels 1.75. elk« rsgsl daarboven 35 ci, 3 snee! plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdaellngan 75 c p«r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gebeele invaliditeit1200 bij verlies van een hand. voet o! oog daim; f 60 bij verlies van een wqsvlnger; 15 bij verlies van eiken anderen viBfgeg.De verzekering wordt gewaarborgd door 200 bij doodf 100 bij verlies van een 1* N MolLAlgemV#r*bank Schieda» Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. HONGARIJE. Een beschu ldiging in de „M a t i n." Naar Sauerwein in de „Matin" schrijft, zou de Hongaarsche regeering getracht hebben een groot aantal spoorwagons te verdonkeremanen, ten einde de verdeeling daarvan tusschen de successiestaten te beletten. Toen de fraude ont dekt werd, zou de Hongaarsche regeering, na eerst getracht te hebben met kleinere hoeveel heden te kunnen volstaan, er eindelijk in toege stemd hebben de 5650 wagons, die op 25 Fe bruari 1926 door den Gezantenraad geëischt waren, te leveren. Sauerwein meent, dat door dergelijke praktij ken, naast de vervalsching van. bankbiljetten, de regeering-Bethlen alle crediet verspeeld heeft. POLEN. De nieuwe president. -Gistermiddag heeft in het oude Poolsche Ko ningsslot aan den Weichsel de plechtige eeds aflegging door den nieuwen president van Polen, Moszicki plaats gevonden. Tegenwoordig waren de leden der Nationale Vergadering, die van het kabinet, het corps diplomat;que en de vertegen woordigers der Poolsche en buitenlandsche pers. Na afloop der plechtigheid diende daarop, naar reeds was aangekondigd, de minister-presi dent Bartel het ontslag van het kabinet in. Dit werd door Moszicki aanvaard. Naar Wolff nog meldt, werd, onmiddellijk nadat de nieuwe president de eedsformule had uitgesproken, van communistische zijde geroepen „Wij eischen de vrijlating der politieke gevange nen en arbeid voor de werkloozen De verstoring der plechtigheid verwekte groote opgewondenheid in de vergadering, die met „leve Polen en Moszicki" antwoordde. Algemeen werd opgemerkt, dat de socialisten als één man van de plechtigheid weg waren ge bleven. BELGIE. De 8 ure n-c onventie aanvaard. De Belgische Kamer heeft gister met 111 tegen 3 stemmen en 4 onthoudingen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de arbeidsconventie van Washington wordt aanvaardBij deze conventie wordt in fabrieken de werkdag beperkt tot 8 uur en de werkweek tot 48 uur. Geen herhalingsoefening. Het ministerie voor Nationale Verdediging heeft teneinde een flinke bezuiniging te bewerk stelligen, voor de 50.000 man van de lichting 1921, de verplichte herhfdingsoefeningen van 3 weken, welke zij binnenkort moésten houden, afgelast. heeft zich per vliegtuig naar Brussel begeven, ten einde Smith te raadplegen. Het optreden der mijneigenaars heeft de hoop op een oplossing der crisis doen herleven. MAROKKO. De welgestelde Ab d-e 1-K r i m. Abd-el-Krim mag zich dan hebben overge geven, een onbezorgd leventje is hem allicht, gewaarborgd. Althans wanneer men leest, dat uit Tai^oeist zijn persoonlijk hebben en houden op 250 muil ezels naar het zuiden is vervoerd, krijgt men den indruk van een man. „in bonis." Zulke taaie woestijndieren torsen met hun twee-honderd vijftigen zeker evenveel als in l ien Europeesche verhuiswagens gaat. ENGELAND. Het voorstel der mijneigenaars. De mijneigenaars hebben aldus bevestigt Reuter een schrijven gezonden aan den voor zitter der Mijnwerkers-Federatie, Smith, die op het oogenblik ter bijwoning der Internationale Mijnwerkersconferehtie te Brussel vertoeft. De brief bevat het voorstel de onderhandelin gen over een hervatting van het werk te her openen. De secretaris der Mijnwerkers-Federatie, Cook, 94) Neen, hij is inwendig gekneusd, hervatte Traverse. Daarom-kan men niet bepaald zeggen, of de wonde den dood zal tengevolge hebben of niet. Ik heb naar twee geneesheren in Staunton ge stuurd. Williams en James zullen'weldra komen en dan zullen we over den toestand van papa niet lang in 't onzekere zijn. Kom dan, Traverse, zei Clara zich tot be daardheid dwingende, kom en breng mij bij pa pa Je ziet, dat ik ook bedaard kan zijn als kinderplicht dit vergt. Traverse, die begreep, dat Clara zich niet langer meer liet terughouden,, leidde haar in de tuinkamer, die mistress Rocke juist verliet, toen heiden aankwamen. Zwijgend vatte de reeds zelf zwaarbeproefde vrouw Clara's hand, als wilde ze het arme kind zeggen, zich op 't ergste voor te bereiden en zich naar den wil der Voorzienigheid te schikken. Traverse opende de. deur en Clara naderde schijnbaar bedaard haar vader, die haar met een smartvollen glimlach de hand toestak. Goede, lieve papa moeten we ons zoo weerzien Hoe gaat het papa 7 Dit was alles ALLERLEI. Uit ITarisburg De Amerikaansche afgevaar digde Veal, de winnaar bij de driehoeksverkiezing voor den republikeinschen senatorzetel van Pennsylvania, heeft medegedeeld, dat hij voor zijn campagne meer dan 70-000 dollar heeft be steed, gouverneur Pinchott gaf 40.000 uit, terwijl senator Pepper slechts 2500 dollar onkosten had. Uit. Washington Het op 30 dezer voor de Vereenigde Staten eindigend fiscale jaar heeft een surplus boven de raming van omstreeks 300 millioen dollar opgeleverd. Dit is nog 100 mil- lioen meer, dan door president Coolidge op de basis van den stand der schatkist per eind Mei werd geschat. Te Loegansk in Rusland zijn vorige week in het communistische clublokaal bij een middag maal 32 Sovjet-ambtenaren vergiftigd. Door het eten was strychnine gemengd. Het personeel der club is gearresteerd. Uit Parijs De Fransche Senaat, heeft met 272 tegen 6 stemmen (bij 278 uitgebrachte stem men) de Locarno-verdragen aangenomen. De Britsch-Turksche regeling van de Mo- soel-kwestie is onderteekend. Enkele aanvul lende protocollen zullen vermoedelijk lieden ge- teekend worden. Binnenland. Minister Mr. Waszink. Nader vernemen wij, dat de gezondheids toestand van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen geen enkele reden tot ongerustheid behoeft te geven. Mr. Waszink is verleden week Donderdagmiddag naar Heerlen vertrokken wegens een keelaandoening en is eenige dagen bedlegerig geweest. Binnen enkele dagen hoopt de minister zijn werkzaamheden weder te kunnen hervatten. Afscheidsaudienlie van Jhr. v. Nispen bij 7. H. den Paus. Jhr. van Nispen tot. Sevenaer werd Donderdag in afscheidsaudicntie ontvangen door Z. H. den Paus en den kardinaal-staatssecretaris. Tevorén had Z. H. den heer Van Nispen het grootkruis der Gregoriusorde geschonken en aan den secre taris der legatie het commandeurschap. De heer Van Nispen vertrekt dezer dagen naar Weenen. Massa-arrestatie. In verbznd met de ongeregeldheden ter Su matra's Westkust, clie een gevolg waren van communistisch gestook, zijn "op Poeloe Tello, afd. Loeboeksikaping, tot dusver 300 personen gearresteerd. De hoofdleiders zijn echter nog niet. gegrepen. volgende vraag De Nederlandsche consul te Reval. Het Tweede Kamerlid Oud heeft den minister van buitenlandsche zaken de gesteld Heeft de minister niet een klacht bereikt van een Nederlandsche handelsonderneming, be treffende zoodanige handelingen van den Ne- derlandschen consul te Reval, dat, indien de vermelde feiten juist zijn, zoowel het belang van den Nederlandschen handel als de waardigheid van den consulairen dienst vorderen, dat deze consul niet in zijn ambt wordt gehandhaafd Zoo ja, heelt de minister een onderzoek doen instellen naar de juistheid der bedoelde mede- deelingen wat is uit dat onderzoek gebleken, en heeft het onderzoek tot eenigen maatregelen tegen den genoemden consul geleid wat Clara met moeite kon uitbrengen, want de stem begaf haar. Haar gelaat verried duidelijk) wat een inspanning het haar kostte, om niet in snikken los te barsten. Haar kinderlijk en min nend hart bloedde bij het zien der li jdende, bleeke gelaatstrekken van haar dierbaren vader. Je ziet het, Clara, antwoordde dokter Day, het gaat niet te best. doch de pijn is drage- lijk. Hadde hij de waarheid willen zeggen, dan zou zijn antwoord geheel anders geweest zijn, want hij le'ed vreeseljk en alleen vaderlijke 'liefde en bezorgdheid gal hem kracht, om zijn toestand minder gevaarlijk te doen schijnen, dan hij wer kelijk was. Goede, beste papa, fluisterde Clara, die zich door den schijn liet misleiden en haar vader niet in levensgevaar waande, waarom moest u dat ongeluk overkomen Maar kan ik niets voor u doen Ik zal ten minste den treurigen troost hebben u te kunnen verplegen. Om aan den wensch van Clara tegemoet te komen, liet zich dokter Day het voorhoofd en de slapen met eau de cologne bevochtigen. Eenige oogenblikkén later trad mistress Rocke binnen, die de aankomst der beide beneesheeren uit Staunton meldde. Ze kunnen binnenkomen, zei de lijder, en je moet me nu met hen alleen laten, lieve Clara, voegde hij er bij, terwijl hij de hand van het meisje, die hij .in de zijne hield, even drukte. Een Engelsche arhederslecning op het vasteland. Maandagavond heeft, zoo meldt het Volk, in het gebouw van het Internationaal Vakverbond een conferentie plaats gehad tusschen de secre tarissen van het I.V.V. en vertegenwoordigers van de landelijke vakcentralen met drie ver tegenwoordigers van het Engelsche vakverbond over de verdere Engelsche steunactie. Besloten is tot een leening van de Europeesche vakcentralen aan den generalen raad van het Engelsche Vakverbond. De voorwaarden van de leening, waarbij vooral de snelle terugbeta ling in geval van financieelen nood in de lee- nende landen geregeld is, waren gemakkelijk vast te stellen. Het I.V.V. heeft reeds Dinsdag de noodige maatregelen getroffen tot het in gang brengen van de leening. Korting op het port. Met ingang van 1 Juli wordt in het binnen- landsch verkeer op het port van door middel van een frankeermachine gefrankeerde gedrukte stuk ken een korting verleend van 10 procent. De vergane loodsschoener. De door den Minister van Marine ingestelde commissie begon gisteren haar openbaar onder zoek naar het vergaan van den loodsschoener no. 2 van Terschelling. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De vergaderingen gedurende de a .s.zomer zitting der Prov. Staten zullen worden gehouden in de. vergaderzaal van de Tweede Kamer. De eerste vergadering wordt geopend op Dinsdag 6 Juli a.s., des voormiddags te elf uur. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Raadsoverzicht. N o v i t e i t, j e s. De Groote Markt lag zich heerlijk te fcoesterep in den zoxnerschen zonneschijn en met melancho lie schoven we dus het stadhuis in. Hoe lang zouden de kille muren van dit raad-slot weer somber om ons staan Gelukkig viel het nog al mee, want ondanks dat men het geheele reper toire tot den raad-in-comité toe voor ons afdraaide, werden we kwart over vijf weer in het bezit gesteld der gulden vrijheid. Zoo ongenaakbaar waren de vroede vaderen toch blijkbaar niet,of de kitteling van een speel- schen zonnestraal, had zijn goeden arbeid gedaan 't Was overigens de middag der noviteiten. In de vestibule begon het al. Daar hingen aan den hebberigen kapstok familie van den strijk stok, waar ook zooveel aan blijft hangen -in- plaats van barre duffelsche jassen, optimistische „strooien dakjes" en d& vroede vrouwe zweefde er rond, niet meer bekleed met wintersch pels, doch omvlinderd met luchtig mousseline (doelde op geen sympathie voor Mussolini De nieuwtjes doken allerwege op. In de raads zaal resideerde naast den stedevoogd, inploats van rnr. Sickenga, een nieuwe secretaris in den persoon van mr. Post en nog waren we bezig dit te notceren, toen de raadszaaldeuren open vielen en de bode met, veel ceremonieel een nieuw raadslid binnenleidde en opbracht naar des voorzitterszetel. Het was de heer v. Waardenberg de nieuwe Benjamin der raadsleden een Benjamin met, een baard ook éen novum in onzen raad. Zweren wilde Benjamin nietook niet bij zijn baard, dies bromde hij in het meergenoemde verlengstuk van zijn aangezicht, een belofte vol onkreukbare trouw. De voorz. wenschte Benjamin geluk met zijn benoeming, waarna deze zijn raadsheerlijken zetel ging bekleeden heel gelukkig leek hij nochtans niet. Bij de ingekomen stukken was er een spik splinternieuw, n.l. van de „N. V. tot het doen van IVaaie voorstellen, Dinkelaar, v. Pelt en Koeten Ooms" behelzende het verzoek, een hertenkamp, aan te leggen nabij den stadszoom van liet Sterreboscli. Wanneer de voorstellers het gelach, dat op klonk, voor bijval hielden, zullen ze een goeden middag gehad hebben, voor 't overige meenen wij, dat zij, in de naaste toekomst, meer kans hebben op het schieten van oud-Hollandsche hokken, dan op het bewonderen van Schiedam- sche herten. De agenda begon eens niet met een nieuwtje, want met punt 1, dat beoogde benoemingen meer dan tot nu toe aan B. en W. over te laten, kregen we als van ouds een debat met zeven gangen. De heeren Slavenburg en Scheffers waren er, gezien hun gedegen ervaring, niet, erg voor, om de macht nog meer uit handen te geven en B. en W. betoogden hun lammeren-onschuld in deze om meer macht was het hun niet te doen integendeelZij hadden met de beste bedoelin gen enz. Zoo tusschen dc bedrijven 'door deden de heer Gollé en de Bruin leelijk tegen el kaar, zagen enkele sprekers, door de boome-rij, het bosch niet meer en het was over vieren, toen punt 1 door de tallooze be-proevingen heen kwam B. en W. wonnen het pleit, maar niet dan nadat de heer Slavenburg hun een vet kapoentje voor den neus wegkaapte in een amendement, dat het algemeen op- en toezichthoudend per soneel voortaan nog door den Raad benoemd wordt. De heer Scheffers, die B. en W. een hard nootje te kraken had gegeven, bleef met de S.P. onverzoenlijk. Toen was aan de orde de benoeming van een nieuwen adj unct-havenmeester. Zooals we dat bij de officieele voordracht gewend zijn, had men den katholieken sollicitant natuurlijk no. 2 gezet, doch ditmaal heeft de Raad eens recht gedaan, door met 14 van de 24 stemmen den heer v.d. Made uit Diemen te be noemen. Onze fractie dankte waarschijnlijk dit succes aan de hulp van de C. H., S.P. en V.D. Verscheidene heeren, die dapper op no. 1 en no. 3 gestemd hadden, keken er beteuterd van dit was zeker nog nooit gebeurd in hun leven. Eenige onbeteekenende voorstellen gingen er snel door, alleen gaf het eenige hilariteit toen de voorz., op een vraag, die de heer Hij man hem stelde over de vorming van het fonds der ver. tot besch. van zuigelingen, weth. de Bruin als zuigeling-deskundige voorstelde. Als Clara vertrokken was, begon de grijsaard weer te kreunen van de lievige pijn. Zijn beide vrienden uit Staunton, de doktoren Williams en James, traden nu binnen. Zij be tuigden den patiënt hun leedwezen en trachtten hern met de hoop te troosten, dat zijn töestand wel niet zoo bedenkelijk zou zijn, als hij zich in 't eerste oogenblik liet aanzien. Maar, hernamd okter Day, hebt ge verge ten, dat ik zelf geneesheer ben Ik wil u niet beletten, mij te onderzoeken omdat ge nu toch eenmaal hier bent, doch ik zeg u vooruit ik ben reddeloos verloren. Een ontsteking, die misschien een paar dagen, misschien ook eenige uren aan houdt, zal mij onverbiddelijk wegrukken. Foei, ge moet u zulk een treurigen afloop niet voorspellen hernam dokter Williams min zaam. Maar vertel ons eens, hoe het ongeluk gebeurde we weten alleen, dat gij van 't paard gevallen zijt. Het paard ging op hol en viel uitgeput neer. Toen het'Kilde opstaan, viel het nogmaals en mij op de borst.. Een inwendige kneuzing, die niet te genezen, is, was het gevolg. Met adem halen valt mij lastig, het spreken veroorzaakt pijn, en bij de geringe beweging voel ik pijn, als slaat mij iemand metleen gloeiend ijzer. Nu kunt gij u zelf er van overtuigen en evenals vroeger zult gij mij nu ook gelijk moeten geven, voegde de grijsaard er bij. Na de borst van den lijder nauwkeurig onder zocht te hebben, waaraan ook Traverse deel nam, bleef den drie mannen der wetenschap niets anders over, dan te bekennen, dat bun collega zich helaas niet vergist had. Gij zijt (.en man, beste Day, zei dokter James, die den dood niet vreest, welke ons aller lot zal wezen. Gij zoudt ons voor onwetende mannen aanzien, indien wij uw toestand minder bedenkelijk achten, dan gij zelf. Ja, beste James, hernam Day met de over geving van een waar christen, liet heeft den Al machtige behaagd, dus laten wij onze doods brieven drukken en dit is geen holle zin maar werkelijkheid. Laten we ons dus in zijn heiligen wil schikken. Nadat de beide geneesheeren het met dokter Day en Traverse eens waren over de middelen ter verzachting der smarten, ging de laatste naar de bibliotheek om ze te bereiden. Gedurende de lange afwezigheid van den jongen man deelde de dokter de beide aitsen eenige mondelinge beschikkingen van zijn ui tersten wil mee, die betrekking hadden op ra verse en niet vervat waren m zijn vroeger ge maakt testament. Met de belofte vooi m na leven dezer beschikkingen te waken en ook t en voogd van Clara er mee in kennis te stellen, ver trokken de twee collega s. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1