DAGBLAD MOOR SCHIEDAM OW OMSTREKEN* FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest" 49ste Jaargang. Dinsdag 8 Juni 1926. No. 14574 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 290 bij verlies van een band. voet of oog f 296 bij dood f 100 bij verlies van eee duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd doe dew 4* M.MoU.Aiffem.Vers. hsnk Schied»** Buitenlandseh Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. A d v r t c a i i 5 o. i 15 regel* f 1.75, «-Ik» r*g»j daarboven 3S ut, 3 soa»! plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m*d*d*elingen 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteersn. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. alij>[1 DE VOLKENBOND. Emotie. De afwezigheid van Brazilië en de gedeeltelijke deelneming van Spanje aan de zitting van den Volkenbondsraad hebber^, schrijft de correspon dent van de „Information" te Genéve, aldaar een zekere emotie veroorzaakt, maar de alge- meene opinie is, vervolgt de correspondent, dat deze beide landen door het dreigement, zich uit den volkenbond terug te trekken, niet de permanente zetels zullen verkrijgen, die zij verlangen. Indien van nu Lot Woensdag, aanvangsdatum van de aanstaande openbare zitting, Brazilië geen gedelegeerden genoemd zou hebben, moet men ernstig met, de uittreding van dit land re kening houden, evenals met die van Spanje, daar deze beide landen dan kans loopen, in September a.s. niet tot niet-permanente leden van den Raad gekozen te worden. DUITSCHLAND. Politiek. Van gezaghebbende zijde wordt verzekerd, dat er binnenkort internationale onderhandelin gen tot herziening der Duitschland opgelegde Daweslasten beginnen. Geheime onderhandelingen, die in den loop der laatste maanden tusschen New York, Lon den en Parijs zijn gevoerd, hebben reeds den grondslag voor deze herziening gelegd. Midden Juli verwacht men te Berlijn den onder-staats secretaris van de Amerikaansche schatkist Winston en den gouverneur van de New York Federal Reserve Bank, Strong, die te Berlijn onderhandelingen over deze Dawes-kwestie zul len openen. Men doet goed in het bovenstaande een proefballon te zien, die tot taak heeft, de stem- inin in het buitenland te peilen ten opzichte van pogingen om de Dawes-regeling vóór zij goed in werking is getreden hetgeen eerst, over een paar jaren het geval zal zijn reeds weer om hals te brengen en Duitschlands her- stellast verder te verminderen. Of deze pogingen voorshand succes zullen opleveren valt. zeer te betwijfelen. POLEN. Het nieuwe kabinet. Het nieuwe Poolsche kabinet is te slotte sa mengesteld door den demissionairen minister Bartels, die daartoe was uitgenoodigd en be denktijd had verzocht. Volgens een officieuse Poolsche mededeeling zou het kabinet-Bartels hebben besloten den Amerikaanschen professor Kemmerer, die reeds vroeger te Warschau vertoefde teneinde aldaar de Poolsche financiën te bestudeeren, de functie van „financieel adviseur" der Poolsche regee ring aan te bieden. Ook wordt beweerd, dat Kemmerer einde Juni met eenige deskundiger in Warschau zou komen. FRANKRIJK. Katholieke manifestaties. De LI. Sacramentsprocessies hebben over heel Frankrijk met grooten luister plaatsgehad. In het meerendeel der gemeenten heeft men vrij uittrekken gehad, in tal van andere plaatsen heeft men den omgang doen plaats hebben rondom de kerk of binnen particulier bezit, zoodat men de plagerijen van anti-clericale gemeentebesturen kon ontgaan. 97) Dit was de eerste keer, dat Traverse den naam Lenoir hoorde noemen hij kon dus niet den ster venden grijsaard bewijzen, die een zoo groot vertrouwen in zijn bloedverwant stelde, aan welk een lagen huichelachtigen schurk hij het welzijn zijner dochter had toevertrouwd. Was dokter Day niet door zijn vrienden Williams en James gewaarschuwd, dan was het, omdat dezen ko- louel Lenoir ook een fatsoenlijk man achtten. Traverse beloofde dus den voogd van Clara met de laatste wilsbepalingen van den stervende in kennis te stellen, waarop dokter Day hem verzocht, zijn dochter en mistress Rocke te roe pen. Clara kwam vergezeld van haar moederlijke vriendin. Ze was- doodsbleek, maar bedaard. Klaarblijkelijk achtte ze bet, gevaar, waarin haar vader zweefde, niet voor zeer ernstig vermoedde niet, welk een zware slag haar Keffen zou. Kom bij mij, mijn lieve Clara, zai de dokter, die op dit oogenblik zoo wel was als een gezond mensch. En ook u, mistress Rocke, voegde de grijsaard er bij, ook u wil ik bij nij hebben, om u te danken voor de goede leiding van mijn huishouden. Clara, zei hij tot zijn dochter, wees Een aantal bisschoppen hebben last gegeven zich niet aan de uitzonderingsmaatregelen te gen de Katholieken te storen. De aandacht was vooral gevestigd op Nantes en op Montauban, alwaar de burgemeesters het plaatselijk processieverbod hadden ver nieuwd, nu de radicalen en socialisten zich daar van de raadsmeerderheid hebben meester ge maakt Te Nantes heeft ook dezen keer de processie plaats gehad, doch de opstelling geschiedde niet in de plantsoenen Saint-Pierre en Saint- André, doch in den tuin van het college Saint,- stanislas, waar een plechtige ommegang met het Allerheiligste plaats had. Na afloop daarvan begaf de processie zich met den bisschop mgr. Le Fer de la Motte, omge ven door de geheele geestelijkheid van de stad, aan 't hoofd in een enormen protest-stoet over den publieken weg 'naar de kathedraal. Ook uit het diocees Had een aanzienlijke macht Katholieken, door de parochiale geestelijkhe den begeleid, zich bij den indrukwekkenden stoet aangesloten. Langs den langen weg, dien de stoet nam had zich een ontelbare schare opgesteld, die zich vol eerbied betoonde voor de voorbij schrij- dende geestelijkheid. In de kathedraal bleek het ontzaglijke monu ment te klein, om de geloovigen te bevatten. Na het „Credo", dat in aile aanwezigen een heerlijk enthousiasme en een heilige ontroering wekte, gaf mgr. Le Per de la Motte den zegen met het Allerheiligste. Zonder incidenten ging de imposante schare, na het welslagen van dit machtig protest, uit een. In den middag heeft de studeerende jeugd gemanifesteerd voor het stadhuis, wat tot een schermutseling met de politie leidde, toen die de manifestatie wilde verhinderen. Eén arrestatie werd gedaan, doch iet gehandhaafd. Te Montauban heeft een geheel soortgelijke manifestatie plaats gehad, doch de bijzonder heden ontbreken nog. Alleen is bekend, dat bij den proteststoet een botsing met de politie heeft plaats gehad, waarbij zes personen ge arresteerd, doch na proces-verbaal in vrijheid werden gesteld, onder welke personen zich be vonden een der heeren geestelijken, een offi cier en een ambtenaar (rijksontvanger). Te Saint-Nazau'e heeft de processie plaats gehad zonder incidenten, doch de proteststoet is op een contra-manifestatie van de socialis ten (godsdienst-privaatzakersj gestuit. Daar de Katholieken niet van plan waren, zich te laten hinderen, heeft er een kloppartij plaats gehad, waarbij een aantal personen gewond werden. Ook een aantal arrestaties hebben plaats gehad. De gebeur!enissen zijn hoogst merkwaardig als aanwijzingen voor de geestesgesteldheid, die zich bij de Katholieken ontwikkelt, nu zij niet langer zich lijdelijk door de anti-clericalen laten mishandelen. „Msb." De bescherming van den franc. Het comité van vier, zooals de volksmond het gister ingestelde comité der ministers van Bin- nenlandsehe Zaken, Openbare Werken, Handel en Landbouw genoemd heeft, dat tot taakheeft het verbruik van een aantal artikelen te beper ken zal zijn eerste bijeenkomst heden houden. In de eerste plaats, waar het zich laat aanzien, dal de graanoogst van dit jaar onvoldoende zal* zijn, zal men willen komen tot een beperking van het verbruik van broodgraan, niet, door het, invoeren van een broodkaart, daar deze een te lange voorbereiding vereischt, maar door een veranderde samenstelling van het brood, het verbieden van het bakken van luxebrood en gebakjes, het verplichte sluiten der bakkers winkels, gedurende een dag per week, en der gelijke. Ter vermindering van het vleesch'verhruik zal eveneens aan liet verplichte sluiten der slagerswinkels gedurende een dag per week gedacht worden, hetgeen trouwens reeds te Parijs het geval is. De invoer van graan en vleesch zal men evenwel niet trachten te beperken, juist om prijsopdrijving tegen te gaan. Wel wordt ge dacht aan een invoerbeperking van anthraciet, door deze te vervangen door Fransche steen kool, verder van wol en van cellulosepap voor papierfabricatie, wellicht ook van benzine, door het gebruik van de z.g. „carburant nationale" aan te moedigen en wellicht ook van suiker. Ten slotte zal men trachten, den te grooten uitvoer van groenten, vruchten, eieren enz. ten gevolge van de hoogere prijzen dezer pro ducten in het buitenland, te beletten. ALLERLEI. Uit Mecklenburg. Voor zoover heden bekend geworden, is de uitslag der verkiezingen in Mèekelenburg een stevige overwinning voor de sociaal-democraten. Zij konden hun stem'menaan- tal ongeveer verdubbelen. De zwaarste verlie zen leden de Volkischen, die deze verkiezingen voorgesteld hebben. Ook de communisten, de Duitseh-nationalen, de Volkspartij en de Demo craten lijden verliezen. Uit Berlijn. De Poolsche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij Westelijk Polen opnieuw in staat van beleg wordt.verklaard. Volgens een bericht uit Danzig is de afkon diging van den staat van beleg over de Poolsche provincie Tarnopol (Oost-Galicië) en van den uitzonderingstoestand over Lemberg en Tarnow toe te schrijven aan bloedige botsingen, die zich Zaterdag in verschillende deelen van Oost-Gali- cië n.a.v. ant,i-Poolsche demonstraties van Öe- krainers hebben voorgedaan. Daarbij werden verscheidene personen gedood, meer dan 50 gekwetst en talrijken gearresteerd. De Mecieaansche Katholieken hebben naar aanleiding van de uitzetting van den Pauselij ken legaat een telegram aan den H. Vader ge zonden, waarin zij hun verontwaardiging over die uitwijzing uitspreken en aanhankelijkheid betuigen aan den H. Stoel. Uit Gerieve. De Fransche minister van Arbeid, die naar Parijs is vertrokken, had tij dens zijn verblijf hier ter stede een onderhoud met den Duitscheu rijksminister van Arbeid over de ratificatie door Duitschland van de conventie in zake den achturendag. Deze verklaarde, dat, zoodra de binnenland- sehe wetgeving van Duitschland de noodzake lijke wijzigingen zal hebben ondergaan, het, rijkskabinet een wetsontwerp tot ratificatie der conventie hij den Rijksdag zal indienen. Uit Geneve. In de voorstellen-commissie van de Ode Arbeidsconferentie is mgr. Nolens voor de regeeringsgroep gekozen en Goudriaan voor de werkgeversgroep. Uit Berlijn. In Schaumburg-Lippe heeft Zondag een volksstemming plaats gehad overde aansluiting vn het land bij Pruisen. Het resul- sterk en heb moed, want denk, dat slechts een korte scheiding ons wacht en dat daarop het blijde wederzien voor immer zal volgen. O, papa. papa, hoe spreekt gij zoo zonderling' riep Clara, gevoelt ge u dan niet beter, dat ge mij zoo iets verschrikkelijKS voor stelt. Verschrikkelijk, Clara hernam de grijs aard, waarom noemt ge dat verschrikkelijk, als de ziel, die van God is, haar aardsch omkleedsel aflegt en tot haar hemelschen Vader terugkeert Ja, ik gevoel mij op 't oogenblik wel, doch ik beschouw dit als een genade van den Heer die mij. eenige rustige oogenblikken gunt, eer Hij mij oproept. Denkt er steeds aan, lief kind, dat 't lichaam slechts het kleed der onsterfe lijke ziel is, dat wij dit kleed moeten teruggeven aan de aarde, waaruit het gekomen is. Daarom, lieve Clara, schrik niet voor het graf en beschouw hen als gelukkig, die aan den eindpaal van hun leven zijn. Indien gij aan-mijn graf staat, ween dan niet om mij, maar zie omhoog en denk, dat ik mijn hand zegenend over u uitstrek en mij verheug over het geluk, dat u op aarde nog wacht. Clara's oogen hadden zich met tranen ge vuld. - Ween niet, mijn kind. maak mij het afscheid niet hard, smeekte de stervende. Zoek kracht in het gebedstel uw vertrouwen in God en onderhoud zijn geboden en indien ge eens in mijn plaats zult wezen zult ge zeggen taat is geweest, dat de aansluiting verworpen werd. Uit Londen. De secretaris der federatie van mijnwerkers, Cook, verklaarde heden, dat de executieve der mijnwerkers waarschijnlijk zal ingaan op de uitnoodiging der mijneigenaars tot het houden eener conferentie, waarvan de eerste bijeenkomst morgennamiddag zou plaats hebben. De doorvoer van vleesch en klauwen verboden. Thans is verschenen een Koninklijk besluit waarbij de doorvoer van buitenlandseh vleesch en klauwen is verboden. Wanneer bijzondere redenen een afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, kan de minister van binnenlandsche zaken en landbouw zoodanige afwijking toestaan'onder de noodige voorzorgen tegen overbrenging van besmetting. Tegen den kinderarbeid. Betreffende de besprekingen, door het kan toor van Arbeid met de ondernemers gevoerd over een regeling van den arbeid van 12 tot 16- jarigen leeftijd, deelt de Ind. Crt. thans mede De ondernemingen zijn van meening, dat een vrijwillige overeenkomst met het kantoor van Arbeid voorloopig de beste oplossing zal zijn. Men is derhalve besloten om den ver schillenden directies voor te stellen in dien geest te handelen, zoodat van de zijde van den werk gever vrijwillige medewerking uitgaat. Men is thans doende, om van de regeering voor den tijd van drie jaren uitstel op dat ver bod van kinderarbeid te verkrijgen. De vesting Naarden opgeheven. Uit het Gooi schrijft men Het gevolg van de opheffing van de verbo den kringen om Naarden is dat overal gebouwd mag worden. De eigenaars van terreinen juichen. Perceelen, die gister niet meer clan 8000 waarde hadden, worden heden onder de 50.000 niet van de hand gedaan, zoo verklaarden in roes geraakte grondbezitters. Deze beooren meeren- deels tot Naardensehe kweekers en burgerlieden. Ook Amsterdamsche en Utrechtsche families hebben hier grondbezit. In de raadsvergadering van Vrijdagavond hield de burgemeester van Naarden een feest rede, waarin hij de hoop uitsprak, dat door de opheffing van de verboden kringen het roemrijke verleden van Naarden zou voortgezet worden. De 9e internationale Arbeidsconferentie. Nederland heeft twee vertegenwoordigers ge kregen in de uit 24 leden bestaande zoogenaam de voorstellen-commissie van de negende inter nationale arbeidsconferentie, die dit jaar bijzon der belangrijk zal worden, aangezien het haar taak is voorstellen te doen omtrent de volgorde van de te behandelen agendapunten. De Neder- landsche vertegenwoordigers zijn mgr. Nolens als regeeringsgedelegeerde en de heer Goudriaan als werkgeversvertegenwoordiger. Baron Van Wijnbergen. Het. lid der Tweede Kamer, mr. A. baron Yan Wijnbergen is in bet, St. Antoniusgastliuis te Utrecht opgenomen en heeft haar een lichte ope ratie ondergaan. de reis was aangenaam, maar gezegend zij het uur, waarop ik mijn doel bereik. Dokter Day had Clara's hand gevat en hield die in de zijne geklemd. Hij zweeg nu en verge noegde zich het kind met teedere blikken aan te zien. Het spreken had hem vermoeid en hij viel in een rustigen slaap die Clara als een engel des vredes scheen te bewaken. Het opflikkeren der levenskrachten duurde nog tot den avond. Als eindelijk de zon haar laatste stralen door de kamer wierp, legde dok ter Day de hand op het hoofd zijner dochter en zegende haar daarna sloot hij weer de oogen en sprak met nauwelijks hoorbare stem Heer, in Uwe handen beveel ik mijnen geest. De onsterfelijke ziel had haar aardsche boeien afgelegd, Clara's vader was niet meer, doch zijn gelaat had nog dien vreedzamen glimlach, die in zijn leven aller harten gewonnen had. III. Het weerzien. Clara beschouwde eenige oogenblikken het dierbare gelaat baars vaders. Hij slaapt weer, fluisterde ze, terwijl ze dezen vermeenden slaap als een goed teek en beschouwde. Mijn kind, zei mistress Rocke, uw vader is in den hemelLaat ons voor hem bidden Een rilling beving de weeze. Dood Zou hij dood zijn riep ze. En met opengespalk te oogen wierp ze een blik op het lijk, waarna ze bewusteloos neerzonk Mistress Rocke en de andere trouwen die nog tegenwoordig waren, droegen de bewustelooze weg. Traverse bleef bij den overledene, om de laatste plichten aan hem te vervullen. Toen Clara ontwaakte, gaf ze zich heelemaal aan haar wanhoop over. Nog altijd had zij ge hoopt, dat haar papa gered kon worden. Dat hij haar ontrukt was, scheen haar onmogelijk en des te grooter was nu haar droefheid. Dokter Day werd in het familiegraf bijgezet, waar, onder ceders en cypressen, ook zijn echt- genoote rustte. Op zijn grafsteen liet Traverse de woorden zetten': Zie hemelwaarts, daar woont zijne ziel Wanneer mijn lieve Clara bier komt, dacht hij, zullen deze woorden baar moed geven en haar troosten. Den dag na de begrafenis bleef Glara op haai kamer. Ze had te veel geweend en te veel gele den, zoodat ze nu op de sofa lag en sluimert e. Mistress Rocke waakte bij haar. Om den slaap van Clara niet te storen, wenkte hij zijn moe' ei in het aangrenzend vertrek, om haar te zeggen, dat hij naar Staunton moest, om eenige orl'1.t? teiten te vervullen, die .de wet bij s engev y°°-Sva„ avond ,™.r «=n,6 w.»n «i hi.i ondertusschen kunt ge er u op voorbereiden Cla ra's voogd te ontvangen, die zonder twijfel lieden nojlomen zal. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1