Stad*:- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. R.K.S.V. „Excelsior". De juniorcommissie van bovengenoemde sport- vereeniging heeft besloten voor haar beide ju- niorafdeelingen eenige wandeltochten te orga- niseeren, gedurende de zomermaanden. Teneinde bedoelde wandeltochten meer aan trekkelijk te maken zullen eenige leden als tam boer worden opgeleid. Zooals altijd neemt Ex celsior ook dit zelf ter hand. Men is erin geslaagd een gediplomeerd instructeur te engageeren. Ge durende enkelen weken volgen enkele leden reeds den cursus. Op veler verzoek heeft de commissie besloten ook niet-leden, beneden de 16 jaar, in de gelegen heid te stellen hiervan gebruik te maken." De cursus vindt plaats Vrijdags van 6.30—8.30 n. m. De kosten hiervan verbonden zijn zeer gering terwijl al het noodige materiaal door Excelsior in bruikleen wordt gegeven. Zij, die hiervan ge bruik wenschen te maken kunnen zich opgeven bij den heer Th. Scheffers, Dam 35, 's avonds van 7 7.30, waar te vens alle gewenschte inlichtingen te verkrijgen zijn. Vereeniging Verjaardag. Gistermiddag kwamen weder de damesbe stuursleden van bovengenoemde vereeniging bijeen, om de resultaten ov-er de maanden April en Mei 1926 vast te stellen. De voorzitster mevr. S. Hijman, opende met een hartelijk welkom deze bijeenkomst, waarna de notulen door de le secretaresse, mevr. Hoogen- dijk -De Groot werden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens deelde de voorzitster mede, dat op haar verzoek in 't bestuur had zitting geno men mevr. H. B. Aikema, Tuinlaan 44, inplaats van mevr. N. W. van Gelder, die, zeer tot haar leedwezen, zich genoodzaakt zag uit 't bestuur te treden. Ingekomen was op verzoek van 't*bestuur een rapport van den penningmeester der t.b.s.ver eeniging, den heer Germeraad, over die patiënten waaraan de vereeniging financieelen steun ver leent. Uit het zeer uitvoerig rapport bleek, dat vijf patiënten de sanatoriums, waarin zij verpleegd weiden, geheel hersteld hadden verlaten w.o. een moeder van 28 jaren die eveneens geheel hersteld, tot haar man en twee kindertjes van 4 en 6 jaren kon terugkeeren. Een h e e r 1 ij k e voldoening voor de leden van de vereeniging ver jaardag, die door hare b ij d r a g e n dit liefdewerk steunden! Aan den heer Germeraad werd dank gebracht voor zijn uitgebreid rapport. Voor 6 patiënten, verpleegd bij particulieren, in t Roomsch Katholiek Sanatorium „Berg en Dal en t Christelijk Sanatorium „Sonnevanck", werd de financieele bijdrage voor 2 maanden verlengd. Van een patiënt die hersteld het sanatorium had verlaten, was een dankbetuiging voor de damesbestuursleden ingekomen. Bij de opening der busjes bleek 't resultaat weer schitterend en verre te overtreffen de ont vangst der maanden April en Mei 1925. Na eenige bespreking van huishoudelijken aard werd deze vergadering onder dankzegging aan de damesbestuursleden voor haar aanwezig heid, door de voorzitster gesloten. De voorzitster, mevr.S. Rij man, verzoekt vrien delijk aan de leden der vereeniging, bij sterfge val of adresverandermg, dit op te geven aan een der damesbestuursleden. Algemcene Hiddcnslainlsvcreeniging. Gisteravond hield bovengenoemde vereeniging een ledenvergadering. De voorzitter, de heer s". Hijman, zei hij de opening, dat, hoewel de op komst der leden bevredigend was, gezien de be langrijkheid der agenda, nog meer leden behoor den aanwezig te zijn. Na goedkeuring der notulen werden door mr. Welcker eenige mcdedeelingen gedaan inzake het incassotarief, welk tarief den leden in druk zal worden toegezonden. De heer H. A. Hes deed eenige mededeelingen, met betrekking tot het electrioiteitsahonnement voor winkels, naar aanleiding van de opdracht van het bestuur, en hoopt spoedig de conclusies x au zijnonderzoek de vergadering voor te leggen. Hierna werd behandeld de beschrijvingsbrief van het bondscongres dat gehouden zal worden op 23 en 24 Juui 1926 te Bussuni. De heeren Nauinan en H. A. Hes werden als afgevaardigden benoemd naar het congres te Bussum, de eerste als rapporteur. Bij bespreking van punt 5 der agenda „Ten toonstelling bleek daar veel animo voor te bestaan en werd na een levendige discussie, waarbij verschillende wenschen naar voren wer- den gebract, besloten tot het houden van een industrie- en middenstandstentoonstelling, en 't bestuur gemachtigd zich hierover met de zus terverenigingen overleg te plegen. Hierna werd deze geanimeerde vergadering gesloten. 1I.A.V. Bank. Op Dinsdag 22 Juni a.s. zullen de jaarlijksche algemcene vergaderingen van aandeelhouders gehouden worden resp. van de Nieuwe Hav. Bank en de Hav-Bank. Alsook op dien dag zullen de vergaderingen van verzekerden der beide banken plaats hebben. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties in dit blad. Volkshadhuis. In de week van 30 Mei5 Juni werden geno men 514 baden. lste klasse kuipbaden 40, regenbaden 64. de klasse kuipbaden 53, regenbaden 343. Kinderbaden 14. Gistermiddag is uit de zwem school vermoedelijk ontvreemd een witte red dingsboei, waarop staat „Zwemplaats Heeren." Bij de politie is een vermoede lijk valsche gulden gedeponeerd, die bij het innen van huurgelden was ontvangen. Door de electrische tram is gistermorgen een hond overreden. Het dier is in den politiepost Koemarkt afgemaakt. Gistermorgen circa 9 uur viel op den hoek KreupelstraatBoterstraat het paard, gespannen voor een vierwielligen wagen beladen met bussen melk, eigenaar D. Leenders, wonende Heerenstraat. Het lemoen werd ver nield, terwijl van het paard de bovenlip scheurde en de rechteraehterpoot nogal werd verwond. De kolen w erker P. V e 1 I i n g a, wonende Binnenrotte 116 te Rotterdam is gis termorgen ten 111 uur op een in de Wilhehniua- haven liggende trawler gevallen, waarbij hij vermoedelijk een rib brak. Na door een lid van E.H.B.O. te zijn behandeld is hij per ziekenauto van Peereboom naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. G. v. D. wonende Kinderb uur t heeft bij de politie aangite gedaan, dat door een vrachtauto een zonnescherm en een kozijn van zijn woning is stukgereden. De politie stelt een onderzoek in. UIT ROTTERDAM. Naar het Euchar. Congres. Hedennacht zijn de congressisten naar Chi cago vertrokken. Gisteravond tusschen 8 en 10 uur kwamen ze aan boord van het s.s.Nieuw Amsterdam, dat te kwart over twaalf vertrok naar-Amerika, waar Christus Eucharisticus door duizenden, saamgestroomd uit alle wereldleden in een 28e congres geëerd en gehuldigd zal worden Het was de aartsbisschop, Z.D.H. Mgr. H. van de Wetering, die als een der eersten het dek betrad, vergezeld van zijn secr.den eerw. heer J. v.d. Burg. Zijn uitstekende gezondheid maakte het Mgr. van de Wetering, ondanks zijn 75 jaren mogelijk tot de verre reis te besluiten en zijn groot doorzettingsvermogen deed hem dat be sluit uitvoeren. Onder de Nederlandsche Congressisten be vond zich ook de eerw. pater W. van Dijk, O.S. Aug„ sedert verleden jaar lid van het Perma nent Comité der Internationale Eucharistische Congressen, die thans de secretaris van de sectie der Nederlandsche taal is, die voor het eerst op het congres te Chicago alle Nederlandsch spre kenden der wereld zal vereenigen. Behalve door de genoemden werd aan de reis deelgenomen door de volgende landgenooten De eerw. heeren pastoor P. C van Aken uit Beek-Ubbergen", pastoor G. 14. C. de Bruyn uit Schoondijke, pastoor H. F. Heytfeldt, uit Kethéï, pastoor F.A.M. Lucassen uit den Haag, kapelaan L. Ph. J. Paulussen, van hier, pater J. A. van Lieshout uit Gromvoirtkapelaan M. van der Linden uit Haaren de eerw. heer H. Swinkel uit Helvoirt de eerw. heer H. Schneider, kape laan J. Theeuwes uit Sas van Gent en kapelaan H. A. Ulleman uit Roelofsarendsveën. Voorts de volgende personen Jan Eloy Brom, de heer en mevrouw Th. H. A. M. Heere, J. Th. Peters, F. van Steyn, de heer en mevr. 14. P. J. Truffino, A. J. van Alphen, P. J. van Hussen, P. A. Janssen, mevr. C. M. Koopman Campers, J. J. Scheepers, de heer en mevr. T. B. J. Simon, mej. J. M. C. Veen, de heer en mevr. G. M. H. de Wit, J. Delsing, G. Koop, G. 11. Meyer, J. P. van Reyri, mej. M. J. van Rijn, P. G.'Stuuk Het gezelschap reist resp. in de eerste, tweede en in de touristen-klasse. De Nederlanders zullen na afloop van het Congres nog een uitstapje maken naar Detroit met de Ford-fabrieken, Buffalo met de Niagara watervallen, Washington, Philadelphia met de wereldtentoonstelling en New York. Dit uit stapje heeft plaats onder leiding der Ameri- kaansche Express Company. Op 3 Juli heeft de terugreis naar het vaderland plaats met het s.s. „Rotterdam" der Holland-Amerika-Lijn. Een geheimzinnige dood. Mevrouw C. uit de Diergaardelaan alhier heeft aangifte gedaan, dat haar dienstbode P.S. Za terdag onwel is geworden en eenige poeders heeft gebruikt, die zij in soortgelijke gevallen steeds placht aan te wenden. Eenige uren later vond mevrouw C. de dienstbode dood op bed liggen. De politie stelt een onderzoek in ofervan nalatigheid bij de bereiding der poeders of van andere doodsoorzaken sprake kan zijn. F. J. van Violen. Zondag is hier ter stede, 63 jaar oud, plotse ling overleden de heer F. J. van Vloten, direc teur van het Rijkstelegraaf- en telefoonkantoor alhier. Zaterdag had de heer Van Vloten nog gewoon zijn werkzaamheden verricht. Rij of krachtons wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. St. Willibrordusstichling. B, en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van den 4 Juni j.l. gunstig heeft beschikt op het verzoek van de St. Willibrordusstichling alhiei d.d. 26 Maart j.l., gedaan overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, om met het oog op den slechten toestand, waarin zich het meubilair voor de 4e en 5e klasse van haar school voor G.L.O. aan de Nassaulaan 42 bevindt gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van nieuw meubilair voor die klassen. Binnen dertig vrije dagen na heden kan ieder ingezetenen van genoemd besluit bij Gedepu teerde Staten in beroep koen. Schiedam, 8 Juni 1926. Zitting van Vr ij dag 4 Juni. Alvorens met de behandeling van de agenda aan te vangen, deelt de voorzitter mede, dat er van de soc.-dem. raadsleden v. Pelt, Dinkelaar en Koeten—Ooms een verzoek was ingekomen, om in het Sterrebosch een hertenkamp aan te leggen. Op voorstel van den voorz. werd dit verzoek aangehouden totdat B. en W. er advies op uitgebracht hebben. Agenda. I. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening, waarbij de Raad het benoemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren en be dienden aan anderen opdraagt krachtens art. 145 der Gemeentewet, zulks ter vervanging van de bestaande verordening. De voorzitter zet nog eerst eens in korte lijnen uiteen, wat met deze verordening bedoeld wordt. De heer Slavenburg (C.-H.) is in 't al gemeen er voor, dat aan den Raad benoemings kwesties zooveel mogelijk bespaard blijven, doch in dezen tijd van bezuiniging vindt hij 't beter, dat voorloopig de Raad bij het benoemen van nieuwe functionarissen gekend wordt, opdat de Raad kan beoordeelen, of de functie niet kan opgeheven worden. Spr. stelt daarom voor, de voornaamste ambtenaren o.a. de opzichters bij den Gem. Woningdienst uit deze verordening te lichten, opdat deze dan door den Raad benoemd kunnen worden. De Voorzitter is daar niet voor, omdat hij 't nut er niet van inziet. Wanneer een functie opgeheven moet worden, kan de Raad altijd vóór B. en W. tot de benoeming overgaan, in dien zin besluiten. De heer Slavenburg begrijpt niet den tegenstand van den voorz. en blijft bij zijn meening. De heer Scheffers (R.K.) meent, dat de benoeming van de functionarissen aan de be trokken commissies moet blijven. Spr. heeft al zooveel ongunstige dingen gezien van de benoemingen van B. en W. o.m. bij het zoogenaamd tijdelijk benoemen dat hij er huiverig voor is, om nog meer van de macht uit handen te geven aan dit college. De Voorzitter: B. en W. hebben toch hun verantwoording. De heer Scheffers: J awel En wanneer de Raad B. en W. ter verantwoording roept, staat hij voor een voldongen feit. Spr. zou over ieder der functies willen laten stemmen. De heer Collé (S. P.) stelt voor, den toe stand te laten, zooals hij is hij vindt de nieuwe verordening niet erg democratisch. Weth. D e B r u i n (S. D.) zegt, dat B. en W. ter verantwoording kunnen geroepen worden en commissies van bijstand niet. Bezwaren, dat de Raad alle benoemingen verricht, zijn er bij spr. niet, met uitzondering van het practische he- zwaar, dat het leven van de raadsleden er niet rustiger door zal worden. Tegenover de opmerkingen over de machts kwestie wil spr. wijzen op het feit, dat door de nieuwe verordening de Raad te beslissen krijgt over functies, waarin tot nu toe door B. en W. werd voorzien dat B. en W. dus den invloed van den Raad willen verkleinen, is niet juist. Weth. B o d d e s (A. R.) kan met het betoog van weth. de Bruin meegaan, maar wil er den nadruk op leggen, d'at deze verordening van blijvende kracht is, terwijl de voorgestelde maatregel, van den heer Slavenburg, steunende op den crisistoestand, slechts van tijdelijken aard zal zijn. bpr. antwoordt den heer Scheffers, dat B. en W.niet zoo erg op meerdere macht in deze belust zijn. Bovendien is het nog niet zeker of com missies van, hijstand wel het recht van benoeming hebben. De heer Scheffers: Er zijn intussehen al heel wat mannetjes benoemd 1 Op een uitlating van den heer Collé antwoordt weth. B o d d e s, dat de democratie niet in 't gedrang komt, wanneer de Raad aan B. en W. benoemingen opdraagt; juist 't tegendeel is het geval. Weth. V an Velzen (B. K.) maakt eenige juridische opmerkingen en leest een commentaar voor op een wetsartikel, dat de sterkte van het standpunt van B. en W. in het licht stelt. De heer Slavenburg bestrijdt eenige pun ten uit de betoogen van de collegeleden wanneer hij de oude met de nieuwe verordening vergelijkt, is de Raad er niet beter op geworden. Spr. is niet heelemaal er op gerust, dat het college zoo zal bezuinigen als noodig is en daarom dringt hij er nog eens op aan, dat de benoemingen van opzichters en die daaraan gelijk zijn, aan den Raad blijven. De heer G o 11 merkt op, dat het wel eens gebeurt, dat een commissie iemand no. 1 op de voordracht plaatst, doch B. en W. de voordracht terugsturen met bemerking, er niet mee accoord te kunnen gaan. Als de commissie nu eens voet bij stuk houdt, wat dan Ook daarom zou het volgens spr. beter zijn, indien de oude toestand werd gehandhaafd. Thans heeft de Raad in ieder geval de gelegenheid, in 't. openbaar critiek op benoemingen te geven. De heer Scheffers zegt, over het antwoord van de wethouders niet voldaan te zijn. Nadat nog eenigen tijd over dit punt gesproken is, stelt de heer Slavenburg als compromis voor, dat het algemeen opzichthoudend perso neel in den vervolge door den Raad zal worden benoemd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hier tegen geen bezwaar hebben. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte met 3 stemmen (van de heeren Scheffers (R.K.), Collé en Kramer Freher (S.P.) tegen, goedge keurd. Op voorstel van den heer H ij m a n (V.D.) wordt besloten, dat, ingeval een benoeming, die door een commissie is geschied, niet door B. er W. wordt goedgekeurd, de beslissing aan den Raad komt. Ook dit voorstel wordt aangenomen. Slot volgt). Oplichting: Een rijwielhandelaar te Delft is de dupe geworden van een oplichter. Deze had zich aan de gemeentelijke arbeidsbeurs als werklooze laten inschrijven onder den naam van een ingezetene en heeft met behulp en tegen af gifte van de kaart een rijwielhandelaar bewogen hem een fiets in huur af te staan. Aangezien de fiets niet terug is gebracht bleek dat men met een oplichter te doen heeft gehad. Te Leiden en Maassluis schijnt de man zich op dezelfde wijze rijwielen te hebben toegeëigend. De moord te Spekholzer heide. Zondag is zooals gemeld te Alburg aangehouden en gisternacht naar Kerkrade overgegracht de verdachte van den moord te Spekholzerheide A.B De man heeft bekend, den moord gepleegd te hebben, maar naar zijn zeggen was het zijn be doeling niet, de vrouw te dooden hij had haar alleen bewusteloos willen slaan, opdat hij den diefstal zou kunnen plegen. Man doodgedrukt. Op de fabriek De Schelde te Vlissingen is door het breken van twee stoelen waaróp een groote se heepsketel stond, de 27-jarige werkman L„ zoodanig bekneld geraakt, dat de dood onmiddellijk intrad. De man is gehuwd en vader van cén kind. Tragisch sterfgeval. Ter gelegen heid van het inmiddels uitgestelde huwelijk van een dochter des heeren H. v. D. te Hilversum, was Zondagmiddag een oom van den bruidegom uit Duitschland overgekomen. Eenige minuten na aankomst, terwijl de fa milie zich even had verwijderd vond men oom ten gevolge van hartverlamming dood in de serre. De aanslag te A'd am. De toestand van den heer Blaauw, die gister door een ge wezen knecht in een bierbottelarij in de Blasius- straat met een dolk gestoken werd, was heden naar omstandigheden goed. Ook uit zijn ver klaring bleek, dat de daad van den knecht ge kwalificeerd zal moeten worden als een poging tot moord. Het is slechts aan een toeval te dan ken, dat de scherpe en groote dolk geen vitale doelen heeft getroffen. Morgen zal de knecht ter beschikking van de justitie gesteld worden. II et spook. Roosendaal heeft enkele dagen een spook, een klopgeest gehad. Een huis in de Julianastraat genoot de eer hem te mogen huisvesten. Het spook bracht zijn gewoonte getrouw geheel het stadje in onrust. Des avonds was het gedrang in de omgeving van het ge heimzinnige huis zóó groot, dat de politie de Julianastraat moest afzetten. Geheele families bivakkeerden in de open lucht, omdat zij niet meer binnenshuis durfden slapen. Sommigen na men brood en ander proviand mee, en brachten de nachten op de stoepen der huizen door. En ziedaar Het mysterie, dat, voor enkele dagen eenige duizenden inwoners dezer stad slapelooze nachten heeft bezorgd is nu opgelost. Het raadsel van de Julianastraat is ontsluierd, dank zij de activiteit van de 'Roosendaalsche recherche, die in den nacht van Zaterdag op Zon dag de opzienbarende ontdekking deed, dat de klopgeest, die geheel Roosendaal op stelten zette, niemand anders was dan. de 19-jarige doch ter des liuiz.es. Een succes ook voor den commissaris der politie van Roosendaal, die Zaterdag reeds spoedig de oplossing van de spookgeschiedenis in deze richting had gezocht. Hoewel de 19-jarige klop geest nog steeds hardnekkig ontkent de geheim zinnige geluiden te hebben voortgebracht, was de ontdekking zóó op heeterdaad, dat deze ontkenning geen gewicht in de schaal legt. De politie had reeds eenige dagen argwaan tegen het meisje maar het onderzoek werd door de donkerte in het huis,dat alleen metpetroleum verlicht werd, bemoeilijkt. Tenslotte nam men daartegen maatregelen en op het moment, dat de agent hel kloppen weer waarnam, draaide hij eenskaps een electrische zaklantaarn op en zagde 19-jarige dochter des huizes juist op het oogenblik, dat zij inet den hak van haar schoen hard op den vloerstamp- te, en dit herhaalde. „Zoo, doe jij dat zeide de agent, en meteen barstte het meisje in snikken uit. Hoe het mogelijk is, dat zij gedurende enkele dagen de politie en haar ouders zoo voor het lapje heeft kunnen houden, is alleen te verklaren door haar slimme manier van optreden. Als de aanwezigen in spanning luisterden of zij niets vernamen, zeide zij eensklaps „Hoor eens, het lijkt wel of ik op den zolder hoor tikken. Onwillekeurig keek dan ieder naar den zolder. Op dat moment, als de aandacht van haar was afgeleid, gaf zij een harden bons tegen den muur of op den grond. Eigenaardig was door den in-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2