DAGBLADVOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. EUULSTOW, Kasteel „Het Onweersoest" *49ste Jaargang Donderdag 10 Juni 1926. No. 14576 Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange gebeele invaliditeitf 260 bij verlies van een hand» voet ol oog f 206 big doodf100 bij verlies van eee duim; 166 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door 4» N.MolLAlgem.Verg. bank Sehieda» Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau x KOEMARKT 4. Telefoon Inteteommumsel 68085 Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavond nummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iSni 15 regels 1.75. elk» r*g«i daarboven 3$ n*, 3 maas plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madsdaetingen 75 e p*r regel. Speciale conditiBn voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE VOLKENBOND. Spanje handhaaft aij n e i s c h e n. §|jPrimo de Rivera heeft besloten zijn vroegere besluiten ten aanzien van de samenstelling van den Volkenbondsraad te handhaven. Wordt T u r k ij e lid? Uit Parijs. Naar de „Petit Parisien" uit Genéve meldt, bestaat thans na het sluiten van het ver drag tussehen Londen en Angora de mogelijk heid dat Turkije tot den Volkenbond zal toe treden. Besprekingen zijn hieromtrent reeds gaande. Indien deze resultaat zullen hebben de mogelijkheid niet uitgesloten dat Turkije tege lijk met Duitschland in September tot den Vol kenbond toetreedt. Om den bouw van het nieuwe Bondspaleis. De Volken bondsraad besloot gister de archi tecten van Duitschland, Saargebied en Danzig toe te laten tot de mededinging aan de prijsvraag voor het nieuwe Volkenbondspaleis. Men zal zich herinneren, dat prof. Van Eysinga de voor naamste voorvechter was van de gedachte de mededinging open te stellen voor alle landen ter wereld. Thans is daaraan in zoover gevolg ge geven, dat behalve de leden van den bond.de bovengenoemde landen kunnen deelnemen. De Amérikaansche architecten zijn dus nog uitgesloten. Daar de sociaal-democraten de behandeling der graanrechten, ondanks hun obstructie in de commissie niet vermochten tegen te houden, beproefden zij dit thans door verscherpte ob structie en door het houden van massa-verga deringen. In de zitting van gister dienden de sociaal democraten eerst een twaalftal voorstellen in, waaroverde voorzitter telkens moest laten stem men. Dit gaf reeds hot hevig lawaai aanleiding, dat nog in omvang toenam, toen de regeering trachtte haar voorstellen te motiveeren. Onder het gejoel en gefluit der oppositie be gon daarop de regeeringsvertegenwoordiger zijn rede aan de stenografen te dicteeren. De sociaal democraten bombardeerden hem met actenstuk- ken en drukwerken, de communisten bedreig den hem. De voorzitter was tegenover dit lawaai machteloos. De Cechische socialisten en de Nationaal-socialisten scholden in alle moge lijke vormen den regeeringsvertegenwoordiger uit. Plotseling begonnen daarop de communis ten de „Internationale" te zingen. Intusschen had de regeeringsvertegenwoor diger zijn rede geëindigd, waarna onder voort durend lawaai de algemeene debatten begonnen. FRANKRIJK. De verhoogde parlementaire vergoeding verworpen. De Fransche Kamer heeft gisternacht met 150 tegen 128 stemmen liet voorstel tot verhoo ging der vergoeding aan parlementsleden ver worpen. De socialisten, die alleen vóór stemden, sisten van woede over dezen uitslag. DE DALENDE FRANC. Geen collectieve actie. De Belgische premier spreekt het bericht uit Genéve tegen, volgens hetwelk de ministers van Frankrijk en België en eventueel Italië, besloten zouden hebben tot een gecombineerde actie ter vefdediging van hun betaalmiddelen. Dit be richt is volgens de Belgische regeering van eiken grond ontbloot. Zij heeft zelfs geen bespreking in die richting gevoerd. ENGELAND. Een officieel referendum onder de mijttwerkers. In een Reuter-telegram over de mislukking der onderhandelingen van Dinsdag wordt nog medegedeeld, dat de regeering het plan over weegt tot organisatie van een officieel referen dum over het eindigen der staking onder de mijnwerkers. MAROKKO. De goudschat van Abd-el-Krim Volgens een bericht uit Fez is daar de goud schat van Abd-el-Krim in 24 kisten met 300.000 peseta's inhoud aangekomen. TSJECHOW SLOWAKIJE. Zoo z ij n onze manieren. Het Cechoslovaaksche Huis van Afgevaardig den was gister het tooneel van een woeste sociaal democratische obstructie, die met gefluit, ge scheld, het slaan met deksels van lessenaars en het zingen der „Internationale gepaard ging. De sociaal-democraten trachtten aldus de debatten over de invoerrechten op graan, on mogelijk te maken. De voorafgegane onderhandelingen in de commissie hebben voor deze rechten een meer derheid gegeven. 99) Indien ge niet wilt, dat ik oogenblikkelijk de zaal verlaat, zwijg dan over het verleden met uwe betuigingen van berouw, die ge niet gevoelt. Ge zijt immers de voogd van Clara, en als zoo danig hebt ge te spreken over de zaken, de voog dij betreffende. Welaan, hetzij zoo, mistress Rocke, hernam de kolonel. Ik zal nederig uwe kwetsende woor den als welverdiende straf verdragen wellicht zal ik door mijn opoffering u tot mildere ge lach ten brengen. Ik wil van uwe opoffering niets weten hervatte mistress Rocke met trotsehe verach ting. Van de ure, dat ge mij zoo grof beleedigdet, zijn Warfield en Lenoir vijanden geworden herinner u, dat ik ook een Warfield ben. Ver oorloof mij, nu, kolonel Lenoir, dat ik u naar uw kamer laat geleiden, ondertusschen zal ik miss Clara van uwe aankomst verwittigen. Dit zeggende belde mistress Rocke en gal' den neger, die dadelijk verscheen, bevel den vreem den gast naar zijn kamer te brengen. Zij verwijderde zich met een buiging, terwijl de kolonel haar een woedende blik nazond. Vervloekte bedelares bromde hij. Hoe waag je het zoo trotsch tegen mij te zijn. Ze is nog ALLERLEI. Naar- de „Chicago Tribune" uit Montevideo (Uruguay) verneemt, zijn vier personen ge arresteerd en is een hoog politie-ambtenaar ontslagen in verband met dén bomaanslag op het Amerikaansche consulaat. Naar gemeld, wordt beweerd, dat de bom geworpen is door aanhangers van twee lLaliaan- sche socialisten, die in den staat Massachusetts (V.S.) wegens moord ter dood zijn veroordeeld. Uit Brussel. De werkgevers in de Belgische textielindustrie hebben het verzoek der arbei ders om 5 procent loonsverhooging ingewilligd. Deze verhooging zal worden verleend van 15 Juni af. Voorts zijn ook tussehen de werkgevers en de werknemers in het bakkersbedrijf onderhan delingen gaande om de loonen te verhoogen. Uit Londen. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag verklaarde de onder staatssecretaris voor de Mijnen, Lane Fox, dat 110 buitenlandsche schepen ongeveer 87.000 ton steenkool, afkomstig uit Frankrijk, België, Nederland, Duitschland en Polen in de Britsche havens hebben gelost. Uit Berlijn. Op last van den rechter van instructie heeft de politieke recherche gister bij een aantal communistische leiders huiszoe kingen gehouden. Ongeveer tien personen wer den gearresteerd. De huiszoekingen en arresta ties hadden plaats naar aanleiding van het ver spreiden eener, inmiddels in beslag genomen bro chure, waarin tot den strijd tegen de bestaande grondwet wordt aangespoord. Uit Brussel. Uit Luxemburg wordt bericht, dat de groothertogin een aanvang heeft gemaakt met de raadpleging van een reeks van politieke personen. In sommige kringen zou een nieuw kabinet van nationale eenheid worden voorgestaan. Uit Kowuo. De president der republiek Litauen heeft den leider van de Boerenpartij opgedragen een ministerie te vormen. De tiende Diocesane Katholiekendag. Gistermorgen had in het mooie Zuid-Beveland- sche plaatsje Goes de tiende Haarlemsche Diocesane Katholiekendag plaats. De inwoners van Goes hadden de uitverkiezing van hun gemeente voor het tweede lustrum op hoogen prijs gesteld, want het stadje had door de verschillende vlaggen een feestelijk aanzien geCTegen. De Katholiekendag werd geopend met een stille H. Mi.-, door Z. D. II. Mgr. A. J. Gallier bisschop van Haarlem, opgedragen in de pa rochiekerk van St. Maria Magdalena, welke vrijwel geheel met geloovigen gevuld was. De afdeelingsverga de ringen. Na deze plechtige H. Mis hadden om 1 uui de verschillende afdeelingsvergaderingen plaats. De eerste afdeeling vergaderde in de groote zaal van het Schuttershof, onder leiding van den Z.E. heer L. Dolle, pastoor te Goes. Zij was zeer druk bezocht. De bekende katholieke gynaeco loog, Prof. dr. H. J. M. van Rooy te Amsterdam sprak hier over het kind in de, eerste levens jaren. In de tweede afdeeling, die vergaderde in het „Schuttershof", sprak Pater N. Th. Vlaar over ,hlet kind in de schooljaren". Gelijktijdig vergaderde ook nog de derde afdeeling in het „Slot. Oostende" (groote zaal). Als inleider trad hier op de heer E. Franke, leeraar aan hot. R. K. Lyceum te 's Gravenhage, met het onderwerp „Het kind op weg naar den levensstaat". De Algemeene Vergadering. Te half vier werd in de feestelijk versierde kerk de groote algemeene vergadering gehouden, door Mgr. den Bisschop bijgewoond. Rede van Pastoor M 11 e r. In tegenwoordigheid van onzen Hoogwaardi- gen Bisschop mag ik het onderwerp van den Katholiekendag samenvatten in een grond gedachte. En ik meen, dat er over de opvoeding van het kind door de ouders niets, dat meer algemeen en dieper is, gezegd kan worden, dan dit woord van Christus „Wie na Mij wil komen, verloochene zichzelf", want de zelfverloochening de boete, het afsterven aan zichzelf en aan de wereld is de grondwet van het christelijke leven, dus ook van de christelijke opvoeding, is de harde en smalle en eenzame weg, dien ouders en kinderen tezamen achter Christus hebben op te gaan, om te komen tot de hoogte van Gods liefde. God, die geen tweede oorzaken noodig heeft, doch geheel de wereld door tweede oorzaken leidt en bestuurt., heeft het in Zijn oneindige wijsheid zoo geordend, dat Hij, die de kinderen niet schept zonder de medewerking der ouders, de kinderen ook niet zalig maakt zonder hunne even fier als vroeger, doch ze zal ondervinden, hoe kolonel Lenoir zich weet te wreken Hij ging nog een paar keer de zaal rond, als dacht hij nieuwe zware plannen uit. Eindelijk beval hij den neger, die nog altijd aan de deur wachtte,«op barschen toon hem zijn kamer te wijzen en zorg te dragen, dat zijn koffer boven kwam. Ondertusschen had zich mistress Rocke naar haar kamer begeven, waar ze uitgeput op een stoel neerzonk en haar gelaat met beide han den bedekte. De kracht waarmee ze tegen kolo nel Lenoir opgetreden was, scheen haar verlaten te hebben. Mistress Rocke was nu weer de zach te lijderes, die zich sedert twintig jaar aan de hemeltergende ongerechtigheid, aan haar be gaan, gewend had. - Welk een lot, welk een ongeluk dacht ze, dat Clara's vader zijne dochter juist aan zulk een ellendeling moest toevertrouwen Hoe is het mogelijk, ging ze bij haar eigen voort, dat ik ook maar een uur met hein onder één dak vertoef? Ik moet dit huis verlaten. Zijn aan wezigheid is mij ondragelijk. Doch mag ik van Clara wijken Is het geen heilige plicht van mij de zwakke duif tegen dezen gier te bescher men Ik, de arme verlatene, ik die zelf bescherming noodig heb, wat vermag ik tegen zulk een man, die nog het recht van een vader over zijn pupil heeft Om 't even, mijn post is bij Clara, ik zal, ik mag haar niet verlaten. Zou ik van mijn zoon medewerking. De apjiel valt niet ver van den boom, en zooals de H. Schrift zegt, de vaders hebben zure druiven gegeten en de tanden der kinderen zijn ziek geworden. De invloed der ouders ten kwade is verbijsterend groot. Tot, in verre nageslachten draagt en boet de nakome lingschap de zonde der ouders. Maar ook, de bovennatuurlijke levensgemeenschap van ouders en kind mogen wij teekenen met de woorden, waarmede Christus teekent de bovennatuurlijke levensgemeenschap tussehen Hem en de Zijnen „Ik ben de'ware wijnstok". Helaas, vele ouders Zijn geen ware, doch valsche wijnstokken, waaraan de ranken geen druiven, doch doornen voortbrengen. Z. H. de Paus, willende, dat door de opvoeders Christus leeft in de zielen der kinderen, heeft ons juist dit jaar in zijne gedachten, gewijd aan St. Eraneiseus en SI. Aloysius, voor oogen gesteld het christelijk levensideaal. De Eerw. spreker schetste het. leven en de deugden der twee genoemde heiligen. Laten onze ouders niet bang zijn, zoo besloot hij, hun kinderen te leeren het ideaal van de zelfverloochening, opdat zij mogen grijpen naar het hooge levensideaal der goddelijke liefde, dat ons in Eraneiseus en Aloysius tegenstraalt. Droomen zij van het geluk van hun huisgezin en hun kind, hier alleen ligt het geluk. Jaren geleden schreef de Amsterdamsche Hoogleeraar Prof. Pel een boekje over „De kunst om goed en gezond te leven". Hij vertelde daarin van de ervaring zijner medische practijk. Veel. lijden is er in de wereld, doch hoeveel van dat lijden doen de mensehen zichzelf en elkander aan. De ervaring heeft dezen medicus geleerd, dat de menschen zichzelf openen drie bronnen van ontzettend menschelijk leed, het alcoholisme, de onkuischheid, de weelde en genotzucht. Elke priester zal uit zijn erva ring dit oordeel geheel onderschrijven, er bij voegende, dat hier niet alleen de ondergang des lichaams, doch ook de ondergang der ziel de deugd tegengrij ast. Helaas, zelfs in het gezin besluipt het kind de geest der wereld. En al wat in de wereld is, is begeerlijkheid des vleesches, begeerlijkheid der oogen en hoovaardij des levens. Dien on- reirien geest, door de Kerk uitgedreven, halen vele ouders weer binnen, en verdrijven den Heiligen Geest, omdat zij zeil' in hun huwelijks verhouding niet bewandelen den weg der zelf verloochening, die leidt naar de hoogte van Gods liefde. Wij kunnen dan ook niet tot de ouders spreken over de opvoeding van het kind, zonder tot de echtgenooten te zeggen, dat zij moeten terugkeereu tot de zuivere, evangelische, paulinische opvatting van het huwelijk. Als wij overwegen, welken omgang de ouders toelaten aan lruu kinderen, welke lectuur zij dulden in hun huis, welke vermaken zijn binnen geslopen in onze kringen, hoe en onder welke omstandigheden de kennismaking van jongens en meisjes geschiedt, hoe onvoorzichtig-lang, hoe gevaarlijk-vrij de verlovingen zijn, moeten wij dan niet erkennen, dat vele ouders en kinderen niet beseffen, dat bet. tweede doel, waarom God twee menschen in het huwelijk vereeriigt, dit is, dat zij elkander zullen zijn tot hulp en steun op den weg naar den hemel. Als vader en moeder, jongen of meisje dit levendig beseffen, en in tegenwoordigheid van het Aller heiligste Sacrament dit biddend willen over wegen, zou dan de ramp van het gemengde huwelijk de Kerk in ons bisdom zoo schaden, als thans het geval is. Doch het besluit tot aangaan van verloving en huwelijk wordt zoo dikwijls op andere plaatsen genomen dan in de stille eenzaamheid van het kerkgebouw. Het rumoer van spel en dans overschreeuwt zoo gemakkelijk de slille stem van het geweten. En versterving, boete, waarachtige liefde mogen niet één woordje meespreken bij de keuze van dien allergewichtigsten levensstaat. Moei: liet ons dan verwonderen, dat ook in menig katholiek gezin de essentieele kwaliteiten van het huwelijk, de eenheid en onverbreek baarheid niet meer worden ontzien Zelfverloochening is vrucht vau liet gebed, hulp ontvangen, voor mij en Clara tegen dien afschuwelijken man Dan zou hij de wraak van dien booswicht op zich laden en ik wil niet, dat mijn zoon iets van dien nachtelijk en aanval verneemt. Doch ook Clara mag ik voor het schan delijk karakter van haar voogd niet waarschu wen, want ze zou hem met de verachting be handelen, die hem toekomt, waardoor zij echter onverzoenlijke vijanden zouden worden. Wat rest mij anders over dan te zwijgen 1 Hoe echter zal majoor Warfield dit zwijgen op nemen, als hij verneemt, dat zijn gezworen vijand in dit huis vertoeft Zooals hij wil beant woordde mistress Rocke zelf de vraag. Ik moet mijn plicht jegens Clara vervullen, 't overige is bijzaak. Mag er voor mij uit volgen, wat wil, mag de majoor denken, wat hij goed vindt, mijn geweten, het bewustzijn mijner onschuld, zal mij troosten in het lijden. En nu moed gevat, Martha Wees koel en afgemeten jegens kolonel Lenoir, hierdoor alleen kunt ge uwe waardigheid bewaren. Na dit vast besluit genomen te hebben, stond mistress Rocke op en begaf zich naar Clara, om haar van de aankomst van haar voogd in kennis te stellen. gezamenlijke zelfverloochening is vrucht van gezamenlijk gebed. Dat de ouders dan in hnn IV. Clara's voogd. Eerst aan het diner, liet zich miss Day aan den kolonel voorstellen. Met de hoffelijkheid van een man van de wereld, drukte hij haar in wel gekozen woorden zijn deelneming uit over 't verlies van haar vader, die door hem en door allen, die hem kenden, wegens zijn uitmuntende hoedanigheden hoog geacht werd. Hij verzekerde haar van zijn genegenheid en zou het vertrouwen trachtten te rechtvaardigen, dat zijn overleden vriend in hem gesteld had. Clara antwoordde met een stomme buiging, waarna mistress Rocke hem Traverse voorstelde, die van Staunton teruggekeerd was. De kolonel zag den jongen man met een hoogmoediger blik aan en maakte toen een zoo overdreven hoffelijke buiging, dat hij duidelijk het spottende er van liet merken. Hij keerde hem toen den rug en bood zijn pupil den. arm aan, om haar naar tafel te voeren. Gedurende het diner zocht hij jegens de twee dames de aangename te spelen. Zonder de ern stige stemming uit 't oog te verliezen, trachtte ij haar zooveel mogelijk op te vroolijken. 'J trachtte door een schijnbaar, ongedwongen g< sprek, waarin hij ook mistress Rocke vv zich als een interessant ervaren man, me et ke beginselen, voor te doen, waai voor ïern allen hielden, die niel «»*«"*>- reeds eenmaal gelegenheid hadden, J g lijke persoonlijkheid te leeren kennen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1