Stads- en Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws, gezin herstellen het gezamenlijk ochtend- en avondgebed, waarbij het gewetensonderzoek niet mag worden vergeten. Zelfverloochening is offerande van zichzelf aan God door en* met Christus. Dat dan de ouders herstellen de practiik van het dagelijksche Mishooren met de kinderen en met eerbiediging van ieders ge weten, van de dagelijksche H. Communie. Christus offert zichzelf en ons en wij offeren ons met Hem en in de H. Communie nemen wij op de innigste wijze deel aan het offer. Zoo bioeit opnieuw onder ons op de geest vari het offer. Wie zijn leven wil behouden, verliest het, wie zijn leven aflegt, wint het leven. Zelfver loochening beteekent Christus navolgen. Dat dan weer hersteld wordt de lezing van het Evangelie in het gezin, om Christus te kennen. Zelfverloochening beteek ent leven met Christus. En zoo wil dan Z. II. de Paus in dit jubeljaar, dat de Derde Orde van St. Franciscus onder groot en klein bewerken zal een blijvende levens hernieuwing. Zoo dan groeie het Rijk Gods in ons en o.m ons heen. Christus noemde Zijn Kerk het zuur deeg, dat het meel doordeesemt, het mosterd zaadje, dat wordt tot een breedgetakten boom. Hoe meer de Kerk als zuurdeeg het gezin en ons eigen hart doordringt, hoe breeder Zij haar takken zal uitspreiden over de aarde. önze. Paus heeft Zijn pontificaat in dienst gesteld van de herceniging van alle afgedwaalderi met de Moederkerk. Waar wacht God op Op ons gebed, maar ook op ons offer, op onze verstervingen, op ons voorbeeld van een katho liek persoonlijk, gezins- en maatschappelijk leven. Gij, katholieke ouders en kinderen van dit Diocees, die zoo dikwijls hebt ondervonden ie vaderlijke zorg van onzen Hoogwaardigen Bis schop voor de uitbreiding van het Rijk Gods op aarde, weest apostelen in uw eigen gezin op de eerste plaats door de verstorvenheid van uw christelijk gezinsleven, smeekt door uw gebed en door het offer van uzelf van God af den dauw Zijner genade, opdat de Kerk van Haarlem moge bevrijd worden van Hare velerlei en groote beproevingen; en Hij, die ons bestuurt met apostolisch gezag, eenmaal moge zeggen ik zie den struik volgroeid, al zijn rozen zijn ontloken. Met een slotwoord van Mgr. Gallier werd deze Katholiekendag gesloten. Eerste Kamer. In een korte vergadering heeft de Eerste Ka mer gistermiddag zonder stemming een reeks wetsontwerpen aangenomen, waaronder die tot liet aangaan van een of meer Indische leeningen, de begrooting van West-Indië, de goedkeuring van het ontwerp-verdrag van Genéve, en liet ontwerp tot regeling van de samenstelling der rechterlijke macht. De Kamer zal 22 dezer 's avonds weer hijeen komen. Hoog bezoek per vliegtuig. Per vliegtuig van de K.L.M. is gistermorgen te Amsterdam uit Parijs gearriveerd de Hertog van Södermanland, zoon van den Koning van Zweden. De Prins maakte een autotocht naar Aalsmeer om 's middags met een vliegtuig van de Zweedschë Luchtvaart Mij weer naar Malmö te vertrekken. Vuil voor landbouwdoeleinden. Minister Kan heeft de directie der Neder- landsche Spoorwegen gewezen op het groote belang, dat voor de spoorwegen gelegen kan zijn in het vervoer van vuil voor landbouwdoel einden. Weer een gemeente In nood. Ged. Staten van Noord-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan de gemeentebe- grooting van Petten voor 1926. De raad had op de begrooting 14.000 gebracht voor steun van rijk en provincie, voor delging van nadeelige sloten in de laatste jaren. Gedeputeerden wilden hiervoor een geldleening laten sluiten en dan deze door rijks- en provinciale subsidie over een aantal jaren verdeeld, doen aflossen. De hierdoor noodige belastingverhooging achtte de gemeenteraad te gaan boven de uiterste draagkracht der inwoners, zoodat de raad tot wijziging der begrooting niet bereid was en Pet ten nu dus zit zonder een goedgekeurde gemeen- tebegrooting. Naar de fel. verneemt, duren de onderhande lingen omtrent toevoeging van Petten aan Zijpe nog voort. Nieuwe schepen voor de Pakelvaart Maatschappij. De I aketvaartmaatschappij zal, volgens het ,,Hbl. in den aanstaanden herfst verschillen den scheepswerven gelegenheid geven om in te schrijven op den bouw van twee dubbel- schroefmotorschepen van 10.000 ton ieder voorzien van Dieselmotoren met een gezamen lijke capaciteit van 8000 paardekrachten per schip. Deze schepen, die zullen dienen voor de vaart van Indië op Australië zullen in hoofdzaak voor de vrachtvaart gebezigd worden, maar zullen tevens van accomodatie voor het ver voer van passagiers voorzien worden. De vergane loodsschoener. Belangrijke verklaringen. Gisteren is het onderzoek der commissie voortgezet. Gehoord werd de duiker J. van Drimmelen uit IJmuiden, die het onderzoek der Marine in April onder leiding van luitenant ter zee 2e kl. baron van Lynden heeft medegemaakt. Gezocht is dwars van Ameland van zes tot elf vaam water. Hij heeft de veertien dagen, dat het onderzoek duurde, slechts één keer gedoken. De kabel tussehen de beide sleepbooten, welke het onderzoek uitvoerden, is nog een keer vastgeloopen. Aan boord werd gezegd aldus getuige dat het een anker was. Maar bij een diepte van 70 voet kan dat niet zoo maar vast gesteld worden. Er is met mij evenwel niet over gesproken. Men had mij moeten zeggen U moet u aankleeden. Doch dit is niet geschied. Naar mijn meening moet het een wrak zijn geweest en kan het geen anker geweest zijn. De volgende getuige, de loods A. C. A. Swart, was niets te spreken over de loodsschoeners. Voor ons doel deugen, zij niet. Voorzitter Waarom niet Getuige Omdat wij daarmee op lager wal geraken. Voorzitter Welke bezwaren hebt u tegen het zeilschip Getuige Zij zijn te scherp van voren. Door' den wind gaan is bijna niet mogelijk.Als zij vuil zijn, gaat het heelemaal niet. Het tuig is veel te hoog, want bij. veel wind moet altijd met reven gezeild worden. Getuige is eenmaal gestraft wegens het aan den grond laten varen van de Gaasterland. Daar is hij nog nijdig om,vooral omdat anderen voor dergelijke feiten niet gestraft zijn. Waarom dat is, weet hij niet. De voorzitter vroeg vervolgens getuige of hij nog iets te zeggen had. f De getuige antwoordde, dat hij al zooveel gezegd heeft en niets meer zeggen kan. Ik heb een huishouding. Hij werd evenwel door den voorzitter teruggeroepen en deelde mede een hekel aan den dienst te hebben gekregen. Hij is ook gepasseerd als stuurman,Toen hij opnieuw klaar was en wilde gaan zitten en daar bij iets mopperde, werd hij opnieuw voorgeroe pen. Als getuige W. Zeylemaker den vorigen keer verklaard heeft slechts een keer een standje te hebben gehad, dan heeft hij ons voorgelogen. Bij ons aan boord heeft hij herhaaldelijk achterop zenuwachtig en huilend geklaagd over de ge kregen standjes. Vervolgens wordt gehoord de oud-schipper Th. Bakker. Ook deze getuige verklaart, dat de schoeners niet deugen. Er zijn stoom- vaartuigen noodig. Wat de aanmerkingen van de directie betreft, officieel heeft getuige er drie gehad,in werkelijk-, heid echter veel meer. Maar als ik kiezen moet tussehen een standje en het leven van 12 menschen, dan neem ik het standje. Ik ben dan voor straf ook over geplaatst op een „afhaler". He deugde niet voor schipper op een schoener. Eenmaal is mij geweigerd het schip te dokken. Ik wil ook wel zeggen, als art. 43 blijft bestaan en wij houden zeilvaartuigen, dan blijft het niet bij deze ramp. Pres. Dat beeft u niet te beoordeelen. U is hier gekomen om eenige feiten mede te deelen. Opnieuw wordt de heer Dobbenga, commissa ris van het loodswezen, gehoord over de weige ring van het dokken. Get. herinnert, zich dit geval niet. Ook weet hij niet dat Bakker meer dan driemaal een aanmerking heeft gehad. De heer Bakker deelt nog mede, dat de verdronken schipper Zeylemaker hem persoon lijk gezegd had „Eer ik nu weer binnenkom, laat ik me liever verzuipen". Pres. Zeylemaker stond toch als een uit stekend schipper bekend. Get. Ja, dat was bij ook De zitting werd daarop verdaagd. R. K. Werkliedenverbond in Nederland. Bestuursvergadering. Op Maandag j.l. vergaderde te Utrecht bet bestuur van het R.K. Werkliedenverbond. De voorzitter heette speciaal welkom het nieuw gekozen bestuurslid, den heer Audriessen' en sprak de hoop uit, dat deze in zijn nieuwe functie veel zou mogen doen voor de R.K. Ar beidersbeweging en voldoening vinden in het nieuwe werk. Besloten werd tot het organiseeren eener retraite voor hoofdbestuurders en gesalarieerd en in de laatste helft van October. Besproken werd het conflict in de landbouw streek van West-Brabant en middelen werden beraamd om dezen broederstrijd, die in den grond gaat om het recht van organisatie, tot een goed einde te brengen. Overwogen werden middelen om den R.K. Bond van minder-Marinepersoneel aan een betere financieele basis te helpen. Ier kennis van de vergadering werden ge bracht inlichtingen uit indië ontvangen betref lende mishandeling van inlandsche arbeiders. Besloten werd nadere inlichtingen te vragen. Besloten werd ook a. tot de Regeering het verzoekschrift te richten om spoedig over te gaan tot het wet telijk verplichten tier invoering van het 7e leerjaar. Mede om den demoraliseerenden in vloed van het werkloos zijn der schoolvrije jeugd b. eene commissie in 't leven te roepen om te rapporteeren omtrent de werking van het cadeau-stelsel en het afbetalings-systeem in den handel c. tot den Minister van Arbeid het ver zoek te richten de maatregelen te treffen, wel ke noodig zijn om de Arbeidswet uit te voe ren Len opzichte van het kantoorpersoneel d. tot het reservefonds toe te laten den B. K. Werkmecstersbond e. aan den R.K. Vredesbond een subsidie toe te kennen van 25.per jaar. met den C.entraal-preaeses der St. Jo- sephgezellenvereenigingen eene bespreking te voeren omtrent de verhouding van deze °ver- eenigingen tot de gecentraliseerde R.K. Ar beidersbeweging. lot lid van het D.B. in de vacature-v. Riize- wijk werd de heer Audriessen gekozen. Goedgekeurd werden 1. Een concept-reglement voor de werk plaatsopleiding, ingezonden duor de Ver- eeniging „Ons R.K. Nijverheidsonderwijs" 2. Een propaganda-rapport van de vak groep „Hoofdarbeiders" van het Verbond. Vastgesteld werd het standpunt door het Ver bond in te nemen in de op 22 dezer te houden vergadering van de K.S.A. Dienstplicht. De burgemeester maakt bekend dat het in schrijvingsregister van den dienstplicht voor de lichting 1926 met het daaruit opgemaakt al- phabetisch register, gedurende tien dagen, met ingang van 12 tot en met 21 J uni a.s. ter Gemeen te-Secretarie, Afd. Militaire Zaken, Nieuwstraat 26 voor een ieder ter inzage liggen. Tegen deze registerskan binnen dientijdbezwaar worden ingebracht bij een met redenen omkleed ongezegeld verzoekschrift, gericht aan den Com missaris der Koningin in deze Provincie, dat ingeleverd moet worden hij den burgemeester dezer gemeente en wel ter gemeente-secretarie, voormeld. Eindexamen gymnasium. Vandaag zijn op het gymnasium hier ter stede de eindexamens aangevangen, waaraan 8 candi- daten zullen deelnemen. Van de tram gesprongen. Gisteravond omstreeks half tien is de 25-jarige W.S.D. Singerling, wonende Sionstraat 69, Rot terdam, in overspannen toestand op den Rot- terdamschendijk, nabij het Groenewegje van een in volle vaart zijnden motorwagen van lijn 8 gesprongen. Met inwendige kneuzingen is de ongelukkige per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis te Rotterdam ver voerd, alwaar hij ter observatie is opgenomen. De firma K. h e e f t b ij de politie aangifte gedaan, dat te haren nadeele vermoede lijk verduistering is gepleegd door een vrouw, die had opgegeven genaamd te zijn W. Aan het opge geven adres was zij niet bekend. Zij had 160'K.G. erwten ter sorteering ontvangen. De politie stelt een onderzoek in. Uit liet raam van pand Noord- vest 14, bewoond door de J„ is gistermorgen een groote ruit uit- en medegenomen. Door de politie te Vlaar dingen is hier aangebracht het minderjarig meisje W.B., dat aldaar zwervende was aangetroffen. Door de politie te 's-Gravenhage is aldaar zwervende aangetroffen de minderjarige C.v. L„ wonende alhier. Beiden zijn ter beschikking hunner ouders gesteld. Mej. de R„ heeft bij de politie aangifte gedaan, dat door een meisje op de Groo te Markt een zilveren halskettinkje metmedaille is ontvreemd, dat haar dochtertje om den hals droeg. De politie stelt een onderzoek in. De 26-jarige chauffeur J. de J van hier is gister op den Mathenesserweg te R' dam met zijn motor tegen een auto opgereden. Hij werd met een gebroken been naar het Groote Ziekenhuis overgebracht. A. van L., kistenmaker alhier is door den kinderrechter te Rotterdam, wegens poging tot diefstal, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Het Haagsche Hof veranderde deze straf in 20 boete subs 30 dagen hechtenis. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ÏÏSSF" Van ingezonden stukken - ook al worden ze niet geplaatstwordt de kopy n i et t er u gge ge v e n. Een prettige dag voor de gebrekkige en zieke jeugd. Wat in de kinderjaren Het leven boeit en tooit, Dal prent zich in hei harte En men vergeet hel nooit. Ziet hier geachte lezers, het motto van den „Gids voor Schoolreizen", welke gids door ons gratis en franco in 12.000 exemplaren is ver zonden aan belangstellenden. In dat boekwerkje werd mededeeling gedaan van een vorstelijke gift van 5000.— van de firma Ant. Jurgens' Margarinefabrieken te Oss, ten behoeve van de zwakke en gebrekkfge Neder- landsche kinderen. Waar meer dan 500.000 ge zonde kinderen met hun onderwijzer een school reisje maken, wenschte genoemde firma het mogelijk te maken, dat de zieke en zwakke kin deren ook hun uitgaansdag zouden hebben. Wel nu legers, er mag niet onnoodig een achter blijvertje zijn. Herleest ons motto. Vraagt aan ons bureau, Acaciastraat 174 's -Gravenhage, een formulier en nadere inlichtingen. Organiseert een uitstapje voor een patientje uit uw omgeving. Stelt niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. Tot 20 Juni kunnen aanvragen om steun bij ons worden ingediend. U, mijnheer de redacteur, onzen dank voor de opname. J. H. BOON. JAC. DAM. Onderwijzers. 1 ra gi sch. D. v. H. winkelier te Zeven bergen, maakte met Pinksteren per fiets een uitstapje naar Antwerpen met een zijner vrien den. loen zijn vriend hem 's avonds vroeg mee naar huis te gaan, was v.H. opeens verdwenen en niet meer te vinden. Thans is bericht ontvangen dat zijn lijk uit de Schelde bij Antwerpen was opgehaald. Verdronken. De 19-jarige A.N., le Midlaren, is Dinsdagavond bij het baden ver dronken. Te Iiarmelen is het 2-jarig dochtertje van B.V., in een onbewaakt oogenblik in den Rijn gevallen-en verdronken. G e v a a r 1 ij k stoeien. Een 20-jarig jongmensch te Delfzijl is 1 'ij het stoeien met. ka ïneraden op zijn hoofd gevallen en plotseling krankzinnig geworden. Op medisch advies is hij per auto onder politiegeleide naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Vechtpartij met doodelijken al- loop. Gister is in het gesticht Calvariënberg te Maastricht, overleden de 37-jarige smid G.J., ie mand die gescheiden van zijn vrouw leefde. Hij was in het naburige Araby met een paar meisjes uit geweest. Daar kreeg hij ongenoegen met. den broer van een der meisjes, zekeren N. Een twist en een vechtpartij was het gevolg, waarbij K. eenige slagen en een steek in het hoofd opliep. Met een hersenschudding en inwendige verbloedin opgenomen, is hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan die kwetsuren overleden. N. is aangehouden. Door een toeval is de politie achter deze zaak gekomen. Verkeersstremming. Men meldt ons uit Baarn Gistermiddag moest de Eembrug (ophaalbrug) geopend worden, om de Fortia, op weg van Rotterdam naar Amersfoort, te laten passeeren. Toen de eene klap, die met de hand bediend moest worden, omdat de lier in reparatie was, ruim halverwege was opgetrokken, braken de ijzeren bouten van de scharnieren met het gevolg dal. deze klap in de Eem viel. Maandag avond j.l. was ook al een van de bouwten ge broken en juist waren gisteravond nieuwe bou ten aangebracht. Een schipper, die niet ver van de brug bezig was met het lossen van grint- zand, wist met de lier van zijn schip de klap ge deeltelijk naar boven te brengen, zoodat, descheep vaart geen belemmering ondervond. Deze brug vormt de eenige overgang over de Eem. van Baarn naar Bunschoten. In verband hiermee moet het verkeer met auto's wagens en melkkarren tussehen deze beide plaatsen geleid worden over Amersfoort, wat voor velen een zeer groot ongerief is. Voetgangers en fietsers kunnen met een bootje worden overgezet. Onder leiding van den gemeente-architect van Baarn, den heer De Boois, is men met man en macht aan het werk om de brug te repareeren, doch het zal wel eenige dagen duren, alv rens het verkeer weer op de gewone wijze kan plaats vinden. Geheime distilleer derij. Men meldt, uit Eindhoven In den namiddag hebben gister twee coimnie- zen, geassisteerd door twee rechercheurs der gemeentepolitie, een inval gedaan in de woning van Th. de G„ bankwerker, wonende aan de Roostenstraat te Eindhoven, in het vermoeden, dat daar een geheime distilleerderij te vinden was. Inderdaad vond men op een zolderkamertje een volledig ingericht apparaat, dat in volle werking bleek te zijn. Na afkoeling heeft men het apparaat, alsmede de overige ingrediënten, in beslag genomen. De vrouw des huizes werd in verhoor genomen, waarna de man, die op een fabriek te Eindhoven werkte, werd aangehouden. Medeplichtigen in zeze zaak zouden zijn J.vanU. te Strijp, en L.A die momenteel in Frankrijk vertoeft. Van LIzou den jenever aan den man gebracht hebben voor een zeer matig prijsje, waardoor het geval dan ook schijnt uitgelekt te zijn. Het appelant moet op een buitengewoon inge nieuze wijze vervaardigd zijn. Het alcolholge- halle werd geschat op niet minder dan 90 pet. De brand op het kermis-ter- r e i n. De kermisexploitanten te Heerlen heb ben gister een belangrijk bedrag bijeengebracht len behoeve van den heer Dauphin, wiens galan- teriekraam in den Maandagnacht geheel is af gebrand, zonder dat iets verzekerd was. Vermoe delijk is kortsluiting in een der beide kramen de oorzaak van den brand geweest. Onbewaakte overwegen. In de buurt van het dorp Lonneker is bij een weinig gebruikten en niet afgesloten overweg van de spoorlijn OldenzaalEnschede de voerman van den aannemer Meijerink door een trein aangere den, waarbij de wagen werd verbrijzeld en de bestuurder een schouder bij den val ontwrichtte. Het paard bleef ongedeerd. Doodgebloed. In het St. Theresia-ge- sticht te Waalwijk heeft men den 83-jarigen P.H. die aldaar verpleegd wordt, dood gevonden. Hij zou tegen een bank of een ander hard voorwerp hebben gestooten, waardoor een spatader is gesprongen, zoodat de grijsaard doodgebloed is. Doodgereden. Te Hechtels een 5-jarig- kind, spelende op den weg, door een motor over reden en gedood Watersnood in Beieren, Door de aanhoudende regens van de laatste weken heeft de sterk gestegen Donau op eenige plaatsen de dijken doorgebroken. Groote gedeelten der om liggende gebieden zijn overstroomd.Talrijke boer derijen staan onder water. De graan- en hooi oogst over een groote oppervlakte is verwoest. Te Wertingen staan de straten onder water. Het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2