r G. BRUNOTT r Café- en Winkeliuventarissen mi BOflTEB, Lange Baanstrant 37-41. Telet 8650. ROTTTERMM. Verzekering tegen ongevallen op reis Bagageverzekering. ELECTRO-RADIO 4 Lamps radio-ontvangtoestel KOOPT MERCEDES CHRONOMETER P. A. VAN DER ME1R, Boterstraat 89, Tel. 68396 MHBHHHHHMEaRaaHBmHB Urbanns Pillen 1 groote IJskast voor M.H. Vieeschhouwers. Volgestort Kapitaal f 25.000.000. Resem 1 6361.100 Broersvest 121 - Tel. 68877. ROMEINSCHE KRONIEK. Rechtzaken. Burgerlijke Stand Handelsberichten. Scheepvaart. Beurs van Schiedam. Advertentiën voor slechts f 150. [4 12.00! Binnenweg 33—37 Rotterdam. zijn bij tbee en chocolade een waar genot. VAN DER MEER's Beschuit, Beschuitbollen en Krentenbollen zijn heerlijk van smaak en voedzaam. Eischt dit fabrieksmerk In onze naar de eischen des tijds inge richte Magazijnen worden tentoongesteld 10 verschillende modellen van de modernste Café-Buffetten, in alle afmetingen, N. Zilv. Bierzuilen, zwaar gegoten Zwanenhalzen met Lekbakken, Spoelbakken, Luchtverdee- lers, Steekpompen enz., alles betreffende Cafégebied. Geheel complete betimmeringen van Eikenhouten Lambrizeeringen. Onze voorraad Weener Stoelen en Arm- fauteuils zijn wel in 20 verschillende model len en van 1ste klas fabrieken vanaf f3.25, onder langdurige garantie. Verder hebben wij een groote partij Tuin stoelen en Tuintafels, tegen lage prijzen. Alle soorten Rietmeubelen, Cafétafels, Lees tafels met opstanden, 400 Bioscoopbanken, enz. Verder alle soorten van Winkelgoederen zooals Toonbanken, Winkelkasten, Grutters- bakken, Staande en Legvitrines, Koperen, Nikkelen en Bronzen Etalages, in alle modellen. Alleen bij Let vooral in Uw eigen belang op het juiste en goede adres. 1952 90 BIJKANTOOR SCHIEDAM. TEL- 69070—69071. TUINLAAN 80 Een roover die er met een po litiehond vandoor ging. In de omgeving van de zenuwinrichting Wuhlgarten buiten Berlijn werden sinds geruimen tijd tal van gevallen van straatroof gesignaleerd. Al- leenwandelende vrouwen werden overvallen en haar heur handtaschjes e.d. ontrukt. Een ver pleegster van het gesticht moest nu dezer dagen 'savonds laatnaarWulhgarten terug en vroeg om geleide van een Schupo-man, welke haar gaarne werd verstrekt. Van het station volgde deze op eenigen afstand het meisje,waarbij hij vergezeld werd van een politiehond. De weg ging langs een ongeveer 100 meter lang roggeveld, waarvan het gewas tot borst hoogte staat. Nauwelijks was het meisje op het weggedeelte gekomen, waarlangs dit veld loopt, of een man sprong te voorschijn en pakte haar bij de keel. De Schupo-man snelde toe en maak te tegelijk zijn hond los. Het dier wierp zich op den man, deze ontkwam echter in het veld. De hond volgde hem daar, en de politie agent wachtte, tot het dier het geblaf zou doen hooren, dat het „beet" had. In het donker was de roover anders niet te vinden. Maar het wach ten was vergeefsch. De hond liet niets van zich hooren, en toen de agent het veld afzocht, vond hij noch hond, noch roover. Vier man, die later erbij kwamen, bereikten geen beter resultaat. Hoe de roover er kans toe heeft gezien, den feilen hond tot zwijgen te brengen is een raad sel. Waarschijnlijk heeft hij hem met één greep geworgd of met één slag verdoofd en is hij toen met het beest in. zijn armen gevlucht. Nieuwe was van den D o n au. De Donau is gister op het traject LIlm-Donauwerth gaan vallen. Uit Neuburg a/d Donau wordt ech ter weer was geseind. De in deze streek aange richte schade bedraagt vele millioenen. De gehee- le graan- en hooioogst is verloren. Rome, 9 Juni 1926. De protestantsche proselylenniakerij in Ierland. (door Thomas F. Ryan, Dublin.) Het woord „proselyiisme" heeft in Ierland een bijzonder slechten klank. Men verstaat daaronder iedere, protestantsche aanwerving onder de ka tholieken, welke de materieele nood tot uitgangs punt heeft en als middel benut wordt om hen van het geloof af te trekken. Dit werk werd aangevangen in de hongersnoodjaren 1844 en 1848. Toen richtten Engelsche protestantsche secten weldadigheidsinstellingen op voor gebrek- lijdende boeren, waarbij als bedinging voor'de ondersteuning gesteld werd het bezoek aan een protestantsche godsdienstoefening. Daar ze voor namelijk soep uitdeelden, noemde het volk hen al spoedig „soepapostelen". Officieel heet echter deze tot op heden nog bestaande onderneming de „lersche kerkelijke Missie" Irish Church Mis sion Ze beschikt over uitgebreide middelen en onderhoudt in Dublin alleen reeds 46 „Volks inrichtingen." De arbeid van deze aanwervers heeft een drie voudig doel de aanwerving van volwassenen, de bevordering van den protestantschen godsdienst en de overhaling van katholieke kinderen. Wat het eerste doel betreft, bereiken zij in 't geheel niets. De Ier is diep godsdienstig en uiterst aan hankelijk aan zijn katholiek geloof. De secten beriepen zich de laatste jaren op de bekeering van 41 volwassenen in Dublin en noemen dat het grootste resultaat, dat zij sinds 1893 mochten bereiken. In hun circulaires aan de Engelsche protestan ten, dien ze om ondersteuning vragen, verkondi gen zij dat er in Ierland massa bek eeringeu tot het protestantisme op komst zijn, daar het volk met de houding der katholieke geestelijkheid en de nationale bewegingen ontevreden zou zijn. Maar zelfs de protestanten lachen om deze be wering. De meeste „bekeerlingen" onder de vol wassenen zijn menschen van zoo geringe morecle waarde, dat ze geen enkele kerk tot eer kunnen strekken. Hun voornaamste middel om het volk tot het bezoek van den protestantschen godsdienst aan te lokken, bestaat in het z.g. Zondagsontbijt. De bezoeken aan de protestantsche kerk sluiten een vrijen maaltijd in. Toen hebben dekatholieke jongelui zich echter als wachters voor de deuren der protestantsche kerk opgesteld, uitsluitend om te zien wie er binnengingen. En tegenover hen schaamden zich zelfs de karakterzwakke kandi daten der afvalligheid, en het getal der Zondags- ontbijtbezoekers slonk tot een niet noemens waardig cijfer. Eenige jaren voor den oorlog speelde zich daarbij een vroolijke geschiedenis af. Aangaande hun geminachte religieuse werf-ar- beid openlijk aangesproken, verklaarden de lei ders der aanwervingsbeweging, dat de bezoekers van de protestantsche godsdienstoefening en van 't Zondagsontbijt allen protestanten waren. Toen verkleedde zich een katholiek als bede laar en ging met de anderen mede de oefening bijwonen. Nauwelijks was het ontbijt uitgedeeld, of hij stond op, trok zijn rozenkrans uit den zak en begon hem luid voor te bidden. Allen stemden in en de rozenkrans werd tot verbazing en er gernis der ontbijtuitdeelers rustig ten einde gebeden. Daarop verkondigde de voorbidder met de grootste kalmte, dat den volgenden Zon dag het ontbijt voor de armen bij de St, Vineen- tiusver. zou worden uitgereikt. Daadwerkelijk werden alzoo de gezamenlijke „protestanten" naar de Vincentiusvereeniging gevoerd en bleven slechts weinigen bij de secte. Het grootste succes befeiken de protestant sche aanwervers met de kinderen. Zij roepen ar me, in neod geraakte ouders op om hunne kinde ren over te laten aan de „kinderasylen", de „Missiescholen" en de „patronaten" die dan voor hunne opvoeding zullen zorgen. Zij gaan n.l. vooral op onechte kinderen uit die zij ookgemak- kelijker in handen krijgen. Vele ouders geven in hun nood aan de verzoeking toe, terwijl zij later dikwijls weenend de katholieke kinderbescher- mingvereenigingen bestormen, om hen in de terugvordering hunner kinderen behulpzaam te zijn. Dit gelukt in vele gevallen, echter niet altijd, namelijk wanneer de ouders geen bewijzen kun nen overleggen, dat de aan de secten overgegeven kinderen werkelijk de hunne zijn. Men geeft n.l. de kinderen gaarne valsche namen en vendaart hen van anderen, onbekenden te hebben beko men. Ze worden dan aan protestantsche families in Engeland en Ulster als pleegkinderen gegeven. Wanneer men geen gevaar voor terugeisc,hen- ducht worden de kinderen in de protestantsche scholen der aanwervingsvereeniging gehouden en daar opgevoed. Als een hoofddoel dezer op voeding wordt door de secte zelf in de statuten het volgende vastgelegd „De erkening der Roomsche dwaalleerlingen in hunne tegenstel ling tot de waarheid der schrift." Een ander leerdoel bestaat in de „verstandige en praktische kennis der H. Schrift". Dat het „verstandige" en „praktische" hier zooveel beduidt als een bit tere bestrijding der katholieKe kerk, wordt ieder een duidelijk die de leerboeken van deze scholen doorbladert. Daaronder zijn 10 kleine godsdienst leerboeken die de „Roomsche dwalingen" aan de hand der H. Schrift belachelijk zoeken te ma ken. Zoo wordt b.v. bij het Schriftwoord „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven" het zwaartepunt hierop gelegd, dat volgens de katho lieke kerk niet Jezus Christus, maar de II.Maagd Maria ons „Leven" is. Want het heet in het katholieke Salve Regina „Ons leven, onze zoetheid en onze hoop, wees gegroet". Andere texten worden op een gelijksoortige wijze tegen de Onbevlekte Ontvangenis, tegen de Biecht,- tegen de H. Communie, de H. Mis, het Vagevuur, den aflaat, de vereering der Heiligen enz. uitge buit. De tendenz dezer godsdienstleer is tastbaar weinig gericht op de religieuse verheffing, maar veeleer op haat en verachting tegen dekatholieke kerk. De leider der „Missie" maakt hier ook geen geheim van en beroemt zich erop, dat al zouden zijne leerlingen ook geen goede protes tanten worden zij in ieder geval „nooit meer Roomseh zouden worden". Op welk een hoogen trap van ontwikkeling de bevorderaars dezer missie staan moeten, mag uit de door hen uitgegeven geschriften worden opgemaakt. Men liet n.l. de levensgeschiedenis van meerdere hunner „bekeerlingen"-opschrijven en drukken. Daaronder was ook de levensbe schrijving van een luitenant van het Engelsche leger, die eveneens door deze Missieschool tot het protestantisme „bekeerd" was. Deze brave man veroorloofde zich de volgende merkwaardige zinnen neer te schrijven „Mijne ouders, groot ouders en al mijn voorouders waren Roomsch- katholiek en ikzelf werd Roomsch-katholiek opgevoerd. En zelfs behoorde mijn familie tot de strengste secte van het katholieke geloof, tot de Jezuiten." Dan vertelde hij. hoe hij later een post aan de Militaire school te Dublin verkreeg „lederen Zaterdagavond gingen wij naar den priester om te biechten en wat wij van ons wei- nigje geld nog bezaten, betaalden wij om een aflaat voor onze zonden te verkrijgen. Ik betaal de werkelijks 2| shilling" ik weet niet meer hoe lang. Was ik in de gelegenheid 5 Pond Sterling te betalen, dan verkeeg ik een aflaat van 300 dagen, hetgeen zeggen wilde, dat ik dan 300 da gen lang zooveel zondigen mocht als ik maar wou, en was ik in dien tusschentijd gestorven, dan zou ik toch nog in den hemel gekomen zijn." Tegen zulke onzinnige voorstellingen hebbennu toch meerdere protestanten in Engeland protest aangeteekend. Merkwaardigerwijze echter staan hun namen nog steeds op de lijst, der contribu- eerende beschermers. Men schijnt in den ijver om het protestantisme onder een puur katholiek volk te verbreiden, niet al te angstvallig in de keuze der middelen te zijn. Daarbij schijnt ook de politiek een rol te hebben gespeeld. Want tot nu toe kwamen de meeste bijdragen uit Enge land. Sinds het herstel van den lerschen vri jstaat echter schijnt de vrome ijver voor de verbrei ding der Evangelische Waarheid onder de arme, onwetende Ieren den Engelschen protestanten opeens niet meer zoo na aan het hart te liggen. En intukschen drogen de bronnen op, terwijl de lersche kerkelijke Missie het laatste jaar reeds een aanzienlijk déficiet boekte. En men moest reeds ter bezuiniging eenige heeren naar Amerika en een ander naar Australië zenden. Faillissementen. Uitgesproken H. Scholten, coiffeur, wonende alhier. Voornschestraat 1. Cur. mr. A. Dirk zwager, alhierrechtercommissaris mr. H. de Bie. Opgeheven D. Berger, caféhouder wonende alhier G. Springer, glasblazer, wonende alhier. Zij wilden niet stemmen, wel zitten. Voor den kantonrechter te Utrecht moest gister een 150-tal personen verschijnen, omdat zij op 1 Juli 1925 niet gestemd hadden. De meesten waren niet verschenen en die er waren, gaven bijna allemaal redenen op, voortspruitende uit hun godsdienstige overtuiging. De kantonrechter vonniste allen met 1 boete of één dag hechtenis. Daar de meeste veroordeelden het waren bijna allen vrouwen verklaarden, de boete niet te zullen betalen, njaar te gaan „zitten", deelde de kantonrechter mede, daar hij blijk baar op zooveel klanten niet gesteld was, dat hij de boete op hen zou doen verhalen. Geboren: 8 Juni: Wilhelmina Antonia, d. v. P. J. van Hees en W. J. M. van Bommel, Anth. Muysstr. 9 Juni Cornelis, z. v. J. van Buuren en J. M. E. Dingenouts, Parallelweg. Pieter, z. v. J. Santra en N. Veldhuis, Raam. LIendrik, z. v. L. de Nooijer en P. van Zalen, Roosbeek. 10 Juni Johanna Antonia, d., v. P. den Hartog en J. J. Kuiters, Kinderbuurt, Gehuwd: W. van Beugen, 28 j. en C. A. P. van der Kooij, 25 j. N. Louis, 22 j. en G. H. van de Merwe, 21 j. P. K. Spruijt, 39 j. en E. Bijloo, 35 j. Ondertrouwd: D. Nederlof, 34 j. en M. Bosch, 30 j. J. B. Triestram, 25 j. en LI. B. P. Leith, 28 j. H. M. de Jong, 25 j. en P. P. Slavenburg, 27 j. L. van der Kaag, 27 j. en A. II. Poulus, 26 j. J. J. H. van den Nouwland, 20 j. en G. Kers, 20 j. J. Wijzenbroek, 24 j. en M. van Geelen, 23 j. J. Koning, 25 j. en E. de Regt., 23 j. J. C. A. Schoof, 26 j. en J. W. F. Schuurmans, 27 j. L. Smits, 22 j. en A. J. Kalkman, 20 j. Overleden: 9 Juni: E. van Gerven, 8 mnd. Hoofdstraat. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M N.A.P. SCHIEDAM, 10 Juni. Aangekomen Grieksch s.s. „Palagia", ledig van Rotterdam. Grieksch s.s.„ Vasalios Panaelios" van Ant werpen beide om hier te dokken in de Willi, haven. Eng. s.s. „Tryford" van Ipswich om hier te repareeren in de Wiltonhaven. Deensoh s.s. „Peter Maersk" van Ibrail om kolen te bunkeren het vertrok heden naar Aal borg. s.s. „Maurita" van Londen om hier kolen te bunkeren en 8 Engelsche stoomtrawlers. DELFZIJL; 7 Juni Gepasseeid zeetjalk „Lueto:," kapt. A. Wiltens, van Emden naar Schiedam. Hoog water te Hoek van Hollund. 11 Juni v.m. 3.49 n.m. 4.17. 12 Juni v.m 4.29 n m. 4.55. 13 Juni v.m. 5.04 n.m. 5.32. 14 Juni v.m. 5.41 n.m. 6 06. Moutwijn. SCHIEDAM, 11 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 13. Namens de commissie voor de noteering. LI. J. JANSEN! Spiritus. SCHIEDAM, 11 Juni. Men noteert voor Spiritus 100 ƒ21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1.70 per ketel. Heeft U onze reclame-aan bieding al gezien geheel compleet met 4 Philips Miniwattlampen Luidsprekers Accu Anodebatterij 1 serie Spoelen I960 18 de alom bekende Dit horloge verloopt geen minuut per dag. Op onze PRIMA BROODSOORTEN geven we 10 korting. Neemt eens een keer de proet. 1954 65 van L. J. GROOTENDORST Apotheker, Utrecht, bereid volgens hei oude en echte recept zijn zachtlaxeerend, bloed zuiverend en slijmafdrijvend, bij zonder dienstig tegen ongesteld heden der maag, bevorderen de spijsverteering, nemen de duize ligheid weg en zijn zeer heilzaam tegen de gal en scherpte in het bloed. Prijs per doos met gebruiks aanwijzing 30 cents. Verkrijgbaar te Schiedam bij 1'. J. VAN DER SM AN, Hoogstraat. N. V. Drogisterij „de Papa ver" Korte Dam 3. x Eischt vooral merk Grootenüorst INCASSO-BANK 1875 50

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 6