DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN F EU S L1TOM, Kasteel „Het Onweersnest." 49ste Jaargang. Zaterdag 12 Juni 1926 No. 14578 Advcrtsnfcilni 15 regel* 1.75, sik* r*g«l daarboven 38 e nt, 3 mul plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mtdedaelingtn 75 o p*r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bnreau j KOEMARKT i - Telefoon Intereommnnanl 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bq verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van ee« duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Pe verzekering wordt gewaarborgd door d» N ;^lj-Ajgem._yw_g._bank_Scbied»w Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBOND. Duitschland's toelating verze kerd geacht. In politieke kringen te Berlijn is men ervan overtuigd, dat ten gevolge van de houding, die Spanje en Brazilië in de laatste zitting van den Volkenbondsraad hebben aangenomen, de laat ste hinderpalen uit den weg zijn geruimd, welke tot dusverre nog aan de toetreding van Duitsch- land tot den Volkenbond in den weg hebben gestaan. Spanje's en Brazilie's uittreden De „Times" schrijft n.a.v. de Spaansche en Braziliaansche retraites uit den Volken bondsraad „Er is alle reden om te verwach ten, dat de terugtrekking uit deelneming aan den Raad, waarmee deze twee landen dreigen, hoogstens van tijdelijken aard zal zijn. Wat den Bond vijf jaar geleden misschien zou hebben doen uiteenspringen, is heden ten dage een be treurenswaardig incident en een verlies voor die organisatie, maar meer ook niet. De taak, om de aanbevelingen der steenkool commissie ten uitvoer te brengen, rust echter in de eerste plaats op de steenkool-industrie zelf. Interventie der regeering gevraagd. Het standpunjt der mijnwerkers-federatie ten aanzien van het mijngeschil wordt op nieuw aangeduid in een manifest, waarin bepaaldelijk nieuwe interventie door de regeering bepleit wordt, ten einde eene regeling te verkrijgen, zoomede de oprichting van een lichaam, hetwelk de toekomstige regeling der loonen en toestanden zal vaststellen zonder voortdurende omwentelin gen. Ofschoon de juiste strekking van het ma nifest niet duidelijk is, is men algemeen van oor deel, dat het als proefballon moet dienen, en de Times verwacht, dat zijn invloed op den toe stand onderzocht zal worden door een deel der arbeidersbeweging, hetwelk een gunstig .oogenblik afwacht op een grondslag, meer hoop vol dan die, welke Dinsdag zijn mislukt. POLEN. Pilsoedski dient ontslag in... Maarschalk Pilsoedski heeft tot den minister president Bartel een schrijven gericht, waarin hij zijn meening uiteenzet over zijn verhouding tot de hoogste staatsambten en vertegenwoor digende lichamen. Hij, als minister van Oorlog, gevoelt zich verantwoordelijk tegenover den staatspresident als opperste bevelvoerder, tegen over den minister-president als lid van den Mi nisterraad en tegenover den Landdag als sym bool van de grondwet. Pilsoedski zal, als garantie voor zijn verantwoordelijkheid, zijn verzoek om ontslag bij den minister-president indienen om die dan op elk willekeurig oogenblik, waarop hij het noodzakelijk acht, daarvan gebruik kan maken. Tenslotte dringt Pilsoedski aan op de weder- afkondiging van, de in Januari 1921 door hem uitgevaardigde wet met betrekking tot de be velvoering in het leger. De Ministerraad nam kennis van dit schrijven van Pilsoedski en keurde het op alle punten goed. RUSLAND. Rondreis van een eskader. Naar uit Moskou aan de Roel gemeld wordt, zal een Russisch marine-eskader in den loop van dezen zomer een tocht om de wereld maken. Onder meer zullen de havens van Stettin, Ports mouth, Toulon, Genua, Alexandria, Calcutta, Nagasaki en San Francisco bezocht worden. ENGELAND. De kolen staking. Er beginnen zich in Engeland uit industrieele kringen, waar mén de gevolgen der steenkool staking steeds nijpender gaat gevoelen, meer en meer stemmen te doen hooren, die 0111 interven tie door de regeering vragen. In het Lagerhuis werden hieromtrent den premier eenige vragen gesteld, waarop werd geantwoord, dat de regeering, niettegenstaande de verwerping harer voorstellen door beide partijen, voortgaat met de voorbereiding der wetgevende maatregelen, in deze voorstellen vervat. 101) Ik zal er wezen, hernam Traverse, die be paald besloten was, de onhoffelijkheid van den kolonel onverschillig op te nemen. Clara boog voor haar voogd en verliet met mistress Rocke het vertrek, terwijl deze zich in een leunstoel wierp, een sigaar opstak, en zich niet 0111 den dokter bekommerde, die eenige minuten later den onvriendelijken gast alleen liet. Den volgenden morgen om negen uur klopte Traverse aan de deur van den kolonel. - Na een barsch „binnen" betrad hij de ka mer, waar hij zijn vijand, want als zoodanig kende hem de jonge man reeds op de sofa om ringd door rookwolken, uitgestrekt vond. Traverse naderde met een lichte buiging die kolonel Lenoir nauwelijks beantwoordde, en nam een stoel, zonder daartoe uitgenoodigd te zijn. Lenoir bemerkte dadelijk de opvallende ver andering in het gedrag van den jongen man, die hij tot 1111 toe als een nul beschouwd had. Mijnheer, begon Traverse met heldere stem. IJ weet, waarvoor ik hier kom. Het be treft de laatste wilsbeschikking van den heer Day, die ik u moet mededeelen en waarvoor ik uwe opmerkzaamheid vraag. SLOWAKIJE. Bloedige botsingen. Te Praag heeft gister een communistische ver gadering op het Haflicekplein tegen de invoering der graanrechten in 'Cechoslovakije plaats ge vonden Na afloop dezer protestvergadering kwam het tot een hevigen en bloedigen strijd tusschen de menigte en de politie. De politie sloeg met, de blanke sabel op de demonstranten in, die ech- tér eerst na herhaalde charges naar het Stads park vluchtten. Bij het Stadspark stelden zij zich opnieuw te weer en een hagel van steenen daalde op de politie neer. Verscheidene bereden agenten werden van hun paarden getrokken. Twee charges der politie werden door de de monstranten met steenen en stokken afgeslagen. Plotseling werd er uit de menigte geschoten, waarop de politie opnieuw chargeerde, doch eerst bij de derde charge, toen de politie te voet de bereden politie ondersteunde, kon men er in slagen de demonstranten terug te dringen. In het Stadspark werd echter nog lang in af zonderlijke groepen verder gevochten. Voor zoover bekend, zijn 13 politiebeambten gewond, van wie verscheidene ernstig. Ook een groot aantal demonstraten heeft verwondin gen opgeloopen. Hun aantal is echter niet bekend Talrijke personen zijn gearresteerd. KRIM NAAR CORSIKA Een deel van zijn vermogen wordt in beslag genomen. De generaals Simon en Sanjurjo worden te Parijs verwacht. Er bestaat geen enkel verschil van inzicht tusschen Frankrijk en Spanje. Wat de toekomstige verblijfplaats van Abd- el-Kriin betreft, verschillende verbanningsoor- worden onder het oog ge- ijn particulier vermogen igewend worden voor de an de gezinnen van de Spaan- .e ten gevolge van de slechte behandeling als gevangenen van Krim, gestor ven zijn. den met name Cc zien. Een g zal waarsCi schadeloosst sche officier». ALLERLEI. Zooals reeds bericht, zullen 3500 arbeiders in de Belg. glasindustrie op 1 Juli in staking gaan indien met de werkgevers geen overeenstemming wordt bereikt. Deze laatsten wilden een loonsverhooging van 7% toestaan, terwijl de arbeiders 10% blij ven eischen. Uit Londen. De Britsche regeering heeft een nota gezonden aan de Sovjet-regeering om trent den financieelen steun, aangeboden aan het Trades Union Congress tijdens de algemeene staking. -Uit Parijs. De koning en de koningin van Griekenland zijn hier ter stede gangekomen. Uit Parijs. De Heimatbund, vereeniging van Elzas-Lotharingsche autonomisten"heeft een manifest laten verschijnen. Laval, minister van Justitie, heeft onmiddellijk sancties genomen tegen de onderteekenaars, met name tegen eenige magistraten, ambtenaren en geestelijken. Laval zal binnenkort zijn plannen bekend maken, waardoor hij een einde hoopt te maken aan een actie, die door de groote meerderheid der bevolking uit de streek wordt afgekeurd. Uit Kowno. Het nieuwe Litausche kabinet is gistermiddag door den „volks-socialistische' afgevaardige, Slesvitsjioes, gevormd. De forma teur neemt voorloopig ook de portefeuille van Buitenlandsche Zaken. -Uit München. De Nationale Socialisten hebben gistermorgen bij den Landdag hetvoor- stel ingediend, om volgens art. 31 van de Grond wet den Landdag te ontbinden. Uit Brussel. De Belgische regeering heeft aan alle staatsdiensten order gegeven, hun. begrootingen voor 1927 met 20 te verlagen. B i n n enland. Kolonel Lenoir was zichtbaar verrast. Zulk een taal, zulk een optreden had hij niet ver wacht. Jonge heer! riep hij, na van zijn ver bazing te zijn bekomen, hoe durft ge zoo tot mij te spreken Spaar uwe aanmatigende inlei ding en kom ter zake. Jonge heer, herhaalde Traverse, zoo noem de men mij voor vijf of zes jaar, nu ben ik dokter in de geneeskunde en laat mij niet meer als knaap behandelen. Wat het verwijt over aan matiging betreft, dit kan mij niet treffen, want om miss Day en mijn mama niet te verschrik ken, heb ik uwe onvriendelijke bejegening tot nog toe met stilzwijgen beantwoord. Kolonel Lenoir wierp den moedigen jongeling een uitdagenden blik toe. Inderdaad, riep hij, zulk een brutaliteit is mij nog niet overkomen. Wacht u wel, mijn heer dokter Rocke, voegde hij er bij, op den ti tel drukkend, mijn geduld op een harde proef te stellen, het kan u bitter rouwen. Ik vrees geen bedreigingen, mijnheer, hernam Traverse, al hadt gij de macht mij te schaden. Doch genoeg daarover, ter zake. Voor alles, kolonel Lenoir, moet ik u zeggen, dat ik de ver loofde van uw pupil ben de heer Day mijn vaderlijke vriend, schonk mij zelf haar hand. Lenoir beantwoordde deze mededeeling met een honenden lach. Hoe riep hij, ben ik hier in een gekkenhuis of zij t ge niet wel in het hoofd Gijde bruidegom Uit de R. K. Staatspartij. De Bondsvergadering. Na de rede van den voorz., zie tweede blad, volgde de rondvraag. De afgevaardigde van Helder vraagt, hoe het mogelijk is, dat het laatste communiqué van het hoofdbestuur eerder is verschenen in het „Han delsblad" dan in de Katholieke pers. De voorz. vraagt, of de afgevaardigde ooit van „lekkage" heeft gehoord. Meer kan hij er niet van zeggen. De afgevaardigde van Helder zegt, het te betreuren, dat zulks is geschied en vele Katho lieken met hem hebben zich daaraan geërgerd. De voorz. constateert, dat de woorden van den afgevaardigde de instemming hebben van allen en zeker van het bestuur. Er zal een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld om in den vervolge dergelijke onbe scheidenheden te voorkomen. Groningen vraagt of er na de uiteenspatting der rechtsche coalitie, een andere politieke groepeering werd noodig geacht en of daar omtrent voeling is gehouden met de R. K. Staatspartij. Indien zulks niet is geschied, vraagt spr., of het niet noodig is, daarover het gevoelen der partij te vernemen. De voorz. antwoordt, dat de R. K. Kamer fractie bij de crisis alleen werd geraadpleegd in de eerste phase. In die eerste periode is tusschen fractie en bondsbestuur geen contact gehouden. Verandering zal daarin kunnen worden ge bracht door de instelling van een Partijraad' Het is beter over het verleden niet meer te spre ken en de blikken te richten op de toekomst. Drenthe informeert, hoe het staat met de wet, regelende de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. De voorz. antwoordt hierop, niet te kunnen zeggen of deze spoedig tot stand zal komen. Overijssel vraagt of er amendementen zijn ingediend op het nieuwe reorganisatie-plan. De voorz. antwoordt, dat men het den heeren zoo gemakkelijk mogelijk heeft willen maken. Het spreekt vanzelf, dat niet met alle amende menten kon worden rekening gehouden bij de samenstelling van het nieuwe rapport. Alle amendementen kunnen intusschen worden be handeld, doch voor de goede orde is het ge- wenscht, dat nieuwe amendementen schriftelijk worden ingediend. Spr. zegt verder, dat er inderdaad ook enkele nieuwe amendementen zijn ingekomen, o.a. een aanvulling door prof. de Langen Wendels van de lijst der gequalificeerde leden van den Partij raad, o.a. met een afgevaardigde van den R. K. Vredesbond, en door dr. van G ls tot opneming van een lid van den Schoolraad. Rotterdam heeft een amendement ingediend op art. 10, verzoekende, dat bij de studieclubs in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zich ook leden kunnen aansluiten, die tot een anderen kieskring behooren. Bij art. 12 wenscht Rotterdam vier, in plaats van twee afgevaardigden te zien aangewezen door werkgevers, landbouwers en middenstan ders. Amsterdam vraagt, of de Bond zelf geen aanleiding geeft tot ontijdige publicaties in de niet-katholieke pers. Spr. is van oordeel, dat het niet tactisch is den weg te volgen de niet- katholieke pers van onze vergaderingen te weren. De voorz. merkt op, dat onderscheid moet worden gemaakt tusschen besloten en openbare vergaderingen. Voor wat deze laatste betreft, acht spr. het goed de deuren wagenwijd open te zetten. In de eerstvolgende vergadering zal hierover van gedachten worden- gewisseld. Voor besloten vergaderingen, waaromtrent een communiqué wordt verstrekt, is het ge- wenselit, dat de katholieke pers devoorkeurheeft. Ook deze aangelegenheid zal in de e.v. vergade ring onder het oog worden gezien. Rotterdam vraagt inlichting over een reeds geruimen tijd geleden ingediende motie omtrent ontwapening. De voorz. zegt, dat deze motie is ingediend vóór zijn voorzitterschap. In de eerstvolgende vergadering van het bestuur zal hij dienaangaande inlichtingen in winnen en daarover mededeeling doen aan de betrokken afdeeling. De lieer De Jong uit Lemmer brengt ver volgens verslag uit over de kascontrole en be- tuigL de waardeering der commissie voor het accuraat beheer. Spr. stelt voor den penning meester décharge te verleenen, waartoe onder applaus wordt besloten. De voorz. deelt ten slotte nog mede, dat de oud-voorzitter ziek is en dat hij zich heeft voorgenomen hem heden vroeg in het ziekenhuis te bezoeken. Spr. verzoekt hem te machtigen aan den heer Van Wijnbergen de groeten dezer vergadering over te brengen en hem een spoedig herstel te wenschen en dat hij nog lang moge zijn de onvervaarde strijder voor de goede zaak. (Instemming). De vergadering wordt hierna geschorst tot hedenochtend 10 uur. mijner nicht? Gij Doch verder, verder, de zaak wordt al mooier en mooier. Ha, ha ik dacht dat ik een vervelend uurjte zou hebben, doch ik amuseer mij als een köning. Dus mijn heer de bruidegom Kolonel Lenoir, viel Traverse den spotter in de rede, terwijl hij van zijn stoel opsprong, hoort, gij zoo den uitersten wil van den overle dene aan Het is beneden mijn waardigheid, uw spotternij voor zoover mij die persoonlijk betreft, te beantwoorden, doch heb eerbied voor den doode, die u, vertrouwend op uwe rechtschapen heid, tot den uitvoer van zijn laatsten wil be noemde. Zijn laatsten wil, zeer geachte heer dokter Rocke, hernam Lenoir, is ongetwijfeld in zijn testament vervat. Hieraan zal ik mij streng houden. Al het overige verklaar ik nu reeds on geldig. Ook de bepaling, dat Clara hier te Willow- Ileiglits met mijne moeder zou blijven wo nen Ook dit riep de kolonel. O, de zaak wordt duidelijker, ik doorzie u op den eersten blik. En denkt ge dat ik mijn pupil het slachtoffer laat worden van een schandelijke intrigue, waardoor zij aan mijn toezicht onttrokken en haar aanzien lijk vermogen uw buit zou worden Mijnheer Mijnheer riep de kolonel, die nu ook op stond, ik verzoek u geen woord meer tespreken. Uwe plannen, waarvoor ge in uwe moeder een Bij de behandeling der agenda is een motie- Groningen betreffende de vermindering van be lastingdruk voor economisch zwakken, naar den Partijraad verwezen. waardige medehelpster hebt, heb ik doorgrond. Ge maakt jacht op een rijke erfgename. Maar de kunstjes, waarmee ge mijn armen zwager mis- leiddet, baten bij mij niet. Hoe ging hij voort, vreemd volk nestelt zich hier en misbruikt de zwakheid van een grijsaard en ik zou dat spel bedaard blijven aankijken Vandaag nog wordt het testament geopend, de advocaat van mijn zwager is reeds verwittigd hij zal binnen weini ge uren hier zijn. Staat iets van uw beweringen in het testament, dan is dat goed. Doch zoo niet, beste mijnheer, dan kunt ge uwe biezen pakken, gij met uwe moeder, want ik duld geen avon tuurlijk volkje in dit huis, geen oogenblik. Traverse was bij het hooren van deze brutale beschuldiging krijtwit geworden, het bloed scheen in zij naderen te stollen en op 't eerste oogenblik lek hij een marmeren beeld, onbekwaam een woord uit te brengen. Plotseling echter herkreeg hij weer de volle levenskracht, hij trad den ko lonel een stap nader, en zei op een toon, waaruit de vinnigste haat klonk Kolonel Lenoir Slechts een lage schurk, aie zelf tot allerlei ondeugd in staat is, kan van an deren zoo slecht denken slechts een waar dige kan zulke beschuldigingen tegen ®en deu d- zame vrouw, als mijn moedor een ellendeling kan zoo handelen aMv1 Wan- neer gij een vonk eergevoel bezit, trekt ge uwe leugenachtige woorden terug, ol wel ik kee met ver.el.ting de» rug toe.^ NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1