belasting voor 19271928; 1 opcentop de hoofd som der Inkomstenbelasting 19271928. De opbrengst van een geldleening krachtens een nieuw te nemen leeningsbesluit komt onder de ontvangsten voor met 1.821.219.62. Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld zal een tijdelijke geldleening moeten worden aangegaan van twee millioen gulden. Een nieuw R. K. krankzinnigengesticht.. De „Vereeniging van Zusiers van Liefde" te Venray, welke het gesticht Voor R. K. vrouwe lijke krankzinnigen aldaar beheert, heeft onder de gemeenten Noordwijk en Noordwijkerhout, in de nabijheid van het St. Bavogestioht voor R. K. mannelijke krankzinnigen, een terrein aan gekocht, groot 30 H.A., zulks met het, voornemen daarop een krankzinnigengesticht voor R. K. vrouwelijke patiënten op te richten. Het bestuur verzoekt het voor den bouw en de inrichting benoodigde kapitaal, globaal ge raamd op twee millioen gulden, van de provincie Zuid-Holland ter leen te mogen ontvangen. Ged. Staten stellen nu voor, genoemd bedrag onder nader te bepalen voorwaarden, te verstrek ken. Ontginning van steenkool, steenzout en aardolie. Bij Gedeputeerde Staten van Gelderland is een concessie-aanvraag ingekomen voor de ontgin ning van steenkool, steenzout en aardolie, in een mijnveld, aangeduid met den naam Gelria, groot ongeveer 12,000 H.A., gelegen in de ge meenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Ei bergen. De aanvraag is onderteekend door ir. J. Koster directeur van de Nederlan'dsche Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken, en de heeren Hope en Co., bankiers te Amster dam. Baron Wittert van Hoogland. Mr. baron Wittert van Hoogland, die dezer dagen wegens gezondheidsredenen een herbe noeming tot voorzitter van de Vereeniging van Raden van Arbeid niet heeft aanvaard, is ook voornemens zich uit het politieke leven terug te trekken. Hij stelt zich niet meer hei kiesbaar voor de Eerste Kamer en is ook van plan. te bedanken als lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage. De nieuwe Gouverneur-Generaal. Naar wij vernemen verblijft tijdelijk in Arn hem de nieuwe GouVerneur-Generaal van Ned.- Indië jhr. mr. A. G. D. de Graeff, die zijn intrek heeft genomen in huize „Heyenoord" van de familie Tutein Nolthenius. De Gouverneur- Generaal is voornemens tot aan zijn vertrek naar Indië, in Augustus, te Arnhem te vertoeven. De Terschelling II. Bij het voortgezette onderzoek naar de ramp van het vergaan van de Terschelling II is Za terdag na een nieuwe uitgebreid getuigenver hoor, nog weinig aan het licht gekomen.' De ge tuigen willen zich niet uiten over zaken van in- wendigen dienst, uit vrees voor weerwraak van hun „superieuren." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rotterdamsehe processie naar Schiedam. Het verleden herleeft, nu ook in de Liduina processies. Op Zondag 27 Juni zal Rotterdam wederom de eerste bedevaart naar het Liduina- oord organiseeren. Het program vermeldt Lof met pre dikatie en processie met de relequiën in de Frankeland- sche Kerk, lezing met lichtbeelden in het gebouw van den Volksbond en sluitingslof in de Haven- kerk. Om de Rotterdamsehe gasten zooveel mogelijk niet slechts in het leven' maar ook in de eeuwen oude vereering van onze stadsheilige in te leiden, zal het Liduina-comité een kleine tentoonstelling organiseeren van wat onze stad bezit aan docu menten, boekwerken, teekeningen, foto's en schilderingen op de Liduina-cultus betrekking hebbende. Moge deze eerste processie zulk een succes worden, dat zij verdient door velen te worden nagevolgd De bclastingontwerpen der regeering. Ken adres van het Gemeentebestuur. Het Gemeentebestuur van Schiedam heeft zich tot de Tweede Kamer gericht naar aanleiding van de jongste belastingvoorstellen. Daarin verwijst het naar zijn uitvoerig met verschillende cijfers toegelicht adres van verleden jaar naar aanleiding van de plannen van de vorige Regee ring, die li.ans gedeeltelijk zijn overgenomen. Waar de tegenwoordige plannen strekken om de uil het saldo van het Leeningsfonds ad 25 millioen vrijkomende gelden alsmede de op- bi engst der voorgestelde weelde-vcrteringsbe- lasting geraamd op 20 millioen tebestemmen tot verlaging der rijksbelastingen, daar wijst het adres er op, dat niet de Rijksbelastingen doch de Gemeente inkomstenbelastingen den drukken- den last vormen voor de kleine en middelbare inkomens, die de Regeering wil ontlasten, naast de ontheffing der hoogere inkomens, deze laat ste tot bevordering der kapitaalvorming. Om dit aan te inonen wordt overlegd een naar aan leiding van het vorig adres voor het Centraal Bureau voor de Statistiek voor verschillende inkomens opgemaakte vergelijking tusschen de Rijksinkomstenhelasting c.a. en de Gemeentelij ke inkomstenbelastingen in de steden met meer dan 20.000 inwoners. Waar bij de vorige plannen de ontlasting van bedoelde inkomens in verband werd gebracht met het betrekkelijk vele, dat deze vaak moeten bijdragen in de accijnzen en de andere indirecte belastingen, wordt er op gewezen, dat, terwijl de gemeenten voor de Gemeentewet hoofdzakelijk waren aangewezen op de accijnzen, later toen zij door het Rijk van dit gebied werden verjaagd, haar inkomstenbelastingen steeds zooveel moge lijk gericht zijn moeten blijven op de lagen der bevolking, die in de accijnzen betrekkelijk veel bijdragen. Met een beroep op de wet van 1897, die uit drukkelijk verband heeft gelegd tusschen de rijksuitkeering en het verjagen van de gemeen ten van het gebied der accijnsheffing, wordt gevraagd, of het niet billijk is, dat ook aan de Gemeenten van de verhooging en uitbreiding die de accijnzen e.d. in den laatsten tijd hebben on dergaan, een gedeelte ten goede komt om de be doelde groepen door verlaging der Gemeente- inkomstenbelasting te kunnen ontlasten. Het zelfde wordt gevraagd ten aanzien van de weelde-verteringsbelasting, die naar zijn grond slagen, zoo bij uitstek zou zijn aangewezen voor gemeentelijke heffing, alsmede ten aanzien van de rijwielbelasting, waarvoor de opcenten de Gemeenten zijn ontgaan, door het enkele feit, dat deze uit de personeele belasting is gelicht. Het adres wijst er verder op,dat niet alleen om de door haar genoemde redenen niet verlaging van de rijksbelastingen maar van de Gemeente lijke inkomstenbelasting het eerst aangewezen is, maar dat het ook een eisch van billijkheid tegen over de Gemeenten is, dat het Rijk haar in staat stelt haar inkomstenbelastingen te ver lagen, zulks met het oog op het feit, dat deze aanzienlijk zijn moeten worden opgevoerd als gevolg van het te eenzijdig standpunt dat op verschillende punten met het oog op 's Rijks financiën docr het Rijk tegenover de Gemeente is ingenomen. Als voornaamste punt wordt genoemd, dat de uitkeering volgens de wet vanl897,die toch reeds onvoldoende is geworden, ondanks de daling van de koopkracht van het geld, op haar oude bedrag per inwoner is blijven staan, wat wel een unicum is. Uit dien hoofde alleen reeds behoorde zij met minstens 75 te zijn verhoogd. Er wordt op gewezen, dat in 1921 en 1922 in afwachting van een spoedig te ondernemen definitieve hèr- ziening der uitkeering, een voorloopige verhoo- ging daarvan plaats had, die geschiedde naar gelang van den belastingdruk en die kon gaan tot 100 van de vaste uitkeering. Niet alleen de herziening doch zelfs de bestendiging van de voorloopige verhoogingen bleven echter achter wege. De verhooging heeft in 1921 en 1922 resp. 10.2 en 13.8 millioen gekost. Als tweede punt wordt genoemd de wijziging van de subsidieregeling voor de Gymnasia, waar door de pensioenlasten der leeraren, die vroeger ten laste van het Rijk kwamen, op de Gemeen ten zijn afgewenteld en het Rijk de bijdragen der buitengemeenten tot zich trok. Gewezen wordt op het doen vervallen van de sinds jaar en dag genoten subsidies voor arme krankzinnigen. Vermeld wordt, dat deze laatste drie maatrege len voor Schiedam een nadeel beteekenden van 145.000.per jaar. hlerinnerd wordt aan het verzoek in het vorig adres om maatregelen te nemen tot verlaging vau de huren van met overheidssteun gebouwde woningen, met verdeeling der verliezen tusschen Rijk en Gemeente naar de gewone verhouding. \erder op het nog steeds ontbreken van een subsidieregeling voor het bewaarschoolonderwijs, nadat het in 1921 ingediend wetsontwerp in 1923 „met het oog op den toestand van 's Rijks financiën" weder is intetrokken en waardoor dit onderwijs voor vele Gemeenten een drukkende last is geworden. Het adres meent te hebben aangetoond, dat dus vrijkomende gelden in de eerste plaats be lmoren te worden aangewend om de gemeente lijke inkomstenbelastingen te verlagen, zoowel omdat deze d e zware lasten leggen op de kleine en middelbare inkomens, alsook omdat het een eisch van rechtvaardigheid tegenover de Ge meenten is, om nu men weder geld heeft, alvo rens de rijksbelastingen te verlagen, eerst de Gemeenten te geven, wat haar in den tijd van een niet sluitende staatsbegrooting „met het oog op den toestand van 's Rijks schatkisf'Eis onthouden. Met den meesten nadruk wordt er op gewezen, dat dit omgaat buiten een nieuwe regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeen te, daar het een kwestie is van redres op de aan gegeven punten, welke hoofdzakelijk neerkomt op het terugkomen op successievelijk in het na deel der Gemeenten genomen maatregelen. Het adres wijst er op, dat het zeer te betreu ren zou zijn, indien men thans bronnen van in komsten prijs gaf, om, wanneer men met een regeling gereed was gekomen, tot de ontdekking te komen, dat daarvoor weder geen geld was. Nog wijst het adres op bezwaren, die voor de Gemeenten zullen voortvloeien uit de wijziging van de Personeele-Belasting. Is het verlies aan opbrengst voor het Rijk 6.5 millioen, dan is naar de tusschen de opbrengst der gemeentelijke opcenten en die van de hoofdsom met Rijks- opcenten in 1922 bestaande verhouding het ver lies voor de Gemeenten 4.2 millioen. Kon het Rijk het verlies vinden uit vrijgekomen gelden en de nieuwe weelde-verteringsbelasting, de Gemeenten zouden daardoor hun bestaande heffingen nog weder moeten verzwaren, zoodat het adres ineent, dat er alle reden voor het Rijk zou zijn, om dit verlies mede ten laste van be doelde gelden te brengen. liet adres verzoekt de Kamer drang op de Regeering uit te oefenen in bovenaangegeven richting. Sportdag R.K.S.V. Excelsior. De door Excelsior ten bate der nieuwe kerk georganiseerde sportdag is uitnemend geslaagd. Het weer hoewel in den aanvang dreigend, hield zich bijzonder goed. Om half éën bonden de Excelsior junioren den strijd aan tegen de Westlandia-junioren. In een vlug en zeer aardig partijtje wisten de in het rood gestoken Schiedammers met niet minder dan 70 te winnen. Onder de rust werden de Excelsiorjunioren door het bestuur met het behaalde kampioen schap gecomplimenteerd en hun als aandenken een mooie foto met passepartout van het elftal overhandigd. Westlandia offreerde bloemen. De junioren boden het bestuur bij monde van hun aanvoerder R. v. Lingen een fraai uitgewerkt diploma aan. Hierna ving de wedstrijd ExcelsiorBataven aan. Bataaf is volledig. Excelsior telt 2 invallers. Nadat Pastoor Möller den bal aan het rollen had gebracht ontwikkelt zich een vinnige strijd met Excelsior iets in de meerderheid. Vrij spoedig staat Excelsior met 20 voor en eyen voor rust maken de Bataven een verdiend tegenpunt. Na de rust vallen Bataven ontstuimig aan, doch Excelsior weerstaat den druk en neemt het offensief over. Noestheden accepteert een opge legde kans en 't. is 31. Even voor het einde zien de Tielenaren kans den achterstand te verkleinen. Einde komt met 32 wat de verhouding goed eergeeft. De scheidsrechter leidde naar behooren. Er was een bevredigende belangstelling. Met de Tielenaren was als „supporter" meege komen de hier in Schiedam welbekende pater Micklinghoff. Het batig saldo zal nader worden bekend ge maakt. De voorzitter van den S.B.B. In de plaats van F. v. Spanning, die bedankt had, is ais voorzitter van den Sehiedamschen Bestuurdersbond gekozen, J. Oostlander. Eindexamen gymnasium. Gelaagd voor getuigschrift A. A. Ma. Ca. v.d. Bovenkamp voor get. B G. A. Aberidanon, Sa. Dirkzwager en Ma. Gerlagh. Het examen wordt met 4 candidaten voortgezet. wordt het veelvuldig voorkomen,vooral van emel- ten gemeld, welke men wel met eenig resultaat met Parijs'ch groen bestrijdt. Toch richt het ge dierte veel schade aan. Door de natheid van den grond komen de emelten naar boven en vernie len behalve de wortelen ook het gewas. Mijnongeluk. Op de Oranje-Nassau- mijn bij Heerlen is Zaterdagmiddag de ongehuw de G.R. uit Heerlerheide bij het zetten van een betimmering, door een afvallenden steen ge dood. L ij k j e opgehaald. Een Urker-visscher heeft in de Noordzee met zijn vischnetten het lijk van een jongetje opgehaald. Zaterdagmorgen is het aangebracht bij de politie te Scheveningen daar is het door familie herkend als dat van het tweede van de beide zoontjes van Groen, die onlangs bij de zeesluizen bij het Ververschings- kanaal zijn verdronken. Bij het dezer dagen te Amster dam gehouden Staagsexamen Krankzinnigen verpleging slaagde mej. Tr. Putters van hier. De heer P. v. Dorst, van hier, leerling van de St. Franciscuskweekschool te Breda, is geslaagd voor het examen akte L.O. De 2 - j a r i ge M. B err ends, wonen de Achter de Teerstoof, is Zaterdagavond in het Broersveld door een hond gebeten, waar door het kind een wond ter lengte van 4 c.M. boven het rechteroog, een gescheurde bovenlip en een seheurwondje in de rechterwang opliep. Door. dr. Ormel zijn de wonden gehecht en ver bonden. Door de politie is aangehouden terzake mishandeling en wederspannigheid G. H. B. wonende alhier. Proces verbaal wordt te gen hem opgemaakt. Nog is in bewaring gesteld een persoon P. R., wonende Rotterdam, die toen hij een overtreding pleegde en deswege werd aangehouden, zich tegen zijn arrestatie verzette. Proces verbaal wordt terzake opgemaakt. Deze personen verzetten zich tegen de politie, die eenige vechtersbazen w.o. eerstgenoemde' trachtte te scheiden. Hoewel de politie zeer kalm optrad vielen toch van beide zijden eenige klap pen, zoodat voor de opgeloopen verwondingen geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. A. van M. wonende Korte Singel- straat, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een hek, staande voor zijn woning gedeeltelijk door bal- dadigen is vernield, van den dader geen spoor. Door de politie is een gouden broche inbeslaggenomen die ongeveer 14 dagen gelegen in de Warande alhier is gevonden en waarvan de vinder geen aangifte bij de politie had gedaan. Inlichtingen zijn op het daarvoor vastgestelde uur te verkrijgen aan het hoofd bureau van politie. B ij het verwerken van rollen papierhout heeft de havenarbeider G. W., alhier aan boord van het in de Rijnhaven te Rotter dam liggende stoomschip Wilhelm Kunstmann eenige rollen, die begonnen te glijden, op armen en handen gekregen, tengevoige waarvan zijn linkerhand bloedend werd verwond en gekneusd. Na verbonden te zijn is de man huiswaarts ge keerd. Zaterdagmiddag is in de Groe- nelaan door een autobus de achterpoot van een hond afgereden. Het dier is op de Gemeente-rei niging afgemaakt. Door de politie is Zaterdag n ongehouden P.W.K., wonende te Rotterdam, die vei dacht werd van diefstal van rentezegels, te Rotterdam gepleegd. Een partij zegels is in de sokken van den verdachte gevonden en in beslaggenomen. Hij is naar Rotterdam overge bracht. Hedenmiddag is in tegenwoor digheid van de commissaris van politie den nieu wen politiepost aan de Broersvest in gebruik ge nomen. Met 16.000 gulden er van door. Een glashandelaar teAinsterdam liet zijn bedien de Donderdag een aangeteekenden brief in orde maken voor een firma in Leerdam. Daar moest ingesloten worden 16.000 meest in bank papier van 1000 gulden. Het jongmensch maak te den brief in orde, maar deed in plaats van bank papier, blanco kwitanties in de enveloppe. Deze brief werd aangeteekend en de jonge man nam het geld mee en verscheen niet meerop kantoor. Hij wordt thans door de politie gezocht. De num mers der bankbiljetten zijn bekend. Een beloo ning van 500 is op zijn aanhouding uitgeloofd. Slachtoffer van een auto onge luk. Ir. Nierstrasz, uit Hilversum, een der slachtoffers van het auto-ongeluk, dat Vrijdag op den Bussemer grintweg tusschen Bussum en Hilversum is voorgevallen, is Zaterdagmorgen, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. De toestand van mevrouw A. en den 8-jarigen jon gen is bevredigend. 'n Cycloon in Zwitserland. Bo ven den Fransch-Zwitserschen Jura woedde Zaterdagnamiddag tusschen vijf en zes uur een buitengewoon zwaar onweer. In het bijzonder in de streek van la Chaux de Fonds woedde een Cycloon, die in vijf minuten tijds acht boeren hofsteden totaal vernielde en oude boomen ontwortelde, die 20 tot 30 meter verder tegen den grond werden gekwakt. Een groote hoe veelheid vee is in de vernielde stallen gedood. De telefoon- en telegraafdraden in de geheele streek zijn in wijden kring vernield. De cycloon werd begeleid door een waar onweer, dat zich tege lijkertijd van Bazal tot het meer van Genéve en verder over het kanton Wallis voortplantte. Het centrum van het onweer schijnt rondom la Chaux-de-Fonds gelegen te hebben, waar tien personen meer of minder ernstig werden gewond en naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Eenigen van hen bevinden zich in levensgevaar. Een 14-jarige jongen, die een schedelbreuk opliep, is inmiddels reeds overle den. Gemengd Nieuws. Sc h adel ij k gedierte. De laatste nachten werden op de gronden der tuinders, gelegen bij de spoorlijn Horst-Amerika voor honderden guldens aan de te velden staande groenten vernield door emelten en slakken. Door het strooien van zout en Parijsch groen tracht men het schadelijk gedierte, dat een plaag dreigt te worden voor den tuinier, te verdelgen. Ook worden s avonds met de lantaarn vele dieren gevangen en vernietigd. Ook uit plaatsen van Oostelijk Noord-Brabant Bandieten overval. Eergister deden vier bandieten te New York een inval in het kantoor eener groote handelsonderneming nabij de havens met het doel de kas te berooven. Zij hadden zich echter misrekend en bevonden zich plotseling in een vertrek met meer dan vijftig menschen, in plaats van de drie, die zij daar verwacht hadden. In hun angst begonnen zij in het wilde weg om zich heen te schieten, waarbij een jonge typiste werd gedood en een andere zwaar werd gewond. Op hun vlucht schoten zij nog een derde typiste neer, en hoewel door het schieten en het hulpgeroep talrijke employé's uit de om liggende kantoren waren toegeneld, die de in razende vaart met een auto wegrijdende bandie ten een hagel van baksteenen achterna zonden, slaagden de moordenaars erin, onderiet te ont snappen. Een geraffineerd smokkelaar. Bijzonderheden omtrent een complot om kunst schatten uit Italië te smokkelen in de bagage van kardinaal Bonzano, Pauselijk legaat op het Eu- chartische Congres te Chicago, worden door de politie gepubliceerd. Een zekere Rario Serantoni van het filiaal te Rome der American Express Cy. is gearresteerd in verband met dit complot. De Pauselijke missie, waarvan Kardinaal Bon zano aan het hoofd staat, had 23 stuks bagage bij zich. De politie kreeg argwaan toen bekend werd, dat op weg naar het station de bagage tot 23 stuks was vermeerderd. Toen de Kardi naal bekend was gemaakt met het vermoeden gaf hij order de geheele bagage te onderzoeken. In een koffer, welke behoorde aan Serantoni, werden 13 waardevolle oude schilderstukken gevonden. Boeven ontsnapt. Te Rambouillet zijn drie gevaarlijke misdadigers uit de gevange nis ontsnapt, na den bewaker gewurgd te hebben. Later meldt men Door gendarmes is in den afgeloopen nacht een van de drie bandieten aan gehouden, die na den cipier te hebben gewurgd in de gevangenis alhier hadden weten te ont snappen. De moord te Breslau. Te Breslau zijn in verband met de daar gepleegde kinder moorden in het geheel reeds 27 personen in hech tenis genomen, maar na enkele uren weer in vrijheid gesteld. Het aantal Vrijwillige getuigen, die meenen tot opheldering van deze gruwelijke zaak te kunnen bijdragen, is zoo groot, dat in een enkel uur tot 100 personen door de politie moesten worden verhoord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2