art. 7 dier Wet voor liet Gemeentebestuur of een of meer zijnei leden zijn verschonen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schieda m, 10 Juni 1920. Gemengd Nieuws. Veelbelovend. Eenige weken geleden werd te Leiden ten kantore van den gemeente ontvanger een nog jong administrateur ambte naar gearresteerd, verdacht van verduistering tot een bedrag van circa 1200, welk bedrag hij successievelijk had achtergehouden van door hem geinde schoolgelden. De jongeman bekende. Toen hij reeds in voorarrest zat, is gebleken dat hij ten nadeele van de gemeente ook nog een cheque van het Rijk tot een bedrag van 3200 verduisterd heeft. Overbevolking. De Japansche onder staatssecretaris voor landbouw Koyama, heeft een noodkreet geuit over het ernstig gevaar voor hongersnood, dat Japan in de naaste toekomst bedreigt. Koyama verklaart, dat de bevolking der Japansche eilanden jaatlijks met een millioen vermeerdert, terwijl de aanplant van rijst en andere producten, dezelfde is gebleven en reeds thans onvoldoende is om in de behoeften te voorzien. Japan zal dus zijn levensmiddelenproductie moeten opvoeren. „Daar is de Zwarte hand!" Een hevige paniek brak Vrijdag in een school te Brooklyn uit bij het hooren van den kreet „Daar is de Zwarte Hand" De roep was af komstig van één der leerlingen zelf, die een grapje bedoelde te maken. Het ongeluk wilde, dat in één der klassen de roep verkeerd werd verstaan en begrepen als waarschuwing, dat er brand was uitgebroken. Onmiddellijk was- er een algemeene stormloop naar de deuren, waar bij de onderwijzers vergeefs hun uiterste best deden om de kinderen tot kalmte en bezinning te brengen. Verscheidene kleinen raakten on der den voet, en de rust keerde eerst weer, na dat twaalf kinderen min of meer ernstig waren gewond. De jongen, die door zijn roepen het onheil heeft gesticht, ligt ziek van wroeging te bed. ITet b e s p o 11 e 1 ij k duel. Tusschen den voormaligen Poolsche minister van Buiten- landsche Zaken, graaf Skrzynski en generaal Scepticki heeft gistermorgen te Warschau een duel plaats gevonden. Volgens afspraak zou elk der tegenstanders eenmaal schieten. Eerst schoot generaal Scepticki, doch zijn schot miste. Daarna weigerde Skrzynski op zijn tegenstander te schieten. Hiermede was het duel ten einde. Groote brand te Konings ber- g e n. Eergistermiddag ontstond in de 5.000 M2. groote opslagplaats der Duitsche Oosterspoor wegen een reusachtige brand. De opslagplaats met alle voorraden werd in korten Lijd een prooi der vlammen. Het spoorwegverkeer werd door den brand gedeeltelijk gestremd. De onlusten in B r i t s c h I n d i Nu eerst beginnen officieele gegevens los te kornen, waaruit blijkt, hoe ernstig de orgie Van godsdienstonlusten is geweest, die de vorige inaand Calcutta in opschudding heeft gebracht. De „Chicago Tribune maakt b.v. melding van het Vrijdag j.l. verschenen rapport van den hoofdcommissaris van politie in genoemde stad, dat zegt, dat er tien dagen 44 dooden vielen en 581 inensehen zwaar werden gewond. En, zegt de hoofdcommissaris, „men mag zeker niet aan nemen, dat met deze getallen het aantal slacht offers juist is weergegeven, want naar alle Waarschijnlijkheid is een aantal lijken in de rivier den Ganges geworpen, terwijl stellig vele gewonden thuis zijn verpleegd en dus buiten de ziekenhuis-statistiek vielen. Het rapport Vertelt verder, dat aan politiezijde twee man gedood en 91 gewond zijn, en het aantal arresta ties zeker 500 bedroeg. Het bevestigt den alge- nieerien indruk, dat de onlusten niet alleen ge ïnspireerd maar ook georganiseerd en geleid zijn door duistere machten achter de schermen. Merkwaardig is zeker het groote aantal aan vallen op tempels en moskeeën. Gewelddaden tegen Hindoe-tempels waren in Indié's geschie denis nimmer bepaald ongewoon, al is onder bet Britsch bewind haar veelvuldigheid regel matig verminderd. Maar in de geheele nieuwer geschiedenis zoekt men tevergeefs naar een zóó hevige „epidemie van tempel-schennis, als tijdens de jongste onlusten voorkwam. Verder zijn in de eerste zes dagen daarvan niet minder dan 150 gevallen van brandstichting vergezeld van plundering geconstateerd. Een geheimzinnig drama.- In den Hacht van Zondag op Maandag zijn twee bandie ten een woning binnengedrongen aan den grooten weg te Maurage, ten Zuiden van Brussel. Ze vonden de vrouw des huizes alleen thuis en doodden haar met revolverschoten. Na alle meubelen te hebben doorzocht trokken zij met ewi buit van ongeveer 13.000 frs. weer af. Ter wijl de politie 's morgens met haar eerste °nderzoek bezig was, kreeg zij bericht, dat langs bet kanaal kleeren waren gevonden, blijkbaar tebehoorende aan twee gebroeders Lambert, Branschen. In de kleeren werden 12.000 fres. aan bankpapier gevonden. Na eenig dreggen wer den de lijken van de vermoedelijke daders van den moord en de berooving opgehaald. waarom de vogels vliegen, 75.000 dollar uitge loofd. Een ander experiment moet de oorzaak doorgronden, waarom kleine kinderen huilen en hiervoor zijn 275.000 dollar uitgeloofd. Het voor melde blad vraagt of het niet beter ware voor het geld aan arme, hongerende kinderen melk t.e verschaffen. Maar als men niettemin geld voor zulke dwaasheden uit wil geven, dan moetmen toch ook eens, zoo meent het blad, de vraag on derzoeken, waarom het idioten op de wereld geeft. De plotselinge genezing, van een t e r i n g 1 ij d s t e r. Het officieele Dok torenblad van Lourdes, het „Journal de la Grotte bevestigt het geval van de plotselinge genezing van een teringlij dster. Vrouw Gélestine Gardelle uit Grévant in Puy de Dome had kanker aan het gezicht. Zij werd door vier geneeshecren behandeld die allen de aanwezigheid van kan ker constateerden. Door het gebruik van Lour- deswater werd zij denl8denMaartvan het vorige jaar oogenblikkclijk en geheel genezen. De kan kei verdween spoorloos. Een Amerikaansch ooideel over Europa. Bij zijn terugkeer uit het buitenland verklaarde de Amerilcaansche onderstaats secretaris van de Schatkist, Winston, dat Europa op weg is naar economische stabilisatie. Groot- Brittannië, aldus Winston,heeL een groote schre de voorwaarts gedaan met zijn opmerkelijke over winning bij de algemeene staking. Ook Italië heeft een goede toekomst. Stierengevecht. Mariano stierenvechter, is Zondagavond in gevecht bij Madrid door een stier dier wierp den matador driemaal in ving hem telkens op de horens op. verminkt, heeft de man nog veertig leefd. De stier is vervolgens door vechter geveld. Monlees, een een stieren- gedood. Het de hoogte en Afschuwelijk minuten ge- een anderen In de to ga der wetenschappe lijkheid. Een universiteit in Amerika, zoo Bchrijft de Gatholic World van New York, heeft °llangs voor de wetenschappelijke verklaring, Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind half tot zwaar bewolkt of betrokken; weinig of geen regen weinig verandering in temperatuur. Nederl. ss. „Delft" gestrand te Santa Clara. Het Nederlandsche ss. „Delft" is nabij het eiland Santa Gtara gestrand. De kapitein rap porteert dat de positie van het schip ernstig is. De machinekamer staat vol water. Hij heeft assistentie gevraagd voor de passagiers cn de mail ook vroeg hij hulp voor de berging der lading. Een motorschip haast zich naar de plaats van de ramp. Nader wordt gemeld Het s s. „Delft", dat nabij het eiland Santa Clara is gestrand behoort aan de Kon. Nederl. Stoomboot Mij. en meet 4368 ton bruto en 2726 netto. Het is in 19i'J gebouwd en staat onder commando van kap. Zindler. Behalve de uit c.a. 30 personen bestaande be manning is ook nog een klein aantal passagiers aan boord. Diefstal van vaten olie. Men meldt ons uit Zaandam Bij de firma P. Vis zijn 4 vaten olie elk van 170L. gestolen. Met betrekking tot dezen diefstal vernemen wij, dat deze olie te A'dam bij een op- kooper is opgespoord. Als verdacht van dezen diefstal is een schipper uit Culemborg aangehou den. Deze is ter beschikking van de Justitie ge steld en naar Haarlem overgebracht. Tijdens het spelen verdronken. Men meldt ons uit A'dam Gisteravond omstreeks 7 uur is de 9-jarige P. de Boer, wonende te Schoten, die op een schuit in de Jan Gijsenvaart aan het spelen was, te water geraakt en verdronken. Door de vloer gezakt. Men meldt ons uit GoorBij de afbraak van het woonhuis van D. te Goor zakten'Dinsdag middag de aannemer P. J ebbing en de opperman B. Altena door den vloer der eerste verdieping en kwamen op een hoeveelheid afbraak terecht. Bij den eersten konden slechts inwendige kneuzingen worden geconstateerd. De andere bleek zijn schouderblad gebroken te hebben. WISSELKOERS EN Londen Berlijn Parijs België Zwitserland Amerika Weenen Kopenhagen -. Stockholm Oslo Madrid Milaan TE ROTTERDAM. 15 Juni. 16 Juni. 12.1 P/s 59 25 - 6.94 7 11 48 20 2.48 - 35 .15 - 66.05 66 70 55 15 - 38.80 8 92- 12.IIs/ 59 26 - 7 07 7 23 - 48 19 2-48 7/, 35.15 66 05 66 70 - 55.1772 40.40 8.99l/g WISSELKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York TE AMSTERDAM. 15 Juni. 16 Juni 12 ll3/4 59 26 6.79 7 15 48.20 35.20 - 65 20 - 66.70 -55 20 2 487/, /12 101/, - 59 26 - 7 03 7 187, - 48 20 - 35.20 - 66.05 66 65 - 55 17 V, 2-487/g beraadslagingen begonnen. Hij ontving den pre sident van den Senaat. Naar vernomen woidt, zal de president Briand verzoeken opnieuw een kabinet te vormen. Deze zal dan trachten een combinatie-kabinet samen te stellen, waarin zoo wel Poincaré als Herriot zouden zitting nemen. Herriot zou dan de portefeuille van financiën overnemen. DE RIJDENDE DOOD. NEW YORK, 16 Juni (draadloos) Het „Wereldoverzicht" wijst aan dat door auto- ongelukken niet minder dan 30.400 personen ge dood zijn en 868000 gewond. 80 der ongeval len kwamen in Amerika voor. Telegrammen. DE KABINETSCRISIS. PARIJS, 16 Juni (draadloos) President Doumergue is hedenmorgen met de DE AANVALLER VAN BETHLEN. WEENEN, 16 Juni (draadloos) Hongarije heeft officieel Zwitserland verzocht Juzt juri disch te vervolgen. Naar verluidt zal Zwitser land hierop ingaan. Kerknieuws. Hel Eucharistische Congres te Chicago. We maakten gister reeds met een enkel woord melding van den grootscheii welkomststoet welke Kardinaal Bonzano, Pauselijk Delegaat. op het Eucharistisch Congres te Chicago, naar de Sint Patrick Kathedraal te New-York be geleidde. Meer dan 300.000 man verdrongen zich in de Fifth Avenue en de in de nabijheid van de kathedraal gelegen straten om den stoet te zien. Deze was ruim anderhalven kilometer lang en werd gevormd door 10.000 solddaten, cadetten, en leden van de Katholieke vereenigingen, voorafgegaan door het 165e regiment infanterie, in blauwe uniformen met licht-groene banden om hun mutsen Katholieke notabelen in het gewaad der ridders van den H. Gregorius escor teerden de auto van den Kardinaal Meerdere muziekkorpsen gingen in den stoet mee, en tal van vlaggen, het pauselijk geel wit naast de sterren en strepen, wapperden van de huizen en werden in den stoet meege dragen. Vele honderden knielden neder, op het oogenblik, dat de delegaat, een indrukwekkende figuur in zijn purper gewaad, voorbij ging, of bogen het hoofd, als hij de handen ter zegening ophief. Op het grasperk aan de achterzijde van de kathedraal wachtten zes kardinalen, omgeven door hun gevolg en tal van kerkelijke hoog- waardgheidsbekleeders, de gouden kruisen flon kerend in het zonnelicht, den stoet op. Achter hen stonden kloosterlingen opgesteld - Fran ciscanen, Gapucijnen, Benedictijnen, Domini canen en Passionisten voorts aalmoezeniers van leger en vloot in uniform, terwijl 20 pages in paars en blauw fluweel, kwistig met goud en zilver versierd, een eerewacht vormden. Bij de ontbinding van den eersten stoet bij het aartsbisschoppelijk paleis werd achter de Kathedraal een tweede stoet gevormd van ker kelijke dignalarissen, in volgorde van hun rang. Het aanstaand Congres in Chicago wekt niet alleen de belangstelling van de katholie ken der geheele wereld, maar ook de nieuws gierigheid der andersdenkenden en duizenden gingen reeds weken geleden naar Mundelein om in het park van het Seminarie, de schouw plaats voor den grootsten religieusen omme gang der wereld, vooruit plaatsen te kunnen re serveeren. Zoo telden de studenten van, dit instituut op een der laatste Zondagen in één enkel uur 570 auto's, die met nieuwsgierige bezoekers naar het Seminarie kwamen. En op dezelfde wijze als in dat uur, ging het dien ganschen dag, minstens 5 uur lang. Voor de bezoekers van het Congres werd een gids van Chicago in een oplage van een millioen exemplaren en in 20 talen gedrukt. Deze zullen reeds in de tremen, die naar Chicago ko men, verspreid worden. Bovendien staan den vreemdelingen 400 vrijwillige mannelijke en vrouwelijke gidsen ten gedienste, waaronder duizend, die buiten Engelsch ook nog een andere taal spreken. Het voorbereidingscomité voor het volgend Internationaal Eucharistisch Congres, dat in 1928 in Sydney, in Australië gehouden zal worden, heeft twee zijner leden naar Chicago gezonden, teneinde de organisatie-methode aldaar te kunnen bestudeeren. Onderwijs. Een zeldzame promotie. De volgende maand zal te Utrecht promo- veeren tot doctor in de letteren en wijsbegeerte mej. P. v. d. Wijnpersse, religieuse in de con gregatie der zusters Franciscanessen van Heyt- huysen, thans werkzaam aan de R. K. Meisjes H. B. S. te Amsterdam. Voor zoover bekend, is dit de eerste maal, dat hier te lande een kloosterlinge aan een onzer universiteiten den doctorsgraad zal behalen. Kunst en Letteren. Prijsvraag Paleis voor den Volkenbond. De Minister van Ond., K. en W. heeft van den Secretaris-Generaal van den Volkenbond te Genéve mededeeling ontvangen, dat een prijs vraag is uitgeschreven voor den bouw van een Paleis voor den Volkenbond. -De mededinging wordt geopend op 25 Juli 1926 Rechtzaken. maal een dag hechtenis is veroordeeld ter zake, dat hij en zijn knecht op 19 Februari 1926 na bezetten tijd nog bakkersarbeid verrichtten, ter wijl er nog geen twee jaren waren verloopen sinds de laatste veroordeeling ter zake van een zelfde feit. Een getuige werd in deze zaak gehoord. De officier, Mr. J. G. Holsteijn, vroeg bevesti ging van het Kantonrechterlijk vonnis. Uitspraak 23 Juni. Brandstichting. De rechtbank te R'dam heeft verooideeld 'den 38-jarigen gedetineerden barbier W. C. N. alhier, die op 28 Februari zijn huis en zijn zaak op den Dam in brand heeft gestoken, met het doel zich ten nadeele van den verzekeraar te bevoor- deele. De rechtbank achtte de feiten volkomen be wezen, doch overwoog dat bekl. diep berouw heef getoond en veroordeelde hem tot een gevange- nixxtraf van 1 jaar voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar. Gestrafte werklust. De bakkér P. A. de L. te Kethel en Spaland was in appèl gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waarbij hij tot twee De „b a a s". Uit „Le Gazette" vertalen wij het volgende tooneeltje waarvan de „baas" der Belgische proletariërs, Zijne ExceJentie Emile Vandervelde, de held is Een mooi particulier hotel op de Avenue Louise. Voor de poort staat een magnifieke auto, prachtig van lijn, die tenminste honderd vijftig duizend francs moet hebben gekost. Aan het stuur zit een chauffeur in elegant uniform. Twee uur. De poort wordt geopend door een lakei en mijnheer Vandervelde verschijnt, met een res pectable havanna in den mond. De honorabele minister ziet er wat karmo zijnrood uitde lunch moet excellent geweest zijn. De „baas" wipt in de'auto en installeert zich met zichtbaar welbehagen op de zachte kussens. De auto vertrekt, met bestemming naar het parlement. En wij wedden, dat onderweg de roode minis ter op aangename wijze heeft nagedacht over het goede van de democratie Een „arme" met meer dan een ton. Bij het gerechtelijk onderzoek omtrent den dood van den 62-jarigen Frederick Jones te Londen, die door een paard en wagen overreden werd, bleek,, dat de ongelukkige in zeer armoe dige omstandigheden geleefd had. In deze armoede verkeerde hij echter uit vrije verkiezing. Hij leidde een ellendig bestaan in een kleine woning te Old Foid. Een oude vrouw, die zijn huis schoon hield, vertelde dat zijn maal op zondag bestond uit wat. aardappelen en groenten. Zij had moeite om van hem een stuiver los te krijgen voor kachelpotlood. In de week bestond zijn dagelijksch voedsel uit brood en kaas. De man scheen geen bloedverwanten te be zitten, hetgeen in zoo verre jammer was, daar hij een fortuin bezat, dat in Nederlandsche geldwaarde uitgedrkt tusschen de 120.000 en 140.000 gulden bedroeg. Hij was echter te „zuinig" om van zijn geld behoorlijk te profiteeren. SPORT. „Oud-Vitesse". Oud Vitesse kon gisteravond niet voorkomen dat zij met een gehavend elftal, door het zeer mooi spelende „Entre Nous" met 18 geklopt werd. Burgerlijke Stand. Geboren: Juni 14. Jacobus Bastiuan z.v. W.J. Bel en J. A. C. van Oers, Singel. 15. Willemina d.v. J. Vermaat en A. C. de Jager, Rijnstraat. Overleden: Juni 13. C. M. Wulbusch oud 84 j. wed. J. P. Gollignon, Nieuwe Haven. 14. F. Droge, oud 41 j., Nassaulaan. Scheepvaart. Hoog rvatcr te Hoek van Holland. 17 Juni v.m. 7.45 n.m. 8 16. 18 Juni v.m. 8.34, n.m. 9.08. 19 Juni v.m. 6.20 n.m. 6.49. 20 Juni v.m. 10.39 n.m. 11.19. Gem. Hoogwater 87 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwatcr 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 15 Juni. Aangekomen Noorsch s.s. „Figaro" van Wassa om hier te bunkeren, vertrok heden naar Sarpness. s.s. „Songa" van Oxelosund. s.s. „Vesla" van Liverpool. s.s. „Luxy" van Garston. s.s. „Fritjof" van Londen. SCHIEDAM, 15 Juni. Vertrokken s.s. „Wol- lin" ledig naar Kiel. s.s. „William Blumer naar Londen. Handelsb er ieh t en. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 16 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 12.50. Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 16 Juni. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. J Noteering van de Coöp. Vereen. „Fchied. Spoelingvereeniging". Heden 1.70 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3