Het Eucharistisch Congres. Kasteel „Het Onweersnest.' OMiSBLMD WOOM SCHIEDAM EM OMSTREKE FEUILLETON. 49ste Jaargang. Vrijdag 25 Juni|1926 No. 14589 Bureau KOEMARK TJ 4."*°Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A"b o nnementen per'; 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gcheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of odg f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Woensdag werd de hoogeronderwijsdag ge houden,. Zeer vele studenten van katholieke scholen en universiteiten waren tegenwoordig, het congreslied zingend. Joseph Scott, comman deur der ridders van den H. Gregorius, die de laatste spreker was, prees de godsdienstige ver draagzaamheid van Amerika en waarschuwde alle volken, die de katholieke kerk zouden ver drukken. In den middag gaf kardinaal Bonzano, terwijl de Lonen van het Angelus zich mengden met zijn woorden, den apostolischen zegen aan bijna i millioen aanwezigen. De triomfale sluitingsdag. De dag van gisteren, de laatste van het Eucha ristisch Congres, is gekenmerkt door de grootste Christenenbijeenkomst, waarvan de geschiedenis weet, te Mundelein, 30 mijlen oostelijk van Chi cago, waar de terreinen van de Universiteit van St. Mary of the Lake een ontzaggelijk aantal congressgangers en geloovigen ontvingen en de groote Sacramentsprocessie werd gehouden. Spe ciale treinen hebben Woensdag elke 2 minuten geloopen om.de belangstellinden over te brengen. Toch kampeerden velen 's nachts bij Mundelein om zeker van een plaats te zijn, zoodat de ter reinen van de Mary-universiteit wel een leger kamp leken. Gelukkig was het heerlijk weer. Toen de pontificale Hoogmis, gecelebreerd door den pauselijken legaat, een aanvang nam, waren minstens 200.000,"geloovigen geschaard rondom het reusachtige wit-marmeren altaar, dat was opgesteld op den top van een heuvel, welke uit ziet over het meer, tegenover de kapel van het seminarie van St. Mary. In hooger mate nog dan de pracht en de praal, waarmede de Hoogmis gepaard ging, maakte de aanblik van de eerbiedige menigte een over weldigenden indruk. Duizenden niet-Katholie- ken, die getuigen waren van het heerlijke schouw spel, waren' diep getroffen, niet zoozeer door de muziek en de gewijde gezangen, als wel door de ontzagwekkende stilte, welke tijdens de Con secratie heerschte in de eindelooze menigte van tweehonderdduizend geknielde geloovigen. De. sluitingsprocessie. Onder de Pontificale Hoogmis, welke drie uren duurde, bleven onafzienbare menschen-massa's uit het 40 mijlen verwijderde Chicago toestroo- men om deel te nemen aan de groote processie, welke rondom het Crystal-Lake werd gehouden. Direct na de Hoogmis werd een aanvang ge maakt met de opstelling der honderdduizenden. Toen de heerlijke stoet zich in beweging zette, waren reeds 700.000 deelnemers aanwezig en nog steeds stroomden duizenden geloovigen toe, zoodat hun aantal veilig op een millioen gesteld mag worden. Om nooit te vergeten, zoo was de aanblik van deze onovertroffen en devoten rondgang en het stralende zomerweer verhoogde nog den onbe- schrijfelijken luister, die in de Nieuwe Wereld aan den Godmensch gebracht werd. Het was bijna avond geworden eer deze glorie volle, ontroerende processie ten einde was. Voor dat tot ontbinding van den stoet werd overgegaan, gaf Kardinaal Bonzano, de onover zienbare menigte den zegen met het Allerheilig ste. Het geweldige, nimmer geëvenaarde Eucharis tische congres te Chicago behoorde tot het ver leden. Ruitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. 'n Misrekening voor de hebzucht. De beraadslagingen in de juridische commissie van den Rijksdag over het regeeringsontwerp be treffende de vermogensrechtelijke regeling met de voormalige vorstenhuizen, hebben heden tot een principieele wijziging in het regeerings ontwerp geleid. Met 16 tegen 9 stemmen, bij onthouding door de communisten, werd namelijk een sociaal democratisch amendement op artikel 8 aange nomen, waardoor dit artikel thans als volgt luidt „De civiele lijst, de opbrengst van kroon- fideicommissen, de opbrengst van kroondota- Lies en soortgelijke opbrengsten vervallen zon der schadeloosstelling." In de oorspronkelijke redactie van het re geeringsontwerp was voor het vervallen dezer opbrengsten een zekere schadeloosstelling vast gesteld. Namens de Duitsche volkspartij verklaarde de afgevaardigde Wunderlich, dat hij en zijn vrienden het sociaal-democratisch amendement aanvaardden. Alhoewel dit voor zijn partij een buitengewoon groote concessie aan de sociaal democraten beteekent, is zij tot deze concessie bereid, daar zij de aanneming van het ontwerp door den Rijksdag met de vereischte twee derden meerderheid noodzakelijk acht. Evenwel kon de vertegenwoordiger der Duitsche volkspartij in de juridische commissie zijn goedkeuring aan het amendement slechts hechten onder voorbehoud van, aanvaarding door zijn fractie. 112) Maar vooruit nu, Dorkey, laat mij niet langer hier in de koude staan ge ziet, dat ik doornat ben. Breng mij bij uw jonge meesteres. Wij hebben hier geen meesteres, hernam de oude, miss Clara Day is de pupil van de ka pitein zij staat onder zijn gezag en heeft ons niet te bevelen. - Met je eeuwig gezwets riep Capitola, met de voeten stampende, wil je mij eindelijk bij miss Clara brengen Hoe barsch en hoe opvliegend, bromde Dorkey, terwijl ze belde, waarop een neger Verscheen, die den ponny wegvoerde. Zij leidde nu Capitola een breeden steenen rap op naar de eerste verdieping en daarna door ef-n langen gang tot aan een deur, waarvoor ze staan bleef. Miss Clara Day noemdet gij 't meisje vroeg Capitola. Ja, zoo heet ze, ga maar binnen Dit zeg ende opende zij de deur en riep Miss Capitola Black van Warfieldshouse, die u bezoeken wil miss Day. Ze sloot achter Cap de deur en liet beide meisjes alleen. OOSTENRIJK. Om het vermogen der :Jf Habsburgers. IDe Oostenrijksche monarchistische partij deelt mede, dat zij voornemens is de vermogenseisehen der Habsburgers voor het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage t« brengen, daar zij van behandeling in het Oos tenrijksche parlement geen resultaat Verwacht. TS J ECHO W-SLOW AKI J E. De graanrechten aangenomen. Na nieuwe ongehoorde schaudaaltooneelen in den Ceehoslovaakschen Senaat, waarbij de com munistische oppositie tot handtastelijkheden overging tegen de sprekers en de boden, die de voorzitter van den Senaat ter bescherming van zijn persoon om zich heen had verzameld, werd het ontwerp tot verhooging der graanrechten met de stemmen der Cechisch-Duitsche-IIon- gaarsche meerderheid aangenomen. ENGELAND. De mijnwerkersstakin g. In het Lagerhuis verklaarde Worthington Evans namens de regeering, dat deze gaarne met ieder zou confereeren, die door de mijnwer kers gemachtigd was om te onderhandelen. De eerste-minister had evenwel geconfereerd met verschillende onderhandelaars en telkens waren deze besprekingen doelloos gebleken om dezelfde reden, n.l. dat de onderhandelaars geen volmacht hadden om een bindende overeenkomst aan te gaan. De Labour-afgevaardigde Hartshorn verde digde het Labour-amendement tot verwerping Capitola kreeg een gevoel van medelijden, als ze de teere jonge dame zag, in wier schoone ge laatstrekken de bitterste droefheid te lezen was. Ook het vertrek maakte een droefgeestigen in druk, zware donkere meubels, de vaste gordij nen, het zware vloerbed, alles scheen er op berekend, om de bewoonster nog treuriger te stemmen. Miss Day, zei Capitola, die voor den eer sten keer van haar leven een weinig weifelend was in haar optreden, ik vrees zeer onbescheiden te zijn en u wellicht lastig te vallen. Toch niet, miss Capitola, hernam Clara met haar liefelijke, welluidende stem. Gij zijt welkom en ik dank u, dat ge mij in mijn eenzaam heid komt bezoeken. Maar, och hemel, wat zie ik Gij zijt doornat, de storm heeft u zeker verrast. Kom mee in mijn kamer, daar kunt ge droge kleeren aantrekken we zijn zoowat even groot. Capitola nam het vriendelijk aanbod met groo- ten dank aan en volgde Clara. Weldra droeg Capi tola een hemelsblauw kleed, dal, haar paste, als ware het voor haar gemaakt, en zeer afstak bij de rouwkleeren van Clara. U schijnt een smartelijk verlies geleden te hebben, lieve miss? vroeg ze medelijdend, waarna haar Clara mededeelde, dat ze 't onge luk had gehad haar vader te verliezen. Het gespek werd ongedwongen en weldra voelden de twee meisjes zich tot elkandei aan- der Mijnwet. Hij sprak in vernietigende termen over het regeeringsontwerp, ,,dat. het initiatief geheel aan de mijneigenaars overlaat, de eenige soort menschen, die nooit één stap naar samen voeging zullen doen." Het eenige resultaat dezer wet zal zijn, zoo betoogde hij verder, dat over drie jaar het ministerie van Arbeid zal rapporteeren, dat er niets gebeurd is. Hij verdedigde vervolgens de stelling, dat de steenkoolindustrie een monopolie behoort te zijn, gecontroleerd door den Staat. Het door Hartshorn ingediende amendement werd met 336 tegen 147 stemmen verworpen, waarna met de tweede lezing van het ontwerp een aanvang werd gemaakt. PORTUGAL. Geruchten over herstel der monarchie? Uit Lissabon wordt gemeld, dat de militaire dictatuur definitief bevestigd is. De arbeiders organisaties hebben haar tegenstand opgegeven. De militairen hebben geen stemrecht meer. Ondanks de verzekering der regeering, dat de republikeinsche staatsvorm gehandhaafd zal blijven, gaan er geruchten, dat de monar chie spoedig hersteld zal worden. Als afgezant van den vroegeren koning Manuel zou Norton Mattos te Lissabon aangekomen zijn. Primo de Rivera heeft een overste naar Lis sabon gezonden om Da Costa zijn gelukwenschen over te brengen. MAROKKO. Is de „echt e" K r i m nog v r ij De „Excelsior" meldt uit Taza „Onder de afvallige stammen van Taza en de Riffi ten Noor den van Wezzan gaat het hardnekkig gerucht, dat algemeen geloofd wordt, dat het niet de echte Abd-el-Krim is die zich z.g.n heeft overgeleverd aan zijn vijanden, doch een figurant van Frank rijk en Spanje." De rebellen ontvangen voortdurend op ge heimzinnige wijze munitie en levensmiddelen. POLEN. Nieuwe gevaren. Het kabinet Bartel is door eenige beslissingen die de begrootingscommissie van den Landdag tegen de regeering genomen heeft, in een moei lijke positie gebracht. De spanning in politieke kringen te Warschau is nade beslissing der begrootingscommissie buitengewoon groot, daar eventueel reeds heden de beslissing kan vallen over de vraag, of de j-egeering van Pilsoedski de consequenties eener parlementaire nederlaag in den gebruikelijken vorm zou Hekken, dan wel of, zooals heden een blad, dat der regeering goedgezind is, schrijft „een nieuwe taptoe aan het spel van den Landdag een einde zal maken." Finale opruiming. Naar uit Warschau bericht wordt, heeft Pilsoedski eene algeheele verandering in de hoog ste militaire bevelvoering aangebracht. Vele hoofdofficieren zijn gepensioneerd, terwijl om trent, 100 officieren van den generalen staf naai de linietroepen zijn overgeplaatst. FRANKRIJK. Regelmaat en zuinigheid. Caillaux heeft aan de pers verklaard, dat hij met zijn collega's den toestand besproken heeft. Zijn eerste daad was om zijn collega's in het Kabinet te herinneren aan de maatregelen, die een zeer strenge beperking voorschrijven dej getrokken door hun verschillend karakter. Capi tola bewonderde het echt, vrouwelijke karakter van Clara en deze benijdde de nicht van majoor Warfield, om haar levenslust en vastberaden heid. Het onderhond werd gaandeweg vertrouwelij ker, zooals dit onder meisjes van gelijken leeftijd meestal plaats heeft, en geen uur waren ze bij elkaar of de vriendschapsband was reeds nauw toegehaald en zij zwoeren elkaar houw en trouw jegens hun gemeenschappelijken vijand. Ik zal u recht dikwijls bezoeken, lieve Clara, om u wat op te vroolijken in uwe eenzaamheid, zei Capitola, terwijl de de hand harer nieuwe vriendin innig drukte. Gij moet mij dan alles vertellen, wat u drukt, ik zal ook geen geheim voor u hebben. Wij willen elkaar als zusters beminnen, want ik ben blij u gevonden te hebben nu ben ik niet meer alleen. Clara verzekerde haar een warme vriendschap, toen ze door een nieuw bezoek gestoord werden. Een slank gebouwd heeft met een bleek ge laat, ongeveer vijf en dertig jaar oud, trad bin nen. Weelderig zwart haar en een volle baard van dezelfde kleur omlijstten de niet leelijke gelaats trekken vair den man, in wien Capitola op 't eerste gezicht den ruiter herkende, dien zij eens op een wandelrit ontmoette en die haar naar huis vergezeld had. Mijn neef, de heer Craven Lenoir, stelde miss Day hem voor, miss Capitola Black. leden van het Kabinet der ministers. Flij verzocht zijn collega's deze voorschriften stiptnatekomen. Hij wilt aldus zijn wil te kennen geven, dat er regelmaat en zuinigheid betracht worden zal. ALLERLEI. De 9de internationale arbeidsconferentie heeft haar werkzaamheden voltooid. De woordvoerder der vertegenwoordigers der arbeidersgroep hield een rede, waarin hij zich zeer onvoldaan over de werkzaamheden der conferentie uitliet. De Engelsche regeering heeft een blauw boek gepubliceerd, waarin talrijke documenten over de samenwerking der Engelsche commu nisten met Moskou worden gepubliceerd. Uit Londen Het IJoogerhuis verwierp niet 125 tegen 80 stemmen het wetsontwerp van Lord Astor, volgens hetwelk vrouwen het recht zouden verkrijgen, in het Ploogerhuis zitting te nemen en te stemmen. Uit Parijs Naar verluidt, zal Generaal Noliet, de vroegere leider der Intergeallieerde Controle-commissie, tot opvolger van Guillaumat benoemd worden als commandant van het Fran- sche Rijnleger. Binnenland. Tweede Kamer. In de Dinsdag a.s. te houden vergadering der Tweede Kamer zullen o.m. behandeld worden de interpellatie-Moller over de classificatie der gemeenten en het Nederlandsch-Duitsch Han delsverdrag. NederlandReligie. De commissie voor buitenlandsclie zaken uit de Belgische Kamer heeft het verdrag Neder landBelgië eenstemmig goedgekeurd. De Ka mer zal het ontwerp nog in de huidige zittings periode behandelen. De vleeseh-invoer. Op de desbetreffende vragen van het kamerlid Weitkamp heeft minister Kan meegedeeld, dat er geen aanleiding bestaat om tot tijdelijke slui ting van onze grenzen voor den invoer van vreemd vleesch over te gaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. SlavenburgScheurleer. De uitspraak van het Haagsch Gerechtshof inzake de procedure SlavenburgScheurleer is op verzoek van beide procespartijen aange houden tot 8 Juli a.s. V o o r het propaedeutisch e x a - men scheikundig ingenieur slaagde aan de tech nische hoogeschool te Delft, mej. G. Dulfer, van hier. Terug te bekomen bij den heer IJ. J. G. Roelants, Nieuwe Haven 131, een bedrag van 7.55. Dit geld is ongeveer een maand gele den door een jongen, die aan dat adres een cou rant, bezorgde op den stoep der woning gevonden en door dezen aan de dienstbode van den heer R. afgedragen. Gister heeft zich bij eenige boekhandelaars hier ter stede Vervoegd een on bekend persoon, die opgave vroeg van het aantal der in de zaak aanwezige vulpenhouders, bewe rende dit in opdracht te doen van het gemeente bestuur. Daar van deze opdracht niets bekend is, is het meer dan waarschijnlijk, dat die persoon de bedoeling heeft op de een of andere wijze O we zijn reeds oude bekenden, hernam hij met een hoffelijke buiging voor Capitola. Of zou miss Black zich die ontmoeting in het bosch niet meer herinneren, die mij 't genoegen ver schafte, haar naar huis te vergezellen Wel zeker, mijnheer, zei Capitola, een rid derlijken dienst vergeet men niet licht, bijzonder wanneer hij, die hem bewees, vertrok zonder zijn naam te noemen. Deed ik dat, lachte Craven, in een leunstoel plaats nemend. Hij zette het gesprek voort op dien gemakkelijken toon, eigen aan mannen, die de wereld kennen. Nu eens richtte hij 't woord tot Capitola en dan tot Clara. Op de eerste trachtte hij een gun- stigen indruk te maken Clara bewees hij een eerbiedige en tevens teedere opmerkzaamheid. Als scherpe opmerkster had Capitola dadelijk gezien, dat hij zich om de gunst der jonge miss bemoeide, doch zonder veel succes, naar t scheen. Op Capitola maakte Lenoir een onverschil ligen indruk. Zij vond, dat hij goed kon praten en nette manieren had, zooals men dat van een man van zijn stand kon verwachten. Het gesprek liep over alledaagsche zaken, voornamelijk over het weer, waartoe de storm een gepaste gelegenheid aanbood, die nu met een helsch geweld woedde. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1