Backin L DAGBLAD VOOR SCHiEBAMM OMSTREKEN* Kasteel „Het Onweersnest" Rodonkoek FEUILLETON. Bakpoeder STEP* 49ste Jaargang. Zaterdag 26 Juni 1926. No. 14590 HureouKOEMARKT 4. Telefoon InleveommuiiRal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummer! 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeeicht 10 ets. Advertsntilni 1B regels 1.78, slks r»g»3 daarboven 35 nl, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m«d*d«e!ing#n 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog t 290 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door d» N.Hoïi.Algem.Ver», bank Schiedam EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Het vorstencompromis in gevaar Omtrent de behandeling van het wetsontwerp in zake de vermogensrechtelijke regeling met de vroegere Duitsche vorsten kan nog het volgende gemeld worden Hedenmiddag en gisteravond hebben zoowel de regeeringspartijen als de sociaal-democraten fractiezittingen gehouden. De vooruitzichten voor een spoedige afdoening van het regeeringsontwerp door den Rijksdag zijn eer slechter, dan beter geworden. Het is dan ook zeer onwaarschijnlijk geworden, dat het ontwerp nog zal zijn afgehandeld, vóórdat de Rijksdag op recès zal gaan. Van bijzondere beteekenis was de fractie zitting der sociaal-democraten, waarin besloten werd, dat voorwaarde voor de goedkeuring van het regeeringsontwerp door de sociaal-demo craten de aanvaarding van hun amendement krachtens hetwelk een afgesloten vergelijk niet alleen op voorstel van beide partijen, maar op eenzijdig verzoek van een Bondsstaat bij het speciale gerechtshof ter revisie aanhangig kan worden gemaakt. In Öe zitting der fractie van de Duitsche volkspartij werd deze eisch onaannemelijk ge noemd. De mogelijkheid op het bereiken van een com promis is derhalve zeer gering geworden. POLEN. De regeering k r ij g t haar zin. De begrootingscommissie van den Landdag heeft in derde lezing de voorloopige twaalfden voor Juli, Augustus en September goedgekeurd overeenkomstig het voorstel der regeering. De egeering had de kwestie van vertrouwen ge steld. SPANJE. Complot tegen het directoire. Het „Journal" verneemt uit Madrid De vei ligheidspolitie heeft gisteren een uitgebreid politiek complot ontdekt, dat vertakkingen over het geheele land heeft. De beweging zou dezer dagen tot uitbarsting komen en was gericht tegen het huidige régime. Zij werd voorbereid door extreme liberale en republikeinsche ele menten. Er is een groot aantal personen gearres teerd, o.w. verscheidene intellectueelen en de republikeinsche oud-afgevaardigden Maoelino en Parissobero. Ook zekere militaire leiders hadden zich bij de beweging aangesloten. Een manifest, geteek^nd door generaal Wey- ker, zou aan het land gericht zijn. Deze bevindt zich op het oogenblik te Palma de Mallorea en is onder strenge bewaking gesteld. Een oud-minister van Oorlog zou eveneens gecompromitteerd zijn. Men gelooft, dat de ont dekking van dit complot geen verandering zal breflgen in de reisplannen van koning Alfonso, die hedenavond naar Parijs en Londen zou ver trekken. De regeering is meester van den toestand en in het geheele land heerscht rust. De gearres teerden zijn naar de militaire rechtspraakver- Wezen. Het blijkt, dat het complot, dat ontdekt is, van weinig importantie is. Det domineerende karakter ervan is niet liberaal maar communis tisch. 113) Aan terugkeeren naar Warfieldshouse kon Capitola niet denken, ze nam daarom de uit- noodigiug van Clara aan, om te overnachten, ofschoon haar arme oom zeker in angst cn ongerustheid zou zitten. Na het souper, waarop Craven Lenoir hen uitgenoodigd had, begaven zich de twee meisjes Weer naar haar kamer, om nog een paar uurtjes ongestoord te kunnen praten. De tijd vloog om en 't sloeg elf uur, toen Clara de nicht van den majoor naar haar kamer bracht. Capitola was niet zeer slaperig. Zij gevoelde een soort bijgeloovige vrees,die zij niet kon over winnen. Zij dacht weer aan de zonderlinge ver schijning, die zich bij .haar aankomst aan 't raam der bovenste verdieping vertoond had en o Wonder hoe meer zij er aan dacht, hoe le vendiger zij zich verbeeldde, die witte gedaante nog ergens gezien te hebben. Zij meende die hleeke trekken, die pijnlijke uitdrukking van dat schoon haar gelaat, die golvende zware haren reeds te kennen doch wie was die persoon daarvan deze waan Hoe dat gezichtsbedrog te verklaren Want, dat het niets anders was DrOehker's is een zeer voedzaam en smakelijk gebak. Backin vervangt de gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. Benoodigdheden: 500 gram tarwebloem f 0.16 250 gr. boter 0.56, of marg. 0.30 200 gram suiker- «f-0.12 3 of meer eieren,-.•»» O.lo 300 nr. SunsMaid Rozijnen 0.24 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07 /a 1la 'U liter melkt 0.04 2 pakjes Dr. Oetker's Vanillesuiker 0.10 een weinig zout «y Bereiding; De boter wordt tot room geroerd; voegt suiker. Vanillesuiker, eierdooiers, het met Backin" vermengde meel en de melk er aan toe, ten slotte de rozijnen, het zout en het stijfgeklopte eiwit. Vul met dit deeg een ingevetten vorm en bakt het ongeveer 1 uur. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann 6. Co., A'dam/ vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis«receptenboekje toezenden. 2097 46 Aan de beweging hebben individueel enkele officieren deelgenomen, die niet tot het actieve kader behooren. De personen, "die hij het complot betrokken zijn, zijn gearresteerd en zullen voor de bezoegde banken gebracht worden. De poging kan als totaal mislukt beschouwd worden. In de stad heerscht volkomen rust. ALLERLEI. Uit SjanghaiEr heerscht hier groote onrust in nijverheidskringen. Zeshonderd arbeiders van een Japansche katoenspinnerij hebben plotseling het werk neergelegd alsjirotest tegen de arres tatie van den detective, verbonden aan die spin nerij. De stakers deden een voorraad katoen in vlammen opgaan en toen de brandweer kwam opdagen, werd deze met een hagelbui van steenen en andere projectielen ontvangen. De politie moest tusschenbeide komen en arresteerde twaalf personen. De toestand wordt ernstig geacht. Uit Londen Volgens een mededeeling van Mac Neill in het Engelsche Lagerhuis is Rusland aan de Engelsche regeering 804.000.000 pond sterling schuldig de Russische schulden aan Britsche staatsburgers bedragen 257.000.000 pond sterling. stond bij haar vast ofschoon ze had durven zweren, dat de verschijning haar niet vreemd was. Oin zich niet langer met deze gedachten te kwellen en er een andere richting aan te geven, begon Capitola op haar kamer eens goed rond té zien. Voor alles keek ze eerst onder haar bed, want sedert den nacht, dat ze er drie bandieten onder ontdekt had, hield ze eiken avond die kleine inspectie. Haar tweede blik gold de wan den der kamer, doch wie beschrijft haar ontzet ting, toen ze wederom die witte gedaante ont dekte, waaraan ze nog zoo pas gedacht had. Bij al haar kloekmoedigheid, die Capitola reeds in menig geval op de proef gesteld had, beefde ze over haar geheele lichaam en moest ze de leu ning van een stoel grijpen, om niet te vallen. Ze was op 't punt van bewusteloos ge worden doch met bewonderenswaardige wilskracht over won zij haar zwakheid en beschouwde opnieuw de witte gedaante, die onbeweeglijk dicht voor den muur stond. Capitola bemerkte nu eerst, dat het een beeld was het levensgroot portret eener jonge vrouw, dezelfde, die Capitola aan het raam gezien en in de omstreken als het spook van het „verborgen huis" bekend was. Het beeld was in levensgrootte voorgesteld en kon dus gemakkelijk het zinsbedrog teweegbrengen, te meer daar 't vertrek slechts karig verlicht werd door een kaars. Capitola ging nader bij, om het portret beter te beschouwen. Wederom had ze het ge- De Fransch-Spaansche conferentie heeft besloten dat Frankrijk de verantwoordelijkheid zal krijgen voor Abd-el-Krim's verder verblijf. De plaats waarheen Krim verbannen zal worden en het aantal personen, dat hem zal vergezellen, zijn nog niet bekend. Uit Parijs Naar het „Journal" meldt, zal niet generaal Noliet, doch generaal Targe tot opvolger van Guillaumat als commandant van het Rijnleger benoemd worden. Uit Warschau Te Bromsberg (Polen) is gisteren, na verwerping der door de arbeiders gestelde looneischen, de algemeene staking uitgesproken. De arbeiders verlangen een loons- verhooging van 100 procent. De staking omvat de industrieele en de stedelijke bedrijven. Ook te Thorn is een staking uitgebroken en wel onder de arbeiders der stedelijke bedrijven (tram, water- en electriciteitswerken). Uit Washington De wet is afgekondigd, volgens welke de immigranten niet meer onder zocht zullen worden op Ellis-Island, doch in de havens van vertrek. Deze wet zal voor Duitsch- land en Luxemburg op 1 Juli, voor Denemarken en Noorwegen op 15 Juli en voor Polen op 1 December in werking treden. Binnenland. De Landdag te Delft. Heden werd onder groote belangstelling op de feestelijk versierde terreinen van de schiet banen en IJsclub te Delft, een Landdag gehouden van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm uit Zuid-Holland-West. Reeds om 9 uur vingen de schietwedstrijden aan. Aan den Landdag was een tentoonstelling verbonden van producten uit dit gewest, voornamelijk van groenten, fuit en bloemen. Om 12 uur werd liet eere-comité en de verdere officieele genoodigden ten stadhuize ontvangen, waar de burgemeester van Delft, mr. G. van Ba ren, een hartelijk welkomstwoord sprak, waarin ook gewezen werd op de preventieve werking van 't Instituut van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Vervolgens begaven zich de genoodigden naar hotel Wilhelmina, waar door de Nationale Land storm Commissie 'n noenmaal werd aangeboden. Juist half twee vertrokken de genoodigden in auto's, voorafgegaan door een eere-escorte van ruiterSj naar het feestterrein. Even werd de tentoonstelling bezocht en dan begaf men zich naar de spreekplaats. Hier werd allereerst gesproken door den heer J. M. Krijger, voorzitter van de Gewestelijke Landstorm-commissie Zuid-Holland-West en lid van de Tweede Kamer. Nadat spr. een hartelijk begroetingswoord, in 't bijeonder ook tot de talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten had gericht, wees hij op de-groote beteekenis van landdagen, die bet nationale instituut van den Bijz. Vrijw. Landstorm dichter bij het volk en het volk dichter bij dit instituut willen bren gen en vervolgens op de beteekenis van dit in stituut zelf. Spr. erkent, dat wie op de heilzame beteekenis van den Bijz. Vrijw. Landstorm wil wijzen, niet nalaten mag de gebeurtenissen van November 1918 in de herinnering terug te roepen. Spr. noemde de Bijz. Vrijw. Landstorm een muur om den Oranjetroon en een barrière om ons Staatsgebouw. Daarom acht spr. Delft zoo juist gekozen, d^ oude Prinsenstad. Binnen gn buiten de wallen dezer stad her innert alles aan de kostelijke nationale goederen, die door de mannen van '18 behouden bleven. voel iets bekends te zien in die bleeke trekken, die melancholische uitdrukking van dat schoon gelaat en den weemoedigen glimlach om den fijnen mond. Het doek moest geschilderd zijn, toen het ori gineel nauwelijks zeventien jaar oud was. Doch welk eeue zonderlinge gedachte van den kun stenaar, om aan het portret zulk een spookachtig uitzicht te geven. Waartoe dat lang golvend kleed, dat als een lijkkleed van de schouders hing Waarom die loshangende zwarte haren en die blauwachtige tint om de gestalte Capitola kon dit raadsel niet oplossen. Ze bleef lang in gedachten voor het doek staan, tot dat de slagen eener klok haar deden opschrikken. Het was middernacht. Ha, het uur der spoken fluisterde ze on willekeurig bevend. Zij ontkleede zich half, wendde zich van het beeld af en knielde neer, om zich, zooals ze eiken avond gewend was, in Gods bescherming aan te bevelen. Haar gebed was ditmaal kort, het por tret stoorde haar aandacht. Om 't, niet langer te zien blies ze het licht uit en wierp zich op het bed. Nog rolde de donder in de verte en suisde de wind in de boomen, doch de storm was voorbij. Capitola echter kon geen rust vinden en wen telde zich nog lang in haar bed, eer de slaap haar oogen sloot. Reeds na korten tijd werd ze door een zacht gedruisch in haar kamer uit een zwaren droom gewekt, die haar beangstigde. Capitola We zien bier de niet gesocialiseerde, welvarende landerijen rondom en de mooiste grootbedrijven en fabrieken, die van socialen zin getuigen, in de stad. Delft is ook de stad van Hugo de Groot, den man van het volkenrecht, den man, die ons leerde, dat, willen we internationaal voelen, we eerst nationaal moeten denken en doen. Spr. gelooft niet aan den vrede onder de volken, anders dan op den grondslag van het recht, het recht, dat door het gezag zal moeten worden gehandhaafd. Daarom temeer acht spr. het instituut van den Bijz. Vrijw. Landstorm het Nationale In stituut van den vrede, het machtsmiddel van de wettige overheid. Spr. herinnert aan 14 November 1918, den dag, waarop Troelstra heeft gecapituleerd, den dag, waarop honderden regeeringsgetrouwe Delf tenaren bijeen waren in bet gebouw van den R. K Volksbond. Toen werd gevraagd of de mannen van Delft het zouden dulden, dat van dien toren de roode vlag zou wapperen en 't antwoord was een donderend „dat nooit 1" Het is de drang naar vrijheid, naar vrijheid van geweten er erkenning en eerbiediging van Staatkundige rechten, die in de Nederlandsche ziel onuitroeibaar is en die onder liet regiem van Oranje bevochten, herwonnen en behouden, alleen onder dat regiem gewaarborgd is. Aan de Koningin werd nog een telegram van aanhankelijkheid gezonden. Vervolgens sprak het Kamerlid L. F. Duymaer van Twist, de Voorzitter van de Nationale Landstorm Commissie. Hierna declameerde de bekende voordrachts kunstenaar Albert Vogel enkele gedichten, „Een Christelyck liet van Marnix van St. Alde- ginde", het Wilhelmus van Nassaue, „Scheeps- praet" van Constantijn Huygens, „Afscheid" van Willem Bilderdijk en „Het Landjuweel" van Jan Prins. Vervolgens namen de behendigheidswedstrij- den een aanvang. De Landdag, die een feestelijk karakter droeg, werd opgeluisterd door muziek van de harmonie kapel „St. Franciscus" te Delft. Een speciale trein GenuaAmsterdam Er zijn plannen in overweging, onmiddellijk in aansluiting op de mailstoomschepen uit Ne- derl. Oost-Indië, een specialen trein Genua Amsterdam te laten rijden. Stad*- en Gewestelijk Nieuws. Raadsoverziehl. Nog geen komkommertijd. „Tong uit je mond en tanden stijf op elkaar", zei Paul Kruger altijd wanneer hij met. zijn dap pere Boertjes een heel onaangenaam karweitje tegen de Roodbaadjes of de in-landsche Kaffers moest opknappen. Met deze spreuk trachten ook wij ons steeds op te kikkeren, wanneer het uur der raadsver gadering is aangebroken en 't helpt altijd. Gistermiddag was die hulp dubbel welkom, want de serie ingekomen stukken was aange groeid tot een berg. met verraderlijke glet- schertjes en de agenda leek een eindeloos traject bezaaid met stationnetjes, welke ieder, voor het boemeltreintje der raadszaal-welsprekendheid, als een halte gelden. En we hebben er dan ook van gelust! Vier uur achter elkaar zijn we meegezeuld met keek op. Wat ze nu zag, deed haar 't bloed in de aderen stollen. Omgeven door een blauwachtig licht ontdekte zij voor de witte gedaante ditmaal echter niet onbeweeglijk neen ze bewoog zich langzaam door .ie kamer. Aan de toilettafel bleef ze een oogenblik staan. Een voorwerp, dat er op lag, scheen haar opmerkzaamheid te trekken, zonder te weten wat het was, zag Capitola hoe de gedaante iets bij zich stak. Dan ging de gestalte weer even zacht verder en naderde totCapitola's grooten schrik het bed, waarvan ze de gordijnen terugsloeg. Onbekwaam zich te bewegen of eenige geluid te geven, lag Capitola daar als een lijk, terwij de witte gedaante zich langzaam over haar boog en haar koude lippen op 't voorhoofd van 't jonge meisje drukte. Bewusteloos sloot ze de oogen. Als ze uit haar bewusteloosheid ontwaakte, was het visioen verdwenen. Alles om haar heen was stil en donker als in een grab Was het een droom of had ze werkelijk het spook gezien Capitola kon zich daarover geen rekenschap geven, doch toen ze bij t aanbreken van den dag uit haar bed sprong en zich aan kleedde, ontdekte ze, dat een harer ringen on brak, die ze 's avonds tevoren op tatel gelegd had. Het was een eenvoudige ring waarin de namen Capitola en Eugéne gegraveerd waren. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 7 naar Oetker's Recept, gebakken met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1