Hoofdhuid PUROL het hortend en stoppend vehikel en toen moesten we nog huiswaarts keeren zonder het einddoel gezien te hebben, omdat midden in de Schiedam- sche monumenten, de voorzitter de zaak vast liet loopen. De raadsleden waren gister slecht opgekomen in getal namelijk want bij den aanvang der zitting,stonden niet minder dan9zetels verweesd in den loop der vergadering kwam er echter nog voor drie van deze meubelen bekleeding. De minder talrijke bezetting heeft helaas niet remmend gewerkt op den woordenvloed, die oudergewoonte als een oceaan kwam opzetten en den kostelijken tijd bij uren wegspoelde. Het begon al bij de vragen van den heer Collé over den toestand aan de H.B.S., want toen de poging van den voorzitter om de zaak in den doofpot te stoppen mislukte, zijn er heel wat woorden verwisseld voor men tot het besluit kwam, dat aan de plaatselijke commissie van toezicht op middelbaar onderwijs, inlichtingen gevraagd zullen worden tevoren had weth. de Bruin onthuld, dat deze commissie 'n soort ornamentje is dat er bij hangt, zoodat men zich niet al te veel er van moet voorstellen. „Waarom stel jullie dan zoo'n commissie in vroeg heer Collé, maar deze vraag werd niet beantwoord. Tijdens de behandeling van dit punt stonden op de tribune veel „H.B.essers" wanneer het de jongeheeren om sensatie te doen is geweest, hebben zij een vergeefsche reis gemaakt. Het tweede punt dat stof opjoeg was het verslag van de coinm.van toezicht op het lager onderwijs.Ook hier bond de heer Collé de kat de bel aan en daar de kwestie het terrein gold van weth. de Bruin, kan men begrijpen dat de twee rivalen weer eens aardig bezig geweest zijn. Weth. beschuldigde zijn rooderen broeder van duimzuigerij, wat in het tijdperk van Groeninx van Zoelen gevaar voor bloedneuzen geeftgelukkig bleek de heer Collé minder kwaadaardig dan de befaamde jon ker en liep alles zonder kleerscheuren af. De voornaamste beschuldiging van den heer Collé was, dat weth. de Bruin, het besluit van den Raad, om de gehuwde onderwijzeres uit de school te bannen saboteert en daar zweég weth. over wel vatte hij vlam op de bewering van heer Collé, dat het hoofd van school K (met een variant op het bekende advertentie-woord) het principe huldigt: „een kind kan de klas doen" en daarom op zekeren dag, toen er een onderwijskracht absent bleef, een schaap uit de zesde voor de kudde van de eerste plaatste. Enfin Weth. die het feit blijkbaar even „he meltergend" vond als heer Collé, beloofde na een eindeloos woordgevecht een onderzoek. Na den directeur van de H.B.S.,was de direc teur van gemeentewerken, de tweede man, die de klappen kreeg en wel ter gelegenheid van de crediet-aanvraag van 6000 om zijn pantserfort- school, dat zoo lek is als een mandje en boven dien scheurt en verzakt, weer wat in fatsoen te brengen. Weth. Houtman verdedigde den directeur zoo goed en kwaad als het ging. Iedere architect heeft wel eens 'n tegenvaller- tje te boeken, zei hij, en dat dit onaangename ge val, de bekwaamheid van den directeur niet aantast, stond voor hem vast. De heer Scheffers wierp op een influistering van mr. Kavelaars en onder instemmend gelach der leden, nog een balletje op of men den schul dige niet voor schadevergoeding kon, aanspreken, maar dat bleek niet mogelijk. Tenslotte is het crediet verleend Na een breedvoerige discussie over „krotwo ningen en krotbewoners", kreeg wethou der van Velzen, die zijn voorstel knap toelichtte en verdedigde, toestemming om een gedeelte van de ellendige behuizingen in Bakkerstraat, Broers- veld enz. af te laten breken en tevens goedkeuring op zijn voorstel tot den bouw van 34 nieuwe een voudige woningen, waar desverlangd de ver dreven kotbewoners onderdak kunnen krijgen. Het adres van den Prot. Chr. bestuurders- bond lokte ook nog heel wat discussie uit voor dat het in veilige haven was, zoodat het zes uur was, toen de heer v.cl. Tempel, nog eens vroolijk en frisch over de monumenten een boom begon op te zetten. Men vond het echter welletjes endevoorz. verdaagde de twee laatste punten en sloot de vergadering. Katholieke Lecluurverspreiding. Het bestuur van de Frankelandsche propa- gandaclub schrijft ons Eenige weken geleden werd in dit blad melding gemaakt van een her leving der Katholieke propagandaclub van de Frankelandsche Parochie. Er werd een breed program ontwikkeld op godsdienstig, sociaal en politiek gebied, een program, dat vooral in den komenden winter zou worden afgewerkt, na degelijk te zijn voorbereid in dezen zomer. Eén programpunt echter zal reeds in dezen zomer de aandacht van alle belangstellenden vragen de verspreiding van katholieke lectuur. En zoo zal van heden af in het gebouw van den R. K. Volksbond in de gang, die naar de ver schillende zalen leidt, een boekenrekje de aan dacht van alle bezoekers trekken. De R. K. Propaganda-club „Sint Leonardus van Vechel" zal dit boekenzaakje exploteeren. Het stalleke zal voortdurend gevuld zijn met actueele lectuur op het gebied van geloofsver- defiging, van diepere geloofskennis en van andere nuttige wetenswaardigheden. Elk werkje zal geprijsd zijn, terwijl een ieder kan medenemen wat hij wil, als de genoteerde prijs maar gestort wordt in de collectebus, die naast het boekenrekje aan den muur bevestigd is. We hebben nog grootere plannen in zake lec- tuurverspreiding, maar de uitvoering van die plannen vraagt geld en daarom ons dringend verzoek, dat een ieder die de noodzakelijkheid begrijpt van geloofsverdediging en vermeerdering van geloofskennis ons streven steunt door be doelde collectebus te gedenken of zich op te geven als donateur aan den heer M. Verschure Warande. Moge God ons pogen steunen en ons werk be dauwen met Zijne genade, opdat bij anders denkenden veel vooroordeel tegen ons heilig geloof worde weggenomen en bij onze geloofs- genooten een diepere kennis van het geloof vuriger liefde doe opbloeien De Liduina-processie uit R'dam. Naar wij vernemen zijn alle beschikbare kaarten voor deze processie uitverkocht. Het aantal deelnemers bedraagt zeshonderd. HAV-Bank. Nieuwe HAV-Bank. De in ons blad van eergister opgenomen cijfers onder liet opschrift „HAV-Bank" hadden be trekking op de „Nieuwe HAV-Bank." Aan het verslag der HAV-Bank wordt het volgende ontleend Het bedrag aan nieuw gesloten verzekeringen (inbegrepen een bedrag van 4 3.666.347.34 door een andere opstelling'ingevolge de wet op het Levensverz.bedrijf) bedroeg 11.055.926.12, ter wijl werd geroyeerd wegens overlijden 172.124,85, afloop der verzekering 77.388, wijziging der verzekering 222.584,87, afkoop 733.733,29, wanbetaling 1.879.455.andere oorz. 1.749.395,50, tezamen 4.834.681,51, zoodat de vooruitgang bedroeg 6.221.224,61 en het kapitaal steeg tot 42.282.286,62 (vorig jaar 36.061.042,01). Voorts is in dezen vooruitgang begrepen de gerechtelijk tot 20 gereduceerde portefeuille der Noord- en Zuid-Nederlandsche Levensverz. bank ad 291.104,30 en de portefeuille der „Hol- land-Amerika" ad 243.180.10, welke op voor dracht van de Verzekeringskamer bij beschik king der Rechtbank te Üen Haag aan onze Bank overgingen. Aan termijnpremiën Levens- en Volksverzeke ring werd geboekt 984.542,83, terwijl aan koop sommen werd ontvangen 267.983,20. De uitkeeringen bedroegen wegens overlijden 154.332,66, afloop 78.176,77, lijfrente 26.112,93, afkoop 126.525, Belegd is o.m. in hypotheken 3.155.686,65, effecten 1.328.299,33, deposito's 59.773,58-J, beleeningen op polissen 395.342,25, onroerende goederen 546,000.Kas en kassier 68.276,01. De waardeberekening der effecten geschiedde, evenals voorheen, naar den koers van 31 Decem ber. De koerswinst bedroeg 118.835,28. De ge kweekte rente beliep gemiddeld 5,63 terwijl de reserve voor een deel met 4 en voor een deel met 3| is berekend. De wiskundige reserve steeg tot 4.612.183,80. Hierbij inbegrepen een bedrag ad 173.328,27 als extra reserve, voldoende om de afd. Groote Posten, welke 2/3 van de geheele portefeuille bedraagt, te berekenen naar de netto methode. Aan interest en huren werd ontvangen 283.846,29. De winstrekening wijst, een netto-winst aan van 302.956,65. Na verhooging van de reserve voor waarde vermindering met 100.000.—, de extra reserve met 93.800,de reserve pensioenfonds met 10.750,het vormen van een reserve voor gratis periodiek geneeskundig onderzoek van 25.000,-- en na afschrijving van 6406,65 op onroerende goederen,' blijft ter verdeeling over 67.000.—. De extra reserves bedragen thans 825.000, en de Pensioenreserve 100.000, De algemeene vergadering van aandeelhouders heeft de Balans en Winstrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 16 (v. j. 15 De heeren Jhr. Mr. F. G. W. J. Backer en D. Ris EHzn werden als commissarissen herkozen. Eindexamen H. B. S. Gister slaagden voor het eindexamen aan de H.B.S. alhier B. J. M. van Baaren, Vlaardingen J. A. van den Berg, Vlaardingen R. N. de Boer, Maassluis; P. M. Dekker, Rotterdam mej, G. G. van Her werden, alhier J. van der Heul, Vlaardingen mej. A. D. van der Hooft, Hoek van Holland G. M. Hovingh, alhier E. W. Lindeijer, alhier J. Lourens, Rotterdam L. van der Molen, Vlaar dingen mej. N. Oorebeek, Maassluis; J.'van Overbeek, alhier; H. G. Ruhaak, alhier; mej. •I. A. Sauer, Kethel M. L. Schriel, alhier enM. Vlug, alhier. Afgewezen 7 Candida ten. „Buitenleven." De plannen voor de tentoonstelling van de tuinbouwvereeniging „Buitenleven" beginnen reeds te vorderen. Zoo heeft het bestuur daar voor beslag gelegd op de zaal van Musis Sacrum' en de tijd van de tentoonstelling, het seizoen in aanmerking genomen, bepaald op de 2e helft van Augustus. Reeds velerlei medewerking is verzocht en verkregen, terwijl de technische teekeningen in voorbereiding zijn. Daar de in deeling, het opstellen en rangschikken van groenten, fruit en bloemen van de tentoonstel ling onder vakkundige leiding wordt samen gesteld, belooft het een fraai geheel te zullen vormen. Zij, die hun inschrijving nog niet hebben in gezonden, worden beleefd verzocht deze spoedig te bezorgen aan het secretariaat der vereeniging Hoogstraat 146. Gevonden voorwerpen. lc bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags hondje, étui inh. rozenkrans, ceintuur, ring met sleutels, kinderschort, R.K. kerkboekje, moer van auto. Bij vinders hond. J. Hamerslag, Leliestraat Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig door heen te wrijven 34, rammelaar, A. Visser, Hellevoetschestr. 4a ring met sleutels, D. Hamerslag, Zuidland sche- str. 1 gouden ring, J. van Katwijk, Huijsmans- str. 9b R.K. Kerkboekje, C. van Ooijen, Hoog- str. 36 kinderhoedje, H. Bergman, Lange Singel str. 15a papieren geld, postkantoor alhier ring met sleutels, B. Elswijk, Villastr. 27 broche muntstuk, P. Stoel, Zijlstr. 62; rijwielbelasting- plaatje, D. Witte, Parallelweg 210a regenjas, J. Gollignon, Lange Haven 71 kinderbefje, M. Bogerd, Bakkerstr. 32; sleutel, M. v.d. Berg, Rozenburgerstr. 24a damestasch met inh., J. Jongebreur, Nieuwsticht N.Z. 16 kinderwagen, A. v.d. Graaf, Boschwachter paardendek, A. J. Bosman, Singel 184/16 damestaschje met inh., G. v.d. Horst, Westmolenstr. 15b 0 gouden ring, C. Trommel, S. Stevinstr. 5b sleutel, Postkan toor lorgnet, C. Eering, Geervlietschestr. 2b muts, de Reuver, IJsselmondeschestr. 17 auto slinger, J. Beekman, Lange Nieuwstr. 151 hond je, S. Lagendijk, Stationstr. 45 sleutel, P. van Driel, v. Beverenstr. 4b haarkam, J. A. van Hurck, Westfrankelandschestr. 46a rijwielbe- lastingplaatje, L. J. Valk, Pendrechtschestr. 12a h. portemonnaie met inh. P de Regt, Gasstr. 26 rozenkrans, H. Buijtenhek, Strijenschestr. 7a 2 stopcontacten, J. Schippers, Singel 41 R.K. kerkboekje, H. de Wild, K. Groenendal 23/8 rozenkrans, P. Schoemakers, Brielschestr. 13 zakmes, C. Zuidgeest, S. Stevinstr. 11a dames taschje met inh. J. v. Eijk, Hudsonstr. 67b te Rotterdam rozenkrans, G. L. Paulus, Lelie- str. 24 vulpenhouder, D. van Weerd, Oude Dijk, 71 R.K. Kerkboekje, J. v.d. Bos, Buitenhaven weg 78 rij wielbelastingplaatje, A. Schilderoord, St. Liduinastr. 68bkinderportemonnaie met inh., J. de Herder, Zeestr. 11 damestasch met inh., A. de Koning, Hoofdstr. 162. Luxor. Rijk en varieerend is het program en wat meer zegthet is van een uitstekend gehalte. De clou is natuurlijk de prachtige Paramount „S.O.S." De nieuwste uitvindingen van radio tot doodenden straal toe zijn benutom de boeien de verwikkeling belangwekkender te maken. Overweldigend is het vuurgevecht van de „dread nought" met het dranksmokkelschip. Het foto grafisch beeld is perfect. Het luchtiger ge deelte van het program wordt uitstekend bezet met den onschuldige, geestige klucht „Waar was ik ook weer De temperamentvolle zakenman, die zoo getormenteerd wordt door zijna.s. schoon vader heeft dadelijk ieders sympathie en zijn part. secretaris is een type, waarom men lach- moet of men wil of niet. Voorts draait nog. de dolle grap „Al is de leu gen nog zoo snel". Een goede journaal en Caruso' is gezang in de pauze, completteert het geheel. Een aanbevelenswaardig program Het Rosmanfonds. Het batig saldo van den door de Trekvogels gespeelden voetbalwedstrijd voor het Rosman fonds, bedraagt 180. Doodgevonden. Hedenmorgen heeft de politie op het terrein van de maatschappij „Matex" de nachtwaker v. d. Voort dood in het wachthuisje gevonden. Door het geblaf van zijn hond werd de opmerkzaam heid gewekt, waarna een onderzoek werd inge steld. De oorzaak van dit tragisch geval is nog niet bekend. Programma voor de muziek uitvoering te geven door het muziekgezelschap „St. Ambrosius" directeur J. F. M. Smits, op het Marktplein, morgenavond 8 uur. 1. Marsch, Over the Top, Crosby 2. Ouver ture Si j'etais Roi, Adam 3. Valse Sobre las, Rosas4. Fantaisie la Traviata, Verdi5. Ouverture Romantique, Keler Bela 6. Valse Tesoro Mio, Bucucci 7. Fantasie Attilla, Ver di 8. Marsch, Vivat Europea, Larue. Het publiek wordt verzocht de goede orde en stilte in de hand te willen werken. Met nummer 10 der Nederl. Stcrt. werden verzonden afdrukken van de akten betreffende de Naamlooze Vennootschappen Stewart Warner Products, Holland Service Station (Stewart Warner Produkten, Hollandsch Dienst Station), te Schiedam. a Gistermorgen heeft G. v. d. H., wonende Oostsingel, aangifte gedaan bij de po litie, dat even tevoren een wielrijder op de Damlaan plotseling onkeerde, waardoor hij om een aanrijding te voorkomen, tegen een hek op reed, waardoor zijn rijwiel nogal werd beschadigd. Onderzoek wordt ingesteld. Door de politie te 'sG raven h age is hier aangebracht de minderjarige C. v. L., die aldaar zwervende was aangetroffen. Hij is ter beschikking zijner ouders gesteld. In verband met de waarschu wing tegen een paar heeren, die in de boekwin kels verzoeken, misschien met minder goede bedoelingen, de aanwezige vulpenhouders te mogen zien, deelt men vanwege de politie thans mede, dat werkelijk de belastingambtenaren al hier zijn belast met een onderzoek naar de schat- plichtigen ingevolge de Waarborgwet en dat degenen, die in gouden en zilveren voorwerpen handelen, volgens die wet verplicht zijn daarvan aangifte te doen bij het gemeentebestuur alhier. Bij het achteruit zetten van zijn motor reed de chauffeur A.N., gistermiddag tegen een boom in de Tuinlaan die daardoor werd ontveld. De aangerichte schade wordt vergoed. T. K. wonende van Smalevelt- straat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat sinds Zondag j.l. twee hem toebehoorende katten zijn vergiftigd, wat de dood der dieren tengevolge heeft gehad. De politie stelt een onderzoek in. De staking onder de nageljon gens der firma Smulders is gistermiddag opgehe ven. Toen de 9-jarige C. de Nijs, wo nende Parallelweg, gistermiddag op het spoor- wemémplacement aan jhet spelen was op een hoeveelheid balken, rolde Jeen] balk van den stapel af en kwam op het linkerbeen van de knaap terecht, waardoor diens enkel ernstig werd gekneusd. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend is hij door zijn vader huiswaarts ge- dragen. ,y Door een wagen van de Gemeen te Reiniging is gistermiddag een paal, dienende voor aanwijzing der waterleidingkranen en staan de aan de Hooikade, afgereden, doordat het paard schrok en een zijsprong maakte. UIT ROTTERDAM. Weer een echtelijk drama. Donderdagavond laat zagen twee agenten van politie een man uit een, woning aan de Vletstraat alhier komen. De man had bebloede handen en zij hielden hem daarom aan. Hij vertelde toen dat hij zijn vrouw mishandeld had. Dadelijk stelden de agenten daarop een onderzoek in de woning. Hier vonden zij de vrouw van de aan gehoudene, die de 25-jarige expeditieknecht L. bleek te zijn, zittende op een stoel. Zij bloed de uit verschillende wonden. Haar oogen waren dicht geslagen, zij had een groote wond boven het rechteroog en een diepe wond aan het ach terhoofd. De spiegel was geheel met bloed bespat. Op de tafel lag een geopend scheermes. De vrouw deelde mede, dat haar man haar daarmede bedreigd had. De vrouw is terstond naar het ooglij dersge sticht aan de Nadortstraat overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar oogen blijken heel ernstig gekwetst te zijn. De man is overgebracht naar het politiebureau aan den Bcrgsingel. waar hij opgesloten is. De zaak-Ernsl. De bestuursleden op twee na van de Rotter- damsche Gemeentelijke Woningstichting hebben naar aanleding van de door den gemeenteraad in zake de kwestie-Ernst aangenomen motie hun ontslag aangevraagd. W. .B. Thezter. Het programma begint met een truc-reclame film van de Nederlandsche Spoorwegen. Deze laat op geestige wijze zien hoe het bij de Spoor wegen is thans met de hooge tarieven en hoe, naar de directie hoopt, het worden zal als de verlaagde tarieven ingevoerd zijn. Hierna journaal en revue plus een komische t,wee-acter genaamd „Spuit 11". Als eerste hoofdnummer „Door veedieven overvallen", een wild-west drama, in zijn soort lang niet kwaad. De hoofdrol wordt vervuld door den jongen acteur Willy Barry, welke zich uit muntend van zijn taak kwijt. Op het tooneel een danseres met plastische dansen. Hoewel goed, werd haar werk blijk baar maar matig geapprecieerd. Het tweede hoofdnummer is een drama in zeven acten, getiteld „Het meisje op de trap Het verhaal is wel eenigszins onwaarschijnlijk, zelfs voor de film, doch er zit spanning in en wordt zeer goed gespeeld. Voor volwassenen bevelen wij dit programma gaarne aan. Prinses Theater. Het fijne spel van Lil Dagover en Hans Mie- rendorff kan men deze week bewonderen in de uitstekende film. „Voor 't voetlicht' een aangrij pend en realistisch drama, naar de bekende ro man „DerDemutige und die Sanger in". De wijze, waarop Lily Dagoven de hoofdrol „Toni" ver tolkt is fijn, edel en ontroerend. De 2e hoofdfilm met Corinne Griffith als „Laydy Helen ITaden in de hoofdrol, is een goedgespeeld filmwerk, doch uiterst sober van inhoud. Tenslotte maken een interessant sportjournaal en een komische twee- acter van Buster Keaton, de geweldige humo rist, het programma compleet. Op 't tooneel Koos Laarhof, zanger-liomorist. Wij kunnen dit pro gramma slechts voor volwassenen aanbevelen- Gemengd Nieuws. Goede vangst. Gistermiddag kreeg de recherche te Groningen mededeeling, dat zich nabij den Eemskanaaldijk, nabij de Noord- Nederlandsche Oliefabrieken, een viertal perso nen op verdachte wijze ophield. De recherche toog onmiddellijk op onderzoek uit. Het bleek alras, dat het signalement van drie hunner veel overeenkomst vertoonde met dat van de ver dachten van de diefstal met geweldpleging en bedreiging te Tinaarlo, die ten huize van den heer Nyenhuis zou hebben huisgehouden. De politie, die de verdachten uit een geschikt punt bespiedde, liet hen in de richting van de stad marcheeren, totdat zij de kans schoon zag, het edele viertal vlak bij de Basculebrug te ar resteeren. Een der verdachten haalde bij zijn arrestatie een zakdoek te voorschijn, waarin zich de ont vreemde voorwerpen bevonden, en hij trachtte l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2