DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. WEEK-REVUE. 49ste Jaargang. Zaterdag 26 Juni 1926 No. 14590 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummér met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam TWEEDE BLAD. Binnenland. 't Is al weer een poosje geleden 't was op een der mooie voorjaarsdagen, die we dit jaar om streeks Paschen gadden, dat we onder Wassenaar eYen voorbij Den Haag wandelden Wc werden van achter ons af gepasseerd door een stevigen, bonkigen zeeman, 'n veertiger, gekleed in flink, proper manchester pak op z'n frisschen kop droeg ie 'n nieuwe schipperspet, Duitsch model, tortom 'n degelijke verschijning van een stoeren "ollandschen werker. Eerst scheen ie ons te willen passeeren, maar toen draaide hij ineens en vroeg op beleefde wijze, of we ook konden heggen, hoe laat liet was. We stelden hem van het gevraagde op de hoogte. Hij dankte beleefd en scheen te willen doorloopen, hoewel we eenige Aarzeling bemerkten. „Hoe laat zou ik in Haar lem kunnen zijn?" vroeg hij plotseling. Dat ligt er aan, zeiden we, of u per tram, trein of Neen, lóópen Lóópen? En toen kwam er een heel verhaal. Hij was Werkeloos, maai* dacht in Haarlem een kansje te hebben. Vanmorgen was hij van Rotterdam Vertrokken, maar of hij voor het beoogde doel Aog op tijd in Haarlem zou aankomen, ja Och, we zijn op de wereld om elkaar te helpen, Uietwaar, en we zorgden dan ook, dat onze keuri ge, frissche sLoere zeebonk op tijd in Haarlem zou zijn. 't Noodlot is soms grillig. Een paar weken later Zagen we in het Haagsche bosch, hoe '11 heer Aangesproken werd door 'n zeeman, waarlijk, ónzen zeeman. De heer antwoordde en wilde •toen doorloopen Maar onze zeeman bleek nóg iets te vragen te hebben. De heer aarzelde, wilde doorloopen, luisterde onwillig," maar greep ten slotte in zijn pörtemonnaie E11 nu kunt u ons gelooven of niet, maar we Verzekeren, dat 't noodlot deze keer zóó grillig Was, dat het ten derde male den zeeman op onzen Weg voerde 't was onder Rijswijk. Hij nam z'n pet. af en vroeg ons allerbeleefdst: „Mijnheer, kunt u me misschien ook zeggen Maar we hebben hem niet laten uitpraten en Wat we hem op onbeleefde wijze geantwoord hebben, zullen we hier maar niet weergeven. Echte ouderwetsche" bedelaars, met onge schoren gezichten, '11 afgetrapte, gelapte, gera felde broek, met d'r teenen door d'r schoenen, die ziet men tegenwoordig haast niet meer. Dat volkje heeft zich mede aangepast „aan de eischen des tijds." '11 Modern bedelaar is 'n heer, met '11 hoord aan en 'n actetasch onder z'n arm, waarin stukjes zeep. De meid doet de deur wijd open Voor meneer en als ie in den gang staat, doet hij zijn verhaal. Op de een of andere Bankverecni- Slng is-ie ontslagen ze zijn gewoonlijk op een a bank" werkzaarfi geweest en met zijn gezin Verkeert hij nou in den grootsten nood. Als mijn heer ol' mevrouw nou 'n stukje zeep We zitten zoo'n beetje overal en van de week Waren we in Rotterdam. In 'n straat staat zoo'n Mijnheer te „zingen" en hij wordt begeleid door z 11 vrouw. Jonge menschen, keurig in dekleeren. "ij heeft '11 friseh boord om z'n hoed houdt ie 1,1 de hand en hij vangt er de geldstukken in op, óie het paar vanuit de vensters der bovenhuizen Worden toegeworpen. „Ze" 'heeft 'n bobby- kopje, 'n leuk helmhoedje op, regenmantel aan, °hder het korte rokje uit steken 'n paar mooie, stevige beenen met zacht glanzende kousen en heve schoentjes met hooge hakjes. ,Toch zielig", óachten we, „je kunt zoo echt zien, dat die men schen 't ónders gewoon zijn." Vóór ons uit loopt 'n heer. Juist als we het Z'hgende paar bijna genaderd zijn, passeert van hen anderen kant 'n opzichtige dame 'n ordinair '-.ype. Ze kijkt de zingende juffrouw sarcastisch "chend aan en krijschl dan „Oók 'n baan, zeg De zingende juffrouw eindigt haar lied, ze ls zichtbaar onder den indruk van dat verwijt, 'Oaar spoedig herstelt ze zich en geeft een fier antwoord aan haar beleedigster. Natuurlijk dien- hc de andere dame behoorlijk van repliek, er "htstond 'n klein oploopje en 't gevolg was, dat hc heer, die voor ons uitgeloopen was, in zijn Partemonnaie tastte en met een demonstratief hebt groot gelijk, juffrouw" iets aan de zan ies overhandigde. "n oindat we den volgenden morgen, tóen we 'P de volksbuurtjes achter het postkantoor onzen VVeg zochten, den zanger én zijn vrouw én de °Pzichtige juffrouw als „fréres (soeurs) et com pagnons" een volkslogement zagen verlaten, Jaarom besloten we om in onze revue eens over „verschijnsel" van den modernen tijd te Schrijven. Ze weten zich zoo mooi voor te doen, maar in 99 van de 100 gevallen zijn ze geen steun waard, 't. Is alleen maar jammer, dat we niet wetenkun- nen, wie die 1 op de 100 is Wat we beschreven, zijn de „kleine" trucjes van de kleine gauwdieven de groote gauwdieven werken weer volgens andere methoden. Dat heeft men deze week b.v. weer kunnen lezen uit de berichten omtrent de verduisteringen door een bediende van de Centrale Suikermaatschappij, welke verduisteringen 4 a 5 ton beloopen en omtrent de handelingen van dien notaris in Capelle, die 32000.van zijn cliënten liet verdwijnen, 't Gekste is nog, dat die meneer, die 'n half millioen verdonkeremaande op vrije voeten gelaten wordt en de notaris eerst, gearres teerd werd, nadat gebleken was, dat zijn familie de tekorten niet kon of wilde aanzuiveren. De bediende van de suikermaatschappij heeft in- tusschen al zijn hebben en houden verkocht en de opbrengst aan de benadeelde maatschappij afgedragen, al is dat dan ook maar een klein deel van de schade. We hebben er niets op tegen, dat men er op uit is om de delinquenten te be wegen de schade zooveel mogelijk te vergoeden, in plaats van ze in de gevangenis te stoppen. De meesten komen als grooter misdadigers uit dan in de gevangenis. Dat goede systeem moet dan echter meer algemeen toegepast worden er wor den nog zoo veel menschen om zeer, zéér kleine vergrijpen voor den rechter gesleept. Die moesten in de gelegenheid gesteld worden om hun fout te herstellen en eerst bij gebleken onwil met het schandmerk van den veroordeelde worden voor zien. B_u i t e n 1 a n d. De volksstemming in Duitschland is niet al te onrustig verloopen. Ware de uitslag anders geweest, men zou ongetwijfeld met een rechts- radicale putch hebben moeten rekenen. 't, Schijnt, dat alle partijen nu tevreden zijn de rechtschen, omdat het referendum een nega tief resultaat gaf, de linkschen, omdat die 15 millioen stemmen vóór een onteigening van het vorstenbezit zonder schadeloosstelling, toch wel iets te beteekenen hebben. Ongetwijfeld Maar waarheid is wel, naar we meenen, dat beide zijden teleurgesteld zijn. De linkschen hoopten op een overwinning, maar rekenden vusi op 1618 millioen stemmen. De rechtschen vreesden de aanneming der voorstel len, maar hoopten nog, dat ze een paar millioen van de 13 millioen kiezers, die het referendum hadden aangevraagd, intusschen bekeerd zouden hebben. De kwestie is nu weer in het stadium van kalm overleg getreden, waarbij een oplossing gezocht kan worden, die het eigendomsrecht, een der fundamenten van een geordende maat schappij, niet aantast en anderzijds de overdre ven en roekelooze, aanmatigende eischen van sommige vorsten en vorstentelgen zal weerstaan. Die oplossing is er intusschen nog niet het ziet er zelfs naar uit, dat deze kwestie uog tot eene ontbinding van den Rijksdag zal leiden. De crisis in Frankrijk is voorloopig weer van de baan, nu het tiende kabinet Briand Woensdag gevormd is. Voorloopig schrijven wij, want de dalende franc dreigt immer versche ministeries in zijn va! mee te sleuren. Heerschte verstand en eensgezindheid in dit rijke land, dan, was er geen gevaar, doch militairisme bedreigt het eene en anti-clericalisme het andere. Mussolini had al een paar aanslagen beleefd en de Turksche dictator nog geen een. Hij had dus alle reden om jaloersch te zijn. Maar nu is er dan toch een aanslag tegen het leven van Moes- tafa Kemal Pascha ^ontdekt, al verneemt, men dan ook geen bijzonderheden daaromtrent. Een paar honderd man zijn gevangen genomen, er zijn veel Turksche „hiep-hiep-hoera's" geroepen en dus zit deze lurk zonder fez weer een beetje vaster in den zadel. Let wel dat onder de „aan- slagers" de geheele parlementaire oppositie school deze kon men nu inrekenen. Je moet maar boffen Kemal Binnenland. Stenhuis de lasteraar. De verhouding tusschen den pas tot hooglee raar benoemden sociaal-democraat Dr. J. Go 11- driaan Jr. en zijn partijgenoot, den Vakverbonds voorzitter Stenhuis, is nog steeds niet van den meest vriendschappelijken aard. De heer Gou- driaan schrijft een ingezonden stuk in „Het Volk", hetwelk de redactie eerst weigerde, maar daarna moest opnemen op wensch van de Com missie van Geschillen, van den volgenden in houd Stenhuis, de lasteraar. Een geschiedenis van geweld, vergeet achtigheid en moraliteit. De lezers kennen het eerste deel van deze geschiedenis hoe Stenhuis mij op het congres beschuldigde geweld te willen gebruiken tegen over de arbeiders, hoe Stenhuis ter verantwoor ding geroepen werd, vier weken lang aan ver geetachtigheid leed en tenslotte kwam aandragen met het onbenullig kletspraatje, dat als droog zand uit elkaar viel. Maar Stenhuis lastert voort. Hij neemt nu een ander thema en schrijft in „De Strijd" van 5 Juni als volgt „We wezen er reeds eerder op, dat de- lieer Goudriaan een der scherpzinnigste en bekwaam ste verdedigers is van de ondernemersklasse en hare belangen. Dat hij nog lid is der S.D.A.P. bewijst alleen hoe sterk oude banden nog kunnen zijn, als ze uit een oogpunt van moraliteit reeds verbroken behoorden te zijn." Ik heb g'een zin Stenhuis over het bovenstaan de opnieuw ter verantwoording te roepen. ITet is ook niet meer noodig. Iedereen voelt de bittere humor de volslagen gedesavoueerde, maar nog altijd maar niet af getreden voorzitter van het N.V.V. schrijft over het verbreken van banden uit een oogpunt van moraliteit Drie dagen nadat de hoofdbe- sturenvergadering van het N.V.V. zijn houding met vrijwel algemeene stemmen heeft verloo chend en hem een stevig slot op den mond heeft gelegd voor de toekomst. Een dergelijk man mag gerust nog wat na- schelden als dat nu eenmaal zoo in zijn natuur bgt. Het woord van Stenhuis beleedigt niet. Ook hier theorie en practijk. Broederschap op papier, haat in de werkelijkheid. Stel u voor, dat de S.D.A.P. eens de lakens had uit te deelen in het land. Wat zou het er tusschen de regeerders van langs gaan, De redactie van „Het Volk" had blijkens de weigering van opname in allen gevalle begrepen, dat dit niet de beste manier van proselietenmakerij is. Montessori-kindertjes. De S.O.S. schrijver in de „Tel." rekent op de volgende wijze met het idiote Montessori-onder- wijs af Laat ik u het geheim van mijn later leven vertellen ik ben bezig een Montessori-ouder te worden. Tot dusver ben ik een doodgewone ouder geweest, maar ik heb wel gevoeld, dat er iets aan mijn opvoeding ontbrak en nu ik de lezing van mevrouw Sirks op het Montessori- congres gehoord heb, is het mij plotseling duide lijk geworden ik moet Montessori-ouder wor den. En het is precies zooals mevrouw het zegt „Je moet het heel langzaam worden, misschien heel strompelend en heel vaak falend en vallend." Zoo gaat het mij nu ook. Mijn twee jongsten een, tweeling zijn Montessori-leerlingen en uit hun meewarige blikken heb ik hel al meenen op te maken, dat zij wel eens tegen elkaar gezegd hebben „Die ouwe van ons is niet dat. Heelemaal niets van een Montessori-ouder. Piet, we moeten hem een handje geven, anders komt hij er nooit." Best, zei Janus, eerlijk gezegd, schaam ik me een beetje dood voor zoo'n raren pa. We moeten beginnen hem wat meer van de volheid van het leven te laten voelen. Wat denk je er van als we eens wat knikkers op de trap leggen Dat is patent, zei Pietje, dan glijdt hij op zijn volheid naar heneden en als hij opstaat, zal hij strompelen in zijn gang, zooals mevrouw Sirks dat leert. Ik kan niet anders zeggen, dan dat mijn eerste les buitengewoon geslaagd is. Mijn volle volheid is nog blauw en mijn falen om de leuning te grijpen en daarna mijn vallen waren bijna grootsch van Montessoriek. Janus, zei daarop Pietje, weet jij wat Mevrouw bedoeld heeft met „Vele, misschien wel alle oude zekerheden, die eeuwenlang het rechtmatig eigendom schenen van eiken op voeder, zal hij moeten loslaten" Daar zal ze den mattenklopper mee be doelen, Pietje. Dien zal hij moeten loslaten. Dat moeten we hem aan zijn verstand brengen. Ik zal een houtje in zijn pijp stoppen en blijf jij dan bij hem staan en lach hem uit. Eens kijken of hij al zoo genoeg Montessori-oudei is om je niet een aframmeling te geven. Best, Janus, dat zullen we hebben. Ik trok aan mijn pijp als de Zwolsche nacht boot, maar er kwam geen rook uit en Pietje lachte zich krom. Toen greep ik instinctmatig naar mijn „zekerheid" van eeuwen her en zwaaide den mattenklopper door de lucht, maar gelukkig bedacht ik me bijtijds, want heeft mevrouw Sirks ook niet gezegd „Als wij een maal hebben ingezien, dat niet wij de gebieders zijn van ons kind, dan, kunnen wij ook geen recht van strafi'n meer handhaven," en toen ze een oogenblik later met mijn hoogen hoed aan het doeltrappen waren, bood ik ze, geheel volgens de Montessori-methode, de biedende hand, maar toen ze me daarna beentje lichtten, zoodat mijn reeds pijnlijke volheid des levens opnieuw getroffen werd, had ik een betreurens- waardigen terugval en nam de oude zekerheid ter hand en ranselde ze af, zoodat ik vrees toch nog onvoldoende te krijgen als Montessori- ouder. Gemengd Nieuws. V i se h j es in de melk. I11 de Bulgaar- sche hoofdstad is de melkboer werkelijk een boer.Des ochtends stroomen boeren en boerinnen uit de omgeving Sofia binnen met melkkannen op de schouders, en leveren melk aan de bewo ners. Zoo kreeg op een wonderlijken dag waarom wonderlijk geduld, geduld ook de hoofd redacteur van een Sofiotisch blad het gezonde vocht thuis bezorgd. Toen hij des middags in zijn studeerkamer onder het additioneel genot van een kop melk buitenlandsche bladen zat te lezen, sperde hij eensklaps zijn oogen wijd open van schrik in de melk zwommen, vreed zaam, twee vischjes. Men zeggen nu, dat deze dag niet wonderlijk was De hoofdredacteur, bekomen van den schrik, begon met ijlings een bericht voor zijn blad op te stellen. Daarna liet hij het feit door den gemeentelijken keuringsdienst constateeren, en vischte uit, dat de melk geleverd was door den 65-jarigen boer Boni. Deze hoer Boni haastte zich op te komen voor de goede reputatie van zijn melk. Of er was een wonder gebeurd, zeide hij, óf de visch jes waren men vergeve het stoute beeld) ge heel het product van den duim, waaruit zij ge zogen waren. De redacteur bleef, uiteraard, het antwoord niet schuldig. Ilij kon het wonder best ver klaren Op den dag der vischjesmelk hadden de koeien van boer Boni geweigerd hem voldoende melk voor zijn klanten te leveren. Daarom had Boni hij het passeeren van de rivier de Iskar zijn halfvolle kan aangevuld en zoo kwamen de vischjes in de melk, Trouwens de diertjes bleken in de Iskar thuis te hooren. Het is een groot proces geworden. De boer heeft den redacteur wegens laster aangeklaagd, maar tegen hemzelf is de actie ingezet wegens melkvervalsching. Hoe kwamen de vischjes in de melk Een heele schaar van rechters, keur meesters, geleerden zal de waarheid aan den dag moeten brengen. Bureaucratius. Een bescheiden in gezetene van La Fére, zoo vertelt de Matin", wilde niet achterblijven bij het steunen van den franc, en besloot in de kas der Vrijwillige Bijdra ge een Fransch Staat.spapiertje-op-naam, ren tende 4 francs, te storten. Tegen den koers van den dag was liet papiertje 61 francs waard 9 jaar lang had de man de rente laten staan. Zijn totale gift aan den Staat zou dus 97 frs. bedragen hij gaf dit graag, van ganscher harte. Daar staat hij aan het loket en vraagt, laat ons zeggen, in een zwak oogenblik, een bewijs van ontvangst. Goed, men geeft hem een recu ten bedrage van 4 francs. „Zoudl u daar niet „rente" achter zetten vraagt de man schuchter. Onmogelijk En als hij aandringt „Dan moet u eerst bewijzen, dat dit stuk u geheel toebehoort. Immers hier staat, dat u het vruchtgebruik mist." „Pardon, zij, die het vruchtgebruik had, is overleden." „Goed, brengt u ons dan de acte van over lijden van die dame. Brengt u ons voorts, wat uzelf betreft, een „attestatie de vita", onder teekend door uw burgemeester. Laat vooral de handteekenijrig van dien burgemeester legali- seeren door den prefect. En denk er aan, dat beide verklaringen gesteld moeten zijn op ge- zegeld papier a 2 fr. 40. Waarop de edele gever lichtelijk stikkende van woede, nog kan uitbrengen „Is dat alles De Matin" klopt dit verhaal met nuchter commentaar Stort vooral geen stukken op naam als vrijwillige bijdrage. Droom- dood. Te Asti, het vermaarde stadje der Italiaansche champagne, sliepen dezer nachten de gebroeders Carlo en Guiseppe Vig- liazzo in de gemeentschappelijke sponde Plotseling weerklonk een schot. Guiseppe schrok wakker. En constateerde, dat zijn broeder gedood was door een revolver schot. Het wapen lag nog op het bed. Maar zijn ontzetting kende geen grenzen, toen hij zich herinnerde, dat hij zoo juist gedroomd had, dat bandieten hem aanvielen. Hij zelf had, zich ver werend, geschoten. Hij had zijn broer gedood. Het ideale huwelijk. Een jury, be staande uit zes oude jongejuffrouwen en zes vrijgezellen heeft na een beraadslagingvan Hechts twee minuten te Ilford in Engeland voor de zooveelste maal aan twee gehuwde paren den V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5