MIJNHARDT'S öfgKl R. K. Werkliedenverbond. Een adres over de Invalidi teitswet. Volgend adres werd door het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond aan den Minister van Arbeid gezonden Het komt meermalen voor, dat arbeiders te voren zelfstandigen in dienst van een werk gever treden, nadat zij hun 35ste levensjaar reeds hebben bereikt of overschreden. Wijl de Invaliditeitswet den verzekerings plicht slechts oplegt voor arbeiders tot den 35- jarigen leeftijd, leveren dergelijke arbeiders voor minder sociaal-voelende werkgevers -en die zijn er, helaas, nog - het voordeel op, dat voor die arbeiders niet „geplakt" behoeft te worden. Zij treden daardoor op als concurrenten tegenover hunne medearbeiders, voor welken de werkgevers wel moeten plakken. Komt zoodoende aan den werkgever het voor deel practisch ten goede, naar onze wijze van zien wordt den betrokken arbeider eigenlijk iets onthouden, wat hem toekomt, n.l. de rente, welke hij gedurende zijn dienstverband nog zou kunnen verwerven. Nu is 't wel waar, dat artikel 50 der I.W. de gelegenheid opent om ook boven den 35-jarigen leeftijd alsnog te worden opgenomen in de ver zekering, doch dan wordt vereischt een storting ineens van een som, varieerend naar den leeftijd. Het wil ons voorkomen, dat van deze gelegen heid zeer weinig gebruik zal worden gemaakt door iemand, dié vroeger zelfstandig was en natuurlijk niet van weelde boven den 35-jarigen leeftijd in loondienst gaat. Practisch zullen een dergelijk persoon de middelen ontbreken om de in art. 50 geboden gelegenheid te benutten. Deze toestand kan o.i. nooit in de bedoeling van den Wetgever hebben gelegen. Wij hebben daarom de eer Uwe Excellentie in overweging te geveneenewetswijziging,waardoordeinschrijvings plicht blijft voortbestaan ook boven den 35-jari gen leeftijd, zondat dat bijstorting noodzakelijk is Wanneer de eventueele uitkeering gebaseerd is op de betaalde premien, is er o.i geen bezwaar. Wensehelijk zou het o.i. wel zijn den plicht tot inschrijving te doen ophouden b.v. op 55-jarigen leeftijd, omdat nadien de uitkeering zoo gering zou worden, dat ze de moeite niet meer loont, en het aantal personen, dat na 55-jarigen leeftijd nog in loondienst treedt, uiteraard zoo gering is, dat ze voor andere arbeiders geen bezwaar meer opleveren. De Lustrumfeesten te Utrecht. In dc aula der Universiteit vond gistermorgen plaats de plechtige opening der lustrumfeesten van het Utrechtsch Studentencorps ter gelegen heid van het 58ste lustrum der UtrechtscheHooge school. De rector van het Utrechtsch Studentencorps, Dh. Korthals Altes, hield de openingsrede. „Onschendbaar. Ongenadig was de afstraffing, die de socia listische Prof. Goudriaan zijn partijgenoot Sten huis toediende. De heer Sten huis liet het er niet bij zitten en in den internationalen stijl, die een voorzitter van een modernen vakbond betaamd, zond hij vanuit Kopenhagen dit protest aan Het Volk Professoraal peil. Prof. Goudriaan heeft willen toonen te kun nen schelden. Hij heeft een peil weten te bereiken waarop een antwoord niet gegeven behoeft te worden. Ik protesteer er echter met nadruk tegen, dat de KommissievanGeschillen,een partij-instantie, gemeend heeft den heer Goudriaan gelegenheid te moeten geven „Het Volk" te maken tot een orgaan, waarin met modder kan worden gewor pen naar den voorzitter van het N.V.V. De K. v. G. heeft wel een zeer zonderlinge op vatting van haar taak. Kopenhagen. STENHUIS. Met modder werpen naar den voorzitter van het N.V.V. dat is wel het schrikkelijkst wan bedrijf, dat de heer Stenhuis zich kan denken De Koning is onschendbaar zoo luidt een der bepalingen van het oude, door den heer Stenhuis verworpen,consatunioneele staatsrecht. De voorzitter van het N:V.V. is onschendbaar wil hij daarvoor in de plaats doen treden. Stad - en Gewestelijk Nieuws. Kindsheids feest. Morgen zal de Frankelandsche parochie het jaarlijksche Kindsheidsfeest vieren. Nu in dit jaar het 70 jarig bestaan der H. Kindsheidinonze stad gevierd wordt, mag er ook van uit deze parochie warme hulde gebracht worden aan de oprichters van dit liefdewerk te dezer stede, mag er ook dankbare erkentelijkheid betuigd worden aan de eerw. paters der Havenkerk, die met him ijverige zelatricen tot vóór enkele jaren hunne zorgen besteedden aan dit liefdewerk voor de geheele stad gezamenlijk. Het Frankenland wil dit Kindsheidsfeest dit jaar dan ook met bijzondere en dankbare feeste lijkheid herdenken. Reeds werd hedenmiddag voor de k'nderleden der H. Kindsheid door de welwillende zorgen van de eerw. pater Kruitwagen O.F.M. eene le zing mst lichtbeelden gehouden over het missie werk in China. Dezelfde oud-missionaris, die 21 jaren lang in China werkzaam was, heeft zich ook beschik baar gesteld om hedenavond voor de zelatricen van de drie centrale missiegenootschappen van geheel de stad over zijn geliefd China te vertellen. Morgen wordt de Kindsheidsdag geopend te kwart vóór acht. in de Frankenlandsche kerk, waar de kinderen der laagste klasse eenbloemen- hulde zullen brengen voor het beeld van het lieve Jesuskind, terwijl de kinderen der hoogere klassen de gelegenheid zullen hebben kaarsen voor het beeld te offeren. 's Middags te half vijf vangt het Kindsheids Lof aan, met korte toespraak cn kinderzegen, waarna de groote processie van meer dan 2C0 kinderen de kerk zal rondtrekken. Om de goede orde te handhaven is het noodig, de volgende maatregelen te treffen. 1. De kinderen komen stipt op tijd in de hun opgegeven schoollokalen. 2. De volwassenen kunnen slechts tegen ver toon van een kaart in de'kerk worden toegelaten. Ieder gezin waarin leden van de Kindsheid zijn hebben zulk een kaart ontvangen. 3. Voor de volwassenen voorzien van een toegangskaart, gaat de kerk eerst om tien minuten voor half vijf open. De Hoogere Burgerschool. De Rijksgebouwendienst heeft heden aanbe steed den aan- en verbouw van de R. H. B. S. alhier. Laagste inschrijver J. Amesz te Gouda voor 119,459. Slavenburg's Bank. De Zaterdag gehouden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders heeft tot de voorgestelde statutenwijziging besloten. Voorts werd tot commissaris benoemd de heer J. H. de Wilde. Moedige redder. Gisteravond is de 11-jarige Annie Valster uit de Vinkenstraat 6, Rotterdam, die met haar broer op den Overschiescheweg fietste, doordat zij schrok voor een motor, met haar rijwiel in de Schie gereden zij verdween in de diepte. F. van Slooten, eveneens uit Rotterdam, die daar juist stond, bedacht zich geen oogenblik, sprong het meisje, dat nog niet boven was' na, en het mocht hemgelukken het kind op het- droge te brengen. Met eenige moeite wisten redder en geredde den oever weer te bereiken, waar hulpvaardige handen de redding voltooiden. Voor het meisje behoefde geen geneeskundige hulp te worden ingeroepen. Straatprediking. Vanwege de Evangelisatie der Geref. Kerk is jl. Zaterdagavond de straatprediking hier be gonnen. Een zeer groote schare stond op het z.g. „Kool- asch vlak bij de begraafplaats. Het zangkoor onder leiding van den heer Houtman zong eerst eenige liederen. Het eerst voerde Ds. v. Duinen het woord die als thema nam „Wij moeten ons huis uit." Een bestuurslid van de Evangelisatiecommis sie sprak daarna over „Hoe laat is het Over 14 dagen zal op dezelfde plaats weer worden gesproken en gezongen. 't Heeft wel kans, dat ook anderen dit propa gandamiddel zullen gaan aanwenden. Vergadering van aandeelhouders. De N.V. Gebr. Hoeks Transport- en Expeditie Mij, heeft tegen 13 Juli a.s. een buitengewone algemeene vergadering voor aandeelhouders uitgeschreven. Volksbadliuis. In de week van 2026 Juni werden genomen 465 baden. lste klasse kuipbaden 41, regenbaden 55. 2de klasse kuipbaden 50 regenbaden 319. Kinderbaden 13. Er is ferug te bekomen bij J. van Pelt, Thomas a Kempisstraat 11b, een duif, gemerkt C. 11067, die gisteravond binnen is komen vliegen. In de afgeloopen week is ter gemeentesecretarie aangifte gedaan van 6 ge vallen van roodvonk en 8 gevallen van maze len. T o e n d^e 3 2-jarige H. L. V., wonen- de Spinhuispad 2, gistermiddag ten 4£ uur op de werf „Nieuwe Waterweg" behulpzaam was bij het losmaken van een ketting, welke om 2 spanten was bevestigd, sloeg een dier spanten, die krom was, over en kwam terecht tegen V.'s rechter scheenbeen, waardoor dit brak. Nadat hem op de werf geneeskundige hulp was ver leend is hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteravond ten 6 uur is op den Rotterdainschen Dijk een hond door de auto bus van C. v.d. E. alhier, overreden en gedood. De eigenaar is niet bekend. J. M. wonende H a v e n d ij k heeft bij de politie aangifte gedaan, dat men te zijne11 nadeele een handwagen heeft ontbreemd. De politie stelt een onderzoek in. Door de politie is gistermorgen per brancard naar het Diaconiehuis aan de Nieuwstraat ver voerd de 12-jarige M.B. die op Westvest onwel was geworden, tegen de straat was gevallen en in een pand aldaar was binnengedragen. Door de politie is een loodgieter aangehouden, die lood had ontvreemd ten na deele van Wilton's scheepswerf onder deze ge meente. Proces verbaal wordt opgemaakt. Aan de Technische Hoogeschool slaagde heden voor het candidaats-examen electro-technisch ingenieur, de heer J. Dominicus, van hier. Hoofdpijntabletten J K u® werken terstond. /Mie Glazen Buisje 60ct. JÊm Bij Apoth. en Drogisten UIT ROTTERDAM. Koninklijk bezoek. In de tweede helft van Augustus zal H.M. de Koningin met den Prins en Prinses Juliana een niet-ofiicieel bezoek brengen aan de Rotterdam- sche havens. De ontsporing van den eleetr. trein. De geruststelling, die van de zijde der spoor wegen omtrent de veiligheid van het verkeer gegeven is in verband met de onbehagelijkheid, die het schudden en schokken van de wagons onder de reizigers had gewekt heeft de vrees nog allesbehalve weggenomen en zal door dit ongeluk zeker niet bevestigd zijn. De wagens loopen ook nog wel eens warm. Eenige dagen voor deze ontsporing is opnieuw een wagen aan het station Hofplein aangekomen, onder ont wikkeling van veel rook, wat eveneens het ver moeden deed post vatten, dat er te veel van het materiaal gevorderd wordt. Ook is er een derge lijke ontsporing als nn op het Rotterdamsche viaduct bij Leidschendam voorgekomen. De verantwoordelijkheid van de directie der spoor wegen voor de veiligheid van het verkeer is door de verschillende gebeurtenissen wel zeer verzwaard. Met spanning mag men afwachten, wat zij omtrent de resultaten van het onderzoek naar de oorzaak van deze laatste ontsporing zal bekend maker. De rijtijden zijn verkort en tijd is geld, maar er is een grens aan de gevaren, waarmede dat voordeel moet worden bereikt. Geen plaats aan de bunkers. In verband met het gebrek aan plaatsruimte aan de Vondelingeplaat en in de Rotterdamsche haven aan bunkers, liggen op het oogenblik aan den Hoek van Holland niet minder dan 30 sche pen te wachten. Rotterdamsch Pliilharmonisch Orkest. Men meldt aan het „Hbl." uit Rotterdam Het Rotterdamsche Philharminisch Orkest is noodlijdend en zal, wordt het niet gesteund, moeten verdwijnen. Vele muziekliefhebbers, die Rotterdam gaar ne weer zouden zien in het bezit van een eigen orkest, dat het centrum zou zijn van het Rotter damsche muziekleven, zouden dat betreuren. Van het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest is te maken wat Rotterdam noodig heeft, zoo wordt in een oproep van een comité, waar van de burgemeester, mr. J. Wijtema, eere-voor- zitter is gezegd. Het comité wil het orkest een behoorlijken financieelcn grondslag geven, dien het tot nu toe ontbeert. Willem Feltzer, die tot nu toe belangloos de leiding van het orkest op zich genomen had, heeft die taak moeten laten varen. Er is nu een ander leider noodig. En daar mede is geld gemoeid. Het comité vraagt daarom gelden voor de stichting van een waarborgfonds. Scheepvaartbewcgiiig. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 457 schepen, waarvan 51 Nederlandsche, 136 Engelsche, 45 Noorsche, 39 Zweedsche, 21 Deensche, 75 Duitsche, 39 Fransche, 2 Amerikaansche, 4 Belgische, 7 Itali- aansche, 9 Grieksche, 2 Japansche, 3 Spaansche, 1 Russisch, 1 Letlandsche, 1 Estlandsch,4 Joego slavische, 2 Portugeesche, 3 Dantzigers, 1 Panameesch en 1 Peruviaan. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 301, Schiedam 12, Vlaardingen 15, Maassluis 1, Hoekvan Holland 7, Poortershaven 1, Pernis 2, en bovendien van Schiedam 16, Vlaardingen 12, Poortershaven 16, Rotterdam 2 en Vondelingen plaat 73 schepen om te bunkeren. <2 Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur. St. Willibrordusstichting. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van den 25 Juni j.l. heeft besloten -zulks naar aanleiding van de verzoeken van de St. Willi brordusstichting d.d. 8 April j.l. tot beschik baarstelling overeenkomstig art. 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920 van de benoodigde gelden voor de verbouwing van de scholen voor G.L.O. der Stichting aan de Nieuwe Haven 121, Warande 150 en 157. Ingevolge het bepaalde bij het 2e lid van art. 76 van voornoemde wet kan ieder ingezetene binnen dertig vrije dagen na heden van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten in beroep komen. Schiedam, 29 Juni 1926. INGEZONDEN. Waar wij in Schiedam zoo fortuinlijk zijn geen eigen waterleiding meer te bezitten en dus af hankelijk zijn van onzen naasten buur, hebben wij als bezwoners van de zuinige stad Schie dam een watermeter gekregen, ter controleering van het waterverbruik zoowel ter bediening van inwoner als gemeente. Nu zou men denken dat dit in het belang van inwoner zoowel als van gemeente was gedaan, doch dit is inderdaad niet het geval, er zit m.i. een of ander geheim achter. Wanneer men b.v. bij iemand de meter komt opnemen en de abonné vraagt hoe de stand van de meter is of hoeveel er gebruikt is, dan krijgt men van den betrokken ambtenaar te hooren, dat hij niet uit de school mag klappen, hoe de meterstand is en wat het verbruik was, zoodat men dus niet kan weten of men zuinig is geweest of moet zijn. Want om de zuinigheid is het toch begonnen nietwaar Alles bijeengenomen, is zoo'n handelwijze m.i. absoluut verkeerd en dus niet de weg om het waterverbruik te beperken waar noodig,om welke reden vele abonné's gaarne zouden willen weten, wat de reden tot deze soort geheimhouding wel wezen mag. Misschien kan een van de betreffende autori teiten hiervan eenige opheldering geven, opdat deze m.i. verkeerde tactiek teniet gedaan kan worden. Een der vele abonné's. Gemeenteraad. Zitting van 25 Juni. 1. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzeres aan school F. II (hoofd de heer J. van Meurs). Voorgedragen worden 1. Mej. W. H. G. Boer tijd. onderwijzeres aan school J 2. mej. M. N. Lindner, tijd. onderwijzeres aan school A.II, 3. mej. J. H. v. d. Plas, tijd. onderwijzeres aan school B. II. Benoemd wordt mej. Boer met 19 stemmen en 2 blanccr. 2. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van mej. J. v.d. Sluys, onderwijzeres aan school H. naar School J. Hiertoe wordt besloten. 3. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen in het 3e kwartaal 1926 kasgeld op te nemen. In verband met de intusschen gedane aflos sing van Rijksvoorschotten wordt nader voor gesteld dit bedrag te brengen op 600.000. Goedgekeurd. .4 Voorstel van B. en W. tot onderhandschen verkoop van den heer P. Huijskes q.q. alhier, van een perceel bouwgrond aan de Westzijde van de Aleidastraat, ter oppervlakte van pl.m. 270 M2, tegen een prijs van 16.per M2. Hiertoe wordt besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot onderhandschen verkoop aan den heer P. Huyskes q.q. alhier, van een perceel bouwgrond aan de Willem de Zwijgerlaan, hoek Louise de Colignystraat, ter oppervlakte van pl.m. 440 M2. tegen een prijs van 14.per M2. Hiertoe wordt besloten. 6. Voorstel van B. en W. Ie. tot verkoop aan de N.V. „Vooruit" van een strook grond, ter oppervlakte van pl.m. 12 vierk. M., gelegen voor de voormalige Bewaarschool aan den Singel, hoek Overschieschedwarsstraat, tegen den prijs van 150.in totaal Hiertoe wordt besloten. 2o. tot wijziging, in verband met den onder I. bedoelden verkoop, van de rooilijn ter plaatse. Goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. om met het kerk bestuur van de Parochie van O.L. Vrouw van den Allerheiligsten Rozenkrans een overeen komst van grondiuiling aan te gaan. Het voorstel werd in ons blad van Dinsdag opgenomen. De Raad keurt na een paar opmerkingen van mr. Kavelaars en den heer v.d. Hoek dit goed. 8. Voorstel van B. en W. le. tot het ver- leenen van een crediet van 6.000.— voor het treffen van voorzieningen tot het tegengaan van verzakkingen in de Openbare Lagere School aan de Lekstraat. 2e. tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1926. Model D. 6.000.—. Op een vraa^ van Kavelaars verklaart weth. Houtman dat deze 6000 slechts tijdelijk op den kapitaalsdienst wordt geplaatst om later als verlies afgeschreven te worden. De heer v.d. T e m p e 1 (C. H.) zag nog gaarne een crediet verleend om dit monsterachtig bouwwerk te voegen dat zal de lekkage ver minderen. De heer S c h e f f e r (R. K.) vraagt of het wel zeker is, dat de verzakking niet verder door zal gaan. Men moet daar eens 'n deskundige bui ten gemeente-dienst over hooren. De heer Kavelaars, zegt spr. plaatst daar net de opmerking, dat er een wetsartikel bestaat, dat verhaal op den architect (de directeur van gemeentewerken in dit geval) mogelijk maakt. De heer Slavenburg (C. H.) zegt gehoord te hebben dat de school reeds scheurde voor erin de omgeving werd gebouwd (Dit motief werd als reden der verzakking aangevoerd.) Ook deze spr. dringt op deskundig onderzoek aan. De heer H ij m a n (V. D.) is daar tegen omdat hij 't een beleediging vindt voor den heer Gerlach. Weth. Houtman verdedigt den directeur van gemeentewerken, den bouwheervandeschool. De cementconstructie is goed geweest, maar de paalfundeering is verzakt, mogelijk door het feit dat de grond toen zij bebouwd werd, tegen de verwachting in, nog niet tot rust was gekomen Deskundigen buiten gemeentewerken zijn reeds geraadpleegd en kwamen tot eenzelfde conclusie. We staan hier voor een onvoorzien feit en de directeur heeft er hinder genoeg van, dat hij dezen tegenvallermoestondervinden, hoe wel iedere architect o.a. de bouwheer van de Jurgensfabriek te Zwijndrecht dergelijke misrekeningen te boeken krijgt. Spr. is tegen het voegen van het gebouw omdat het den stijl bederft. Voorts verklaart weth., dat de directeur geen verdere verzakkingen meer verwacht, en dat het euvel dus met deze 6000 te verhelpen is. Schadevergoeding isnietmogelijk daar aannemer en bouwheer hun werk tot „ge- 2124 6 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy ni et teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2