Doorzittend het nationale bezit worden verhoogd, aldus de steller van genoemd artikel, doch tevens zullen hierdoor vele streken aan natuurschoon winnen. Tallooze wegen, welke thans onbeplant zich door het vlakke land slingeren, zullen, beplant met appels en peren, den sieraad voor de omge ving worden, terwijl beplanting met vrucht- boomen geen grootere uitgave vordert dan die met laanboomen en van de eerste betrekkelijk spoedig inkomsten verwacht mogen worden. Op verzoek van genoemde vereeniging heb ik het vorenstaande onder uw aandacht gebracht en. moge u voor verdere inlichtingen of advies naar haar verwijzen. Adres: Nederl. Heidemaat schappij, Apeldoornsche weg, Arnhem." -De eleetrischc spoorlijn Den Haag—Rotterdam. Door den heer Duys zijn aan den minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld Is het den minister bekend, dat reeds sedert geruimen tijd onder het reizend publiek, dat vaak gebruik maakt van de electrische spoor wegverbinding Den HaagRot terdam(Hofplein) ongerustheid bestaat omtrent de vraag of het onlangs in gebruik genomen nieuwe materiaal wel voldoet aan de maximum-eischen van veilig heid, die daaraan mogen worden gesteld Is de minister bereid een ernstig onderzoek te willen instellen, of inderdaad dit nieuwe materiaal niet de oorzaak is van de reeds een paar maal plaats gehad hebbende ongelukken, ten einde daarna de verzekering te kunnen geven, dat, ook naar zijn oordeel, dit materiaal, ook bij de verhoogde snelheid waarmede gereden wordt met het oog op de veiligheid van het publiek voldoet aan wat bij den huidigen stand der tech niek daaraan als eischen mogen worden gesteld Bestaat het voornemen dit zelfde materiaal straks in dienst te nemen ook op de lijn Rotter damDen HaagAmsterdam Zoo ja, acht de minister ook dit met het oog op de veiligheid van het publiek verantwoord De vergane Tersclicllinger loodsschoener. Op verzoek van de door den minister van marine ad interim ingestelde commissie tot onder zoek naar de oorzaken van de ramp, welke de loodsschoener no. 2 van Terschelling is over komen, zal vanwege het departement van marine eerlang nog een nader onderzoek worden inge steld door mijnvegers en wel ter plaatse, waar, bij het vorige onderzoek, de sleeplijn gepakt heeft achter een op den bodem liggend voor werp, dat men toen vermoedde een anker te zijn, zonder dat zulks door een duiker-onderzoek was bevestigd. Luitenant ter zee 2de klasse A. J. H. baron Van Lynden, die de vorige maal het onderzoek heeft geleid, is ook thans met de leiding van het nadere onderzoek belast. De Ilaarlemsche Hanzebaiik. De jaarcijfers over 192 5. De balans per 31 December 1925 vermeldt als Activa Aandeelhouders nog te storten ƒ62.240 (v.j. 88.320), Kas en Kassiers 75.246 (60.409), Effecten 23.572 (25.198), Kassiers voor ver kochte effecten (138.214), Verkochte Effecten (282.821), Interest Effecten tegoed (4.176), Prolongatie ƒ70.000, -), Beleggingen ƒ51.773 (onv.) voorschotten ƒ55.407 (83.740)voorschot ten aandeelhouders 117.667 (219.688), Debi teuren Rek. Ct. 4.201.946 (5.419.751), Bank gebouwen verkocht 83.820 (139.625), Safé-in- riehtingen 36.612 (75.730), Meubilair 188.227 (260.780), Kassiers buitenland voor rek. van derden 3.369 (5.237). Onkosten vooruitbe taald (11.281), Reorganisatierekening 1923 ƒ229.492 (onv.), Reorganisatierekening 1924 446.522 (onv.), Reorgamsatierekening 1925 262.302 Verlies debiteuren 1924 191.000 (onv.), Verlies debiteuren 1925 264.000 Bedrijfsverlies 1924 53.013 (onv.), Saldo ver lies 1925 11.579 en Passiva: Aandeelenkapitaal ƒ2.149.000 (2.150.000), Beleening o.g. 12.504 (9.173), Prolongatie o.g. (374.000), deposito's met onderpand ƒ6.739 (8.169), deposito's met hypo thecair onderpand (240.364), Spaarkas 628.947 (840.386), deposito's 4.337.865 (5.204.726), Hypotheek o.g. ƒ98.156 Credi teuren ƒ260.264 (494.618), diverse crediteuren 86.897 Crediteuren met onderpand (486), Wisselcrediteuren (51.511). Te betalen Wissels (6.241), onkosten verschuldigd (5.508), crediteuren (8.426), Onafgehaald dividend 1.154 (onv.), Fonds ter bevordering van een minnelijke liquidatie 104.507 - j, Cre diteuren voor saldi buitenland ƒ3.369 (5.237). De Winst- en Verliesrekening staat Debet voor: Onkosten ƒ99.700 (204.616), Saldo 1925 11.579, en Credit voor Intrest en Provisie ƒ111.280 (210.603). Aan de toelichting ontleenen wij Opgemerkt dient J,e worden, dat op Deposito's, Spaarkas en Rekening Courant Saldi over 1925 geen rente is berekend. Het verlies op Dubieuze debiteuren over 1925 ad ƒ264.000 is buiten de Winst- en Verliesrekening gelaten. In de crediteuren saldi is nog vervat een bedrag, waarop over de eerste uitkeering niet is beschikt. Altijd die slechte lectuur Mevr. v. Itallie heeft Dh. Wibaut geinter- viewd en we lezen nu in de „Haagsche Post" o.a. het volgende „Bezaten uw ouders al socialistische neigin gen Een sterk-gerythmeerde lach „Het waren goede Katholieken We woonden in Vlissingen. Vader was steenkoolhandelaar. Op de lagere school zat ik met een zestig kinderen samen alle klassen in één lokaal. We schreven met vee- ren pennen." De rechterhand schoot even los, teekende in de lucht den lang-soepelen penvorm. „Het was een school voor alle gezindten. Toen er een Katholieke kwam, plaatsten mijn ouders me over." „Daarna volgde de middelbare „De H.B.S. in Rolduc. Een kostschool." „U liep die af?" Het hoofd wendt zich om. De vurig-zwarte oogen kijken mij aan. Ze worden lichter, zach ter, bijna blauw minder senator-hoog en groot- edelachtbaar. „Zou ik het u vertellen Ik wou geestelijke worden. Vader zei„Je moet je zelf leeren kénnen. Ga een jaar naar de Handels school in Amsterdam. Doe daarna je keus". Al gauw groeide in mij een ander inzicht." „Beïnvloed door omgang met menschen „Ik kreeg Multatuli in handen Die had een greep op de jongens. Ik heb beste herinne ringen aan die Handelsschool goed talen ge leerd, mooie klassieken gelezen." Het hoofd had al lang zich weer naar buiten gewend. De stem sprak bedachtzaam, als dic teerde ze. De rechterhand, in een korten maat slag, regelde het tempo van het verhaal „Het onderwijs was heerlijk vrij. Ze namen het je niet kwalijk als je in een paar vakken onvol doende had nuts de rest goed was en je pleizier had in je werk. Géén kind kan behoorlijk al die vakken van nu verwerken. Wel inpompen voor een repetitie En vergeten daarna. Belache lijk systeem." Dat systeem mag belachelijk heeten, maar het is in elk geval niet zoo gevaarlijk als dat van de Handelsschool uit Wibaut's tijd, toen der jeugd Multatuli in handen gegeven werd Zou Wibaut wel zoo ver van de Kerk zijn af gedwaald, als hij niet. met dien oppervlakkigen spotter had kennis gemaakt op een leeftijd, die zulken spot nog niet dragen kan Stad*- en Gewestelijk Nieuws. Een adres van den Middenstand. Onderstaand adres is aan den gemeenteraad verzonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen Ondergeteekenden, in hunne hoedanigheid van Permanente Commissie voor den georganiseerden Middenstand te Schiedam en als zoodanig ver tegenwoordigende a. de algemeene Midden- standsvereeniging „Schiedam", b. de Chr. Han- deldr. en Indrustr. Middenstand afd. Schiedam c. de R.K. Middenstandsvereeniging „de Han ze" te dezer zake domicilie kiezende aan de Tuin- laand 108 te Schiedam 1. dat de winkelstraten niet meer voldoen aan de eischen die gesteld mogen worden om hei verkeer in de winkelstraten zooveel mogelijk te bevorderen 2. dat een geruischlooze bedekking van de winkelstraten een onafwijsbare eisch des tijds is geworden 3 redenen waarom ondergeteekenden namens den georganiseerden middenstand zich eerbiedig tot Uwen Raad wenden met het beleefd verzoek Uw medewerking te verleenen om de winkelstra ten Le asfalteeren, te beginnen met de Hoogstraat v/d. Algem. Middenstandsver. Schiedam w.g. S. HIJMAN. v/d. Chr. Hand. en Industr. Middenstand w.g. B. G. HOOGENDAM. v/d. R.K. Middenst. ver. „De Hanze" w.g. Joh. BROUNTS. Aan de kweekschool van t H. Hart te Reuver (L) slaagde voor 't examen nut tige handwerken de dames B. Geeratz, J. Pronk en C. v.d. Water, allen van hier. Ds. van Duinen. Naar wij vernemen heeft ds. G. van Duinen, gereformeerd predikant alhier, een benoeming ontvangen als leger- en vloot predikant naar Nederl. Indiü. Nieuwe leening. Bij de Maasbank is de inteekening opengesteld op een goud-obligatie-leening, rentende 8 tegen een koers van 98 ten laste van de Deut- sche-Patent-Waermeschutz A.G. te Dortmund. Men leze annonce In den afgeloop-enntcht is d i e f- sta; door middel van verbreking gepleegd in de consumptietent van Mej. de Wed. V., staande nabij het Spuikanaal. Ontvreemd is een bus olienoten en een aantal fleschjes bier. De ledige bus is in de nabijheid terug gevonden. De politie stelt een onderzoek in. Gisteravond omstreeks 12 uur heeft in het hotel Sterrebosch een vechtpartij plaats gehad tusschen een aantal schepelingen van vreemde nationaliteit. Een hunner bekwam daarbij 2 hoofdwonden, die door een geneesheer zijn behandeld. Del 2-j arige A. van A., wonende te Rotterdam, heeft bij de politie aangifte ge daan,.dat gisterenmiddag ten 12 uur een persoon hem op den Rotterdamschen Dijk had gevraagd hem even zijn rijwiel, dat hij bij zich had, te leenen om een boodschap te doen. De jongen deed zulks, temeer omdat de man hem een gulden beloofde en hem zijn pet in pand gaf. Hij is echter met het rijwiel niet teruggekeerd, zoödat verduistering wordt vermoed. De dader is pl.m. 20 jaar oud, middelmatig groot, netjes gekleed met donker blauw costuum, das en boord en lage schoenen, terwijl de pet, die door de politie inbeslaggenomen is, grijs-groen geruit is. De po litie stelt een onderzoek in. I# bij Wielrijders, lg| een door de zon Verschroeide Huid, 5chrijnen en Smetten,yerzacht en geneest men met p>y Bij Apoth.en Drogisten 2130 9 liep, door een der Brockway bussen. R. viel en bekwam verwondingen aan hoofd, handen en beenen. Hij is door een geneesheer verbonden. Gistermiddag ten 12 uur is W. C. R„ wonende alhier, op de Koemarktbrug aangereden, terwijl hij op het voetpad der brug B ij K o.n. besluit van 26 Juni is aan mr. F. Bordewijk, op zijn verzoek, met ingang van 6 Juli. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Schiedam, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten UIT ROTTERDAM. De zaak Verschoor. Naar wij vernemen, is het onderzoek in de zaak tegen V., den administerstateur van een comité tot leniging van den nood in de Drent- sche venen, welke V. reeds eenige maanden in het huis van bewaring alhier opgesloten is, als verdacht van verduistering van gelden en goe deren, ten nadeele van genoemd comité, thans zoover gevorderd, dat een verwijzing naar de openbare strafzitting binnen korten tijd te ver wachten is. INGEZONDEN. Een woord vooraf. De groote viering van het 35-jarig bestaan der Encycliek „Rerurn Novarum" behoort weer tot het verleden. De geheele R.K. arbeidersbe weging heeft getoond met woord en met de daad, dat zij de stem van den grooten paus Leo XIII z.g. heeft verstaan. Dit blijkt ten volle uit de gewestelijke en diocesane meeting te Delft en Amsterdam en het groote congres in Utrecht. Daar hebben wij getoond, dat de R.K. arbeiders op dezen grondslag willen werken voor hun geestelijke en stoffelijke belangen. Mannen die ons aller hoogachting draden, heb ben op de meetings en het congres gesproken over de groote beteekenis van deze gewichtige zending, hebben ons aangevuurd om zoo door te blijven strijden op het glibberige terrein van den arbeid en hebben ons aangegeven den weg dien wij moeten bewandelen. Dit is voor mij aanleidin geweest om onder het bovenstaande een aan moedigend woord te schrijven voor de leden van den R.K. Volksbond, afd. Schiedam. Alhoewel onze afd. geschitterd heeft én op de meeting én op het congres, wat betreft de opkomst, wil ik ook nog opmerken dat wij nog niet stil zitten. Het bestuur had gemeend, dat ook wij dit heuge lijk feit niet moesten laten voorbij gaan en deze herdenking voor onze afd. samen te laten vallen met ons stichtingsfeest. Wij houden op Dinsdag 6 Juli a.s. des 's avonds ten 8 uur een buitenge wone ledenvergadering waarin dit punt zal be sproken worden. Nu rijst bij mij de vraag hoe denken onze leden daarover. Moeten ook zij nu blijken van belangstelling geven, dat ook zij het oprecht meenen met onze heerlijke en krachtige organisatie Dat ook zij moeten gaan begrijpen, wat het beteekent R.K. georganiseerd te zijn Laten ook zij het niet wederom aan hun besturen overlaten, maar mannen toonen te zijn door te willen strijden onder de vaan van St. Willibrordus. Laten wij beginnen met dien ouden Jan Saliegeest van ons af te werpen. Wij begin nen daarmede op 6 Juli. Niemand verzuime deze vergadering Ieder lid is thans propagandist om diegenen, die het niet zoo nauw nemen of aller lei uitvluchten verzinnen te bewegen om deze vergadering te bezoeken en hen er op te wijzen wat recht maar ook wat plicht is. Dezen keer te beginnen waarde vrienden, moet de groote zaal geheel gevuld zijn. En als wij in den vervolge zoo blijven werken dan kan het niet anders, of onze bond zal groeien en bloeien en zal weldra het gewichtige oogenblik aanbreken, dat alle R.K. arbeiders zijn vereenigd onder de vaan van St.. Willibrordus. U, mijnheer de redacteur dankzeggend voor de verleende plaatsruimte feeken ik M. V. Hoofdbestuurder R.K. Volksbond afd. Schiedam. Gemeenteraad, Vergadering van 25 Juni. (S 1 o t.) 11. Voorstel van B. en W. inzake onbéwoon- I>aarverklaring van een 34-tal woningen en om in verband hiermede aan liet Rijk een voorschot voor den bouw van 34 zeer eenvoudige nieuwe woningen, een en ander op den voet van de laatste ministerieele circulaire) aan te vragen. De heer Diukelaar (S. D.) juicht dit voorstel toe en hoopt, dat waar Schiedam met zooveel krotwoningen „gezegend" is, meerdere stappen in deze richtingen zullen volgen. Ten aanzien van de menschen, die uit de krot ten zullen verdreven worden, vraagt spr. zich af, hoe of enkelen, de huur van 4.50 in de nieuwe woningen kunnen betalen, want er zijn er onder hen die weekloontjes van 10 en 15 hebben. Toeslag van de gemeente is hier wel op zijn plaats De heer Slavenburg is er niet erg voor dat de gemeente woningen exploiteert. Liever zag hij dat de gemeente de nieuwe woningen laat be- heeren door een vereeniging of beter nog het complex, verkochtdit zal wel geen bezwaar zijn, want er is vaak in deze zaal betoogd dat niemand zoo goedkoop bouwt dan de gemeen te. (Gelach.) Wetli. v. Velzen zegt dat B. en W. geneigd zijn om nog verder te gaan met het opruimen der krotwoningen, maar voorzichtigheid is in deze geboden, 't College is overigens in groote meerderheid tegen het systeem der toeslagen. Boyendien is het niet de bedoeling dat ieder bewoner van de te sloopen huizen naar het nieu we blok verhuisd men wil alleen de mogelijk heid openstellen. Het is weth. bekend, dat er onder de bewoners van de krotwoningen men schen zijn, die een week-inkoinen van ƒ4.25 en 6 hebben, maar er zijn er ook die 80 en 70 verdienen per week spr. noemt die mentaliteit treurig. Over de opmerkingen van den heer Slavenburg valt later nog wel te praten, wanneer de positieve plannen voor den bouw in den Raad komen B. en W. zijn er heusch niet op gesteld om wonin gen te exploiteeren. De heer Kramer Freher merkt op, dat ook hij bewoner van een krotwoning is, en al drie jaar moeite doet om een betere behuizing te vinden maar al zijn pogingen stuiten af op den onwil der particulieren bouwers, die geen groot gezin in hun woningen willen hebben. Dat is de groote oorzaak, dat er zoo vele gezinnen nog in een krotwoning verblijven. 't Voorstel wordt aangenomen. 12. Schrijven van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den Prot. Chr. Besturen bond om adhaesie te betuigen aan het adres van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland d.d. 21 September 1925 aan den Raad van Ministers, waarin wordt verzocht ter bevordering eener oplossing van het moeilijke vraagstuk der huren van dennet Rijksvoorschot gebouwde woningen, de navolgende maatregelen ernstig in overwe ging te willen nemen a. den rentevoet der nieuw te verstrekken voorschotten te bepalen op ten hoogste 5 pCt. en de rente voor de reeds verleende voorschotten te verlagen van 6 pCt. op ten hoogste 5 pCt. b. den steun in den vorm van bijslag op de huur, voorzoover dit als gevolg van crisisom standigheden noodzakelijk is, te doen voort duren c. le bevorderen dat voor de met Rijksvoor schot gebouwde arbeiderswoningen de huren zoodanig worden verlaagd, dat in het algemeen geen hoogere huur verschuldigd is dan een bedrag gelijk aan 1/6 a 1/7 van het gemiddeld inkomen der arbeiders. V oorgesteld wordt de gevraagde adhaesie aan hef adres te betuigen en daaraan het verzoek aan de Regeering vast te knoopen om mede te willen werken om met de rentebesparing die door de gezamenlijke aflossingen van de woning- wetvoorscholien zal worden verkregen, de huren te verlagen van de woningen die het noodig heb ben. De heer Kavelaars oppert bedenkingen tegen het voorstel van B. en W., omdat hij vreest, dat het de gemeente nadeelig is. Voor hij zijn stem er aangeeft, had hij daaromtrent eerst graag zekerheid Weth. v. Velzen weerlegt de bedenkingen van mr. Kavelaars de gemeente zal wanneer het gevraagde wordt gegeven, er geen schade van ondervinden. Nadat nog eenigen tijd over dit punt gediscussieerd is wordt tot een en ander besloten. 13. Voorstel van R. en W. tot beschikbaar stelling van gelden voor den verbouw van de School aan de Warande 157 van de St, Willi- brordusstichting. Hiertoe wordt besloten. 11. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van gelden voor den verbouw van de scholen aan de Nieuwe Haven 121 en Warande 150 van de St. Willibrordusstichting. Ook hiertoe wordt besloten. 15. Voorstel van B. en W. tot verlengingvan de overeenkomst met den heer M. Stavenga betreffende het opmaken der notulen van de raadsvergaderingen. Goedgekeurd. 16. Voorstel van B. en W. om zich uit te spreken of in beginsel een Verordening op de Monumenten in deze gemeente gewenscht wordt geacht. De heer v.d. Tempel is huiverig voor dit voor stel, vooral wat betreft het tot „monument" verklaren van particuliere gebouwen, 't Gaat toch niet aan om b.v. iemand het sloopen van een gebouw te beletten, wanneer hij daar groo ten hinder en schade van ondervinden zou. De voorz. Dan is er beroep op den raad. De heer v.d. Tempel verklaart zich niettemin er tegen. Wanneer hij ziet dat B. en W. een ge bouw als het zakkendragershuisje tot monument gepromoveerd hebben, voelt hij zich in zijn eigen hutje ook niet meer veilig. Wanneer B. en W. toch volhouden dient er een schadevergoedingsregeling ook te komen. Weth. de Bruin wijst den voorz. er op, dat de heer v.d. Tempel een breed debat gaat opzetten over dit punt, terwijl het reeds 6 uur is- Hij vraagt daarom of deze zaak en die van de bewaarschoolcommissie niet aangehouden kan worden tot een volgende zitting. De voorzitter heeft daartegen geen bezwaar en sluit de zitting. Gemengd Nieuws. Door de koningin begenadigd- Gister ontving de heer J. Schreurs te Venlo door bemiddeling van den burgemeester de heugelijke tijding, dat de minister van justitie hem mede- deeling deed, dat op zijn verzoek om gratie aan de Koningin door H.M. goedgunstig was beschikt in dier voege, dat hem een jaar proeftijd wordt opgelegd. Schruers is de man, die in Januari bij het be zoek der Koningin aan het overstroomde ge bied rond Venlo in het water sprong om gratie (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst —wordt de kopy n i et t er uggegev e n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2