te vragen voor een veroordeeling tot acht maanden gevangenisstraf. Wonder boven wonder. Bij liet oversteken van den onbewaakten overweg te Rheden bemerkten twee wielrijders niet, dat een trein in aantocht was. Een van hen wist nog juist op het laatste moment van zijn fiets te springen, de ander reed tegen de locomotief op, doch werd opzij geslingerd en bleef ongedeerd. Zijn rijwiel werd verbrijzeld. L ij k opgehaald. Het lijk, dat Vrijdag 1.1. bij de Koog op Texel is aangespoeld, is ge bleken te zijn van den heer Anna Klein,'die 28 November bij de beruchte Terschellingramp om het leven is gekomen. Brand. Te Hellinckshof (Henschoten) is gisternacht de bouwhoeve der familie Malijnse afgebrand. Er is niets gered ook het pluimge dierte en de(eerste)2000 K.G. hooi zijn een prooi der vlammen geworden. Oorzaak onbekend. Een complot van dienstmeis jes. Een troepje dienstmeisjes heeft te Heer len een nieuwe truc bedacht. Wanneer een mevrouw een nieuw dienst meisje noodig heeft, komt daar plotseling een eenvoudig boerenmeisje, gezond van uiterlijk, met stevige armen en een wit mutsje, op, zich aanmelden. Zij heeft goede getuigschriften, be weert alles te kennen, van uitgaansdagen houdt ze niet, mevrouw gelooft haar oogen niet, is natuurlijkin haar nopjes, 't ditmaal zoo goed getroffen te hebben, en neemt haar onmiddellijk aan. Over acht dagen zal zij in dienst treden. Maar nu komt de truc Na acht dagen meldt zich aan een jong dametje, naar de laat ste mode- gekleed, met lichte schoentjes, hooge hakjes, ajourkousjes en natuurlijk „bobbed hair", die zich voorstelt als het. aangenomen dienstmeisje. Hoewel mevrouw zegt, dat het een vergissing is, dat zij toch een andere dienst bode gehuurd heeft, blijft het dametje op haar stuk staan, bezweert bij hoog en laag, dat zij de bewuste is, wordt ten slotte brutaal en weigert haar koffer, die zij inmiddels de gang ingesleept heeft, terug te nemen. En als mevrouw haar ten slotte het huis wil uit zetten, vraagt zij al scheldende een schadevergoeding van zes weken huur plus vergoeding voor kost en inwoning. Mevrouw, die van het brutaaltje niets hebben wul, overstuur, betaalt een schadevergoeding, om "ergens anders weer dezelfde truc uit te ha len. Hit spelletje gaat net zoolang goed, totdat. een van de mevrouwen, minder bedeesd uit gevallen, 't geval bij de politie aangeeft, en deze er achter komt, dat het hier een complot van meerdere meisjes betreft. Het welgedane, ijverige boerenmeisje werd er steeds eerst op uitgestuurd, verhuurde zich en als de anderen later een schadeloosstelling te pakken hadden, ontving de eerste een ge deelte er van voor haar hulp. Wegens oplichterij zal het stelletje nu ver volgd worden. Pest in Rusland. In het Kirgiezen- gebied werden 140 nieuwe gevallen van pest ge constateerd, waarvan 80 met doodelijken afloop. Van regeeringswege zijn verscheidene vliegen de sanitaire colonnes gevormd, die de strijd tegen deze zoo gevreesde ziekte op de meest energieke wijze hebben aangebonden. De sterfgevallen toch nemen dagelijks toe, zoodat in heel het Kirgie- zen-gebied door de Sovjetregeering de staat van beleg moest worden afgekondigd. Watersnood in Roemenië. De bladen melden uit Boekarest, dat de overstroo mingen in Transsylvanië den vorm van een ca tastrofe hebben aangenomen. Te Jocna is een kerk, waarin vluchtelingen waren ondergebracht, ingestort, waardoor 60 personen werden gedood en 300 gewond. Autobusram p. Een autobus, die 20 reizigers vervoerde is op den weg van Cettinje naar Njogoech in een ravijn gestort. Er zijn 10 dooden en 10 zwaar gewonden. De ramp is te wijten aan de onhandigheid van den chauffeur. De w ij d i n g van 900 a u t o m o b i e- 1 e n. In Quebec Canada zegende de pas toor van St. Louis op 30 Mei feestelijk 900 auto mobielen in. In een rede voerde hij aan, dat de auto weliswaar voortreffelijke diensten in het verkeerswezen verrichtte, maar ook zeer veel ongelukken veroorzaakte. Derhalve is het vol komen gegrond, dat de geloovigen bij het ge bruik van een auto met een bijzondere wijding de bescherming van de voorzienigheid aanroepen. De Kerk zegent alle belangrijke gebruiksvoor werpen van het mensehelijk leven, waarbij de zegen natuurlijk niet de levenlooze stof geldt, maar hen, die het voorwerp gebruiken. Een kerk ter eere van de Kleine II. T h e r e s i a. In Coral Gables Florida werd ter eere der H. Theresia van het Kindje Jezus een nieuwe kerk gebouwd. Een braaf katholiek schonk den bouwgrond.De kosten der uitvoering worden op 500.000 dollar geschat. Francis is een Gongreganis t.Van Kapitein Franco, die over den oceaan naar Zuid- Amerika vloog, wordt bericht, dat hij een ijverig medelid der Marianische Congregatie van onze Lieve Vrouw van Lorette in Sevilla Spanje naar den heer Champetier de Ribes, democra tisch afgevaardigde van de Basses Pyrenees, om hem een post als onder-staatssecretaris aan te bieden. Hoe het gebeurde zij in het midden gelaten, maar een feit is, dat in plaats van den heer Cham petier de Ribes men om drie uur in den morgen een anderen afgevaardigde van hetzelfde depar tement uit zijn bed klopte. De afgevaardigde was in de wolken. Hij twij felde er geen oogenblik aan of Herriot wenschte hem een portefeuille aan te bieden en ieder ander in zijn plaats zou hetzelfde gedacht heb ben. In alle haast spoedde hij zich naar den kabi netsformateur. Deze, wel wat verrast, wist de situatie te redden en vroeg den niet verwach ten bezoeker of hij geen schaduwkant zag aan de benoeming van den heer Champetier de Ribes, afgevaardigde van het departement der Basses Pvrénées, als onder-staatssecretaris aan Financiën. Ik heb het hem niet willen voorstellen, zonder uw advies te hebben inge wonnen, m'n waarde collega", zei Herriot. Gedesillusionneerd, maar toch ook wel wat gevleid, wilde de afgevaardigde in hoffelijkheid voor den Kabinetsformateur niet onderdoen en gulhartig antwoordde hij, dat hij de keuze vol komen kon goedkeuren. Het was intusschen de heer Champetier de Ribes, die, naar men weet, het aanbod niet aanvaardde. Een bewogen nacht. Gedurende de ministerieele crisis, toen de heer Herriot druk in de weer was om een kabinet samen te stellen, zond hij in het holste van den nacht een bode I t a 1 i a a n s c h e „beschavin g". Een merkwaardig boekje, aldus de Romeinsche correspondent van de „Manchester Guardian", ligt thans in de étalages der Italiaansche boek winkels. Het heet„Handleiding voor den vol maakten fascist". In 87 stelregels en 10 axioma's tracht het de idealen der heerschende partij samen te vatten. Het boekje wel niet officieel goedgeeurd, maar de schrijver, Longanesi, heeft het aan eenige bekende fascisten opgedragen, zoodat men wel mag aannemen, dat het in den smaak der partijleiders valt. De strekking der handleiding is nogal ex treemfascistisch en de consequenties der fascistische theorie worden er royaal in getrok ken. Zoo luidt stelregel 16 De beschaving is niets wezenlijks voor u wat Italiaansch is, is wezen lijk. 20Als buitenlanders Goethe's lof zingen, denk dan aan Dante. 59. In Italië moet ge zeggen Italië is een vuil land. Maar in het buitenland moet ge zelfs Italië's algemeen-bekende viesheden hooghou den en prijzen. En als al uwarg umenten niet bat en, zeg dan Italië is zulk een arm land. 84 Voor den fascist was de jongste oorlog niet de laatste, maar de eerste groote oorlog. Axioma 2 Ge hebt uw geweer en bajonet niet gekregen opdat ze liggen te roesten, maar met het oog op den volgenden oorlog. Axioma 10 Oorlog is brood voor den fascis- tischen strij der. Al deze bovengenoemde stellingen hebben betrekking op nationale aspiraties en kunnen nog worden aangevuld met de volgende stel ling Het is een conventioneele leugen, dat Frankrijk een zuster-natie is. De bloemlezing zou niet volledig zijn zonder stelling 76 „Verberg je knuppel waar je wilt, op zolder of in een kist. Maar, geloof me, hij is 'n boel waard." Ten slotte vermaant de schrijver „Ge hebt een Duce, Mussolini. Er is maar één Mussolini." t iteraard zijn hier de pakkendste stelregels geciteerd. De overige zou men in elk orgaan eener uiterste rechterzijde kunnen aantreffen. In moeders veilige armen. Dat een baby uit de derde verdieping valt en volko men ongedeerd wordt opgeraapt, dat komt nog wel eens voor. Treffender wordt de zaak, als de redding te danken is aan de kalme onver schrokkenheid van de moeder zelf van het kindje. Dit geval heeft zich in de Londensche wijk Clerkenwell voorgedaan mevrouw Fenn stond met haar buurvrouw mevrouw Streat.field be neden te praten. Baby Fenn, een jochie van drie jaar, keek voor het open raam van de derde verdieping naar beneden en zag zijn moeder. Hij wilde bij haar zijn, sleurde een, stoel aan, klom er op, klom in de vensterbank. Mevrouw 8 teat field zag hem, waarschuwde de moeder. Ik blijf hier, zei deze, ik zal pro- beeren hen te vangen. De buurvrouw vloog de trappen op, om het kind, zoo mogelijk, nog tegen te houden. Maar boven gekomen, zag zij nog slechts zijn hoofdje, zijn handjes. Een greep. Te laat. Het kind riep Mummy en stortte neer. Een val van acht meter. Mevrouw Fenn stond juist onder het venster. Zij strekte haar armen uit, greep het vallende kind. Wel wankelde zij onder zijn gewicht, viel met hem op den grond, maar de val van de baby was gebroken, het kind was gered. Inliet ziekenhuis bleek het slechts een paar lichte kneuzingen te hebben opgeloopen. Toen baby Fenn's vader hem daar kwam op zoeken, vertelde zijn kleine zoon trots „Ik ben uit het raam gevallen, daddy, en mummy heeft me gevangen." Een taxi-gokje in Montevideo. Een autoverhuurmaatschappij te Montevideo heeft een origineel plan bedacht, om de con currentie de loef af te steken. De Uruguayanen zijn verwoede gokkers, van welke nationale eigenschap de maatschappij gebruik heeft gemaakt door op het linkerachter wiel der wagens een soort roulette te bevestigen. Het verschil met de gewone roulette is, dat de wijzer verticaal vast bevestigd is op de naaf, terwijl de nummerlaar, van 1— 20 genummerd, met het wiel meedraait. De passagier stapt in, raadt een nummer, dat de wijzer zal aanwijzen als hij weer uitstapt, en behoeft niets te betalen, als hij goed heeft geraden. Laatste Berichten. Weerbericht. V e r wachting: Zwakke tot matige wind uit O. richtingenhelder tot licht bewolkt droog weer warmer. Auto-ongeluk. Men meldt ons uit Enkhuizen Hedenmorgen reed een luxe auto, waarin 4 personen zaten, waaronder de eigenaar, de heer Nieuwenhuizen uit Lisse, op den hoek van Grootenbroek en Ven huizen bij het passeeren van een andere auto, tegen een telefoonpaal. De inzittenden, werden slechts licht gewond. Een 15-jarige knaap J. Deen geraakte echter onder den auto en bekwam een hersenschudding en inwendige kneuzingen. Zijn toestand is ernstig. De inbraak te St. Nieolaasgu. Men meldt ons uit Leeuwarden De rechtbank te Leeuwarden eischt een nader onderzoek in de zaak tegen de Rotterdamsche kooplieden L. en de K., die terecht hebben gestaan als ver dacht van den inbraak in de Zuivelfabriek te St. Nicolaasga. Tegen beiden had het O.M. 4 jaar gevangenisstraf geëischt. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 29 Juni. 30 Juni. Londen 12.111/, 12 11»/ Berlijn - 59 26 - 59 261/ Parijs - 7.13 - 6 98 België - 7.0IV, 6 95 V, Zwitserland 48 20 48 20 Amerika - 2.48I5/lfl 2.48'/, Weenen - 35.20 35 20 Kopenhagen - 65 97x/a 65 95 Stockholm 66 82 66 811/ 54 65 54.75 Madrid - 40.50 - 40 22V Milaan 9.01 - 8 971/2 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 29 Juni. 30 Juni. Londen ƒ12.111/, ƒ12113/. Berlijn 59 261/, 59.26 V 2 7.13 - 7.— - 7 04 - 7.— Zwitserland - 48.221/, - 48.221/, 35.20 - 35 25 Kopenhagen -66- - 66.— Stockholm - 66.861/, 66 85 Oslo 54 70 - 54 70 - 2 48'/, 2.48'/, Telegrammen. 1IET KlITISKER-BARMAT PROCES. BERLIJN, 30 Juni (draadloos) Heden is uitspraak gedaan in het Kutisker-Barmat pro ces. Iwan Kutisker werd veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en een geldboete van 4 millioen goudmark en 10 jaar eerverlies. De beklaagden Grieger, Blau, Blei en Alexander Kutisker als mede Grobe zijn veroordeeld tot 6 mnd. gevange nisstraf en 3 jaar politietoezicht. De beklaagde Holzman werd veroordeeld tot 1 jaar gevangene- nisstraf de beklaagde Stricter tot 11 jaar gevan genisstraf terwij I tegen laatstgenoemde een bevel tot arrestatie is uitgevaardigd omdat deze ge vlucht is. De beklaagden Dan. en Mac. Kutisker werden vrijgesproken alle straffen zijn met aftrek der preventieve hechtenis. DE KWESTIE DER SCHADEVERGOEDING. BERL I JN, 30 Juni (draadloos) De belangrijke 2de paragraaf betreffende de samenstelling van het afzonderlijk gerechtshof voor het vaststellen der schadevergoedingen aan de vorsten, is met stemmen van sociaal-dem. en Duitsch-nat. door den Rijksdag verworpen. De centrum-pers en een deel der democratische bladen zien daarin een ontbindingsdreigement, terwijl de socialisti sche pers het aftreden der Rijksregeering voor mogelijk houdt. HEFTIGE BETOOGINGEN. BERLIJN, 30 Juni (draadloos) In Laibach kwam het, volgens bericht uit Belgrado, wegens het aannemen van de Zuid-Slavisch-.Italiaansche oeconornische- en rechts-conventie in de Kamer tot, anti-Ita liaansche betoogingen. De demon stranten trachtten het Ital. consulaat binnen te dringen waarbij de politie moest vuren. Aan bei de zijden werden vele personen gewond. DE AARDBEVING OP SUMATRA. Nadere bij zonderheden. PADANG, 30 Juni (draadloos) Te Fort-de- Kock zijn door de zware aardbeving verscheidene tokos ingestort. Aldaar is een doode en zijn twee personen gewond. Te Soengei Boeloe zijn zeventien dooden. Te Padang Pandjang zijn bijna alle gebouwen ingestort, terwijl er meer dan bonderd dooden zijn, waaronder jjok Europeesnen en vele ge wonden. De adjudant-apotheker Schmidt voelde den schok en ging een kamer binnen om een kind te redden. Bij het terugkeeren werd hij gedood onder een vallenden muur. Het kind en de moe der zijn op het nippertje ontkomen. Te Solok, waar eveneens veel verwoest is, zijn vijftien dooden. ERNSTIGE AANVARING 01» DE THEEMS. LONDEN, 30 Juni (draadloos) Personen zijn gewond en groote schade is aangericht door een botsing tusschen een veerboot en het Ameri- kaansche stoomschip „Coahoma Country" op de Theems ter hoogte van Woollich. Op de groote veerboot bevonden zich 400 passagiers. Kerknieuws. Een nieuwe kathedraal te Toronto. De R.K. aartsbisschop van Toronto droeg de hoogmis te Fort St. Mary op in tegenwoordigheid van vijf bisschoppen, vele priesters en vijftien duizend geloovigen, ter gelegenheid van de opening der kathedraal, die opgericht is ter her denking van het martelaarschap van twee Je- zuiten. Kardinaal O'Connell aartsbisschop van Boston, die op zijn terugreis is met 500 pelgrims, die het Eucharistisch Congres hebben bijgewoond zegende de nieuwe kerk in. Rechtzaken. „V oorwaar tsj o u rnalistiek. J. G. v. Veen, hoofdredacteur-directeur van het dagblad de „Voorwaarts" te R'dam, die wederom had terecht gestaan wegens beleediging, nu van J. van Zyll, hoofdcontroleur van de afdee- ling Vervoer der R.T.M., werd voor de zooveelste maal veroordeeld tot, 20 boete sub. 2 dagen hechtenis. Het faillissement van de Noord-IIolIandsehe Bank. Zooals men •zich zal herinneren, voerden de curatoren in het faillissement van de Noord- Hollandsche Bank te Alkmaar, de heeren mr. Offers en mr. Moens, tegen de directie en com missarissen der bank een proces, waarbij van dezen betaling van 124,000 werd gevorderd, omdat van het in de balans gepubliceerde aan deelenkapitaal van 500,000 de plaatsing van een gedeelte achterwege wék gebleven. Naar wij vernemen, heeft de rechtbank thans vonnis ge wezen en de bovengenoemde directie veroordeeld tot 't betalen van genoemd bedrag van 124,000 De directeur, de heer S. v. d. Stok, zal nu de helft hebben te betalen en de erven van den overleden mede-directeur, den heer J. v.d. Stok, de andere helft. Het is niet uitgesloten, dat de veroordeel den tegen dit vonnis hooger beroep zullen aan- teekenen. Tot nog toe is er in dit faillissement aan concurrente crediteuren reeds 65 pet. uitgekeerd. SPORT. Oud Vitesse. De uitslag der wedstrijd Oud VitesseD.H.S. was 16 voor D.H.S. DAMMEN. Maandag werden voor het kampioenschap van R.K. Schiedam de volgende wedstrijden gespeeld le klasse: A. v. EykTh.Gunneweg 02 G.J. BeekmanT. Steenhouwer 02 N. v. Baarle—-J. Gunneweg 20 G. v. BeersJ. Neid 02 J. Waltman-H. Kreuger 20 2e klasse: A. v. d. KrogtB. Gokke 20 DamJ. v. Beers 20 J. WalbeekJ. v. Dongen 20 Burgerlijke Stand. G e boren: Juni 27. Josina Maria d.v. C. H. Rodenburg en J. M. Wcber, v. S windenstraat. 28. Johanna Jacoba d.v. H. W. Vleghert en H. M. Zagwijn, Nieuwebuurt. - 29. Maria Catharina d.v. N. Rosman en J. Koning, Mariastraat. Jo hanna Catharina Liduina d.v. J. T. A. Feelders en G. M. Philippa, Mariastraat. Johannes Jacobus z.v. J. F. Putters en J. M. Hellemons, Heenvlieischestraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 30 Juni v.m. 6.19. n.m. 6.55. 1 Juli v ra 7.12 n.m. 7.47. 2 Juli v.m, 8.08 n.m. 8.45. 3 Juli v.m. 9.14 n.m. 9 49. Gem. Hoogwater 87 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 29 Juni. Aangekomen: s.s. Dagmar, met papierhout van Fredrikshaven s.s. Maplegrove, van Cardiff. s.s. Walfield, van Kemi. s.s. Hookwood, van Liverpool. s.s. Karolos, van Barry, allen om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 30 Juni. Aangekomens.s. Bernisia, van Gothenburg. s.s. Batnia. s.s. Heria, van Sundsvall. s.s. Calavria. s.s. Hagenside. -s.s. Kiepen, ledig van Londen om hier kolen de laden. SCHIEDAM, 29 Juni. Vertrokken s.s. van Diemen, naar Rotterdam. s.s. Fungbrand, naar Hangesund. s.s. Rovato, naar Rotter dam s.s. Allic, naar Kopenhagen. s.s. Anneberg, naar Skagen voor order. MARBURG, 29 Juni. Vertrokken s.s. Al- chymist, met olie naar Schiedam. SHILLHAVEN, 29 Juni. Aangekomen s.s. Audacity, ledig van Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 30 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 10.50. Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 30 Juni. Men noteert voor Spiritus 100 f 21. Spoeling. Noteeriug van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging" Heden 1.80 per ketel. is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3