Verven JE PHOENIX" Tel. Ne. 08015. Stoomeo Kasteel „Het Onweersnest." DAGBLAD WOOD SCHIEDAM OMSTREKEN, FEUILLETON. 49ste Jaargang. Vrijdag 2 Juli 1926. No. 14595 Bureau s K O E M A R K T 4. Telefoon Intereommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advartentilni 15 regel* f 1.75, «Ik* regel daarboven 35 ut, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mariedeelingsn 75 e per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 209 Mj verlies van een hand, voet of oog f 200 doodf 100 bij verlies van eeo duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger.Da verzekering wordt gewaarborgd door N.Moll. Algrero. Vers, bank Schiedas» TWEEDE BLAD. Binnenland. Handels- en kantoorbedienden. De Algem. Neder!Bond van handels- en kantoorbedienden heeft zich onlangs tot den voorzitter van den raad van ministers gewend met een adres over de oudere bedienden. Daarin werd gezegd, dat deze in het bedrijf als regel geen plaats meer zullen kunnen krijgen en ver zocht werd, maatregelen te treffen, dat door verdisconteering van de aan hen te verstrekken ondersteuning, #en sommetje voor hen beschik baar zou worden gesteld, teneinde hen in de gelegenheid te stellen, een zelfstandig bestaan te vinden of als filiaalhouder, enz. op te treden. Minister De Geer heeft den Bond thans meege deeld, dat de regeering tot haar leedwezen den gevraagden steun niet kan verleenen. De reden daarvan ligt in de consequenties ten opzichte van andere groepen, die wegens maatschappe lijke en economische veranderingen zijn achterop geraakt, welke consequenties de regeering niet zou kunnen aanvaarden. I)e Eleetrisclie. Een reiziger meldt, dat de sneltrein, die eer- gistermiddag half-vijf uit Den Haag is vertrok ken, onder Sehiebroek 20 minuten heeft stilge staan, wegens mankement aan de remmen. Volgens een tweeden reiziger was de wagen warm gelpopen. Een derde reiziger schrijft, dat de trein, die om half zes uit Den Haag moest vertrekken, dit niet heeft kunnen doen wegens een lekkage in de luchtleiding. Het oefeningseskader. Blijkens bij het dep. van marine ingekomen telegram is het oefeningseskader gisteren uit Kiel vertrokken 'ter voortzetting van de oefe- ningsreis naar Göteborg. Een Wolff-telegram uit Kiel bericht nog, dat een dichte menigte het scheidende eskader een hartelijke afseheidsovatie bracht. Het It. K. Werkliedenverbond en de Engelseke mijnwerkers. Eergisteren heeft liet bestuur van het R. K. Werkliedenverbond met vertegenwoordigers van de bij het Verbond aangesloten vakbonden ver gaderd, ter bespreking van liet verzoek om steun, rechtstreeks ontvangen van :1e Engelsche Mijn werkersfederatie. Bleek aldus het bericht in de Katholieke bladen uit de besprekingen zeer duidelijk sympathie voor de strijdende mijnwerkers en was er dus een sterke neiging om te steunen, de vergadering meende in een dergelijke aangelegen heid van internationale beteekenis geen besluit te mogen nemen, indien het verzoek niet gedaan werd via het Internationaal Christelijk Vak verbond en zoo mogelijk door tusschenkomst van de Engelsche Nationale Centrale. Besloten werd, het volgende telegram te zen den aan de Engelsche Mijnwerkersbond. „De Centrale der Katholieke Vakbeweging m Holland, in vergadering bijeen met veitegen- Vvoordigers der aangesloten bonden, besprekend uw verzoek om steun voor de in strijd zijnde kameraden, geef u dringend in overweging u te wenden tot het Internationaal Christelijk Vakverbond, fJtrecht, Holland." Het bestuur van het Verbond heeft zich verder reeds niet het bestuur van het Internationaal 115) Toen zij Gapitola's stem hoorde, opende zij de deur en vloog haar met uitgestrekte armen te gemoet. O, mijne vriendin, mijne dierbare Capitola riep ze, de Hemel zendt mij u. Er ik, ongelukkige, wilde twijfelen aan de Voorzienigheid. O, gij gij zult mij redden God ontfermde zich mijner, 'oen Hij u naar mij zond. Onze heldin verschrok, toen zij Clara zoo opgewonden zag. Maar, beste Clara, wat is er dan gebeurd Wat heeft men u gedaan vroeg ze medelijdend, terwijl ze haar weenende vriendin naar de sofa leidde en naast haar plaats nam. Snikkend vertelde miss Day 't toonoel tusschen haar en Craven pog liever wilde ze het wan hopigste beproeven, dan zich aan dien ellendc- hng overleveren. Doch tot zulke besluiten zal het nu niet meer komen, want gij zult mij redden, Capitola Ja, lieve Clara, vertrouw op mij, ik wil en zal Je redden, verzekerde Capitola, die haar moed en wilskracht voelde verdubbelen bij het vernemen Vaïl die gruwelijke plannen. O die lage kerel Vakverbond gesteld. nopens deze zaak in verbinding BOMEINSCHE KRONIEK. Rome, 29 Juni. (Van onzen Correspondent.) Het on derwijs in Spanje. Spanje behoort tot die Katholieke landen, waarin Staat en Volk twee begrippen waren, die elkander langen tijd niet dekten. Het volk was van oudsher diep godsdienstig, de Staatsregee- ring echter zeker een halve eeuw lang aan een stuk door liberaal*. Zoo kwam het, dat in het katholieke Spanje het vermogen der kerken, n.l. de voor het katholieke onderwijs bestemde fond sen in de vorige eeuw driemaal door den fiscus geconfiskeerd werden in dp jaren 1821, 1841 en 1855. De vrome milddadigheid van het katho lieke volk restitueerde het geroofde dan telkens weer. Het onderwijs in Spanje is deels van den Staat, deels „vrij". Meer dan 56% der mannenkloosters en meer dan 44% der vrouwenkloosters oecupec- ren zich met het onderwijs. Bovendien zijn er nog vele katholieke scholen onder leiding van leeken. De scholen, bestuurd door particulieren, geen leden van religieuse orden, zijn talrijker dan wat wij zouden noemen de Rijks- en gemeentescho len. Een groot deel van deze worden echter be stuurd door Katholieke Vereenigingen. Zoo b.v. bezit de „Catliol. Damesvereeniging van Madrid" gesticht in 1869, 54 scholen met 11.689 leerlingen. „De Vereeniging tot. instandhouding van het Geloof" in Spanje, gesticht in 1902, heeft 46 scholen met 9.000 leerlingen. 53.479 kinderen wenschten in 1924 de nationale scholen te be zoeken, maar er was geen plaats voor hen. In Cataloniii gedijen de katholieke onderwijs instituten wel het best. Haast in alle steden van het diocees Vieh bestaan parochiescholen, be stuurd door een priester. Verschillende onder wijscongregaties van religieuse vrouwen ont stonden de laatste eeuwen inCatalonië zpodat haast elke stad in Catalonie haar kloosterschool voor meisjes heeft. Don Andres Manjou, een kanunnik van Gra nada, was de meest vooraanstaande Spaansche paedagoog der 19de eeuw. Hij publiceerde vele werken en stichtte de Mariaseholen. Acti\iteit en vele klassen in de open lucht karakteriseeren het systeem dat heden ten dage op 115 scholen in de verschillende provincies van Spanje wordt toegepast'. De voornaamste van Don Manjonis opvolgers is Don Manuel Siurot. Een overblijfsel van de godsdienstvervolging gedurende de 19de eeuw in Spanje is het mono polie van hooge&choolonderwijs, in verband waarmee dc Staat geen studies erkent, dan die welke afgelegd zijn hij de officieele instellingen. De radicale Regeeringsomwenteling heeft nog geen verandering in dezen toestand gebracht. Curieus genoeg zijn Handels- en Ingenieursstu dies niet in dit monopolie begrepen. Van de oude colleges en universiteiten heeft practisch niets de regeeringsconfiscatie overleefd. Een merkwaardig instituut, dat nog onaange- ioerd bestaat, is het college voor Jonge Adellijke Dames, gesticht door Kardinaal Siliceo in de 16de eeuw. Het telt 100 meisjes uit de voor naamste Spaansche families en geldt voor het oudste nog bestaande onderwijsinstituut voor viouwen in Europa. Wanneer een meisje, na de beëindiging barer studies in het huwelijk treedt, geeft de instelling heur haar huwelijksuitzet Wie ongetrouwd blijft, mag langer in het college wonen, zelfs tot aan het einde van haar leven. Voor hen bezit het college een statuut, door den stichter gemaakt, volgens welk de leden van het college telkens een uit haar midden tot presiden te kiezen. De meest origineele onderwijsinrichting van Spanje in de laatste eeuw is het Theresiaansch Instituut. Het is samengesteld uit vrouwelijke professoren en leeraressen, geëxamineerd door de Staat. Zij zijn met.tergeest religieus, doch zónder kleed en buiten elk klooster, terwijl zij de nood zakelijke vrijheid genieten om openbare ambten te bekleeden. Hun doel is, de Christelijke geest in het onderwijs der openbare scholen te bewa ren en te verlevendigen. De Spaansche regeering heeft het Instituut lhans van een groot algemeen belang verklaard en zijne Heiligheid, Paus Pius XI heeft er pas nog zijn bij zonderen lof over uitgesproken. De vergaderingen der katho lieken in Frankrijk. De katholieke Fransche bladen brengen sinds eenigen tijd wekelijks een bericht over de in die week op verschillende plaatsen gehouden ver gaderingen der katholieken. Dat is in de geschie denis van het Fransche Katholicisme iets geheel nieuw. Veel te laqg reeds heeft men met lijd zaam toezien zich ailes laten welgevallen wat zich een anli-clericale regeerng maar aan geweld daden tegenover de Kerlc veroorloofde. Nu von den zij eindelijk den weg om de slapende, inge dommelde massa tot een krachtdadig verweer op te wekken De vergaderingen werden overal zeer goed bezocht, niettegenstaande er slechts mannen aan mochten deelnemen. De geliefste redenaars op deze vergaderingen zijn Generaal von Castelnau, de Dominicaan Jauvier, de Je- zuït Doncoeur, de Oratoriaan Sanson, de afge vaardigde Bergey en de sclirij ver Frans Veuillot. Wij geven hieronder eenige cijfers der verga deringen van de laatste weken weer, vermeldende datum, plaats en het aantal (uitsluitend manlijke deelnemers. 21 Maart Chaumont 8.000 7 April Nancy 70.000 11 April St. Brieux 8.000 Vigan 5.000 Nontron 3.000 18 April Alencon 18.000, Tours 6.000, St. Remy de Provence 6.000 25 April Gambrai 25.000, Vienne 20.000, Versailles 10.000, Region d'Auray 8.000, Amiens 4.600, Bagnol 3.500, Resancon 1.100 2 Mei Bourg, Cognac en Perpigmm alien 8.000, St. Gaudens en Condom ieder 4.000 9 Mei Tarbes 4.000, Caen 20.000 16 Mei Beaune 10.000, Orleans en Plourmol 8.000, Tulle 6.000, Havre 2.000, Narbonne 3.000 23 Mei Niort 15.000, Pamiers 4.000 30 Mei Rijs- sel 80.000, Clermont-Ferrand 15.000, Lonsle- Saunier 12.000, Samatan cn Pontivy ieder 2.000. In de besluiten werd rle eerbiediging der rech ten van de Katholieken geëischt, evenals de af schaffing der z.g. leekenwetlen, d.w.z. de wetten tegen den godsdienst, verder bescherming van het gezin en verbod van openbare onzedelijkheid en de houding der beloften welke rnen den ka tholieken in Elzas-Lotharingen gegeven had en die de Regeering stoorloos breekt. „Erger dan het Tsaristisch R u s 1 a n d." De Aartsbisschop Hanna van San Fransiseo wees in een rede op den plicht der katholieken 4213 6 riep ze verontwaardigd, zoo met u te spreken en u te dreigen, terwijl gij niet in staat zijt u te ver dedigen. Hoe zullen we 't aanleggen, om u uit zijne klauwen^ te verlossen, laat ons eens zien. Ach, lieve Capitola, ik weet geen raad, jam merde Cl ara Vluchten is onmogelijk, de oude Dorkey en de andere dienstboden bewaken mij. Ik hoorde zelfs, dat hij bevel gaf, mij geen voet huiten mijne kamer te laten zetten. En toch is de vlucht uw eenig redmiddel, zuchtte Capitola, die inderdaad geen anderen weg wist. Wij moeten de waakzaamheid der oude Dorkey misleiden, maar hoe Zou ik daar geen middel op vinden Capitola dacht na, terwijl Clara opnieuw begon te ween en. Alleen door den dood kan ik mij aan.de schan de onttrekken! snikte zij. Foei, Clara, wie zou daaraan denken hernam Capitola zacht. Zelfmoord blijft onder alle om standigheden een groote misdaad. Alleen God is meester over leven en dood. Weg dus met zulke zondige gedachte 1 Help mij iiever iets uit denken, want 't zou een schande wezen, indien wij dien sluwen mijnheer Craven niet konden verschalken. Maar wacht, riep ze en klapte in de handen, ik weet iets, droog vlug uw tranen, CJara, want gij zijt gered 1 Van uwen kant wordt er slechts een beetje moed gevorderd, dan ben je binnen een half uur buiten dit huis. O, Capitola, gij doet mij weer herleven Spreek wat hebt gij uitgedacht Evenals eergisteren kunt ge mij vandaag ook weer uwe kleeren geven, hervatte Capitola, met dit verschil, dat gij u ook van de mijne bedient. In één woord, wij verwisselen onze rollen. Gij verlaat als Capitola dit huis en ik blijf als miss Day op uwe kamer. Maar wat zou er dan om Godswil van u ge worden meende Clara. Voor alles handelt het zich hier om u, lieve vriendin, hernam Capitola, dus geen bezwaren maken. De hoofdzaak is, dat gij gelukkig buiten komt, waar Wool met mijn paard mij wacht. Zijt ge gelukkig onder, spring dan op mijn Gyp en rijd naar Tip-Top. Van daar begeeft ge u per spoor naar uwe vrienden in Staunton, die wel de rest, zullen doen, om u te redden. Ge ziet, lieve Clara, dat 't plan licht uitvoerbaar is. Het vor dert slechts koelbloedigheid en de kleine kunst mijn gang en mijne vlugheid aan te nemen, dan zal u zelfs Wool niet herkennen. Overigens heeft die ziel te veel eerbied voor mij, dat hij 't zou wagen u te naderen, indien ge hem niet roept, wat ge natuurlijk van zelf niet zult doen. Capitola gaf deze instructie als een kleine Napoleon in vrouwenkleeren. Het was een lusl, om aan te hooren met welke eene beslistheid en vertrouwen op den goeden uitslag zij haar plan ontwikkelde, zonder de gevolgen te berekenen, die de daad voor haar kon hebben, daar zij alleen de redding van liare vriendin op 't oog had. Haar in alle landen om voor hunne vervolgde broeders inMexico op te komen en door openlijke koridge- vingen het gedrag der kerk vijanden te brandmer ken. De wijze, meende hij, waarop de pauselijke gedelegeerde, Caruana, nu weer tegen alle recht in uitgewezen werd, is een beleediging, den Ame- rikaansche katholieken (Mgr. Caruana is een Amerikaansch Staatsburger) aangedaan en is in haar onwettigheid erger dan de daden van het Tsaristische Rusland tegen de Kerk ooit geweest zijn. Mgr. Caruana heeft zich van elke kerkelijke handeling onthouden om zelfs niet den minsten aanstoot te geven hem op grond van welk Mexicaansche wet ook te bestooken Hij had het land als particulier en met inanchtne- ming van alle wettelijke voorschriften betreden. Desalniettemin werd hij over de grens gejaagd. Gemengd Nieuws. Doodgereden. Gistermorgen ongeveer 8 uur is op den Leidsehen Straatweg bij Den Haag nabij liet viaduct, de 40-jarige W.R., uit Wasse naar, die per fiets op weg naar zijn werk was in Den Haag, door een auto aangereden en zwaar verwond. Hij kreeg een hersenschudding en een schedelbreuk In zorgwekkender^ toestand werd hij door den gemeentelijken geneeskundigen dient naar het ziekenhuis vervoerd. Tijdens het trans port echter overleed de man reeds. Motorongelu k. Gisternacht is de heer H. G. de V., student te Delft rnet zijn motor fiets tegen een strandpaal te Scheveningen gere den. Hij kreeg een hersenschudding en is m het ziekenhuis opgenomen. Een moordenares overleden. In het Stadsarmen- en ziekenhuis te Haarlem is dezer dagen in den ouderdom van 79 jaar over leden Christina Johanna Goedvolk, de weduwe van Jut, welke echtgelieden de moordenaars zijn geweest van mevr. de weduwe Van der Kouwen en haar dienstbode te Den Haag. Wij herinneren er aan, dat de thans overleden vrouw ongeveer vijftig jaar geleden als dienst bode bij mevrouw an der Kouwen in be trekking was. Op zekeren avond liet zij Jut, met wien zij verkeering had, het huis binnen, om hem gelegenheid te geven, te stelen. Om dit misdrijf te verbergen, hebben zij mevrouw Van der Kouwen en haar dienst bode op een afschu welijke wijze vermoord. Na den moord vertrok Jut naar Amerika, doch keerde later terug,om zich in een cafétje aan het Haagsche Veer bij de Zandstraat te Rotterdam te vestigen. Daar kreeg hij ruzie met juffrouw Goedvolk, die intusschen zijn vrouw was geworden. Deze twist wesd toevallig bijgewoond door een re- chercllfeur van politie, die uit de woorden kon opmaken, dat zij de moordenaars waren van mevr. Van der Kouwen en haar dienstbode. Zij werden toen gearresteerd. Jut werd tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld en zijn vrouw tot twaalf jaar. 7 0 0 gulden belooning. Door den broodbakker A. Smit, aan den Amstelveenschen weg te Amstelveen,waar dezer dagen door mid del van braak een bedrag ad 7600.— werd ge stolen, is een bedrag van 700.beschikbaar gesteld voor dengene, die zóódanige aanwijzingen weet te geven, dat den dader of de daders wor den gearresteerd en gemeld bedragweder geheel in het bezit van den bestolene komt. Bij ver- oordeeliug van den dader of de daders en terug ontvangst van 1/3 van genoemden som wordt dezelfde premie uitgekeerd. Bij terugbekoniing edel en moedig karakter vertoonde zich in 't schoonste licht. Clara wierp zich iri hare armen. O, mijne beschermster, mijne edelmoedige Vriendin riep Clara, aan welke gevaren wilt ge u voor mij blootstellen Hebt ge ook gedacht, lieve Capitola, dal gij de heele wraak van dien ellende ling op u laadt? Ik heb niets bedacht en bedenk ook niets, hernam deze, dan dat we geen tijd mogen ver liezen, want hoe eerder je weg komt, hoe beter. Ge kondt den trein naar Staunton anders missen en wie weet, welke gevolgen dit kon hebben. Maar hoe kan ik zulk een offer aannemen? Wilt ge misschien liever de vrouw van den heer Craven Lenoir worden Capitola Wel, dan trek uw kleed uit en volg mijn voor beeld, zei Capitola, die reeds haar hoed had af gelegd en zich begon te onfkleeden. Wees maar niet bang, ging het moedige meisje voort, ik zal mij wel uit den brand helpen. In geen geval behoeft ge le vreezen, dat mis ei Graven mij in uwe plaats zal trouwen, want dan zou hij met de nagels mijner vingers kennis maken want ik blijf er u borg voor, dat ik hem de oogen zou uitkrabben, indien lnj nnj o s ra met zich zou willen doen trouwen. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5