DAGBLAD WOOÊi SCHIEDAM EM OMSTKEtïE CL ASSIF ACTIE Kasteel „Het Onweersoest' FEUSLLITOW. 49ste Jaargang. Zaterdag 3 Juli 1926 No. 14596 Bureau KOEMARKTf'4. gl'elefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A bo nnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Advertentië n 15 regels f 1.75 ;|elke^ regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen (wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam EERSTE BLAD. In geen land wordt zoo veel aan klasse-in deeling gedaan, dan in het onze en dus behoeft het eigenlijk niet zoo veel verwondering te baren, dat ook de staat zijn ambtenaren in drie groepen onderbrengt en ze voor hetzelfde werk op verschil .ende wijze beloont. De motie-Moller, die aan dezen toestand een einde gesteld wilde zien, werd door de Kamer verworpen. Maar deze afgevaardigde smaakte dan toch de voldoening weer eens uitdrukkelijk de aandacht op de zaak gevestigd te hebben en den Minister zelfs de toezegging te hebben ontlokt, dat hij eenige onbillijkheden in de rege ling zou wegnemen. Frappez, frappez, frqppez toujours Waarop steunt die classificatie der gemeenten, zooals die is neergelegd in het bezoldigingsbe sluit voor burgerlijke ambtenaren üp het beweren, da^ het in de groote gemeen ten duurder zou zijn, dan in de kleinere steden en in de dorpen. Daarom wordt het loon van burgerlijke ambtenaren in de plaatsen der lie klasse met 4 en der derde klasse met 8% stand plaatsaftrek verminderd. In de eerste klasse zijn 26 gemeenten ingedeeld, in de tweede klasse 165 en in de derde 892. In het leven in kleine;e en kleine gemeenten werkelijk goedkooper dan in de groote steden De indeeling steunt op duurtecijfers, door de burgemeesters van de onderscheidene gemeenten verstrekt, maar die cijfers loopen eerstens slechts over één week (van 511 October), terwijl geen opgave van prijzen werd verzocht en verstrekt van b.v. tafel- en keukengerei, huisraad en Wee ding. Erg volledig is het onderzoek dus niet geweest. De belasting is overal zeer verschillend, maar omtrent den belastingdruk zegt de groolle eener gemeente ons niets in vele kleine gemeenten is de belasting hooger dan in groote steden. Soms zijn de woninghuren in kleine steden of op dorpen lager dan in de groote stad, al is dat ook al weer volstrekt geen regel. Levensmiddelen e.d. echter zijn in groote steden beslist goedkooper dan in kleinere plaat sen eerstens doordat er betere verkeersmiddelen heen vperen, tweedens, omdat de concurrentie er veel scherper is. Op marktdagen en bij andere gelegenheden trekken heele karavanen uit de provincie op na ai- de groote stad om er inkoopen -te doen. Die men sehen doen dat toch zeker niet, omdat ze in de stad zoo gezellig-duur kunnen koopen integen deel. ze gaan „koopjes" halen, althans wat ze daarvoor verslijten. Doordat het gekochte im mers met reis- en verblijfkosten bezwaard wordt, kunnen ze in de meeste gevallen toch voordee- liger in hun eigen gemeente terecht. Kunnen we bij de voorziening in onze noocK" zakelijke levensbehoeften al heel weinig verschil in kosten bespeuren voor wat groote steden en „de provincie" betreft, er zijn nog factoren, die het leven op het platteland soms duur maken- Voor U.L.O., M.U.L.O., H.B.S. of Gymnasium moeten de kinderen naar de stad gestuurd worden met al de kosten, daaraan verbonden. 116) Onder dit gesprek, waardoor Capitola de bedeesde Clara moed wilde inspreken, hadden de twee vriendinnen van kleeren gewisseld.' Clara stond nu daar als amazone, Capitola als een bedroefde miss Day. Heerlijk, prachtig riep Cap, terwijl ze twee schreden terugging, om de gedaanteverwisseling van Clara te beschouwen. Het rijkleed staat je uitstekend. Nu den hoed opgezet en den sluier neergelaten Gelukkig is hij groen en dicht ge noeg, om uwe gelaatstrekken te Verbergen. Maar uw haar, uw blond haar, terwijl de mijne pikzwart zijn! Wat beginnen we daarmee? Ze afknippen Dat ware schande Neen, neen't kwaad is te verhelpen. Hier aan uw kleed zit breede, zwarte kunt. Vlug eene schaar hier Wij knippen hem af en naaien hem achter tegen den hoed, dan bedekt hij genoeg uwe blonde lokken, want aan eene visitatie zal u toch niemand onderwerpen, al mocht u iemand omtmoeten bij 't uitgaan. Miss Day bracht een schaar en een naald. In weinige minutenwas de hoed met kant bezet, en toen Clara hem opzette, was van haar hoofd geen blond haar meer te zien. De klok sloeg twaalf uur. Een ziekenhuis is er niet op kleine plaatsen. Is ziekenhuisverpleging noodig, dan krijgt men kosten van transport, reis- en verblijfkosten voor ziekenbezoek en dikwijls wordt de verpleging voor buiten-patiënten ook duurder gerekend. Voor studie of iutellectueele ontspanning lezingen, bibliotheek- en museumbezoek, voor drachten, tooneel en zang, voor dat alles moeten de plattelanders naar de stad. De levensbehoeften en de kosten daarvan ver schillen niet noemenswaardig in groote of kleine steden en de dorpen. Wel stellen vele groote-stadsbewoners hoogere e i s c h e n aan het leven en zijn daardoor hun uitgaven grooter, maar dat is toch geen factor, waarmee de regeering rekening behoeft te houden De klasse-indeeling der gemeenten treft niet alleen de betrokken ambtenaren, maar ook de burgerij, die, waar ook gevestigd, evenveel rijks belasting moet betalen, maar in de kleinere ge meenten eene derde klasse behandeling van het rijk ontvangt.. Door het hoogere loon immers in de groote steden, is steeds het streven groot om daarheen „promotie" te maken, met het gevolg, dat er buiten het bevoorrechte gebied, weinig conti- nuiteit in de bezetting der verschillende posten is, een omstandigheid, die zich vooral op het gebied van onderwijs als een ernstig nadeel doet gevoelen. Een goede onderwijzer, een goede leeraar en een uitnemend ambtenaar zullen te eenigertijd zeker naar de groote stad trekken, tenzij par ticuliere redenen hen weerhoudt om te'sollici- teeren. Daardoor wordt men in 3e klasse gemeenten met 3e klasse personeel opgescheept en ontvan gen de kinderen er 3e klasse onderwijs. Is er goed personeel, dan trekt dat toch weer weg, tenzij het door bijzondere omstandigheden aan de gemeente gebonden is. Buitenlandsch Nieuws. DUITS CHLAND. Nog geen oplossing. Het regeeringsontwerp betreffende een vor- sten-overeenkomst is gister door Rijkskanselier Marx bij de derde lezing in den Rijksdag inge trokken, nadat zoowel de sociaal-democraten door den afgevaardigde Wels, als de Duitsch- nationalen door graaf Westarp zich ertegen verklaard hadden. De kanselier yerklaarde ge lijktijdig, dat op wensch van den rijkspresident van ontbinding van den rijksdag en van aftreding van het kabinet was afgezien, terwijl hij de hoop te kennen gaf, dat er toch nog een wettelijke regeling mogelijk zou zijn. In verband met deze verklaring heeft de Rijksdag daaiop inet tweederden meerderheid (namelijk met 333 tegen 17 stemmen, bij 97 onthoudingen door de Duitsch-nationalen) be sloten, de z.g. blokkadewet" tot 31 December a.s. te verlengen. Met dit besluit heeft de Rijks dag belet, dat de gewone rechtbanken op grond van het burgeilijk recht over de schadeloos stellingen aan de vorsten zullen kunnen beslissen. De Rijksdag is toen op recès gegaan. De bezettingstroepen. De Deutsche minister van Buitenlandsche Zaken Stresemann ontving heden den Duitschen gezant te Parijs, Von Hoesch, die rapport uit bracht omtrent zijn besprekingen met minister- Zoo, zei Capitola, nu is het hoog tijd. Loop nog eens even door de kamer, dan kan ik zien of ge ook kunt gaan zooals ik. Clara gehoorzaamde als een volgzaam kind en bootste naai best vermogen de houding en den gang van Capitola na. Goed zoo 1 riep deze met kinderlijke vreugde. Werp het hoofd een beetje achterover en indien ge de oude Dorkey ontmoet, werp haar dan een verachtelijken blik toe in t voorbijgaan, dan meent ze zeker mij te zien. Clara beloofde dit alles nauwkeurig te doen en viel hare vriendin nogmaals om den hals, die zich zachtkens van haar losrukte en haar 'naar de deur geleidde. Indien gij zoo gevoelvol zijt, lieve Clara, lijkt gij niet op mij, zeide ze. Nu opgepast en vooruit vooruit Dit zeggende duwde Capitola de jonge miss buiten de kamer en sloot de deur achter haar af, om haar den terugkeer onmogelijk te maken. Clara speelde voortreffelijk hare rol. Zij sloeg met de rijzweep, neuriede een liedje in den langen gang en liep de trappen af tot op de binnen plaats, waar zij Wool zag staan met den ponny van Capitola. Zelfs toen zij Dorkey ontmoette, liet Clara niet den minsten schrik merken. Zoo, gaat u weer vertrekken zeide 't leelijke wijf op knorrigen toon. Indien ik u een goeden raad kan geven, kom dan niet gauw weer, voegde zij er bij, want gij zult wel gemerkt hebben, dat gij hief te veel zijt. De vermomde Clara keek de oude van ter zijde president Briand. Het belangrijkste punt dezer besprekingen betrof de vermindering der bezet tingstroepen. Het schijnt, dat Briand een meer tegemoetkomende houding heeft aangenomen dan tot dusver, zoodat men een gunstig ver loop der sedert maanden hangende onderhan delingen over de vermindering der bezetting in de tweede en derde Rijnlandzöne mag ver wachten. BULGARIJE. Het banditisme in Bulgarije neemt in den laatsten tijd hand over hand toe. De „Matin" geeft een kleine opsomming van de daden dei- bandietenbenden gedurende de vorige week. Zaterdag werd een bende roovers, die den Zondag tevoren een koerier hadden uitgeplun derd, verrast door een detachement soldaten, uitgezonden om hen te vangen- De bandieten hadden bij de komst der soldaten.juist een auto met zes inzittenden „onder handen", dien zij op den grooten weg van Sofia naar Varna hadden aangehouden. Er ontstond een vinnig gevecht, doch de bandieten konden ontsnappen. Den dag tevoren had een bende van zeven roovers een dorp overvallen en verscheidene huizen leeggeplunderd. Op dienzelfden dag viel een andere troep een beambte, die een groote som gelds bij zich had, in zijn rijtuig aan, ont wapende den begeleider en ging er met een klein bedrag vandoor. De beambte had evenwel de tegenwoordigheid van geest gehad, het grootste deel van het geld, ter waarde van on geveer 18.000 te verbergen. AB ESS WIE. Samenwerking tu-sschèn Frankrijk, Engeland en Italië. Naar uit Londen bericht wordt, heeft de Fran- sche regeering, aangezien de Engelsche en Ita- liaansche verklaringen over Abessynië bevredi gend geacht werden, haren vertegenwoordiger te Adis Abeba de instructie gegeven, in volkomen overeenstemming met zijn Britsche en Italiaan- sche collega's te handelen. ALLERLEI. Uit Parijs Naar „Le Matin" meldt, staan de Fransch-Russische onderhandelingen op het .punt te worden afgebroken. Het blad meldt verder, dat de behaalde resultaten bijna nihil zijn door de intransigente houding van Moskou. Uit Rome Volgens de Popoio di Roma is er tusschen de landen der vroegere Latijnsche muntunie, die aldus hersteld zou worden, sprake van een éénheidsmunt in te voeren, ter waarde van 100 papieren lire. Een Italiaansche financier heeft het initiatief genomen voor dit plan. Het Engelsche lagerhuis heeft een voorstel der arbeiderspartij tot het opheffen van den noodtoestand, welke in verband met de stakin gen in Engeland was geproclameerd, met 256 tegen 95 stemmen verworpen. 7Uit Teheran Vóór hij Salinas verliet is een troep aan het muiten geslagen en heeft zijn commandant gedood. Ook in Khorassan is een muiterij uitgebroken. Een reginent van 1200 man is er uit de hoofdstad op afgezonden. Uit Berlijn De Mexicaansche regeering maakt in het vervolg de toestemming tot een huwelijk afhankelijk van een gezondheids- attest. Tengevolge van ziekte der ouders was de kindersterfte in Mexico de laatste jaren sterk gestegen. aan en trok verachtelijk de schouders op. Natuur lijk antwoordde ze niets, om zich niet door hare stem te verraden. Ga maar met uwen trots, riep haar Dorkey na en veracht mijne woorden, zoo ge wilt. De dag van berouw zal niet, uiblijven. Wool kwam de jonge miss met de paarden tegemoet en hielp haar in 't zadel. U heejft welgedaan u te sluieren, miss, zei hij, want de wind is zoo koel, dat mijn neus al lang vuurrood zou geworden zijn, indien ik geen zwart gezicht had. Clara hief dreigend hare rijzweep op, dat zij zich in naam van Capitola wel kon veroorloven en waaruit Wool begreep, dat hier niet te geksche ren viel. Hij ontweek zijne meesteres en zat 't volgend oogenblik ook in 't zadel. Hij volgde de jonge miss, die volgens gewoonte van Capitola, in een flinken galop wegreed. Toen Wool zag, dat ze niet den weg naar Warfieldhouse, maar naar Tip-Top insloeg, werd hij ongerust. De arme man kon niet nalaten zijne vermeende gebiedster in te halen om haar op 'de vergissing opmerkzaam te maken. Miss, riep hij, het schijnt, dat ge U vergist in den weg. Hier gaat 't naar Tip-Top. U denkt er toch niet aan, daarheen te rijden in plaats van naar huis Clara, die haar paard flink kon besturen, reed met een kleine wending op den voorbariger neger toe. Toen hij de opgeheven rijzweep be merkte, zorgde hij weer op behoorlijken afstand te komen, waarbij hij bij hoog en laag verzekerde, Uit Peking: Volgens berichten uit Chi- neesche bron zou Woe pei foe order gegeven hebben tot een expeditie tegen Kanton. Uit Berlijn Het Duitseh-Zweedsche han delsverdrag is gister' door de handelspolitieke commissie van den Rijksdag goedgekeurd. Sleteo-Generail TWEEDE KAMER. Vergadering vam Vrijdag, 2 Juli. Aan de orde is de voortzetting van de be raadslaging over het handels- en credietverdrag met Duitscland. De heer Bakker (C. H.) zegt dat dit ont werp Verdrag voor den tuinbouw niet gunstig is en een breeder afzetgebied schept, wat ook voor de industrie van belang is. Minister van Karnebeek wijst op de eenheid, die nu is ingetreden in onze economi sche politiek, en gaat uitvoerig na de voorge schiedenis van hef verdrag en wijst er op,dat de Kamer dit verslag niet als loopende zaak van de vorige regeering had kunnen accepteeren. De minister zal ten bate van de industrie nog verschillende punten bij Düitschland ter sprake brengen, o.m. melasse en cacao. Op verlangen van deDuitsche regeering kan het contingent steenkool, dat van hier uitgevoerd zou worden, niet meegedeeld worden. In zake de voorkeurstarieven hebbben wij ge lijkstelling verkregen met andere buitenlandsche havens, die zal ingaan 2J maand na ratificatie. De minister bestrijdt ten slotte hetcompensa- tiestelsel van den heer Kortenhorst. Ij ij de replieken dient de heer Knotten belt (B. V.) een motie in. De motie luidt, dat de bij het verdrag beoogde meestbegunstiging onvoldoende is geregeld, dat de voordeelen die wij kregen onevenredig zijn aan die welke Düitschland kreeg en dat met hand having van hetgeen bereikt is, getracht moet worden door heropening der onderhandelingen te verkrijgen dat de meestbegunstiging volle diger omschreven zal worden en de voordeelen voor ons meer evenredig zullen zijn aan die van Düitschland. De M i n i s t e r antwoordt nog kort om nog eenige van zijn antwoorden te verduidelij ken. Wat de motie-Knottenbelt betreft, spr. ont raadt den aanneeming daarvan. Hij is bereid onerhandelingen aan te vangen, maar nadat liet verdrag is goedgekeurd, niet terwijl alles weer op losse schroeven is gesteld. De motie-Knottenbelt, wordt verworpen met. 65 tegen 7 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 64 tegen 8 stemmen. Hierna werd het lilde hoofdstuk der StaatsbeJ grooting van 1925 alsmede nog eenige andere wetsontwerpen aangenomen, waarop de vergade ring werd gesloten en de kamer met vacantie ging. Binnenland. Prov. Staten van Zuid-IIolIand. Wegenverbetering. Gedep. Staten deelen aan de Staten het vol gende mee Bij besluit der "Staten van 20 Juli 1922 is in beginsel besloten tot verbetering van een aantal wegen, waarvan, de gezamenlijke lengte is rond zich geene opmerking meer te zullen veroorloven. Hij klaagde in stilte over zijn hard lot, dat hem tusschen een opvliegenden meester en een» koppige meesteres geplaatst had. Clara vervolgde, zonder zich verder om Wool te bekommeren, in vluggen; draf den weg naar Tip-Top, waar ze om drie uur 's middags aan kwam, juist toen de trein voor Staunton het station binnenstoomde. Zij reed naar 't station, sprong van 't paaid en gaf dit aan den hoogst verbaasden Wool. Eer de ongelukkige neger wist, wat zijne ver meende meesteres van plan was, was deze op 't, perron gegaan, sloeg haar sluier terug en zei tot Wool Beste Wool, zooals je ziet, ben je gefopt. Ik ben niet miss Black, maar hare vriendin. Rijd nog zoo gauw mogelijk naar Warfieldhouse en zeg uwen meester, dat Capitola zich in t „verborgen huis" bevindt, waar ze waarschijn lijk in groot gevaar is. Hier is een fooi, voegde zij er bij, den verbluften neger een paar dollars toewerpend. Wool was nog niet van zijne verbazing be komen, toen hij reeds de locomotief hoorde 11 ui ten. Zoo schel had hij de stoomfluit nooit ge hoord, 't geluid drong hem door merg en been en bracht hem weer tot bezinning. Hij sprong van 't paard, want hij dacht aan de bedrel?m^ zijn heer, sprong in een paar schrei en op p i en riep met al de kracht zijner longen 1 [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1