DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WEEK-REVUE. DITJES EN PATJES. 49ste Jaargang. Zaterdag 3 Juli 1926. No. 14596 Telefoon Inteteommmuut! 68085 Postbus 39. Advirtiatitm 1—5 regal* f 1.75. «ife* rage! imtbovm 35 ei, 3 aaal Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent. franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mv'*rf*elir.g*i» 75 e psr regel, post 3— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteer**. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbeficht 10 rte. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau i KOEMARKT 4. Gratis-Oagevallenverzekeriiig f f 500 öij levenslange geheele invaliditeitf 200 hfj verlies van een hand, voet of oog f 200 kif dood1100 verlies van een daim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger» Qt? vegzekcrm% wordt gewaarborgd doe? èr N.Holl. Almoin. Vara bank Schiedaio TWEEDE BLAD. Binnenla n d. Geachte lezer en lezeres, hebt u wel eens be merkt, of het in Juli minder regent dan in Au gustus De eenige wetenschap, die de meeste Neder landers omtrent het weer hebben, is, dat je er absoluut niet Van op aan kunt, dat het gewoon lijk regent, als men 'n dagje uitgaat, mooi weer is, als men thuis moet zitten en dat we dit jaar bijna nog geen droog-gelegden dag gekend hebben. Maar de onderwijs-specialiteiten hebben meenen te ontdekken, dat de Juli-maand zich in droogte en zonneschijn gunstig van Augustus onder scheidt, met het gevolg, dat inen aan het proef- nemen geslagen is, zoadat nu in vele gemeenten de groote vacantie van Augustus tot op Juli is vervroegd en, om der school-periode tot Kerst mis niet te groot te maken, in September een najaarsvacantie is ingesteld. Onderwijzers zijn net- als krantenloopers ze vinden van alles uit.Een krantenlooper wensch- te vroeger alleen Nieuwjaar, maar tegenwoordig uit hij zijn heilwenschen bij alle denkbare en ondenkbare gelegenheden. Niet de bescheiden loopertjes van deze krant natuurlijk Maar de looper van een ander blad verrast te ons dezen week met een kaartje, waarop stond „De looper van wenscht u een pleizirigen nazomer." We dwalen echter af. De proefnemingen met de vaeantie-tijdstippen hebben niet alleen ten gevolge, dat deze verschillend zijn in de onder scheidene gemeenten, maar in een zelfde gemeen te houdt de lagere school, de U.L.O., de M.U.L.O. en de H.B.S. er ieder haar eigen proef op na, met het gevolg, dal in de eene maand „broer" van school thuis is, in de andere maand „zus" van de M.U.L.O. en „onze groote jongen" van de H.B.S. nóg later of nóg vroeger. Door deze stel selloosheid kunnen de ouders geen gezamenlijk en v-acantietocht bedenken en het huishouden ligt een paar maanden achtereen overhoop. Slaagt ge er echter in om nog een bescheiden vacantietochtje te ondernemen, sluipt dan in den nacht uit uw woning en tracht langs allerlei paden een stil, afgelegen plekje in de hei of aan het strand te bereiken en slaat dóar uw tenten op. Gaat niet per auto, want dan wordt ge aan den eersten den besten onbewaakten overweg ver- morseld. Maakt geen uitvluehtjes met een vlieg machine, want die deponeert u in zee, of, als ze het water over weet te dragen, zet ze u met een paar gebroken beenen op het, strand of op de Engelsche krijtrotsen neer. Gaat vooral niet per trein of tram, want als ge uw hoofd buiten het raam durft te steken, wordt het er radicaal af geknepen. En dan zoekt men nog naar de op lossing van het verkeersvraagstuk Als we zoo nog een poosje doorgaan, is er geen mensch meer in leven, waarmee dan alle vraagstukken zijn opgelost. Elders en hier. We hebben de vorige week allen het grootsch gebeuren in en om de Amerikaansche millioenen- 4ad, Chicago met aandacht gevolgd. We overdachten met ontroering de ontzag wekkende hulde daar aan de Christus Iiucharis- licus door de honderdduizenden gebracht en niet voldoening aanschouwden wé ook, hoe het Amerikaansche volk in al zijn geledingen mede werkte om het Congres te doen slagen. We hebben gelezen van de briljante ontvangst der kardinalen die in speciale, karmozijn-rood geschilderde treinen naar hun bestemming Werden gevoerd van de officieele vertegenwoor diger, die president Goolidge naar Chicago zond en van zoovele andere zaken, die de breede op vattingen van de Amerikanen inzake wellevend heid en verdraagzaamheid demonstreerden. En met schaamte dachten we aan de dingen, he benepen, akelige dingen, die voorvielen in 192-1 toen ons land eenzelfde eer te beurt viel, 01 is land waar naar verhouding ons aantal twee- driemaal grooter is. De Koningin vertrok naar 't buitenland en het niets van zich hoorende regeering bleef huiten schot, deed of ze een vreemdeling was in Nederlandde ongemanierde vijandige pers zweeg in alle talen of lanceerde giflig-heidjes en het ergerlijkste van alhet viertal katholieke minister, dat het congres bijwoonde, meende van te voren te moeten bekendmaken, dat ze er niet, kwamen als ministers, maar als doodge wone burgers. Op 'n andere manier waren zeker geen onlusten te voorkomen. Holland op zijn smalst Be katholieken hebben in die van devotie vervulde dagen, de kleineerende gedragingen van hun pietluttige autoriteiten en autoriteitjes Dat geval met dien jongen in Zandvoorl vinden we vreeselijk. Gelijk dat hij zijn hoofdje uit het raam stak, wordt het door de beknelling niet een paal afgeknepen. Die ongelukken op onbewaakte overwegen zijn o i., als men de ver- eischte oplettendheid betracht, te voorkomen maar dat ongeluk in Zand voort is toch alleen aan grove nalatigheid van de tramdirectie te wijten. Wie laat er nu een paal zóó dicht langs de baan slaan De waarschuwing, geen „lichaainsdeelen of voorwerpen" buiten bet rijtuig te steken, leest men in vele Lrams, maar ramen zijn er toch óók wel een beetje om er uit te kunnen zien, als een of ander de aandacht trekt zulk een „zich vergewissen" kan in trein of tram zelfs wel eens noodzakelijk zijn. Het publiek wordt tegenwoordig voortdurend aangemaand om do veiligheid van het verkeer niet in gevaar te brengen, maar die verplichting rust toch zeker wel in de eerste plaats op de exploitanten van de verkeersmiddelen. Zondag j.l. zijn vele reizigers, die van den eiec- trischen trein Rotterdam— Den Haag gebruik maakten, nog maar juist aan den dood ontsnapt. Een ontspoorde trein bleef aan den rand van het vele meters boven de straat loopend viaduct hangen. Deze trein liep eerst op gelijkstroom jarenlang ging alles prachtig. Sinds kort echter is wissel stroom op het net gesteld misschien, omdat zulks de exploitatie een beetje goedkooper maakt en nu liepen in enkele weken reeds twee Lreinen uit de rails, wat aan deze omzetting geweten wordt. Waarmee al weer bewezen is, dat het niet verstandig is orri iets ijoecls ter wille van eenig mogelijk gewin te veranderen in iets onzekers. Buitenland. Wat is het buitenland deze week ontzettend bezocht. In het „belangrijkste nieuws" van één ochtendblad-nummer lazen we achter elkaar Ernstige berichten omtrent de aardbeving op Sumatra. Padang-Pandjang grootcndeels verwoest. Talrijke slachtoffers. Een cycloon richt in Bulgarije groote ver woestingen aan. In Transsylvanië is een kerk ingestort 60 dooden, 300 gewonden. Aardbeving in Anatolië ook schokken in Zwitserland. Pest in Mexico reeds 1500 slachtoffers. En dan waren er den avond te voren nog be richten verschenen over de verwoesting, >oor overstrooming, van de stad Leon in Mexico waarbij duizenden mensclien omkwamen en de aardbeving op Kreta en in andere streken in en rond de Middellandsche zee. Als al die woedende natuurelementen losbre ken, wat voelt de mensch zich dan toch klein en onmachtig. En hoe belachelijk lijkt dan al dat gedoe van die „grooten der aarde", die de wereld trachten te beroeren terwille van een raadszetel in den Volkenbond en dergelijke piet luttige kwesties. Wat zou mensehelijke energie en gezond ver stand toch nuttiger besteed kunnen worden. Maar zie nu b.v. eens naar Mexico. Het land wordt sinds jaar en dag geterrori seerd door rooversbenden. De stad Leon, gelegen tusschen de bergen, is nu voor de zooveelste maal verwoestdeze keer kwamen duizenden mensclien om in de woedende waterstroomen die van de omringende bergen neerdonderden. Men had later geen tijd om de lijken te begraven ze werden verbrand. Niettegenstaande braken toch allerlei ziekten uit, zelfs de pest In plaats van nu eens te trachten het land tol rust te brengen door het rooverwezen uit te roeien en rampen te voorkomen door het ui voeren van technische werken, zoekt deMexicaan- sche regeering haar hoofdbezigheid in het sluiten van kerken en het uitdrijven van priesters, als „staatsgevaarlijke" mensehen Wat een verblinding Na Mussolini en Kemal Pascha heeft nu ook Primo de Rivera, de dictator van Spanje, zijn complotje gehad, 't Zal wel niet zoo erg geweest zijn, want de Spaansche koning heeft er zijn reis naar Parijs niet vooruitgesteld. Het schijnt niet alles „couleur de rose" te zijn in de oplossing van het Marokkaansche vraagstuk, want anders was dat reisje naar Pa rijs, dat ons voor een Spaanschen monarch niet zoo erg veilig lijkt, toch niet noodig geweest. Maar de Fransche regeering zal zich wel han delbaar getoond hebben, want die heeft op het oogenblik genoeg aan haar hoofd. Het. kabinct- Briand-Caiïleaux is nou niet zoo erg enthousiast ontvangen. Zouden de Fransehen het geloof in een herstel van hun franc verloren hebben Duitschland heeft zijn Marken-kwestie al lang opgelost. De Duitschers exporteerden alle Marken naar het buitenland en sleepten daarvoor in de plaats guldens, ponden en dollars naar huis. En schepten toen een nieuw betaalmiddel het recept is eenvoudig. Maar nu zitten ze nog met die vorstenregeling. Die vorsten willen geen waardelooze marken aanvaarden, maar goed geld ze willen betaald worden niet met de munt, die door hun bestuur waardeloos is geworden, maar met het geld, dat door de republiek is ge maakt. En nu wil de een toegeven, de ander wil half toegeven en de derde heelemaal niet. En dat onoplosbaar probleem schijnt tot rijks dagontbinding te zullen leiden. Binnenland. grootmoedig verdragenzij vonden voor de grievende minachting genoeg troost en ver goeding in de geestelijke geneugten en rijkdom men die het Amsterdamsch congres met. zich bracht, maar dubbel hard viel het ons daarom, dat ondanks al die geduldige bescheidenheid, een groot deel van de pers nog durfde te spreken van Roomsehe aanmatiging en paapsche stoutigheid, 't Is om hopeloos te worden. Hoe zouden die besjes-huisjes-zieltjes heb ben gekeken, toen ze vernamen, dat de Ameri kaansche president, na afloop van het Eucharis tisch Congres, zijn dank betuigde aan de kerke lijke gezagdragers, omdat hij het Congres, be halve als een eerbewijs, ook als een machtig middel, voor den bloei van het religieus gevoel, beschouwde We behoeven ons hier in de lage landen, waar de geest meest nog lager hangt, dan de troebele atmospheer, voorloopig nog geen illu sies te fabriceeren over eenige verandering ten goede in den gedachtegang van vele andersden kenden ten opzichte van ons. Terwijl de Nieuwe Wereld zich opmaakte voor de majestueuze ontplooiing van geloofs- en liefde-kracht., deed de gele, verschrompelde haat in het brein van ds. Lingbeek een adder achtig kronkeltje ontstaan. Door afkeer, van alles wat met het klooster in verband staat, verblind meent dit heerschap, dat zich op Zondagen den titel verleent van „Bedienaar des woords", dat hij op door-de- weeksche-dagen het zoo nauw niet met ge boden en evangeliën behoeft te nemen, vandaar dat het plan bij hem rijpte, om den kloosterling- onderwijzer van een gedeelte van zijn salaris te berooveii. Dominee weet natuurlijk heel goed dat hi j voor zoo'n vergrijp tegen het zevende gebod geen I)e classificatie der genteenden. Nieuwe vragen van Kamerlid Moller. Door den heer Moller zijn aan den Minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende schriftelijke vragen ge steld 1. Is de Regeering bereid, indien zij de clas sificatie, bedoeld in de Bezoldigingsbesluiten, in ieder geval wil handhaven, ten spoedigste te zorgen voor behoorlijk wetenschappelijke sta- meerderheid zal vinden in de Kamer, maar al licht levert het hem weer een paar anti-papisti- sche stemmekes bij de volgende verkiezingde man kent zijn Pappenheimers in gelijke klaar heid als wij zijn mentaliteit doorzien. De verwoede strijd tegen ons Roomsehen den laatsten tijd ontketend, hoe treurig voor de beoefenaars, is toch niet vrij van komisch noot jes. De lezers welen reeds hoe de befaamde ds Gravenmeijer, die laatst in Oud-Alblas, de een voudige boertjes een schrik op het lijf wilde ja gen door 't sprookje te verhalen, dat de prinses in 1918.bij den intocht te Amsterdam op de knie van 'n kapelaan had gezeten, openlijk als leuge naar zich moest laten brandmerken. Dit, belachwekkend voorval heeft een gelijk waardig pendant gekregen door het drama te Koudekerk e, eveneens in onze provincie. In dit landelijk plaatsje werd onlangs een groot zangconcours gehouden van christelijke vereenigingen. Een der vereenigingen had als vrij nummer opgegeven „Salve Regina", het Roomsehe Salve Regina". Waarschijnlijk hebbn de leden van „Debo-. rail", meer bekend met de zangkunst dan met het latijn, dat niet in de gaten gehad Misschien hadden zij uit het „Regina" opgemaakt dat het een lied ter ecre van koningin Wilhel- mina was. en dan was 'L dik in orde ge weest Anderen kregen het echter wel in 'L snotje. Zij waarschuwden „Deborah", dat deze zich op 'n hellend vlak bevond, De bestuurders schrokken zich 'n ongeluk, en beloofden dat „Deborah" het „papistische" gezang ongezongen zou laten. Edoch toen na het concours, de belangstellen de Christenen het verslag in het „Leidsche Dag blad" inkeken, ontwaarden zij tot hun diepe ver- tistieken van de levensduurte in de verschillende gemeenten, zoodat op juiste gronden dat clas sificatiestelsel wordt opgebouwd 2. Acht de Regeering het billijk en conse quent, dat de militairen en de burgerlijke ambte naren op verschillende wijze worden behandeld, zoodat de eene categorie wel, de andere niet, iu verschillende salarisklassen wordt ingedeeld Zoo ja, op welke gronden? IIulp aan Taais. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is bereid gevonden een voorstel te doen aan zijn ambtgenoot van Financiën van een vast. plan van maatregelen om Vaals tege moet te komen. Daarin komt o.a. een leening van 130.000 voor tot dekking der nadeelige saldo's over 1924 en 1925, zoo noodig onder garantie van rijk en provincie. Vlielands iiuanciccle nood. Naar de „Tel." verneemt, heeft de minister van Financiën in verband met den financieelen noodtoestand, waarin de gemeente Vlieland ver keert, aan Ged. Staten van Noord-Holland op gedragen, de gemeente voorloopig met een bedrag van 5000 te steunen. De Katholieke radio-omroep. Het bestuur van de K.R.O. verzocht opname van het volgende Wij ontvingen 28 Juni een schrijven van mgr. A. J. Callier, waarin Z.D.H. ons mededeelde namens het geheele Episcopaat van Nederland, dat op de bisschoppelijke vergadering 1 Juni te Roermond gehouden, besloten was aan de Kath. Radio Omroepslichting toe te staan namens hen een dringend beroep te doen op de Katholieken van ons Vaderland om steun in den vorm van jaarlijkscbe bijdragen. Het spreekt van zelf, dat wij, die zoo innig overtuigd zijn van het groote belang, dat ons katholieke volk heeft om over een alienzins voldoende radio-uilzending te beschikken, met vreugde die tijding vernamen. Wij achten ons gelukkig de zekerheid te hebben, dal onze bis schoppen die overtuiging met ons deelen. Na alles wat wij in de laatste weken gepubli ceerd hebben over de noodzakelijkheid van de katholieke uitzending, na alles ook wat wij prac- tisch ondervonden hebben van den heilzamen invloed, die er van uitgaat, komt het ons niet noodig voor daarop nog terug- te komen. Wij hebben nu de volledige sanctie van het Episco paat,, duidelijk uitgesproken niet alleen door Zijn goedkeuring en aanmoediging, maar ook door de maatregel, waartoe het ons machtigde. Wij heb ben de K.R.O. Stichting, waarin de voornaamste standen der Nederlandsche Katholieken ver tegenwoordigd zijn wij hebben een bestuur, dat reeds maandenlang tot groote voldoening der luisteraars uitzendt het woord is nu aan de katholieken om hun eigen Roomsehe stichting groot te maken. En dit kunnen wij door de handen ineen te slaan en gezamenlijk dien financieelen steun le geven, welke op verzoek plet Lering dat „Deborah" als vrij nummer ten gehoorè had gebracht„Salve Regina", en daarmee zelfs (o gruweleen lauwertak had gewonnen Bij dit bericht ontstak het Lingbeeksche orgaan „Staat en Kerk" in heiligen toorn en het schreef „Wij zijn door het bestuur van de zich „Chris telijk" noemende Zangvereniging opzettelijk bedrogen." Waarna de enormiteit volgde „Is dit gebeurd onder Roomsehen invloed door Roomsch kapitaal Hoe het zij het bestuur heeft daarmee het vertrouwen van ons, Protestanten, verspeeld. Wij zullen niet nalaten, waar mogelijk, voor dezen „Ghristelijken Bond" en zijn „Christelijk bestuur" te waarschuwen." Tegen dezen aanval - die niet voor de poes was kwam de Ghristelijk-Historische „Ne derlander" in het geweer. Hij zeide dat het „Salve Regina" op het concours niet is gezongen en dat de verslaggever van het Leidsche Dagblad" „een journalistiek blundertje" heeft begaan. En, om uit deze fout het noodige voordeel te trekken, merkt het Ghristelijk-Historische blad op, dat deze geschiedenis de verdorvenheid van de Lingbeekianen of te wel van de H(erv) G(ere- i'orm.) S(taatspartij) demonstreert en schrijft: „Het is wel een bewijs, hoe gemakkelijk men in de kringen der H.G.S. met 's naasten eer en goeden naam omspringt. En dat onder den schijn op te komen voor do „eere vanChristus Maar tegen dergelijk bedrijf keert, zich, scherp als een sikkel, het negende gebod. Dat is flink gezegd van „de Nederlander" en wij hopen dat de redactie daar meer aan denkt. Maaslandus. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5