Spaarbank li R. I foMoni Ai. ScMai. Ansterdamsche Bank BIJKANTOORSCHIEDAM, Westfest 36- H. J.VAN OftTROP ZOON, Effecten Incasso's. Rotterdaische Baokwreeniging P.H.1 IMEUAN Sr. Firma S01ERS Co. Kleermakers veer Dames en Beeren AMSTERDAM. Kapitaal f 55.000.0fti Reservefonds f 43.000.000 Tarief op aanvrage verkrijgbaar. VERMEULEN'S Naaimachinehandel, 4 Ken te e n "t O. op re h t e. Opent provisievrqe cheque- rekening met renteverooeding Aan- en Verkoop van effecten, cheqnes en Buitenlandsch bankpapier. Safe-Loketten van onze bisschoppen van hen gevraagd wordt. Welnu, nog eens geeft U op als betalend lid van den K.R.O. voor 5.per jaar of donateur (donatrice) voor 10.of meer. Wij zullen dis- poneeren, of maakt li ons Uwe bijdrage over op onze girorekening 49741 't adres is Spuistraat 14, Amsterdam. Gemengd Nieuws. Een geheimzinnige geschiede- n i s. Omtrent de graftombe van tsaar Alexan der I liep al vele jaren een gerucht Zij zou, be halve het lijk van den vorst, tal van belangwek kende documenten en ook sieraden bevatten. Dezer dagen is men er eindelijk toe overge gaan, de waarheid van dit gerucht na te gaan. Vele Russen zijn teleurgesteld. Immers, niet alleen ontbreken de documenten en sieraden maar zelfs het lijk was afwezig. Deze afwezigheid heeft nu weer voedsel ge geven aan een veel ander gerucht. Namelijk dat Tsaar Alexanderlop zijn offieieelen sterfdag niet gestorven is, maar zich in een klooster be geven, en dat een onbekende in zijn plaats be graven is. Maar wat is er dan van dien onbekende ge worden het ge- D e ramp op Sumatra. Aan Legerbestuur wordt uit Padang-Pandjang seind, dat het hospitaal en de kampementen vrijwel intact zijn gebleven. De woningen van de officieren en die van de onder-officieren zijn onbewoonbaar. De eerste luitenant der infante rie A. J. Donk is licht gewond. De onder-ofl'i- cier Kist ernstig. Volgens een telegram van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie is men nog niet begonnen met het opruimen van het puin van het post kantoor. De koelies moeten eerst de dooden bergen. Een detachement genie onder bevel van den kapitein A. Treffers, is naar de West kust vertrokken, om noodlogies in orde te ma ken, waartoe de Lombok-barakken van het vliegveld Soeka Miskin zijn meegenomen. Ecu aantal gewonden wordt' te Padang-Pandjang behandeld. Er zijn 30 licht en 20 ernstig gewond. De zwaar gewonden worden naar Padang ge zonden. Het hospitaal te Fort de Koek wordt vrijgemaakt voor gewonden van Bapitoeli, welk gebied nog niet is afgezocht. De doctoren veronderstellen, dat er meer dooden dan zwaar gewonden zijn, wijl de snel heid van de instorting der huizen dermate was, dat redding van de binnenshuis vertoevenden vrijwel onmogelijk was. Er zijn 51 dooden onder de puinhoopen vandaan gehaald. Vermoed wordt dat nog velen daaronder liggen. De schokken duren voort. De militairen verrichten schitterend werk. Voortdurend zijn zij bezig met opruimen. Ge klaagd wordt, dat de bevolking geen hand uit steekt. Nog steeds heerscht er een paniekstemming. Verschrikkelijke tooneelen speelden zich af in de Chineesche en Inlandsche wijken bij de in storting van de stad. Het donderend geraas duurde enkele seconden. De heele handelswijk is verdwenen. Te Soengei Boeloe is alles van steen ver woest. Er zijn daar 17 dooden en 8 gewonden. Ivota Baroe heeft weinig geleden, ook Pasar Rebo is er goed afgekomen. Verderop in de richting van, Padang-Pandjang ligt alles in puin. Te Penjalangin zijn 10 dooden en 8 ge wonden. Te Paninjawan zijn 42 dooden en vele nog geen gewonden. Van andere afdeeliugen is bericht. De assistent-resident van Padang Pandjang heeft met de grootste moeilijkheden te kampen, doch doet mooi werk. Padang Pandjang is een puinhoop, welke alle beschrijving tart. er eenige honderden eerst per trein naar Parijs en vandaar verder naar Londen vervoerd. Dit jaar heeft men dit laatste transport per vliegtuig doen geschieden. Vier honderd zee paardjes werden in twee tanks van Le Bour- get naar Croydon overgebracht door den se cretaris van het Zoo-bestuur. De lucht in de tanks werd gedurende de reis voortdurend door pompen ververscht. Toch stierven twee paard- jes. Daar bij een proefvlucht gebleken was, dat de elegante diertjes wat zenuwachtig werden door de ongewone gewaarwording, en eikaars staartjes omstrengelden om elkaar te steunen, heeft men bij het 'vervoer naar Londen wat twijgjes in de tank aangebracht, zoodat de paardjes zich tijdens de reis even behaaglijk konden voelen als treinpassagiers op een boek plaats. Een orgel uit bamboestainmen. Een kerk in Las Pinas op de Philippijnen had sinds meer dan 110 jaren een merkwaardig orgel: alle pijpen waren uit uitgeholde bam- boestammen vervaardigd. Het orgel was een werk van de Spaausche Augustijnermonuikken. Sinds 1863 en later sinds 1882 was het orgel on bruikbaar geworden. Eerst werd het door een aardbeving beschadigd, later door een tyfoon met kerk en al tot een ruine gemaakt. Thans werd het echter door P. Faniel, een Belgische missio naris, weer gerepareerd. De bamboepijpen geven een bijzonder zachten en zoeten klank Tragische h u w e 1 ij k s d a g. Na Zon- ochlend meer dan een uur in de St. Barna bas kerk te Cambridge te hebben gewacht, waar haar huwelijk zou worden iugezegd, moest miss Jenny Taylor vernemen, dathaar hruigom Ed gar Grainger, den vorigen avond in een Londerisch station door een sneltrein was vermorzeld. Gainger was van plan, Zaterdagavond te Cambridge aan Le komen en bij een vriend te logeeren. Toen hij niet kwam, veronderstelde men, dat hij den trein had gemist en nu wel Zondagochtend zou arriveeren. De bruid en haar familie gingen den ochtend al vast naar de kerk, maar zij wachtten te vergeefs. De predikant verklaarde zich bereid, de plechtigheid tot 's middags uit te stellen, en een oom van de bruid ging naar Londen om den bruigom te zoekem. toen de bruid thuis was, las zij in een ochtend blad het bericht van het ongeluk, dat Gain ger was overkomen. En de oom kwam 's avonds terug met het droevig relaas van zijn bevindingen. Miss Jennie's bruidbouquet zal op het graf van haar verloofde worden gelegd. Vliegmachine als incnschen- redder. Voor het eerst heeft een vliegmachine gefungeerd als redder van drenkelingen. De soldaat J. Stanley, die op ca. vijfhonderd yards van het strand van Long-Islang aan het zwem men was, kreeg namelijk plotseling een lievigen krampaanval. Een vlieger, die het gevaar be merkte, waarin zich de zwemmer bevond,, daalde met zijn watervliegtuig neer en wist den soldaat te grijpen. De geredde werd door een motorboot naar het strand teruggebracht. De dappere vliegenier verdween in de lucht zonder zich te hebben bekend gemaakt. De oorzaken van den zelfmoord De beroemde Italiaansche Senator Filip Gris- polti hield voor kort in den Senaat een achtens waardige redevoering over de oorzaken van den steeds talrijker wordenden zelfmoord. Naar aan leiding van deze redevoering kreeg hij uit alle kringen brieven, waarin men hem dank bracht en die ook nog op meerdere oorzaken van zelf- moord heenwezen. Crispolti publiceert er eenige van. De meesten geven de kranten de schuld, die elk geval van zelfmoord lan g en breed beschrij ven, met een romantische nimbus omgeven en zoo bij de eenvoudige menschen den wensch op wekken om, zij het ook ten koste van dezen prijs, hun naam in de krant te laten vereeuwigen. elen geven ook de schuld aan de gemakkelijk heid, waarmee men bij de apothekers vergil' bekomen kan. Merkwaardigerwijze vermeldt men bii de oorzaken van zelfmoord ook de tot zinnelijkheid prikkelende vrouwenmode. Dit moet tenslotte niet te zeer verwonderen, daar het bekend is, dat niets zoozeer tot melancholie voert als de opgewekte en onbevredigde zinne lijkheid. De hoofdoorzaak der huidige zelfmoord gevallen ziet echter, zoowel een groot deel der briefschrijvers als Crispolti zelf, in het vele ge brek aan godsdienst, die alléén de zedelijke sterk te in de wederwaardigheden des levens biedt en de menschen tevoren van schreden terughoudt, die vroeger of later tot zedelijke en geestelijke ineenstorting voeren. Zeepaardjes in de 1 u c h t. ^>e Londensche Zoo pleegt haar zeepaardjes Le krijgen uit de Golf van Biscaye.Elk jaar worden voren de kinderen, die in processies hun bisschop tegemoet geëild waren. Later ontmoetten wij", zoo vertelt de Bisschop zelf „steeds meer menschen die ter begroeting vooruitgesneld waren. In de plaats zelf vonden wij alles in feest-dosch. Vlug werden de natte regenkleeren afgelegd en in bisschoppelijk ornaat ging ik dan ter kerk. Na een korte begroeting verklaarde ik dan dat ik 's avonds preeken en biechthooren zou. Den volgenden morgen zouden de H. Communie en het H. Vormsel toegediend worden. Na het einde der toediening van het H. Vormsel, gebruikten wij het middagmaal en dan ging het weer in het zadelom na eenige uren w eer op een andere plaats alles van voren af aan te beginnen. Ik preekte maanden lang tweemaal per dag en diende de II.II. Sacramen ten toe en het vermoeide mij in 't geheel niet." Heden is het aartsdiocees Wellington voor beeldig georganiseerd en staat bij de beste Euro- peesche diocesen op geen enkele wijze ten, achter. De 87-jarige aartsbisschop, die sinds 52 jaar zijn kudde vóórgaat, regeert een heel leger van ziel zorgers. Een reeks scholen, zieken, huizen, orde- nederzettingen, een, prachtig college in de stad Wellington en een goed ingericht seminarie staan ter vervoeging. De aartsbisschop heeft nu een hulpbisschop bij zich, toont, echter nog geens zins lust om voor oud roest versleten te worden. Zijn, helderheid van geeft heeft hij volkomen be waard en hij maakt nog dagelijks groote wande lingen, menigmaal zelfs over de 5 kilometer. En zelfs liet hij zich er niet van afhouden ook nog de lange en bezwaarlijke reis naar het Eucharis tisch Congres van Chicago te ondernemen. Uit Ji e t leven van den oudsten bisschop der wereld. De bladen be richten, dat op het Eucharistisch wereldcongres te Chicago ook nog de oudste bisschop der wereld, de Aartsbisschop Frans Redwood uit Welling ton op Nieuw-Zeeland, verschenen is. Bij deze gelegenheid is het wel van belang, een en ander te weten uit het Veelbewogen leven van dezen veteraan op den bisschoppelijken troon, die nog door Pans Pius IX tot Bisschop benoemd werd. Frans Redwood werd 1839 in Engeland ge boren, kwam echter reeds als driejarig kind met zijn ouders naar Nieuw-Zeeland. Daar bracht hij ook zijn jeugd door. Destijds waren er op het eiland nog zeer weinig katholieken. Af en toe kwam er een doorreizend missionaris, die dan de II. Mis las en de Sacramenten toediende. Anders leefde men, vaak twee jaar achtereen, zonder eenige zielsverpleging.Tocliwas de familie Redwood bijzonder godsdienstig; men hield zich regelmatig aan de dagelijksche gebeden en men vierde geheel bijzonder tezamen den Zondag.De eerste onderwijzeres van den kleinen Frans was zijn zuster. Eindelijk kwam de missionaris Garin naar Nieuw-Zeeland en koos Wellington tot zijn vast verblijf. Hij vestigde een school en Frans was zijn eerste leerling. Van den Missionaris leer de hij naast Iatijn en fransch ook nog viool spelen. En hij bleef dit instrument zijn heele leven, trouw. Spoedig voelde de jonge Redwood roeping voor het priesterschap in zich. Op zijn zestiende jaar ging hij toen naar Enge land en Frankrijk. Theologie studeerde hij in Lyon, waarop hij vervolgens naar Engeland ge- zouden werd, om zich in het bijzonder aan de latijnsche en grieksehe studies te wijden. Na een longaandoening kwam hij in 1868 tot herstel van zijn gezondheid naar Rome, waar hij door paus Pius IX ontvangen werd. Dat was de eerste zijner vele ontmoetingen met den Paus. Van Rome werd hij weer naar Engeland terug gezonden, waar hij in Dundalk dogmatische theo logie voordroeg. In 1874 werd hij in zijnvaderland tot bisschop van Wellington benoemd. Op de „lange witte wolken" -zoo noemden de inlan ders Nieuw Zeeland wegens de sneeuwige alpen der zuidelijke eilanden, die zich van zee uit als een lang uitgetrokken wolkenstreep aftceke- nen ontving men hem met stormachtige vreug de. Nu begon voor hem een leven vol moeizamen arbeid. Toenmaals gaf het nog geen spoorwegen geen civilisatie, geen straten op Nieuw-Zeeland Dagen- en wekenlang moest de bisschop in het zadel zitten om zijnverspreide kudde te bezoeken Deze reizen waren echter zeer gevaarlijk, vooral wegens de vele verborgen moerrassen. Bij de overstrooming der opgezwollen, wilde rivieren vond menig ijverig missionaris zijn graf.Kwam de Bisschop na een langen rit in de nabijheid van een plaats, dan verschenen reeds een mijl te- 8 n e 1 recht. U kent, de restarants, waar men een geldstukje in de gleuf werpt, om auto matisch de verlangde spijs of drank voorgezet te krijgen De Amerikanen dwepen met dit sy steem en passen het ook op een ander gebied toe. Bijvoorbeeld Bijvoorbeeld op het gebied van de rechtspraak. Een automobilist, die in Nederland te hard rijdt, wordt soms bekeurd, gedagvaard, verhoord, veroordeeld. Dat alles kost tijd, en tijd is geld. In Amerika gaat het anders. Wanneer een automobilist 't naar de meening van 'n agent agent to Chicago te bont maakt,, krijgt hij dezen een, formuliertje. Daarop staan de verschillende misdrijven, waaraan men zich bij het besturen van .een auto schuldig kan maken. Dc agent haalt door, wat niet verlangd wordt", en vult tevens het bedrag der boete in. De zondaar tuft dan naar het centraal-bu- reau, gaat in de queue staan, betaalt zijn boete, waarhij de ambtenaar even naslaat., of „beklaag de" ook nog méér op zijn kerfstok heeft, eventu eel zonder op grond zijner bevinding de Loete verandert, en de zaak is terecht. In hoogstens minuten. R o n d v '1 ucht over Ne d e r 1 a n d. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kantoor Woensdag is de luitenant-vlieger Eikerhout van het Marinevliegkamp de Kooy begonnen een rondvlucht over Nederland te maken, om aldus te trachten per dag een zoo groot mogelijk traject af te lebgen. Hiervoor maakte hij gebruik van een onzer nieuwste en snelste militaire vliegtuigen, de Fokker G 5 met Lorraine Dietrich motor 450 P.K. 30 Juni vertrok luit. Eikerhout en als tweede piloot Veenstra om 's morgens kwart voor vier van het vliegkamp De Kooy en keerde er zes uur later weer terug om een nieuwen voorraad benzine in te nemen. Even later vertrok hij weer en 's avonds werd het vliegkamp De Kooy weer bereikt,. In het geheel werden afgelegd 2400 K.M. in 15 uur. De bedoeling van deze rondvlucht was de volgende In marinekringen had men het plan opgevat, de nieuwe door marine aangeschafte Dornier Wall-vliegbooten het volgende jaar van Nederland naar Indië over te vliegen. Door som migen werd hiertegen bezwaar gemaakt als zouden ónze vliegers niet in staat zijn in cén dag de grootste etappe op dien tocht van 18(f) K.M. af te leggen. De schitterende prestatie van den vlieger Eikerhout heeft hiermede echter het tegendeel bewezen door op één dag zelfs 2400 K.M. af te leggen. Stormklokken in Engeland. In de groote Albert-Hall in Londen werd denlsten Juni een vergadering der meest verscheidenniet- katliolieke secten van Engeland gehouden, waar bij alle beraadslagingen om het thema draaiden; hoe men het katholieke gevaar afweren kon. De president der vergadering, de afgevaardigde, Johnson Yicks, beweerde, dat men het door dringen der „vreemde" leer niet lijdelijk i.i cht aanzien wijl daardoor de groote protestantschc kerkengemeenschappen van Engeland buiten gewoon verzwakt werden. Een Engelschman zou vóór alles twee dingen nooit of te nlmmen kunnen aannemen De Mis en de Biecht. Gelijk men aan de constitutie van het Engelsche recht trouw vasthoudt, zoo ook moet men trouw de kerkelijke constitutie van Engeland behoeden, anders zou men in een godsdienstig bolsjewisme vervallen. Daarop nam de Schotsche predikant Inch het woord en wees op het gevaar, dat daarin bestaat, dat in Schotland de protestantse he be volking steeds minder geboorten aanwijst en katholieke Ieren in de leeggekomen plaatsen dringen. Reeds zijn er om en om de 700.000 ka tholieke Ieren in Schotland gevestigd. Bovendien bewerkt nog het grootere aantal geboortes bij hen een gestagen aanwas van katholieken. Men heeft Lenslotte een recks van besluiten ter be- van het protestantisme in Engeland die klinken als het gelui van een ware stormklok. Maar te laatDe groote solidaire godsdienst,gemeenschap in Engeland is heden weer de katholieke. scherming Advertentiën. Relioiense Artikelen. Mathenesserdijk 208, Tel. 33783. Rotterdam Ruime sorteering St. Theresiabedden, Schil derijen, Leesboeken, Wijwaterbakjes, Kerk boeken, enz. ZIE DE ETALAGE. Noordblaak 95 ROTTERDAM. TELEPH. 5139. NAAIMACHINES alle merken en modellen beneden concurrentie. Nieuwe, nieuwste model naaimachine, werkt voor- achteruit 39 gld. Kipstraat 42, Tel. 2176, R'DAM. Gelegenheidskoopjes. DE KLEINE winkel met de groote koopjes voor Etsen,Spie gels, Schilderstukken. Platen en Lijsten, op alle maten is en blijft fa. A. BERG, Weste Wagenstraat 29, Telef. 7G32, Rotterdam. Het adres voor oude Spiegels te laten ver zilveren tegen volle ga rantie. Zitting iederen werkdag van in het Bondsgpl onw L 3 tot 5 uur, Telefoon 69109 -69110. Korie Kerkstraat, Telefoon 68077. BIJKANTOOR SCHIEDAM SAFE DEPOSIT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 6