DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREIDEM* FEUILLETON. Kasteel Jet Onweersnest." 49ste Jaargang. Dinsdag 6 Juli 1926 No. 14598 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheelc invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oogf 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DUITS CII LAM). Het Centrum en de Duitsche part ij-p o 1 i t i e k. Hel rijkspartijbestuur van het centrum ver gaderde gister in het gebouw van den Pruisischen Landdag onder voorzitterschap van Marx. De voormalige Pruisische minister-president Steger- wald hield het hoofdreferaat, waarin hij de kwestie der regeling met de vorstenhuizen en die der invoerrechten de voornaamste proble men van den dag noemde. Het centrum zal zijn opvatting blijven verdedigen, dat de regeling met de vorstenhuizen krachtens een rijkswet behoort te geschieden. Wat de invoerrechten betreft, is het zaak een middenweg te vinden tusschen de bestaande lage en autonome tarieven. Spreker moest helaas aannemen, dat de werkloosheid in Duitschland vooreerst nog zal voortduren, waarom men den productieven werkloozensteun moet aanmoedigen. Wat de verhoudingen binnen de partij be treft,' verklaart spreker, dat het centrum zich noch naar rechts, noch naar links zal laten trekken. De groote coalitie is de meest wen- sehelijke. De houding die de sociaal-democra ten aannemen, is ten deze evenwel niet veel belovend. Bij de debatten nam ook de voormalige Rijkskanselier dr. ,Wirth het woord, Hij wees erop, dat tusschen de fractie en hem geen prin- cipieele verschillen bestaan. Het is te ver wachten, dat binnenkort enkele thans nog openstaande kwesties opgehelderd zullen zijn. Aan zijn terugkeer in de fractie staat dan niets meer in den weg. BELGIE. Het spoor wegontwerp gereed. Het kabinet heeft met algemeene stemmen den tekst goedgekeurd van het wetsontwerp tot oprichting der nationale spoorwegmaatschappij, dat aan den koning zal worden voorgelegd en morgen bij de Kamer ingediend. De staking te Antwerpen- De staking der havenarbeiders is algemeen. Er heerscht volkomen rust. Na afloop van een vergadering der leden van de federatie (werk gevers) werd besloten in geen geval toe te geven. De besprekingen met de arbeiders zullen niet dan na de hervatting van het werk weer worden aangeknoopt. Er is geenerlei reden om heden de zitting der gemengde commissie bij te wonen. FRANKRIJK. Een succes der katholieken. Het klooster der Zusters van het Vleeschge- worden Woord te Evaux-les Bains, waarvan wij den verkoop op grond der laicistische roofwetten hadden gesignaleerd, zal ten eeuwige dagen aan de Zusters blijven. Aldus heeft de regeering het besloten, die opgeschrikt is geworden door de geweldige actie, door de Katholieken onderno men om den verkoop te beletten. Het is dus andermaal gebleken, dat zoo de Katholieken hun rechten willen, zij daarom moeten vechten. De liga voor Religieuze verde diging (D.R.A.C.) en de patriottische liga hebben dus een mooi succes bereikt. Zij hebben de groote protestmeeting van Aubusson, waarom Moreau, de gravin de Vélard en Balanant zouden spreken, niettemin laten doorgaan, als manifestatie tegen 118) De vermeende Clara antwoordde slechts met snikken. Wij zullen gaan riep de kapitein ongeduldig. Voor zulke verklaringen is na 't huwelijk nog tijd genoeg. We moeten om acht uur in de kapel zijn. Als 't je belieft. Dit zeggende wees hij op de deur. Craven bood zijne bruid den arm aan, waarop Capitola hare hand legde. Met gebogen hoofd, voortdurend weenende als eene veroordeelde, die de beul ten dood leidt, ging ze naast Craven de trap af. Rechts ging de kapitein. Zoo kwamen ze aan 't rijtuig, waarin ze alle drie plaats namen. Re reeds invallende duisternis het was No vember begunstigde Capitola's waagstuk. Eenmaal in 't rijtuig, kon ze hopen, niet meer kerkend te worden. Na een sterken rit van twee uur kwamen ze voor de boschkapel van Tip-Top. Tevergeefs had Eraven onderweg beproefd zijne bruid aan 't Praten te brengen. Ze weigerde hardnekkig mder antwoord slechts een paar maal had ze eventjes gefluisterd, waarin zelfs een geoefend °or toch de stem van Clara zou herkend hebben. De kapel stond eenige passen van den weg. Hierin zag Capitola een middel tot redding. de laicistische wetgeving. Ook de nationale federatie van oud-strijders nam daaraan deel. „Msb."j ELZAS-LOTHARINGEN. De wenschen der katholieke partij. De gedelegeerden der „Union Populaire Ré- publicaine Nationale", de Elzasser Katholieke partij, hebben Zondag te Straatsburg vergaderd, om hun houding tegenover de autonomie-be- weging vast te stellen. De bijeenkomst duurde zes uur, want 't was niet gemakkelijk, de ver schillende stroomingen in de partij tot elkaar te brengen. Tenslotte echter werd men het eens over een motie, waarin onder meer het volgende wordt gezegd De partij plaatst zich zonder reserve op na tionaal terrein en wijst elk streven af, om de oplossing van het vraagstuk van den Elzas te onttrekken aan de souvereiniteit van den Fran- schen staat. Daar echter de centralisatie van dien staat de oplossing zeer moeilijk maakt, dringt de partij aan op een bespoediging van administra tieve hervormingen in de richting van decen tralisatie, welke niet alleen voor den Elzas, maar voor geheel Frankrijk noodig zijn. Daarvoor is noodig een wijziging van de con stitutie en een verbetering van het parlemen taire stelsel. De partij zal blijven strijden voor de hand having van de rechten en tradities der bevol king van Elzas-Lotharingen. SPANJE. Hoe Madrid straft. In een officieuze nota wordt verklaard, dat de regeering, rekening houdend met de huidige onstandigheden en de eischen der door de jongste gebeurtenissen verontwaardigde openbare mee ning, besloten heeft om, behalve de wettelijke straffen, ook nog buitengewone boete te eischen ter bestraffing van de aanstichters der wanor delijkheden en van degenen, die het herstel van het land pogen tegen te houden. Het staatsblad publiceert een lijst dezer boetes. Romanones is beboet met 500000 pese tas, generaal Aguilhera met 200.000 pesetas en generaal Weyler met 100.000 pesetas. CHINA. Staat van beleg te Sjantoeng afgekondigd De provinciale regeering van Sjantoeng heeft allen Chineeschen nieuwsbladen verboden, eenige mededeeling, die niet door de regeering zelf is goedgekeurd, te publiceeren betreffende de leening, die de regeering wenscht op te nemen op de garantie van de inkomsten der zout- belasting in Sjantoeng- De inspecteur van de gabelle te Peking heeft aan de afdeeling Sjantoeng bevel gegeven de leening niet te erkennen en te waarschuwen, dat deze onwettig is. Doch deze mededeeling is slechts gepubliceerd in een der Engelsche bladen te Peking. De provinciale regeering van Sjan toeng heeft den staat van beleg afgekondigd en oefent een zeer strenge censuur uit. HET VATICAAN EN MEXICO. Tegen het banditisme der Loge. Kardinaal Gasparri, de staatssecretaris van den II. Stoel, heeft aan de vertegenwoordigers Het was wel laat, toch konden er misschien nog menschen voorbijkomen. De verlichte ven sters zouden de nieuwsgierigheid der voorbijgan gers gaande maken en dan kwam er vanzelf hulp. Toen 't rijtuig stil hield, stapten de heeren Lenoir 't eerst uit en daarna volgde de bruid. Craven en Lenoir namen haar tusschen zich en traden langzaam het heiligdom binnen. Wat Capitola gehoopt had, namelijk, dat er nog men schen binnen zouden zijn, was gebeurd. Vijf of zes boeren, die van Tip-Top naar huis gingen, wilden zien, wat hier nog op dit ongewone uur zou plaats hebben De twee heeren keken de aanwezigen met scherpe blikken aan. Capitola heette hen in haar hart welkom. Een gemompel van verba zing ging uit de toeschouwers op, als deze de zwart gekleede en gesluierde dame zagen Capitola meende te verstaan, dat ze zich af vroegen, hoe dezekleeren bij een bruiloft pasten. Terwijl zij met hare twee geleiders door den hoofdingang de kapel betrad, verscheen op 't koor reeds de eerwaarde heer Goodwin, die zich voor 't altaar plaatste en het bruidspaar verwachtte. We zijn niet alleen, fluisterde de kapitein zijn slachtoffer in 't oor, terwijl zij 't altaar naderden. Wisch uwe tranen af, anders baart het opzien. Ik ween al niet meer, hernam Capitola zacht jes. De kolonel, over dit antwoord verwonderd, wist niet hoe hij 't had. Hij zag de bruid van zijn van het Vaticaan bij alle naties een circulaire gezonden, die in scherpe bewoordingen ge steld is en waarin hij den toestand op godsdien stig gebied in Mexico uiteenzet. Hij wijst op de uitzetting van den apostolischen nuntius Carnava de verdrijving van priesters en zelfs nonnen, de onmenschelijke methode om kerken te bezetten en andere vervolgingen. Met het oog op dezen specialen toestand noodigt de kardinaal in naam van den Paus alle bisschoppen der wereld uit om speciale gebeden uit te schrijven tegen 1 Aug. ALLERLEI. Uit Londen Veldmaarschalk burggraaf AI- lenby heeft heden te Mile End in Londen het gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van de Oost-Londensche Joden, die in den oorlog gesneuveld zijn. Kort voor deze plechtigheid werd hem door den Engelschen Zionistenbond in een zilveren cassette een adres aangeboden, waarin de bond uiting geeft aan zijn dankbaar heid voor Allenby's overwinningen in Palestina. Een der aanwezigen schonk 25.000 pd. st. aan het Palestina-opbouwfonds. Uit Parijs De Italiaansche gezant heeft Briand de verzekering gegeven, dat het Britsch- Italiaansclie aceoord in zake Abyssinië de Fran- sche belangen niet aantast of bedreigt. Uit Angora Het Turksche onafhankelijk heidsgerechtshof heeft besloten tot het in vrij heid stellen van zes progressistische afgevaar digden en een tandarts. Uit het voorloopig onder zoek is namelijk gebleken, dat zij in geen enkel opzicht betrokken waren bij de samenzwering tegen den president der republiek. Uit Beiroeth Bij den opmarsch van de colonne-Andrea in den Djebel Druse (Syrië) heb ben de vijanden ernstige verliezen geleden. Zij hadden 35 dooden. De onderwerpingen der Drusen-leiders gaan voort. Uit Parijs Uit Rabat wordt gemeld, dat opnieuw verschillende concentraties van op standelingen in Marokko zijn waargenomen in de buurt van. Taza. Zij schijnen zich voor te bereiden op verzet. - Uit Luxemburg De groothertogin heeft heden de afgevaardigden der verschillende par lementaire groepen geraadpleegd in verband met den politieken toestand. De meeste groepen hebben zich daarbij uitgesproken voor het vor men van een. coalitie-kabinet. Uit. Parijs Heden begint het groote finan- cieele debat in de Kamer, aan het slot waarvan de regeering een motie van vertrouwen zal vra gen voor haar algemeene golitiek. - Uit Londen De kolencommissie van het kabinet is bijeengekomen. Men meent te weten, dat de regeering de rapporten afwacht uit de mijndistricten, in welke de nieuwe loonen, door de eigenaars aangeboden op grond van den 8- uursdag, bekend gemaakt zijn. Men gelooft, dat talrijke mijnwerkers wegens het nieuwe aanbod aan het werk zullen gaan, doch weer niet, of de hervatting algemeen of aanzienlijk zijn zal. Binnenland. De Eerste Kamerverkiezingen. De R. K. Statenclub van Zuid-Holland heeft de volgende lijst van candidaten voor de a.s. verkiezing van leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal samengesteld 1. J. J. G. baron v. Voorst tot Voorst, Arnhem 2. prof. dr. A. M. A. A. Steger, 's Gravenhage 3. ir. L. J. zoon verbaasd aan. Zonderling 1 Zij ging niet meer zoo gebogen, zoo aarzelend, zoo gedwongen! doch veel vrijer dan hij ooit aan Clara bemerkt had.Bezat zijne pupil zulk een sterke wilskracht, dat zij hare gemoedsaandoening zoo kon be- heerschen Welke verandering was er in haar ge beurd, dat ze zich eensklaps zoo moedig in haar lot scheen te schikken Zou ze werkelijk van plan zijn op 't beslissend oogenblik neen te zeggen Al deze vragen drongen zich bij den kapitein onwillekeurig op, doch te laat. Al gebeurde ook 't ergste, kolonel Lenoir kon het niet meer ver anderen, want het bruidspaar en hij hadden het altaar bereikt. Omkeeren was niet meer mogelijk, er bleef niets over dan alles af te wachten. Dadelijk begon de plechtigheid. Mr. Goodwin hield als inleiding eene treffende rede over 't huwelijk en de daarmee verbonden plichten. Hij vermoedde niet, dat hij tevergeefs sprak. Dat Capitola het zoover liet komen, deed zij, om beide ellendelingen zoolang mogelijk te ver schalken, opdat in 't laatste oogenblik de uit werking des te verpletterender zou wezen, wan neer ze door een krachtig „neen" het plan der nietswaardigen in duigen zou doen vallen. Ondertusschen naderde het beslissend oogen blik en begon de geestelijke aan bruid en bruide gom de gewichtige vragen te stellen. Neemt gij deze juffrouw miss Clara Day tot uwe vrouw vroeg pastoor Goodwin den bruidegom. Ja, antwoordde Graven. M. Feber, 's Gravenhage 4. F. L. D. Nivard, Rotterdam5. L. F. Guit, 's Gravenhage 6. H. Bader, Sassenheim M. mevr. P. A. F. Steenberghe, geb. Engeringh, Soest8. Jhr. mr, L. E. M. von Fisenne, Rijswijk (Z.-H.) 9. ir. H. J. W. Thunnissen, 's Gravenhage 10. F. N. V. Ouant, 's Gravenhage. Er is een vacature-Wittert van Hoogland, zoodat één zetel voor de Katholieken vast is, Door verbinding der lijst met die van andere provincies (ook in Gelderland en de Noord-Ooste lijke provincies is verkiezing) is er verder wel kans, dat een tweede zetel in Z.-Holland be machtigd wordtals ten minste in die richting gewerkt wordt en de winst niet aan andere provincies zal ten goede komen. Zooals men weet, is prof. Steger reeds lid der Eerste Kamer geweest, slechts korten tijd, maar toch lang genoeg om er blijk te geven van buiten gewone geschiktheid. Baron Van Voorst tot Voorst is lid der Prov. Staten, waar hij voorzitter der Katholieke Club werd. De staking opgeheven. Naar we vernemen is de landarbeidersstaking te Zevenbergen, Zevenbergschenhoek en Lange- weg met ingang van 5 dezer opgeheven. Met de werkgevers is onderhandeld namens de Christe lijke arbeiders, door eene combinatie van Chr. werkgevers en namens de R.K. door de bestu ren van den N. C. B. Overeengekomen is als volgta. erkenning van de organisatieb. aangaan van een collectief contract in Maart of Mei van het jaar 1927, met arbitrage indien alsdan geschilpunten ontstaan c. tot aan ge noemd tijdstip is overeenstemming bereikt met de regeling der loonen. Ned. R. K. Politiebond „St. Michael." De Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël" heeft gister in het gebouw „Veritas" te 's-Graven- hage zijn congres geopend hetwelk ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de Haagsche afdeeling in den Haag wordt gehouden. Smokkelhandel aan de Relgisehe grens. Naar wij vernemen, zal binnenkort vrij zeker een verboden strook voor het vervoer van vee aan de zuidgrens van ons land worden vast gesteld, ter voorkoming van smokkelhandel uit België. Kweekers van .splijtzwam. We lezen in de „Rott." In onzen veelbewogen tijd vergeten we de dingen gauw. Wat voor velen en ook voor onze politieke tegenstanders niet te bejammeren valt. Herinnert ge u nog, hoe de splitsing op schoolgebied aan de werking der verderfelijke splij tzwam geweten werd De meesten waarschijnlijk nietmaar de ouderen weten het nog goed. De tijd, dat de beruchte splijtzwam bij de vakorganisatie ten tooneele werd gevoerd hoewel uitsluitend, wanneer het de Christelijke beweging gold ligt minder ver achter ons en velen nog in 't geheugen. Nog dichterbij, wat tijdsorde betreft, ligt de periode, dat in de vrijzinnige pers een gehuil werd aangeheven, omdat met. name de Room- schen eigen vereenigingen op landbouw-, midden stands- en sportgebied stichtten. De Katholieke „geitenfokkerijen" werden beroemd en deden opgeld. En gij, miss, wendde de geestelijke zich tot de bruid, zijt gij besloten den heer Craven Lenoir tot echtgenoote te nemen Kapitein Lenoir en Craven hingen met hun blikken aan Capitola's oogen. Het was voor hen een oogenblik van onuitsprekelijke vrees. Ca pitola wierp haren sluier terug en riep met luide en heldere stem Neen neen neen De uitwerking van dit krachtig driemaal her haald neen, laat zich beter denken dan beschrij ven. Craven en de kapitein weken als verpletterd terug en staarden Capitola aan, alsof de vermeen de bruid zich plotseling in een gedrocht veran derd had. Wie is deze persoon riep de kapitein met eene van woede en schaamte trillende stem. Miss Capitola Black, stelde zich onze vriendin met eene spottende buiging aan Lenoir voor miss Black, waarvan u zeker al gehoord hebt, die de eer had uwe.plannen te verijdelen en de arme Clara Day te redden, die gij een beetje voorbarig als uwe prooi beschouwdet. De aanwezigen hadden in een halven kring om de drie handelende personen plaats genomen. Capitola was verzekerd van hare ovenvinnin0, deze menschen zouden. haar helpen, zag ze in hunne oogen. Pastoor Goodwin scheen zeer verontwaardigd. [Wordl vervolgd). ■iMiwiwni mi iiiii mil iiiiMimn in liinMiinrmii iimimmm iir

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1