MIJNHARDT'S De Prot.-Chr. groepen hadden minder critiek te verduren wat hun nu juist niet tot eere strekt. De socialistische pers kwam ten deze waarlijk niet achteraan. En zij had recht van spreken, nietwaar? De S.D.A.P. was een aparte, zelfstandige partij, doch overigens waren de leden in elk opzicht schuldeloos neutraal. De sociaal-democraten waren georganiseerd in „neutrale" vakvereenigingen ze waren lid van welke kerk ze ook begeerden of ook van geen enkele kerk hun kinderen gingen op de openbare school, waar de meesters ijselijk neutraal waren, vooral op Koninginnedag ze stichtten coöperaties, waar nooit de politiek om den hoek kwam gluren und so weiter und wei ter Men kan zijn oogen dan ook nauwelijks gelooven, als men in „Met Volk", het leiding gevend orgaan, leest „Kunnen wij in de sport ondersteunen, wat wij in de politiek bestrijden Deze vraag bevat een zeer gewichtig probleem voor elke arbeidersorganisatie mag zij dan een politieke vak- of sportorganisatie zijn welke zij met een catagorisch „neen" heeft te beantwoorden. En toch, duizenden en duizenden proletariërs, die met hun politieke of vakorganisatie samen gegroeid zijn, spelen nog altijd in burgerlijke Turn- en Sportvereenigingen, brengen nog altijd weer hun geld naar de sportterreinen hunner politieke tegenstanders." Waar bezwaren tegen Zondagsontheiliging en dergelijke tot heden bij de S.D.A.P. niet veel gewicht in de schaal legden, mag men vragen, waarom hier de splijtzwam gekweekt wordt? Om de kassen der politieke tegenstanders niet met een paar dubbeltjes te ondersteunen Dat ondersteunen is overigens kostelijk. We wisten tot heden niet, dat een S.*D.A.P.'er in-den-dop zijn principe in den voetbalschop demonstreert, of principiëeler turnt dan een jong-Iiberaal. Maar 't zal wel zoo zijn. De voorlichtingsdienst van „Het Volk" is altijd subliem en onfeilbaar. Of het blad den draak steekt met „Chr. jonchelingsvereenigingen" dan wel roode roeiers- clubs en eigen-ge-erfpachte sportterreinen aan beveelt het heeft altijd gelijk. De goedgeloovige lezers en volgelingen dobbe ren wel op de baren der deinende inconsekwen- ties mee. Stad»- en Gewestelijk Nieuws. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week is ter gemeente secretarie aangifte gedaan van 1 geval van roodvonk en 3 gevallen van mazelen. Steunregeling werkloozen. In verband met de gewijzigde omstandigheden is ten aanzien van de werkloozen uit den scheeps bouw en de alcoholindustrie met nevenbedrijven van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw het bericht ingekomen, dat de Rijks regeling voor deze categorieën voorloopig voor drie maanden is stopgezet. Als overgangsmaatregel blijft de regeling echter nog tot en met den 17den dezer van kracht. Kwade honden. Liefde voor de dieren is een prijzenswaardige deugd. Bedenkelijk wordt het echter, wanneer die liefde zoover wordt doorgedreven, dat men een redeloos schepsel stelt boven den mensch. Zoo zagen wij hoe gisteravond in 't Sterre- bosch een jongen door een hond werd aangeval len en in de kleeren gebeten. De eigenaar van het beest scheen^dit bijster aardig te vinden en trok een gezicht als de „Lachende cavalier"; dit duurde zoolang, tot de aangevallene den kwaadaardigen herdershond een schop ver kocht, welke het valsche dier huilend deed wegloopen. Eerst toen scheen de eigenaar het geval ernstig te vindenonbeschoft ging hij tegen den jongen te keer en 't. had bijna op vechten uitgeloopen. In verband met dit geval van averechtsche dierenbescherming, willen we tevens de bevoegde autoriteiten wijzen op een veel voorkomend euvel, dat gemakkelijk verholpen kan worden. Nu t den laatsten tijd mode is geworden allerlei soort rashonden te houden, komt het bijna dagelijks voor dat menschen, zonder eenige aanleiding van hun kant, door deze honden worden aangevallen. Zou het niet eens tijd worden, vooral nu de hondsdagen voor de deur staan, om te gelasten dat losloopende honden gemuilkorfd moeten zijn Afwachten tot. er eerst iets ernstigs is gebeurd is wel typisch Hollandsch, maar niettemin onverstandig. Katholiek Streven. De Julibijeenkomst voor alle leden wordt, gehouden op Woensdagavond 7 Juli te half 8. De agenda vermeldt het bezoek aan een in- dustrieele instelling te Rotterdam, daarom is aller opkomst zeer gewenseht,. Uit de Metaalindustrie. Geen coll. contract. Ongeveer zes weken geleden werd door den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkers- bond aan den Metaalbond (de organisatie van werkgevers in de metaalindustrie) een ontwerp aangeboden voor een collectief contract. Daarin waren onder meer bepalingen opgenomen in zake de vaststelling van individueele minimumloonen ter veryanging van de thans geldende gemiddel de uurinkomens, .terwijl bovendien was voorge steld, over te gaan tot de instelling van ver tegenwoordigingen der arbeiders, z.g. fabrieks- coinmissies, waaraan het toezicht op de na leving der arbeidswetten en der arbeidsvoor waarden zou worden opgedragen. Het bestuur van den Metaalbond heeft thans aan het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaal- bewerk ersbond medegedeeld, dat het onderhan delingen omtrent een collectief contract, waar in bepalingen als de bovengenoemde voorkomen, van geen nut acht. Naar wij vernemen, zal de Alg. Ned. Metaal- bewerk ersbond thans geen verdere pogingen doen om door middel van onderhandelingen tot het afsluiten van een collectief contract te komen. Niettemin zal de Bond zijn streven naar een collectief contract krachtig voortzetten. R.K.S.V. Excelsior. Donderdag a.s. houdt bovengenoemde sport- vereeniging haar jaarlijksche algemeene ver gadering in de bovenzaal van hotel „Suisse", Hoogstraat alhier, aanvang 8 uur. Voor de eerste maal zullen dit jaar de dames en heeren afzon derlijk vergaderen. Op deze vergadering zullen o.a. besprekingen worden gevoerd over de oprichting van een cricketafdeeling. N. V. Anker- en KetUngindnslrie „Holland'*. Bijv. 1450 van de Stcrt. 127 bevat de statuten der N. V. Anker- en Kettingindustrie „Hol land" alhier, waarop de Kon. bewilliging is verkregen. Het doel der vennootschap is het, fabriceeren en repareeren van ankers en ket tingen het uitoefenen van de grofsmederij en wat in den ruimsten zin tot de grofsmederij behoortvoorts de handel in ankers en ket tingen, scheepsmaterialen en alles wat tot den scheepsbouw en scheepsuitrusting behoort, be nevens het deelnemen in en het voeren van de directie over ondernemingen, die een soortgelijk doel beoogen. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 450.000, verdeeld in 900 aandeelen, elk groot 500, waarvan bij het verlijden der oprichters- acte (Januari 1926) 180 aandeelen geplaatst. Door de comparanten-oprichters in deze (K. J. Heijermari, industrieel, en P. L. Klaassen, bankbeambte) en anderen, zal bij afzonderlijke akte worden vastgesteld op welke wijze de vol- storting dier aandeelen geschiedt. De aandeelen luiden aan toonder. Bij een nadere acte, geregistreerd 26 April, komen de bovengenoemde comparanten ver klaren, dat behalve zij, nog oprichters zijn: N. V. Heijerman's Anker- en Kettingindustrie alhier, mr. H. J. F. Heijerman, M. G. A. Enden burg en dr. H. O. Spies, ingenieur te Dortmund. Deze zijn de „anderen", die in de acte van oprichting genoemd werden. De geplaatste aandeelen zijn als volgt over oprichters verdeeld H. J. Heijerman één aan deel, N. V. Heijerman's Anker- en Ketting- industrie 62 aandeelen, P. L. Klaassen 14 aan deelen, M. J. A. Endenburg f5 aandeelen, ïrir. H. J. F. Heyerman 69 aandeelen, dr. H. P. Spiéss 19 aandeelen. Geraamte gevonden. Twee werklieden B. v. D. en I. Z., beiden van hier, in dienst van de fa. L. J. Borani, die in op dracht van de gemeente werkzaamheden ver richt op het terrein van het voormalige zieken huis aan den Lange Achterweg, vonden gister namiddag toen zij trachtten een riool door te steken een volledig menschengeraamte. In tegenwoordigheid van de politie is het skelet wederom op zijn oude plaats gelegd tot nadere beschikking. De staking te Delft. Het is gebleken, dat eenige Schiedamsche jongens, werkzaam aan de Lijm- en Gelatine- fabriek te Delft, zich nief Dij de wilde stakers hebben aangesloten doch het werk hebben voort gezet. Ilun Delftsclre collega's kunnen zich daar mede klaarblijkelijk niet vereenigen, waarom zich dan ook een groep naar hier had begeven, om de werkwilligen op te wachten. De politie, die op strenge wijze surveilleerde, zal de orde wel weten te handhaven. Volksbadhuis. In de week van 27 Juni6 Juli werden geno men 548 baden. lste Klasse kuipbaden 41, regenbaden 69. 2de Klasse kuipbaden 50, regenbaden 371, kinderbaden 17. Gedurende de maand Juni werden genomen 1989 baden, lste Klasse kuipbaden 160, regenbaden 256. 2de Klasse kuipbaden 186, regenbaden 1336, kinderbaden 51. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het eandidaats examen civiel ingenieur, de heer K. E. Pomes van hier. Nu de drukke reistijd weder aanbreekt en menigeen in binnen- of buitenland zijne identiteit zal hebben te bewijzen, vestigt men onze aandacht op de vanwege de postad- ministratiën uitgegeven identiteitskaarten. Gisteravond t e 54 uu ris een luze auto, waarvan het nummer bekend is, tegen het hek gereden van het plantsoen nabij den Vlaardingerdijk. Het hek is ontzet. De Commissaris van politie ver zoekt mevrouw X., naar aanleiding van een door hem van haar ontvangen schrijven, zich per soonlijk aan het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 21, te vervoegen. Toen de bakkersjongen M. P. gistermiddag te 12.15 uur met een flinke vaart den Parallelweg kwam uitgereden, reed hij met Hoofdpijntabletten, werken terstond. Glazen Buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten 2213 6 zijn rijwiel voor een vierwielig motorrijtuig, dat in de richting Delft ging, bestuurd door den D. uit Katwijk. Hij zelf bekwam geen letsel, doch het rijwiel werd vernield, terwijl de auto een lekken band opliep. JG. heeft bij de politienangifte gedaan, dat hij gisteravond in zijn woning door familieleden is mishandeld, die zijn woning op zijn last niet wilden verlaten. Terzake mis handeling en huisvredebreuk wordt proces verbaal opgemaakt. In den afgeloopen nacht is door middel van braak diefstal gepleegd in de distil leerderij der firma M. aan den Noordvestsingel. Een aantal flesschen gedistilleerd is ontvreemd. Onderzoek wordt door de politie ingesteld. Nader vernemen wij, dat de inbrekers zich toegang tot de distilleerderij hebben verschaft, door uitsnijding van een groote ruit aan de ach terzijde der fabriek. Met een buit van 57 flesschen ieder inhoudende 3/1 L„ hebben de boeven zich uit de voeten gemaakt. Twee a drie maanden geleden hebben blijkbaar dezelfde „heeren" op gelijke wijze 70 flesschen gestolen. UIT ROTTERDAM. De broedertwist. Nader vernemen wij, dat de löjarige smids leerling G. K. en zijn 19-jarige broer A. K. in de ouderlijke woning aan den Nieuw Terbregschen Weg alhier twist kregen over een aquarium. De jongste had eenige snoekjes in het vischglas gedaan,waarin al andere visschen zaten en weldra hadden de snoekjes de overige visschen verslon den A. K. was hierover kwaad geworden en had de snoekjes uit het aquarium gehaald en aan de poes gegeven. Een derde broer wilde den twist bijleggen en gaf den jongste eenige klappen. De jongste droop huilend af, maar kwam eenige oogenblikken later met een broodmes terug. Hiermee gaf hij A. K. een levensgevaarlijken steek in den buik. De gelukkige initialen. Gisteravond wilde de loopknecht J. V. op den Nieuwen Binnenweg alhier bij den hoek van de Mathenesserlaan een stilstaande tram aan den linkerkant voorbij rijden. Van de andere zijde kwam een motorwagen van lijn 7 en hoewel de bestuurder uit alle macht remde, kon hij niet verhinderen, dat J. V. aangereden werd en onder den wagen verdween. Tengevolge van de glad heid der rails gleed de wagen nog ruim 8 meter door. Toen de tram eenmaal stilstond, kroop J. V. echter ongedeerd onder den wagen van daan. Hij had de tegenwoordigheid van geest gehad, zich aan den baanschuiver vast te klem men. Terstond greep hij zijn fiets en vervolgde bedaard zijn weg. Een ander, die eveneens de initialen J. V. voert, zal. gisteravond in de Stieltjesstraat alhier op den bok van een met zware ijzeren buizen geladen sleeperswagen. In een bocht sloeg de wagen om. J. V. viel van den bok en kreeg drie buizen, die elk ongeveer 700 K.G. wogen, op het lichaam. Voor alle zekerheid is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar bleek, dat hij met een schrammetje vrij gekomen was. Hij kon terstond te voet naar huis gaan. UIT DELFT. De jongens van de Delftsche Lijmfabriek zijn gistermorgen in wilde staking gegaan. De di rectie heeft maatregelen genomen, om het be drijf gaande te houden. Brand. Ie Delft ontstond gisteravond omstreeks half acht aan den Rotterdamschen weg een uitslaan de brand in een magazijn nevens de Haspel- fabriek, waarin licht ontvlambare stoffen worden bewaard. De technische dienst der politie was spoedig ter plaatse en doofde het vuur, waardoor een groot onheil is voorkomen. Verzekering dekt de schade. INGEZONDEN. Reeds meermalen is op deze plaats geschreven over het rijverkeer tijdens de muziekuitvoerin gen in de Plantage. Maatregelen zijn echter tot nu toe daartegen niet getroffen. Zondagmiddag heeft dit verkeer weer een slachtoffer geëischt. liet is mij ten eene male onbegrijpelijk, dat de politie hier ter stede geen toezicht houdt op de vele auto's, motoren en wielrijders, die maar door het luisterende publiek heenrijden, alsof de yveg alleen voor hen is. Niet alleen is dat gerij' hinderlijk voor de muziekliefhebbers, maar het is ook gevaarlijk, zooals Zondag is gebleken. Het is mij opgevallen, dat niet minder dan drie politieagenten in de Plantage aanwezig waren, terwijl er in de Lange Nieuwstraat geen een was. Het is te hopen, dat hierin spoedig verande ring komt, want anders zal men eerdaags den put kunnen dempen als het kalf verdronken is. Een opmerker. Het is niet geheel juist, dat de inzender zich keert tegen de politie, omdat die reeds doet, wat gezien haar beperkte sterkte, mogelijk is. Vijf politie-agenten zijn er noodig om de orde in de Plantage te handhaven wilde men Tuinlaan en Lange Nieuwstraat ook nog afzetten, dan zou men minstens 9 agenten ter beschikking moeten hebben. Ook willen wij opmerken, dat het auto verkeer gedurende de muziekuitvoering reeds geleid wordt langs andere wegen. Wanneer er ongevallen zooals Zondag voorkomen verdienen, vooral de motor- en wielrijders, die geen sociaal gevoel genoeg hebben om bij het passeeren der menigte even af te stappen, een verwijt. Wanneer de overheid alle- ongelukken door politie-bewaking wilde keeren, dan mocht zij wel, zooals het gehalte der snelheidsmaniakken tegenwoordig is, naast iederen motorbestuurder een agent zetten, maar niemand zal durven ver langen, dat liet tot zoo ver moet gaan. (Red.). Gemengd Nieuws. Van een schip in zee gespro n- g e n. Zondagmorgen omstreeks half acht rap porteerde de vuurtorenwachter Schol te Noord- wijk aan Zee, dat zich op het strand een man be vond, die zich in eenigszins uitgeputten toestand voortbewoog. De politie werd gewaarschuwd en bracht den man naar 't St. Jeroens gesticht. Bij aankomst aldaar was hij bewusteloos, doch na ongeveer 2 uur keerde het bewustzijn terug. Het bleek toen, dat hij genaamd was Harry Hamilton, geboren te San Francisco in 1902, wonende in Alaska (Canada). Hij verklaarde, dat hij Zater dagavond 11 uur van een schip in zee was ge sprongen n.l. de Pillford, een vrachtboot van 1400 ton, komende uit Halifax en bestemd voor Reval. Hij had voor hij in zee sprong eerst een balk in het water geworpen met het doel, zich daarmede drijvende te houden. Hij sprong echter precies op de balk en kreeg daardoor een vrij ernstige hoofdwonde. Tot des morgens 6 uur heeft hij in het water vertoefd, na een afstand van 7 a 8 mijlen te hebben afgelegd. Terwijl hij zich in zee bevond, heeft hij zijn schoenen en zijn jas uitgetrokken en in zee achtergelaten. Zijn jas bevatte 40 dollar, 5 pond sterling en ver schillende diploma's. De Amerikaansche consul is van het geval op de hoogte gesteld. Over de reden, waarom hij in zee gesprongen was, wilde hij zich niet uitlaten. Eén is géén. Als een Huizer wat doet, dan doet ie 't goed, schrijft de „Gooische Post". G. D., een inwoner van dit visschersdorp, is 's nachts door de politie aangehouden, waarbij het bleek, dat een viertal processen-verbaal tegen hem moesten worden opgemaakt, n.l. wegens rijden zonder licht, wegens dronken op de fiets rijden, wegens weerspannigheid en wegens het een ambtenaar in zijn functie belemmeren. Een laffe streek. In het Binnengast huis is een man opgenomen, die op den Klove niersburgwal door zijn rijwiel was gezakt en bewusteloos was geworden. Hij vermist een portefeuille, inh. 100. De sluis te IJ muiden bescha digd. Het van Hamburg binnengekomen stoomschip „Meliskerk" heeft Zondag de zuide lijke remming bij de groote sluis te IJmuiden aangevaren en groote schade aangericht. De schade, toegebracht aan het hoofd van de sluis, wordt op 60.000 geschat. Het schip werd niet beschadigd. Auto door tramtrein gegrepen. Bij het oversteken van den Wagenaarweg naar den Poinpstationsweg te 's-ITage is gisteravond even voor negen uur een auto, waarin de heer D. M., bloemist aldaar,met zijn vrouw en drie doch ters gezeten was, door een tramtrein van de N.Z.II.T. gegrepen. De oudste dochter bestuurde den wagen en zag in den schemer de uit Sche- veningen komende tram te laat om nog tijdig te kunnen remmen; het eenige wat haar te doen stond was zooveel mogelijk gas geven om nog te trachten de overzijde van de rails te bereiken Deze poging mislukte echter en de tram reed op het achterste deel van den auto in. De heer M- werd met zware hersenschudding opgenomen en naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. De 25-jarige dochter werd licht gewond, terwijl de andere dochters en mevrouw M met. den schrik vrij kwamen. Van den auto is het achterstuk vernield. Het Zweedse he watervliegtuig. Vrijdagmiddag heeft, naar gemeld is, een particu lier Zvveedsch watervliegtuig, komende van Oost ende met bestemming naar Zweden, te Vlissingen een noodlanding gedaan wegens een defect aan de schroef. Uit het marinevliegkamp de Kooy is men het vreemde vliegtuig te hulp gekomen met een schroef en Zaterdag kon het buitcnlandsche vliegtuig weer opstijgen, doch het is naar het vliegkamp de Mok gevlogen, ten einde voorzich tigheidshalve, van daar in étappes de reis naar Zweden voort te zetten. Gisteren is het van de Mok, waar het zijn benzinevoorraad heeft aan gevuld, vertrokken naar Norderney. Millioenen zwendel? In Maastricht kent men de grootsche plannen, die door een buitenlandsch ondernemer, zekeren F., omtrent wiens nationaliteit men in het onzekere verkeer de, aldaar zijn opgezet. Er zou een groote fabriek van ricinus-oliën en zeepen gesticht worden in de perceelen, vroeger in gebruik bij de bierbrouwerij De Zwarte Ruiter. De pogingen om hier te lande kapitaal daarvoor bijeen te krijgen, gelukten echter niet en over de credietwaardigheid der onderneming liepen al spoedig bedenkelijke geruchten. Dat deze zekeren grond hadden, kan blijken uit het feit, dat de rechtbank te Maastricht de vorige week het faillissement der onderneming heeft uitgesproken. Inmiddels was er van belanghebbende zijde ge poogd kapitaal bijeen te brengen in streken, waar men minder van nabij dan hier den staat van zaken beoordeelen kan. In Engeland zijn in- _(Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) SW" Van ingezonden stukken ook al worden ze fri^t^gephiatst wordt de kopy n i et teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2