jongens van 15-20 jaar geplaatst worden. San de Lijm- en Gelatlnefabrlek „DELFT schrijvingsbiljetten uitgegeven, waarbij 'voor de zich noemende Castor Oil Soap and Soda Confectionery te Maastricht de inteekening opengesteld werd op 160,000 pond sterling 1\ pet. eerste hypotheek-obligaties. Op die biljetten kwam een verlokkende afbeelding voor van terrein en gebouwen van de Zwarte Ruiter met het bijschrift Property ol' the Company en de bewering, dat die eigendom een waarde van een en drie-kwart millioen Hollandsche guldens ver tegenwoordigde. De directie en hare vrienden heetten zelfs voor 21 millioen Hollandsch geld gestort te hebben. Met dat al is de poging tot opneming van kapitaal in Engeland al evenmin geslaagd als hier te lande. De inschrijving is niet voor de helft geteekend stopgezet en stortingen, voor zoover zij reeds waren gedaan, schijnen te zijn terugbetaald. Het prospectus vermeldde de namen van ver schillende ondernemingen oa. heette een bankafdeeling aldaar, een bekende Londensche bank bij de emissie geinteresseerd te zijn alsook van verschillende bekende personen, zoo wel in Engeland als te Maastricht gevestigd. In hoeverre dit ten onrechte is geschied en mis bruik van namen uit financieele en juridische kringen is gemaakt, zal de justitie wel nader uitzoeken. Het Maastrichtsche parket heeft de zaak in handen genomen en heeft reeds enkele personen gehoord. C. B. F. is door de politie als verdacht van op lichting aangehouden. Hij is ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Het onderzoek in deze uitgebreide zwendelzaak is in vollen gang. Aldus de „Limb. Koer." F abrieks brand. Gistermiddag is in een rubberfabriek te Anderlecht,, bij Brussel, brand ontstaan, welke naar de belendende lederfabriek oversloeg. De brandweer van Anderlecht en Molenbeek, die spoedig ter plaatse Was, richtte 20 waterstralen op de vuurzee. Eerst nadat de brand vijf uur onafgebroken had gewoed, gelukte het den brandweerlieden het vuur te dooven. Alleen de muren der gebouwen staan nog overeind de fabrieken zijn geheel uitgebrand. De schade bedraagt minstens 24 millioen francs. De oorzaak van den brand is onbekend. Zes menschen verdronken. Op het Bodenmeer is gisteren een motorboot, die op een paal liep en lek raakte, gezonken. Zes van de inzittenden zijn verdronken. Eenmoordin B r i t s c h-I n d i Kolo nel Branebury, behoorende tot het Britsche medische corps te Lucknow, is door een inlander vermoord. De moordenaar viel ook een bediende aan en doodde diens vrouw. De motieven voor de misdaad zijn niet bekend. Een d o o d e n t r e i n. Omtrent de ramp met den sneltrein HavreParijs meldt het „Journal" nog de volgende bijzonderheden Sneltrein no. 158 uit Havre zou ces avonds om even over achten moeten binnenkomen aan het station Saint-Lazare te Parijs. De trein had een geringe vertraging en snelde, met de regle mentaire vaart van negentig KM. per uur, zijn bestemming tegemoet. Het was vijf minuten voor achten. Even voor het station van Maisons- Laffitte bereikte de trein het kruispunt des Ambassadeurs. Plotseling verwekte een ontzettend gekraak een paniek onder de reizigers der voorste wa gons. De locomotief en de drie voorste wagons bleken uit de rails te zijn geloopen. En het onvermijdelijke had plaats de wagons schoven in elkaar, werden verbrijzeld, tuimelden terzijde. Het absoluut onverwachte van de ontsporing, en het feit, dat er geen enkele aanwijsbare oorzaak was, verhoogden slechts het afgrijselijke der tooneelen, die zich gingen afspelen. Twee hoofdambtenaren der spoorwegen zaten in den trein, w.o. de heer Leroux, directeur- generaal der Fransche staatsspoorwegen. Met grooten moed slaagden zij er in, te midden van het zmneloos gegil en geloop, een hulpdienst te organiseeren. De stations Mantes-Gassicourt en Saint-Lazare te Parijs werden met het gebeurde in kennis gesteld. Onmiddellijk werd uit Parijs een hulptrein met technisch personeel naar de plaats des onheils gedirigeerd. Daar, onder de verwrongen stalen ramen, in den warwinkel van assen en wielen, was het niet mogelijk, reeds terstond het aantal slacht offers te overzien. Ook het personeel der stations van Maisons- Laffitte en Achéres snelde te hulp, en zeer spoedig na de ramp waren de prefect van Seine-et-Oise en de' rechter van instructie uit Versailles, die met het eerste, onderzoek belast Was, ter plaatse. Uit Parijs, uit Achéres arri veerde nieuwe technische hulp, o.m. een hef kraan. Spoedig kon worden begonnen met het opruimen der overblijfselen van de wagons en het redden der gewonden. Gendarmes, brand weerlieden en twee compagnies geniesoldaten verleenden hierbij de behulpzame hand, onder leiding van eenige ingenieurs. Om elf uur 's avonds kwam aan het station Saint-Lazare de eerste trein met slachtoffers aan. Het waren zeven dooden en veertig ge- Wonden. Spoedig daarna werden nog vier lijken van onder de puinhoopeu te voorschijn gehaald. Onverwijld werd, overeenkomstig de voor schriften van het ministerie van Openbare Werken, een onderzoek naar de oorzaak der ramp ingestejd. Reizigers, die zich in den verongelukten trein bevonden, en eerst 's nachts te Parijs zijn aangekomen, vertellen het volgende Toen de locomotief was ontspoord en om gevallen, stortten de drie op haar volgende Wagons tweede klasse zich op.de machine. De voorste twee wagons werden terzijde van den spoordijk geslingerd, een vierde wagon werd door den druk opgetild en verpletterde den derden wagon onder zijn gewicht. De daarop volgende wagons eerste klasse ontspoorden alleen, doch werden niet ernstig beschadigd. De verzengende stoom, die in stralen uit den lekgeslagen ketel der locomotief ontsnapte, verhoogde de onbeschrijfelijke paniek. De passa giers, die aan den dood waren ontsnapt, hielpen onmiddellijk mede bij het reddingswerk. Tot overmaat van ramp had een hevig onweer des avonds om zeven uur de telegrafische verbinding met Maisons-Laffitte afgesneden, hetgeen het reddingswerk vertraagd heeft. Toen met het opruimingswerk was begonnens bleek aanstonds, dat het aantal der slachtoffer, helaas groot was. Weer drie lijken werden onder den chaos vandaan gehaald, doch men zag er nog liggen, die voorloopig niet bereikt konden worden. Om tien uur 's avonds konden veertig ge wonden, na in het station van Achéres voorloopig verbonden te zijn, in een boemeltrein naar Parijs vertrekken. Doch hun reis was een nieuwe beproeving voor hen de trein moest namelijk, ook in deze omstandigheden, aan elk station stoppen. En toen om half twaalf 's nachts eindelijk het station St. Lazare bereikt was bleek het, dat vier der gewonden de lugubere reis niet hadden doorstaan en onderweg be zweken waren. Geen Nederlanders o n-d e r de slachtoffers. Onder de dooden van het ongeluk bij Achéres bevinden zich geen Hollanders en waarschijnlijk evenmin onder de gewonden. Tot de gedooden behoort de jockey Wilcock en de heele familie Philippe Drukker uit Havre, man, vrouw en twee kinderen, die met vacantie gingen, en als eenige vreemdeling een Deensch matroos. Duurtelfeoneeren. De eerste klap is een daalder waard, zegt het spreekwoord doch Heer Lehmann aus Berlin taxeerde een klap slechts op 15 pfennig, terwijl de rechter niet minder dan 150 mark eischte. Genoemde Berlijner bediende zich voor zijn telefoongesprekken namelijk van een toestel dat door de juffrouw eerst met het aangevraag de nummer wordt "verbonden, als 15 pfennig in het toestel worden gedeponeerd. De juffrouw- hoort dan het vallen van het geldstuk en is tevreden. Lehmann had echter ontdekt, dat als men hard op het toestel sloeg, het aanwezige geld zóó rammelde, dat de juffrouw van meening was, dat de 15 pfennig waren voldaan. De heer Lehman beging echter niet alleen de fout zijn kunstje te dikwijls te herhalen, maar ook nog steeds van hetzelfde toestel gebruik te maken, zooals al spoedig bleek, dat de inhoud van het kistje niet klopte met het aantal ge voerde gesprekken. Een uitgebreide controle werd uitgeoefend, het toestel kwam onder bewaking van het post kantoor, van de telefoon-juffrouw der centrale en van de opzichteres, terwijl bovendien nog twee ambtenaren zich in de nabijheid van het toestel opstelden, om den man te ontdekken, die de administrate ettelijke malen voor 15 pfennig per gesprek had te kort gedaan. Het kon niet uitblijven, dat de schuldige in den val liep toen hij bezig was aan het toestel te schudden en ondanks alle uitvluchten, dat hij niet had ge sproken, dat het toestel gestoord was, dat hij uit woede over het gesprek zijn toorn op het toestel had gelucht, werd Lehmann tot 150 mark boete veroordeeld, een bedrag, waarvoor hij duizend maal eerlijk zijn schuld had kunnen betalen. 1-1 e t noodweer in Duitschland. Geheel Duitschland is eergister door zware onweders en wolkbreuken geteisterd, die ten deele zeer ernstige schade hebben aangericht. In f hueringen was het spoorwegverkeer op de lijn Geoigenthal launbach door overstroo- ming van den spoordijk versperd. n Moord in Servië. Een onbekend gebleven persoon heeft te Monastic met revolver schoten den hoofdredacteur van een nationalis tisch dagblad, Popovitsj, gedood. Gearresteerd. In verband met de ver duisteringen, ontdekt bij een groote industrieele maatschappij te loulon, is de groot-industieel, Barel, voorzitter van de handels-rechtbank te Toulon, gearresteerd. Het noodweer in Zuid-O ostEuro- p a. Het is noodweer geweest in Zuid-Oost- Europa, in de ergste beteekenis van het woord. Onweders en wolkbreuken hebben overstroo- mingen veroorzaakt, die bruggen en spoorwegen hebben weggespoeld, duizenden hectaren vrucht baar land onder water hebben gezet, en, wat het ergste is, honderden menschen het leven hebben gekost. Vooral in Joego-Slavië en Roemenië heeft de ramp ccn omvang aangenomen, die, nu er nadere berichten worden ontvangen, ontzettend blijkt te zijn. In Joegoslavië zijn niet minder dan 200 personen door den bliksem gedood. Telegrammen. DE KATHOLIEKEN GAAN OVER TOT VERZET. NEW-YORK, 6 Juli (draadloos). De Mexi- caansche katholieken hebben besloten zich te verzetten tegen het drastische regeermgs-decreet, dat geteekend is door president Calles, waarbij de kerkeigendommen worden geconfisceerd, het religieus onderwijs afgeschaft en de religieuze orden ontbonden. IIET VATICAAN EN DE SOVJET. BERLIJN, 6 Juli (draadloos). Een telegram uit Moskou meldt, dat de onderhandelingen tusschen de Sovjet-regeering en het Vaticaan weer hervat zijn. NIEUWE RAMP. BATAVIA, 6 Juli (draadloos). Sumatra is opnieuw door een hevige aardbeving geteisterd. Alleen te Fort de Koek zijn 400 dooden. DE SPOORWEGRAMP. PARIJS, 6 Juli (draadloos). Bij een nader ingesteld onderzoek naar de oorzaak van den treinramp nabij Achéres is gebleken, dat de machinist niet gewaarschuwd is geworden, dat de route verlegd was. De hoofdlijn was naar een zijlijn overgebracht. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen, waarschijnlijk regenbuien, met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Doodelijk ongeluk. Men meldt ons uit R'dam De 43-jarige landarbeider V. uit Schaik (N.-B.) die zich hedenmorgen per fiets naar zijn nieuwe betrekking te Kethel begaf, is op den Sehiedam- schen dijk aangereden door een vrachtauto. Met een bekkenbreuk en inwendige kneuzingen moest de ongelukkige naar het ziekenhuis vervoerd worden, waar hij later is overleden. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. Londen Berlijn Par ij» Bnusel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York 5 Juli. ƒ12.11*/» - 59.267» - 7.— - 7 - 48.221/, - 35.25 - 66.— - 66.85 - 54.70 -2.48'/, 6 Juli. 12.11«/M - 59.291/» - 6.651/, - 6.297» - 48.25 - 35.25 -66.— - 66.821/, - 54.70 -2.49 Kerknieuws. Het eeuwfeest van St. Franciscus. Thans is het program van de plechtige ope ning van het jubeljaar ter eere van Sint Fran ciscus door het internationale uit geestelijken en leeken bestaande comité openbaar gemaakt. Het St. Franciscusjaar begint na een plechtig triduum, te middernacht van 31 Juli op 1 Augustus. De verschillende muziekkorpsen, wel ke voor de opening naar Assisië komen, stellen zich op het Domplein op en zullen gezamenlijk de door den burgemeester van Assisië, Arnoldo Fortini, vervaardigde Franciscushymne spelen. Te gelijker tijd zullen de klokken van alle torens van Assicië, zoowel van de bovenstad als in het dal beginnen te luiden, om het jubeljaar te be groeten. In tegenwoordigheid van alle geestelijke en burgerlijke autoriteiten van de provincie Umbrie, wordt daarop in de kathedraal van San Rufino het Veni Creator gezongen, gevolgd door een pontificale H, Mis, welke wordt opgedragen door Mgr. Ambrogio Luddi, bisschop van Assisië. Na deze H. Mis zal de eerste groote processie uittrekken. In den morgen van den lsten Augustus zal een plechtige pontificale Hoogmis worden op gedragen en in den avond van denzelfden dag zal de groote historische optocht worden ge houden, welke naar Santa Maria degli Angeli in het dal trekt. Aan dezen optocht nemen alle religieuze Orden en alle vereenigingen van Assi sië deel. Een banierdrager, de historische „Gon- falone" van de gemeente Assisië zal het stedelijk vaandel dragen daarachter volgt de geheele bevolking van Assisië. Te middernacht van 1 op 2 Augustus wordt de feestelijkheid van de opening besloten met een pontificale H. Mis, welke zal worden opge dragen door Kardinaal de Lai. Studiehuis Paters Carmeiieten. Z.D.H. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft, volgens St.-Janski.", aan de Nederland- sche Provincie der geschoeide Carmeiieten verlof gegeven tot de oprichting van een studiehuis te Nijmegen voor de professoren en studenten dezer orde aan de R. K. Universiteit. Mgr. van Rooy. Mgr. J. M. J. van Roo'y, pastoor der parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad te 's-Graven- liage is uit voorzorg voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Onderwijs. Een merkwaardige promotie. Heden is aan de Universiteit te Utrecht be vorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte mej. A. G. M. van de Wijnpersse, Zuster Ililde- garde van de Congregatie der Franciscanessen van Heythuysen, geboren te Zaandam, thans werkzaam aan de R.K. Meisjes LI.B.S. te Am sterdam, op proefschrift „De Dietse vertaling van Suso's Horologium aeternae sapientiae". Voor zoover bekend, is dit de eerste maal, dat hier te lande een kloosterzuster aan een onzer universiteiten den doctorsgraad behaalt. Rechtzaken. Toch vrijgesproken. Het Bossche Gerechtshof deed gistermiddag uitspraak in de zaak tegen L. van V., chauffeur te Stavenisse, die terechtstond in verband met het bekende autobusongeluk aan het Thoolsche veer. Het Hof sprak bekl. vrij. De adv .-gen. had be vestiging geëischt van het Bredasche vonnis, dat hem tot 4 maanden veroordeelde. Menschenlevcns tellen niet meer mee SPORT. Schiedamselie Zwemclub. In de gemeentelijke zweminrichting aan den Havendijk zullen op Donderdag 8 Juli a.s. 's namiddags 7\ uur de volgende waterpolo-wed- strijden gehouden worden. Voor het kampioen schap III klasse A komen uit S.C.Z. I tegen D.Z.C. I (Dordrecht) alsmede zullen elkander bevechten S.Z.C. II—D.Z.C. II en S.Z.C. III— S.V.H. III (Hilligersberg). „Fortuna"-serie. Voor bovengenoemde seriewedstrijden zijn de volgende wedstrijden gespeeld op het Zwaluwen terrein alhier Zaterdag 5 Juli lste afd. StormvogelsT.O.P. I 24. Fortuna IExcelsior-comb. 21. 2e afd. Excelsior VIZwaluwen III 13. Fortuna IIT.O.P. II 40. - S.G.V.—I-I.B.S. 3—1. Maandag 5 JuliZwaluwen III—T.O.P. II 50 w.n.o. Fortuna IIS.G.V. 10. Burgerlijke Stand. Geboren: Juli 2. Cornelia Adriana Maria, d.v. C. A. Heijkoop en J. W. de Romijn, Waran de. 3. Sophia Margaretha, d.v. W. van Buren en M. W. Ballijns, Achter de Teerstoof. Hui- brecht, z.v. C. van Gent en G. Koogje, Geervliet- schestr. 4. Josina, d.v. G. A. Slavenburg en J. Bosman, St. Liduinastr. Adriana, d.v. P. J. Elshout en A. Overgoor, Bleekerstr. Cornelia, d.v. J. Bouw en J. C, van der Kraan, Groene- weegje. Overleden: Juli 5. H. Voerman, oud 1 j., Mariastr. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 6 Juli v.m. 12.48 n.m. 1. 7 Juli v.m. 1.13, n.m. 1.43. 8 Juli v.m. 2.04 n.m. 2 31. 9 Juli v.m. 2.47 n.m. 3.16. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 e.M. N.A.P. SCHIEDAM 5 Juli. Aangekomen s.s. „Pen- mount", van Fredriksham met papierhout aan den steiger Oosterhaven. s.s. „Mansuria", van Bordeaux, s.s. „Albania", van Malaga, s.s. „Strutholm, van Londen, s.s. „Algerid", van Casablanca, s.s. „Savonia", van Londen, s.s. „Ericus", van Blyth, s.s. „Arnold Maersk", van Londen, alle om hier kolen te bunkeren m de Wilhelminahaven alle weder vertrokken. SCHIEDAM, 6 Juli. Aangekomen s.s. „Lap", van Gothenburg, en 6 Engelsche stoomtrawlers om kolen te bunkeren. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 6 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 10.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 6 Juli. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging' Heden 1.80 per ketel. ROTTERDAM, 5 Juli. Buitenlandsche gra nen Rogge. Western disponibel ƒ11.60, Zuid-Rus sische dito 11.60, Laplata aangekomen 11.50, 72/3 Duitsch/Poolsch dito ƒ11. Gerst. 48 pd. Malting" disponibel 198, dito stoomend 195 Zuid-Russische disponibel 201 202, 61/62 Laplata stoomend 196. Haver. Canada No. 2 spoedig verwacht ƒ11, dito no. 3 aangekomen 10.40. Mais per 2000 kilos. Amer. Mixed aangekomen 170, Laplata disponibel 173, dito aangekomen en stoomend 170. Aardappelen. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtWestl. schoolmees ters, zand 9 11 c., idem klei 7k 8 c., duke of yorks 7 a 9 c., blauwpitters 11 a 12 c., poters 6 a 8c., alles per K.G. met behoorlijken aanvoer, gewone vraag. Zeeuwsche eieren 4.50 a 6. Overmaasche eieren 4.50 k 6.per 100 stuks. ROTTERDAM, 6 Juli Aangevoerd werden 262 paarden, 86 veulens, 669 magere en 680 vette runderen, 536 nuchtere kalveren, 323 vette kalveren,48 schapen, 166 biggen. De prijzen waren als volgtvette koeien 524330 ossen 49— 4236, stieren 4134, kalveren 59J474—40 per K.G. Melkkoeien 290475, kalfkoeien 300475, stieren 120-450, pinken 100 150, vaarzen 170230, slachtpaarden 200 325, slachtpaarden 100200, nuchtere kalve ren 1520, biggen 1624. Advertentlën. Gevraagd een flinke Jongste Bediende voor schrijf- en licht loopwerk. Brieven, letter A, bureau van dit blad. te DELFT kunnen Zich in persoon aan te melden des voormiddags tusschen 8 én 11 uur bij onzen vertegenwoordiger in Café SLAVENBURG te Schiedam. 2215a22

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3