BMGBLAD WOOMSCHIEDAM OMST&EI€E9Ê* "FEUILLETON. Kasteel Jet Onweersaest" 49ste Jaargang. Woensdag 7 Juli 1926 No. 14599 K (PE M A RÏK T 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven_35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, post 3.per kwartaal. Bureau per week 20 cent, franco per Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën; plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden|[mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1' 500 bij levenslange gekeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Wibaut lachte. De socialist Frans Wibaut, meer bekend als „de Machtige", is geen vroolijke Frans verre van dat Mogelijk, dat zijn functie van Amsterdams wethouder van financiën daar eenigszins schuld aan heeft, want zoo'n ambt geeft veel zorg. Maar wethouder Wibaut mist niet alleen elke neiging tot vroolijkheid wethouder Wibaut is ook een vreeselijk ernstig mensch hij is een somber man een verbitterde Zeeuw of te wel de triestigheid in kwadraat. Eenmaal hadden we het ongenoegen hem te zien zetelen in den Amsterdamsèhen Raad en terstond dachten we aan een zinsnede uit het ezel-epos „Boudewijn" van Timmermans „Op een troon zat Isegrijn Zuur en gram als wijnazijn". Na eenigen tijd moesten we helaas aan nog zuurdere dingen denken; 't werd azijnessence, omdat dit het zuurste zuur was wat we kenden in waarheid was het nog erger. Humor is wethouder Wibaut natuurlijk vreemd, lachen heeft hij reeds jaren verleerd en zijn getrouwen twijfelden in smarte of ooit de dag zou aanbreken, dat de stroeve trekken van den Machtige zich mild konden ontplooien. Welke middelen zijn vrienden ook aanwend den, niets mocht baten zelf3 de belachelijkste pogingen lieten hem ijskoud onbewogen. Zijn volgelingen waren de wanhoop nabij, totdat een eenvoudige journaliste het ongeloof lijke mocht bewerken. Neen 1 mevrouw van Italië heeft geen grappige gezichten getrokken ze heeft geen geestige anec.dot.en verteld ze werkte niet met sarcastische satyren en ze deed geen kunstjes met de kaart. Ze stelde alleen de simpele vraag „Bezaten uw ouders al socialisti sche neigingen Toen bulderde de Machtige van het lachen. Zijn veertig jaren opeengehoopte lachreserves braken, terwijl zijn lichaam schokte, los naar alle kanten. „Maar mevrouw", bracht Wibaut, al proesten de, er met moeite uit, „hoe kan u zooiets vragen, mijn ouders waren goede katholieken". Ach ja Het is ook oer-komisch, die veronder stelling goed katholiek en dan socialisthet is een ongerijmdheid als een blank vers 1 We hopen, dat de lachbui van Wibaut de roode persmannen, die wel eens anders orakelen, beleeren en bekeeren mag. Buitenlandseh Nieuws. ENGELAND. Een besluit der mijnwerkers. De algemeene bijeenkomst der mijnwerkers te Leigh heeft een resolutie aangenomen waarin een beroep gedaan wordt op de arbeiders in alle industrieën om het aftreden der regeering te eischen teneinde het volk in staat te stellen zich uit te spreken over de houding der mijnwerkers. goed ten uitgereikt. Zaterdag zullen zij van hun vakvereeniging een uitkeering van tien francs per dag ontvangen. De spoorwegautoriteiten hebben gisteren het vervoer van goederenwagens naar Antwerpen stopgezet. Een der reeders verklaarde, dat de arbeiders een geschikt moment hebben gekozen om in staking te gaan. Zij profiteeren van het feit, dat er zich meer dan 250 zeeschepen in de haven bevinden en dat er een groote toevoer is van steenkool voor Engeland. Bovendien kunnen de stakers in dit jaargetijde werk krijgen op het land. den Bemiddeling door gouverneur. De gouverneur der provincie Antwerpen heeft op verzoek der regeering een onderhoud gehad met gedelegeerden van de reeders en de arbeiders. Men verzekert, dat een voorstel van zijn zijde, dat aan beide partijen is mede gedeeld, reeds in beginsel aangenomen is. De regeering heeft den gemeenteraad van Lissabon ontbonden, omdat deze beschuldigd wordt, tal van onregelmatigheden te hebben gepleegd. Er is een nieuwe raad ingesteld. BELG1E. moment voor de s t a k i n g." De Belgische minister van Nijverheid en Ar beid heeft bij den gouverneur der provincie Antwerpen er op aangedrongen, dat deze alles in het werk zal stellen om het conflict, dat het bedrijf in de haven van Antwerpen .verlamt, tot oplossing te brengen. Gister zijn aan de stakers hun stakingskaar 119) FRANKRIJK. Caillaux aan 't woord. De eerste dag van de financieele debatten werd hoofdzakelijk ingenomen door het exposé van den minister van Financiën, Caillaux en de weinige debatten, die op zijn rede volgden, waren van geringe beteekenis. De besprekingen zijn dan ook tot morgen' verdaagd. Caillaux' redevoering was zeer duidelijk ten aanzien van de gevaren der situatie, doch ta melijk vaag met betrekking tot de middelen, waarmede aan die gevaren het hoofd moet wor den geboden. Het voornaamste punt van zijn rede was, dat hij een wetsontwerp zal indienen, waarbij aan de regeering het recht wordt gegeven te doen wat noodig is om de belastingen te her zien, nieuwe bezuinigingen op te leggen en met de stabilisatie een aanvang te maken. Caillaux wees er op, dat de schatkist bijna "aan het einde harer middelen is. De wettelijke grens van het crediet bij de Bahque de France is op 500 millioen na bereikt en zelfs deze marge zou verdwenen zijn als niet gedeeltelijk gebruik gemaakt was van het Morgan-crediet. Deze mededeeling veroorzaakte eenige opwin ding in de Kamer, daar de laatste bankstaat nog een marge toonde van meer dan een milliard. Frankrijk, vervolgde Caillaux, moet meer dan vier milliard per jaar voor den dienst der bui- tenlandsche schuld opbrengen en moet in Augus tus 800 millioen pond storten. Indien gij niet de bruid zijt, waarom liet ge dan de heilige handeling zoo ver komen Hoe durft ge het wagen in eene kerk, voor 't altaar den spot te drijven met deze heeren en met mij Een goedkeurend gemompel overtuigde onze vriendin, dat haar toestand bedenkelijk werd, wanneer ze langer wachtte met de noodige verklaring. Uw eerwaarde vergist zich, zei ze, indien ge meent, dat ik opzettelijk dit tooneel heb veroor zaakt. Ik deed het, om eene ongelukkige jon ge dame van de macht van haren voogd, den kapitein Lenoir, te bevrijden, die niets minder in 't schild voerde dan de arme, hulpelooze Weeze tegen haar wil met zijn zoon te doen hu wen. Om mijne vriendin in hare vlucht te helpen, nam ik hare rol over en om mij zelf te redden, volgde ik de twee heeren, die mij voor miss Day hielden, tot hier en stel mij hier onder uwe be scherming. Zij is krankzinnig, riep de kapitein, haar woor den zijn van geene beteekenis enhaarzonderling karakter is genoeg bekend. Ik zal haar gerech telijk vervolgen Hoe durfdet gij het wagen, miss, u in zaken te mengen, die u niets aangaan Welk eene dwaze gedachte, een pupil aan 't gezag van haar voogd te willen onttrekken PORTUGAL. Na den staatsgreep. De politieke gevangenen uit den Portugee- schen staatsgreep, die op het fregat „Don Fer nando" werden vastgehouden, zijn, meldt de „Times", Maandag vrijgelaten. Binnenkort zal de president-dictator, Generaal Gomes da Costa, een nieuwe perswet uitvaardigen, waarbij zware straffen worden gesteld op beleediging van den staatspresident, van monarchen en andere hoof den van vreemde naties, alsmede van diploma tieke vertegenwoordigers. Eveneens zal zwaar worden gestraft het opwekken van Portugeesche burgers tot militaire-dienstweigering, voorts aan slagen op de ingtegriteit des lands, het verwek ken van panieken e.d. Ook zal de wet volmacht verstrekken tot het beletten van den invoer van staatsgevaarlijke drukwerken uit het buitenland. MEXICO. De kerkvervolging. President Calles heeft gelijk gister in 't kort gemeld, Zaterdag een decreet uitgevaardigd, dat op 31 Juli van kracht wordt en dat de or ganisatie van den godsdienst in Mexico verbiedt. Het decreet bevat 33 artikelen, waarvan de voornaamste zijn Alle geestelijken moeten van Mexicaansche afkomst zijn. De schoolopvoeding moet op regeerings- scholen geschieden. Kloosters van mannen of vrouwen zijn ver boden alle thans bestaande moeten worden opgeheven. Het dragen van geestelijke kleeding of andere geestelijke onderscheidingsteekenen buiten de kerken is verboden. Kerkelijke instellingen mogen geen eigendom of kapitaal verkrijgen of bezitten. Alle kerken worden nationaal eigendom. De paleizen van de bisschoppen en de seminaries worden nationaal bezit en zullen voor den staatsdienst worden gebruikt. Critiek op dit decreet in de religieuze organen of in andere uitgaven is verboden. Het decreet verbiedt een ieder een minder jarige over te halen bij gelofte het klooster leven te aanvaarden en ieder geestelijke om tot ongehoorzaamheid aan de regeering aan te sporen. Geestelijken mogen voortaan geen politieke beschouwingen meer geven kerkelijke uitgaven mogen zulke beschouwingen niet bevatten. Straffen van een boete van G000 af tot gevange nis van zes jaar zijn voor dergelijke beschouwin gen vastgesteld. De huichelaais verklaren, dat 4® nieuwe wel bedoelt misdaden tegen de Mexicaansche Fe deratie te voorkomen gelukkig ontwaken de katholieken. DE VOORBEREIDING DER ONTWAPENING. Het militaire subcomité te Genéve der voor bereidende ontwapeningscommissie heelt heden voorloopig zijn werkzaamheden beëindigdengaat voor den tijd van drie a vier weken met vacan- tie. Na afloop der vacantie zal het subcomité zich bezig houden met het tweede deel der vra genlijst men hoopt, dat de beantwoording daarvan nog vóór September zal zijn geëindigd. voegde Mr. Goodwin er bij. Hoe durft ge u zoo iets veroorloven Bedacht ge niet, welke gevol gen zulk eene vermetele daad voor u kon hebben Ik vrees, dat ge hiervoor niet ongestraft zult blijven. Eerwaarde Heer, hernam onze vriendin, kiest gij ook partij tegen mij doch ik begrijp hetgij vertrouwt dien heer Lenoir ten volle, omdat hij bekend is als een braaf man. Maar ik zeg u hij is een schijnheilige. Doch. gij zult wel zoo edel zijn, om thans de partij op te nemen der weerlooze vrouw. En al zouden ook allen tegen u zijn, dan biedt zich hier een arm aan, die u tegen de heele wereld beschermen zal, miss Capitola riep op dit oogen- blik eene stem, die als hemelsche muziek in de ooren van 't jonge meisje klonk. Een jonge, schoone man baande zich een weg door de omstanders en plaatste zich naast de in de klem zittende miss, die met een luiden kreet van vreugde in zij ne armen zonk Het was Herbert Greyson, die als door den Hemel in de ure van 't gevaar gezonden scheen. O, gij hier, Herbert riep Capitola. Nu begin ik aan wonderen te gelooven Maar hoe komt gij om Gods wil hier Daarover later, Cap, hernam Herbert.Verklaar mij eerst wat hier gaande is en waarvoor ik u hier in rouwgewaad in deze kerk vind Ik verlang niets liever, doch men liet mij niet spreken. Luistert dan allen, hoe de zaak zich heeft toegedragen en oordeelt dan, of ik onrecht had te handelen, zooals ik deed. Hoort niet naar haarriep Graven Lenoir ALLERLEI. Uil Warschau De Poolsche regcering heeft door haren gezant te Berlijn tegen de door den Rijksdag verlangde uitwijzing van Poolsche landarbeiders geprotesteerd. Volgens de bladen iè de nota in krachtige termen vervat en worden represailles aangekondigd, indien de Duitsche regeering aan het verlangen van den Rijksdag gevolg mocht geven. Uit Warschau De Landdag is met de behandeling der Grondwets-wijziging begonnen. Uit Brussel De Belgische minister voor de Spoorwegen, Anseele, heeft gister bij het Bureau der Kamer het wetsontwerp in zake de Spoor wegregie ingediend. Het ontwerp is voor onder zoek naar de secties verwezen. Uit Berlijn Met de vorming van een Lu- xemburgsche ministerie is de vroegere minister en huidige vice-president der Kamer Loutsch belast. Binnenland. Provinciale Staten. Zomerzitting 192 6. De Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, baron Sweerts de Landas Wyborch, heeft gister in het gebouw der Tweede Kamer in naam der Koningin de zomerzitting 1926 der Provinciale Staten van Zuid-Holland geopend. O.m. werden behandeld de 4 vragen gesteld aan Ged. Staten, door den heer Vaandrager in verband met het melkbesluit. Het antwoord op deze vragen had spr. niet geheel bevredigd en naar aanleiding daarvan gaf spr. nog een nadere toelichting met het ver zoek of Gedep. Staten niet alsnog in de door spr. gewenschte richting zouden willen werkzaam zijn. omdat z.i. de wettelijke voorschriften alleen in staat zullen zijn binnen afzienbaren tijd een hygiënische melkwinning van tebeekenis te be vorderen. Spr. wees op het bestaan van een vereeniging, die zich ten doel stelt in samenwerking met de keuringsdiensten, opvoedend en. controleerend te werken in de richting van een verbeterde melkwinning en hij vroeg of Gedep. Staten zouden kunnen bevorderen, dat de melk in de winkels van deze vereeniging wordt gekocht. Het lid yan Ged. Staten, de heer van Boeijen, wees er op, dat Ged. Staten niet mogen treden op het terrein dat door de Warenwet wordt bestreken. Overigens verklaarde spr. zich bereid, waan neer van de door den heer Vaandrager bedoel de vereeniging hem een advies mocht bereiken, dit advies nader met Ged. Staten te overwegen. Vervoerverbod van vee. Zooals uit de jongste Staatscourant blijkt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een verbod van vervoer afgekondigd in een strook van 300 Meter (gerekend van de grens) voor herkauwende dieren en varkens, voor zooveel het betreft de grens langs België. Ge leerd door de ervaring zijn tevens daarin opge nomen, de grensplaatsen Bocholtz, Wittem en Vaals, voor wat betreft de Oostelijke grens. Ten einde den grensbewoners-veehouders zoo min mogelijk last te bezorgen, heeft de directeur van den Veeartsenijkundigen dienst den betrokken inspecteurs aangeschreven, voor welke gevallen naar zijn meening, algemeene ontheffingen van het vervoerverbod kunnen worden verleend, onder de daarbij medegedeelde voorwaarden. woedend. Zij is krankzinnig, zij liegt het past hier niet op deze heilige plaats Herbert gebood den jongeren Lenoir met don derende stem te zwijgen. Ik geloof gaarne, zei hij, dat gij niet graag deze bijzonderheden hoort, doch daarom juist willen we de miss hooren spreken. De kapitein zag in, dat Capitola in den jongen man een ongemakkelijken beschermer gevonden had en 't spel voor hem en Craven verloren was, wanneer door Capitola hun gedrag jegens miss Clara Day werd aan de kaak gesteld. Kom, Craven, zei hij tot zijn zoon. We hebben hier niets meer te doen, voor de rechtbank zullen we zien, wie gelijk heeft. Halt, mijnheer riep Herbert. Zoo goedkoop komt u niet los Mannen, riep hij tot de aan wezigen, zet den ingang af. We willen eerst hoo ren, wat de dame omtrent die heeren te zeggen heeft. Zoo, wendde zich Herbert nu tot Capitola, spreek nu, miss. Capitola begon de heele lijdensgeschiedenis van hare vriendin Clara te verhalen. Ze vertelde, hoe kapitein Lenoir tegen den uitdrukkelijken laatsten wil van haar vader haar in 't „verborgen huis" had meegenomen, daar formeel gevangen gehouden en haar om 't rijke erfdeel wilde dwin* gen de vrouw van zijn zoon te worden, ofschoon zij met inwilliging baars vaders reeds verloofd was met een ander den jongen dokter Traverse Rocke. Traverse mijn vriend mijn broeder riep Herbert verrast. Naar het einde. Indertijd heeft de heer Braat in „De Nieuwe Plattelander" een oproep geplaatst, waarin hij mededeelde, dat een bedrag van 6000 noodig is voor de instandhouding zoowel van orgaan als van bond. Daar tot dusver nog geen f 1000 is ontvangen, heeft de heer Braat hierin aan leiding gevonden om den lezers van 't blaadje het volgende kond te doen „Er wordt aan mijn oproep blijkbaar geen voldoende aandacht geschonken, zoodat de gelden niet in erg ruime mate vloeien- De gestelde tijd is om en nog geen zesde part van 't gevraagde is bijeengebracht. De verontwaardiging der toehoorders was ten top gestegen. Eerloozen booswichten schurken waren de niet zeer vleiende titels, die Lenoir en zijn zoon moesten hooren. Ze zouden zelfs tot handtastelijkheden zijn overgegaan, indien Mr. Goodwin hen niet herinnerd had aan de plaats, waar ze waren. Vergrijpt u niet aan hen, lieden riep hij. Ze zijn door onze verachting genoeg bestraft en weldra zal twintig uur in 't rond hun naam met afschuw genoemd worden. Laat hen gaan en hen 't bewustzijn meenemen, dat weldra ieder eerlijk man zal weten, wie ze zijn. De boeren lieten de twee gebrandmerkte booswichten vertrekken. Vol wraak en bevend van machtelooze woede over den smaad, waar mee ze beladen waren, verlieten ze de kerk. Ook Capitola en Herbert vertrokken. Ik moet bekennen, miss, zei de priester, dat ik heden gezien heb, dat gij 't. harL op de ware plaats hebt, al weet uw oom soms geen raad met u. Voor de kapel vond Capitola tot haar groo e verbazing Wool met haar GypDe arme roin mei sprong van vreugde, dat hij zijne jeugc i„e meesteres weerzag. Nu zouden hem toe i i e u'".u niet uitgerukt worden. Het volgende oogenbhk waren Herbert, Capitola en de neger op weg naar Warfieldshouse. [Wordt vervobjd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „E e n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1