Verven JE P80ENIX" Tel. No. 68015. Stoomen Kasteel „Het Onweersoest" DAGBLAD WOOR SCHIEDAM EN QMSTREKEM* FEUILLETON. 49ste Jaargang. Vrijdag 9 Juli 1926 No. 14601 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 2ÏÏÜ bij verlies van een band, voet of oog i 200 bij dood f 200 bil verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. TSJECHO-SLOWAKIJE. D e Id u s-f e e s t e n. Ter gelegenheid van de Sokol-festiviteit.en hebben Dinsdag te Praag wederom de jaarlijk- sclie Rusteesten plaats gehad. Men herinnert zich, dat ten vorige jare deze feesten aanleiding- waren tot het vertrek van den nuntius uit Praag en verbreking der normale betrekkingen tusschen Tsjecko-SIowakijë en bet Vaticaan. Met begrijpelijke belangstelling werd dan ook de houding der Regeering ten aanzien van deze leesten tegemoet gezien. 0 In den morgen'had een groote optocht plaats over het plein, waar een standbeeld voor den hervormer is opgericht. Kransen werden bij het monument neergelegd, terwijl een afdeeüng Sokols een eerewacht vormde. President Masaryk en de leden der regeering woonden van het balcon van een der ofi'icieele gebouwen de plechtigheid bij. Het blijkt, dat president Masaryk ten aanzien van de Rus-feesten van een verzoenende politiek tegenover het Vaticaan heeft willen blijk geven. Hij heeft den voorzitter der Sokol-vereenigingen, den heer Scheiner, bij zich ontboden en hem gelast in redevoeringen of demonstraties alles te vermijden, wat door de Katholieken als een provocatie kan worden opgevat. Uit deferentie voor het Vaticaan, heeft de heer Masaryk beslist, dat de Hussietische vlag niet van zijn paieis, het Hradchin, mocht worden uitgestoken. Erkennend dat de meerderheid van Tsjechen en Slowaken Katholiek is, wenscht, aldus de Times de president hun gevoelens zoowel als de delicate positie van het Vaticaan te ontzien. Er bestaat nog een nuntiatuur te Praag met een zaakbelastigde en het is niet de wensch van den president, dat de nuntiatuur wordt, opgeheven. Door deze houding van het hoofd van den Staat, dus vervolgt het blad, schijnt de her vatting van normale betrekkingen tusschen het Vaticaan en de Tsjecho-Slowakisehe republiek naderbij gebracht te zijn. POLEN. P i 1 s u d s k i. Volgens besluit van den Poolsehen minister raad is het slot Belvedere te Warschau tot permanent verblijf voor Pilsudski bestemd. Naar verluidt, zal Pilsudski binnenkort tot inspecteur-generaal van het Poolsche leger Worden benoemd, waardoor hij een geheel Onafhankelijke, parlementair-onverantwoordelij ke positie verkrijgt, en gelijktijdig in geval van oorlog opperbevelhebber wordt. BELG IE. Het, einde der havenstaking. Terwijl gouverneur Holvoet zijn bemiddelings rol als geëindigd beschouwde, hebben de af gevaardigden der werkgevers zich met een nieuw voorstel tot hem gewend, ter overbrenging aan de stakers in de Antwerpsche haven. Als gevolg daarvan en na raadpleging van den minister van arbeid, konden de gouverneur en fle burgemeester van Antwerpen, Van Cauwe- laert, aan den secretaris der havenarbeiders, bomers, beloven, dat veertig francs (pl.m. 2.40) per dag zou worden toegestaan, indien heden ochtend het werk hervat werd. De leider van dom vakbond liet de aangeboden 121) Daarom verzoek ik u nogmaals, lieve moeder, omtrent den toestand van Clara zekerheid in te Winnen en zou dit niet kunnen, dan persoonlijk Clara t,e bezoeken. Dit, lieve moeder, verwacht en hoopt van u, Ow dankbare Traverse. Arme zoon zei mistress Rocke, als ze den brief Solezen en weer opgevouwen op tafel gelegd had, Sfj weet niet wat gij van mij verlangtIk zooi "et „verborgen huis" betreden, zijn huis Hoe 18 dit mogelijk na de gebeurtenissen, die mijn z°on onbekend zijn En toch, voegde zij er bij, ZM ik het moeten doen, anders zou Clara mij eene °ndankbarc noemen. Dat zal ik nooit, lieve moeder, riep op dit °°genblik de stem van een jong meisje dat °ngemerkt door de geopende deur was binnen - Setreden en een oogenblik later in de armen m»rer moederlijke vriendin lag. Het was Clara. Onze lezers kunnen zich de vreugde voorstel- eni waarmee mistress Rocke het lieve kind aan kaar hart drukte. Wat hadden ze elkaar veel le vertellen en te vragen ^a het sober ontbijt, dat mistress Rocke hare Kugdige vriendin voorzette, vertelde Clara ?Ues, wat zij sedert haar vertrek van Willow- beleefd had, totdat zij door de kloeke voorwaarden aanplakken en waarschuwde telefo nisch de ploegbazen en de voormannen, zoodat heden het werk vrijwel algemeen hervat zal worden. ENGELAND. De achtuuTswet aangenomen. De aehtuurswel is in derde lezing aangenomen door het Hoogerhuis en door den koning be krachtigd. Toen het achtuurs-ont.werp zou aangenomen worden, dwongen de arbeidersleden, door het debat voort te zetten, de regeering om sluiting aan te vragen. Groepen uit het Lagerhuis drongen in het Hoogerhuis onder geroep „Vier uur voor u, en acht voor de mijnwerkers". Toen de koninklijke sanctie aan het ontwerp gegeven werd, ontstond er nieuwe herrie. De arbeiders leden verstoorden de procedure door te roepen „Het is een schande Een moordenaat.swet Heights8 FRANKRIJK. Hetfinancieel debatinde Kamer Ten antwoord op een rede van Blurn (soc.) herhaalde Caillaux, dat de regeering haar actie zal regelen naar het rapport der deskundigen. Het tegenwoordige belastingstelsel moet worden verbeterd en niet onderste boven gekeerd. Caillaux bestreed de argumentatie van Blum, volgens welke het plan der deskundigen inflatie zou veroorzaken. Hij betoogde, dat het socialis tische geneesmiddel n.l. consolidatie der schat kistbons, nadeelig zou zijn voor het volkscrediet. Hij zeide, dat er volstrekt geen sprake is van inflatie, wanneer de deskundigen voorstellen het beheer der bons toe te vertrouwen aan een maatschappij, die over buitenlandsche credieten zou beschikken, daar de uitgegeven biljetten gedekt zouden zijn door goud en deviezen. Er bestaat geen andere oplossing dan die van het verslag der deskundigen of consolidatie. De regeering wil dèn frank ten deele revalori- seerenCaillaux noemde Blutn's oplossing on mogelijk, die de waarde der bankbiljetten met 15 pCt wil verminderen. De minister verklaarde, dat hij afziet van een kapitaalsheffing. Caillaux verklaarde nog, dat het eenige practische gedeelte van Blum's argumentatie de vergelijking is met liet plan-Dawes, doch hetgeen mogelijk is voor Duitsehland, 'is het niet voor Frankrijk. Indien Duitsehland geld- schieters gevonden heeft voor zijn goud-obliga- t.ies, is het, omdat men wist, dat men van builen af tegenover het rijk compensatiemaatregelen kon treffen. Fi ankrijk zal evenals Duitsehland en Engeland behoefte hebben aan credieten van het buitenland. Caillaux wil de regeling der schulden •iiet._ met de verlcening dezer credieten ver binden, doch de regeling der schalden is nood zakelijk, opdat Frankrijk zijn erediet. geheel zou kunnen herstellen. Caillaux besloot met de Kamer te vragen om te kiezen tusschen het plan der deskundigen en het plan der socialisten. Daarna zal men snel moeten handelen. MEXICO. Een regeeringsoverwin Zondag zijn in Mexico de verkiezingen gehou- den voor het Bondsparlement. Uit de tot dusver bekende resultaten blijkt, volgens een United- Press-berieht, dat de regeeringsgroepen de overwinning hebben behaald. De Nat. Soc. Arbeiderspartij, de partij van president Calies wou den verkiezingsstrijd in 10 der 31 kieskringen. De meerderheidssocialisten die de regeering steunen, hadden in 5 kieskringen succes. Gezien deze resultaten, verwacht men, dat de roode regeeringspartijen helaas een voldoende meerderheid zullen behalen. Indien dit uitkomt, wachtten den katholieken nog zware tijden. ALLERLEI. Uit Londen Naar verluidt, zou de Britsche premier Baldwin, vergezeld door den minister van buitenlandsche zaken, Chamberlain, en de hertogin van Atholl, voornemens zijn de Volken bondsvergadering in September a.s. bij te wonen. Uit Parijs De bladen vernemen uit Rabat, dat Abd-el-Krim thans zeer spoedig naar Madagascar zal vertrekken. Uit Boekarest Het Rador-agentscbap meldt, dat een bende Bulgaarsc-he kcmitadjis een aanval heeft gedaan op een gendarmeriepost aan de grens der Dobroedsja. Een soldaat zou gedood en verscheidene gewond zijn. Uit. Breslau Eergisteravond hebben in de omgeving van Breslau ernstige botsingen plaats gehad tusschen de leden van de Reichsbanner en roode frontstrijders eenerzijds met leden van een schuttersvereoniging anderzijds. In den loop van de gevechten werden ook politie-agenten aangevallen. De commissaris van politie heeft zich genoodzaakt gezien tot nader order alle demonstraties in de open lucht te verbieden. Uit Miinchen In de wandelgangen van den Landdag gaf gisterochtend de sociaal democratische afgevaardigde G. Bauer den nationaal-socialist Streieher verscheidene oor vijgen. Bauer achtte zich door een artikel van den nationaal-socialist in de „Stuermer" be- leedigd. Binnenland. Wijziging L. O.-uet 1920. Bij Kon. besluit is ingesteld een staatscom missie tot herziening der L. O .-wet 1920 ten einde o.m. een minder kostbare toepassing van het beginsel der finaucieele gelijkstelling te verkrijgen en niet-noodzakelijke beperkingen der vrijheid van het onderwijs weg te nemen. De nieuwe Spaanselie gezant. De nieuwbenoemde gezant van Spanje bij hel Nederlandsche Hof, graaf de Piradère, is in Den Haag aangekomen en heeft gisterochtend zijn opwachting gemaakt bij den minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Van Karnebeek Goedkoope reizen. Dinsdag 13 Juii loopt een goedkoope trein van D^n Haag en Rotterdam tot en met Utrecht naar Zwolle en Giethoorn. Zondag 18 dezer kan men van verschillende stations een goed koope reis per trein en per boot maken naar de Zuiderzeewerken aan den Westkant en den Oostkant van het eiland Wieringen. 4213 6 daad van Capitola verlosL werd. Nu is het mijn plan, zoo besloot zij, doctor Williams te verzoeken, dat hij zich opnieuw voor mij tot. de rechtbank wendt. Indien wij nu be wijzen, hetgeen nu niet moeilijk zal vallen, hoe ver mijn voogd zijne macht over mij te buiten ging, twijfel ik er niet aan of de rechter zal een anderen voogd benoemen of ten minste de laat ste wilsbeschikking' mijns vaders omtrent mijn verblijf te Willow-IIeights doen naleven. God geve het, mijn kind, hernam mistress Locke. O, die Lenoirs Lr zijn geen grootere huichelaars dan zij, geen gevaarlijker menschen dan deze kapitein en zijn zoon Doch wij zullen op de Voorzienigheid vertrouwen. God zal u helpen indien ik slechts verkrijgen kan, zeide Clara, dat ik met u, lieve moeder, mijn geliefd Willow- Heights kan betrekken. Het is immers no»- on bewoond, niet waar? ofschoon mijn voogd het wilde verhuren. Ja, het is ledig, hernam mistress Rocke en wel om eene zonderlinge en kinderachtige reden En die is? vroeg Clara nieuwsgierig. Denk eens aan, lieve Clara, men zegt, dat het in uw huis spookt. Er zijn menschen, die beweren, des nachts een blauw licht aan 't raam gezien te hebben. Gisteren nacht zouden de buren eene witte gedaante aan het venster bemerkt hebben en een akelig gejammer gehoord hebben. Een gejammer gisteren nacht herhaalde Clara, terwijl zij zich het akelig tooneel herinner de, dat in het „verborgen huis", voor zoover zij het gehoord had, moest zijn voorgevallen. Blijk baar staat dit in verband met eene misdaad, die onmiddellijk in mijne nabijheid in een kamer boven mij gepleegd is. Oordeel maar zelf, voegde Clara er bij, terwijl zij hare vriendin breedvoerig begon te vertellen, wat zij dien nacht in 't „ver borgen huis" beleefd had. Met gespannen aandacht volgde mistress Rocke liet verhaal barer jeugdige'vriendin en beaamde volkomen haar vermoeden, dat door de twee Lenoirs een misdrijf begaan was. Waar schijnlijk was iemand naar Willow-Heights vervoerd, want Clara had duidelijk, naar 't scheen, een lijk de trappen af hooren sleepen en dadelijk daarna een rijtuig hooren wegrijden, waarin kapitein Lenoir zeker iemand naar Willow-IIeights vervoerd had. Dat de buren gejammer gehoord hadden, deed vermoeden, dat bedoelde persoon niet vermoord, maar wel zwaar gewond hier gebracht was, waar zij onder toezicht van een agent van Lenoir, gevangen gehouden werd. Beide vriendinnen bespraken nog lang deze gewichtige gebeurtenis, die zij ook aan dokter Williams wilden meedeelen, om een onderzoek te doen instellen en begaven zich eindelijk ter ruste, beiden gelukkig weder vereenigd te zijn. Den volgenden morgen vinden wij mistress Rocke en Glara reeds vroegtijdig op weg naar liet ongeveer twee uur verwijderde Staunton. Uit voorzichtigheid waren ze te voet gegaan, daar ze op 't spoor wel eens den kolonel konden treffen, die zeker druk in de weer was met zijne voortvluchtige pupil te zoeken. In Staunton aangekomen, vervoegden ze zich Prinses Juliana naar een tentenkamp. Prinses Juliana wordt den 19en dezer van haar buitenlandsche reis terugverwacht en zal dan verder haar vacanlie doorbrengen in liet tentenkamp aan het Aardluus, bij Apeldoorn. De Koningin heeft enkele v,aste tenten laten aankoopeA, die thans geplaatst worden. Nederland—Bolyie. De Belgische Kamer beeft gisterochtend in eerste lezing zonder discussie de Belgisch Nederlandsche conventie inzake de territoriale rechterlijke bevoegdheid, fa.llissenienl.en, ten uitvoerlegging van vonnissen, scheidsrechterlijke uitspraken en authentieke acten goedgekeurd. Verwacht wordt, dat het rapport-Van Gauwe- laert over het Belgisch-Nederlandsche verdrag inzake herziening van de tractaten van 1S39, vandaag nog zal worden ingediend. In dit geval zal minister Vandervelde er op aandringen, de discussie in de volgende week te houden. Naar Belga uit Brussel seint, meent de „Etoile Beige" te weten dat de Belgische minister van hu tenlandsche zaken de Kamer zal verzoeken zich Dinsdag uit te spreken over de ratificatie van het Nederlandsch-Belgisch verdiag. Radio Nederland—Indie. Het radioverkeer Nederland—Nedcr'andsch- Indië (rechtstreeks en via Amerika) heelt, voor zooveel het aan Nedeiland toekomende aandeel betreft, over het tweede kwartaal 1926 rond 180.000 opgebracht, tegen rond 152.300 over het tweede kwartaal 1925. Colijn—De Geer. Wóèr zit het verschil? vraagt de „Tijd". Toen het kabinct-Colijn door de christelijk- historischen met de aaneengesloten linkerzijde was ten val gebracht, juichte men in den rooden hoek. Vrijzinnig- en sociaal-democraten waren in de wolken. En hun vreugde werd slechts weinig verminderd, toen de vorming van een parlementair kabinet niet mogelijk bleek. Het Ministerie-De Geer trad op met, wat de hoofdzaken betreft, hetzelfde regeerinnsprogram als dat van den heer Colijn. Tocli zetten de heeren Alharda c.s. een vriendelijk gezicht. Immers, de zóó gehate rechtsche samenwerking lag gebroken, positieve christelijke staatkunde was voorloopig niet mogelijk en Colijn was weg. In hun vreugde ever dit drievoudig negatief succes, blijken de heeren Alharda c.s. bereid alles te slikken, wat het kabinet-De Geer hun voorzet. Dezelfde maatregelen, welke onder het vorig kabinet reactionnair, anti-democratisch, kapita listisch heetten te zijn, worden nu plotseling als doodunschyldige, ja, zelfs als democratische lievelingskinderen binnengehaald. Om dezen draai te verbloemen, wordt aan het „bewuste" proletariaat nu voorgehouden, dat de politiek van het Ministerie-De Geer heel iets anders is, dan die van het kabinet-Colijn. Zoo schreef „Het Volk" Woensdagavond nog Al gevoelen wij ook zeer weinig geestdrift voor het kabinet-De Geer, het. is zooveel minder slecht voor de arbeidersklasse dan het kabinet- Colijn, dat wij nog steeds met bij zond. re vol doening aan 11 November terugdenken. Er moet dus wel een hemelsbreed verschil zijn tusschen het, beleid van den heer De Geer en dat van zijn voorganger. Dat verschil zit dadelijk bij dokter Williams, die gelukkig thuis was en de dames met blijde verrassing ontving Clara weer te zien was voor hem een heel onver wacht toeval. Clara deelde hem 't voorgevallene niee, waarbij hij niet kon nalaten aan zijne verontwaardiging lucht te geven. Gij hebt wellicht gehoord, lieve miss, dat de vorige rechter verplaatst is. De nieuwe is, God zij dank, onomkoopbaar eene groote zeld- aamheid in ons veelgeprezen Amerika. Hij kent alleen plicht en wet. Indien wij hem uw goed recht bewijzen, zal alles goed afloopen. Toch zullen wij goed doen een advocaat te nemen, daar uw voogd dit ook wel zal doen. Zoolang tot de rechtbank beslist heeft blijft gij bij mij miss en ook natuurlijk miss Rocke. Hier zijt gij beiden veilig. Glara dankte den braven dokter hartelijk en nam zijn welwillend aanbod aan. We willen geen tijd verliezen, ging mr. Williams voort. Mistress Rocke zal zoo goed zijn, dadelijk in mijn rijtuig naar hare woning terug te rijden om ailes in te pakken en mee te nemen, wat gij voor een verblijf van eenige dagen alhier noodig hebt. Ondertusschen ga ik naar mijn advocaat, een bekwaam jurist, die zich met hart en ziel uwe zaak zal aantrekken. Gij, lieve Clara, un zoolang in mijn bibliotheek blijven, binnen een half uur ben ik terug. Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ri n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1