Bij Examens en Openbaar Optreden Vacantie PUHOL Gemengd Nieuws. Kapitaalsontvangsten en -Uitgaven, dienstjaar 1925 van de Gemeentewerken b. het Woningbedrijf; en c. het»Gemeente-Ziekenhuis. 3. Advies van B. en W. naar aanleiding van het door den heer J. Vogelezang ingediend be zwaarschrift tegen den aanslag in het vergun ningsrecht. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het aan de Bijzondere Schoolbesturen toe te kennen voorschot op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet, over het jaar 1926. 5. oorstel van B. en W. tot instelling van een Raadscommissie tot bevrediging inzake het Bewaarschoolonderwijs en tot benoeming van de leden dier Commissie. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe Verordening op de heffing van legesgelden in de gemeente Schiedam. 7. Prae-advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de Permanente Commissie voor den Georganiseerden Middenstand om me dewerking te verleenen om de winkelstraten te asphalteeren, te beginnen met de Hoogstraat. En verdere voorstellen en mededeelingen. De stukken liggen vanaf Dinsdag 13 Juli 1926 ter inzage. „St. Caoylia." Men meldt ons Door de mannenzangvereen. „St. Caecilia" ond.afd. van den Ned. R.K. Volks bond afd. Schiedam is in studie genomen een groot Kerst-Oratorium, van een Duitsch com ponist, oorspronkelijk getoonzet voor gemengd koor, omgewerkt voor mannenkoor, door den heer Jaap ranken, directeur der vereeniging. Met welwillende medewerking van de R. K. tooneelvereen. „Alberdingk-Thijm", ligt het in de bedoeling reeds in het najaar dit Kerst-orato rium uit te voeren. Een aanleiding te meer voor zangliefhebbers om zich nog intijds als lid dier zangvereeniging op te geven, wijl bij iedere partij nog krachten geplaatst kunnen worden. De repetitie-avonden zijn Dinsdag van 8J tot 10| uur, gebouw Volks bond, L. Haven. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. 2277 6 De muurschilderingen van pater v. Bergen. De nieuwe muurschilderingen in de doopkapel en biechfgang van de Havenkerk naderen haar voltooiing. Gisteren heeft van den kansel de eerw. pater van Dijk de verschillende tafereelen, die op beide sacramenteele handelingen betrekking hebben, toegelicht en in de middag-uren werden de ge- loovigen in de gelegenheid gesteld om de artistie ke prestaties van pater Raymundus van Bergen O.P. van nabij te bewonderen, terwijl pastoor Ligthart en de kunstenaar zelf de gewenschte explicaties gaven. Het werk van den priester-schilder verdient allen lofalle zoetelijke romantiek is vermeden eenvoudig is de compositie en sober de gebaren, zonder dat de uitdrukking er onder geleden heeft en de mooie warm-moderne kleuren, die door de juiste schakeering"harmonisch bleven, versterken de aantrekkelijkheid van het wijdingsvolle geheel. Bijzonder goed getroffen zijn de Domini- caansche heiligen, die de kleinere vakken vullen. \oor de Havenkerk beduiden deze muur schilderingen een belangrijke aanwinst op reli gieus -artistiek gebied. Kunstenaar en opdrachtgever ons proficat Asphaltecring winkelstraten. B. en W. schrijven aan den Raad Tot Uwen Raad richt zich de Permanente (jfommissie voor den Georganiseerden Middenstand alhier met verzoek de winkelstraten te asphalteeren, te beginnen met de Hoogstraat, welk adres in onze handen werd gesteld om advies. liet lijkt ons niet juist gezien in dezen tijd zulke eischen aan onze Gemeente te stellen. Immers, zelfs aannemende, dat men onder de asphalteering der winkelstraten alleen de Hoog straat bedoelt, meenen wij, dat men reeds om redenen van goed voorbeeld en goed'financieel beheer niet moet verlangen, dat een goede be strating, die nog vele jaren dienst kan doen, met veel kosten wordt vervangen door een meer ge wenschte maar ook in het onderhoud meer kost bare. Wij spraken hier van een bestrating, die nog goed is en inderdaad kan, wanneer de - Hoog straat wordt verstraat, waarvoor alles gereed is en waarvan de kosten gering zijn, gezegd wor den, dat de bestrating van de Hoogstraat no°- zeer goed is. Verder zij, met het oog op de kosten mede gedeeld, dat de kosten van een asphaltbestrating voor de Hoogstraat, na aftrek van de waarde van het aanwezig materiaal, geraamd zijn op 40.000.— welk bedrag, behalve de rentebereke- ning, in korten tijd zou moeten worden afge schreven. Hierbij is er van uitgegaan, dat de buizen en kabels in de trottoirs zouden worden gelegd. Wij moeten daarbij echter opmerken, dat over de vraag, of dit wel doenlijk is, verschillend wordt gedacht. Wanneer zij in de rij straat werden gelegd zouden de kosten tot 27.000.dalen. Men zal echter het groote bezwaar daarvan gevoelen, als men denkt aan de herstellingen, waartoe de aanwezigheid van al deze kabels van gas, waLer, electriciteit en telefoon aanleiding moet geven. Voor een asphaltbestrating zijn de opbrekingen daarvan, nog afgezien van de kos ten, al bizonder ruïneus. Men zal hieruit dan ook zien, dat een asphal teering van de Hoogstraat met haar smalle trottoirs zeer groote bezwaren zou medebrengen, zoodat de vraag kan worden gesteld, of dit voor haar wel een geschikt type van bestrating zou zijn. Waar wij reeds spraken over de trottoirs willen wij er op wijzen, dat eerst wanneer alle stoepen zijn weggeruimd, de Hoogstraatten volle aan haar bestemming van winkelstraat zal beantwoorden. O.i. is hier een taak weggelegd voor de Goiri- missie voor den Middenstand, die zich door dit te bewerken, verdienstelijk zou maken. Bovendien, wanneer zou worden overgegaan tot een nieuwe bestrating, waarbij buizen en kabels in de trottoirs zouden worden gelegd, blijven wij van meening, dat eisch is, dat eerst alle stoepen zijn weggeruimd. Op grond van het bovenstaande bestaat er o.i. overwegend bezwaar op hetverzoek van adressanten in te gaan, zoodat wij U moeten voorstellen daarop afwijzend te beschikken. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkan toor Schiedam en zijne hulppostkantoren, over de maand Juni 1926. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 18.576,91 en terugbetaald 22.898,69. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 23. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschreven 200.—. R.H.B.S. Bevorderd van I naar II Onvoorwaardelijk Ma. Ie. Je. Eth. Bakker, D. A. v. d. Berg, Pa. Ma. de Blauw, Aa. Bregman, Ca. Ja. van Dijk, D. A. P. W. van der Ende, B. Groeneveld, J. Groeneveld, G. Hamerslag, Ny. Eth. Ma. Hagethorn,.E. M. van der Heyden, Ha. Ea. van der Hout, Ny. Hoogenboezem, N. C. W. Hoek, J. J. Huldy, Ja. Ha. Jurriaanse, J. Kaak, Ca. Wa. Knuppe, F. de Kok, LL de Lange, Je. Le. Metsemakers, W. L. Mulder, P. Neelemaat, A. W. M. Odé, D. W. Poot, J. de Ridders, G. F. de Ronde, J. F. A. Roovers, J. G. de Ruiter, M. C. Ruseier, B. A. van Rijn, G. Sauer, J. de Voogd, A. Walbroek. F. P. variWest Aa. Weyer, Ja. Jth. de Wit. Afgewezen 11 leerlingen. Bevorderd van II naar III Onvoorwaardelijk Ja. Ca. Abramse, F. Aec- kerlin, Ma. Ca. van' Brink, A. C. Brussaard, J. Bijloo, A. v. d. Graaf, Aa. Hamstra, Ba. Ga. Ma. van den Heuvel, II. W. G. Hoek, Ma. van 't Hof, J. H. van der Hout, A. van Houwelingen Ge. Jordaans, Ha. Kleyheeg, J. Koning, J. A. Kreber, A. van der Moer, L. II. S. Reygersberg, H. van de Ridder, C. de Roo, Wa. de Roodt, L. Rook, Ja. Tieman, IJ. L. Thoenis, W. II. van den Toorn, P. J. Verboom, J. K. Visser, A. J. van Zeyl. Voorwaardelijk P. F. v. d. Hammen, M. J. van der Meer, A. W. M. Odé. Afgewezen 10 leerlingen. Bevorderd van III naar IV (Lit. Ec. afd.) Onvoorwaardelijk A. L. de Boer, Ha. Bijl J. Dijkshoorn, T. J. D. van der Ende, J. de Geus, H. v. Griek, LI. J. ten Hoope, Ma. Aa. Kielema, J. Kooyman, J. de Lijster, H. Malkus, A. van der Mark, Ca. Sa. Ma. Meuzel. W. v. d. Most, Ge. Onverwacht, Ma. van der Plas, V. \M. A. Post, G. A. Riedijk, Ka. van der Schee. Voorwaardelijk C. G. Vlek, S. v. d. Wel. Afgewezen 3 leerl. Bevorderd van III naar IV (Psysisch Math, afd) Onvoorwaardelijk A. Bakkes, Ca. We. van den Berg, J. K. L. Dominions, D. van Dijk, F. K. Ebling, B. J. W. van Gelder, J. A. H. de Goederen, A. van Haasteren, W. E. Hoek, P. Kaak, J. F. Kruithof, C. A. van Lutterveld, A.fvan Meurs, J. Nuhaan, C. Schep, S. de Vries, D. A. de Wit. Voorwaardelijk K. S. R. Andrau, C. A. D'oets, G. C. van 't Hof, P. Wies. Afgewezen 3 leerl. Bevorderd van IV naar V (Physisch Math, afd.) Onvoojwaardelijk J. van Baaien, P. J. Bakker, J. B. van der Beek, J. de Blauw, Wa. Ma. van der Burg, A. Deelen, C. Dominicus, A. van Duyn, M. M. A. Evers, Ra. Ca. Freni, K. J. F. Keuning, Aa. de Kroes, W. de Lange, J. F. van Meurs, W. C. Noordijk, W. J. M. Orth, P. van Overbeek, M. Poortman, A. J. Prevoo, Ga. Ja. Schouten, P. W. A. Soomers, J. L. Ver- wey, J. Vlugter, D. Voogd, E. J. de Vos, Wa. Aa. Wanner, W. E. Wittner, Ja. Zeylemaker. Voorwaardelijk W. G. Beker, J. van Tilburg. Afgewezen 6 leerl. Loterij „Inter Nos." Door den hoofd-inspecteur van politie, zijn de horloges opgewonden, die uit zullen maken, wie de gelukkige winnaar is van het rijwiel en wie het prachtige horloge zal ontvangen. Loten zijn nog verkrijgbaar bij de leden. R. K. Middelbare Handelsavondschool. Men schrijft ons Nog is er geen evenredigheid tusschen het getal Roomsche jongens en meisjes in den handel werk zaam en het getal leerlingen van bovengenoemde school. Het afgeloopen cursusjaar begon en ein digde met 52 leerlingen nu a.s. Dinsdag 13 Juli bestaat de gelegenheid om nieuwe deelnemers te doen inschrijven van 8 tot 13 uur in de Open bare Lagere School aan de Achtersingel bij den Rotterdamschen dijk. HetBestuur rekent op den steun van de Roomsche ouders, die niet zullen nalaten hunne kinderen aan te raden, om zich te laten inschrijven. A.s. Woensdagavond te 8 uur verwacht het bestuur in de zaal van den R. K. kring de leer lingen van alle klassen met hunne ouders, naai de diploma's en de rapporten zullen uitgereikt worden. 't RoUerdamsch Zangersverbond. Bovengenoemd verbond heeft de volgende circulaire verzonden aan de besturen der zang- vereenigingen alhier „Het moge uw bestuur bekend zijn, dat onder den drang van velerlei omstandigheden, (vooral den koorzang en de beoefening derzelve, welke vooral den laatsten tijd in een bescheiden hoekje is teruggedrongen) den 14e Augustus 1924, het Rotterdamscg Zangersverbond werd opgericht, waarbij momenteel een 40-tal zangvereenigingen met een gezamenlijk ledenaantal van 6000 zangeressen en zangers zijn toegetreden. Aangezien ook kunnen toetreden zangver eenigingen gevestigd in omliggende gemeenten, zou het ons zeer aangenaam zijn, ook door de ten uwent gevestigde zangkoren, tot toetreding kon worden besloten. Teneinde daartoe te kunnen geraken, besloot ons bestuur tot het houden van een bijeenkomst op Vrijdag 16 Juli a.s. in het gebouw Musis Sacrum (bovenzaal) Lange Haven 115 des avonds 8 uur, waarop alsdan het doel en streven zal wor den uiteengezet en alle mogelijke inlichtingen zullen worden verstrekt. Aangenaam zal het ons zijn ook het bestuur uwer vereeniging daarbij te mogen aantreffen, die we door deze beleefd daartoe uitnoodigen. Terug. Het s.s. „Rotterdam" met aan boord de Neder landers, die aan het Eucharistisch Congres te Chicago hebben deelgenomen, zal onvoorziene omstandigheden vóórbehouden, hedenavond den N. Waterweg binnenvaren. Onze eerw. stadgenoot kap. Paulussen zal echter nog eenige weken in Amerika verblijven en einde Juli in het vaderland terugkeeren. „Katholiek Streven." De leden van bovengenoemde vereeniging worden verzocht a.s. Woensdag om 1 uur bij het Tramhuisje aanwezig te zijn voor het bezoek aan G. Jamins Fabrieken. Dus niet om 2 uur zooals op de laatste ver gadering is medegedeeld. Schied. autodienst-stadsverkcer. Naar we vernemen, wordt er van dezen nieu wen dienst in het Westelijk kwartier zeer weinig gebruik gemaakt, zoodat de exploitanten,wan neer hierin geen verbetering komt, den dienst naar een ander stadsgedeelte willen verleggen. Indien dus de bewoners van het Westen (Fa- briplein en omgeving) in het belang van het ver keer in hun wijk dit liever zagen vermeden, wordt hun aangeraden zooveel mogelijk dien dienst te begunstigen. Gistermiddag is do or den win kelier v. P van de Broersvest aangehouden en aan de politie overgegeven de jongen B., die ge poogd had een -pakje sigaretten weg te nemen door een der tochtgaten in het raam„ De jongen verklaarde die handeling voor een grooteren jongen te hebben moeten verrichten. Mej. H. wonende op 't Maas hof je, kreeg met haar buurvrouw 'n woordenwisse- ling, die zoo hoog liep, dat haar tegenstandster een bijl greep en daarmee den arm van juffrouw H. licht verwondde. Toen barricadeerde ne nieu we Kenau zich achter haar gesloten deur, maar 't slot was niet zoo sterk, dat 't weerstand kon bieden aan de fiksche trappen van mej. II. dochter, die haar moeder wilde wreken, maar eveneens met 'n lichte armwond, toegebracht door dezelfde bijl, moest afdeinzen. Politie heeft tenslotte de orde hersteld en de bijl van Kenau der 20ste eeuw in beslag ge nomen. Geslaagd voor het M. U. L. O.- examen te Rotterdam Aa. Ha. Ris, van hier. T er Gemeente-secretarie is in de week van 4 tot en met 10 Juli 1926 aangifte gedaan van 4 gevallen van roodvonk en 3 gevallen van mazelen. De heer J. S. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een zijner schilderladders, liggende aan den Parallelweg, is vernield. De politie stelt een onderzoek in. Door de politie is Vrijdagavond een zekere J. B. R. aangehouden, die had ge poogd met een halve klinkersteen een raam in te werpen van het magazijn „de Wolbaai" aan de Broersvest. Hij verklaarde zulks te hebben ge daan ten einde onderdak te krijgen. Hij is heden ter beschikking gesteld van de Justitie te Rot terdam. Door de Politie is aangehou den een 13-jarige scholier, die van een tuin in het Sterrebosch kruisbessen had ontvreemd Door de politie teCharlois is aangehouden de minderjarige C. v. L. van hier, die aldaar zwervende was aangetroffen. Hij is ter beschikking zijner ouders gesteld. In den nacht, van Zaterdag op Zondag is in het ziekenhuis alhier overleden W. S., gewoond hebbende Broersveld, die zich op 6 Juli j1toen hij leer sneed en het mes daar bij uitschoot, ernstig aan de rechterborst ver wond de. De 10-jarige M. V., wonende Broersveld, is Zaterdagmiddag in de School straat met haar rijwiel, doordat zij wegens het slingeren van een tasch, die aan het stuur hing, het stuur verloor, gevallen. Zij werd aan rechter arm en -been bloedend verwond. Hij is door de- politie in den politiepost Nassaulaan verbonden. Zaterdagmiddag 'ten 4 3/4 uur is brand ontstaan in een ruwolie motorboot van K. L. den H. uit Rotterdam, liggende in de Wil- helminahaven. De brand is ontstaan door het vallen van een benzinelamp waarmede bedoelde motor wordt warmgestookt. Door den kapitein en eenige stokers van de sleepboot „Nieuwe Waterweg", die ter plaatse lag, is de brand met behulp van brandslang van die boot, geblüs. ht. De motorboot is van binnen geheel uitgebrand. Op de Broersves t. heef t Zater dagmiddag een aanrijding plaats gehad tusschen Mej. M. de R. en den 15-jarigen J. R., die daar beiden op een rijwiel reden. Het voorwiel van het rijwiel van eerstgenoemde werd verbogen. Zij) gaven elkander de schuld van het ongeval; dit krakeel trok heel wat publiek. Door de politie te Rotterdam is aangehouden de minderjarige H. B. vanhier. Zij is ter beschikking harer ouders gesteld, die haar opsporing verzocht hadden. UIT ROTTERDAM. Euch. triduüm voor zieken. Dinsdag a.s. zal in de kerk van den II. Lau- rentius aan den Houttuin een Eucharistisch triduum voor zieken worden gehouden. Scheepvaart beweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 465 schepen. Waarvan .336 stoomschepen, 1 zeilschip, 1 zeelichter, 4 bijleggers, 121 stoomschepen om te* bunkeren. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 295, S c h i e d a m 1 2, Vlaardingen 19, Maassluis 2, Hoek van Holland 8, Poortershaven 3, Pernis 2 en bovendien voor Rotterdam 2, Schieda m 2 1, Vlaardingen 12, Poortershaven 24 en Von delingenplaat 63 schepen om te bunkeren. In hetzelfde tijdperk van 1925 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 287 schepen, waar van 261 stoomschepen, 4 zeelichters, 4 vreemde sleepbooten, 19 stoomschepen om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 242, Schiedam 3, Vlaardingen 15, Hoek van Holland 8, Vreeswijk 1 en bovendien voor Vlaar dingen 4, Poortershaven 1 en Vondelingeplaat 13 schepen om te bunkeren. Sedert 1 Januari zijn aangekomen N. Waterweg 1926 8732 schepen, 13,213,052 ton. 1925 7024 schepen, 10,405,417 ton. Rotter dam 1926 0380 schepen, 9,980,067 ton. 1925 5751 schepen, 8,643,278 ton. Het stichten van ecu nieuw beursgebouw. Het Raadslid de heer J. ter Laan, heeft op 17 Juni j.l. aan het college van B. en W. eenige vragen gesteld, betreffende het voeren van onderhandelingen met particuliere personen ^over het stichten van een nieuw Beurs-gebouw. B. en W. antwoorden hierop nu, dat bij een bespreking, welke geruimen tijd geleden is ge houden over de uitbreiding van het bestaande Beursgebouw, de wethouder van financiën ter loops de opmerking heeft gemaakt, dat de kan sen voor stichting van een nieuwe Beurs zeker aanzienlijk zouden rijzen, indien de handel daarvoor een belangrijk bedrag beschikbaar stelde. Deze opmerking heeft er blijkbaar toe geleid, dat verschillende in den handel op den voor grond tredende personen aanleiding gevonden hebben zich te constitueeren tot een comité met het oogmerk pm voor het heoogde doel fi- naneieele medewerking aan de Gemeente te bieden. Van een en ander heeft het comité aan den buigemeester en aan twee wethouders af zonderlijk mededeelingen gedaan, terwijl in zijn adres vair 22 Mei j.l. het comité met zijn plannen den Raad in kennis heeft gesteld. Noch door B. en W., noch door een of meer leden van het college, is terzake een enkele daad verricht, of eenige toezegging gedaan, die aanleiding tot gebondenheid voor de Gemeente zou kunnen geven. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en. smetten der huid .muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van 2276 8 Doos 30, Tube 80 ct. Zeldzaam ongeval. Zaterdagmiddag is te Roermond nabij den spoorwegovergang op den Rijksstraatweg naar Venlo een on geluk gebeurd, waarbij drie personen gewond werden. Een vrachtauto van den heer A. Bams, uit Maastricht, waarin een viertalpersonen was gezeten, naderde met een vaart van onge veer 30 K.M. uit de richting Venlo. De wagen reed tegen de afsluitboomen van den overweg) welke gesloten waren, juist op het moment, toen met een snelheid van circa 70 K.M. de sneltrein uit de richting Venlo naderde De afsluitboom werd uit zijn verband gerukt en door den schok gedraaid. Het voorste gedeelte geraakte met kracht in een der laatste wagens van den trein- In een coupé, waarin drie personen zaten, werden alle drie door den zwaren boom ge troffen. Oogenblikkelijk trok een der reizigers4 die in een andere coupé was gezeten, a#.n den noodrem, zoodat de trein een honderdtal meters verder tot stilstand kwam. De heer D. D. Schraay uit Geldermalsen, bleek een gecompliceerde beenbreuk bekomen te hebben. Hij moest nadat hem ter plaatse de eerste hulp was verleend, i11 het hospitaal te Roermond worden opgenomen. De heer Larchen, uit Simpelveld, werd niet z°° ernstig verwond. Hij kon, zij het met moeite»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2