DAGBLA O VOORSCHIEBMM OMSTREKEN. ""feuilleton. Kasteel „Bet Onweersnest." 49ste Jaargang. Dinsdag 13 Juli 1926 No. 14604 Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advert «ntiSni 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdadeelingan 75 o par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 50Ü bij levenslange geheele invaliditeitf 2601^ verlies van een hand, voel ol oog f 200 bij doodf 100 bj| verlies van een dnim; 160 bq verlies van een wijsvinger; 1.15 bij verlies van eiken anderen vinger.Da verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Ver». bank Schieda» Buitenlandseh Nieuws. RUSLAND. De gedwongen b ij dra ge. De Sovjetbladen melden, dat de te Moskou voor de Britsche mijnwerkers gehouden inzame ling slechts 15.000 roebel heeft opgebracht. De lijst van inschrijvers bevat meer dan 20.000 namen. Zooals men weet, heeft de roode vak centrale Donderdag j.l. 370.000 roebels aan Cook doen toekomen en daarbij medegedeeld, dat deze som bijeengebracht is, doordat men van de loonen der Russische arbeiders een bij drage heeft ingehouden. Voorts werd mede gedeeld, dat nogmaals een bedrag zal worden gezonden, zoodra het centrale vakvereenigings- comité voldoende gelden bijeen heeft. Volgens mededeelingen der Russische bladen, hebben de roode vakvereenigingen in den loop van Mei en Juni een totaal bedrag van 3.720.636 roebel ter beschikking van de Britsche mijn werkers gesteld. BELGIE. Bezuinigingen. De Belgische Schatkistcommissie is bijeen gekomen onder voorzitterschap van den Bel gischen minister van financiën, baron Houtart. De commissie heeft het bedrag der credieten ter dekking van de kosten voor de administratie der spoorwegen, posterijen en telegrafie voor 1926 met 96 millioen francs verminderd. Deze Vermindering moet, wat betreft de algemeene begrooting voor 1926, gevoegd worden bij de vermindering op het totaal der buitengewone uitgaven van de verschillende ministerieéle departementen, ten bedrage van 144 millioen. Bovendien is een bezuiniging ten bedrage van, 27.950.000 francs verkregen op de leger begrooting. Op de credieten met betrekking tot de subsidies, uitgekeerd door het departement van buitenlandsche zaken, is 64 pCt. bezuinigd. FRANKRIJK EN ENGELAND. Spoedige overeenstemming. De Fransche minister van Financiën is gister 12.50 te Croydon aangekomen, waar hij werd ontvangen door den Franschen gezant en ver schillende leden der Fransche ambassade. In den namiddag zijn daarop de besprekingen met den Britschen minister van Financiën, Churchill, op de Fransche ambassade begonnen. Officieel wordt medegedeeld, dat Gaillaux Volkomen overeenstemming heeft bereikt met minister Churchill met betrekking tot de fun- deering van de Fransche oorlogsschulden aan Engeland. De definitieve fundeeringsovereen- komst is door de twee ministers onderteekend namens hun resp. regeeringen. De tekst vande overeenkomst zal morgenavond worden gepu bliceerd. Caillaux zal nu, naar men verwacht morgenochtend naar Parijs terugkeeren. PORTUGAL. Gedeporteerd. Generaal Gomez da Costa is, aan boord van een Portugeesch oorlogsschip vertrokken naar de Azoren en wel naar Angra d'Heroismo (op l'erceira, het voornaamste eiland .der Azoren- groepj. In een nota der nieuwe regeering wordt ge klaard, dat de generaal gedeporteerd is inverband met den invloed, die door zekere politieke ele menten in zijn omgeving op hem werd uitge- 124) Een twijfelachtig schouderophalen van dokter Williams bewees duidelijk, wat hij over den goeden naam dacht, terwijl miss Day onverholen Verklaarde, dat zij den kapitein voor den groot sten huichelaar van de wereld hield. De behandeling werd gesloten, aan de beslis- Slhg der rechtbank viel bijna niet te twijfelen, het was zoo goed als zeker, dat ze ten gunste van Clara zou uitvallen. En zoo was 't. Het meisje Werd gemachtigd weer naar Willow-Heights te |Oogen terugkeeren, terwijl haar voogd alleen 1 beheer der goederen werd toegekend. Nog denzelfden dag trok Clara met mistress Hoeke weer in 't huis.haars vaders. De ontvangst, die Herbert van wege majoor Warfield ten deel viel, behoeven we niet te schil deren, daar onzen lezers het opvliegend karakter van den ouden driftkop genoeg bekend is. Herbert liet zijn oom uitwoeden en ook Capi- lo'a achtte het raadzamer zijnen toorn door op merkingen, die ze anders wel eens maakte, niet e verhoogen. Eerst als de oude heer rustiger Werd, waagde Herbert de redenen op te noemen, le hij voor zijne handelwijze gehad had. Bij zult niet miskennen, beste oom, zei hij, oeend, waardoor hij meer en meer vervreemdde van zijn loyale medewerkers. MAROKKO. Krim onder bewaking van F r a n k r ij k Naar de bladen melden, zal volgens het Fransch-Spaansche accoord inzake Marokko, een commissie ter plaatse de grens van beider zone afbakenen, zonder dat intusschen wordt afgeweken van de hoofdlijnen, die in 1912 getraceerd werden, doch niet volkomen afge bakend. Ten einde een verbrokkeling der ruiterstain- men aan de grens te voorkomen, zullen zekere groepen en administratieve eenheden worden gevormd. F.lk van beide mogendheden zal ingeval van opstand hij den een of anderen grensstam, het recht hebben vluchtelingen tot over de grensscheiding te achtervolgen. Naar het „Journal" verneemt, wordt in de passage betreffende het lot van Abd-el-Krim enkel gezegd, dat deze onder bewaking van Frankrijk wordt gesteld en dat hij ver van Marokko moet worden gehouden. PER ZIE. Gevaar voor Riza's regime? Volgens de „Chicago Tribune" neemt de op standige beweging in Perzië een zeer ernstig aspect aan. Koetsjen, een stad van 20000 zielen, is in handen der rebellen gevallen. Een revolutionnair bewind zou vlak aan de Russische grens zijn ingesteld, onder leiding van een jong Perzisch officier, die in Rusland zijn opleiding heeft genoten. Aan zijn bevelen gehoorzamen tal van eenheden van het leger. Naar aan 't blad gemeld wordt, rukken de rebellen op naar de hoofdstad die niet bijster sterk verdedigd wordt. Lieden uit Azerbeidsjan zijn de Russische grens overgestoken en men vreest, dat zij van de So vjets steun zullen ontvangen, waarna zij weer Perzischen bodem zouden betreden en de op standelingen te Korassan helpen. Sjah Riza Pahlevi is uitermate bezorgd. Hij zou gevaar duchten voor zijn regime in Perzië. CHINA. Wederom nieuwe s t r ij d. Berichten uit Canton en Hankau wijzen er op, dat thans een definitieve militaire kracht meting tusschen de radicale Chineesche Kwo- mintang-partij en de Tsjili—troepen onder maar schalk Woe Pei-foe voor de deur staat. De Can- ton-regeering heeft een algeheele reorganisatie doorgevoerd generaal,, Tsjan Kai-tsjek is tot opperbevelhebber van 'leger en vloot benoemd. Alle spoorwegen zijn voor troepentransport ge reserveerd. Dit transport geschiedt noordwaarts, naar de grenzen van Hoenan en Kiangsi. De troepen bestaan hoofdzakelijk uit die, welke de laatste jaren onder Russisch toezicht zijngedrild en de munitie is waarschijnlijk van de Russen gekocht en uit Wladiwostok aangevoerd. Het is thans duidelijk, dat Woe zich tegen Lanton opmaakt, om te trachten, de „roode" regeering aldaar te verdrijven en dat dit besluit een delinitief gevolg is van het jongste com promis tusschen hem en Tsjang Tso-lin. Daarbij heeft Woe de vrije hand tegen het Kwomintang gekregen en Isjang iso-lin de vrije hand tegen het Kwomintsjuun (het radicale z.g. „nationale" leger in het N.). De leiders van Kwomintang en Kwomintsjuun hebben onlangs samen,geconfe reerd om hun verdediging tegen de combinatie van Woe en Tsjang perfect te maken. De komen dat ik het goed meende. Ware de kapitein aan wezig geweest, ik zou hem tot de verklaring gedwongen hebben, dat zijne handelwij ze een uitvloeisel was van zijn diepen haat en wrok jegens u, waardoor duidelijk de onschuld uwer echtgenoote bewezen was. Eene verzoening tusschen u en mistress Rocke zou stellig gevolgd zijn eene verzoening, beste oom, voegde Herbert er bij, waarnaar u zoo ik uw hart niet valsch beoordeel reeds lang verlangt. Herbert had goed gezien. Zelfs op dit oogen blik woelde een hittere smart iij de borst van den majoor, die hij tevergeefs poogde te onderdruk ken of door uitbarstingen van toorn te verbergen. Hij wou niet laten merken, dat t weerzien zijner echtgenoote hem diep getroffen en in zijn hart gevoelens had gewekt, die hij lang verstikt meende en waartegen, zijn koppigheid zich ver geefs verzette. Bah, riep hij op zijn gewonen ruwen toon, doch zijne stem beefde eenigszins, wat weet hij van de verlangens van mijn hart. Bekommer je over je eigen hart en niet om 't mijne, want 't is eene ondankbare zaak den vredestichter te willen spelen, als men van de onverzoenbaarheid der partijen overtuigd is. Doch ik ben van 't tegendeel overtuigd, hervatte Herbert warm. Ik weet, dat mistress Rocke u nog altijd bemint. Zoo vaak ze mij over u sprak, bewees dit ieder woord. Geen verwijt over den geleden smaad, geen klucht, over de ellende, die zij twintig lange jaren verduurd de strijd gaat tusschen de radicale partij en de conservatieve partij. Elk beslissend resultaat er van zal gewichtige gevolgen hebben voor de toe komstige buitenlandsche politiek van China. ALLERLEI. Uit Calcutta Vijftien Hindoes werden heden gewond in een relletje in een voorstad, 5 mijl van Calcutta. Toen een processie van Hin does, waarin een beeld werd meegedragen, een moskee passeerde, kwam daaruit een aantal Mohammedanen snellen en viel de processie aan. lj)e politie van Calcutta, die ijlings ter plaat se kwam, wist de orde te herstellen. Uit Boedapest Op het balcon van de woning van den linksradicalen journalist Persian is in den afgeloopen nacht een bom geworpen, die evenwel bij de ontploffing geen schade aan- aanrichtte. De daders zijn ontkomen. Uit Berlijn Naar uit Rome wordt gemeld, is tusschen Apollonia en Cyrene 'een uit vijf wagens bestaande militaire autotrein door op standelingen aangevallen. Aan Italiaansche zijde zouden er 22. soldaten, vijf burgers en een gen darme gedood zijn. Te hulp snellende troepen slaagden er in, de aanvallers op de vlucht te jagen en hun zware verliezen toe te brengen. Uit Antwerpen De stakende metaal bewerkers in de havenbedrijven hebben met zeer groote meerderheid de werkgevers-voor steilen verworpen die gebaseerd waren op het index-cijfer. De vakvereeniging had eveneens een loonschaal vastgesteld, gebaseerd op het index-cijfer, doch deze loonen waren hooger dan de door de patroons voorgestelde. De staking duurt dus voort. Uit Luxemburg De katholieke afgevaar digde Bech, die opdracht had gekregen, een nieuw Luxemburgsch ministerie te vormen, heeft deze opdracht aanvaard. Alles wijst er op, dat hij slagen zal. Binnenland. Kloosterlingen betalen belasting. Onwetende Protestanten. In verband met de bekende vragen van den heer Lingbeek, stelt „De Banier", een Staat kundig Gereformeerd orgaan, de vraag „En betalen deze kloosterlingen (bedoela zijn de kloosteringen-onderwijzers) belasting? Of is dat aan de „leeken" en aan de door Rome vervloekte Protestanten overgelaten „De Standaard" (anti-revolutionnair) ant woordt op deze vraag onder meer het volgende Waar „De Banier" van deze kwestie volkomen onwetend schijnt te zijn, doet het ons genoegen het blad daaromtrent te kunnen inlichten. We kunnen vertellen, hoe het daarmede werkelijk staat en welk standpunt een R. K. Kamerlid en de leider der A. R. Partij, de heer H. Colijn, toen hij nog minister van financiën was, te dien opzichte innamen. De zaak is toch in de Tweede Kamer ter sprake geweest op 11 en 13 Maart 1924 en toen is er volledig licht over ontstoken. De schrijver in „De Banier" schijnt daar niets van te weten. Een mensch kan ook niet alles weten, maar daarom dient hij bij zijn voorlichting van het publiek ook de gewenschte omzichtigheid in acht te nemen. Op 11 Maart 1924 bracht de heer Van Schaik bij het debat over de begrooting van financiën ter sprake den „aanslag in de Rijksinkomsten belasting van religieuzen" en dit R. K. Kamerlid zeide toen heeft, kwam over hare lippen. Mijn echtgenoot moest zoo over mij denken, de schijn was tegen mij, daarmede verontschuldigde zij de hardheid, die zij ondervond van uw kant. O, zij wist altijd de 'zachte, de toegevende te spelen, hernam de majoor. Dit alles is list en bedrog, alles berekende huichelarij en juist daarom haat ik haar Een gedwongen haat, beste oom, viel hem Herbert in de rede en die verdwijnen zal, zoodra men u de bewijzen der onschuld uwer vrouw levert. Wie dit kon, riep majoor Warfield, die zijn ware gevoelens niet langer kon onderdrukken, dien zou ik tot mijn laatsten ademtocht zegenen Ik beste oom, ik zal ditriep Herbert met vuur, terwijl hij de handen van den grijsaard vatte. Dit zal mijne schoonste levenstaak zijn en ik zal niet rusten, voordat ze vervuld is. XIII. Een gevaarlijke ontmoeting. Advocaat Springsfield had de waarheid ge zegd, toen hij verklaarde, dat kapitein Lenoir en zijn zoon onverwachts naar Mexico was ge roepen, ook waren beiden niet verlangend langer op 't tooneel hunner nederlaag te blijven. Dat 't proces voor hem een ongunstigen loop „Het spreekt vanzelf, dat, als een geestelijke zuster b.v. aan het onderwijs verbonden is en als leerkracht een zeker salaris geniet, of als zij uit anderen hoofde geldelijke inkomsten geniet, deze onderworpen zijn aan den aanslag in de Rijksinkomstenbelasting. In het Voorloopig Verslag is twijfel geopperd, of in dergelijke gevallen wel wordt aangeslagen. Als in een bepaald geval een aanslag niet heeft plaats gehad, zal gij door toevallige oorzaken zijn achterwege gebleven, maar in het algemeen geschiedt dit wel. Er zijn echter religieuze orden, waarvan de leden geen inkomsten genieten uit arbeid, zooals de-zoogenaamde contemplatieve orden en die, welker lidmaten maatschappelijk werk verrichten, doch daarvoor geen belooning in geld genieten. Ook deze laatsten worden wel aangeslagen in de Rijksinkomstenbelasting. Het wil mij voorkomen, datf een dergelijke aanslag ten onrechte geschiedt". Op deze opmerkingen werd door den minister van Financiën, den heer H. Colijn, op 13 Maart d.a.v. als volgt geantwoord „De heer Van Schaik heeft een zeer interes sante vraag aan de orde gesteld met betrekking tot de belastingheffing van de religieuzen, en hij heeft daarbij als voorbeeld met name genoemd zusters Franciscanessen in Nijmegen. Die zusters zijn voor haar aanslagen, als ik het wel heb, reeds bij den Hoogen Raad in cassatie geweest en dat college heeft de zaak toen teruggewezen naar den Raad van Beroep te Arnhem, met de opdracht, te onderzoeken, of de„ geestelijke zusters, krachtens de statuten van haar orde, recht hebben op levensonderhoud, en de Raad van Beroep heeft na onderzoek daarop een bevestigend antwoord gegeven. Waar-nu de Raad van Beroep heeft beslist, dat die zusters Franciscanessen recht hebben op het onderhoud vanwege de Orde, waartoe zij behooren, komt het mij voorhands voor, dat zij terecht in de inkomstenbelasting zijn aan geslagen". Ziedaar, hoe het met de kwestie staat. Ter richtige informatie van „De Banier" res unieereu we 1. Kloosterlingen, die als onderwijzers en onderwijzeressen aan door het Rijk gesubsidi eerde scholen, zoogenaamd „rijkstractement" genieten, betalen daarvan belasting, net als alle andere. Dat wordt niet aan de leeken en aan de door Rome vervloekte Protestanten overgelaten. Zelfs een R. K. Kamerlid vindt dat vanzelf sprekend. 2. Kloosterlingen, die noch uit de Staatskas gesalarieerd worden, noch van eenige andere corporatie of persoon geld als loon van hun arbeid ontvangen, maar daarvoor beloond worden uit particuliere kas met voedsel, deksel en kleeding, betalen nochtans, naar de geschatte „intrisieke waarde" van het door hen genotene, belasting. Zelfs dat wordt niet „voor de leeken en aan de door Rome vervloekte Protestanten overgelaten". Algemeene R. K. Middenstandsbedrijfsraad. Woensdag 8 dezer vergaderde te Utrecht het bestuur van den Algemeenen R. K. Midden standsbedrijfsraad. De heer dr. van Beurden werd door het oudste lid van den Raad, den heer Boon, met passende woorden als voorzitter geinstalleerd. Dr. van Beurden aanvaardde zijn functie met een rede, waarin spr. er op wees, dat hij na lang aarzelen besloot het zoo gewichtige voorzitterschap van zou nemen, had de kapitein vooruitgezien en hij verkoos niet getuige te zijn van zijn vonnis. Hij zag in, dat er aan de zaak niets meer te verande ren viel, wat hem met woede vervulde en zijn haat jegens Capitola nog vergrootte. Voor zijn vertrek had kapitein Lenoir nog eene samenkomst met den roover MacDonald om hem nog eens aan te sporen tot 't volbrengen, van 't geen hij beloofd had. Mac Donald beloofde na 't vertrek van den kapitein, dadelijk de hand aan 't werk te slaan. In een vorig hoofdstuk verhaalden wij, dat de rooverhoofdman na de bevrijding der drie bandieten gedwongen was eenigen tijd werke loos te blijven, om zich niet aan nieuwe vervol gingen bloot te stellen. Zooals onze lezers weten, had hij zich in een hol aan de heksengrot terug getrokken, waar hij wachtte, totdat men hem eenigszins zou vergeten hebben. Hierin lag ook de oorzaak,, waarom hij Capitola niet gevangen nam op een wandelrit, wat hem zeker niet moei lijk zou gevallen zijn. Ook herinneren zich onze lezers nog, dat MacDonald zijne lieden verteld had, hoe vurig hij Capitola beminde en dat hij, koste wat koste, het jonge meisje wilde bezitten. Ditmaa zou hij persoonlijk een poging tot ontvoering doen, daar de eerste mislukt was. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1