De Warmte Partijraadleden zal tot goede "resultaten leiden en het vertrouwen niet beschamen, dat den Rijkskieskringorganisaties in het reglement is geschonken. De Bondsvoorzitter, (w.g.) Jhr, 'Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Cijfers voor Ds. Lingbeek. Wat kost een theologisch student? Wij lezen in de „Leidsche Courant" Curatoren der Amsterdamsche Universiteit en het Amsterdamsche Bureau van Statistiek hebben een boekje met cijfers het licht doen zien, met statistische gegevens betreffende de Universiteit van Amsterdam in vergelijking met de andere Nederlandsche universiteiten. Uit het boekje blijkt o.a. dat na 1900 het aantal studenten te" Amster dam is toegenomen van 900 tot 1725 dat in dienzelfden tijd het aantal studenten in alle faculteiten is toegenomen, maar in de faculteit der godgeleerdheid van 31 tot 8 daalde dat die 8 theologische studenten opgeleid worden door 6 theologische professoren dat elke student de gemeente per jaar 981, doch elke theologische student niet minder dan 5262 per jaar kost dat per student in de rechten slechts 326 behoeft uitgetrokken te worden, wat slechts weinig meer is dan het collegegeld bedraagt dat er in Nederland in het afgeloopen jaar 52* dominees, 296 rechtsgeleerden, 221 artsen, 129 wis- en natuurkundigen en 220 litteratoren afstudeerden. Naar aanleiding van deze gegevens zou ds. Lingbeek aan de regeering b.v. de volgende vragen kunnen doen 1. Hoeveel moet heel het Nederlandsche volk jaarlijks opbrengen voor de opleiding van Protestantsche domino's. 2. Acht de regeering het niet een eisch van billijkheid, dat allen godsdiensligen richtingen, Protestantschen zoowel als Katholieken en anderen, een evenredig deel als tegemoetkoming in de opleiding van hun geestelijken uit 's Rijks schatkist wordt toegewezen. De heer Lingbeek zou met het stellen van deze vragen weer recht staan maar hij zal liever zijn scheeve positie tegenover zijn Katho lieke landgenooten blijven innemen, waardoor hij in het gevlei blijft van 'n zeker deel Protes tanten, dat nu eenmaal de zaak der Katho lieken krom wil zien. De trek naar Belgio. De trek van vacantiereizigers naar België is zóó groot, dat alleen te Rotterdam aan de bureelen van den Burgerlijken Stand per dag ongeveer 250 bewijzen van Nederlanderschap moeten worden afgegeven. De Belgische kooplieden geweerd. De daling van den Belgischen franc heeft, naar de „Limb Koerier" meldt, in de Limburg- sche grensstreken dezelfde noodlottige gevolgen voor onzen handeldrijvenden middenstand ge schapen als enkele jaren terug de lage marken- koers. Niet alleen is er een groote trek naar België, maar de Belgische kooplieden komen naar onze vrije markten en bieden hun koopwaar tegen prijzen aan, waartegen geen winkelier kan concurreeren. Wie de laatste weken de vrije markten te Maastricht, Sittard en elders bezoekt, klinkt het pappige Vlaamsch en zelfs de Fransche tongval van alle kanten tegen. Met leede oogen ziet de winkelstand deze concurrentie aan en poogL van de overheid maatregelen tegen genoemde invasie te krijgen. Burgemeester en wethouders van Sittard hebben thans in hun jongste vergadering be sloten om de buitenlandsche marktventers te weren op dc wekelijksehe Donderdagsche vrije markt. Aan buitenlandsche kooplieden zal geen staanplaats worden toegestaan. Om de Belgische verkoopers geen vergeefsche reis te laten maken, zal aan de Maasbrug te Roosteren de genomen maatregel bekend ge maakt worden. Na den watersnood. O m de huid van den beer. Op het raadhuis te Borgharen is Dinsdagavond een vergadering van de Watersnoodcommissie gehouden, waar gesproken is over de geuite klachten betreffende de watersnooduitkeeringen. Reeds van tevoren waren eenige ingezetenen opgeroepen om voor dié commissie te verschijnen Wanneer hen dan werd medegedeeld, dat zij teveel schadeloosstelling hadden gekregen, be gonnen zij te mopperen. Zij betoogden^ dat zij h.i. feitelijk nog te weinig ontvangen hadden. Er werden bedragen van 30, 44 en van I 60 en 80 teruggevraagd als teveel ontvangen. Er was ei één bij, die Ii0 moest teruggeven, omdat hij geen recht op uitkeering had wegens zijn inkomsten. Tijdens de vergadering verschenen er een paar marechaussees en ook een subs.-officier van justitie uit Maastricht. Een tijdlang hebben zij deze bijeenkomst bijgewoond. Er werden alleen verschillende vragen gesteld. Tot nu toe hebben allen geweigerd de teveel betaalde ver goeding terug te betalen. Tijdens de vergadering op het raadhuis was het buiten het gebouw erg rumoerig. Over en weer vlogen verwijten en werden er verdacht makingen geuit. Toen tegen halftien het rumoer nog altijd aanhield, heeft men telefonisch hulp aan de marechaussee-kazerne gevraagd om den secreta ris van het Watersnoodcomité, tegen wien het hoofdzakelijk ging, naar huis te geleiden. De gemoederen zijn nog lang niet tot rust gekomen en zooals het gewoonlijk gaat iedereen acht zich nu eenigszins benadeeld. Het zal nog lang niet gemakkelijk zijn om in dezen toestand een regeling te brengen. Oostenrijksche kinderen. Gisterochtend is te Zevenaar per extratrein uit Weenen een groot transport Oostenrijksche kinderen aangekomen. Mr. A. B. Zimmerman. Mr. A. R. Zimmerman, oud-commissaris- generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk, vertrekt, zooals reeds gemeld is, a.s. Dinsdag, naar Amerika, tot. het houden van eenige lezingen. Op dien dag biedt het bestuur van den Nederlandsehcn Journalistenkring hem in Den Ffaag eeif noenmaal aan, en mr. Zimmerman heeft zich bereid verklaard, aan dat noenmaal een rede uit te spreken. veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken Kalm en geven U een verkwikkenden slaap. Busje 75 ct. Bij Apoth. en Diogisten. 2301 6 Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Handelsavondschool. Zoo niet onder een ondraaglijke, dan toch onder een bedenkelijke hitte, had gisteravond de uitreiking der diploma's aan de leerlingen plaats, die met goed gevolg den 4-jaarlijkschen handels- avondcursus hebben afgelegd. De zaal van den R. K. kring bleek te klein te zijn om de leerlin gen der 4 klassen en hunne ouders te bevatten. Het was alsof de spanning, die heerschte onder de jongelui, de temperatuur in de zaal deed verhoo- gen. Om 8 uur opende pater Biesta de bijeenkomst met den christelijken groet en heette de aanwe zigen hartelijk welkom. De indruk van het afgeloopen jaar, zoo zegt de eerw. spreker, geeft reden tot groote tevreden heid èn omdat dit cursusjaar op zeer aangename cn prettige wijze is verloopen én omdat zich geen storende incidenten hebben voorgedaan. Het bestuur der school heeft gemeend het afsluiten van het schooljaar, waarbij ook het uitreiken van de diploma's is inbegrepen op meer officieele, feestelijke wijze te doen plaats hebben. Onder bovengenoemde omstandigheden be doelt spr. ook de goede vorderingen van verschil lende leerlingen, hetgeen zoowel spr.als directeur en leeraren tot vreugde stemt. Hierna werd overgegaan tot het voorlezen der bevorderden naar een hoogere klas, waarbij de noodige goed- en afkeuringen en consignes wer den gegeven. Vervolgens had het cardinale punt, de uit reiking der diploma's plaats aan hen, die het eindexamen met goed gevolg hadden afgelegd. Hieronder volgen de namen der gelukkigen R. v. d. Pas, goede vorderingen W. Hopp- stein, uitmuntende vorderingenC. v. Elswijk, voldoende vorderingenG. v. Waardenburg, voldoende vorderingenJ. Blom, voldoende vorderingen Joh. Verhaar, uitmuntende vorde ringen HIJoozemans, voldoende vorderingen. Hierna wenschtte pater Biesta, mede namens de leeraren, allen bevorderden, maar vooral hen, die het diploma mochten behalen, geluk, alsook de resp. ouders met de behaalde successen hun ner kinderen. Den enkelen, die tot spr.'s groote spijt niet konden worden bevorderd, gaf spr. den raad, met meer vlijt dc studie ter hand te nemen. Vervolgens werd even gepauzeerd, om, daar het kwik inden thermometer naar het kookpunt dreigde over te slaan, een kleine verfrissching te nemen. Na de pauze bracht pater Biesta een woord van dank aan den directeur, den heer M. Z. J. v. d. Poel, die op krachtige en energieke wijze, dit jaar, de avondschool heeft geleid, waarmede aiie aanwezigen instemden. Ook den leeraren werd hulde gebracht voor de opofferingen, getroost en al datgene wat zij voor 't geestelijk en maatschappelijk welzijn der leelingen hebben gedaan. De verstandhouding, zoo zegt de eerw. spr. tusschen leeraren en leerlingen, laar niets te wenschen over er is gewerkt op broederlijke en ijvervolle wijze. Spr. deelt mede, dat met den aanvang van het nieuwe cursusjaar voor de leerlingen der 3de en 4de klas, op nog nader te.bepalen data ontwik kelingsavonden zullen worden georganiseerd, die door hemzelf zullen worden geleid. Den leerlingen wordt, hiermede een sclioone gelegenlftid gebo den, gezamenlijk over belangrijke zaken te converseeren en hun kennis op allerlei gebied te verreiken. Tevens deelt spr. mede, dat het vak boekhou den zal worden uitgebreid tot dubbel-boekhou- den- Ook den ouders werd dank gezegd voor hun tegenwoordigheid, alsmede werd hun verzocht zich zooveel mogelijk op de hoogte te stellen met de vorderingen hunner kinderen en bij moeilijkheden overleg fh plegen met den direc teur. Hierna hield ook de directeur nog een korte toespraak, waarin hij zeide, dat, ondanks de woorden van lof door pater Biesta tot hem gericht, hij niet anders had gedaan dan zijn plicht en hoopte, in het tweede jaar van zijn directeurschap dit ook te kunnen blijven en, zoo mogelijk nog meer, te doen. Nogmaals werufde hij zich tot de ouders, wier steun hij niet kan missen en verzocht hen hun bemoedigen met zijn leerlingen toch vooral niet te ver flauwen. Hierna sloot pater Biesta de bijeenkomst met den christelijken groet. Gelegenheid tot het inschrijven van nieuwe leerlingen zal nader worden bekend gemaakt. Onderwijs. B. en W. schrijven aan den Raad Door de alhier gevestigde schoolbesturen is weder aan uwen Raad verzocht een voorschot te mogen ontvangen op de vergooding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet voor 1926 ten behOeve van de onder hun bestuur staande lagere scholen. Evenals vorige jaren, stellen wij voor, het voorschot te bepalen op 80 van de vergoeding. Met betrekking tot de uitbetaling, zijn thans van vorige jaren afwijkende regelen gesteld, dit in verband met de mogelijkheid, dat eventueel over de driejarige periode 19221924 teveel genoten vergoeding alsnog op het voorschot in mindering moet worden gebracht. Het verkeer op de Koemarktbrug. Het lid van den gemeenteraad, de heer H v. d. Kraan, heeft verzocht, in de eerstvolgende raadszitting aan den burgemeester als hoofd der politie de navolgende vragen te mogen stellen 1. Is het den burgemeester als hoofd der politie bekend, dat op hetmeest drukke uui van den dag, nl. tusschen 12 en 1 uur, niemand op de Koemarktbrug aanwezig is ter regeling van het verkeer 2. Zoo neen, komt het den burgemeester dan niet gewenscht voor, ter voorkoming van verkeersongevallen, in een regeling te voorzien Naar aanleiding van deze vragen, merken B. en W. op, dat reeds voordat dit schrijven is ingekomen, deze zaak de aandacht der politie heeft gehad, wat aanleiding is geweest om op het genoemde uur een agent van politie met de regeling van het verkeer over deze brug te belasten, zoodat de te stellen vragen reeds als beantwoord kunnen worden beschouwd. R.K.S.V. Excelsior. Gisteravond hield de damesafdeeling dezer Sportvereeniging in de-bovenzaal van „Suisse" hare algemeene jaarvergadering. Na een ope ningswoord van den voorzitter, waarin hij den heer Simons Sr. dankzegde voor de eminente wijze, waarop hij de damesafdeeling heeft geleid, werden de jaarverslagen behandeld. Daarna werden besprekingen gevoerd over de a.s. turn- wedstrijden te Gouda en besloten dat de dames- bestuursleden in het vervolg aftredend zouden zijn. Tenslotte werd in principe besloten afzonder lijke lesuren in te stellen voor onderricht in rythmische en plastische dansen, waarvoor groo te animo bleek te bestaan. Met een opwekkend woord van den voorzitter werd deze geanimeerde vergadering hierop door den voorzitter gesloten. Past op die koopjes Den laatsten tijd bezoeken enkele Fransche reizigers ons land, om offerten te maken voor een metaalwarenfahriek, welke in Frankrijk, dicht bij de Zwitserschc grens gevestigd is. Ook hier hebben zij verschillende metaalwaren zooals inachineonderdeelen en werktuigen te koop aan geboden. Deze aanbiedingen zijn tegen een schijn baar vrij lagen prijs, doordat zij de a.s. koopers n.l. in den waan laten, dat de prijs berekend is in Fransche francs. Op de orderbriefjes die door de koopers geteekerrd moeten worden staat evenwel tusschen andere woorden verborgen, dat de prijzen berekend zijn naar Zwitsersche francs. Deze orderbriefjes zijn heel klein geschre ven en worden in duplo opgemaakt. De afkorting Scliw. t'rs. staat ergens in een hoekje, met pot lood geschreven en door een stempelafdruk bovendien nog bijna onleesbaar gemaakt. De fractuur meldt echter in duidelijke letters Scliw. frs. of francs suisses. De prijs is hierdoor ongeveer acht maal zoo hoog, als de kooper verondersteld had. Naar Fransche francs berekend, zijn de prijzen laag hoewel niet opvallend moet men de artike len evenwel met evenveel Zwitsersche francs betalen, dan worden zij buitensporig duur. Op de prijscouranten staat de mededeeling dat de prijs in Zwitsersche francs berekend is, eveneens heel onduidelijk en verborgen. Doordat de artikelen besteld en geleverd zijn, is geen ver haal mogelijk en de kooper moet betalen. Op het hoofdbureau van politie te R'dam is reeds een klacht tegen deze fabriek ingediend, door een Rotterdamsch koopman, die er voor een 1000 ingeloopen was. De centrale recherche waarschuwt het publiek tegen de handelingen van deze reizigers. Inkwarlieringslijst. Ter openbare kennis is gebracht, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van het krijgsvolk en stalling van dienstpaarden in aanmerking komen, den 5en Juli j.l. is her zien, vanaf heden, gedurende 14 dagen, op de Secretarie der gemeente, afdeeling Militaire Zaken, Nicuwstraat 26, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage der lijst bestemd, schriftelijk aan het College worden ingediend. Geslaagd voorhetI e Rotterdam rehouden examen nuttige handwerken, mej, W. S. Jonkers, van hier. Geslaagd voor het te Rotter- dam gehouden examen Nijverheidsonderwijs akte N VII mej. M. A. Jonker Roelants. Gistermiddag omstreeks half twee had op den hoek van de Prins Mauritsstraat en de Nassaulaan een aanrijding plaats tusschen dc wielrijders C. G., wonende Warande en P. O., wonende Nassaulaan. Het voorwiel van het rij wiel van laatstgenoemde werd beschadigd, welke schade door C. G. zal worden Vergoed, Gistermorgen te half zeven was de melkhandelaar v. d. Eijk, wonende Over- schiesche straat, op het Broersveld bezig met het overladen van volle bussen melk van zijn wagen, waarvoor een paard gespannen was, op een andere wagen. Vermoedelijk door de tram opgeschrikt, ging het paard er plotseling vandoor in de rich ting van het Emmaplein. De bestuurder v. d. Eijk rende de wagen achterna en wist op den bok te springen en de teugels te grijpen waardoor het paard tot staan kwam. Door het schokken van de wagen vielen eenige bussen op straat, waarvan de inhoud door het losraken der deksels over de straat vloeide. Tengevolge van de hitte is gis- termiddag te ongeveer half twee een oude man, P. M. genaamd, wonende in het gasthuis, in het Broersveld door een flauwte overvallen. Door een burger werd hij een woning aldaar binnengedra gen, vanwaar hij na weer hij gekomen te zijn, naar het gasthuis is teruggebracht. Omstreeks 5 uur gisternamid dag kreeg een arbeider op de werf van de Fur- ness een zonnesteek. Dr. de Bruin verleende hem de noodige geneeskundige hulp, waarop de ge troffene per auto van het hotel „Sterrebosch"' naar zijn wonmg werd vervoerd. UIT ROTTERDAM. W. B. Theater. Alleen op de wereld. De bekende Fransche film-onderneming Pho- cea heeft eindelijk het wereldvermaarde boek van Hector Malot Alleen op de wereld" op de rolprent gebrachtde W. B.-directie heeft zich gehaast op dit werk beslag te leggen en zoo werd er dan gisterm'ddag voor de genoodigden proef-gedraaid. Na revue, klucht en 'n sprookjesachtig-mooi duiven-varieté, zagen de gasten de eerste scène van de genoemde film op het witte doek trillen. Moeder Barbarin, Remy en Rousette, de koe 't was een idylle, wreed verstoord door Barba- rins thuiskomst. Senor Vitalis komt op de proppen met zijn gedresseerde dieren en snel volgen nu de bekende verwikkelingen uit het nobele, romantische werk van Malot. Zekerhet verhaal is overbekend, maar doordat de regisseur diep is binnengedrongen in den geest van het werk en beschikte over talentvolle medewerkers en grootsche hulp middelen, heeft hij weten te bereiken, dat het levende foto-beeld, nog meer op de verbeelding vat kreeg dan het geschreven woord van den meester. Opnieuw werden wij dus geboeid door de spannende avonturen van den kleinen vondeling en telkens werden we verrast door de fijne trekjes Franschen geest en de schitterende natuurtafereelen. Ja Wie deze negen-akten-lange film een meesterwerk noemt, heeft groot, gelijk en oud en jong kunnen wij dan ook aanraden de komende dagen een bezoek aan W. B. te brengen- De prachtfilm draait van Vrijdag af iederen middag en avond. Gelijk met dit filmwerk zal de directie als toegift „De wonderen der Amazone-rivier" vertoonen. Een rijk program een vacantie-program bij uitstek. INGEZONDEN. Geachte mcdeparochiancn. Een half jaar geleden werd een beroep gedaan op Uw milddadigheidomnl. bij de voltooiing der nieuwe kerk aan den zeereerw. heer pastoor een geschenk voor de kerk aan te bieden. Met groote bereidwilligheid en waren offerzin hebt gij aan onzen oproep gehoor gegeven en wij zijn er U van harte dankbaar voor. Nu wij weten, waarop wij zoo ongeveer kunnen rekenen, kunnen wij ook bepalen, wat het ge schenk zal wezen. In overleg met den architect den heerH.Groe- newegen is besloten aan te bieden het meest verheven stuk voor de kerk nl. h e t hoog altaar! Aan dat altaar draagt de herder der parochie iederen Zondag het H. Misoffer op voor de pa rochie voor uw belangen voor uw gezin voor uw eigen persoon voor uw geestelijk en tijdelijk leven. Wat kunnen wij dan schooner en verheve ner geschenk aanbieden dan juist dat altaar Het altaar zal worden opgetrokken uit na tuursteen z.g. travertin, een gele steen en be dekt worden met een dikke plaat van gepolijst hardsteen, hetgeen een schitterend effect zal maken. Dat is het plan en dit plan zal verwezenlijkt worden, wanneer wij er op rekenen kunnen, dat* gij, die reeds gegeven hebt, met denzelfden ijver uw gaven zult blijven geven en dat, zoo mogelijk, ook door u nieuwe donateurs worden aangewor ven. Moge de zegen van het Goddelijk Hart rusten op onzen gezamenlijken arbeid, opdat wij in staat worden gesteld te zamen dit schoone ge schenk in de H. Hartkerk aan te bieden. Het Comité A. LEESBERG, Kap. M. VAN TOL. A. DINGENOUTS. N. v. d. BRINK, Sr. N. v. d. BRINK, Jr. W. STEENHOUWER. CHR. v. KAMPEN. Gemengd Nieuws. De Soesterbergsche Kamper ui- De militaire medewerker van „De Avondpost' schrijft (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) 08JF" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy ni et teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2