WEEK-REVUE. BMBBLMB VOOR SCHIEDAM BN OMSTREKENh DITJES EN DATJEST 49ste Jaargang. Zaterdag 17 Juli 1926 No. 14608 Bar eau s KOEMA B?K T 4. Te Ie'oor Inteveomiminaal 68085 Posiltus s 39. Aboooeiiieii tea per 3 maanden f '2.70, per week 20 cent, franco per post f'ó.per kwartaal. Afzonderlijke nammera 4 cent." Zaterdagavond nummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advsrtentiën; 16 regel* 1.7Ö. »Us® regal durboteo 86 tit, 3 e»*> plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeelingen o per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteersn. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ouyevplletaverzekering f 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 108 bij verlies van eeo duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f i 5 bij verlies van eiken anderen vingeg. De verzekering wordt gewaarborgd doeN H n\>.A leem, Verg banb ScSntdin» TWEEDE BLAD. B i n n e n 1 a n d. Den 30en van deze maand zullen in ons land verkiezingen voor de Eerste Kamer plaats heb ben, maar de gemoederen van het kiezersvolk zullen er weinig, door beroerd worden. We her inneren er n.l. aan, dat de Eerste Kamer op in directe wijze gekozen wordt. Bij algemeene ver kiezingen immers worden de Provinciale Staten gekozen(laatstlijk in 1923 en de eerstvolgende maal in 1927) en 't zijn de leden der Provinciale Staten, die, volgens een stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging, de afgevaardigden naar de Eerste Kamer kiezen. Leden van de Eerste Ka mer worden benoemd voor zes jaar, met dien verstande, dat om de drie jaar de helft aftreedt. De helft, die nu aan-de beurt, van aftreding is en dus opnieuw moet worden geformeerd, is geko zen door twee provincie-groepen, n.l. de provin cie Zuid-Holland, die een „groep" op zichzelve vormt en een tweede groep, samengesteld uit de provincies Gelderland, Overijsel, Groningen en Drenthe. De verkiezingen gelden dus alléén de genoemde provincies over drie jaar zijn de an dere provincies aan de beurt en hebben de eer- ste-bedoelde groepen weer rust. Vermoedelijk zullen de 25 aftredende leden weer herkozen worden, voor zoover zij zich zelve niet hebben ben teruggetrokken, zooals op het oogenblik he kend is van den heerWitterd van Hoogland (R.K) Deze herkiezing staat daarom wel vast, omdat de Provinciale Staten nog dezelfde samenstelling hebben als 3 jaar geleden, toen de Eerste Kamer leden voor het eerst- volgens de hier beschrevep methode, gevolg van de Grondswetwijziging gekozen werden. In 1927 worden de Staten weel- vernieuwd. Maar al zouden ze ook radicaal „om" gaan, dan zal dat voor de helft der Eerste Kamer die nu aan de beurt van aftreding is, geen ge volg lfehben. Immers, de nu te kiezen Kamerle der. krijgen voor zes jaar zitting en zitten nóg, als de in 1927 te kiezen Staten-leden (voor vier jaar) weer „afzwaaien", dat is een der geheim zinnige gevolgen van het Evenredig Kiesstelsel. De K.L.M. heeft weer een paar slachtoffers geëischt, behalve een jong en bekwaam vliege nier ook een hekend Nederlandsch koopman, den heer W. Hepner, die reeds vele vliegreizen gedaan hadt, als een der pioniers van de Ned. Luchtvaart gold en de drijvende kracht was van het Comité dat den vliegtocht Nederland-Indië organiseerde. Met hem tragische bijzonderheid kwam ook het bekende Nederland-Indië vlieg tuig aan haar einde. De K.L.M. heeft nu al vliegtuig-,vliegeniers-en passagiersgraven in de zee, in Frankrijk en in België. Deze bravour-on- derneming verzwelgde reeds meerdere millioe- nen .staatsgeld en heeft, voor de komende jaren weer 4 millioen subsidie aangevraagd. En waar voor om met elk verkeersvliegtuig per dag gemiddeld twee passagiers te vervoeren en een leger van 200 beambten te betalen. Wordt er nog niet eens een stokje voor dat roekelooze spel gestoken Voor de expedities en onderzoe kingen moge het vliegwezen verdedigd kunnen worden, liet mag als een noodzakelijk kwaad worden beschouwd in een eventueelen oorlog, als verkeersintituut is het vooralsnog ongeschikt omdat het gevaren-risico nog veel te groot is. Deze week verongelukte ook nog een Fransoh Professor kletst. De nieuwe tijd beeldenstorm! in de oude tra dities. De jeugdige overmoed slaat vaak te fel en zonder onderscheid, gaat te veel uit van de ver keerde stelling, dat al wat oud is, uit den aard der zaak, ook minderwaardig wordtmaar wat ieder deugd kan doen, is het feit, dat het jonge geslacht, voor het overgroote deel, zoo grondig met die nare Hollandsche deftigheid afrekent. We bedoelen hier niet de deftigheid van het fiere karakter en de bescheiden voornaamheid, welke eigenschappen gelukkig niet het monopolie zijn van een bepaalde kaste, maar die ziellooze deftigheid, die haar vooze hoedanigheid moet beschermen met staketsels van leege vormpjes, gemaakte maniertjes, verwaanden trots en dom uien blufU weet wel van die deftigheid, welke zich den titel „kale" en de toevoeging „kouwe drukte" verwierf en zich bi j zonder onderscheid de, door daghitjes naar de winkeliers uit te zen den oin ons boter, hoog opgespit, want me vrouw moet visite krijgen." H Ja, de nieuwe tijd heeft, in dat opzicht, goed werk gedaan, 'n Dokter kan zich nu met een „slappen" hoed vertoonen zonder den roep van onbekwaamheid te verkrijgen en een eerzaam burger, die zich niet meer persen laat in een ge kleed pak met stijven boord en manchetten, ver liest zijn goeden naam daar niet meer door. Zells in den conservatieven kring der profes soren heeft de moderne geest onttakelend huis gehouden. De hoöge-hoeden-compagnie slinkt jaar op jaar de spreekwoordelijke verstrooid heid moet wegens het gevaarlijke snelverkeer hij den dag afgeleerd worden het inzicht, dat liet leven vaak leerzamer ;s dan een stoffige foli ant, wint veld; en dank zij dit alles, spreken de meesten van die hooggeleerden niet langer in idiote boekentaal en beginnen meer en meer op normale menschen te gelijken. Tot ergernis van de ouwe lichting werd er onlangs 'n prof met n doodgewoon sporthemdje gesignaleerd en n ander had laatst de vermetelheid, om rond uit te bekennen, dat hij dol veel van detective romans hield. verkeersvliegtuig, waarbij i.wee menschen ver brandden, terwijl bij Brussel nog een doodelijk ongeval met een legervliegtuig plaats had. De K.L.M. moge er al op wijzen, dat nog slechts 3 ongevallen met doodelijken afloop te betreuren vielen, daar staat tegenover, dat zij in de jaren van haar bestaan te samen nog niet zooveel per sonen vervoerde als in één uur van den dag door de Nederlandsche Spoorwegen. En we zijn er ge lukkig heel ver van af,dat er elk uur van den dag drie doodelijke ongevallen op de Nederlandsche Spoorwegen zouden plaats hebben. Een ander tragisch ongeval, dat opzien haar de, was het verdrinken van twee A.J.Cers in de zee bij Kijkduin. De zee vraagt méér offers, maar 'dit geval trok aandacht, o.a. door het tragische optreden van een jeugdigen kennis van het meis je, dat het eerst door den verraderlijken stroom werd meegesleurd. Deze jongen, 'n zenuwlijder die niet kon zwem men en toch in zee sprong, heeft tenslotte het groote offer moeten brengen, vruchteloos. Jeugdorganisatie is erg populair tegenwoor dig, in alle standen en onder alle richtingen. Maar deze les van Kijkduin moge een waar schuwing zijn, dat de vrijheid, die aan de jonge lieden gelaten wordt, geen bandeloosheid mag worden en dat er steeds leiding moet wezen van ouderen met meer ervaring en grooter voorzich tigheid niet om de jongelui te beschoolmees- teren, maar om ze te behoeden voor gevaren, die de jeugd in dartelen overmoed en nuchteren onervarenheid niet ziet of niet telt. Schrijver dezer regelen is een groot sportsman, z:j het als zoodanig minder bekend. Om ontzag te Wekken voor zijn sportieve prestaties, deelt hij mee, dat hij geen fiets bezit, geen motor, geen auto en zelfs geen vliegmachine. Al deze ver voermiddelen wedijveren met elkaar in „modern- comfort' men neemt plaats, drukt ergens op een knop en men géit. Van niets heeft men last; door een geperfectioneerd stelsel van veeren en ballonbanden bemerkt men absoluut geen on- effenheuen kippen, honden en menschen wor den overreden zonder dat men een schokje voelt of een kreet hoort. Zulk comfort schakelt elke gedachte aan „sport" uit. Neen, wij bezigen het eenige vervoermiddel, dat tact, overleg, om zichtigheid en vlugheid vereischt we loopen Tientalen malen per dag zigzag-gen we met levensgevaar tnsschen tram en autobus, sla gersjongen, Ford en sleeperswagen door; nu eens in-houdende, dan weer als een pijl voort- schietende „nemen we een hoek of straatover gang en dat alles zonder dat we tegen de gevol gen van „dood „bij ongeluk" of levenslange invaliditeit" verzekerd zijn. Dat is sport Met zulke sportieve gevoelens interesseert men zich natuurlijk ook sterk voor de Olympi sche Spelen in 1928 te Amsterdam te houden. loen de tweede Kamer 'n onnoozel millioentje voor dat iestijn weigerde, hebben we braaf mee gesmaald op de Nederlandsche kruidenierspo litiek en helpen opwekken om uit vrijwillige bijdragen een paar millioen bij elkaar helpen te trommelen. Ze kwamen makkelijk bijeen na tuurlijk, want t zou storm loopen, in één woord reusachtig worden De milioen.en zijn ze in Amsterdam intusschen aan het vertimmeren voor een nieuw stadion de kunstmatig gewekte opwinding is geweken, er is Olympische stilte alomme en nu Nu komt uit Praag, waar de Olympische wijzen gezeteld hebben, het bericht Groen van Prinsterer, die 't wel wist, zei van zijn anti-rev. partij in onze afzondering ligt onze kracht en het korps professoren, kon hem die spreuk welgevoegelijk nazeggen. Zoolang s lands wijzen zich zorgvuldig van het voIk verwijderd hielden, was het gemaklijk voor hen de aureool der geleerdheid ongeschonden te houden, doch nu de nieuwe tijd hen de gemeen schap inbracht, moeten ze de waarheid onder vinden van het Oud-Hollandsche spreekwoord Wie aan den weg timmert heeft veel bekijks. Nu de heeren niet langer alleen de studenten met hun orakels gelukkig maken nu zij lezingen geven en artikelen schrijven voor dagbladen, nu krijgen ook de buitenstaanders te zien, wat de profs werkelijk in hun marsjes hebben en dat we vooral niet op een massa-bezoek moeten rekenen. Zou de kruidenierspolitiek misschien nog niet zoo onverstandig geweest zijn We vreezen voor onze knaak, die in het garan tiefonds steekt Buitenland. In Frankrijk heeft het kabinet Briand-Cail- laux een motie van vertrouwen gekregen, 't zij met een kleine meerderheid. En Cailleax is da delijk in Engeland een overeenkomst over de afbetaling der oorlogsschuld gaan afsluiten. Want, zoo is zijn redeneering, we moeten eerst het buitenlandsch vertrouwen in ons credieL herstellen om nieuwe credieten te kunnen krijgen. 't Is dus met behulp van bnitenlandsche cre dieten, datGailleaux den franc herstellen,althans stabiiiseeren wil. Daartegenover is er een sterke binnenlandsche strooming, die het betalen dei- schulden aan het buitenland uitgesteld wil zien, tot de toestand wat verbeterd is en en den franc stabiiiseeren wil, niet met nieuwe credieten uit het buitenland, maar door een krachtsinspan ning van het Fransche volk zelve, eene kapitaals heffing e.d. Degenen, die dat laatste denkbeeld propageeren, zijn zij, die weinig of niets hebben en zij, die de hulp in het buitenland willen zoeken zijn de menschen, diezelve de hand op den bui del honden. Het eeuwige conflict van belangen. Een spoedige regeeringscrisis achten we niet ondenkbaar. Hoe een Portugees nog een greintje ontzag kan hebben voor wat in dat land „regeering" heet is ons onbegrijpelijk. De eene operette-revolutie volgt er op de andere het eenige waardeerbare van die Portugeesche revoluties is, dat ze ge woonlijk onbloedig zijn. Op 28 Mei kwam gene raal Gomez door een leger-revolulie aan het be wind, hij stuurde alles naar huis en zetelde zich als dictator. Maar nu is een andere generaal Car- mora, hem komen vertellen, dat hij het bewind overnam. Plet volk schijnt alles goed te vinden. De afgezette dictator werd op een oorlogsschip gezet en zou naar de Azoren worden gebracht. Zelfs op het schip bleek een revolutie-onder neming mogelijk. De generaal stak een gloeien de redevoering ai' en de bemanning was zoo onder den indruk, dat ze den gevangene terugbracht en en te Oporto aan land zette, waar vier leger- devisies zich achter hem schaarden om tegen de revolutie-regeering op te rukken. Helaas melden de laatste berichten, dat van die landing in Opor to niets waar is en de generaal „rustig" zijn reis naar de Azoren vervolgt. Jammer! door deze coupure is het „stuk" lang zoo aardig niet meer. In Amerika (ver. Staten) vernietigde een blik semstraal het grootste marine-arsenaal van dat land, een schade vanlOO millioen dollars veroor zakende. 't Is jammer dat er zooveel menschen bij omgekomen zijn, anders zon men wenschen, dat er méér bliksemstralen „te juister tijd en te juister plaatse" mochten neerkomen. In de eerste helft van den jare 1914 hadden zulke stralen in Europa nuttig werk kunnen verrichten. BRUSSELSCHE KRONIEK. De sportfurie. FI et verdwijnen van den Mar ais-schouwburg. De duurte. Een opschuddingwek- kende verkl-aring. -I ncidenten te Ieperen. Brussel, 15 Juli '26. Nu de Belgische politiek in staking is, om het om de waarheid te zeggen het valt vaak niet mee. Maar al te dikwijls blijkt, dat aan de heeren zelfstandig oordeel en onpartijdigedoorvorsching vreemd is dat ze de kost herkauwen, die 3 eeu wen geleden hun voorgangers vermaalden ja verscheidene malen moet men constateeren, dat profje niet doceert, doch heel gewoon kletst. „De Telegraaf" heeft in de afgeloopen weken verscheidene vooraanstaande figuren uit anders denkende kringen hun oordeel over het echt- scheidingsvraagstuk in haar kolommen laten neerpennen. De rneesten van die lichten hebben uit woordenboeken de geleerdste termen opge- vischt, ze hebben hun philosofische kennis bijeengeschraapt en uitgestald, diepzinnige ver- toogen opgesteld en met veel gezwam in de ruim te tenslotte getracht kool en geit te sparen. Echt scheiding is wel verkeerd, daar waren de geleer den het over eens, maar de gelegenheid er toe moest toch open blijven je leunt nooit weten, niet waar Prof. Grocnewegen uit Groningen heeft in deze serie van geschiedkundig oogpunt uit de zaak bekeken. De hoogste academie-ster uit het hoogste Noorden zou den volke eens kond doen wot of historie was. Prof begon met eeu foutief jaartal over liet concilie van Trente, noemde daarna de onont bindbaarheid van het huwelijk, zooals de Kerk leert, zedelijk slecht en eindigde met de ont- zoo uit te drukken en er geen belangrijke poli tieke vraagstukken meer aan de orde komen, die de hier zoo licht geraakte politieke passies op jagen, is de openbare aandacht afgeleid naar dingen, welke in normale dagen, niet. dezelfde beteekenis zouden hebben. De politieke partijen immers vermijden alle scherpe betoogingen en bijeenkomsten, om de heilige eendracht, waarop de huidige regeering is gebouwd met het oog op de redding van den franc, niet in gevaar te bren gen door onbesuisde stemmingen en besluiten. De politieke troepen hebben al vrijaf gekre gen en zoo is het dezer dagen kunnen gebeuren, dat Brussel weer eens de reputatie heeft beves tigd gezien, den zenuwknoop te zijn van het land, namelijk naar aanleiding van, de onthulling van een gedenkplaat voor de gesneuvelde voet ballers. Dat is inderdaad een aanleiding geweest voor ruim 20.000 personen om naar Brussel af te zakken. De plechtigheid van deze onthulling is gegroeid tot een geweldig-grootsche sportbe- tooging,die voor den buitenstaander een treffend bewijs is hoe fel in België de sport wordt beoefend, niet zooals Engelsclien en Nederlanders dit doen maar met een passie, die geen beperking kent, met al de nadeelige overdrijving ervan. De oppervlakkigheid van het Belgische pu bliek, dat in velerlei opzicht, zoo wat liet solide betreft, van, liet Nederlandsche verschilt, wint veld en hoe treurig zulks is blijkt ook nog uit het feit, dat een Franschtalige schouwburg van Brussel, die wel, naast de Monnaie, als de beste mocht doorgaan van de stad, zijn deuren heeft moeten sluiten. Waar liet dozijn andere schouw burgen, uit zakelijke drijfveren, vooral amuse- mentsstukken spelen, waarin het naakte en perverse een niet onbelangrijke rol vervullen, de gtfede uitzonderingen niet te na gesproken en die zich vooral onderscheiden door hun er barmelijke geesteloosheid en waarin het publiek behagen schept, om het piquante, om de gelegen heid tot toilet-uitstalling daar gaf de Marais, sedert zijn bestaan, een repertorium, dat met het speelprogramma van den Vieux Colombier te Parijs mag worden vergeleken en waardoor liet belangstellend gedeelte van het Brusselsch pu bliek kennis maken kan met alles, wat in de wereld aan voornaam tooneel werd geschreven. De oppervlakkige geestestoestand van het ge wone Brnsselsche publiek is echter geen steun voor een dergelijke, nochtans goed geleide, onderneming en zoo komt het, dat in een stad van honderdduizenden inwoners, waar aristo cratie is en de z.g. élite van het land woont, het volk door zijn afzijdigheid het bewijs levert, dat het stelsel van cnltureele vermuilezeling, te Brussel toegepast ten kostevan hetNederlandsch, van de Nederlandsche beschaving, ook tegen de Fransche cultuur uitvalt. De misdaad, die hier dagelijks wordt bedreven op den geest van hon derden Vlaamsche kinderen wreekt zich op deze manier. Niet alleen het Vlaamsche volk,maar heel de menschhiAd wordt er door geschaad. Het verdwijnen van den Marain-schouwburg brengt er ons toe, terloops te wijzen op de eco nomische moeilijkheden, die nog steeds in stij gende lijn gaan, in verband met de inzinking van den franc. De duurte stijgt voortdurende en het zou werkelijk een onbegonnen taak zijn, daarvan een juist denkbeeld trachten te geven. Er gaat geen dag voorbij of iets, dat een onmisbare levensbehoefte is, verhoogt in prijs. De bevolking vraagt zich af, waar dit zal ophovden en de paniekstemming houdt aan. De nieuwe regeering heeft dit nog niet kunnen hulling, dat de Kerk zelf, in strijd met haar dog ma gehandeld heeft, door het eerste huwelijk van Napoleon te ontbinden. Let welDeze laatste onzin, dit belachelijke bakerpraatje, wordt opgediseht door een intel lectueel, die jonge studenten, o8k katholieken, moet opleiden tot den een of anderen graad. Wanneer deze man, in een krant, welke onder ieders oog komt, zulks durft te beweren, wat zal hij dan wel niet oreeren in den engen kring van zijn door ontzag bevangen gehoor. We willen den kletsenden professor niet van opzettelijke geschiedvervalsching verdenken. Neen, deze prof weet werkelijk niet, dat de Kerk geen huwelijk ontbinden kan hij weet niet, dat. de Kerk Napoleons huwelijk nooit ont bonden heefthij weet niets van de dertien kar dinalen, die weigerden bij het tweede huwelijk van Bonaparte aanwezig te zijn Hij heeft nooit gehoord hoe Pius VII door den geweldenaar gevangen werd gezet te Savona, omdat deze Heilige Vader, Napoleons gegoochel met. huwe lijksbeloften niet wilde goedkeuren t is pro fessor ook onbekend, hoe de aartsbisschop van Weenen door vervalschte stukken bedrogen is en daarom kletste de hooggeleerde heer Groene- wegen. Schooljongens zonden zeggen Haal je co eg<. geld terug. MAASL. f NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5